Adı:
İyi Hissetmek
Alt başlık:
Yeni Duygudurum Tedavisi
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759893729
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Psikonet Yayınları
İşte size iyi bir haber: kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu"larından ilaçsız kurtarabilirsiniz! İyi Hissetmek'te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor.
412 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İnanamıyorum...
Bu kitabı sıraya koyduğumda, önceki sıradaki kitapların bitmemesini çok istiyordum. Sıradan, kapak satan( kitabı hediye almıştım ve kitabı hiç araştırmamıştım) bir kitap olduğunu düşündüm ve kitabın 412 sayfa oluşu, sanırım okumamı psikoljik olarak hep öteledi... Kitabı elime aldım ve küçük bir araştırma yapınca, kitabın antidepresan etkisi yarattığını öğrendim. Resmî olarak kanıtlanmıştı...

Şu anda kitabın büyüsü bana "evreka" sevinci yaşatıyor açıkçası. "Yaş geçtikçe insan kendisini daha iyi tanır" derler. Kendimle yeni tanıştım sanırım. Ağır depresyon yaşıyordum şu sıralar. Ve çok önceleri kendimi sorguladığımda çok ciddi tespitlerde bulunmuştum ama çözüm yoktu. Bunlar temel fakat mühim problemlerdi. Kitabın ilk 100 sayfasında, hayatımda kimseye kuramadığım, kendime bile itiraf edemediğim cümleleri çevremdeki(yakın çevrem) insanlara anlatınca hafifledim. Bu daha önceden hissetmediğim bir duyguydu. Kendimi eleştirmekten korkmuyor ve zevk alıyordum. Yaşamım boyunca birçok psikoloji kitabı okudum. Sorun "Gegenbesetzung" tu. ID'imde bastırdığım bir durum karşısında bilişsel işlevim bu durumu gün yüzüne çıkarmak için sürekli enerji harcıyor ve Ego' mda gün yüzüne çıkmak isteyen bu durumu baskıladığından sürekli karşılıklı olarak danışıklı dövüş halindeydi. Süperego da tabii olarak, vicdanî bir yükümlülükle kendimi suçlamam için "psikolojik etiketleme" ile yaftalıyordu beni. Az çok durumum hakkında bildiğim şeyler vardı yani. Ama çözümü Dr. Burns' ün "iyi hissetmek" kitabında buldum sanırım. Tabi ki çözümü anlatarak kitabı özetlemek okurlara haksızlık olacağı için susmak zorundayım (: Bu kitap, artık uyandığımda göz hizamda olacak şekilde kitaplığıma en ön sıraya yerleşti. "Klasik kişisel gelişim" kitaplarından çok daha fazlası.
Kesin kelimeler kurmayı seven biri değilim ama bu sefer bir istisna yapmak isterim.
"(ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM)"
408 syf.
·Beğendi·9/10
Bir yıl da bitirdiğim (bilinçli bir şekilde) başarılı bir bilişsel ve davranışçı terapi kitabı.
Okuduğum süre içerisinde gerek günlük hayattımda yaşadığım sorunların mücadelesinde gerekse içsel bakış açıma ve dolayısıyla farkındalık sürecime çok şey kattığını gözlemliyorum.
Kitap bilişsel terapi uygulamalarını kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi, uygulaması kolay testler ve alıştırmalar ile birlikte veriyor. Ayrıca insanları depresyona iten yanlış bakış açılarını gözler önüne sürerek, daha gerçekçi bir pencereden kendimize bakmanın yollarını göstetiyor.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarından bilimsel bakış açısı ve metodları ile tamamem ayrı bir noktada olan bu kitap tam da bu noktada 'iyi hissetme' nin ne demek olduğunu keskin bir biçimde bize gösteriyor.
Siz de benim gibi sevdiği bir kitabı hemen bitirmek istemeyenlerdenseniz aynı anda birkaç kitap okumanızı tavsiye ederim.  Böylece üzerinde uzunca tefekkürü gerektiren kitaplar sindirilmiş ve okuyucu da sıkılmamış oluyor. Kişiliğinizin çok yönlü gelişmesini istiyorsanız birçok kitap türünü aynı anda okumalısınız. Örneğin meal ile psikolojik türde bir kitap okuyorum. Depresyona eğilimli olup olmadığınızı depresif bireye nasıl yaklaşacağınızın anahtarını sunuyor. Günlük hayatta hepimiz ister istemez bocalıyor tatminsizlik yaşıyoruz. Galiba bu çağın hastalığı memnun olmayı bilememek. Işte Iyi Hissetmek kitabının yazarı psikiyatr David Burns klinik çalışmalarından hareketle bilişsel terapinin ne kadar faydalı olduğunu kitabın başında söylemekte. Kitapta bir depresyon ölçeği var. Kendi kendinize küçük bir teşhis koyup söylenilenleri uyguladığınızda depresyonunuzun geçeceğini vaad ediyor. Kitap bir bibliyoterapi türü. Yani kitap ile tedavi-terapi. Okurken büyük zevk aldığımı itiraf etmeliyim. Hayat ile uzlaşmak isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim.
412 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
İyi Hissetmek 'iyi hissettiriyor'. Kitabın arka kapağındaki bu birkaç kelime kitap hakkında söylenecek en güzel cümle olmuş aslında.

