İyi HissetmekDavid Burns

·
Okunma
·
Beğeni
·
26.797
Gösterim
Adı:
İyi Hissetmek
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
412
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759893729
Kitabın türü:
Çeviri:
Esra Tuncer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Psikonet Yayınları
İşte size iyi bir haber: kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu"larından ilaçsız kurtarabilirsiniz! İyi Hissetmek'te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor.
İnanamıyorum...
Bu kitabı sıraya koyduğumda, önceki sıradaki kitapların bitmemesini çok istiyordum. Sıradan, kapak satan( kitabı hediye almıştım ve kitabı hiç araştırmamıştım) bir kitap olduğunu düşündüm ve kitabın 412 sayfa oluşu, sanırım okumamı psikoljik olarak hep öteledi... Kitabı elime aldım ve küçük bir araştırma yapınca, kitabın antidepresan etkisi yarattığını öğrendim. Resmî olarak kanıtlanmıştı...

Şu anda kitabın büyüsü bana "evreka" sevinci yaşatıyor açıkçası. "Yaş geçtikçe insan kendisini daha iyi tanır" derler. Kendimle yeni tanıştım sanırım. Ağır depresyon yaşıyordum şu sıralar. Ve çok önceleri kendimi sorguladığımda çok ciddi tespitlerde bulunmuştum ama çözüm yoktu. Bunlar temel fakat mühim problemlerdi. Kitabın ilk 100 sayfasında, hayatımda kimseye kuramadığım, kendime bile itiraf edemediğim cümleleri çevremdeki(yakın çevrem) insanlara anlatınca hafifledim. Bu daha önceden hissetmediğim bir duyguydu. Kendimi eleştirmekten korkmuyor ve zevk alıyordum. Yaşamım boyunca birçok psikoloji kitabı okudum. Sorun "Gegenbesetzung" tu. ID'imde bastırdığım bir durum karşısında bilişsel işlevim bu durumu gün yüzüne çıkarmak için sürekli enerji harcıyor ve Ego' mda gün yüzüne çıkmak isteyen bu durumu baskıladığından sürekli karşılıklı olarak danışıklı dövüş halindeydi. Süperego da tabii olarak, vicdanî bir yükümlülükle kendimi suçlamam için "psikolojik etiketleme" ile yaftalıyordu beni. Az çok durumum hakkında bildiğim şeyler vardı yani. Ama çözümü Dr. Burns' ün "iyi hissetmek" kitabında buldum sanırım. Tabi ki çözümü anlatarak kitabı özetlemek okurlara haksızlık olacağı için susmak zorundayım (: Bu kitap, artık uyandığımda göz hizamda olacak şekilde kitaplığıma en ön sıraya yerleşti. "Klasik kişisel gelişim" kitaplarından çok daha fazlası.
Kesin kelimeler kurmayı seven biri değilim ama bu sefer bir istisna yapmak isterim.
"(ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM)"
Bir yıl da bitirdiğim (bilinçli bir şekilde) başarılı bir bilişsel ve davranışçı terapi kitabı.
Okuduğum süre içerisinde gerek günlük hayattımda yaşadığım sorunların mücadelesinde gerekse içsel bakış açıma ve dolayısıyla farkındalık sürecime çok şey kattığını gözlemliyorum.
Kitap bilişsel terapi uygulamalarını kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi, uygulaması kolay testler ve alıştırmalar ile birlikte veriyor. Ayrıca insanları depresyona iten yanlış bakış açılarını gözler önüne sürerek, daha gerçekçi bir pencereden kendimize bakmanın yollarını göstetiyor.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarından bilimsel bakış açısı ve metodları ile tamamem ayrı bir noktada olan bu kitap tam da bu noktada 'iyi hissetme' nin ne demek olduğunu keskin bir biçimde bize gösteriyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.200 Oy)16.429 beğeni36.674 okunma1.619 alıntı154.568 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.372 Oy)11.753 beğeni29.536 okunma2.093 alıntı124.645 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.329 Oy)7.659 beğeni24.011 okunma516 alıntı118.550 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (6.704 Oy)7.584 beğeni22.245 okunma1.191 alıntı94.680 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (7.792 Oy)7.769 beğeni20.659 okunma1.067 alıntı96.512 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.508 Oy)7.843 beğeni21.632 okunma955 alıntı105.089 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (8.680 Oy)10.289 beğeni24.995 okunma1.175 alıntı133.539 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.613 Oy)6.268 beğeni17.939 okunma531 alıntı102.868 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (4.878 Oy)5.036 beğeni16.941 okunma563 alıntı83.865 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.328 Oy)6.812 beğeni18.822 okunma503 alıntı73.108 gösterim
İyi Hissetmek 'iyi hissettiriyor'. Kitabın arka kapağındaki bu birkaç kelime kitap hakkında söylenecek en güzel cümle olmuş aslında.

Öncelikle kitap kapak ve isim itibariyle çokça bir kişisel gelişim kategorisinde görülüyor olabilir ama tabii bu tamamen bir yanılsama. Kişisel gelişim kitaplarının 'bu kitabı okudum hayatım değişti' şeklindeki çok satanlar klişelerinden değil elbette. İyi hissetmek yazarında belirttiği gibi bir kendine yardım kitabı.

Kitabın yazarı Dr. David Burns bilişsel terapiyi benimsemiş bir terapist. Danışanlarına uyguladığı depresyon tedavisinde seanslar arasında bibliyoterapi(okuma terapisi) olarak ev ödevleri vermek için bu kitabı kaleme almaya başlıyor ve kitabın bu kadar geniş çaplı 'iyi hissettirme' etkisi yazarı da şaşırtıyor.

Peki bu kitap ne yapıyor? Kitapların genel olarak iyi hissettirme etkisine zaten çoğumuz inanıyoruz ama bu kitap okuyucuya başka bir düşünme şeklinin var olduğunu söyleyerek size daima bir iyi olma halinin kapısını aralıyor. "Düşünceler duyguları yaratır." diyen bilişsel terapist David Burns mantık dışı düşüncelerin farkına vararak duygu durumumuzu değiştirebilmek için size yol gösteriyor ve uygulayabileceğiniz bilişsel etkinlikler öneriyor. Başta etkinliklerin basitliğiyle başarısı arasındaki ters orantıya inanamayabilirsiniz ama hepsi denemeye değer. Burns çalıştığı hastaların bu etkinlikleri uyguladığında elde ettiği sonuçlara da yer veriyor kitapta.

Hayat boyu uygulayabileceğim birçok şey öğrendim bu kitaptan. Olaylara başka açıdan bakabilmeyi, doğruluğunu savunduğum düşüncelerimdeki devasa bilişsel çarpıtmalarımı görebildim. Daima elimin altında bulunacak bir başucu kitabı benim için. Şimdi çevremdeki herkese bu kitabı okumasını önereceğim çünkü İyi Hissetmek iyi hissettiriyor!
Siz de benim gibi sevdiği bir kitabı hemen bitirmek istemeyenlerdenseniz aynı anda birkaç kitap okumanızı tavsiye ederim.  Böylece üzerinde uzunca tefekkürü gerektiren kitaplar sindirilmiş ve okuyucu da sıkılmamış oluyor. Kişiliğinizin çok yönlü gelişmesini istiyorsanız birçok kitap türünü aynı anda okumalısınız. Örneğin meal ile psikolojik türde bir kitap okuyorum. Depresyona eğilimli olup olmadığınızı depresif bireye nasıl yaklaşacağınızın anahtarını sunuyor. Günlük hayatta hepimiz ister istemez bocalıyor tatminsizlik yaşıyoruz. Galiba bu çağın hastalığı memnun olmayı bilememek. Işte Iyi Hissetmek kitabının yazarı psikiyatr David Burns klinik çalışmalarından hareketle bilişsel terapinin ne kadar faydalı olduğunu kitabın başında söylemekte. Kitapta bir depresyon ölçeği var. Kendi kendinize küçük bir teşhis koyup söylenilenleri uyguladığınızda depresyonunuzun geçeceğini vaad ediyor. Kitap bir bibliyoterapi türü. Yani kitap ile tedavi-terapi. Okurken büyük zevk aldığımı itiraf etmeliyim. Hayat ile uzlaşmak isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim.
Merhaba,elimde harika bir kitap var.
Kolay kolay harika demem daha 100.sayfada.
Beklerim,çünkü bazı kitaplar çay gibidir demlenmesi gerekir.
Ama ama bu kitap direk enfes dememe sebep oldu.
Neden mi?
~
Depresyonda değilim gerek yok demeyin?
En büyük hata hiçbir şeye gerek duymayacak kadar iyi olduğunu kabullenmekmiş.
Kendi iç sesinizin gün içinde sizi suçlayan söylemlerinin farkına varacak ve zihninizde nasıl sanal bir gerçeklik oluşturduğunuza inanamayacaksınız.
~
Belki de bazen karşınızdakinin başarısızlığı için yada mutsuzluğu için ;iyi bir eş,iyi bir anne,iyi bir arkadaş,iyi bir evlat olmadığınızı düşünüyor ve bu etiketleme yüzünden çözüm üretemiyorsunuz.
Daha neler neler..
~
Ufacık bir seyi kaçırdığımızda yada yapamadığımızda ;benim hatam biraz daha erken yapmalıydım yada hep böyle yapıyorum iste gibi cümlelerle kendimizi aşırı genelleme,duygusal kararlar,etiketleme gibi tanımların oçine sokuveriyoruz.
Bunların neler olduğunu,neden yanlış olduğunu,nasıl düzeltilmesi gerektiğini kitapta öğreniyor ve Dr.David Burns sayesinde duygularınızın hangi otomatik düşüneceye ait olduğunu öğreniyorsunuz!

~
Bu kitabı okurken neden sinirlendiğinizi ve o anda neler yaptığınızı ,yazar verdiği örnek konulu sorularla ilgili bizzat size bulduruyor.
Enfes bir akıcılığa sahip.
Okurken adeta kendinizi bir psikoterapist olarak hissedebilir.
Kendinizi kendinizin açıkladığı bir terapide bulabilirsiniz benden demesi
"iyi hissetmek" harika bir duygu.

Hepimiz bu uğurda içimizde ki kişilerin bizde ki yansımalarıyla nice yolculuklara çıkıyoruz,
kimi zaman yorulup dinlenmeye çekilip, kimi zaman da yola çıktıklarımızla bir şekilde ayrılmak zorunda kalıyoruz.

Ve, dış dünyamızın içinde ki engelleri aşarken, bize güç verecek yüzlerce şey biriktirip bunları hayatımıza entegre edecek,
onlarca insanlara değer katmaya ve almaya çalışıyoruz.
Yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Belki, yoksunu olduğumuz şeylere ulaşmak isteyip bulduğumuzda ve bulduğumuz o şeyi yaşarken hata ettiğimizi
anlıyor ve hayal kırıklıklarıyla başetmek zorunda kalıyoruz,
Dedim ya, yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Belki, hayallerimizde ki yaşamak istediğimiz hayatı kurmaya çalışırken gözden kaçırdığımız kişiler oluyor, ve düş alemimiz
farkındalığımızı geliştirmemize izin vermiyor. Belki de hayallerimize biz yenik düşüyoruz..
Bilmiyorum ama dedim ya yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Bu kitapda doktor olan yazar, insanların yaşadıkları üzerinden diyaloglarını ve bu diyaloglar ışığında etkileşimlerini göreceksiniz. Ve çoğu zaman aynılarını düşünüp yaşadığını hissedeceksiniz. Kaygı şikayetlerinize cevap niteliğinde veriler mevcut seveceğinizden ve faydası olacağından eminim, yani öyle umuyorum..

