1928-1941 Hayat Akan Bir Sudur

Umut

Ayşe Kulin

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
392 syf.
8/10 puan verdi
Umut
Umut etmek, umutla yaşamak ve umudu hayatın her alanına taşımak, hep elinde tutmak. Ayşe Kulin in dediği gibi umudum olmasaydı hayatın yükünü nasıl taşıyabilirdim. Nasıl bir insan hayal kurup bunun peşinden gidiyorsa umudun da bu hayalin gerçekleşmesinde mutlak bişey varsa o da umuttur. Vazgeçmek kolay önemli olan direnmektir diyen Ayşe Kulin umudunu kaybetmemeli insan en kötü zaman da. Eseri çok akıcı sade bir dille çok güzel anlatmış. Tavsiye ederim. Iyi okumalar.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
Reklam
392 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Ayşe Kulin'ın kitaplarını oldum olası seri okuyamadım. Bence üslûpta bir sıkıntı var.Saygın bir konuyu işlerken okuyanı kitabın içine sokamıyor.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
·
Puan vermedi
·
9 günde okudu
Bekletenlere
Ahh Sabahat, ahh Sitare!.. Biri sabahın yarattığı güzellik biri gecenin yıldızı... Ahir ömrümde bir kitabı okurken gözlerimin dolmuşluğu var mıydı hatırlamıyorum. Ülkece hatta dünyaca bulunduğumuz koşullar mı beni derinden etkiledi de gözlerim doldu yoksa kendi içimde bulunduğum durum mu gözlerimin önüne geldi de bu iki karakterde özdeşleştim bilmiyorum. Sabahat gibi neyi beklediğimizi bilmeden bekliyoruz çoğu zaman. Bir de demiş ya: “ Umudumu kaybedersem hayatı taşıyacak gücüm hiç kalmaz.” -Umut belki de kaybettiğimizi fark ettiğimizde bizi en derin buhranlara salan duygu- Şöyle devam ettiriyor Aram’a feryadını: “ Fakat eğer bir gün beklediğimize değecekse biz hala birbirimizi severken, isterken gerçekleşsin o beklediğimiz her ise.” diye işte orada yutkundum. Çoğu zaman benim, senin, bizim sarf ettiğimiz cümleler değil mi bunlar? “Geleceksen ben severken daha ben de bitmemişken gel!” cümleleri dökülmedi mi dilimizden? Hey Hak!.. Bu ne çaresiz bir bekleyiş, bu ne umutsuz bir söylemdir. Ah Sitare! Sevdasında bencil yüreğinde sağlam Sitare... Bir gecede mi koca yürek, koca kadın oldun. Babanın apansız ölümünde nasıl da büyüdün. Bizim de büyümüşlüklerimiz öyle birden yaşadığımız darbelerle olmuyor mu? Demem o ki bir devir romanında gerçekten bir devri öğrenmek için değil de o devirde aile içinde neler yaşandığını öğrenmek istiyorsanız en güzel diyemem ama güzel sıfatını yakıştıracağım nehir romanlardandır. Sevgiyle, sıhhatle kalın ve kimseyi bekletmeyin...
Ayşe Kulin
Ayşe Kulin
Umut
Umut
Emine Bayrakcı
Emine Bayrakcı
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Her zaman ki gibi Osmanlı Devleti'nin çöküş zamanında Cumhuriyet dönemine geçişte zor zamanlar yaşayan bir Osmanlı ailesi klasiği. Ailenin bütün çocukları bir arada yaşar, gayri resmi bir aşk yaşanır, dönem çatışmaları ve ailenin başından eksilmeyen dertlerden daima mutlu bir şekilde kurtulunur. Ayşe Kulin'in romanı nasıl olurun cevabıdır. Dili daima anlaşılır ama konuları hep aynı çevrede dönüp durmakta.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
Reklam
392 syf.
9/10 puan verdi
Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte değişen Kulin ve ailesinin sosyal hayatı ve bu hayata uyum sağlamaya çalışan insanların hayat hikayelerini konu olan etkileyici bir roman. Ayşe Kulin her zaman olduğu gibi mükemmellikle "umudu" kaleme almış. Kendi geçmişini, ailesini, yaşamını umudunu dile getirmiş. Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından "umut"geliyor. "Ne tuhaf! Dudaktan dökülecek tek cümle bir Sultan'ın, bir saltanatın ve bir milletin kaderini değiştirmeye yetebiliyordu zaten." "Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu." Ayrıca belirtmeliyim ki kitabın kapak fotoğrafında babası Muhittin Bey ve annesi Sitare Hanımın resimlerinin yer alması daha da bir anlam ve hüzün katmış romana. Hayata dair okunması gereken bir roman.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
26 günde okudu
Kütüphanede görüp hiç araştırmadan okumaya başladım. Bitirdiğim zaman otobiyografik bir serinin ikinci kitabı olduğunu anladım. Hemen serinin hepsini aldım ve heyecanla bekliyorum. Umut'u da serinin ikinci kitabı olduğu için tekrar ve severek okuyacağım. Yine de kitapla ilgili de birkaç cümle yazmak isterim. Çok akıcı bir dili var zaten yazarın. Dönem olaylarını öyle güzel yorumlayarak hikayesine katmış ki hüznünü de sevincini de hissetmemek mümkün değil. Serinin kitapları; Veda Umut Hayat Hüzün Hayal Ola ki okumak isterseniz bu sırada okumalısınız.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Okudum bitti, öncelikle hepinize iyi geceler. Evet farkındayım bu sefer kitabın bitmesi biraz uzun sürdü. Malumunuz iş telaşesi, kızım bir de eksik olsa çok ayıp olurmuş gibi grip musallat olunca bu zavallı arkadaşa, su gibi akıp giden bir kitap olsa da zaman alıyor. Şu soğuyan havalarda içiniz sıcacık olsun isterseniz bence muhakkak okumalısınız bu seriyi. Serinin ilk kitabı Veda ‘nın devamı olan Umut kitabı eskide kalmış ne varsa hatırınıza getiriyor. ** Umut, yeniden umut! Her yeni can bir umuttu. Her yeni gün bir umuttu. **..belki birlikte değiliz, yanyana değiliz ama, aynı gökyüzünü görüyoruz, aynı mehtabı seyrediyoruz ve her ikimizi de aynı güneş ısıtıyor. En azından aynı dünyada yaşıyoruz.. Kitabın kapağında da yazdığı gibi Hayat gerçekten insanın ellerinden akan bir su gibi değil mi? Bir tarafından umut bir tarafında hüzün eksik olmaz ki.. Herkesin hayata tutunma mücadelesi farklı, herkesin dertleri farklı ,mutlulukları farklı istekleri farklı...Ayşe Kulin her zaman ki mükemmellikle, sadelik ve akıcılıkla umudunu kaleme almış. Kendi umudunu, kendi geçmişini, kendi yaşamını... Sizce de böyle bir seriyi okumak Harika olmaz mı hiç?
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Kitap Osmanlı Devleti'nin çöküşüyle Cumhuriyet döneminin başladığı o karmaşık zamanı anlatan, Osmanlı ailelerinin bu zamandaki yaşayışlarını, aşklarını, tutumlarını yeni bi düzene alışma çabalarını dile getiren bir kitap. Bosna'nın elden gitmesiyle İstanbul'a gelen Kulin ailesini anlatırken, bi yandan da o zamanların Ermeni-Müslüman aşklarını, yeni devletin kurulurken çektiği sıkıntıları, Anadolu'nun durumunu akıcı bi şekilde dile getiriyor. Bu tarz kitapları seveniniz varsa bi okuyun derim. Osmanlı'dan sonra yeni bi devlete, cumhuriyete alışma, arafta kalmışlık hissi, vatanlarından kopup yeni bi şehri vatan bilme çabası ve bunun getirdiği zorluklar..Sırf farklı din ve ırktan diye öngörülmeyen aşklar.. Anadolu'nun şehirleşme, yeniden doğma çabası.. Her şeye rağmen "hayat akan bir sudur"diyerek yaşama devam etme zorunluluğu..O dönemleri okuyarak yaşamak için bi şans verin derim arkadaşlar Umut'a.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
Reklam
392 syf.
10/10 puan verdi
Önce Veda şimdi Umut... Bana bir günde 200 sayfayı birden okutturan, ara ara gözlerimi yaşlandıran, sanki karakterleri yakınen tanıyormuşsunuz ailenizden birileriymiş hissi uyandıran kitap. Uzun zamandır bu kadar akıcı bir kitap okumamıştım. Çok ama çok geç kaldığıma üzülsem de zararın neresinden dönülürse kardır. Şiddetle tavsiye ediyorum.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
9/10 puan verdi
·
10 günde okudu
