Aşk Terapi

7,9/10  (27 Oy) · 
93 okunma  · 
25 beğeni  · 
2.716 gösterim
Aşk nedir?

Tanımını yapmak çok zor. Çünkü o sevene göre, sevilene göre, zamana, koşullara göre değişiyor. Ama değişmeyen bir şey var. Aşk müthiş bir bağlanma enerjisidir. İçinde uçarcasına mutluluğu, hüznü, kaybetme korkusunu, melankoliyi, tutkuyu, öfkeyi, kendinden vazgeçme halini barındıran bir duygular çeşnisidir. Âşıklık hali kolay mıdır? Büyük ihtimalle hiçbirimiz buna "kolaydır" diyemeyiz. Ama hiçbirimiz de ondan kaçamayız. Çünkü onsuz olamayız. Üstelik aşk tüm zorluğuna rağmen insanı çoğaltan, olgunlaştıran, incelten, sadece sevdiğiyle değil, kâinatla bütünleştiren bir tecrübe değil midir?

Hz. Mevlana diyor ya: Aşksız olma ki ölü olmayasın, Aşıkla ol ki diri olasın. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kez bizleri aşk üzerine düşünmeye, aşkın gerçekte ne olduğunu anlamaya, zorluklarıyla birlikte oldurucu, olgunlaştırıcı yönlerini keşfetmeye davet ediyor. Başta Hz. Mevlananın Mesnevisi olmak üzere Doğunun bilgeliğini taşıyan eserlerden, isimlerden aktardığı hikâyelerle, hikmetlerle başa geldiyse büyük bir lütuf olan aşkı sağlam bir ilişkiye dönüştürmeye yönelik tavsiyelerde bulunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

" Vuslat' ı çoğu zaman kavuşmanın son durağı hatta noktası olarak kabul eder, öyle ki sevgimizin ömrünü de bu yolla tayin ederiz. Kanatları vardır sevginin ve Aşk bembeyaz bir güvercin.. Uçup gitse uçup gidişini kim yadırgayabilir?
Nevzat Tarhan, Aşk Terapi ismini verdiği bu kitapta sadece Aşk' ı ya da bir psikiyatrist olarak sadece işin terapi kısmını öne alan bir eser sunmamış bizlere. Aşk'ın o geniş ve kuşatıcı manasına nispeten ruhumuzun, düşüncelerimizin, kelimelerimizin, iletişimde başrol oynayan bakışımızın da derinine inmiş; Kendimizi, sevdiğimiz veya seveceğimiz insanı, Kalbimizi kısaca.. asıl konu kılmıştır.
Dilindeki sadelik ve örneklerin çokluğu anlaşımı kolaylaştırmıştır.
Aşk, sadece nefsin ya da arzuların hükümdarlığını sürdüğü bir İmparatorluk değil.. Aşk bir yolculuktur, İnsan bir yolcu.. Aşk kâinatın kendisi..
Ve vuslat.. Aşk'a hayran olan bakışların yanmaya cesaret ettiği sürece, yanıp küllerinden doğan bir Anka'nın varoluşu gibi yeniden varoluştur. Hep yeniden, daha güçlü kanatlarla.. İkinin bir ettiği, benliğin yok olduğu bir vuslat..

Kalbe bu kelimeleri mutlaka okumalı.. "

İyi okumalar:)

Şeyma Yılmaz 
30 Ağu 23:10 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

Bilindik şeyleri içeriyor. Farklı,yeni şeyler bulmayı bekleyen bir ben için bir hayli hayal kırıklığı oldu. Dini içerikli ve Mevlana'nın düşüncelerini içeriyor bol bol...

Özlem Bahar 
 29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Prof.Dr.Nevzat Tarhan bu kitabı ile aşk kavramına 360 ° bakış açısı kazandırmış. Aşk nedir,çeşitleri nelerdir,evlilikte ask mümkün müdür, peki ya ayrılık acisi vs. gibi pekçok başlık altında aşkı değerlendirmiş. Kitabi surukleyici kılan etmenlerden biri de hikaye ve örneklerle zenginlestirilmis olması.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk yürek işidir. Aşksız hayat ölü toprak gibidir. Aşk insanı canlandırır yüreklendirir, ufkunu açar. Sorunsuz aşk insanın canına can katarken, yanlış aşk insandan çok şey götürür .Yine de cefası da sefası da çok güzel. Allah herkese doğru zamanda doğru insana aşık olmayı nasip etsin. .Aşkın tanımı yapılmış insanlar aşkla menfaatleri karıştırıyor. Aşkı kabullenmek aşkı tanımak lazım.

Kitaptan 28 Alıntı

Asiye Yıldız 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Evliliği tanımlarken biz H2O örneğini kullanırız. Hidrojen de oksijen de atmosferde özgür, istedikleri gibi dolaşırlar. Fakat ikisi kimyevi bir aşkla bir araya gelirse suya dönüşür ve havanın uçuculuğundan suyun akıcılığına yükselirler. Havanın iniş çıkışı, soğuğu sıcağı çok geçişkendir. Oysa su stabildir. Evlilik de bir aşk-ı kimyevidir. Uçuculuktan akıcılığa, çalkantılardan durağanlığa bir yolculuktur.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 130)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 130)

Aşıklar elektromanyetik bir enerjiyle birbirlerine tutulurlar. Aşk duygusu beyinde ayna nöronlarını çalıştırır. Bir kimse yanından biri geçerken onun hakkında güçlü duygular hissediyorsa o anda onun beyniyle kendi beyninin aynı bölgesi çalışıyordur. Eğer iki taraf arasında güçlü bir duygusal bağ varsa ikisinin beyni de birbirine paralel olarak çalışıyordur.
Aşık olan kişilerin beyinlerindeki plastisite aynıdır.

Aşk Terapi, Nevzat TarhanAşk Terapi, Nevzat Tarhan

Mühim olan iki ayrı bireyin bir araya geldiğinde ortaya uyumlu bir yapının çıkmasıdır. Tıpkı farklı müzik aletlerinin bir arada çıkardıkları ahenkli sesler gibi.. Bizi büyüleyecek olan budur.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Timaş)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Timaş)
Asiye Yıldız 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Peygamber dedi ki: "Kadınlar, akıllı erkeklere, gönül ehli olanlara ziyadesiyle galip olurlar. Fakat cahiller kadına galebe çalarlar. Çünkü onlar sert ve kaba muameleli olurlar. Onlarda acımak, lütfetmek, sevmek azdır, tabiatlarında, yaradılışlarında hayvanlık üstündür.
Sevgi ve acıma insanlık vasfıdır. Öfkelenme ve şehvet de hayvanlık vasfıdır.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 108)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 108)
Salih Çermik 
08 Oca 19:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kıskançlık âşığın olmazsa olmaz vasıflarındandır, zira aşk bir saltanattır ve ortak istemez.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 117 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 117 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)

Aşkta kusursuzluk beklentisi vardır. Âşık herşeyin mükemmel olmasını ister. Eksiğe, hataya, ilgisizliğe, karşılık görmemeye tahammül edemez. Fakat yaratılmış herşey gibi insan da kusurludur. Fanidir; gençliğini, güzelliğini yitirecektir.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Timaş)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Timaş)

Kalp bir santral gibidir. Duygular, elektriksel olarak üretilir, kimyasala dönüşür, kimyasallar kalbe gelir, kalpten de sanki elektromanyetik titreşimle hem kişinin vücuduna hem evrensel akışa yayılır.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Timaş)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Timaş)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber