Umut Hayat Akan Bir Sudur

8,3/10  (210 Oy) · 
1.092 okunma  · 
191 beğeni  · 
3.010 gösterim
Osmanlı'nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken,
Kulin ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat sürgüne gidiyordu.

Sabahat ile Aram'ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.

Yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için...
Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.

Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789752895638
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başucumda Kitap 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap da beni Ayşe Kuline bağlayanlardan biriydi. Akıcı dili ve karakterlere yüklediği kişilikleri hissettirerek sizi sizden alıyor. Bir saatte 170 sayfayı devirdiğimi bilirim. Bu böyle bir akıcılık.

Kübra BAYINDIR 
28 Mar 01:11 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Buralardan bir Ayşe Kulin geçti.. Serinin ikinci kitabı Umut.. Veda'nın devamı olan kitapta yepyeni bir nesil var yepyeni bir hayat yepyeni bir rejim ve yepyeni bir ülke var ! Türkiye Cumhuriyeti !!! Aşkı en mükemmel derecede anlatmış yazar, imkansızlığı, özlemi ve vazgeçmemeyi.. Hayat akan bir sudur dedi ve bunu resmen yaşattı kitapta, hayatın aktığını her şeye rağmen hayatın devam ettiğini bizlere bir kez daha gösterdi, fakat ben daha başka bir bölüme değineceğim. Cumhuriyetin mükemmelliğini elbette biliyordum fakat ona daha sımsıkı tutunmamız gereken şu günlerde bu kitap beni bu yönden çok etkiledi. Ülkeye gelen yenilikler, kadınların toplumda aktif rol alması, ilerleme, gelişme ve daha benzeri birçok hakikat Cumhuriyet ile hayatımıza girdi Cumhuriyet bize kişilik kazandırdı Cumhuriyet bize benliğimizi verdi en önemlisi Cumhuriyet bizim de halk olarak söz sahibi olduğumuzu ve olabileceğimizi bizlere öğretti. Eminim bunları biliyorsunuz eminim sizler de farkındasınız fakat ben bir kez daha hatırlatmak istedim; Beyefendiler ve Hanımefendiler Cumhuriyete sahip çıkalım ! Cumhuriyete sahip çıkalım yoksa bizlere kimse sahip çıkmaz !!

Hasibe 
31 Mar 19:11 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Her zaman ki gibi Osmanlı Devleti'nin çöküş zamanında Cumhuriyet dönemine geçişte zor zamanlar yaşayan bir Osmanlı ailesi klasiği.Ailenin bütün çocukları bir arada yaşar,gayri resmi bir aşk yaşanır,dönem çatışmaları ve ailenin başından eksilmeyen dertlerden daima mutlu bir şekilde kurtulunur. Ayşe Kulin'in romanı nasıl olurun cevabıdır.Dili daima anlaşılır ama konuları hep aynı çevrede dönüp durmakta.

Emire Nişli 
 02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte değişen Kulin ve ailesinin sosyal hayatı ve bu hayata uyum sağlamaya çalışan insanların hayat hikayelerini konu olan etkileyici bir roman.
Ayşe Kulin her zaman olduğu gibi mükemmellikle "umudu" kaleme almış. Kendi geçmişini, ailesini, yaşamını umudunu dile getirmiş. Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından "umut"geliyor.

"Ne tuhaf! Dudaktan dökülecek tek cümle bir Sultan'ın, bir saltanatın ve bir milletin kaderini değiştirmeye yetebiliyordu zaten."

"Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu."

Ayrıca belirtmeliyim ki kitabın kapak fotoğrafında babası Muhittin Bey ve annesi Sitare Hanımın resimlerinin yer alması daha da bir anlam ve hüzün katmış romana. Hayata dair okunması gereken bir roman.

Güler Bilkay Aygün 
07 Haz 19:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Veda'nın devamı niteliğindeki bu kitap ta çok etkileyici. Bosna'dan İstanbul'a göç eden Kulin ailesinin hikayesi. Çok beğenerek okudum. Herkese tavsiye ederim.

Mehtappp 
16 Ara 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

İlk kitap "Veda"da yer alan eski Maliye Nazırı Ahmet Reşat Bey ve ailesinin yaşamı kaldığı yerden bu kitapta devam ederken diğer yandan da Bosna Hersek'in kaybedilmesi sonucu İstanbul'a göçmek zorunda kalan Zeki Salih ve ailesinin yeni yaşamlarına tutunuşları ele alınıyor.

Cumhuriyet sonrası toplumda meydana gelen yeni inkılaplar ve toplumun bunlara alışma süreci iki ailenin hayatlarıyla dile getirilmiş. Kadınların toplumda daha fazla yer alması, üniversite eğitimlerinin artması, iş hayatına atılım vb. ailelerin kız çocukları üzerinden yansıtılıyor. Atamızın vefatının etkisi karakterler üzerinden yansıtılmış. Son elli sayfada yapılan sanayi gelişmeleri, Erzincan depremi, II. Dünya Savaş’ının başlaması gibi dönemin önemli olayları kısa da olsa dillendirilmiş.

