Özlem Mestçioğlu

Özlem Mestçioğlu

Çevirmen
8.7/10
890 Kişi
·
2.832
Okunma
·
1
Beğeni
·
71
Gösterim
Adı:
Özlem Mestçioğlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
412 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İnanamıyorum...
Bu kitabı sıraya koyduğumda, önceki sıradaki kitapların bitmemesini çok istiyordum. Sıradan, kapak satan( kitabı hediye almıştım ve kitabı hiç araştırmamıştım) bir kitap olduğunu düşündüm ve kitabın 412 sayfa oluşu, sanırım okumamı psikoljik olarak hep öteledi... Kitabı elime aldım ve küçük bir araştırma yapınca, kitabın antidepresan etkisi yarattığını öğrendim. Resmî olarak kanıtlanmıştı...

Şu anda kitabın büyüsü bana "evreka" sevinci yaşatıyor açıkçası. "Yaş geçtikçe insan kendisini daha iyi tanır" derler. Kendimle yeni tanıştım sanırım. Ağır depresyon yaşıyordum şu sıralar. Ve çok önceleri kendimi sorguladığımda çok ciddi tespitlerde bulunmuştum ama çözüm yoktu. Bunlar temel fakat mühim problemlerdi. Kitabın ilk 100 sayfasında, hayatımda kimseye kuramadığım, kendime bile itiraf edemediğim cümleleri çevremdeki(yakın çevrem) insanlara anlatınca hafifledim. Bu daha önceden hissetmediğim bir duyguydu. Kendimi eleştirmekten korkmuyor ve zevk alıyordum. Yaşamım boyunca birçok psikoloji kitabı okudum. Sorun "Gegenbesetzung" tu. ID'imde bastırdığım bir durum karşısında bilişsel işlevim bu durumu gün yüzüne çıkarmak için sürekli enerji harcıyor ve Ego' mda gün yüzüne çıkmak isteyen bu durumu baskıladığından sürekli karşılıklı olarak danışıklı dövüş halindeydi. Süperego da tabii olarak, vicdanî bir yükümlülükle kendimi suçlamam için "psikolojik etiketleme" ile yaftalıyordu beni. Az çok durumum hakkında bildiğim şeyler vardı yani. Ama çözümü Dr. Burns' ün "iyi hissetmek" kitabında buldum sanırım. Tabi ki çözümü anlatarak kitabı özetlemek okurlara haksızlık olacağı için susmak zorundayım (: Bu kitap, artık uyandığımda göz hizamda olacak şekilde kitaplığıma en ön sıraya yerleşti. "Klasik kişisel gelişim" kitaplarından çok daha fazlası.
Kesin kelimeler kurmayı seven biri değilim ama bu sefer bir istisna yapmak isterim.
"(ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM)"
408 syf.
·Beğendi·9/10
Bir yıl da bitirdiğim (bilinçli bir şekilde) başarılı bir bilişsel ve davranışçı terapi kitabı.
Okuduğum süre içerisinde gerek günlük hayattımda yaşadığım sorunların mücadelesinde gerekse içsel bakış açıma ve dolayısıyla farkındalık sürecime çok şey kattığını gözlemliyorum.
Kitap bilişsel terapi uygulamalarını kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi, uygulaması kolay testler ve alıştırmalar ile birlikte veriyor. Ayrıca insanları depresyona iten yanlış bakış açılarını gözler önüne sürerek, daha gerçekçi bir pencereden kendimize bakmanın yollarını göstetiyor.

Sıradan kişisel gelişim kitaplarından bilimsel bakış açısı ve metodları ile tamamem ayrı bir noktada olan bu kitap tam da bu noktada 'iyi hissetme' nin ne demek olduğunu keskin bir biçimde bize gösteriyor.
Siz de benim gibi sevdiği bir kitabı hemen bitirmek istemeyenlerdenseniz aynı anda birkaç kitap okumanızı tavsiye ederim.  Böylece üzerinde uzunca tefekkürü gerektiren kitaplar sindirilmiş ve okuyucu da sıkılmamış oluyor. Kişiliğinizin çok yönlü gelişmesini istiyorsanız birçok kitap türünü aynı anda okumalısınız. Örneğin meal ile psikolojik türde bir kitap okuyorum. Depresyona eğilimli olup olmadığınızı depresif bireye nasıl yaklaşacağınızın anahtarını sunuyor. Günlük hayatta hepimiz ister istemez bocalıyor tatminsizlik yaşıyoruz. Galiba bu çağın hastalığı memnun olmayı bilememek. Işte Iyi Hissetmek kitabının yazarı psikiyatr David Burns klinik çalışmalarından hareketle bilişsel terapinin ne kadar faydalı olduğunu kitabın başında söylemekte. Kitapta bir depresyon ölçeği var. Kendi kendinize küçük bir teşhis koyup söylenilenleri uyguladığınızda depresyonunuzun geçeceğini vaad ediyor. Kitap bir bibliyoterapi türü. Yani kitap ile tedavi-terapi. Okurken büyük zevk aldığımı itiraf etmeliyim. Hayat ile uzlaşmak isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim.
412 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
İyi Hissetmek 'iyi hissettiriyor'. Kitabın arka kapağındaki bu birkaç kelime kitap hakkında söylenecek en güzel cümle olmuş aslında.

Öncelikle kitap kapak ve isim itibariyle çokça bir kişisel gelişim kategorisinde görülüyor olabilir ama tabii bu tamamen bir yanılsama. Kişisel gelişim kitaplarının 'bu kitabı okudum hayatım değişti' şeklindeki çok satanlar klişelerinden değil elbette. İyi hissetmek yazarında belirttiği gibi bir kendine yardım kitabı.

Kitabın yazarı Dr. David Burns bilişsel terapiyi benimsemiş bir terapist. Danışanlarına uyguladığı depresyon tedavisinde seanslar arasında bibliyoterapi(okuma terapisi) olarak ev ödevleri vermek için bu kitabı kaleme almaya başlıyor ve kitabın bu kadar geniş çaplı 'iyi hissettirme' etkisi yazarı da şaşırtıyor.

Peki bu kitap ne yapıyor? Kitapların genel olarak iyi hissettirme etkisine zaten çoğumuz inanıyoruz ama bu kitap okuyucuya başka bir düşünme şeklinin var olduğunu söyleyerek size daima bir iyi olma halinin kapısını aralıyor. "Düşünceler duyguları yaratır." diyen bilişsel terapist David Burns mantık dışı düşüncelerin farkına vararak duygu durumumuzu değiştirebilmek için size yol gösteriyor ve uygulayabileceğiniz bilişsel etkinlikler öneriyor. Başta etkinliklerin basitliğiyle başarısı arasındaki ters orantıya inanamayabilirsiniz ama hepsi denemeye değer. Burns çalıştığı hastaların bu etkinlikleri uyguladığında elde ettiği sonuçlara da yer veriyor kitapta.

Hayat boyu uygulayabileceğim birçok şey öğrendim bu kitaptan. Olaylara başka açıdan bakabilmeyi, doğruluğunu savunduğum düşüncelerimdeki devasa bilişsel çarpıtmalarımı görebildim. Daima elimin altında bulunacak bir başucu kitabı benim için. Şimdi çevremdeki herkese bu kitabı okumasını önereceğim çünkü İyi Hissetmek iyi hissettiriyor!
408 syf.
·34 günde
Türüne kişisel gelişim demek gerçekten hakaret olur. Kişisel gelişim kısmı var fakat bu sadece bölümlerinden biri ki o da: 4. Bölüm. Daha çok, bir terapistin tekniklerini, yaklaşımını paylaştığı, bunu örnek çeşitli vaka ve diyaloglarla pekiştirdiği, bir psikologun yahut psikolojik danışmanın yanında bulundurması gereken bir kitap. Bu kitabı herkes okuyabilir.

Kendi kendinizin doktoru olmak istiyorsanız, en azından bu yolda az da olsa ilerlemek istiyorsanız kitap tam bir başucu kitabı. Kitabı hocam tavsiye etti, iyi ki okumuşum. Pek çok teknik öğrendim ki bunların bende en çok etki uyandıranı "Silahsızlandırma tekniği" oldu, günlük yaşantımda kolaylıkla uygulayıp meyvesini alabileceğim bir teknik.
Sağlıklı düşünmeye, psikolojik sağlamlığınızı korumaya ve arttırmaya ihtiyacınız varsa, insan ilişkilerinize önem veriyorsanız okuyun. :)
408 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
⠀⠀⠀⠀⠀
İyi Hissetmek. Modern dünya; insanı anlamsız kategorilere ayırırken, fiziksel olarak mükemmel olmayanı dışlarken, sosyal medyada herkes mutluyken İyi Hissetmek ne kadar da zor bir hale geldi değil mi? Okulda mükemmel öğrenci, evde mükemmel anne-baba, iş yerinde mükemmel bir çalışan olmak artık bir zorunluluk. Hep daha iyisini hep daha tepedekini istiyoruz. Böyle bir dünyada depresyonun önemli bir sağlık problemi haline geldiğinin, bilinçsiz antidepresan kullanımının ne kadar da arttığının farkında mıyız?

Mükemmeli arayan olmak ciddi bir stres kaynağı. Bunu yaşayan ve bu probleminin gerçekten farkında olan biriyim. Her ne kadar bu yönümü törpülemeyi öğrenmiş olsam da beni olumsuz duygu durumuna sürükleyen diğer faktörlerin farkında değildim. Ayda bir PMS ile gelen duygu değişikliğinin süresi uzamaya, bazen anlık olabilecek kadar kısa bir süreye düştü bu değişimler. Bunun için bir kaynak ararken rastladım bu kitaba.

Kişisel gelişim kitaplarına karşı ön yargılı olabilirsiniz. Hatta anlık gaza getirmelerinden faydalanıp sonra balon gibi sönmüş birçok kitap okumuş da olabilirsiniz. Ama bu kitap farklı. Çünkü bu kitap sadece bunu bunu yap, ya da bunu yok say gibi şeyler söylemiyor. Öncelikli amacı kişinin kendisinin farkına varmasını sağlamak. İçeriğindeki ölçekler, hasta odaklı yaşanmış diyaloglar ile ilerleme kaydedebileceğiniz bir kitap. Böyle söylerken şunu belirtmeliyim ki bu ilerleme, aldım kitabı okudum bir haftada hoop gelsin değişiklik diyebileceğiniz bir kitap değil. Yavaş yavaş, bölümleri bitirdikçe, anlatılan yöntemleri uygulayarak ilerleyin.

Kitaptaki tüm sorunlara sahip olmayabilirsiniz. Ama çevrenizdeki birinin böyle bir sorunu olup sizin için sorun oluyor olabilir. Kısacası sadece okuyan kişinin değil yakın çevresinin de faydalanabileceği bir kitap. Dili de oldukça sade. Okuyacak kişilerin terminoloji bilmediği düşünülerek yazılmış.

Hayatınıza değer katmak isterseniz okuyabileceğiniz bir kitap bu. Sevgiler (:

https://www.instagram.com/...?igshid=5c81w3qlmtok
408 syf.
·6 günde·10/10
Bitirdim.. bitirdim.. bitirdim..
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, popüler kişisel gelişim kitaplarından nefret ederim ve ilk birkaç sayfasında bile birçok mantık hatası bularak bırakırım. (En azından benim mantığıma yatmıyor, ki ben de okuyucu kitlenin içinde olduğuma göre bu önemli bir kriter.)
Bu kitap ise belki onlarca yıldır yüzlerce hastayla terapi yapmış bir terapiste ait. Kitabın ana konusu 'Depresyon'. Yazar edindiği tecrübelerden yola çıkarak depresyona sebep olan şeyin kendi yanlış düşünce tutumumuzdan kaynaklandığını söylüyor ve bilişsel terapi yöntemiyle bu düşünceleri nasıl doğru şekle sokacağımızı gösteriyor. Bunu yaparken de kendi tecrübeleriyle edindiği teknikleri kullanıyor ve bu tekniklerin hastaları üzerinde nasıl etkileri olduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor.

Ayrıca kitapta da yer verilen birçok araştırmayla kanıtlandığı üzere, uyguladığı bu terapi çoğu vakada depresyon ilaçları kadar etkili olmuş.

Kesinlikle kendini mutlu etmek isteyen herkese tavsiye ediyorum.
(Okurken bilimsel terimler ve çeviri dili biraz zorlayabilir, ama kazandırdıklarına değer bence)
408 syf.
Merhaba,elimde harika bir kitap var.
Kolay kolay harika demem daha 100.sayfada.
Beklerim,çünkü bazı kitaplar çay gibidir demlenmesi gerekir.
Ama ama bu kitap direk enfes dememe sebep oldu.
Neden mi?
~
Depresyonda değilim gerek yok demeyin?
En büyük hata hiçbir şeye gerek duymayacak kadar iyi olduğunu kabullenmekmiş.
Kendi iç sesinizin gün içinde sizi suçlayan söylemlerinin farkına varacak ve zihninizde nasıl sanal bir gerçeklik oluşturduğunuza inanamayacaksınız.
~
Belki de bazen karşınızdakinin başarısızlığı için yada mutsuzluğu için ;iyi bir eş,iyi bir anne,iyi bir arkadaş,iyi bir evlat olmadığınızı düşünüyor ve bu etiketleme yüzünden çözüm üretemiyorsunuz.
Daha neler neler..
~
Ufacık bir seyi kaçırdığımızda yada yapamadığımızda ;benim hatam biraz daha erken yapmalıydım yada hep böyle yapıyorum iste gibi cümlelerle kendimizi aşırı genelleme,duygusal kararlar,etiketleme gibi tanımların oçine sokuveriyoruz.
Bunların neler olduğunu,neden yanlış olduğunu,nasıl düzeltilmesi gerektiğini kitapta öğreniyor ve Dr.David Burns sayesinde duygularınızın hangi otomatik düşüneceye ait olduğunu öğreniyorsunuz!

~
Bu kitabı okurken neden sinirlendiğinizi ve o anda neler yaptığınızı ,yazar verdiği örnek konulu sorularla ilgili bizzat size bulduruyor.
Enfes bir akıcılığa sahip.
Okurken adeta kendinizi bir psikoterapist olarak hissedebilir.
Kendinizi kendinizin açıkladığı bir terapide bulabilirsiniz benden demesi
408 syf.
·99 günde·10/10
Özellikle sindire sindire okumaya çalıştığım harika bi kitap diyebilirim.. . Evvela şunu belirtmek isterim; bu kitap depresyonda olan ve ya depresyona eğilimi olan kişiler için yazılmış. Fakat insan olarak hepimiz rutin hayatımızda bir sürü olumlu olumsuz duygu yaşıyoruz, işte bu kitap bize tam olarak çarpıtılmış yanlış duygularımızı tanıtıyor. Kitapta kendimizi test edeceğimiz bir sürü tablo da var ayrıca.
Bazen bak doğru yapıyormuşum da dedirtti , bazende demek ki yanlış düşünüp kendimi sabote ediyormuşum dedirtti. Kendini tanımayı, kendinize yolculuk yapmayı seviyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum.
Ve kitap " İyi hissetmek harika bir duygu!
İyi hissetmek kendinize olan borcunuzdur! diyerek başlıyor..
Okuyun ve iyi hissedin
408 syf.
·9/10
Kitabı yazarın verdiği teknikleri uygulayarak okudum ve faydasını o dönem için gördüm. Teknikleri yaşama geçirmek için bikaç kez daha okumak gerektiğini düşünüyorum. Akademik dil ve teknik yönden gayet güçlü bir kitap, bunları sevmeyen ve beklemeyen için biraz sıkıcı olabilir. Kitabı dolu dolu ve uygun buldum. Psikoloji, insan ilişkileri ve felsefi ağırlığı sevenler için tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Özlem Mestçioğlu

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2.832 okur okudu.
  • 727 okur okuyor.
  • 3.227 okur okuyacak.
  • 355 okur yarım bıraktı.