Öncelikle kitap kapak ve isim itibariyle çokça bir kişisel gelişim kategorisinde görülüyor olabilir ama tabii bu tamamen bir yanılsama. Kişisel gelişim kitaplarının 'bu kitabı okudum hayatım değişti' şeklindeki çok satanlar klişelerinden değil elbette. İyi hissetmek yazarında belirttiği gibi bir kendine yardım kitabı.

Kitabın yazarı Dr. David Burns bilişsel terapiyi benimsemiş bir terapist. Danışanlarına uyguladığı depresyon tedavisinde seanslar arasında bibliyoterapi(okuma terapisi) olarak ev ödevleri vermek için bu kitabı kaleme almaya başlıyor ve kitabın bu kadar geniş çaplı 'iyi hissettirme' etkisi yazarı da şaşırtıyor.

Peki bu kitap ne yapıyor? Kitapların genel olarak iyi hissettirme etkisine zaten çoğumuz inanıyoruz ama bu kitap okuyucuya başka bir düşünme şeklinin var olduğunu söyleyerek size daima bir iyi olma halinin kapısını aralıyor. "Düşünceler duyguları yaratır." diyen bilişsel terapist David Burns mantık dışı düşüncelerin farkına vararak duygu durumumuzu değiştirebilmek için size yol gösteriyor ve uygulayabileceğiniz bilişsel etkinlikler öneriyor. Başta etkinliklerin basitliğiyle başarısı arasındaki ters orantıya inanamayabilirsiniz ama hepsi denemeye değer. Burns çalıştığı hastaların bu etkinlikleri uyguladığında elde ettiği sonuçlara da yer veriyor kitapta.

Hayat boyu uygulayabileceğim birçok şey öğrendim bu kitaptan. Olaylara başka açıdan bakabilmeyi, doğruluğunu savunduğum düşüncelerimdeki devasa bilişsel çarpıtmalarımı görebildim. Daima elimin altında bulunacak bir başucu kitabı benim için. Şimdi çevremdeki herkese bu kitabı okumasını önereceğim çünkü İyi Hissetmek iyi hissettiriyor!
408 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
⠀⠀⠀⠀⠀
İyi Hissetmek. Modern dünya; insanı anlamsız kategorilere ayırırken, fiziksel olarak mükemmel olmayanı dışlarken, sosyal medyada herkes mutluyken İyi Hissetmek ne kadar da zor bir hale geldi değil mi? Okulda mükemmel öğrenci, evde mükemmel anne-baba, iş yerinde mükemmel bir çalışan olmak artık bir zorunluluk. Hep daha iyisini hep daha tepedekini istiyoruz. Böyle bir dünyada depresyonun önemli bir sağlık problemi haline geldiğinin, bilinçsiz antidepresan kullanımının ne kadar da arttığının farkında mıyız?

Mükemmeli arayan olmak ciddi bir stres kaynağı. Bunu yaşayan ve bu probleminin gerçekten farkında olan biriyim. Her ne kadar bu yönümü törpülemeyi öğrenmiş olsam da beni olumsuz duygu durumuna sürükleyen diğer faktörlerin farkında değildim. Ayda bir PMS ile gelen duygu değişikliğinin süresi uzamaya, bazen anlık olabilecek kadar kısa bir süreye düştü bu değişimler. Bunun için bir kaynak ararken rastladım bu kitaba.

Kişisel gelişim kitaplarına karşı ön yargılı olabilirsiniz. Hatta anlık gaza getirmelerinden faydalanıp sonra balon gibi sönmüş birçok kitap okumuş da olabilirsiniz. Ama bu kitap farklı. Çünkü bu kitap sadece bunu bunu yap, ya da bunu yok say gibi şeyler söylemiyor. Öncelikli amacı kişinin kendisinin farkına varmasını sağlamak. İçeriğindeki ölçekler, hasta odaklı yaşanmış diyaloglar ile ilerleme kaydedebileceğiniz bir kitap. Böyle söylerken şunu belirtmeliyim ki bu ilerleme, aldım kitabı okudum bir haftada hoop gelsin değişiklik diyebileceğiniz bir kitap değil. Yavaş yavaş, bölümleri bitirdikçe, anlatılan yöntemleri uygulayarak ilerleyin.

Kitaptaki tüm sorunlara sahip olmayabilirsiniz. Ama çevrenizdeki birinin böyle bir sorunu olup sizin için sorun oluyor olabilir. Kısacası sadece okuyan kişinin değil yakın çevresinin de faydalanabileceği bir kitap. Dili de oldukça sade. Okuyacak kişilerin terminoloji bilmediği düşünülerek yazılmış.

Hayatınıza değer katmak isterseniz okuyabileceğiniz bir kitap bu. Sevgiler (:

https://www.instagram.com/...?igshid=5c81w3qlmtok
408 syf.
Merhaba,elimde harika bir kitap var.
Kolay kolay harika demem daha 100.sayfada.
Beklerim,çünkü bazı kitaplar çay gibidir demlenmesi gerekir.
Ama ama bu kitap direk enfes dememe sebep oldu.
Neden mi?
~
Depresyonda değilim gerek yok demeyin?
En büyük hata hiçbir şeye gerek duymayacak kadar iyi olduğunu kabullenmekmiş.
Kendi iç sesinizin gün içinde sizi suçlayan söylemlerinin farkına varacak ve zihninizde nasıl sanal bir gerçeklik oluşturduğunuza inanamayacaksınız.
~
Belki de bazen karşınızdakinin başarısızlığı için yada mutsuzluğu için ;iyi bir eş,iyi bir anne,iyi bir arkadaş,iyi bir evlat olmadığınızı düşünüyor ve bu etiketleme yüzünden çözüm üretemiyorsunuz.
Daha neler neler..
~
Ufacık bir seyi kaçırdığımızda yada yapamadığımızda ;benim hatam biraz daha erken yapmalıydım yada hep böyle yapıyorum iste gibi cümlelerle kendimizi aşırı genelleme,duygusal kararlar,etiketleme gibi tanımların oçine sokuveriyoruz.
Bunların neler olduğunu,neden yanlış olduğunu,nasıl düzeltilmesi gerektiğini kitapta öğreniyor ve Dr.David Burns sayesinde duygularınızın hangi otomatik düşüneceye ait olduğunu öğreniyorsunuz!

