İnsan Olmak

8,6/10  (39 Oy) · 
106 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.342 gösterim
İlk kez yayımlandığı 1983'ten günümüze defalarca baskı yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında Engin Geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: "Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar."

Son yirmi yılın dünyasındaki sosyal ve maddi değişimler düşünülürse, kirpilerin birbirine daha da çok ihtiyaç duyduğunu, her kirpinin bu ikilem karşısında kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden İnsan Olmak'ın bugün daha da güncel olduğunu söyleyebiliriz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  181
 • ISBN:
  9789753423984
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

yıllardır kitapçılarda elime alır alır bırakırım, okuma kısmeti bu zamanaymış; ama evet yine doğruladım teorimi, her kitabın da kişinin hayatında doğru bir okunma zamanı varmış...

bir psikanalist elinden çıkmış insanın derinleri kitabı. insanın kendini ve insanı tanıması için bir yol gösterici aslına bakarsan.
ben öğretici çok şey buldum içinde. ders çalışır gibi de okumadım halbuki; karşılıklı sohbet eder gibi anlatmış, ben onu dinliyormuş gibi okudum.

insan ve insan ilişkileri konusunda kesinlikle ufkumu açtığını söylemeliyim.

Özge (kitabihayal) 
22 Şub 11:24 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamın içinden geçen şahane bir kitap okudum.

Kendimizle yüzleşebilmek ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Anne-baba-çocuk ilişkisinden tutun da günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan kaygı, korku, sorumluluk, öfke gibi duygular hayrete düşürecek nitelikte ince ince işlenmiş. Sanki beni anlatıyor, diyebileceğiniz cümleler öyle fazla ki... İnsan bu, bahsi kendisi oldu mu daha fazla öğrenmeyi ister. Bu kitap kesinlikle yakınınızda durması gerekenlerden. Zaman zaman açıp okumalı, mesafe koymamalı insan olmanın manasını kavrayabilmek adına... Tavsiye ediyorum efendim, çokça hem de çokça...

Hasan Suphi 
25 Oca 12:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapla ilgili övgü dolu yorumları gördüm ve hepsine katılıyorum. Ancak kitapta eksik gördüğüm bir nokta var ki yazar da bunun farkında. Bu eksik kısım: ekonomi-politik. Ekonomiyi, üretim araçlarının kullanılma biçimini ve onun insanı nasıl şekillendirdiğini bilmemek bazı konularda farkında olmadan eksik ya da taraflı yorum yapmamıza sebep olabiliyor. Kitabı okurken bir iki paragrafta böylesi bir izlenime kapıldım. Bunun dışında kitap gerçekten övgüye değer.

Handan Aksu 
24 Şub 13:53 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsan hem yapan hem bozan, hem seven hem kıran bir varlıktır. İnsan olmak için, derinliğini anlayabilmek ve çözüm bulabilmek için öyle güzel kitap ki. Altı çizili kelimeler yetmedi post-it yetişti imdadıma.

Her insan bu kitabın içinde kendini ve yakın çevresinden birçok kişiyi bulabilir. Okurken ''Aaa, evet ben de öyle yapıyorum/öyleyim'' diyebilir. İnsan Olmak, insanı anlatan, psikoloji alanına ilgi uyandıran güzel bir kitap.

bumesele.com 
20 Mar 10:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

İyi insan kimdir?
İnsan istediğini elde etse bile neden mutlu olmaz?
Bir insanın kaç maskesi olur?
http://www.bumesele.com/insan-olmak-engin-gectan/

Şirin şen 
21 May 20:29 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eski bir tarihte yazılmış olduğundan olsa gerek insanları övüp yüceltmek gibi bir amaçtan ziyade yanlış davranışlarının nereden geldiğini örneğin küçük bir bebeğe yanlış şekilde verilen kaka eğitiminin bile insanın ileriki yaşantısına nasıl bir etkisi olduğunu anlatıyor. Kitabı okurken çevrenizdeki birçok insanın davranışlarına anlam vermeye başlıyorsunuz. İnsanların neden çeşitli karakterlere sahip olduğunu anlıyorsunuz. Bir insan neden daha alıngan olur, neden daha içe kapanık olur, neden daha sinirli olur veya yaşı ilerlemesine rağmen neden gerekli olgunluğu kazanamamış olur bunları anlıyorsunuz. Kitabı okurken bireyselliğin, aileyle ve diğer insanlarla ilişkinin ne kadar önemli ve hassas olduğunu da öğreniyorsunuz. Ben kitabı okurken bazen karamsarlığa kapıldım çünkü dediğim gibi insanları övüp yüceltmek yerine sorunları açık açık nedenleriyle masaya yatırmış yazar. Bazı sorunların düzeltilmesinin ne kadar zor olduğuna değinmeden de geçmemiş. Kitabın eksik bulduğum kısmı ise sorunların üzerinde bu kadar çok durmuşken çözüm önerilerine çok da yer vermemiş olması. Fakat genel olarak kitabı severek okudum ve kaliteli buldum.

Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Psikiyatrist deyince aklıma gelen ilk isim olan Engin Geçtan'ın, tüm eserleri okunmalıdır fakat bu ders kitabı tadında bir kitaptır.Başkalarını değil de kendinizi görerek okumayı başarırsanız -ki pek çok kişi maalesef yüzleşmeye cesaret edemeyip yarıda bırakıyor - hayatınıza eşsiz katkıları olacak bir kitaptır.Şöyle ki hatrı sayılır psikoloji kitabı okumuşluğum vardır.En iyisi kesinlikle "İnsan Olmak" tır.

SelinGuzel 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsan olmanın gerekleri, erdemleri ve insanın psikolojik incelemeleri konusunda kült olmuş kitaplardan biri. Zaman zaman bir ders kitabı edasında olsa da verdiği örnekler, basitleştirilmiş psikolojik tahliller ilgi çekici. Ayrıca öfke, kaygı, yaşam ve ölüm gibi konularda önemli saptamalar mevcut. Tavsiye ediyorum.

A.Cmert 
12 Şub 12:06 · Kitabı okudu · 63 günde · Beğendi · 9/10 puan

Üniversite hayatımda seyahatlerim bir hayli arttı... Bu seyahatlerdeki duraklarımın en nacizane olanı, asıl kitaplığımın bulunduğu baba evine uğradığımda altını çizdiğim yerleri tekrar tekrar okuyup tekrar tekrar yüzleştiğim kitap. Neredeyse 4. kez gözden geçirmeme rağmen yüzleşmekte zorlandığım kısımların olması bu kitabı benim için çok daha özel yapıyor... Teşekkürler Engin Hoca...

2 /

Kitaptan 70 Alıntı

Butterfly 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kendisine ayrılan zamanın sınırlı olduğunun ve bir gün yaşamının sona ereceğinin bilincinde olmak, insanı anlamlı yaşayıp yaşamadığı konusunda kaygılandırır."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
SelinGuzel 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yapamam ki!" gerekçesiyle gerçekleştirmekten kaçındığımız davranışların çoğu aslında yapmak istediklerimizdir. Yapmak istemediklerimiz zaten aklımıza gelmez.

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan

"Sorumluluğunu üstlenen kişi özgürdür. Özgür insan daha az korkar, onun için sevebilir!"

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Hayriye Gül 
 01 Şub 12:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Barışçıl karşıt kültür akımlarının ilk örneği ise "hippilik"ti. Geleceğe doğru denetimden çıkmış bir hızla ilerleyen teknolojik toplumlara karşı çıkan hippiler, insanın yeniden doğaya dönmesi gereğini savundular. ... Ne var ki, bu akım çok kısa bir süre içinde uyumsuz kişilerin egemenliği aldına girdi, yozlaştı ve yok oldu. Çünkü hippilerin göremediği, insanın doğaylar olan beraberliğine yeniden kavuşması için artık çok geç olduğu gerçeğiydi.

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 23 - Metis Yayınları)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 23 - Metis Yayınları)
ays grds 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Tarihi dikkatle incelediğimizde, bencil ve yıkıcı eğilimlerin, insanların birbirlerinden alabilecekleri ya da çalabilecekleri şeylere sahip olmalarıyla başladığını görüyoruz . Avlanacak hayvan azaldığında tarımla uğraşanların zengin tarlalarına saldırılar düzenleyen avcılarla başlayan bu süreç, insanda sahip olma tutkusuyla bencil ve yıkıcı eğilimlerin içice ve birlikte gelişmesine neden olmuş ve bugüne dek hiçbir politik düzen bu eğilimleri gerçek anlamda ortadan kaldırabilmeyi başaramamıştı. Çünkü sahip olma eğilimi mülkiyet ve para ile de sınırlanmamış, iktidara ve diğer insanlara sahip olma tutkularını da birlikte getirmiştir."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan

Geçmişinin tutsağı olan insan , içsel dünyasına inebilme özgürlüğüne sahip değildir ; sürekli kendisini gözlemler ve yargılar . Özgür insan ise kendini gözlemlemeden hayata katılır .

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 168)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 168)
Fatma Akyüz 
 09 Şub 2016 · Kitabı okudu

"Tarih, iktidar tutkusuna kapıldığı ve nerede duracağını bilemediği için kendisini ve çevresini yok etmiş insan örnekleriyle doludur."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Şirin şen 
 03 May 12:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kaygı; sadist ve mazoşist eğilimlerin de eşlik ettiği bir duygudur.

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 89 - Remzi Kitabevi)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 89 - Remzi Kitabevi)

"Bir başka deyişle, kimse siyah ya da beyaz olarak nitelendirilemez. Aslında hepimiz grinin tonlarıyız. Kimimiz daha koyu kimimiz daha açık.

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan