Psikolojik Savaş (Gri Propaganda)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.482
Gösterim
Adı:
Psikolojik Savaş
Alt başlık:
Gri Propaganda
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753627290
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Psikolojik savaş, klasik anlamdaki savaşın kazanılması veya kaybedilmesinde, savaştan sonra da üstünlüğün devam etmesinde yahut sorunların çözülmesinde insanların ruh haline etki ederek sonuç almak olarak tanımlanır.Düşmanını tanımayan, savaşta yenilir. Hem kendisini hem düşmanını tanımayan savaşta yenildiği gibi savaştan sonra da toparlanamaz. Düşmanın tanımayıp kendisini tanıyan, savaştan sonra başarıya ulaşabilir. Hem kendisini hem düşmanını tanıyan gücün ise, yenik düşme ihtimali yok gibidir.

Hile ve aldatmaların etkili olabilmesi için gizli kalması gerekir.
Amacımız hile ve aldatma yöntemlerinin bilinmesi sağlamakla toplumsal ahlaka hizmet etmektir. Psikolojik savaşta yenilen taraf, bilgi gücü zayıf olan taraftır. Doğru insanların, ayakta kalmak, toplumun geleceğinde söz sahibi olmak gibi bir kaygıları varsa bu kitabı okumaları önemlidir.
Bu kitapta ,geçmişten günümüze gerek ülkelerin yönetimlerinin gerekse küresel sermayenin toplumları yönetmek veya istedikleri sonuca ulaşmak gayesiyle uyguladıkları sistematik metodlar ayrıntılı bir biçimde  anlatılırken bir yandan da birey olarak takındığımız bir takım ruh hallerinin toplumla etkileşiminin doğurduğu sonuçlar irdeleniyor.Bazı  minik testlerle de okuyucu açısından keyif verici bir öğrenme sağlanmaya çalışılmış. Okumanızı tavsiye ederim.
Kitap bize çok ayrıntıya kaçmadan dünyada biz insanlar üzerinde sivil halkların üzerinde belli kişilerin devletlerin menfaatleri için karları için oynanan oyunları bizleri zeki bir şekilde istedikleri yöne doğru yönlendirmelerini çok başarılı bir üslupla anlatmaktadır. Bu kitabı okuduktan sonra bazı şeyleri daha iyi yorumlamaya başladım ve bu konuya merakım arttı. Daha fazla bilgi edinebilmek için farklı kaynaklardan yararlanmayı düşünüyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.928 Oy)19.856 beğeni45.459 okunma3.479 alıntı192.158 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.230 Oy)9.218 beğeni27.512 okunma2.925 alıntı121.287 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.712 Oy)9.667 beğeni27.139 okunma2.001 alıntı125.671 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.449 Oy)5.266 beğeni17.542 okunma3.784 alıntı112.947 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.715 Oy)8.178 beğeni22.249 okunma4.394 alıntı136.537 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.917 Oy)9.189 beğeni30.131 okunma922 alıntı146.252 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.903 Oy)6.012 beğeni20.567 okunma915 alıntı106.918 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.989 Oy)11.781 beğeni29.552 okunma1.682 alıntı154.606 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.887 Oy)9.430 beğeni26.533 okunma1.799 alıntı135.499 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.104 Oy)13.922 beğeni36.058 okunma3.753 alıntı153.225 gösterim
Sadece günümüz siyaset hayatında değil dünyadaki birçok olaya farklı bir gözle baktırabilecek bir kitap. Bakışı açısı kazanmak isteyenler okumalılar. Okumam uzun sürdü ama beğenerek okudum.
kitabın ana konusu savaşın sadece silahlan kazanılmayacağını gösteren ve özellikle kitle hipnoz teknilerini oldukça farklı bir dille anlatıyor insanların ve toplumların ruh halini çok iyi anlatıyor
Psikolojik savaş stratejisi olan küreselleşmenin ve yeni
dünya düzeninin geleceği hakkında bilgi edinmek için
toplumsal hastalıkları bilmeliyiz, intiharların artması,
yeni din arayışları, yıkıcı tarikatların, satanizmin hızla
yayılması, psikolojik savaş mağdurlarının durumu,
şiddetinin sistemli şekilde kullanımı
ayrı ayrı ele alınmalıdır.
Düşmanını tanımayan, savaşta yenilir. Hem kendisini hem düşmanını tanımayan, savaşta yenildiği gibi savaştan sonra da toparlanamaz. Düşmanını tanımayıp kendisini tanıyan, savaştan sonra başarıya ulaşabilir. Hem kendisini hem düşmanını tanıyan gücün ise yenik düşme ihtimali yok gibidir.
Psikolojik savaş insanlara 2 yönde etki ediyor. Birinci yönde insanlar kendi problemleri ile başa çıkamayacaklarını düşünürler ve kendileri ile savaşa çıkarlar. İkinci yönde mesela, bir döyüşde yenilen komutan kendisiyle öyle psikolojik savaşa çıkar ki, kendine şaşırır.
İnsan eğer kendi psikolojisini iyi yönde kullanırsa demek ki, iyi sonuçlar alma yönündü yürümektedir.
Kitap oldukça akıcı, ilgi çekici konular kitabı okumanızı kolaylaştırıyor. Ancak okurken sanki hocayı televizyonda izlermiş izlenimine kapıldım. Kitap bir akademisyen tarafından yazılmıştan çok, kendisine sorular sorulmuş, o da cevapmış gibi ilerliyor. Kaynak vermenin gerektiği pek çok ifadede, başkasından duyulmuş gibi geçiştirilmiş. Zaman zaman konular atlayarak ilerliyor, takip etmekte zorlanıyorsunuz.
kesinlikle okunması gereken bir kitap.Bir çok şeyi görmemizi sağlıyor..
gerçektende savaşın sadece silahlarla kazanılmayacağını gösteren aynı zamanda psikolojik mücadele tekniklerini çok iyi analiz eden gerçeğe dayalı bir kitap
Bu kitabı bulduğunuz yerde alın.

Bu kitabı alın ve okuyun.

Bu kitap okullarda ders kitabı diye okutulsun.

Bu kitabı anne babalar çocuklarına anlatsın.

Bu kitap askeriyeye girecek herkese okuması için şart koşulsun.

Bu kitap bilinsin, lütfen…

22.baskısı tükenmiş olan kitabı 21.baskısı döneminde almıştım. En azından bir sene kadar önce olduğu için çok hatırlamıyorum ne vesile olmuştu da almıştım bu kitabı bilmiyorum ama aldığım için, okuduğum için, yazdığım için (ve okumanıza vesile olursam da) çok mutluyum ve şükür ediyorum. Büyük bir okuma birikimim yok, okuduğum kitaplar arasında da okuduğuma pişman olduğum sadece bir kitap var galiba. Buraya kadar okuduklarınızla; sen zaten tüm kitapları böyle beğeniyorsun deme ihtimaliniz de yüksek o sebeple.

Psikolojik Savaş’ın farkını anlatayım: Sizi en az 10 yıl önce gelecek hakkında uyaran bir kitap. (Uyarmış ya da.) İçerisinde her gün yüzlerce kez maruz kaldığımız ‘savaş’ örneklerini “ben hiç bunu düşünmemiştim” noktasında öğreniyorsunuz. Evet, biz kesinlikle bunları düşünmemiştik. Çünkü biz bu teknolojinin, bu kolaylığın, bu savaşın avuçlarına doğduk ve hiç bunlar olmadan bir hayatın nasıl olduğu ayırdımına varamadık. Öğrenmek için bize harika bir 352 sayfa sunan Nevzat Tarhan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. İnsan psikolojisini adım adım her noktadan ele alıp küresel hale getiren kitapta; askeri psikolojik savaş, propaganda ve beyin yıkama, direnme, kültür ve psikolojik savaş, insan ruh halleri (kavga çıkaran kimlikler) başlıkları ve dahaları var. Sizi tatmin etmeyen hiçbir başlık yok. Anlamayacağınız, ne alaka diyeceğiniz hiç ama hiçbir satır yok kitapta. Tarihte yaşanmış örnekleriyle, ülkemizde yaşanmış halleriyle, bizim eksikliklerimizi dile getirmekten asla çekinmeyen çarpıcı üslubu ve ihtiyacımızı açıkça dile getirmesiyle gerçekten harika bir kitap yazmış Tarhan. Özgürlüğe, hakkı savunmaya, duygu eğitimine ve diyaloğa verdiği önemi kitapta sık sık vurguluyor. Zihnimizin derinlerine işlemiş ve hesabını sormadığımız bir çok yanlışı en nazik şekilde fark ettiriyor bize. Duygu eğitimi için diyor ki: “Dekart, ‘Düşünüyorum öyleyse varım’ diyerek duyguları önemsememişti. Zeki ama başarısız, bilgili ama ahlaksız insanların çoğalması, duyguların eğitimini ön plana çıkardı. Duyguların eğitimi şansa bırakılmamalıydı.” (Sayfa 116) Bu verdiğim en basit örneklerden birisi. Tarih ve siyaset arasından harmanlanıp gelmiş bu kitabın size katacak çok şeyi var. Senelerce evvel yazılmış olmasına rağmen, o zamanın sorunlarından bugüne ulaşmış ileri görüşlü bir eser. Kitabın ağır olmasından çekinmeyin, anlaşılmazmış hissi vermesin size. Hepsi ön yargı olabilir sadece. Olağanca duru ve samimi bir kitap. Bulduğunuz ilk fırsatta okumanızı tavsiye ediyorum. Benim için kitabın manşeti olacak kadar çok paragraf var ki, seçmekte çok zorlandım. Ama galiba beni biraz da mahsun bırakan bir alıntıyı sizinle paylaşıp kaçıyorum.

