İyi Hissetmek

8,8/10  (111 Oy) · 
303 okunma  · 
131 beğeni  · 
19.205 gösterim
İşte size iyi bir haber: kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu"larından ilaçsız kurtarabilirsiniz! İyi Hissetmek'te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  412
 • ISBN:
  9789759893729
 • Çeviri:
  Esra Tuncer
 • Yayınevi:
  Psikonet Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnanamıyorum...
Bu kitabı sıraya koyduğumda, önceki sıradaki kitapların bitmemesini çok istiyordum. Sıradan, kapak satan( kitabı hediye almıştım ve kitabı hiç araştırmamıştım) bir kitap olduğunu düşündüm ve kitabın 412 sayfa oluşu, sanırım okumamı psikoljik olarak hep öteledi... Kitabı elime aldım ve küçük bir araştırma yapınca, kitabın antidepresan etkisi yarattığını öğrendim. Resmî olarak kanıtlanmıştı...

Şu anda kitabın büyüsü bana "evreka" sevinci yaşatıyor açıkçası. "Yaş geçtikçe insan kendisini daha iyi tanır" derler. Kendimle yeni tanıştım sanırım. Ağır depresyon yaşıyordum şu sıralar. Ve çok önceleri kendimi sorguladığımda çok ciddi tespitlerde bulunmuştum ama çözüm yoktu. Bunlar temel fakat mühim problemlerdi. Kitabın ilk 100 sayfasında, hayatımda kimseye kuramadığım, kendime bile itiraf edemediğim cümleleri çevremdeki(yakın çevrem) insanlara anlatınca hafifledim. Bu daha önceden hissetmediğim bir duyguydu. Kendimi eleştirmekten korkmuyor ve zevk alıyordum. Yaşamım boyunca birçok psikoloji kitabı okudum. Sorun "Gegenbesetzung" tu. ID'imde bastırdığım bir durum karşısında bilişsel işlevim bu durumu gün yüzüne çıkarmak için sürekli enerji harcıyor ve Ego' mda gün yüzüne çıkmak isteyen bu durumu baskıladığından sürekli karşılıklı olarak danışıklı dövüş halindeydi. Süperego da tabii olarak, vicdanî bir yükümlülükle kendimi suçlamam için "psikolojik etiketleme" ile yaftalıyordu beni. Az çok durumum hakkında bildiğim şeyler vardı yani. Ama çözümü Dr. Burns' ün "iyi hissetmek" kitabında buldum sanırım. Tabi ki çözümü anlatarak kitabı özetlemek okurlara haksızlık olacağı için susmak zorundayım (: Bu kitap, artık uyandığımda göz hizamda olacak şekilde kitaplığıma en ön sıraya yerleşti. "Klasik kişisel gelişim" kitaplarından çok daha fazlası.
Kesin kelimeler kurmayı seven biri değilim ama bu sefer bir istisna yapmak isterim.
"(ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM)"

Aydın Nasuh 
 08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir yıl da bitirdiğim (bilinçli bir şekilde) başarılı bir bilişsel ve davranışçı terapi kitabı.
Okuduğum süre içerisinde gerek günlük hayattımda yaşadığım sorunların mücadelesinde gerekse içsel bakış açıma ve dolayısıyla farkındalık sürecime çok şey kattığını gözlemliyorum.
Kitap bilişsel terapi uygulamalarını kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi, uygulaması kolay testler ve alıştırmalar ile birlikte veriyor. Ayrıca insanları depresyona iten yanlış bakış açılarını gözler önüne sürerek, daha gerçekçi bir pencereden kendimize bakmanın yollarını göstetiyor.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarından bilimsel bakış açısı ve metodları ile tamamem ayrı bir noktada olan bu kitap tam da bu noktada 'iyi hissetme' nin ne demek olduğunu keskin bir biçimde bize gösteriyor.

Merve 
29 Oca 20:17 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

İyi Hissetmek 'iyi hissettiriyor'. Kitabın arka kapağındaki bu birkaç kelime kitap hakkında söylenecek en güzel cümle olmuş aslında.

Öncelikle kitap kapak ve isim itibariyle çokça bir kişisel gelişim kategorisinde görülüyor olabilir ama tabii bu tamamen bir yanılsama. Kişisel gelişim kitaplarının 'bu kitabı okudum hayatım değişti' şeklindeki çok satanlar klişelerinden değil elbette. İyi hissetmek yazarında belirttiği gibi bir kendine yardım kitabı.

Kitabın yazarı Dr. David Burns bilişsel terapiyi benimsemiş bir terapist. Danışanlarına uyguladığı depresyon tedavisinde seanslar arasında bibliyoterapi(okuma terapisi) olarak ev ödevleri vermek için bu kitabı kaleme almaya başlıyor ve kitabın bu kadar geniş çaplı 'iyi hissettirme' etkisi yazarı da şaşırtıyor.

Peki bu kitap ne yapıyor? Kitapların genel olarak iyi hissettirme etkisine zaten çoğumuz inanıyoruz ama bu kitap okuyucuya başka bir düşünme şeklinin var olduğunu söyleyerek size daima bir iyi olma halinin kapısını aralıyor. "Düşünceler duyguları yaratır." diyen bilişsel terapist David Burns mantık dışı düşüncelerin farkına vararak duygu durumumuzu değiştirebilmek için size yol gösteriyor ve uygulayabileceğiniz bilişsel etkinlikler öneriyor. Başta etkinliklerin basitliğiyle başarısı arasındaki ters orantıya inanamayabilirsiniz ama hepsi denemeye değer. Burns çalıştığı hastaların bu etkinlikleri uyguladığında elde ettiği sonuçlara da yer veriyor kitapta.

Hayat boyu uygulayabileceğim birçok şey öğrendim bu kitaptan. Olaylara başka açıdan bakabilmeyi, doğruluğunu savunduğum düşüncelerimdeki devasa bilişsel çarpıtmalarımı görebildim. Daima elimin altında bulunacak bir başucu kitabı benim için. Şimdi çevremdeki herkese bu kitabı okumasını önereceğim çünkü İyi Hissetmek iyi hissettiriyor!

Galadriel 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Los Angeles Times "Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap" yorumunu yapmış, ilk bakışınızda abartılı geliyor olabilir fakat her sayfası size yeni bir bakış açısı kattığında, yeni öğrendiğiniz bu bilgilerin kalıcılığını sağlamak için tekrar tekrar okuma isteği uyandırabiliyor. Evet, İyi Hissetmek depresyon tedavisi ve günlük sıkıntılarla başa çıkabilmek için gerçekten kaliteli bir yaklaşım sunuyor. Dr Burns'ün hastalarıyla diyalogları, hastaların kendi tecrübeleriyle zenginleştirilmiş bu kitap size bazen Dr Burns'ün daima iyileştirdiği hastalardan bahsedip "Bakın, yapabiliyorum" deyişi gibi gelebilir, fakat, okudukça ve söylediği teknikleri uyguladıkça bunların hayatta belki karşımıza hiç çıkamayacak olaylarla baş edilebilecek yöntemler olduğunu görmemizi sağlıyor.
Belki iyi bir okuyucu gibi yazar hakkında araştırma yapmadan kitaba başladım, ya da salt bir kişisel gelişim kitabı okumak için okumadım bu kitabı. Depresyondaydım ve bunun üstesinden gelinebilir bir şey olduğunu fark ettim. Kendi kelimeleriyle ifade ettiği ilkesi gibi: Kendini ümitsiz hisseden hastalar aslında ümitsiz değillerdir. Ben de ümitsiz hissettiğim bir anda sadece iyi hissetmek isteğiyle aldığım bu kitabı çok çok çok iyi hissederek, tekrar okuyacağımı bilerek bitirdim.

Özge Dilmen 
24 Kas 18:45 · Kitabı okuyor · 9/10 puan

Siz de benim gibi sevdiği bir kitabı hemen bitirmek istemeyenlerdenseniz aynı anda birkaç kitap okumanızı tavsiye ederim.  Böylece üzerinde uzunca tefekkürü gerektiren kitaplar sindirilmiş ve okuyucu da sıkılmamış oluyor. Kişiliğinizin çok yönlü gelişmesini istiyorsanız birçok kitap türünü aynı anda okumalısınız. Örneğin meal ile psikolojik türde bir kitap okuyorum. Şu an elimde olan bu kitap sıradan kişisel gelişim kitaplarından farklı çünkü türü kişisel gelişim değil. Depresyona eğilimli olup olmadığınızı depresif bireye nasıl yaklaşacağınızın anahtarını sunuyor. Günlük hayatta hepimiz ister istemez bocalıyor tatminsizlik yaşıyoruz. Galiba bu çağın hastalığı memnun olmayı bilemeyen bireyler. Işte Iyi Hissetmek kitabının yazarı psikiyatr David Burns klinik çalışmalarından hareketle bilişsel terapinin ne kadar faydalı olduğunu kitabın başında söylemekte. Kitapta bir depresyon ölçeği var. Kendi kendinize küçük bir teşhis koyup söylenilenleri uyguladığınızda depresyonunuzun geçeceğini vaat ediyor. Kitap bir bibliyoterapi türü. Yani kitap ile tedavi-terapi. Okurken büyük zevk aldığımı itiraf etmeliyim. Hayat ile uzlaşmak isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim..

