Gönül Acar

Gönül Acar

Çevirmen
8.7/10
751 Kişi
·
2.407
Okunma
·
1
Beğeni
·
69
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
412 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İnanamıyorum...
Bu kitabı sıraya koyduğumda, önceki sıradaki kitapların bitmemesini çok istiyordum. Sıradan, kapak satan( kitabı hediye almıştım ve kitabı hiç araştırmamıştım) bir kitap olduğunu düşündüm ve kitabın 412 sayfa oluşu, sanırım okumamı psikoljik olarak hep öteledi... Kitabı elime aldım ve küçük bir araştırma yapınca, kitabın antidepresan etkisi yarattığını öğrendim. Resmî olarak kanıtlanmıştı...

Şu anda kitabın büyüsü bana "evreka" sevinci yaşatıyor açıkçası. "Yaş geçtikçe insan kendisini daha iyi tanır" derler. Kendimle yeni tanıştım sanırım. Ağır depresyon yaşıyordum şu sıralar. Ve çok önceleri kendimi sorguladığımda çok ciddi tespitlerde bulunmuştum ama çözüm yoktu. Bunlar temel fakat mühim problemlerdi. Kitabın ilk 100 sayfasında, hayatımda kimseye kuramadığım, kendime bile itiraf edemediğim cümleleri çevremdeki(yakın çevrem) insanlara anlatınca hafifledim. Bu daha önceden hissetmediğim bir duyguydu. Kendimi eleştirmekten korkmuyor ve zevk alıyordum. Yaşamım boyunca birçok psikoloji kitabı okudum. Sorun "Gegenbesetzung" tu. ID'imde bastırdığım bir durum karşısında bilişsel işlevim bu durumu gün yüzüne çıkarmak için sürekli enerji harcıyor ve Ego' mda gün yüzüne çıkmak isteyen bu durumu baskıladığından sürekli karşılıklı olarak danışıklı dövüş halindeydi. Süperego da tabii olarak, vicdanî bir yükümlülükle kendimi suçlamam için "psikolojik etiketleme" ile yaftalıyordu beni. Az çok durumum hakkında bildiğim şeyler vardı yani. Ama çözümü Dr. Burns' ün "iyi hissetmek" kitabında buldum sanırım. Tabi ki çözümü anlatarak kitabı özetlemek okurlara haksızlık olacağı için susmak zorundayım (: Bu kitap, artık uyandığımda göz hizamda olacak şekilde kitaplığıma en ön sıraya yerleşti. "Klasik kişisel gelişim" kitaplarından çok daha fazlası.
Kesin kelimeler kurmayı seven biri değilim ama bu sefer bir istisna yapmak isterim.
"(ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM)"
408 syf.
·Beğendi·9/10
Bir yıl da bitirdiğim (bilinçli bir şekilde) başarılı bir bilişsel ve davranışçı terapi kitabı.
Okuduğum süre içerisinde gerek günlük hayattımda yaşadığım sorunların mücadelesinde gerekse içsel bakış açıma ve dolayısıyla farkındalık sürecime çok şey kattığını gözlemliyorum.
Kitap bilişsel terapi uygulamalarını kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi, uygulaması kolay testler ve alıştırmalar ile birlikte veriyor. Ayrıca insanları depresyona iten yanlış bakış açılarını gözler önüne sürerek, daha gerçekçi bir pencereden kendimize bakmanın yollarını göstetiyor.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarından bilimsel bakış açısı ve metodları ile tamamem ayrı bir noktada olan bu kitap tam da bu noktada 'iyi hissetme' nin ne demek olduğunu keskin bir biçimde bize gösteriyor.
Siz de benim gibi sevdiği bir kitabı hemen bitirmek istemeyenlerdenseniz aynı anda birkaç kitap okumanızı tavsiye ederim.  Böylece üzerinde uzunca tefekkürü gerektiren kitaplar sindirilmiş ve okuyucu da sıkılmamış oluyor. Kişiliğinizin çok yönlü gelişmesini istiyorsanız birçok kitap türünü aynı anda okumalısınız. Örneğin meal ile psikolojik türde bir kitap okuyorum. Depresyona eğilimli olup olmadığınızı depresif bireye nasıl yaklaşacağınızın anahtarını sunuyor. Günlük hayatta hepimiz ister istemez bocalıyor tatminsizlik yaşıyoruz. Galiba bu çağın hastalığı memnun olmayı bilememek. Işte Iyi Hissetmek kitabının yazarı psikiyatr David Burns klinik çalışmalarından hareketle bilişsel terapinin ne kadar faydalı olduğunu kitabın başında söylemekte. Kitapta bir depresyon ölçeği var. Kendi kendinize küçük bir teşhis koyup söylenilenleri uyguladığınızda depresyonunuzun geçeceğini vaad ediyor. Kitap bir bibliyoterapi türü. Yani kitap ile tedavi-terapi. Okurken büyük zevk aldığımı itiraf etmeliyim. Hayat ile uzlaşmak isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim.
412 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
İyi Hissetmek 'iyi hissettiriyor'. Kitabın arka kapağındaki bu birkaç kelime kitap hakkında söylenecek en güzel cümle olmuş aslında.

Öncelikle kitap kapak ve isim itibariyle çokça bir kişisel gelişim kategorisinde görülüyor olabilir ama tabii bu tamamen bir yanılsama. Kişisel gelişim kitaplarının 'bu kitabı okudum hayatım değişti' şeklindeki çok satanlar klişelerinden değil elbette. İyi hissetmek yazarında belirttiği gibi bir kendine yardım kitabı.

Kitabın yazarı Dr. David Burns bilişsel terapiyi benimsemiş bir terapist. Danışanlarına uyguladığı depresyon tedavisinde seanslar arasında bibliyoterapi(okuma terapisi) olarak ev ödevleri vermek için bu kitabı kaleme almaya başlıyor ve kitabın bu kadar geniş çaplı 'iyi hissettirme' etkisi yazarı da şaşırtıyor.

Peki bu kitap ne yapıyor? Kitapların genel olarak iyi hissettirme etkisine zaten çoğumuz inanıyoruz ama bu kitap okuyucuya başka bir düşünme şeklinin var olduğunu söyleyerek size daima bir iyi olma halinin kapısını aralıyor. "Düşünceler duyguları yaratır." diyen bilişsel terapist David Burns mantık dışı düşüncelerin farkına vararak duygu durumumuzu değiştirebilmek için size yol gösteriyor ve uygulayabileceğiniz bilişsel etkinlikler öneriyor. Başta etkinliklerin basitliğiyle başarısı arasındaki ters orantıya inanamayabilirsiniz ama hepsi denemeye değer. Burns çalıştığı hastaların bu etkinlikleri uyguladığında elde ettiği sonuçlara da yer veriyor kitapta.

Hayat boyu uygulayabileceğim birçok şey öğrendim bu kitaptan. Olaylara başka açıdan bakabilmeyi, doğruluğunu savunduğum düşüncelerimdeki devasa bilişsel çarpıtmalarımı görebildim. Daima elimin altında bulunacak bir başucu kitabı benim için. Şimdi çevremdeki herkese bu kitabı okumasını önereceğim çünkü İyi Hissetmek iyi hissettiriyor!
408 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
⠀⠀⠀⠀⠀
İyi Hissetmek. Modern dünya; insanı anlamsız kategorilere ayırırken, fiziksel olarak mükemmel olmayanı dışlarken, sosyal medyada herkes mutluyken İyi Hissetmek ne kadar da zor bir hale geldi değil mi? Okulda mükemmel öğrenci, evde mükemmel anne-baba, iş yerinde mükemmel bir çalışan olmak artık bir zorunluluk. Hep daha iyisini hep daha tepedekini istiyoruz. Böyle bir dünyada depresyonun önemli bir sağlık problemi haline geldiğinin, bilinçsiz antidepresan kullanımının ne kadar da arttığının farkında mıyız?

Mükemmeli arayan olmak ciddi bir stres kaynağı. Bunu yaşayan ve bu probleminin gerçekten farkında olan biriyim. Her ne kadar bu yönümü törpülemeyi öğrenmiş olsam da beni olumsuz duygu durumuna sürükleyen diğer faktörlerin farkında değildim. Ayda bir PMS ile gelen duygu değişikliğinin süresi uzamaya, bazen anlık olabilecek kadar kısa bir süreye düştü bu değişimler. Bunun için bir kaynak ararken rastladım bu kitaba.

Kişisel gelişim kitaplarına karşı ön yargılı olabilirsiniz. Hatta anlık gaza getirmelerinden faydalanıp sonra balon gibi sönmüş birçok kitap okumuş da olabilirsiniz. Ama bu kitap farklı. Çünkü bu kitap sadece bunu bunu yap, ya da bunu yok say gibi şeyler söylemiyor. Öncelikli amacı kişinin kendisinin farkına varmasını sağlamak. İçeriğindeki ölçekler, hasta odaklı yaşanmış diyaloglar ile ilerleme kaydedebileceğiniz bir kitap. Böyle söylerken şunu belirtmeliyim ki bu ilerleme, aldım kitabı okudum bir haftada hoop gelsin değişiklik diyebileceğiniz bir kitap değil. Yavaş yavaş, bölümleri bitirdikçe, anlatılan yöntemleri uygulayarak ilerleyin.

Kitaptaki tüm sorunlara sahip olmayabilirsiniz. Ama çevrenizdeki birinin böyle bir sorunu olup sizin için sorun oluyor olabilir. Kısacası sadece okuyan kişinin değil yakın çevresinin de faydalanabileceği bir kitap. Dili de oldukça sade. Okuyacak kişilerin terminoloji bilmediği düşünülerek yazılmış.

Hayatınıza değer katmak isterseniz okuyabileceğiniz bir kitap bu. Sevgiler (:

https://www.instagram.com/...?igshid=5c81w3qlmtok
408 syf.
·99 günde·10/10
Özellikle sindire sindire okumaya çalıştığım harika bi kitap diyebilirim.. . Evvela şunu belirtmek isterim; bu kitap depresyonda olan ve ya depresyona eğilimi olan kişiler için yazılmış. Fakat insan olarak hepimiz rutin hayatımızda bir sürü olumlu olumsuz duygu yaşıyoruz, işte bu kitap bize tam olarak çarpıtılmış yanlış duygularımızı tanıtıyor. Kitapta kendimizi test edeceğimiz bir sürü tablo da var ayrıca.
Bazen bak doğru yapıyormuşum da dedirtti , bazende demek ki yanlış düşünüp kendimi sabote ediyormuşum dedirtti. Kendini tanımayı, kendinize yolculuk yapmayı seviyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum.
Ve kitap " İyi hissetmek harika bir duygu!
İyi hissetmek kendinize olan borcunuzdur! diyerek başlıyor..
Okuyun ve iyi hissedin
408 syf.
·7/10
Bu kitabı özetlemem gerekse ve tek cümle kurma hakkım olsa cümlem "Düşünceler, duyguları oluşturur" olurdu sanırım. Aslında kitapta verilen tavsiyelerin, uygulanması istenen pratiklerin hep buna dayandığını fark ettim. Zaten kitabın neredeyse ilk 100 sayfasında anlatılan bilişsel terapinin de mantığı buradan geliyor. Peki düşünceleri değiştirmek o kadar kolay mı? Tabi ki değil ki kitap da bunu %100 sağladı diyemem ama bu konudaki farkındalığımı çok arttırdı diyebilirim. Psikiyatriye ilgi duyanların ve özellikle duygudurum problemi olduğunu düşünenlerin mutlaka sindire sindire okumasını tavsiye ederim, hızlıca okunacak bir kitap kesinlikle değil.
Keyifli okumalar...
408 syf.
·10/10
Los Angeles Times "Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap" yorumunu yapmış, ilk bakışınızda abartılı geliyor olabilir fakat her sayfası size yeni bir bakış açısı kattığında, yeni öğrendiğiniz bu bilgilerin kalıcılığını sağlamak için tekrar tekrar okuma isteği uyandırabiliyor. Evet, İyi Hissetmek depresyon tedavisi ve günlük sıkıntılarla başa çıkabilmek için gerçekten kaliteli bir yaklaşım sunuyor. Dr Burns'ün hastalarıyla diyalogları, hastaların kendi tecrübeleriyle zenginleştirilmiş bu kitap size bazen Dr Burns'ün daima iyileştirdiği hastalardan bahsedip "Bakın, yapabiliyorum" deyişi gibi gelebilir, fakat, okudukça ve söylediği teknikleri uyguladıkça bunların hayatta belki karşımıza hiç çıkamayacak olaylarla baş edilebilecek yöntemler olduğunu görmemizi sağlıyor.
Belki iyi bir okuyucu gibi yazar hakkında araştırma yapmadan kitaba başladım, ya da salt bir kişisel gelişim kitabı okumak için okumadım bu kitabı. Depresyondaydım ve bunun üstesinden gelinebilir bir şey olduğunu fark ettim. Kendi kelimeleriyle ifade ettiği ilkesi gibi: Kendini ümitsiz hisseden hastalar aslında ümitsiz değillerdir. Ben de ümitsiz hissettiğim bir anda sadece iyi hissetmek isteğiyle aldığım bu kitabı çok çok çok iyi hissederek, tekrar okuyacağımı bilerek bitirdim.
408 syf.
"iyi hissetmek" harika bir duygu.

Hepimiz bu uğurda içimizde ki kişilerin bizde ki yansımalarıyla nice yolculuklara çıkıyoruz,
kimi zaman yorulup dinlenmeye çekilip, kimi zaman da yola çıktıklarımızla bir şekilde ayrılmak zorunda kalıyoruz.

Ve, dış dünyamızın içinde ki engelleri aşarken, bize güç verecek yüzlerce şey biriktirip bunları hayatımıza entegre edecek,
onlarca insanlara değer katmaya ve almaya çalışıyoruz.
Yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Belki, yoksunu olduğumuz şeylere ulaşmak isteyip bulduğumuzda ve bulduğumuz o şeyi yaşarken hata ettiğimizi
anlıyor ve hayal kırıklıklarıyla başetmek zorunda kalıyoruz,
Dedim ya, yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Belki, hayallerimizde ki yaşamak istediğimiz hayatı kurmaya çalışırken gözden kaçırdığımız kişiler oluyor, ve düş alemimiz
farkındalığımızı geliştirmemize izin vermiyor. Belki de hayallerimize biz yenik düşüyoruz..
Bilmiyorum ama dedim ya yaşıyoruz, ve yaşamak hiç de kolay değil.

Bu kitapda doktor olan yazar, insanların yaşadıkları üzerinden diyaloglarını ve bu diyaloglar ışığında etkileşimlerini göreceksiniz. Ve çoğu zaman aynılarını düşünüp yaşadığını hissedeceksiniz. Kaygı şikayetlerinize cevap niteliğinde veriler mevcut seveceğinizden ve faydası olacağından eminim, yani öyle umuyorum..

Keyifli okumalara..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2.407 okur okudu.
  • 663 okur okuyor.
  • 2.984 okur okuyacak.
  • 296 okur yarım bıraktı.