Umut (1928-1941 Hayat Akan Bir Sudur)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.464
Gösterim
Adı:
Umut
Alt başlık:
1928-1941 Hayat Akan Bir Sudur
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895638
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Umut
Umut 1928 - 1941
Osmanlı'nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken,
Kulin ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat sürgüne gidiyordu.

Sabahat ile Aram'ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.

Yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için...
Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.

Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
392 syf.
·5 günde·9/10
Buralardan bir Ayşe Kulin geçti.. Serinin ikinci kitabı Umut.. Veda'nın devamı olan kitapta yepyeni bir nesil var yepyeni bir hayat yepyeni bir rejim ve yepyeni bir ülke var ! Türkiye Cumhuriyeti !!! Aşkı en mükemmel derecede anlatmış yazar, imkansızlığı, özlemi ve vazgeçmemeyi.. Hayat akan bir sudur dedi ve bunu resmen yaşattı kitapta, hayatın aktığını her şeye rağmen hayatın devam ettiğini bizlere bir kez daha gösterdi, fakat ben daha başka bir bölüme değineceğim. Cumhuriyetin mükemmelliğini elbette biliyordum fakat ona daha sımsıkı tutunmamız gereken şu günlerde bu kitap beni bu yönden çok etkiledi. Ülkeye gelen yenilikler, kadınların toplumda aktif rol alması, ilerleme, gelişme ve daha benzeri birçok hakikat Cumhuriyet ile hayatımıza girdi Cumhuriyet bize kişilik kazandırdı Cumhuriyet bize benliğimizi verdi en önemlisi Cumhuriyet bizim de halk olarak söz sahibi olduğumuzu ve olabileceğimizi bizlere öğretti. Eminim bunları biliyorsunuz eminim sizler de farkındasınız fakat ben bir kez daha hatırlatmak istedim; Beyefendiler ve Hanımefendiler Cumhuriyete sahip çıkalım ! Cumhuriyete sahip çıkalım yoksa bizlere kimse sahip çıkmaz !!
392 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap da beni Ayşe Kuline bağlayanlardan biriydi. Akıcı dili ve karakterlere yüklediği kişilikleri hissettirerek sizi sizden alıyor. Bir saatte 170 sayfayı devirdiğimi bilirim. Bu böyle bir akıcılık.
 • Veda
  8.3/10 (957 Oy)923 beğeni4.699 okunma192 alıntı13.241 gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (781 Oy)744 beğeni3.543 okunma172 alıntı12.117 gösterim
 • Sevdalinka
  8.4/10 (769 Oy)728 beğeni3.654 okunma412 alıntı13.773 gösterim
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (645 Oy)490 beğeni2.866 okunma203 alıntı7.261 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (510 Oy)496 beğeni2.560 okunma297 alıntı9.487 gösterim
 • Kumral Ada Mavi Tuna
  8.4/10 (910 Oy)828 beğeni3.105 okunma1.187 alıntı12.238 gösterim
 • Piruze
  8.4/10 (707 Oy)644 beğeni2.932 okunma262 alıntı8.904 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.318 Oy)1.222 beğeni6.498 okunma170 alıntı20.943 gösterim
 • Bir Yumak Mutluluk
  7.7/10 (504 Oy)456 beğeni2.897 okunma72 alıntı7.108 gösterim
 • Siyah Süt
  6.7/10 (657 Oy)476 beğeni3.481 okunma344 alıntı11.331 gösterim
392 syf.
·10/10
Cumhuriyet döneminde yazar Ayşe Kulin'in hayatını anlatıyor. daha doğrusu ailesini anlatıyor. Yazarın doğduğu dönem kitabın bitiş kısmına denk geliyor. Bosna'nın işgalinden sonra İstanbul'a göç eden ailesinin batıya ayak uydurmaya çalışması, eski değerler ve acılı bir yaşamının kesitini sunmaya çalışmış yazar romanında. Kitabın Okuyucuya o dönemin duygusunu ve şartlarını, örneklemelerini ve anlaşılabilir diliyle başarılı bir eser olmuş. Herşey için bir umuttun var olduğuna değinmesi güzel...
392 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
"Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor."
Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasındaki savaşları, sürgünleri, ayrılıkları; Türk'ü, Ermeni'si, Çerkez'i ve tüm etnik kökenleriyle, değerleriyle hiç bitmeyen "umut"a sarılan insanlarını anlatan en güzel cümle bu olsa gerek.
Farklı dünya görüşleri barındırıp ortak bir değerde birleşen aileler ve hepsinin tek gayesi: Vatan...
Gurbetten, sürgünden, ayrılıklardan o bekleyen ve beklenen kişilere yazılan onlarca mektup, sonu gelmeyen mektup aşkları... Yarım kalan sevdalar, ayrılıklar, sırasız gelen ölümler ve yepyeni bir ülkenin bitmek tükenmek bilmeyen yorgunlukları...
"Hayat akan bir su" idi kitaptaki her bir kahraman için. Yaşanan olayların, başlarına gelen hadiselerin önünü ardını kesemeyen her kahraman suyun akışına bırakıyordu kendini. Beklenmedik kavuşmalar, hesapta olmayan gidişler, sancılı ruhlardan hiç eksilmeyen umutlar bu akışın birer parçalarıydılar şüphesiz...
Bir yandan Osmanlı kültürüne hala sıkı sıkı sarılan eski toprağın insanları, diğer yandan cumhuriyete kendini adayan yeni kuşağın insanları ve aralarındaki bitmeyen anlaşmazlığa rağmen orta yolu bulan onca insanın sesi, bu kitap.
Bir nevi yaprak dökümüydü Reşat Bey için ailesinde yaşanan tüm olaylar: Kızlarının birer birer ondan kopuşu, sonu gelmeyecek bir aşk uğruna en gözdesi tarafından yıkılışı, ölen kocasının sevgisini oğlunda bulmak isteyen Mehpare'nin öz babası gibi gördüğü Reşat Bey'den bu uğurda ansızın gidişi, gencinden yaşlısına ailedeki her bireyin sorumsuz davranışları, evin reisini hayli yoran hadiselerdi.
"Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansıtmaktadır." Kısaca böyle bir kitap "Umut", Ayşe Kulin'in ince ve kusursuz anlatımıyla süslediği. Her kesimden okura hitap eden, her yaştan okurun kendinden bir şeyler bulabileceği nitelikte, okunmaya değer bir yapıt. Zaman zaman heyecanı dorukta yaşatan, zaman zaman onulmaz bir hüzne boğan bu değerli eseri okumak isteyen değerli 1K üyelerine iyi okumalar...
392 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Ayşe Kulin'ın kitaplarını oldum olası seri okuyamadım. Bence üslûpta bir sıkıntı var.Saygın bir konuyu işlerken okuyanı kitabın içine sokamıyor.
392 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Her zaman ki gibi Osmanlı Devleti'nin çöküş zamanında Cumhuriyet dönemine geçişte zor zamanlar yaşayan bir Osmanlı ailesi klasiği. Ailenin bütün çocukları bir arada yaşar, gayri resmi bir aşk yaşanır, dönem çatışmaları ve ailenin başından eksilmeyen dertlerden daima mutlu bir şekilde kurtulunur. Ayşe Kulin'in romanı nasıl olurun cevabıdır. Dili daima anlaşılır ama konuları hep aynı çevrede dönüp durmakta.
392 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Veda'nın devamı niteliğindeki bu kitap ta çok etkileyici. Bosna'dan İstanbul'a göç eden Kulin ailesinin hikayesi. Çok beğenerek okudum. Herkese tavsiye ederim.
392 syf.
·9/10
Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte değişen Kulin ve ailesinin sosyal hayatı ve bu hayata uyum sağlamaya çalışan insanların hayat hikayelerini konu olan etkileyici bir roman.
Ayşe Kulin her zaman olduğu gibi mükemmellikle "umudu" kaleme almış. Kendi geçmişini, ailesini, yaşamını umudunu dile getirmiş. Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından "umut"geliyor.

"Ne tuhaf! Dudaktan dökülecek tek cümle bir Sultan'ın, bir saltanatın ve bir milletin kaderini değiştirmeye yetebiliyordu zaten."

"Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu."

Ayrıca belirtmeliyim ki kitabın kapak fotoğrafında babası Muhittin Bey ve annesi Sitare Hanımın resimlerinin yer alması daha da bir anlam ve hüzün katmış romana. Hayata dair okunması gereken bir roman.
392 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Okudum bitti, öncelikle hepinize iyi geceler. Evet farkındayım bu sefer kitabın bitmesi biraz uzun sürdü. Malumunuz iş telaşesi, kızım bir de eksik olsa çok ayıp olurmuş gibi grip musallat olunca bu zavallı arkadaşa, su gibi akıp giden bir kitap olsa da zaman alıyor. Şu soğuyan havalarda içiniz sıcacık olsun isterseniz bence muhakkak okumalısınız bu seriyi. Serinin ilk kitabı Veda ‘nın devamı olan Umut kitabı eskide kalmış ne varsa hatırınıza getiriyor.

** Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu.

**..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz..

Kitabın kapağında da yazdığı gibi Hayat gerçekten insanın ellerinden akan bir su gibi değil mi? Bir tarafından umut bir tarafında hüzün eksik olmaz ki.. Herkesin hayata tutunma mücadelesi farklı, herkesin dertleri farklı ,mutlulukları farklı istekleri farklı...Ayşe Kulin her zaman ki mükemmellikle, sadelik ve akıcılıkla umudunu kaleme almış. Kendi umudunu, kendi geçmişini, kendi yaşamını... Sizce de böyle bir seriyi okumak Harika olmaz mı hiç?
392 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap Osmanlı Devleti'nin çöküşüyle Cumhuriyet döneminin başladığı o karmaşık zamanı anlatan, Osmanlı ailelerinin bu zamandaki yaşayışlarını, aşklarını, tutumlarını yeni bi düzene alışma çabalarını dile getiren bir kitap. Bosna'nın elden gitmesiyle İstanbul'a gelen Kulin ailesini anlatırken, bi yandan da o zamanların Ermeni-Müslüman aşklarını, yeni devletin kurulurken çektiği sıkıntıları, Anadolu'nun durumunu akıcı bi şekilde dile getiriyor. Bu tarz kitapları seveniniz varsa bi okuyun derim. Osmanlı'dan sonra yeni bi devlete, cumhuriyete alışma, arafta kalmışlık hissi, vatanlarından kopup yeni bi şehri vatan bilme çabası ve bunun getirdiği zorluklar..Sırf farklı din ve ırktan diye öngörülmeyen aşklar.. Anadolu'nun şehirleşme, yeniden doğma çabası.. Her şeye rağmen "hayat akan bir sudur"diyerek yaşama devam etme zorunluluğu..O dönemleri okuyarak yaşamak için bi şans verin derim arkadaşlar Umut'a.
392 syf.
Geleneklerıne bağlı bir aile ve değişime en iyi şekilde ayak uydurup çok zeki ve tam olarak bir istanbul beyfendisinin evlatlarını herkoşulda koruması ve ayırt etmemesi okudum . Ve ne kadar gelişime acık olursak olalım yoz dusuncelerın bızı ele gecırmesının ne kadar kolay olduğunu insanı insna olarak değerlendirmediğimiz sürece insani duygulara mahrum kalacağimiz ve sevenlere herzaman hürmet edilmesi gerektiği.
392 syf.
Mehparenin aşkıyla osmanlının yıkılış zamanında bir konakta yaşayanların hayat hikayesinin 2. Bolumu .. bu kitapta biraz fazla isim vardı ve ilk kitaba göre biraz dağınık geldi. Aram ile sabahat aşkını tam sonuçlandıramadı.3. Seriyi okuyacağım ama sanirim ara vereceğim bir müddet.
..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz..
Ayşe Kulin
Sayfa 382

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Umut
Alt başlık:
1928-1941 Hayat Akan Bir Sudur
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895638
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Umut
Umut 1928 - 1941
Osmanlı'nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken,
Kulin ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat sürgüne gidiyordu.

Sabahat ile Aram'ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.

Yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için...
Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.

Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.905 okur

 • Aslı öztürk
 • Kaygulu Aptal
 • Kezban Şirin
 • Fatma Yaşar
 • Nilgün ÇİFTÇİ
 • Kardelen Özgüven
 • Aslıhan
 • Neslihan Bahadır
 • Ayça key
 • Hatice Lek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%16.4
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%15.6
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.3
Erkek
%12.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.1 (139)
9
%22.7 (126)
8
%23.6 (131)
7
%15.5 (86)
6
%5.2 (29)
5
%3.1 (17)
4
%0.9 (5)
3
%1.1 (6)
2
%0.4 (2)
1
%0.5 (3)

Kitabın sıralamaları