“Öte yandan, ABD ve İngiltere menşeli bazı aydınlar, insanlığın yüce değerlerine kavga ile değil uzlaşma ile ulaşılacağını, Sparta modeli yerine Atina modeli olan demokrasinin çözüm olduğunu görmeye başladılar. Batı böyle felsefi bir anlayış içerisinde iken Müslüman dünya ortaya bir model çıkaramadı. Arap yarımadasındaki, Mısır ve Pers İmparatorluğundaki Pagan kültürü yok eden; savaş; kan dökme ve ırkçılık yerine barış, uzlaşma ve yardımlaşmayı getiren İslam dini, bu zamanın Müslümanları tarafından yeterince ifade edilemedi. Böylece ‘özgürlük, sevgi, merhamet, uzlaşmacılık’ gibi semavi mesajlardan alınan değerleri Batı kendisine mal etti.” (Sayfa 275)
öbür kitapları gibi buda çok güzel yazılmış. Enteresan konulara parmak basılmış. Konular detayına inilmeden kısa bilgilerle anlatılmış. Çünkü bildiklerimi görünce daha bilmek istediklerimi görmek istedim.
Bir fikrin kulağa hoş gelmesi, onun doğru olduğu anlamına gelmez. Sınanmaya uygun olan fikirleri mutlaka test etmelisiniz.
Nevzat Tarhan
Sayfa 134 - Timaş Yayınları
Ülke Almanya, 70 yaşın üzerinde yalnız yaşayan iki eş, bir gün bir not bırakıyor ve birlikte ölümü seçiyor. Notta, "3,5 yıldır kapıcıdan başka kapımızı çalan olmadı, artık yaşamak anlamsızdır" cümlesi yer alıyordu
İnsanlığın hizmetindeki en kuvvetli ilaçlar kelimelerdir.

Kipling
Nevzat Tarhan
Sayfa 119 - Timaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Psikolojik Savaş
Alt başlık:
Gri Propaganda
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753627290
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Psikolojik savaş, klasik anlamdaki savaşın kazanılması veya kaybedilmesinde, savaştan sonra da üstünlüğün devam etmesinde yahut sorunların çözülmesinde insanların ruh haline etki ederek sonuç almak olarak tanımlanır.Düşmanını tanımayan, savaşta yenilir. Hem kendisini hem düşmanını tanımayan savaşta yenildiği gibi savaştan sonra da toparlanamaz. Düşmanın tanımayıp kendisini tanıyan, savaştan sonra başarıya ulaşabilir. Hem kendisini hem düşmanını tanıyan gücün ise, yenik düşme ihtimali yok gibidir.

Hile ve aldatmaların etkili olabilmesi için gizli kalması gerekir.
Amacımız hile ve aldatma yöntemlerinin bilinmesi sağlamakla toplumsal ahlaka hizmet etmektir. Psikolojik savaşta yenilen taraf, bilgi gücü zayıf olan taraftır. Doğru insanların, ayakta kalmak, toplumun geleceğinde söz sahibi olmak gibi bir kaygıları varsa bu kitabı okumaları önemlidir.

Kitabı okuyanlar 106 okur

 • eczacıhanımkız
 • Enes Taha Deniz
 • EDİ
 • Nihal Mustafa
 • Yaren Ateş
 • Sevde
 • thdikmen
 • Burak Karakurt
 • Asel havin
 • Abdullah

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%37.5
25-34 Yaş
%37.5
35-44 Yaş
%18.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%3.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.2
Erkek
%59.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.9 (8)
9
%20 (7)
8
%20 (7)
7
%11.4 (4)
6
%17.1 (6)
5
%2.9 (1)
4
%0
3
%2.9 (1)
2
%0
1
%2.9 (1)