~
Bu kitabı okurken neden sinirlendiğinizi ve o anda neler yaptığınızı ,yazar verdiği örnek konulu sorularla ilgili bizzat size bulduruyor.
Enfes bir akıcılığa sahip.
Okurken adeta kendinizi bir psikoterapist olarak hissedebilir.
Kendinizi kendinizin açıkladığı bir terapide bulabilirsiniz benden demesi
408 syf.
·10/10
Los Angeles Times "Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap" yorumunu yapmış, ilk bakışınızda abartılı geliyor olabilir fakat her sayfası size yeni bir bakış açısı kattığında, yeni öğrendiğiniz bu bilgilerin kalıcılığını sağlamak için tekrar tekrar okuma isteği uyandırabiliyor. Evet, İyi Hissetmek depresyon tedavisi ve günlük sıkıntılarla başa çıkabilmek için gerçekten kaliteli bir yaklaşım sunuyor. Dr Burns'ün hastalarıyla diyalogları, hastaların kendi tecrübeleriyle zenginleştirilmiş bu kitap size bazen Dr Burns'ün daima iyileştirdiği hastalardan bahsedip "Bakın, yapabiliyorum" deyişi gibi gelebilir, fakat, okudukça ve söylediği teknikleri uyguladıkça bunların hayatta belki karşımıza hiç çıkamayacak olaylarla baş edilebilecek yöntemler olduğunu görmemizi sağlıyor.
Belki iyi bir okuyucu gibi yazar hakkında araştırma yapmadan kitaba başladım, ya da salt bir kişisel gelişim kitabı okumak için okumadım bu kitabı. Depresyondaydım ve bunun üstesinden gelinebilir bir şey olduğunu fark ettim. Kendi kelimeleriyle ifade ettiği ilkesi gibi: Kendini ümitsiz hisseden hastalar aslında ümitsiz değillerdir. Ben de ümitsiz hissettiğim bir anda sadece iyi hissetmek isteğiyle aldığım bu kitabı çok çok çok iyi hissederek, tekrar okuyacağımı bilerek bitirdim.
408 syf.
"iyi hissetmek" harika bir duygu.

Hepimiz bu uğurda içimizde ki kişilerin bizde ki yansımalarıyla nice yolculuklara çıkıyoruz,
kimi zaman yorulup dinlenmeye çekilip, kimi zaman da yola çıktıklarımızla bir şekilde ayrılmak zorunda kalıyoruz.

Ve, dış dünyamızın içinde ki engelleri aşarken, bize güç verecek yüzlerce şey biriktirip bunları hayatımıza entegre edecek,
onlarca insanlara değer katmaya ve almaya çalışıyoruz.
Yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Belki, yoksunu olduğumuz şeylere ulaşmak isteyip bulduğumuzda ve bulduğumuz o şeyi yaşarken hata ettiğimizi
anlıyor ve hayal kırıklıklarıyla başetmek zorunda kalıyoruz,
Dedim ya, yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Belki, hayallerimizde ki yaşamak istediğimiz hayatı kurmaya çalışırken gözden kaçırdığımız kişiler oluyor, ve düş alemimiz
farkındalığımızı geliştirmemize izin vermiyor. Belki de hayallerimize biz yenik düşüyoruz..
Bilmiyorum ama dedim ya yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Bu kitapda doktor olan yazar, insanların yaşadıkları üzerinden diyaloglarını ve bu diyaloglar ışığında etkileşimlerini göreceksiniz. Ve çoğu zaman aynılarını düşünüp yaşadığını hissedeceksiniz. Kaygı şikayetlerinize cevap niteliğinde veriler mevcut seveceğinizden ve faydası olacağından eminim, yani öyle umuyorum..

