b

Bilim

80 üye · 5 yeni gönderi
Her şeyin teorilerini kabaca, mevcut bilginin tüm ilgili dallarından(fizik, gökbilim, matematik vs.) yararlanan ve şu anda bilinen evrenle ilgili her şeyi açıklamayı amaçlayan teoriler olarak tanımlayabiliriz.
Reklam
"Seni cennet vaadiyle kandırıp fakirliğe mahkum edenlerin hayatlarına bir bak, bu dünyada cenneti yaşadıklarını göreceksin…”
Charles Darwin
Charles Darwin
ekmeği havadan çıkaran adam
Bugün vücudumuzdaki azot atomlarının yüzde 50'sine yakını suni biçimde yaratılmaktadır ve dünya nüfusunun yarısından fazlası da Haber'in icadı sayesinde gübrelenmiş gıdaya bağımlıdır. O dönemin basın kaynaklarının tabiriyle "ekmeği havadan çıkaran" adam olmasaydı, modern toplum da var olamazdı, gerçi bu mucizevi buluşun birincil kullanımı, açlık çeken kitleleri doyurmaya yönelik değil, İngiliz donanması Almanya'nın sodyum nitrata erişimini kestiğinde, ülkenin Birinci Dünya Savaşı boyunca barut ve patlayıcı üretiminde ihtiyaç duyduğu hammaddeyi sağlamaya yönelikti.
Zümrüdüanka Modeli ile Şişme Modeli arasında ince ama önemli bir fark vardır. Şişmeyi içeren Standart Model, Evrenin kozmik mikrodalga ardalanı üzerinde iz bırakmış bir kütleçekim ışınımıyla dolu olması gerektiğini öngörür. Zümrüdüanka Modeli ise, kozmik mikrodalga ardalanında gözlemlenebilir böyle bir kütleçekim dalgası etkisi öngörmez.
Sayfa 247 - Alfa YayınlarıKitabı okudu
Reklam
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.