İyi Hissetmek

8,8/10  (60 Oy) · 
166 okunma  · 
60 beğeni  · 
15.967 gösterim
İşte size iyi bir haber: kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu"larından ilaçsız kurtarabilirsiniz! İyi Hissetmek'te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  412
 • ISBN:
  9789759893729
 • Çeviri:
  Esra Tuncer
 • Yayınevi:
  Psikonet Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnanamıyorum...
Bu kitabı sıraya koyduğumda, önceki sıradaki kitapların bitmemesini çok istiyordum. Sıradan, kapak satan( kitabı hediye almıştım ve kitabı hiç araştırmamıştım) bir kitap olduğunu düşündüm ve kitabın 412 sayfa oluşu, sanırım okumamı psikoljik olarak hep öteledi... Kitabı elime aldım ve küçük bir araştırma yapınca, kitabın antidepresan etkisi yarattığını öğrendim. Resmî olarak kanıtlanmıştı...

Şu anda kitabın büyüsü bana "evreka" sevinci yaşatıyor açıkçası. "Yaş geçtikçe insan kendisini daha iyi tanır" derler. Kendimle yeni tanıştım sanırım. Ağır depresyon yaşıyordum şu sıralar. Ve çok önceleri kendimi sorguladığımda çok ciddi tespitlerde bulunmuştum ama çözüm yoktu. Bunlar temel fakat mühim problemlerdi. Kitabın ilk 100 sayfasında, hayatımda kimseye kuramadığım, kendime bile itiraf edemediğim cümleleri çevremdeki(yakın çevrem) insanlara anlatınca hafifledim. Bu daha önceden hissetmediğim bir duyguydu. Kendimi eleştirmekten korkmuyor ve zevk alıyordum. Yaşamım boyunca birçok psikoloji kitabı okudum. Sorun "Gegenbesetzung" tu. ID'imde bastırdığım bir durum karşısında bilişsel işlevim bu durumu gün yüzüne çıkarmak için sürekli enerji harcıyor ve Ego' mda gün yüzüne çıkmak isteyen bu durumu baskıladığından sürekli karşılıklı olarak danışıklı dövüş halindeydi. Süperego da tabii olarak, vicdanî bir yükümlülükle kendimi suçlamam için "psikolojik etiketleme" ile yaftalıyordu beni. Az çok durumum hakkında bildiğim şeyler vardı yani. Ama çözümü Dr. Burns' ün "iyi hissetmek" kitabında buldum sanırım. Tabi ki çözümü anlatarak kitabı özetlemek okurlara haksızlık olacağı için susmak zorundayım (: Bu kitap, artık uyandığımda göz hizamda olacak şekilde kitaplığıma en ön sıraya yerleşti. "Klasik kişisel gelişim" kitaplarından çok daha fazlası.
Kesin kelimeler kurmayı seven biri değilim ama bu sefer bir istisna yapmak isterim.
"(ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM)"

Aydın Nasuh 
 08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir yıl da bitirdiğim (bilinçli bir şekilde) başarılı bir bilişsel ve davranışçı terapi kitabı.
Okuduğum süre içerisinde gerek günlük hayattımda yaşadığım sorunların mücadelesinde gerekse içsel bakış açıma ve dolayısıyla farkındalık sürecime çok şey kattığını gözlemliyorum.
Kitap bilişsel terapi uygulamalarını kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi, uygulaması kolay testler ve alıştırmalar ile birlikte veriyor. Ayrıca insanları depresyona iten yanlış bakış açılarını gözler önüne sürerek, daha gerçekçi bir pencereden kendimize bakmanın yollarını göstetiyor.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarından bilimsel bakış açısı ve metodları ile tamamem ayrı bir noktada olan bu kitap tam da bu noktada 'iyi hissetme' nin ne demek olduğunu keskin bir biçimde bize gösteriyor.

Merve 
29 Oca 20:17 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

İyi Hissetmek 'iyi hissettiriyor'. Kitabın arka kapağındaki bu birkaç kelime kitap hakkında söylenecek en güzel cümle olmuş aslında.

Öncelikle kitap kapak ve isim itibariyle çokça bir kişisel gelişim kategorisinde görülüyor olabilir ama tabii bu tamamen bir yanılsama. Kişisel gelişim kitaplarının 'bu kitabı okudum hayatım değişti' şeklindeki çok satanlar klişelerinden değil elbette. İyi hissetmek yazarında belirttiği gibi bir kendine yardım kitabı.

Kitabın yazarı Dr. David Burns bilişsel terapiyi benimsemiş bir terapist. Danışanlarına uyguladığı depresyon tedavisinde seanslar arasında bibliyoterapi(okuma terapisi) olarak ev ödevleri vermek için bu kitabı kaleme almaya başlıyor ve kitabın bu kadar geniş çaplı 'iyi hissettirme' etkisi yazarı da şaşırtıyor.