Keyifli okumalara..
Kitabın başlığına kanıp aldık, belki okuduktan sonra iyi hissederiz diye. Okuduk bitirdik birde o kadar. Ama ben hala “İyi Hissetmiyorum” ????? :(
Psikiyatristimin tavsiyesi üzerine okuduğum kitaptır. Genellikle Psikologların uyguladığı teknikleri hastaların kendilerine uygulayabileceği sadelikte yazılmış etkili bir kitap.
Los Angeles Times "Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap" yorumunu yapmış, ilk bakışınızda abartılı geliyor olabilir fakat her sayfası size yeni bir bakış açısı kattığında, yeni öğrendiğiniz bu bilgilerin kalıcılığını sağlamak için tekrar tekrar okuma isteği uyandırabiliyor. Evet, İyi Hissetmek depresyon tedavisi ve günlük sıkıntılarla başa çıkabilmek için gerçekten kaliteli bir yaklaşım sunuyor. Dr Burns'ün hastalarıyla diyalogları, hastaların kendi tecrübeleriyle zenginleştirilmiş bu kitap size bazen Dr Burns'ün daima iyileştirdiği hastalardan bahsedip "Bakın, yapabiliyorum" deyişi gibi gelebilir, fakat, okudukça ve söylediği teknikleri uyguladıkça bunların hayatta belki karşımıza hiç çıkamayacak olaylarla baş edilebilecek yöntemler olduğunu görmemizi sağlıyor.
Belki iyi bir okuyucu gibi yazar hakkında araştırma yapmadan kitaba başladım, ya da salt bir kişisel gelişim kitabı okumak için okumadım bu kitabı. Depresyondaydım ve bunun üstesinden gelinebilir bir şey olduğunu fark ettim. Kendi kelimeleriyle ifade ettiği ilkesi gibi: Kendini ümitsiz hisseden hastalar aslında ümitsiz değillerdir. Ben de ümitsiz hissettiğim bir anda sadece iyi hissetmek isteğiyle aldığım bu kitabı çok çok çok iyi hissederek, tekrar okuyacağımı bilerek bitirdim.
Depresyon hakkında farkındalık sağlamak ve düşünsel hatalarımızın yarattığı kısır döngüyü farketmek açısından, özellikle depresyondan muzdarip kişilere tavsiye edilebilecek bir kitap. İlaç kullanmaktan daha etkili teknikler içerdiği, bu kitabın iddiaları arasında.
Herkesin büyük bir iştahla okuyamayacağı tarzda bir kitaptır. İçinde yazdıkları bu konularla yani psikoloji, depresyon, insan ilişkileri vb konularda ilgi sahibi değilse kitap yarım bile kalabilir. Bu kitabın değerini gerçekten depresyonda, psikolojik sorunları olan bir insan okuduğunda anlayabilir ve kendisine büyük bir yön gösterici olacaktır. İçindeki uygulamalar kişisel gelişim kitaplarıyla kıyaslanmayacak kadar bilişsel terapi içermektedir. Bu yöntemler daha önce psikologlardan yardım alan çoğu kişiye tanıdık bile gelecektir. Hatta içinde daha da fazlası vardır. Elbet bu kitabın okunacağı zaman sizin için de gelecektir.
Depresyon sürecini yaşayan fakat klinik destek alamayan insanlar için güzel bir baş ucu kitabı olabilir. 'Bilişsel terapi' olarak tanımlanan yöntem hakkında oldukça bol örnekleme ve bilgi mevcut.
Depresyon döneminde baş gösteren kaygı, öfke,tatminsizlik ve bunun gibi etkiler hakkında uzun uzun anlatımlar mevcut. Yalnız eğitim serisi olarak algilanmalı ve buna uygun şekilde verilen her bölüm sonu etkinlikleri tekrarlanmalı. Bir çırpıda bitirmek hiç bir işe yaramaz.
Kısacası ' Hadi koçum yaparsın sen' tekrarları ile dolu bir kişisel gelişim kitabı yok karşınızda. Bol tekrar ve uygulamalı eğitimlere sadık kalarak devam edin. İçinde bulunduğumuz çağda ' Depresyon ' olarak tanımlanan bu ruhsal bunalıma karşı koyun. Ve unutmayın sadece sizin yolunuzda yok o engeller. Sakin olun ve okumaya başlayın.
İyi ya da kötü diye birşey yoktur. Düşünce onu öyle yapar.
David Burns
Sayfa 16 - Psikonet yayıncılık
Depresyonunuz aslında gerçeğin doğru olarak algılanmasına değil, zihninizdeki çarpıtmalara bağlıdır.
David Burns
Sayfa 34 - Psikonet yayınları
Depresyondaki bireylerin büyük bir çoğunluğu aslında çok sevilen insanlardır, fakat bu hiç işe yaramaz; çünkü, kendilerini sevmezler ve kendilerine güvenleri eksiktir. Aslolan, ancak kendinize verdiğiniz değerin nasıl hissettiğinizi belirlediğidir.
David Burns
Sayfa 78 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015
"Sağlıklı üzüntü" ile depresyon arasındaki fark nedir?
Ayrım basittir. Üzüntü, kaybı veya hayal kırıklığı yaratan olumsuz bir olayı çarpıtmadan tarif eden gerçekçi algılar tarafından yaratılan, normal bir duygudur. Depresyon ise, her zaman, bir şekilde çarpıtılmış düşüncelerin neden olduğu bir hastalıktır.
David Burns
Sayfa 240 - Psikonet yayıncılık
Duygularınız, gerçek değildir! Hatta, duygularınız, düşüncelerinizin aynası olmak dışında, anlamsızdır da.
David Burns
Sayfa 69 - Psikonet Yayınları - 19.basım: Ocak 2015
Ne kadar kötü hissetseniz de, işlerin sonunda düzeleceğine dair bir inancınız varsa, bu dayanılabilir olacaktır

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyi Hissetmek
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
412
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759893729
Kitabın türü:
Çeviri:
Esra Tuncer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Psikonet Yayınları
İşte size iyi bir haber: kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu"larından ilaçsız kurtarabilirsiniz! İyi Hissetmek'te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor.

Kitabı okuyanlar 564 okur

 • Mehtap
 • İbrahim Aylak
 • İzgi Ekinci
 • Büşra Demir
 • Betül kaynak
 • 1K Diyarbakır Grubu
 • Tolga Aysan
 • Aslıhan Karadağ
 • Ozge
 • Can Kutlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.2
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%21.2
25-34 Yaş
%28.3
35-44 Yaş
%28.8
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.2
Erkek
%33.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (82)
9
%20.9 (40)
8
%20.4 (39)
7
%9.4 (18)
6
%3.1 (6)
5
%1.6 (3)
4
%0
3
%1 (2)
2
%0.5 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları