Psikolojik Savaş Gri Propaganda

7,7/10  (21 Oy) · 
53 okunma  · 
27 beğeni  · 
2.581 gösterim
Psikolojik savaş, klasik anlamdaki savaşın kazanılması veya kaybedilmesinde, savaştan sonra da üstünlüğün devam etmesinde yahut sorunların çözülmesinde insanların ruh haline etki ederek sonuç almak olarak tanımlanır.Düşmanını tanımayan, savaşta yenilir. Hem kendisini hem düşmanını tanımayan savaşta yenildiği gibi savaştan sonra da toparlanamaz. Düşmanın tanımayıp kendisini tanıyan, savaştan sonra başarıya ulaşabilir. Hem kendisini hem düşmanını tanıyan gücün ise, yenik düşme ihtimali yok gibidir.

Hile ve aldatmaların etkili olabilmesi için gizli kalması gerekir.
Amacımız hile ve aldatma yöntemlerinin bilinmesi sağlamakla toplumsal ahlaka hizmet etmektir. Psikolojik savaşta yenilen taraf, bilgi gücü zayıf olan taraftır. Doğru insanların, ayakta kalmak, toplumun geleceğinde söz sahibi olmak gibi bir kaygıları varsa bu kitabı okumaları önemlidir.
HIDIR SİNANOĞLU 
15 Haz 20:50 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitapta ,geçmişten günümüze gerek ülkelerin yönetimlerinin gerekse küresel sermayenin toplumları yönetmek veya istedikleri sonuca ulaşmak gayesiyle uyguladıkları sistematik metodlar ayrıntılı bir biçimde  anlatılırken bir yandan da birey olarak takındığımız bir takım ruh hallerinin toplumla etkileşiminin doğurduğu sonuçlar irdeleniyor.Bazı  minik testlerle de okuyucu açısından keyif verici bir öğrenme sağlanmaya çalışılmış. Okumanızı tavsiye ederim.

Burak Denizli 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bize çok ayrıntıya kaçmadan dünyada biz insanlar üzerinde sivil halkların üzerinde belli kişilerin devletlerin menfaatleri için karları için oynanan oyunları bizleri zeki bir şekilde istedikleri yöne doğru yönlendirmelerini çok başarılı bir üslupla anlatmaktadır. Bu kitabı okuduktan sonra bazı şeyleri daha iyi yorumlamaya başladım ve bu konuya merakım arttı. Daha fazla bilgi edinebilmek için farklı kaynaklardan yararlanmayı düşünüyorum.

gökhan biçer 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitabın ana konusu savaşın sadece silahlan kazanılmayacağını gösteren ve özellikle kitle hipnoz teknilerini oldukça farklı bir dille anlatıyor insanların ve toplumların ruh halini çok iyi anlatıyor

Aysel Allahverdiyeva 
20 Şub 20:31 · Kitabı okudu · 9 günde

Psikolojik savaş insanlara 2 yönde etki ediyor. Birinci yönde insanlar kendi problemleri ile başa çıkamayacaklarını düşünürler ve kendileri ile savaşa çıkarlar. İkinci yönde mesela, bir döyüşde yenilen komutan kendisiyle öyle psikolojik savaşa çıkar ki, kendine şaşırır.
İnsan eğer kendi psikolojisini iyi yönde kullanırsa demek ki, iyi sonuçlar alma yönündü yürümektedir.

gökhan biçer 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

gerçektende savaşın sadece silahlarla kazanılmayacağını gösteren aynı zamanda psikolojik mücadele tekniklerini çok iyi analiz eden gerçeğe dayalı bir kitap

Demir Fesar 
14 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

kesinlikle okunması gereken bir kitap.Bir çok şeyi görmemizi sağlıyor..

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

öbür kitapları gibi buda çok güzel yazılmış. Enteresan konulara parmak basılmış. Konular detayına inilmeden kısa bilgilerle anlatılmış. Çünkü bildiklerimi görünce daha bilmek istediklerimi görmek istedim.

Kitaptan 17 Alıntı

Düşmanını tanımayan, savaşta yenilir. Hem kendisini hem düşmanını tanımayan, savaşta yenildiği gibi savaştan sonra da toparlanamaz. Düşmanını tanımayıp kendisini tanıyan, savaştan sonra başarıya ulaşabilir. Hem kendisini hem düşmanını tanıyan gücün ise, yenik düşme ihtimali yok gibidir.

Psikolojik Savaş, Nevzat TarhanPsikolojik Savaş, Nevzat Tarhan
Burak Denizli 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir teneke meyve ile dolu olsa siz de o meyveleri almak istediğiniz halde buna gücünüz yetmese ne yapardınız? Sinsi ve gizli bir şekilde tenekeye su dökersiniz.Bir süre sonra elmalar kokmaya başlar. Herkes tenekeyi boşaltmak gerektiğini kabul eder. Aynı şekilde bir toplumu bir arada tutan inanç, değer sistemi, kültler ve bağalntı yumağı bozulursa o toplumda değişim arzusu uyanır.

Psikolojik Savaş, Nevzat TarhanPsikolojik Savaş, Nevzat Tarhan

Büyüyen bir çocuğu evden kovarak, onda kin ve öfke duygusunu uyandırarak eğitemediğimiz gibi, toplumsal olgunlaşmayı da böyle sağlayamayız. Gelişme, özgür düşüncelerin tartışıldığı ortamlarda olur.

Psikolojik Savaş, Nevzat TarhanPsikolojik Savaş, Nevzat Tarhan
Kadir DEMİR 
09 Eyl 10:22 · Kitabı okuyor · Beğendi

Aile Kurumu ve Modern Yaşam
... Aile kurumundaki yapısal değişiklik , şehir hayatının getirdiği yalnızlık, insan üzerinde çok önemli iki etkendir.
Bugün ABD'de boşanmalar %52 civarındadır. 1955 yılında yapılan bir araştırmada bu oran %10 civarında idi. Bu artışın en önemli nedeni 1960'lı yıllarda başlayan nikah karşıtı cinsel özgürlük taraftarı akımlar oldu. İnsanlar daha çok bencilleşmeye başladılar. Çocuk büyütmek fedakârlık isteyen bir çabadır. Bencil ve çıkarcı bireyler çocuk büyütmenin külfetinden kaçmaya başladılar.

Psikolojik Savaş, Nevzat Tarhan (Sayfa 98)Psikolojik Savaş, Nevzat Tarhan (Sayfa 98)
Burak Denizli 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fil her gün aynı yoldan geçen bir canlıdır. Fil avcıları yoal tuzak kurarak onu çukura düşürürler. Siyah elbise ile gelip onu iyice döverler. Bir iki gün sonra beyaz elbise ile gelip kurtarırlar. Fil artık onları kurtarıcı gibi görür. Bir başka psikolojik savaş yöntemide budur. Toplumu bunalıma sok, sonra kurtar ve kendine bağla

Psikolojik Savaş, Nevzat TarhanPsikolojik Savaş, Nevzat Tarhan

Gücün; bilim ve tekniğin eline geçtiği günümüzde, stratejisini buna göre düzenlemeyenler tarihin çöp sepetine atılacaklardır.

Psikolojik Savaş, Nevzat TarhanPsikolojik Savaş, Nevzat Tarhan
Burak Denizli 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yıl 1517, Mısır. Yavuz Sultan Selim Memlük Sultanı ile konuşuyor. Savaşı niye kaybettiğini Memlük Sultanı şöyle açıklıyor: 'Sizin dönen toplarınız var ben onlardan almak istedim fakat buradaki ulema buna kafir icadı diye karşı çıktı'

Psikolojik Savaş, Nevzat Tarhan (Sayfa 23)Psikolojik Savaş, Nevzat Tarhan (Sayfa 23)
2 /