Umut (Hayat Akan Bir Sudur)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.930
Gösterim
Adı:
Umut
Alt başlık:
Hayat Akan Bir Sudur
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895638
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Osmanlı'nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken,
Kulin ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat sürgüne gidiyordu.

Sabahat ile Aram'ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.

Yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için...
Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.

Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Buralardan bir Ayşe Kulin geçti.. Serinin ikinci kitabı Umut.. Veda'nın devamı olan kitapta yepyeni bir nesil var yepyeni bir hayat yepyeni bir rejim ve yepyeni bir ülke var ! Türkiye Cumhuriyeti !!! Aşkı en mükemmel derecede anlatmış yazar, imkansızlığı, özlemi ve vazgeçmemeyi.. Hayat akan bir sudur dedi ve bunu resmen yaşattı kitapta, hayatın aktığını her şeye rağmen hayatın devam ettiğini bizlere bir kez daha gösterdi, fakat ben daha başka bir bölüme değineceğim. Cumhuriyetin mükemmelliğini elbette biliyordum fakat ona daha sımsıkı tutunmamız gereken şu günlerde bu kitap beni bu yönden çok etkiledi. Ülkeye gelen yenilikler, kadınların toplumda aktif rol alması, ilerleme, gelişme ve daha benzeri birçok hakikat Cumhuriyet ile hayatımıza girdi Cumhuriyet bize kişilik kazandırdı Cumhuriyet bize benliğimizi verdi en önemlisi Cumhuriyet bizim de halk olarak söz sahibi olduğumuzu ve olabileceğimizi bizlere öğretti. Eminim bunları biliyorsunuz eminim sizler de farkındasınız fakat ben bir kez daha hatırlatmak istedim; Beyefendiler ve Hanımefendiler Cumhuriyete sahip çıkalım ! Cumhuriyete sahip çıkalım yoksa bizlere kimse sahip çıkmaz !!
Bu kitap da beni Ayşe Kuline bağlayanlardan biriydi. Akıcı dili ve karakterlere yüklediği kişilikleri hissettirerek sizi sizden alıyor. Bir saatte 170 sayfayı devirdiğimi bilirim. Bu böyle bir akıcılık.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.439 Oy)19.207 beğeni43.817 okunma3.067 alıntı184.850 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.767 Oy)11.514 beğeni28.720 okunma1.618 alıntı150.467 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.955 Oy)5.633 beğeni18.603 okunma903 alıntı94.417 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.905 Oy)5.447 beğeni16.331 okunma916 alıntı77.732 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.968 Oy)8.939 beğeni26.572 okunma2.711 alıntı116.079 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.281 Oy)5.932 beğeni15.702 okunma1.769 alıntı67.577 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.632 Oy)9.134 beğeni25.578 okunma1.606 alıntı128.473 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.317 Oy)5.164 beğeni18.942 okunma827 alıntı78.211 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.796 Oy)13.524 beğeni34.867 okunma3.465 alıntı147.573 gösterim
 • Piraye
  8.0/10 (2.252 Oy)2.236 beğeni10.681 okunma339 alıntı38.518 gösterim
Ayşe Kulin'ın kitaplarını oldum olası seri okuyamadım. Bence üslûpta bir sıkıntı var.Saygın bir konuyu işlerken okuyanı kitabın içine sokamıyor.
"Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor."
Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasındaki savaşları, sürgünleri, ayrılıkları; Türk'ü, Ermeni'si, Çerkez'i ve tüm etnik kökenleriyle, değerleriyle hiç bitmeyen "umut"a sarılan insanlarını anlatan en güzel cümle bu olsa gerek.
Farklı dünya görüşleri barındırıp ortak bir değerde birleşen aileler ve hepsinin tek gayesi: Vatan...
Gurbetten, sürgünden, ayrılıklardan o bekleyen ve beklenen kişilere yazılan onlarca mektup, sonu gelmeyen mektup aşkları... Yarım kalan sevdalar, ayrılıklar, sırasız gelen ölümler ve yepyeni bir ülkenin bitmek tükenmek bilmeyen yorgunlukları...
"Hayat akan bir su" idi kitaptaki her bir kahraman için. Yaşanan olayların, başlarına gelen hadiselerin önünü ardını kesemeyen her kahraman suyun akışına bırakıyordu kendini. Beklenmedik kavuşmalar, hesapta olmayan gidişler, sancılı ruhlardan hiç eksilmeyen umutlar bu akışın birer parçalarıydılar şüphesiz...
Bir yandan Osmanlı kültürüne hala sıkı sıkı sarılan eski toprağın insanları, diğer yandan cumhuriyete kendini adayan yeni kuşağın insanları ve aralarındaki bitmeyen anlaşmazlığa rağmen orta yolu bulan onca insanın sesi, bu kitap.
Bir nevi yaprak dökümüydü Reşat Bey için ailesinde yaşanan tüm olaylar: Kızlarının birer birer ondan kopuşu, sonu gelmeyecek bir aşk uğruna en gözdesi tarafından yıkılışı, ölen kocasının sevgisini oğlunda bulmak isteyen Mehpare'nin öz babası gibi gördüğü Reşat Bey'den bu uğurda ansızın gidişi, gencinden yaşlısına ailedeki her bireyin sorumsuz davranışları, evin reisini hayli yoran hadiselerdi.
"Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansıtmaktadır." Kısaca böyle bir kitap "Umut", Ayşe Kulin'in ince ve kusursuz anlatımıyla süslediği. Her kesimden okura hitap eden, her yaştan okurun kendinden bir şeyler bulabileceği nitelikte, okunmaya değer bir yapıt. Zaman zaman heyecanı dorukta yaşatan, zaman zaman onulmaz bir hüzne boğan bu değerli eseri okumak isteyen değerli 1K üyelerine iyi okumalar...
Her zaman ki gibi Osmanlı Devleti'nin çöküş zamanında Cumhuriyet dönemine geçişte zor zamanlar yaşayan bir Osmanlı ailesi klasiği. Ailenin bütün çocukları bir arada yaşar, gayri resmi bir aşk yaşanır, dönem çatışmaları ve ailenin başından eksilmeyen dertlerden daima mutlu bir şekilde kurtulunur. Ayşe Kulin'in romanı nasıl olurun cevabıdır. Dili daima anlaşılır ama konuları hep aynı çevrede dönüp durmakta.
Veda'nın devamı niteliğindeki bu kitap ta çok etkileyici. Bosna'dan İstanbul'a göç eden Kulin ailesinin hikayesi. Çok beğenerek okudum. Herkese tavsiye ederim.
Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte değişen Kulin ve ailesinin sosyal hayatı ve bu hayata uyum sağlamaya çalışan insanların hayat hikayelerini konu olan etkileyici bir roman.
Ayşe Kulin her zaman olduğu gibi mükemmellikle "umudu" kaleme almış. Kendi geçmişini, ailesini, yaşamını umudunu dile getirmiş. Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından "umut"geliyor.

"Ne tuhaf! Dudaktan dökülecek tek cümle bir Sultan'ın, bir saltanatın ve bir milletin kaderini değiştirmeye yetebiliyordu zaten."

"Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu."

Ayrıca belirtmeliyim ki kitabın kapak fotoğrafında babası Muhittin Bey ve annesi Sitare Hanımın resimlerinin yer alması daha da bir anlam ve hüzün katmış romana. Hayata dair okunması gereken bir roman.
Okudum bitti, öncelikle hepinize iyi geceler. Evet farkındayım bu sefer kitabın bitmesi biraz uzun sürdü. Malumunuz iş telaşesi, kızım bir de eksik olsa çok ayıp olurmuş gibi grip musallat olunca bu zavallı arkadaşa, su gibi akıp giden bir kitap olsa da zaman alıyor. Şu soğuyan havalarda içiniz sıcacık olsun isterseniz bence muhakkak okumalısınız bu seriyi. Serinin ilk kitabı Veda ‘nın devamı olan Umut kitabı eskide kalmış ne varsa hatırınıza getiriyor.

** Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu.

**..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz..

Kitabın kapağında da yazdığı gibi Hayat gerçekten insanın ellerinden akan bir su gibi değil mi? Bir tarafından umut bir tarafında hüzün eksik olmaz ki.. Herkesin hayata tutunma mücadelesi farklı, herkesin dertleri farklı ,mutlulukları farklı istekleri farklı...Ayşe Kulin her zaman ki mükemmellikle, sadelik ve akıcılıkla umudunu kaleme almış. Kendi umudunu, kendi geçmişini, kendi yaşamını... Sizce de böyle bir seriyi okumak Harika olmaz mı hiç?
Kitap Osmanlı Devleti'nin çöküşüyle Cumhuriyet döneminin başladığı o karmaşık zamanı anlatan, Osmanlı ailelerinin bu zamandaki yaşayışlarını, aşklarını, tutumlarını yeni bi düzene alışma çabalarını dile getiren bir kitap. Bosna'nın elden gitmesiyle İstanbul'a gelen Kulin ailesini anlatırken, bi yandan da o zamanların Ermeni-Müslüman aşklarını, yeni devletin kurulurken çektiği sıkıntıları, Anadolu'nun durumunu akıcı bi şekilde dile getiriyor. Bu tarz kitapları seveniniz varsa bi okuyun derim. Osmanlı'dan sonra yeni bi devlete, cumhuriyete alışma, arafta kalmışlık hissi, vatanlarından kopup yeni bi şehri vatan bilme çabası ve bunun getirdiği zorluklar..Sırf farklı din ve ırktan diye öngörülmeyen aşklar.. Anadolu'nun şehirleşme, yeniden doğma çabası.. Her şeye rağmen "hayat akan bir sudur"diyerek yaşama devam etme zorunluluğu..O dönemleri okuyarak yaşamak için bi şans verin derim arkadaşlar Umut'a.
Hep Osmanlı’yla Türkiye’nin farklarından, inkilaplardan bahsediyoruz. Fes çıktı şapka takıldı, kadınlar okudu meslek sahibi oldu vs vs. Bunlar güzel şeyler. Bunlar nasıl oldu? Savaşla oldu. İnsanlar bu savaş zamanında neler yaptılar, halk ne haldeydi, hangi psikolojideydi, bu inkilapları nasıl özümsedi. Savaş bitince neler oldu. Savaş enkazı Türkiye, nasıl ayakta kalmaya çalıştı? Bana göre bir kitap bu soruların cevaplarını, kurgulanan kişilerin arkasında bu kadar güzel anlatabilirdi. Sıkılmadan okudum sürükleyici bir kitaptı. Bu tarz kitaplardan hoşlananlar için tavsiye ederim.
İlk kitap "Veda"da yer alan eski Maliye Nazırı Ahmet Reşat Bey ve ailesinin yaşamı kaldığı yerden bu kitapta devam ederken diğer yandan da Bosna Hersek'in kaybedilmesi sonucu İstanbul'a göçmek zorunda kalan Zeki Salih ve ailesinin yeni yaşamlarına tutunuşları ele alınıyor.

Cumhuriyet sonrası toplumda meydana gelen yeni inkılaplar ve toplumun bunlara alışma süreci iki ailenin hayatlarıyla dile getirilmiş. Kadınların toplumda daha fazla yer alması, üniversite eğitimlerinin artması, iş hayatına atılım vb. ailelerin kız çocukları üzerinden yansıtılıyor. Atamızın vefatının etkisi karakterler üzerinden yansıtılmış. Son elli sayfada yapılan sanayi gelişmeleri, Erzincan depremi, II. Dünya Savaş’ının başlaması gibi dönemin önemli olayları kısa da olsa dillendirilmiş.

Kitabı beğendim, oldukça akıcıydı. Sadece sonlara doğru gelişen bazı olaylar çok hızlı anlatılmış biraz üstünkörü geçilmiş. (Sabahat-Aram ilişkisine ne olduğu muamma da kaldı ama umudum diğer kitapta dillendirileceği yönünde)

Okuyacaklara Veda-Umut-Hayat-Hüzün sırası ile okumalarını tavsiye ederim.(Devam değil diyenler oluyor ancak kitaplar dönemleri sırasıyla anlatıyor)

Yaşanan/yaşanacak acılara rağmen hayata her daim “umut”la bakabilmek dileğiyle...
Umut, Hayat Akan Bir Sudur, Ayşe Kulin'in hayatından kesitler sunan serinin ikinci kitabı. İlk kitap olan Veda'da tanıştığımız Reşat Bey'in ailesinin yaşamına kaldığı yerden devam ediyoruz. Tabii ki yılların getirmiş olduğu değişiklikler ve yenilikler ile. Son dönemin Osmanlı ailesi artık Cumhuriyetin ilk ailelerinden olma sürecindedir. Bu sürece en zor adapte olacak kişi ise Reşat Bey'dir. Dönemin geleneksellik ve modernleşme arasında kalmışlığı Reşat Bey'in karakteriyle birleşiyor. Umut kitabında yeni bir aile ile tanışıyoruz :Kulinler. Bosna'dan Türkiye'ye göç ile başlayan Kulin ailesinin yolu ileriki yıllarda Reşat Bey'in ailesiyle kesişiyor. Romanda en çok Sabahat ve Aram'ın aşkına üzülürken, Müslüman - Ermeni aşkına o dönemlerde nasıl yaklaşıldığını, iki milletin birbirinin gözünde nasıl değerlendirildiğini de görüyoruz. Reşat Beylerin ve Kulinlerin birbirine bağlı sıcak aile yaşamları ise kendinizi o ailelerin birer üyesi gibi hissetmenizi sağlıyor. Ayşe Kulin'in yine yalın anlatımı, konunun sıkıcılıktan ve tekdüzelikten uzak tamamen akıcı kurgusu bizlere keyifli bir okuma sunuyor. İyi okumalar...
..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz..
Ayşe Kulin
Sayfa 382

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Umut
Alt başlık:
Hayat Akan Bir Sudur
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895638
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Osmanlı'nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken,
Kulin ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat sürgüne gidiyordu.

Sabahat ile Aram'ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.

Yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için...
Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.

Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.948 okur

 • Akansel GÜLTEN
 • Müge Ç.
 • Özge Özdaş Ceylan
 • Abdullah ERK
 • SEDA TOPAL
 • Tahir Küçük
 • Bahar Özşen
 • Büşra Olgun
 • Tuğba kılıç
 • Sıla Kavri

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%16.4
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%15.6
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.3
Erkek
%12.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.7 (97)
9
%22.9 (90)
8
%25.7 (101)
7
%15.3 (60)
6
%4.8 (19)
5
%3.1 (12)
4
%0.8 (3)
3
%1.5 (6)
2
%0.5 (2)
1
%0.8 (3)

Kitabın sıralamaları