Umut Hayat Akan Bir Sudur

8,2/10  (270 Oy) · 
1.353 okunma  · 
246 beğeni  · 
3.893 gösterim
Osmanlı'nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken,
Kulin ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat sürgüne gidiyordu.

Sabahat ile Aram'ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.

Yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için...
Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.

Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789752895638
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başucumda Kitap 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap da beni Ayşe Kuline bağlayanlardan biriydi. Akıcı dili ve karakterlere yüklediği kişilikleri hissettirerek sizi sizden alıyor. Bir saatte 170 sayfayı devirdiğimi bilirim. Bu böyle bir akıcılık.

Kübra 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Buralardan bir Ayşe Kulin geçti.. Serinin ikinci kitabı Umut.. Veda'nın devamı olan kitapta yepyeni bir nesil var yepyeni bir hayat yepyeni bir rejim ve yepyeni bir ülke var ! Türkiye Cumhuriyeti !!! Aşkı en mükemmel derecede anlatmış yazar, imkansızlığı, özlemi ve vazgeçmemeyi.. Hayat akan bir sudur dedi ve bunu resmen yaşattı kitapta, hayatın aktığını her şeye rağmen hayatın devam ettiğini bizlere bir kez daha gösterdi, fakat ben daha başka bir bölüme değineceğim. Cumhuriyetin mükemmelliğini elbette biliyordum fakat ona daha sımsıkı tutunmamız gereken şu günlerde bu kitap beni bu yönden çok etkiledi. Ülkeye gelen yenilikler, kadınların toplumda aktif rol alması, ilerleme, gelişme ve daha benzeri birçok hakikat Cumhuriyet ile hayatımıza girdi Cumhuriyet bize kişilik kazandırdı Cumhuriyet bize benliğimizi verdi en önemlisi Cumhuriyet bizim de halk olarak söz sahibi olduğumuzu ve olabileceğimizi bizlere öğretti. Eminim bunları biliyorsunuz eminim sizler de farkındasınız fakat ben bir kez daha hatırlatmak istedim; Beyefendiler ve Hanımefendiler Cumhuriyete sahip çıkalım ! Cumhuriyete sahip çıkalım yoksa bizlere kimse sahip çıkmaz !!

Hasibe Dal 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Her zaman ki gibi Osmanlı Devleti'nin çöküş zamanında Cumhuriyet dönemine geçişte zor zamanlar yaşayan bir Osmanlı ailesi klasiği.Ailenin bütün çocukları bir arada yaşar,gayri resmi bir aşk yaşanır,dönem çatışmaları ve ailenin başından eksilmeyen dertlerden daima mutlu bir şekilde kurtulunur. Ayşe Kulin'in romanı nasıl olurun cevabıdır.Dili daima anlaşılır ama konuları hep aynı çevrede dönüp durmakta.

Mehmet Kesdal 
 19 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Ayşe Kulin'ın kitaplarını oldum olası seri okuyamadım. Bence üslûpta bir sıkıntı var.Saygın bir konuyu işlerken okuyanı kitabın içine sokamıyor.

Gülden Erdoğan 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okudum bitti, öncelikle hepinize iyi geceler. Evet farkındayım bu sefer kitabın bitmesi biraz uzun sürdü. Malumunuz iş telaşesi, kızım bir de eksik olsa çok ayıp olurmuş gibi grip musallat olunca bu zavallı arkadaşa, su gibi akıp giden bir kitap olsa da zaman alıyor. Şu soğuyan havalarda içiniz sıcacık olsun isterseniz bence muhakkak okumalısınız bu seriyi. Serinin ilk kitabı Veda ‘nın devamı olan Umut kitabı eskide kalmış ne varsa hatırınıza getiriyor.

** Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu.

**..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz..

Kitabın kapağında da yazdığı gibi Hayat gerçekten insanın ellerinden akan bir su gibi değil mi? Bir tarafından umut bir tarafında hüzün eksik olmaz ki.. Herkesin hayata tutunma mücadelesi farklı, herkesin dertleri farklı ,mutlulukları farklı istekleri farklı...Ayşe Kulin her zaman ki mükemmellikle, sadelik ve akıcılıkla umudunu kaleme almış. Kendi umudunu, kendi geçmişini, kendi yaşamını... Sizce de böyle bir seriyi okumak Harika olmaz mı hiç?

Emire Nişli 
 02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte değişen Kulin ve ailesinin sosyal hayatı ve bu hayata uyum sağlamaya çalışan insanların hayat hikayelerini konu olan etkileyici bir roman.
Ayşe Kulin her zaman olduğu gibi mükemmellikle "umudu" kaleme almış. Kendi geçmişini, ailesini, yaşamını umudunu dile getirmiş. Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından "umut"geliyor.

"Ne tuhaf! Dudaktan dökülecek tek cümle bir Sultan'ın, bir saltanatın ve bir milletin kaderini değiştirmeye yetebiliyordu zaten."

"Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu."

Ayrıca belirtmeliyim ki kitabın kapak fotoğrafında babası Muhittin Bey ve annesi Sitare Hanımın resimlerinin yer alması daha da bir anlam ve hüzün katmış romana. Hayata dair okunması gereken bir roman.

Güler Bilkay Aygün 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Veda'nın devamı niteliğindeki bu kitap ta çok etkileyici. Bosna'dan İstanbul'a göç eden Kulin ailesinin hikayesi. Çok beğenerek okudum. Herkese tavsiye ederim.

Sema öztürk 
10 Oca 15:56 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap Osmanlı Devleti'nin çöküşüyle Cumhuriyet döneminin başladığı o karmaşık zamanı anlatan, Osmanlı ailelerinin bu zamandaki yaşayışlarını, aşklarını, tutumlarını yeni bi düzene alışma çabalarını dile getiren bir kitap. Bosna'nın elden gitmesiyle İstanbul'a gelen Kulin ailesini anlatırken, bi yandan da o zamanların Ermeni-Müslüman aşklarını, yeni devletin kurulurken çektiği sıkıntıları, Anadolu'nun durumunu akıcı bi şekilde dile getiriyor. Bu tarz kitapları seveniniz varsa bi okuyun derim. Osmanlı'dan sonra yeni bi devlete, cumhuriyete alışma, arafta kalmışlık hissi, vatanlarından kopup yeni bi şehri vatan bilme çabası ve bunun getirdiği zorluklar..Sırf farklı din ve ırktan diye öngörülmeyen aşklar.. Anadolu'nun şehirleşme, yeniden doğma çabası.. Her şeye rağmen "hayat akan bir sudur"diyerek yaşama devam etme zorunluluğu..O dönemleri okuyarak yaşamak için bi şans verin derim arkadaşlar Umut'a.

Mehtappp 
16 Ara 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

İlk kitap "Veda"da yer alan eski Maliye Nazırı Ahmet Reşat Bey ve ailesinin yaşamı kaldığı yerden bu kitapta devam ederken diğer yandan da Bosna Hersek'in kaybedilmesi sonucu İstanbul'a göçmek zorunda kalan Zeki Salih ve ailesinin yeni yaşamlarına tutunuşları ele alınıyor.

Cumhuriyet sonrası toplumda meydana gelen yeni inkılaplar ve toplumun bunlara alışma süreci iki ailenin hayatlarıyla dile getirilmiş. Kadınların toplumda daha fazla yer alması, üniversite eğitimlerinin artması, iş hayatına atılım vb. ailelerin kız çocukları üzerinden yansıtılıyor. Atamızın vefatının etkisi karakterler üzerinden yansıtılmış. Son elli sayfada yapılan sanayi gelişmeleri, Erzincan depremi, II. Dünya Savaş’ının başlaması gibi dönemin önemli olayları kısa da olsa dillendirilmiş.

Kitabı beğendim, oldukça akıcıydı. Sadece sonlara doğru gelişen bazı olaylar çok hızlı anlatılmış biraz üstünkörü geçilmiş. (Sabahat-Aram ilişkisine ne olduğu muamma da kaldı ama umudum diğer kitapta dillendirileceği yönünde)

Okuyacaklara Veda-Umut-Hayat-Hüzün sırası ile okumalarını tavsiye ederim.(Devam değil diyenler oluyor ancak kitaplar dönemleri sırasıyla anlatıyor)

Yaşanan/yaşanacak acılara rağmen hayata her daim “umut”la bakabilmek dileğiyle...

Ezgi 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Umut, Hayat Akan Bir Sudur, Ayşe Kulin'in hayatından kesitler sunan serinin ikinci kitabı. İlk kitap olan Veda'da tanıştığımız Reşat Bey'in ailesinin yaşamına kaldığı yerden devam ediyoruz. Tabii ki yılların getirmiş olduğu değişiklikler ve yenilikler ile. Son dönemin Osmanlı ailesi artık Cumhuriyetin ilk ailelerinden olma sürecindedir. Bu sürece en zor adapte olacak kişi ise Reşat Bey'dir. Dönemin geleneksellik ve modernleşme arasında kalmışlığı Reşat Bey'in karakteriyle birleşiyor. Umut kitabında yeni bir aile ile tanışıyoruz :Kulinler. Bosna'dan Türkiye'ye göç ile başlayan Kulin ailesinin yolu ileriki yıllarda Reşat Bey'in ailesiyle kesişiyor. Romanda en çok Sabahat ve Aram'ın aşkına üzülürken, Müslüman - Ermeni aşkına o dönemlerde nasıl yaklaşıldığını, iki milletin birbirinin gözünde nasıl değerlendirildiğini de görüyoruz. Reşat Beylerin ve Kulinlerin birbirine bağlı sıcak aile yaşamları ise kendinizi o ailelerin birer üyesi gibi hissetmenizi sağlıyor. Ayşe Kulin'in yine yalın anlatımı, konunun sıkıcılıktan ve tekdüzelikten uzak tamamen akıcı kurgusu bizlere keyifli bir okuma sunuyor. İyi okumalar...

4 /

Kitaptan 66 Alıntı

mavera 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Biz, koca bir ömrü beklemeye adamış insanlarız..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 378)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 378)
mavera 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 382)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 382)

"Sevmeyen mi var? :) "
"Karadeniz'in muhteşem yeşilini, yamaçlarında orman gülleri açan dağlarını ve denizinin lacivert rengini gördükten sonra, 'Allahım, ben senin ne şanslı bir kulunum!' diye bağıracaktı ve her köşesine hayran olduğu memleketinde, en çok Karadeniz Bölgesi'ni sevecekti. "

Umut, Ayşe KulinUmut, Ayşe Kulin
Kübra 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Aşk neydi güzel kızım ? Kimlerdendi ? Unutmuşum."
" Aşk, sevdagillerden canım. Çok mühim bir şey aşk ! Hayatın bütün manası, mevcudiyetimizin sebebi, aşksız bir ömür düşünemiyorum."

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214 - Everest Yayınları Cep Boy)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214 - Everest Yayınları Cep Boy)
Hülya Dinçer 
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Belki birlikte değiliz, yan yana değiliz ama aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor.

Umut, Ayşe KulinUmut, Ayşe Kulin
Safiye Bilgi 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Umudunu kaybetme,"diye fısıldadı,kendi kendine,"umudunu kaybetme sakın!"

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 310)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 310)
mavera 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- Aşka inanır mısın büyükanne?
+ Aşk neydi güzel kızım? Kimlerdendi? Unutmuşum..
- Aşk sevdagillerden canım. Çok mühim bir şey aşk! Hayatın bütün manası, mevcudiyetimizin sebebi, aşksız bir ömür düşünemiyorum..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 214)
Yasin Karabayır 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Karşıt fikirlere sahip dahi olsalar, dünya görüşleri geniş, iç dünyaları derin insanlarla bir arada bulunmak iyiydi, doyurucuydu.

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 286 - Everest yayınları)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 286 - Everest yayınları)
mavera 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- bu dünyada ölümden başka her şeye çare vardır oğlum.
+ ölüm de bir çaredir dedi..

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 360)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 360)