Aşk Terapi

7,8/10  (36 Oy) · 
131 okunma  · 
36 beğeni  · 
3.260 gösterim
Aşk nedir?

Tanımını yapmak çok zor. Çünkü o sevene göre, sevilene göre, zamana, koşullara göre değişiyor. Ama değişmeyen bir şey var. Aşk müthiş bir bağlanma enerjisidir. İçinde uçarcasına mutluluğu, hüznü, kaybetme korkusunu, melankoliyi, tutkuyu, öfkeyi, kendinden vazgeçme halini barındıran bir duygular çeşnisidir. Âşıklık hali kolay mıdır? Büyük ihtimalle hiçbirimiz buna "kolaydır" diyemeyiz. Ama hiçbirimiz de ondan kaçamayız. Çünkü onsuz olamayız. Üstelik aşk tüm zorluğuna rağmen insanı çoğaltan, olgunlaştıran, incelten, sadece sevdiğiyle değil, kâinatla bütünleştiren bir tecrübe değil midir?

Hz. Mevlana diyor ya: Aşksız olma ki ölü olmayasın, Aşıkla ol ki diri olasın. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kez bizleri aşk üzerine düşünmeye, aşkın gerçekte ne olduğunu anlamaya, zorluklarıyla birlikte oldurucu, olgunlaştırıcı yönlerini keşfetmeye davet ediyor. Başta Hz. Mevlananın Mesnevisi olmak üzere Doğunun bilgeliğini taşıyan eserlerden, isimlerden aktardığı hikâyelerle, hikmetlerle başa geldiyse büyük bir lütuf olan aşkı sağlam bir ilişkiye dönüştürmeye yönelik tavsiyelerde bulunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

" Vuslat' ı çoğu zaman kavuşmanın son durağı hatta noktası olarak kabul eder, öyle ki sevgimizin ömrünü de bu yolla tayin ederiz. Kanatları vardır sevginin ve Aşk bembeyaz bir güvercin.. Uçup gitse uçup gidişini kim yadırgayabilir?
Nevzat Tarhan, Aşk Terapi ismini verdiği bu kitapta sadece Aşk' ı ya da bir psikiyatrist olarak sadece işin terapi kısmını öne alan bir eser sunmamış bizlere. Aşk'ın o geniş ve kuşatıcı manasına nispeten ruhumuzun, düşüncelerimizin, kelimelerimizin, iletişimde başrol oynayan bakışımızın da derinine inmiş; Kendimizi, sevdiğimiz veya seveceğimiz insanı, Kalbimizi kısaca.. asıl konu kılmıştır.
Dilindeki sadelik ve örneklerin çokluğu anlaşımı kolaylaştırmıştır.
Aşk, sadece nefsin ya da arzuların hükümdarlığını sürdüğü bir İmparatorluk değil.. Aşk bir yolculuktur, İnsan bir yolcu.. Aşk kâinatın kendisi..
Ve vuslat.. Aşk'a hayran olan bakışların yanmaya cesaret ettiği sürece, yanıp küllerinden doğan bir Anka'nın varoluşu gibi yeniden varoluştur. Hep yeniden, daha güçlü kanatlarla.. İkinin bir ettiği, benliğin yok olduğu bir vuslat..

Kalbe bu kelimeleri mutlaka okumalı.. "

İyi okumalar:)