Peki bu kitap ne yapıyor? Kitapların genel olarak iyi hissettirme etkisine zaten çoğumuz inanıyoruz ama bu kitap okuyucuya başka bir düşünme şeklinin var olduğunu söyleyerek size daima bir iyi olma halinin kapısını aralıyor. "Düşünceler duyguları yaratır." diyen bilişsel terapist David Burns mantık dışı düşüncelerin farkına vararak duygu durumumuzu değiştirebilmek için size yol gösteriyor ve uygulayabileceğiniz bilişsel etkinlikler öneriyor. Başta etkinliklerin basitliğiyle başarısı arasındaki ters orantıya inanamayabilirsiniz ama hepsi denemeye değer. Burns çalıştığı hastaların bu etkinlikleri uyguladığında elde ettiği sonuçlara da yer veriyor kitapta.

Hayat boyu uygulayabileceğim birçok şey öğrendim bu kitaptan. Olaylara başka açıdan bakabilmeyi, doğruluğunu savunduğum düşüncelerimdeki devasa bilişsel çarpıtmalarımı görebildim. Daima elimin altında bulunacak bir başucu kitabı benim için. Şimdi çevremdeki herkese bu kitabı okumasını önereceğim çünkü İyi Hissetmek iyi hissettiriyor!

Nadiye CEBECİ 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Los Angeles Times "Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap" yorumunu yapmış, ilk bakışınızda abartılı geliyor olabilir fakat her sayfası size yeni bir bakış açısı kattığında, yeni öğrendiğiniz bu bilgilerin kalıcılığını sağlamak için tekrar tekrar okuma isteği uyandırabiliyor. Evet, İyi Hissetmek depresyon tedavisi ve günlük sıkıntılarla başa çıkabilmek için gerçekten kaliteli bir yaklaşım sunuyor. Dr Burns'ün hastalarıyla diyalogları, hastaların kendi tecrübeleriyle zenginleştirilmiş bu kitap size bazen Dr Burns'ün daima iyileştirdiği hastalardan bahsedip "Bakın, yapabiliyorum" deyişi gibi gelebilir, fakat, okudukça ve söylediği teknikleri uyguladıkça bunların hayatta belki karşımıza hiç çıkamayacak olaylarla baş edilebilecek yöntemler olduğunu görmemizi sağlıyor.
Belki iyi bir okuyucu gibi yazar hakkında araştırma yapmadan kitaba başladım, ya da salt bir kişisel gelişim kitabı okumak için okumadım bu kitabı. Depresyondaydım ve bunun üstesinden gelinebilir bir şey olduğunu fark ettim. Kendi kelimeleriyle ifade ettiği ilkesi gibi: Kendini ümitsiz hisseden hastalar aslında ümitsiz değillerdir. Ben de ümitsiz hissettiğim bir anda sadece iyi hissetmek isteğiyle aldığım bu kitabı çok çok çok iyi hissederek, tekrar okuyacağımı bilerek bitirdim.

Gürkan Avcı 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin büyük bir iştahla okuyamayacağı tarzda bir kitaptır. İçinde yazdıkları bu konularla yani psikoloji, depresyon, insan ilişkileri vb konularda ilgi sahibi değilse kitap yarım bile kalabilir. Bu kitabın değerini gerçekten depresyonda, psikolojik sorunları olan bir insan okuduğunda anlayabilir ve kendisine büyük bir yön gösterici olacaktır. İçindeki uygulamalar kişisel gelişim kitaplarıyla kıyaslanmayacak kadar bilişsel terapi içermektedir. Bu yöntemler daha önce psikologlardan yardım alan çoğu kişiye tanıdık bile gelecektir. Hatta içinde daha da fazlası vardır. Elbet bu kitabın okunacağı zaman sizin için de gelecektir.

Demeter Furkan 
01 Şub 09:42 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

okunmasını tavsiye ettiğim ve arada sırada göz gezdirilmeli dediğim bir kitap
okuyamamıştım ama kitaplıkta durması içimi acıttığı için başlayıp bir solukta biten bir kitap
ama bu kitaplar sindirilerek okunmalı ara ara

kübra çetintaş 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kitap. Bilişsel terapinin bu kadar etkili olduğunu tahmin etmezdim. Kitabın iyileştirici olduğuna inanın ve adımları takip edip uygulayın. Eminim sonuçtan memnun kalacaksınız. :)

Müzeyem Adem 
10 Oca 22:26 · Kitabı okudu · 195 günde · 7/10 puan

Öncelikle şunu söylemeliyim, bu kitabı okumak için duygusal problemlerinizin olmasına gerek yok. Duygularımızın düşüncelerimizin ürünü olmasından yola çıkarak, günlük hayatta yaptığımız hatalar ve onları nasıl düzeltebileceğimiz anlatılmış.
Aslında mesele her hissettiğimiz duygunun sadece bize bağlı olduğunu anlamamız ve yazar bize bunu anlatabilmek için elinden geleni yapmış. Kitapta bir sürü pratik öneri var. İçerdiği ölçekler ve testler de cabası.
Bir doktor tarafından yazılmış olmasına rağmen oldukça akıcı ve anlaşılır bir kitap. Psikolojiye ilginiz olmasa da bir göz atabilirsiniz. Çünkü her insan iyi hissetmek ister.

Merve Kocatürk 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hani bir kitap okuyup hayatınızda çok şey değişsin istersiniz ya. Bu kitap işte o kitap. Çok iddialı bir başlangıç yaptığımı biliyorum ama emin olun haksız olmadığımı anlayacaksınız. Sakin zamanlarda bu kitabı önemseyerek okuyun ve hayatınıza aktarın. İyi okumalar olsun herkese

Musa Özbakır 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkese okumasını tavsiye ettiğim ve okurken kendinizden birşeyler bulabileceğiniz bir kitap.Bireysel terapist olabileceğiniz bilgiler ve uygulamalar mevcut

2 /

Kitaptan 44 Alıntı

ANIL AKCAN 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Depresyonunuz aslında gerçeğin doğru olarak algılanmasına değil, zihninizdeki çarpıtmalara bağlıdır.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 34 - Psikonet yayınları)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 34 - Psikonet yayınları)
ANIL AKCAN 
 13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sağlıklı üzüntü" ile depresyon arasındaki fark nedir?
Ayrım basittir. Üzüntü, kaybı veya hayal kırıklığı yaratan olumsuz bir olayı çarpıtmadan tarif eden gerçekçi algılar tarafından yaratılan, normal bir duygudur. Depresyon ise, her zaman, bir şekilde çarpıtılmış düşüncelerin neden olduğu bir hastalıktır.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 240 - Psikonet yayıncılık)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 240 - Psikonet yayıncılık)
ANIL AKCAN 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare
İyi ya da kötü diye birşey yoktur. Düşünce onu öyle yapar.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 16 - Psikonet yayıncılık)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 16 - Psikonet yayıncılık)
Asude Bilgi 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birisi, uygunsuz bir biçimde gerçekten yararınıza olacak bir şeyi yapmanızda ısrar ederse bu oldukça karmaşık olabilir.Bu sizi "kazanamaz" duruma sokar;çünkü, o kişinin dediğini yapmayı reddederseniz, sadece onunla inatlaşabilmek uğruna yenik duruma düşersiniz.Diğer taraftan, onun dediğini yaparsanız, ele geçirilmiş hissedersiniz.Zorlayıcı taleplere boyun eğdiğiniz için, onun sizi kontrol ettiği duygusuna kapılırsınız ve bu durumda kendinize saygınız kalmaz.Kimse baskı altında kalmak istemez.

İyi Hissetmek, David Burnsİyi Hissetmek, David Burns
ANIL AKCAN 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Duygularınız değerinizi belirlemez, sadece göreceli rahat ya da rahatsız durumunuzu gösterir.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 98 - Psikonet yayıncılık)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 98 - Psikonet yayıncılık)
Asude Bilgi 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir aslan bir koyunu yerse bu haksızlık mıdır? Koyun açısından bu durum adil değildir; hiçbir tahrik olmaksızın gaddarca ve kasten öldürülmüştür.Aslan açısından bakıldıgında ise bu durum adildir.Aslan açtır ve bu günlük yiyeceği hak ettiğini düşünmektedir.Kim haklı? Bu sorunun mutlak ve evrensel bir yanıtı yok; çünkü, bu sorunu çözmek için gereken "mutlak bir haklılık" yok.

İyi Hissetmek, David Burnsİyi Hissetmek, David Burns
Asude Bilgi 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sürekli devam eden kronik depresyona 'distemik bozukluk' denir. Kulağınıza çok fiyakalı bir ad gibi gelse de, aslında basit bir anlamı vardır. Bütün söylemek istediği ''Bu adam aslında çoğu zaman çok karamsar ve negatiftir.'' cümlesidir.

İyi Hissetmek, David Burnsİyi Hissetmek, David Burns
Nadiye CEBECİ 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Size kötü hissettiren sadece ve sadece kendi düşünceleriniz; dünyada size zulmeden tek kişi kendinizsiniz.

İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 124)İyi Hissetmek, David Burns (Sayfa 124)
Asude Bilgi 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu durumda öfkeniz, gizli bilişsel çarpıtmalarınız tarafından oluşturulur.Depresyonda olduğu gibi, algılarınızın çoğunun anlamı saptırılmıştır; tek taraflıdır ya da sadece yanlıştır.Bu çarpıtılmış düşünceleri daha gerçekçi ve işlevsel olan diğerleriyle değistirmeyi öğrendikçe daha az sinirli hissedecek ve kendi kontrolünüzü daha çok kazanabileceksiniz.

İyi Hissetmek, David Burnsİyi Hissetmek, David Burns
5 /