Kitabı beğendim, oldukça akıcıydı. Sadece sonlara doğru gelişen bazı olaylar çok hızlı anlatılmış biraz üstünkörü geçilmiş. (Sabahat-Aram ilişkisine ne olduğu muamma da kaldı ama umudum diğer kitapta dillendirileceği yönünde)

Okuyacaklara Veda-Umut-Hayat-Hüzün sırası ile okumalarını tavsiye ederim.(Devam değil diyenler oluyor ancak kitaplar dönemleri sırasıyla anlatıyor)

Yaşanan/yaşanacak acılara rağmen hayata her daim “umut”la bakabilmek dileğiyle...

Ezgi 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Umut, Hayat Akan Bir Sudur, Ayşe Kulin'in hayatından kesitler sunan serinin ikinci kitabı. İlk kitap olan Veda'da tanıştığımız Reşat Bey'in ailesinin yaşamına kaldığı yerden devam ediyoruz. Tabii ki yılların getirmiş olduğu değişiklikler ve yenilikler ile. Son dönemin Osmanlı ailesi artık Cumhuriyetin ilk ailelerinden olma sürecindedir. Bu sürece en zor adapte olacak kişi ise Reşat Bey'dir. Dönemin geleneksellik ve modernleşme arasında kalmışlığı Reşat Bey'in karakteriyle birleşiyor. Umut kitabında yeni bir aile ile tanışıyoruz :Kulinler. Bosna'dan Türkiye'ye göç ile başlayan Kulin ailesinin yolu ileriki yıllarda Reşat Bey'in ailesiyle kesişiyor. Romanda en çok Sabahat ve Aram'ın aşkına üzülürken, Müslüman - Ermeni aşkına o dönemlerde nasıl yaklaşıldığını, iki milletin birbirinin gözünde nasıl değerlendirildiğini de görüyoruz. Reşat Beylerin ve Kulinlerin birbirine bağlı sıcak aile yaşamları ise kendinizi o ailelerin birer üyesi gibi hissetmenizi sağlıyor. Ayşe Kulin'in yine yalın anlatımı, konunun sıkıcılıktan ve tekdüzelikten uzak tamamen akıcı kurgusu bizlere keyifli bir okuma sunuyor. İyi okumalar...

Semiha E. 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cumhuriyetin ilanından sonra ülkenin, milletin değişime, inkılaplara alışma ve uyum sürecini yine çok çarpıcı ve açık bir dille anlatılmış. Hayret içinde kalıp, sevineceğiniz ve bazen göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.
Ahmet Reşit Beyle Zeki Salih Beyin kesişen hayatları bir sonraki kitapta neler olacak dedirtiyor. Bir an önce seriyi bitirmek istiyorum.

Duygu Sarp 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Veda sonrası aynı karakteri okumak daha bir zevkli. Sosyal apartmani da Adi Aylin den tanıdık.Aram ile Sabahat icin Hayat kitabına hemen baslamaliyim.

salih 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vedanın devamı süper bir kitap çok beğendim Umut'u okumadan öne mutlaka veda kitabını okumanız gerekir.Bu kitapta Ayşe Kulin baba tarafını,ailesini kaleme almıştı.Osmanlı'nın son döneminde Bosna'dan göç eden bir ailenin, İstanbul'da geçirdikleri yeni hayatı ve bu arada cereyan eden ilginç aşk hikayelerini barındıran değerli bir roman.Aslında yoruma gerek bırakmıyor.Ayşe Kulin ve yine elinizden bırakamayacağınız bir kitap.

3 /

Kitaptan 41 Alıntı

mavera 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Biz, koca bir ömrü beklemeye adamış insanlarız..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 378)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 378)
mavera 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 382)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 382)

"Sevmeyen mi var? :) "
"Karadeniz'in muhteşem yeşilini, yamaçlarında orman gülleri açan dağlarını ve denizinin lacivert rengini gördükten sonra, 'Allahım, ben senin ne şanslı bir kulunum!' diye bağıracaktı ve her köşesine hayran olduğu memleketinde, en çok Karadeniz Bölgesi'ni sevecekti. "

Umut, Ayşe KulinUmut, Ayşe Kulin
Kübra BAYINDIR 
26 Mar 15:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Aşk neydi güzel kızım ? Kimlerdendi ? Unutmuşum."
" Aşk, sevdagillerden canım. Çok mühim bir şey aşk ! Hayatın bütün manası, mevcudiyetimizin sebebi, aşksız bir ömür düşünemiyorum."

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214 - Everest Yayınları Cep Boy)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214 - Everest Yayınları Cep Boy)
Hülya Dinçer 
14 Tem 09:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Belki birlikte değiliz, yan yana değiliz ama aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor.

Umut, Ayşe KulinUmut, Ayşe Kulin
mavera 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- Aşka inanır mısın büyükanne?
+ Aşk neydi güzel kızım? Kimlerdendi? Unutmuşum..
- Aşk sevdagillerden canım. Çok mühim bir şey aşk! Hayatın bütün manası, mevcudiyetimizin sebebi, aşksız bir ömür düşünemiyorum..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214)
mavera 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- bu dünyada ölümden başka her şeye çare vardır oğlum.
+ ölüm de bir çaredir dedi..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 360)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 360)
mavera 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Onları kul hakkı bilen, vicdanlı insanlar olarak yetiştir ki, büyük adam olacaklarsa, büyüklükleri bir işe yarasın..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 4)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 4)
5 /