Profil
Acaba Nietzsche sabit fikirli bir hastalık hastası mıydı? Breuer o sıkıcı, sürekli kendilerine acıyan hastalık hastalarıyla çok karşılaşmıştı; bu tür hastalar iç organlarının durumunu ballandıra ballandıra anlatmaya bayılırlardı, ama bu türlerin asıl hastalığı “Weltanschauung stenoz”, yani dünya görüşünün daralmasıydı. Onları dinlerken insan kendinden bezerdi! Kendi bedenlerinden başka bir şey düşünmezler, sağlıktan başka bir şeye ne ilgi duyar, ne de değer verirlerdi.
“Diğer yorumunuza gelince; benim ‘yaşama amacım’ bundan...” diyerek başparmağıyla gövdesini gösterip devam etti, “bu sefil canlı hücrelerden tamamen ayrı. Yaşamımın bir niçini var, nasılına da tahammül gösterecek güce sahibim. On yıllık bir yaşam amaçlıyorum, bir misyonum var. Burada,” derken başını gösteriyordu, “kitaplara, neredeyse bitmiş, yalnızca yazılması kalmış kitaplara gebeyim. Bazen baş ağrılarımın, beynimdeki doğum sancılan olduğunu düşünüyorum.”
Reklam
“Böyle bir durum, insanın günlerinin çoğunda işkence çekmesi, yalnızca birkaç gün kendini iyi hissetmesi, acıyla harcanan bir yaşam; ümitsizlik tohumlarının filizlenmesi, yaşama amacına karamsar bakılması için elverişli bir ortam gibi görünüyor”
239 syf.
7/10 puan verdi
·
15 günde okudu
İnanamama durumu
Öncelikle bir bilim olarak nitelemeyeceğimiz tekrar denenmesi mümkün olmayan ortaya kesin sonuçlar koymayan ve bir şablon marifetiyle duygularin yönetebileceğinin düşündürülmesi ve bence en önemlisi insanlara bencilliği bir lütuf gibi sunması biraz garip açıkçası.. Bağlanma veya birini sevme 3 ana başlığa indirgenebilir mi ? Yine de okunup bilgi edinilmesi adına gözden geçirilebilir.
Bağlanma
BağlanmaAmir Levine · Aganta Kitap · 20182,772 okunma
İnsan, annesiyle ve kendisiyle o dolaysız birliğini, o ilksel birliği kırarak kurulur ve bir imgenin ayartıcılığında gelen bu ilk özgürlük, hiç aşılamayacak bir köleliğin başlangıcı gibi algılanmaya yakındır. En azından benin bedene ve bedenin ortama, gerçekliğe köleliği anlamında. Böylece insanın Lacan'ın kurucu aşama da olarak geliştirdiği ayna evresindeki rolü, hep kendi başkasını, kendi yabancısını çekirdeğinde taşıyacak, hiçbin hiçbir zaman tam olarak kendine kapanmış, bilincinde mutluluk süren bir ben hali tasavvur edilmeyecektir. İnsan ben'in kırılganlığı ve bölünmüşlüğü daha ayna evresinden itibaren garanti altına alınmıştır. Dışın insanın benliğine sürüldüğü ve bir daha oradan hiçbir zaman dışarı çıkamayacağı bu özsel noktada, insan hep altında duracağı fakat hiçbir zaman erişemeyeceği büyük Başka için hazırdır. Öznelliğin bu nesne üzerinden [nesnesellikte] kuruluşu öznenin her şeye gücü yeten bakışını ondan alarak, onu kendi bedenine ve parçalı ilgisine sınırlamıştır. Öznenin kendi kendinde değil de, bu başka aracılığıyla ortaya çıkışı onun eksikliğini onun ortaya çıktığı her ana yazgılanıştır.
Sayfa 240 - Dış-Yakınlığın Çıkmazı ile Dışarının Sorumluluğu Arasında: "Lacan ve Levinas'ta Başka" / Volkan ÇelebiKitabı okuyor
Sağlıklı ve "iyi" insan, diğer insanlara olduğu gibi kendisine karşı da iyi olan kişidir.
Reklam
Gördüğüm rüyalardan çıkardığım tek sonuç bilinçdışım bildiğim Sezar salata 🙃
336 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
48 günde okudu
Bu kitap için okuduğum kitabı yarım bıraktım ve değdi
Gerçekten harika bi kitaptı. Defalarca kez okuyabilirim. Bir psikiyatristin bazı danışanlarının vakaları anlatılıyor. İlginç vakalar olduğu için okuyanı sarıyor.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Bir Psikiyatristin Gizli DefteriGary Small · Doğan Kitap · 202129,6bin okunma
Reklam
Şu harika cepheli evleri görüyor musun? Cisimler her zaman dışarıdan göründükleri kadar iyi olmak zorunda değiller. Tıpkı insanlarda olduğu gibi.
Sayfa 58 - Sigmund FreudKitabı okudu
İntihar
Eğer bir kişi yaşadıkları karşısında baş edemeyip intihar etmeyi tercih ettiyse, bu onun "kahraman" olmak yerine yaşadıklarının bir "kurbanı" olduğu anlamına gelir.
Sayfa 211Kitabı okudu
Eğer yürüdüğümüz yol tertemizse, büyük bir ihtimalle başkasının yolundayızdır. K. Campbell
Sayfa 201Kitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.