Marie Curie

Marie Curie

Yazar
2.7/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
16
Beğeni
·
361
Gösterim
Adı:
Marie Curie
Unvan:
Kimyager
Doğum:
Varşova, Polonya, 7 Kasım 1867
Ölüm:
Sancellemoz, 4 Temmuz 1934
Marie Curie veya doğum ismiyle Maria Salomea Skłodowska, Polonya asıllı kimyager ve fizikçi. Sonradan Fransız vatandaşlığına geçmiştir. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti.
Pierre Curie, endülüs emevileri için şöyle demiş “onlardan bize otuz kadar kitap kaldı ve bu sayede ancak atomu parçalayabildik. Eğer yakılan milyonlarca el yazması kitabın yarısı kalsaydı çoktan galaksiler arasında geziyor olacaktık.“
“Radyumun kötü ellerde çok tehlikeli bir hal alabileceğini söylemek mümkündür ve şu soruyu doğurur: Doğanın sırlarını öğrenmek insanlığın yararına mıdır? Bu gizemden faydalanacak kadar olgun olabilecek miyiz, yoksa bu bilgilerin aslında zararlı olmadığı mı ortaya çıkacak? Nobel’in keşiflerini ele alalım. Güçlü patlayıcılar insanlığın takdire şayan işler yapmasını mümkün kıldı fakat aynı zamanda, ulusları savaşa sürükleyen büyük canilerin elinde korkunç yıkım araçlarına da dönüştü. Ben Nobel ile aynı şeylere, gelecekteki keşiflerin insanlığa getirdiği İyiliklerin, kötülüklerden daha büyük olacağına inananlardanım.” - Pierre Curie, Nobel Konferansı
Marie Curie
Kanes Yayınları
“Ne olacağım? “ diye yazmıştı. “Kendime tamamen hakim olabildiğim anlar nadir; genelde bir kısmım uyuyor. Zavallı ruhum , çok mu zayıfsın ki vücudumu kontrol edemiyorsun? Ah, fikirlerim , ne kadar da önemsizsiniz! Beni bu tekdüzelikten çekip çıkarması için en çok hayal gücüme güvenmeliyim ama onun da ölmüş olmasından çok korkuyorum.”
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kanes Yayınları 'ndan çıkan bu kitap,  tarihe ve  bilime adını altın harflerle yazdırmış #Mariecurie ve #Pierecurie  çiftinin  otobiyografisiydi. Bizler bu otobiografik hikayeyi  #mariecurie ağzından  okumanın keyfini yaşadık.
Israrlar sonucu kitabı yazmaya karar verdim diyen Maria Curıe her ne kadar "içinde pek olay geçmeyen basit bir hikaye" demişse de  bilime adanmış hayatları kesinlikle basit bir hikaye  olamazdı.
.
Marie Curıe  önce  #pierecurie nin hayatını, sonra  da kendi hayatını abartıdan uzak, olabilecek en mütevazı şekilde anlatmış. 
Eşi Pierre'nin çocukluğundan başlayıp, ilk partneri olan kardeşini, buluşlarını, evliliğini, beraber yaptıkları çalışmalarını, beraber aldıkları Nobel'e hepsini oldukça sade birşekilde anlatmış. Pierre'nin beklenmedik ölümü onları ayırmış.
 Marie Curıe, daha sonra kendi hayatını, yine aynı sadelikle  anlatmaya devam etmiş. 
Pierre öldükten  sonra çalışmalarına devam eden Marie,  onca erkeğin içinde mücadelesini tek başına  sürdürmüş, maddi imkansızlık ve dedikodulara rağmen ikinci Nobel'ini kazanmış. Ölene kadar da hiç bir maddi beklenti duymadan bir sürü çalışmaya imzasını atmış.


.
Tamam başlarda bilimsel terimler  yüzünden sıkılmadım dersem yalan olur.  Lakin bu kitabın bilime hayatını adamış kişinin  otobiyografik romanı olduğunu unutmadan okumak  gerek.

Ben bu özel çiftin hikayesini okuyabildiğim için mutlu oldum.  Her zaman söylerim, kazanım yapan kitaplar özeldir diye. İşte bu  kitapta özeldi. Biyografik roman okumayı sevenlere, okumak isteyenlere tavsiye ederim.
176 syf.
·Beğendi
Kanes Yayınları 'ndan... Marie Curie'nin otobiyografik notlarıyla, eşi Pierre Curie

POLONYALI KIMYAGER
MARIE CURIE hakkında bilgi.
7 Kasım 1867'de Polonya'da dünyaya geldi.
Ülkesindeki mevcut eğitim sistemi yüzünden kadınların üniversiteye gitmesi ve teknik eğitim almaları için yurt dışına gitmeleri gerekmekteydi.
1885 senesinde Bronya, Sorbonne'da tıp eğitimi görmeye başladı. Mezuniyetinin ardından Bronya, Marie'ye matematik ve fizik eğitimi alması için yardım etti.
1891 yılının Kasım ayında başladığı eğitiminde bir buçuk yıl sonunda sınıfının birincisi olarak fizik diploması aldı.
1894 yılında matematik alanında ikinci diplomasını aldı.
1896 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra,1898 yılının Temmuz ayında Curie, yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu bulduğunu duyurdu.
1898 yılında Fransız kimyacı Eugène-Anatole Demarçay'ın ile doğal radyoaktif element radyumu duyurdular.
1904 yılında doktorasını verdi ve Fransa'da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu.
Aynı yıl radyoaktivite konusundaki araştırmalarından ötürü, kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü'nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.
1911 yılında radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden dolayı Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Curie, tarihte 2 Nobel Ödülüne sahip ilk kişi oldu.Halen 2 Nobel Ödülüne sahip tek kadındır.
Bu dönemde laboratuvar çalışmaları sırasında maruz kaldığı aşırı radyasyondan dolayı hastalık yaşamaya başlayan Curie 1934 yılında Fransa'da kan kanserinden hayatını kaybetti ve bu hastalığı da aşırı radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Ölümünden sonra kendisine "Bilim İçin Ölen Kadın" denildi.
Marie'nin radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine "curie" denilmektedir.Marie Curie'nin not defterleri o kadar çok radyasyona maruz kalmıştır ki, ancak kurşun kaplı bölmelerde muhafa edilip radyoaktif korunma malzemeleri ile incelenebilmektedir.

Kimya Öğretmeni olarak, bu kitabı okumadan yaşayamazdım.
Teşekkürler❤

#pinarinkitapbahcesi
#mariecurie #pierrecurie #radyum #polonyum #radyoaktivite

Yazarın biyografisi

Adı:
Marie Curie
Unvan:
Kimyager
Doğum:
Varşova, Polonya, 7 Kasım 1867
Ölüm:
Sancellemoz, 4 Temmuz 1934
Marie Curie veya doğum ismiyle Maria Salomea Skłodowska, Polonya asıllı kimyager ve fizikçi. Sonradan Fransız vatandaşlığına geçmiştir. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.