H. Havva Ergün 
26 Ağu 16:10 · Kitabı okudu · 1 günde

Depresyon hakkında farkındalık sağlamak ve düşünsel hatalarımızın yarattığı kısır döngüyü farketmek açısından, özellikle depresyondan muzdarip kişilere tavsiye edilebilecek bir kitap. İlaç kullanmaktan daha etkili teknikler içerdiği, bu kitabın iddiaları arasında.

Düşüngeç 
 28 Şub 12:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okuduğumu bile unutmuştum. Çok zaman olmuş. Bana faydası olmuştu, içindeki bir depresyon testini yanıtlamıştım ve çokkk ağır depresyon içinde olduğum çıkmıştı. Ki öyleydi de. Hakkını vereyim, okurken bana daha iyi hissettirmişti. Özelikle şimdi tam hatırlayamadığım bir sayfası çok etkili olmuştu. Gerçeği, öznel yargılarımızla nasıl büktüğümüz mealinde bir kısımı okuyunca ''Evet ya, bende bunu yapıyorum demiştim'' ve farkına varmanın şifası ile çok iyi hissetmiştim. Fakat daha sonra kitap beni biraz sıkmıştı. Çünkü içinde neredeyse her durum için bir tablo önerisi var. Ve bu kadar çok tablo olmasıda bir stres yaratıyor :) Ama okuduktan çok zaman geçtiği için zihnim evrildiği için kitabın mantığını şu şekilde özetleyebilirim.

Düşünün ki bir rüya gördünüz, O rüyayı gördüğünüz an ona inanırsınız. Ama o rüyayı gündüz gözü ile birine anlatırsanız çok saçma görünebilir. İşte kitap en özet çıkarımla bunu yapıyor. Yapmış olduğunuz eylemler ''öznel kalıplarınız'' sebebi ile gerçekçi görünebilir. Hadi o kalıpları kendinize yazarak anlatın ( tablo çizerek ) bakalım kendinize söyledikleriniz ne kadar inandırıcı ? İşte özet olarak yaptığı bu. Yani kendinizi, kendinize sorgulatıyor. Tabi bunu inanmış/söylemiş olduğunuz düşünceler ile yapmış oluduğunuz eylemleri yan yana koyarak yaptırıyor. Dediğin ile yaptığın tutuyor mu değerlendirmesi içinde, eylemleriniz ile düşünce kalıplarınızı kağıt üzerinde yaklaştırıp, inançlarınızı değiştiriyor. Çünkü eylemleri yapan sizsiniz ! Yani daha özetle, ayinesi işidir kişinin, lafa bakılmaz durumunu ustalıkla ama biraz uzatarak yapıyor.


Şifa veren bir kitap ama bir süre sonra tekrara giren ve bence biraz fazla uzatılmış bir kitap. Daha kısa anlatılmlarla, okuyucunun zekasına güvenilerek, daha basite indirgense bence şimdi olduğundan bile çok daha ünlü olurdu.

Gürkan Avcı 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin büyük bir iştahla okuyamayacağı tarzda bir kitaptır. İçinde yazdıkları bu konularla yani psikoloji, depresyon, insan ilişkileri vb konularda ilgi sahibi değilse kitap yarım bile kalabilir. Bu kitabın değerini gerçekten depresyonda, psikolojik sorunları olan bir insan okuduğunda anlayabilir ve kendisine büyük bir yön gösterici olacaktır. İçindeki uygulamalar kişisel gelişim kitaplarıyla kıyaslanmayacak kadar bilişsel terapi içermektedir. Bu yöntemler daha önce psikologlardan yardım alan çoğu kişiye tanıdık bile gelecektir. Hatta içinde daha da fazlası vardır. Elbet bu kitabın okunacağı zaman sizin için de gelecektir.

Ahmet Kurgun 
16 Tem 17:13 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 8/10 puan

Piskologum özellikle önermişti başladım fakat devam ettiremedim,Çok sabır ve eylem isteyen bir kitap.Baslanicaksa hazırlıklı olunmasi gerektiğine inanıyorum.Zira kendini gözlemlemek her yiğidin harcı değil.Hazir hissettiğimde kesinlikle uzun bir zamanımı sadece bu kitaba ayırmayı düşünüyorum.

Ali Rıza MALKOÇ 
26 Eki 13:52 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

İyilik devrimini, her birey önce kendinde başlatmalı.
404 sayfalık bu kitabı, 30 nisan 2016 tarihinde, ilgi, heyecan, ibret ve keyifle okumuştum.
Okuyun pişman olmayacaksınız.

4 /

Kitaptan 89 Alıntı

ANIL AKCAN 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Depresyonunuz aslında gerçeğin doğru olarak algılanmasına değil, zihninizdeki çarpıtmalara bağlıdır.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 34 - Psikonet yayınları)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 34 - Psikonet yayınları)
ANIL AKCAN 
 13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sağlıklı üzüntü" ile depresyon arasındaki fark nedir?
Ayrım basittir. Üzüntü, kaybı veya hayal kırıklığı yaratan olumsuz bir olayı çarpıtmadan tarif eden gerçekçi algılar tarafından yaratılan, normal bir duygudur. Depresyon ise, her zaman, bir şekilde çarpıtılmış düşüncelerin neden olduğu bir hastalıktır.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 240 - Psikonet yayıncılık)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 240 - Psikonet yayıncılık)
ANIL AKCAN 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare
İyi ya da kötü diye birşey yoktur. Düşünce onu öyle yapar.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 16 - Psikonet yayıncılık)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 16 - Psikonet yayıncılık)
rukiye altop 
10 Tem 02:05 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Depresyondaki bireylerin büyük bir çoğunluğu aslında çok sevilen insanlardır, fakat bu hiç işe yaramaz; çünkü, kendilerini sevmezler ve kendilerine güvenleri eksiktir. Aslolan, ancak kendinize verdiğiniz değerin nasıl hissettiğinizi belirlediğidir.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 78 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 78 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)
rukiye altop 
10 Tem 01:19 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Duygularınız, gerçek değildir! Hatta, duygularınız, düşüncelerinizin aynası olmak dışında, anlamsızdır da.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 69 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 69 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)
Asude Bilgi 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birisi, uygunsuz bir biçimde gerçekten yararınıza olacak bir şeyi yapmanızda ısrar ederse bu oldukça karmaşık olabilir.Bu sizi "kazanamaz" duruma sokar;çünkü, o kişinin dediğini yapmayı reddederseniz, sadece onunla inatlaşabilmek uğruna yenik duruma düşersiniz.Diğer taraftan, onun dediğini yaparsanız, ele geçirilmiş hissedersiniz.Zorlayıcı taleplere boyun eğdiğiniz için, onun sizi kontrol ettiği duygusuna kapılırsınız ve bu durumda kendinize saygınız kalmaz.Kimse baskı altında kalmak istemez.

İyi Hissetmek, David Burnsİyi Hissetmek, David Burns
Yağmur 
30 Mar 11:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Etiketleme,sadece yıkıcı değil,mantıksızdır da.Birey olarak siz,yaptığınız tek bir şeyle ölçülemezsiniz.Hayatınız karmaşık Ve sürekli olarak değişen bir düşünceler,duygular Ve hareketler akışıdır.Başka bir deyişle,bir heykelden çok bir nehirsiniz.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 62 - Psikonet Yayınları)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 62 - Psikonet Yayınları)
rukiye altop 
16 Tem 17:43 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Diğerleri size ne kadar terbiyesiz ya da haksız gözükürse gözüksün, onlar sizi üzmezler, hiç üzmediler ve hiç de üzmeyecekler. Acı gerçek şu ki, yaşadığınız her korkunç öfkenin her damlasını yaratan kendinizsiniz.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 168 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 168 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)
ANIL AKCAN 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Duygularınız değerinizi belirlemez, sadece göreceli rahat ya da rahatsız durumunuzu gösterir.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 98 - Psikonet yayıncılık)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 98 - Psikonet yayıncılık)
rukiye altop 
12 Tem 21:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mutluluk giysilerden değil, kendimize olan saygımızdan kaynaklanır.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 141 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 141 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015)