İnsan Olmak

8,7/10  (61 Oy) · 
158 okunma  · 
66 beğeni  · 
1.624 gösterim
İlk kez yayımlandığı 1983'ten günümüze defalarca baskı yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında Engin Geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: "Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar."

Son yirmi yılın dünyasındaki sosyal ve maddi değişimler düşünülürse, kirpilerin birbirine daha da çok ihtiyaç duyduğunu, her kirpinin bu ikilem karşısında kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden İnsan Olmak'ın bugün daha da güncel olduğunu söyleyebiliriz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  181
 • ISBN:
  9789753423984
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

yıllardır kitapçılarda elime alır alır bırakırım, okuma kısmeti bu zamanaymış; ama evet yine doğruladım teorimi, her kitabın da kişinin hayatında doğru bir okunma zamanı varmış...

bir psikanalist elinden çıkmış insanın derinleri kitabı. insanın kendini ve insanı tanıması için bir yol gösterici aslına bakarsan.
ben öğretici çok şey buldum içinde. ders çalışır gibi de okumadım halbuki; karşılıklı sohbet eder gibi anlatmış, ben onu dinliyormuş gibi okudum.

insan ve insan ilişkileri konusunda kesinlikle ufkumu açtığını söylemeliyim.

Özge (kitabihayal) 
22 Şub 11:24 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamın içinden geçen şahane bir kitap okudum.

Kendimizle yüzleşebilmek ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Anne-baba-çocuk ilişkisinden tutun da günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan kaygı, korku, sorumluluk, öfke gibi duygular hayrete düşürecek nitelikte ince ince işlenmiş. Sanki beni anlatıyor, diyebileceğiniz cümleler öyle fazla ki... İnsan bu, bahsi kendisi oldu mu daha fazla öğrenmeyi ister. Bu kitap kesinlikle yakınınızda durması gerekenlerden. Zaman zaman açıp okumalı, mesafe koymamalı insan olmanın manasını kavrayabilmek adına... Tavsiye ediyorum efendim, çokça hem de çokça...

Esin Erol 
29 Tem 20:50 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsan olmanın bile zamanla mutasyona uğraması nasıl mi gerçekleşir? Engin geçtan üslubuyla bunu kesinlikle okuyun. Hayatımızdaki sosyal,siyasi,ekonomik değişimler bizi ne şekilde etkiliyora değinen tavsiye edilesi bir kitap.

Ertan YAVUZ 
17 Eyl 18:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

İnsanı anlamak..daha doğrusu kişinin kendi anlamını çözmek adına sayısız kitap yazılmış. Bir çoğunda da anlamın insanın kendisini anlayarak bulabileceği ki kendini anlamanın bir başkasını anlayabilmenin ön koşulu olduğu farklı kelimeler farklı analojiler ve farkli metaforlar kullanarak anlatılmasına sebep olmuş. Engin GEÇTAN kullandığı dil itibariyle bunu varoluşsal psikoloji üzerinden çokta sade ve çarpıcı örneklerle yapmış. Bununla birlikte temel psikoloji kuramlarinida eleştirmeden insanın nasıl daha yapıcı hale gelmesi gerektiğini ustalıkla anlatmış . Hocanın söyledikleri dikkate değer ve hatta sadece dikkate değil algıya ve iradeye değer nitelikte..
Uğraşı için devam eden insanları seviyorum.
Bilgiyi aktarma işini kendine dert edinmiş yazarları ve uzmanları seviyorum.
Ve Engin Geçtan senide bu çabadan dolayı sevdim. Haddim değil belki ama yazar okuyucusuna hayata dair ipuçları veriyorsa bence artık o aileden biridir. Selam olsun ...

Hasan Suphi 
25 Oca 12:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapla ilgili övgü dolu yorumları gördüm ve hepsine katılıyorum. Ancak kitapta eksik gördüğüm bir nokta var ki yazar da bunun farkında. Bu eksik kısım: ekonomi-politik. Ekonomiyi, üretim araçlarının kullanılma biçimini ve onun insanı nasıl şekillendirdiğini bilmemek bazı konularda farkında olmadan eksik ya da taraflı yorum yapmamıza sebep olabiliyor. Kitabı okurken bir iki paragrafta böylesi bir izlenime kapıldım. Bunun dışında kitap gerçekten övgüye değer.

Handan Aksu 
24 Şub 13:53 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsan hem yapan hem bozan, hem seven hem kıran bir varlıktır. İnsan olmak için, derinliğini anlayabilmek ve çözüm bulabilmek için öyle güzel kitap ki. Altı çizili kelimeler yetmedi post-it yetişti imdadıma.

Şirin şen 
21 May 20:29 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eski bir tarihte yazılmış olduğundan olsa gerek insanları övüp yüceltmek gibi bir amaçtan ziyade yanlış davranışlarının nereden geldiğini örneğin küçük bir bebeğe yanlış şekilde verilen kaka eğitiminin bile insanın ileriki yaşantısına nasıl bir etkisi olduğunu anlatıyor. Kitabı okurken çevrenizdeki birçok insanın davranışlarına anlam vermeye başlıyorsunuz. İnsanların neden çeşitli karakterlere sahip olduğunu anlıyorsunuz. Bir insan neden daha alıngan olur, neden daha içe kapanık olur, neden daha sinirli olur veya yaşı ilerlemesine rağmen neden gerekli olgunluğu kazanamamış olur bunları anlıyorsunuz. Kitabı okurken bireyselliğin, aileyle ve diğer insanlarla ilişkinin ne kadar önemli ve hassas olduğunu da öğreniyorsunuz. Ben kitabı okurken bazen karamsarlığa kapıldım çünkü dediğim gibi insanları övüp yüceltmek yerine sorunları açık açık nedenleriyle masaya yatırmış yazar. Bazı sorunların düzeltilmesinin ne kadar zor olduğuna değinmeden de geçmemiş. Kitabın eksik bulduğum kısmı ise sorunların üzerinde bu kadar çok durmuşken çözüm önerilerine çok da yer vermemiş olması. Fakat genel olarak kitabı severek okudum ve kaliteli buldum.

Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi insan olmanın inceliklerini anlatan dolu dolu bir kitap. İnsanın kaygılarının, öfkelerinin , sorumsuzluklarının nedenleri gözler önüne seriliyor. Kitabı okudukça kendinizi daha iyi tanıyor, tutum ve davranışlarınız nedenlerini anlayabiliyorsunuz.Kitabı okurken hemen hemen her sayfa da  ben de böyle davranıyorum ya da aynı X kişisi dedim. Kitabı kütüphanenizde bulundurmakta fayda var. Çünkü bir kez okuyup bırakılacak bir kitap değil. Keyifli okumalar.

Okurokutur 
22 Ağu 03:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarına sebebini çözümleyemediğim bir sevimsizlik duyuyordum. Bu kitabı bir listede gördüm. Merak duyup aldım ve okudum bit çok yerde altını çizerek tekrar ettim. Kitap gerçekten güzel. Şimdi yine birine verdim okuması için. İnsanın kendini ve insanlık olgusunu çözmesi adına yararlı bir kitap tavır ve davranışların altında yatan sebebleri fark etmek keşfetmek kızgınlık duygusunu ve iletişimsizliği azaltıyor guzel günlerde okuyunuz..

bumesele.com 
20 Mar 10:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

İyi insan kimdir?
İnsan istediğini elde etse bile neden mutlu olmaz?
Bir insanın kaç maskesi olur?
http://www.bumesele.com/insan-olmak-engin-gectan/

2 /

Kitaptan 108 Alıntı

Butterfly 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kendisine ayrılan zamanın sınırlı olduğunun ve bir gün yaşamının sona ereceğinin bilincinde olmak, insanı anlamlı yaşayıp yaşamadığı konusunda kaygılandırır."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
SelinGuzel 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yapamam ki!" gerekçesiyle gerçekleştirmekten kaçındığımız davranışların çoğu aslında yapmak istediklerimizdir. Yapmak istemediklerimiz zaten aklımıza gelmez.

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Leyla 
08 Ağu 13:32 · Kitabı okudu

Bir insana değer vermek, onun gerçeklerini anlamaya çalışmak ve onu olduğu gibi benimseyebilmektir. Ama birçok kişi diğer insanlara değer verdiği sanısıyla aslında kendi özsever ihtiyaçlarına doyum sağlar.

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan

"Sorumluluğunu üstlenen kişi özgürdür. Özgür insan daha az korkar, onun için sevebilir!"

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan

kendisine değer vermeyen insan başkalarının duygusal ihtiyaçlarını da algılayamaz.

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 43)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 43)
M.Y. 
16 Tem 08:19 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevilen bir insanın ölümü karşısında yaşanan yas da gerçekte, ölen kişiye duyulan kızgınlığın içe yöneltilmesidir. Ölen kişinin bizi terketmiş ve sevgisinden yoksun bırakmış olmasından ötürü yaşanan kızgınlığın bilince ulaşması, her şeyden önce bir ölüye kızılamayacağı için engellendiğinden, bu duyguyu kendimize yöneltiriz. Ölenin arkasından söylenen, «Beni bırakıp da nerelere gittin!» sözünde olduğu gibi, bazen duyulan kızgınlık doğrudan dile getirilebilir.

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Madam Tutli Putli 
 01 Şub 12:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Barışçıl karşıt kültür akımlarının ilk örneği ise "hippilik"ti. Geleceğe doğru denetimden çıkmış bir hızla ilerleyen teknolojik toplumlara karşı çıkan hippiler, insanın yeniden doğaya dönmesi gereğini savundular. ... Ne var ki, bu akım çok kısa bir süre içinde uyumsuz kişilerin egemenliği aldına girdi, yozlaştı ve yok oldu. Çünkü hippilerin göremediği, insanın doğaylar olan beraberliğine yeniden kavuşması için artık çok geç olduğu gerçeğiydi.

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 23 - Metis Yayınları)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 23 - Metis Yayınları)
Leyla 
08 Ağu 13:14 · Kitabı okudu

Bir insan diğer bir insana aşırı oranda bağımlıysa bu onun kendi varoluş sorumluluğunu üstlenmekten kaçınmakta olduğunu gösterir.

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
ays grds 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Tarihi dikkatle incelediğimizde, bencil ve yıkıcı eğilimlerin, insanların birbirlerinden alabilecekleri ya da çalabilecekleri şeylere sahip olmalarıyla başladığını görüyoruz . Avlanacak hayvan azaldığında tarımla uğraşanların zengin tarlalarına saldırılar düzenleyen avcılarla başlayan bu süreç, insanda sahip olma tutkusuyla bencil ve yıkıcı eğilimlerin içice ve birlikte gelişmesine neden olmuş ve bugüne dek hiçbir politik düzen bu eğilimleri gerçek anlamda ortadan kaldırabilmeyi başaramamıştı. Çünkü sahip olma eğilimi mülkiyet ve para ile de sınırlanmamış, iktidara ve diğer insanlara sahip olma tutkularını da birlikte getirmiştir."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan