Bilim

25,4bin Takipçi
TAKİP ET
koseli-arti
Yetişkin bir insanda yüz trilyon hücre var. Hücrenin 'bilgi bankası' hücre çekirdeği içinde bulunuyor. Çekirdeğin içinde 46 adet kromozom var. Her kromozomda genler, genlerde de merdiven şeklinde bir molekül olan DNA var. Bu moleküllerde karbon, hidrojen, oksijen ve fosfor gibi atomlar mevcut. Atomların içinde çekirdek, çekirdeğin içinde protonlar, protonların içinde kuarklar, kuarkın içinde gluonlar, gluonun içinde artık ikiye dahi bölünemeyen minicik iplikçikler, sürekli titreşen sicimler var.
Unutulmaması gereken önemli bir konu da evrimsel biyolojide hiçbir canlının, türün, âlemin, şubenin, cinsin “ilk bireyi" bulunmadığıdır. Bu nedenle ilk insan, ilk hayvan, ilk bitki, ilk mantar gibi kullanımlar özünde hatalıdır. Çünkü hiçbir tür, bir diğer türe doğum yapmaz. Bu yüzden o türün “ilki” görülmez. Hiçbir âlem, tek nesilde başka bir âleme dönüşemez. Dolayısıyla Dickinsonia da hiçbir zaman "ilk hayvan" olarak anılmayacaktır. Anılsa da burada söylenmek istenen, aslında "bilinen" en eski hayvan türü olduğudur. Yani asıl anlatılmak istenen "elimizdeki en eski bulgudur."
"Bedenlerimizin her karbon çekirdeğinin kökeni yıldızlardır.”
“Evren kritik bir genişleme hızından daha hızlı genişlerse, kütle çekim yasasına göre, gökadaları (galaksileri) ve yıldızları oluşturması mümkün olamaz. Yıldızlar süpernovalar şeklinde patladıklarında; helyum, karbon, azot, oksijen ve fosfor gibi yaşamsal önem taşıyan diğer tüm elementlere dönüşürler. Böylece yıldızlar süpernova şeklinde patladıklarında, bu elementler uzaya dağılır ve sonunda gezegenlere ve insana dönüşür. Bedenlerimizin her karbon çekirdeğinin kökeni yıldızlardır. Öyleyse, kritik hızdan daha hızlı genişleyen bir evrende yıldız doğamaz ve dolayısıyla insan gibi karmaşık canlı varlıkların oluşması için gerekli temel taşlar yaratılamaz. Aynı şekilde evren kritik hızın altında genişlerse, bu kez de yıldızlar büzülmeye ve kendi içinde çökmeye başlayacaktır. Bu durumda karşımıza yine yaşam yaratamayacak bir evren çıkacaktır.”
-Evrim Nedir-
Evrimsel süreç, genel kanının aksine bir “doğru" şeklinde ilerlemez, bir "ağaç” şeklinde dallanır. Çünkü hiçbir tür, bir nesil içerisinde yeni bir "tür" doğurmaz. Hatta tek bir popülasyon, olduğu gibi bir diğer türe, sonra o popülasyon da bir başka türe dönüşmez, evrim böyle yürümez. Tam tersine, tek bir popülasyonun farklı gruplarının farklı sebeplerle izole olması nedeniyle, farklı adaptasyonlar geçirmeleri türleşmeye ve evrime neden olur. Yani bir tür, birden fazla türü doğurabilir.
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.