Keyifli okumalara..
408 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10·
İlk okullarda müfredata girmesi gereken bir kitap bence. DR. David Bums'ün muhteşem duygudurum tedavisi tedavi diyince yanlış anlaşılmasın. Her bireyin mutlaka bilmesi gereken ve hatta yaşam tarzı haline getirilmesi gereken bilgiler içeriyor. Kesinlikle moda olduğu üzere saçmalıklarla dolu bir kişisel gelişim kitabı değil. Aksine yıllarca sürdürülmüş bilimsel klinik araştırmaların ürünü. Özellikle insan ilişkilerindeki hatalarımızı ılacı var bu kitapta. Kendisiyle barışık, başarılı, mutlu bir insan olarak yaşamak isteyen herkes okumalı.
408 syf.
·Beğendi·10/10
Herkesin büyük bir iştahla okuyamayacağı tarzda bir kitaptır. İçinde yazdıkları bu konularla yani psikoloji, depresyon, insan ilişkileri vb konularda ilgi sahibi değilse kitap yarım bile kalabilir. Bu kitabın değerini gerçekten depresyonda, psikolojik sorunları olan bir insan okuduğunda anlayabilir ve kendisine büyük bir yön gösterici olacaktır. İçindeki uygulamalar kişisel gelişim kitaplarıyla kıyaslanmayacak kadar bilişsel terapi içermektedir. Bu yöntemler daha önce psikologlardan yardım alan çoğu kişiye tanıdık bile gelecektir. Hatta içinde daha da fazlası vardır. Elbet bu kitabın okunacağı zaman sizin için de gelecektir.
408 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Depresyon sürecini yaşayan fakat klinik destek alamayan insanlar için güzel bir baş ucu kitabı olabilir. 'Bilişsel terapi' olarak tanımlanan yöntem hakkında oldukça bol örnekleme ve bilgi mevcut.
Depresyon döneminde baş gösteren kaygı, öfke,tatminsizlik ve bunun gibi etkiler hakkında uzun uzun anlatımlar mevcut. Yalnız eğitim serisi olarak algilanmalı ve buna uygun şekilde verilen her bölüm sonu etkinlikleri tekrarlanmalı. Bir çırpıda bitirmek hiç bir işe yaramaz.
Kısacası ' Hadi koçum yaparsın sen' tekrarları ile dolu bir kişisel gelişim kitabı yok karşınızda. Bol tekrar ve uygulamalı eğitimlere sadık kalarak devam edin. İçinde bulunduğumuz çağda ' Depresyon ' olarak tanımlanan bu ruhsal bunalıma karşı koyun. Ve unutmayın sadece sizin yolunuzda yok o engeller. Sakin olun ve okumaya başlayın.
408 syf.
·8/10
Psikiyatristimin tavsiyesi üzerine okuduğum kitaptır. Genellikle Psikologların uyguladığı teknikleri hastaların kendilerine uygulayabileceği sadelikte yazılmış etkili bir kitap.
Depresyondaki bireylerin büyük bir çoğunluğu aslında çok sevilen insanlardır, fakat bu hiç işe yaramaz; çünkü, kendilerini sevmezler ve kendilerine güvenleri eksiktir. Aslolan, ancak kendinize verdiğiniz değerin nasıl hissettiğinizi belirlediğidir.
David Burns
Sayfa 78 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015
Depresyonunuz aslında gerçeğin doğru olarak algılanmasına değil, zihninizdeki çarpıtmalara bağlıdır.
David Burns
Sayfa 34 - Psikonet yayınları
Ne kadar kötü hissetseniz de, işlerin sonunda düzeleceğine dair bir inancınız varsa, bu dayanılabilir olacaktır
"Sağlıklı üzüntü" ile depresyon arasındaki fark nedir?
Ayrım basittir. Üzüntü, kaybı veya hayal kırıklığı yaratan olumsuz bir olayı çarpıtmadan tarif eden gerçekçi algılar tarafından yaratılan, normal bir duygudur. Depresyon ise, her zaman, bir şekilde çarpıtılmış düşüncelerin neden olduğu bir hastalıktır.
David Burns
Sayfa 240 - Psikonet yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyi Hissetmek
Alt başlık:
Yeni Duygudurum Tedavisi
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759893729
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Psikonet Yayınları
İşte size iyi bir haber: kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu"larından ilaçsız kurtarabilirsiniz! İyi Hissetmek'te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor.

Kitabı okuyanlar 1.593 okur

  • gece
  • Ceren Kargı
  • Ayşegül Keçeci
  • Lesrib nka
  • Anakronizm
  • Nur küpcü
  • J,
  • Ön Yargısız Okur
  • Saliha çelebi
  • Ayben canaslan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.6
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%21.8
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%27.4
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.1
Erkek
%33.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.1 (202)
9
%22.2 (112)
8
%21 (106)
7
%9.5 (48)
6
%3.8 (19)
5
%2.4 (12)
4
%0.4 (2)
3
%0.4 (2)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları