Aşk Terapi

8,2/10  (22 Oy) · 
75 okunma  · 
21 beğeni  · 
2.500 gösterim
Aşk nedir?

Tanımını yapmak çok zor. Çünkü o sevene göre, sevilene göre, zamana, koşullara göre değişiyor. Ama değişmeyen bir şey var. Aşk müthiş bir bağlanma enerjisidir. İçinde uçarcasına mutluluğu, hüznü, kaybetme korkusunu, melankoliyi, tutkuyu, öfkeyi, kendinden vazgeçme halini barındıran bir duygular çeşnisidir. Âşıklık hali kolay mıdır? Büyük ihtimalle hiçbirimiz buna "kolaydır" diyemeyiz. Ama hiçbirimiz de ondan kaçamayız. Çünkü onsuz olamayız. Üstelik aşk tüm zorluğuna rağmen insanı çoğaltan, olgunlaştıran, incelten, sadece sevdiğiyle değil, kâinatla bütünleştiren bir tecrübe değil midir?

Hz. Mevlana diyor ya: Aşksız olma ki ölü olmayasın, Aşıkla ol ki diri olasın. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kez bizleri aşk üzerine düşünmeye, aşkın gerçekte ne olduğunu anlamaya, zorluklarıyla birlikte oldurucu, olgunlaştırıcı yönlerini keşfetmeye davet ediyor. Başta Hz. Mevlananın Mesnevisi olmak üzere Doğunun bilgeliğini taşıyan eserlerden, isimlerden aktardığı hikâyelerle, hikmetlerle başa geldiyse büyük bir lütuf olan aşkı sağlam bir ilişkiye dönüştürmeye yönelik tavsiyelerde bulunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Özlem Bahar 
 29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Prof.Dr.Nevzat Tarhan bu kitabı ile aşk kavramına 360 ° bakış açısı kazandırmış. Aşk nedir,çeşitleri nelerdir,evlilikte ask mümkün müdür, peki ya ayrılık acisi vs. gibi pekçok başlık altında aşkı değerlendirmiş. Kitabi surukleyici kılan etmenlerden biri de hikaye ve örneklerle zenginlestirilmis olması.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk yürek işidir. Aşksız hayat ölü toprak gibidir. Aşk insanı canlandırır yüreklendirir, ufkunu açar. Sorunsuz aşk insanın canına can katarken, yanlış aşk insandan çok şey götürür .Yine de cefası da sefası da çok güzel. Allah herkese doğru zamanda doğru insana aşık olmayı nasip etsin. .Aşkın tanımı yapılmış insanlar aşkla menfaatleri karıştırıyor. Aşkı kabullenmek aşkı tanımak lazım.

Kitaptan 16 Alıntı

Asiye Yıldız 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Evliliği tanımlarken biz H2O örneğini kullanırız. Hidrojen de oksijen de atmosferde özgür, istedikleri gibi dolaşırlar. Fakat ikisi kimyevi bir aşkla bir araya gelirse suya dönüşür ve havanın uçuculuğundan suyun akıcılığına yükselirler. Havanın iniş çıkışı, soğuğu sıcağı çok geçişkendir. Oysa su stabildir. Evlilik de bir aşk-ı kimyevidir. Uçuculuktan akıcılığa, çalkantılardan durağanlığa bir yolculuktur.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 130)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 130)
Asiye Yıldız 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Peygamber dedi ki: "Kadınlar, akıllı erkeklere, gönül ehli olanlara ziyadesiyle galip olurlar. Fakat cahiller kadına galebe çalarlar. Çünkü onlar sert ve kaba muameleli olurlar. Onlarda acımak, lütfetmek, sevmek azdır, tabiatlarında, yaradılışlarında hayvanlık üstündür.
Sevgi ve acıma insanlık vasfıdır. Öfkelenme ve şehvet de hayvanlık vasfıdır.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 108)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 108)
Salih Çermik 
08 Oca 19:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kıskançlık âşığın olmazsa olmaz vasıflarındandır, zira aşk bir saltanattır ve ortak istemez.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 117 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 117 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)

Aşkın üç duygusal ayağı vardır: sevme boyutu, arzu boyutu ve bağlanma boyutu. Nefis arzular. Kalp sever. Ruh bağlanır.Bu esnada akıl da ölçüp biçme işlemi yapar.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 156)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 156)
Gülşah Gezer 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

A şaşkın aşık! Aşık olmak için bula bula ölüleri mi buldun! Bu dünyaya ait her ne sevdinse bil ki hakikatte o ölüdür. Madem ki gül daha elini uzatmadan soluyor ve gül yüzler çok geçmeden çarşaf bezine dönüyor...Böyle avucundan kayıp giden güzelliğe güzellik deme sen. Ancak diri olan sevilmeye layıktır.Çirkin diri, güzel ölüden evladır. O halde sevmek için kendine ölmeyecek ve solmayacak bir sevgili bul, aşkını ona hasret.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 61)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 61)
Beyza 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan evrende 4 özelliğe aşık olma eğilimindedir. Cemal (güzel, beğenilen), Celal (güçlü, kudretli), Kemal (mükemmel), Beka (ebedi, ölümsüz). Bu sıfatları taşımayan her aşk, insanı hayal kırıklığına uğratır. İnsanı hayal kırıklığına uğratmayacak tek aşk Allah aşkıdır.

Aşk Terapi, Nevzat TarhanAşk Terapi, Nevzat Tarhan
Beyza 
16 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Samimi, saf, temiz, halis sevgi her zaman içinde olağanüstülükler taşımaktadır.

Aşk Terapi, Nevzat TarhanAşk Terapi, Nevzat Tarhan

Leyla ile Mecnun bugün hayatta olsalardı bir psikiyatri hastanesine yatırılır, güçlü ilaçlar, elektriksel veya manyetik tedavilerle aşkları kabul edilebilir bir sınıra çekilebilirdi.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 9)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 9)

Aşık, en başta karmakarışık olandır.Saflığını yitirmiş olandır.Bilmediği denizlerde yüzdüğü için "Bana ne oluyor?" sorusuna cevap bulamayandır.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 37)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 37)
Asiye Yıldız 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nasıl kalp insanın çekirdeğiyse, insan da varlığın çekirdeğidir. O halde sevgi-aşk-muhabbet özün özü, çekirdeğin çekirdeğidir. O yüzden tüm güzel duyguları kendi içinde toplar.

Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 68)Aşk Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 68)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Aşkın 5N1K'sını Çözümleyen Kitap Raflarda
Aşkın 5N1K'sını Çözümleyen Kitap Raflarda Mesnevi Terapi ve Yunus Terapi'den sonra serinin 3. kitabı "AŞK TERAPİ" okurun beğenisine sunuldu.