"Umudunu kaybetme" diye fısıldadı, kendi kendine "umudunu kaybetme sakın!" Çünkü umudumu kaybedersem, hayatı taşıyacak gücüm hiç kalmaz. Herkese merhaba:) Kitapta sayfaları çevirirken cumhuriyet döneminin o ilk yıllarında gibi hissediyor, sanki o zamanın havasını soluyorsunuz. Günlük telaşlarına siz de ortak oluyor, yaşanan o zorlukları, heyecanları sizde hissediyorsunuz. Kitabı okurken aile olmanın ne önemli bir sorumluluk olduğunu, sevdiğine vuslat için aşılması çok zor engeller olsa bile yine de aşkından vazgeçmemeyi, vatan için durmak bilmeden çalışmayı, anne olmayı, baba olmayı, evlat kardeş olmayı, aşık olmayı görüyor, okuyor, hissediyorsunuz. Evet tam olarak hissediyorsunuz. Muhittin, Sitare, Sabahat, Aram, Leman, Ahmet Reşat oluyor, acaba ben onların yerinde olsaydım ne yapardım? diyor ve onlara çok alışıyorsunuz. Bir kitabı sonlandırırken, heybeme anlamlı şeyler doldurdum hissi bir tatlı huzur verirken, bir yandan da karakterlerle kurduğumuz dostlukları sonlandırmak zor olabiliyor. Ama biliyorum ki onlar ara ara beni ve zihnimi yoklayacaklardır:) Okumanızı tavsiye ederim, Keyifli okumalar diliyorum :)
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Buralardan bir Ayşe Kulin geçti.. Serinin ikinci kitabı Umut.. Veda'nın devamı olan kitapta Kitabın kapağında da yazdığı gibi Hayat gerçekten insanın ellerinden akan bir su gibi değil mi? "Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor." Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasındaki savaşları, sürgünleri, ayrılıkları; Türk'ü, Ermeni'si, Çerkez'i ve tüm etnik kökenleriyle, değerleriyle hiç bitmeyen "umut"a sarılan insanlar Bir nevi yaprak dökümüydü Reşat Bey için ailesinde yaşanan tüm olaylar: Kızlarının birer birer ondan kopuşu, sonu gelmeyecek bir aşk uğruna en gözdesi tarafından yıkılışı, ölen kocasının sevgisini oğlunda bulmak isteyen Mehpare'nin öz babası gibi gördüğü Reşat Bey'den bu uğurda ansızın gidişi, gencinden yaşlısına ailedeki her bireyin sorumsuz davranışları, evin reisini hayli yoran hadiselerdi. Ve Sabahat ile Aram'ın aşkı Akıcı bir dille yazılmış.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
448 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Gözümden yaşların aktığı 3. kitap oldu. Baya içselleştirmişim sanırım ben bile şaşırdım.Kitabın konusu cumhuriyet ilanın hemen öncesi ve sonrasındaki dönemi kapsıyor.Genel hatları ile siyasi olayların insanlar üzerindeki etkisi, bence abartıya kaçılmadan aktarılmış. Özellikle insan ilişkilerindeki eskici yenici diyebileceğimiz ayrım sanki bugünü anlatır gibiydi. O zamanki tabularımız halen devam ediyor gördüğüm kadarı ile. Baya içimize işlemiş/işlettirilmiş durumda. Şunu fark ettim okurken, insanlar diğerlerini şöyle böyle yaptı diye ayıplıyor. Kendileri de aynı şeyden ayıplanabiliyor. Hepsi birbirleri üzerinde görünmez bir güçle baskı kuruyor. Herkes birbirini boğuyor. Sorun olan kısım bu boğma işi. En basitinden "kadın çalışırmıymış" ve "ne zaman evleneceksin". kadın erkek ilişkilerini söylemeye gerek yok zaten. Bir kaç karakterin ülke sevgisi özellikle belirtilmiş. Bunu kendinizde de görebilirsiniz, öyle ballandırılmamış. E burası Türkiye, içinizdeki ateşi söndürecek birileri çok daha önceden sizin üstünüz olmuştur. Biraz acayip olacak ama yer yer özel kadın erkek ilişkileri anlatılmış. Bi kitapta okuyunca acayibime gitti doğrusu. Şu aralar tvlerde kaslı yakışıklı erkekler ve güzel kızların standart olduğunu düşünürsek az bile. Galiba kitaplarda böyle bi anlatım beklemiyordum.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
10/10 puan verdi
Vatan Aile Sevgisi ve sevginin kazanması
Geleneklerıne bağlı bir aile ve değişime en iyi şekilde ayak uydurup çok zeki ve tam olarak bir istanbul beyfendisinin evlatlarını herkoşulda koruması ve ayırt etmemesi okudum . Ve ne kadar gelişime acık olursak olalım yoz dusuncelerın bızı ele gecırmesının ne kadar kolay olduğunu insanı insna olarak değerlendirmediğimiz sürece insani duygulara mahrum kalacağimiz ve sevenlere herzaman hürmet edilmesi gerektiği.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
392 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Osmanlının dağılmasından ve Bosna'nın elden çıkmasından sonra Bosna'dan bazı aileler İstanbul'a gelmişlerdir. Bunlardan biriside Osmanlının son maliye nazırı Reşat bey ve Salih beydir. Ağırlıklı olarak Reşat beyin ailesi olmak üzere bu iki ailenin yeni geldikleri genç Türkiye Cumhuriyetin de yaşamlarını anlatan bir kitap. Geleneklere takılan ve birbirini en temiz duygularla seven iki insanın dinleri ayrı olduğu için evlenememesinin hikayesi. Kitabın bu konu üzerinden sonlanması beklenirken, yazarının doğum hikayesi ile sonlanması ise ayrı bir sürpriz.
Umut
UmutAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20209,4bin okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.