Sevdalinka

8,3/10  (233 Oy) · 
1.254 okunma  · 
189 beğeni  · 
4.202 gösterim
Aynı ırktan, kim bilir belki de aynı soydan geliyorlardı. Aynı yaşlarda, aynı boylardaydılar. Aynı kadını sevmişlerdi. Ataları aynı tanrıya ayrı yollardan ulaşmak istedikleri için, biri Boşnak diğeri Hırvat'tı. Bunu kendileri seçmemişlerdi, savaşmayı ve kaderlerini de seçmedikleri gibi. Ve ambulanstaki çocuğu kurtarmanın dışında, beklentileri yoktu yarın için.

Yarınlar, kurşun, havan topu ve bombaydı, kandı. Ama her ikisi de farkına bile varmadan 'daha güzel günleri' bekliyorlardı. İnsanlar, değişik inançlarla ve hırslarıyla ne kadar karıştırırlarsa karıştırsınlar, kana, acıya, şiddete bulaştırsınlar, bu muhteşem dünyayı, yaşam bir umuttu sonuçta. Hiç bitmeyen bir umuttu.

Dünya tarihinin en acımasız soykırımlarından Bosna'da, bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9789752892422
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferah 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Roman kahramanı, Nimeta'nın öyküsünde boşnak olan annemin de öyküsünü okudum. Annemin anlattığı çocukluk döneminin tüm hayal kırıklıkları, sonra gerçekleşen soykırımın ilk adımlarıymış aslında...

Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum ve resmen beni kamyon çarpmışa döndüren, beni en çok etkileyen kitaptır. Boşnak topraklarının kanlı öyküsü gazeteci Nimeta'nın öyküsüyle iç içe bir şekilde verilir. Tito'nun ölmesi ve Yugoslavya'nın dağılması sonrasında siyaset sahnesinde yerini alan liderler sıkı bir siyasi mücadeleye girerler ve Sırplar, Hırvatlar, Boşnaklar ayrı ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ederler. Ancak Sırp topraklarında kalan Boşnaklar vardır ve anlamsız, ırkçı nefret hızla tırmanmaktadır.

Bu arada Nimeta, bir Sırp olan Stefan'a aşık olan evli bir kadındır. Aşkı ve evliliği arasında kalıp sonunda ailesini seçmiştir. Boşnaklar için günler gittikçe kötüye giderken kocası ve büyük oğlu direnişe katılırlar. Kitabın bir bölümünde Stefan'ın aile köklerine uzanılıp ailesinde doğan erkeklere neden hep Stefan adının verildiği ve Boşnak topraklarının 800 yıldır kan içinde ağladığı anlatılır.

Ayşe Kulin'in muhteşem anlatımıyla savaşın çoğu zaman olduğu gibi burada da anlamsızlığına, vahşiliğine ve saçmalığına dair çok çarpıcı detaylar sunuluyor. Ben okuduklarımdan kolay kolay etkilenen bir insan değilim ama bu kitabı okuduktan sonra savaşa bakış açım değişmişti. Keyifli okumalar...

Güler Ayata 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevdalinka; umutsuz aşkın sevda türküleri... Kalbinin kime atacağını hiç bilemezsin ki... Hayat bu..Bosna'da yüzyıllardır devam eden bir gelenek...Stefan...Babadan oğula geçen bir isim değil sadece, sevda türküleri.....Nimeta ve Stefan,Bosna' da tamda savaşın ortasında yasak aşkın en güzel kahramanları...

Kitap ve Kahve Delisi 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

1992-1996 yılları arasında Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşanan savaşın, iç yüzünü anlatıyor kitap bize. Sırpların boşnaklara yaptığı soykırımı. 4yaşındaki çocuktan yaşlısına kadar yapılan tecavüzler, işkenceler gözler önüne serilmiş okurken kanım dondu resmen bu kadarıda insanlık dışı dedim fakat bu olaylar yaşanmış malesef. Gazeteci Nimeta'nın yasak aşkı Stefan ve eşi Burhan arasındaki gel gitleri ve savaş sırasındaki yaşadıklarıda anlatılıyor. İlk başlarda fazla siyasi tarih anlatılması biraz sıkıcılık oluşturdu ama bunun dışında okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ve herkese tavsiye ediyorum.

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sırpların I. Kosova Savaşı mağlubiyetiyle Sırp Kralı Lazar' ın Osmanlı hakimiyetini kabul etmesi ve yıllık vergiye bağlanmasının intikamı yıllar içinde kin ve nefrete dönüşerek büyümesi nihayetinde, 1 Mart 1992 tarihinden 14 Aralık 1995 tarihine kadar süren insanlık dışı soykırıma dönüşmesinin hikayesi... Bir gazeteci gözüyle farklı bir bakış acısından çok güzel dile getirilmiş. 15000 insanın Avrupa' nın gözlerinin önünde tepkisizce seyrettiği ve müdahale etmediği acıların dile gelişi... Bir daha yaşanmaması ve son kez ders çıkartılması için okunası bir roman...

Beklediğimden iyiydi, hatta çok çok iyiydi. Elimden bırakamadığım zamanlar oldu. Okurken içimin yandığı zamanlar oldu.

Öznur Bedir 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Ayşe Kulin'in bir çok romanını okudum ama içlerinden en çok bunu sevdim. Bosna Hersekte yaşananları okurken çok duygulanmıştım. Yakın tarihe ışık tutması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Savaşın yanında yaşanan aşk da farklı tat katmış romana.

Güler Bilkay Aygün 
10 May 17:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tito'nun ölümünün ardından Yugoslavya'nın parçalanması ile başlayan iç savaşla, roman kahramanı olan gazeteci Nimeta'nın hikayesi. Boşnak, Hırvat ve Sırplar arasında yakın geçmişte yaşanan iç savaşta yaşananlar çarpıcı bir biçimde kaleme alınmış.

Şükran Güngör 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bize "BOŞNAK" halkının yüzyıllardır süren ve toprakları, değerleri uğruna feda ettikleri insanları , umutları ve hayatları anlatmaktadır. Aslında tarihten 4 yılı anlatıyor ama siz yılların/ataların onlara- gerek hikayelerle diyin gerek genlerle diyin- aktardığı yaşanmışlıkları okuyor ve anlıyorsunuz. Kitabın diğer bölümlerinden ayrılan bir bölümünde geçmişlerinden anlatılagelen bir tarih okuyorsunuz. Bana kalırsa bu bölümden başlı başına bir kitap yazılablir. Bu kısımdan aldığınız tat bile size yetiyor aslında. Kitap bu bölümü anlatmaya başlayana kadar çok akıcı bir şekilde ilerliyor. Bu kısma gelince birden kesintiye uğruyor izlenimi uyandırdı bende. Ama tekrar ediyorum bu bölüm beni apayrı dünyalara götürdü. Burası bittikten sonra kitap kaldığı yerden devam edip sonlanıyor. Sonunda ise aklınızda birçok soru işareti bırakıyor size. Kitap diyor ki "Sonunu sen tamamla" Örneğin "Fiko öldü mü?" "Burhanla Faike ne oldu?" "Nimeta Kuran'a el basıp verdiği sözü tuttu mu?" sorularını soruyorsunuz çünkü tüm karakterler kitabı okuduğunuz süreçte sizin tanıdığınız biri gibi.
Tabi esas sorunuz "İnsanlığa ne oldu?" " Ölen insanlık mıydı yoksa?" "Yanı başında bunca vahşet yaşanırken göz yuman insanlar ne düşünüyorlardı?" gibi sorular oluyor. İnsan ki aynı topraklarda yaşayan aynı havayı soluyan... Politik çıkarlar yüzünden bu kadar insanın ölmesi miydi gerekli olan...
İnsanlar yaşananlardan ders çıkarmalı. Birlikte hoşgörüyle yaşamanın kolaylığını anlamalı.
%50 Boşnak "HASANBEGOVİÇ" olarak okuduğum kitap beni çok etkiledi. Uzunca bir süre etkisinden kurtulamayacağım gibi.
"KULİN KADAR ESKİ" olan insanlığa......

Bahadır FİDAN 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aynı ülkede farklı etnik kimliklerde ve dinlerde olan fakat birbirlerine komşu,akraba,dost,arkadaş olmuş barış ve huzur içerisinde yașayan insanların kötü,gözünü kan ve hırs bürümüș yöneticiler tarafından yönetilmesiyle birbirlerine nasıl düșman edildiklerini görebilirsiniz.Bosna'da yaşayan müslümanların çektikleri eziyetleri,insanlık onuruna yakışmayan işkenceleri okurken gözleriniz yaşaracak,ağlamamak için kendinizi zor tutacaksınız.İnsanların ne kadar acımasız olabileceğini göreceksiniz.Kesinlikle okunmasını tavsiye edeceğim bir kitap.....

5 /

Kitaptan 41 Alıntı

Barış
"Savaş insana her şeyi öğretir. Bir de barış içinde yaşamayı öğretse keşke."

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 298)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 298)
mavera 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bakma Avrupalıların öyle insan hakları havarisi kesilmelerine filan. Kendilerinden olmayana hiç merhametleri yoktur..

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 270)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 270)
Sümeyra Evcen 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve bir kaçıştı istabul.Umudun yitirildiği noktaydı.Gözyaşları sel gibi akmaya başladığında, önüne katar istanbul'a sürüklerdi umutsuzları.

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 22)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 22)
Sümeyra Evcen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama demek ki mutluluğun yolu, daha çok para kazanmaktan, daha iyi şartlarda yaşamaktan geçmiyordu.

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 34)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 34)
Sümeyra Evcen 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

müthiş şeyler oluyormuş! müthiş ne olabilirdi ki?
Yaşam durgun bir göl gibiydi yıllardır.Herkesin ne olduğu, ne olabileceği, ne kadar yaşayabileceği bile belirlenmiş gibiydi.

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 6)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 6)
Kitap ve Kahve Delisi 
 20 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Allah
Allah'ın adını kullanarak, insanlara Allah adına eziyet ve kıyım yapan herkes şeytandır.

Sevdalinka, Ayşe KulinSevdalinka, Ayşe Kulin
Ece Borak 
10 May 22:40 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bosna ve Osmanlılar , birbirinin kucağında can çekişen iki sevgili gibi art arda tükeniyordu.

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 327)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 327)
Esra Soylu 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Sisin içinde sarı, sıcak ince bir ışık gibiydi gizli aşkı."

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 31)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 31)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Ayşe Kulin ile 'hüzünlü bir sevda şarkısına' yolculuk
Ayşe Kulin ile 'hüzünlü bir sevda şarkısına' yolculuk Yazar Ayşe Kulin, edebiyat dünyasının yeni trendi olan kitap turlarıyla “Sevdalinka” yolculuğuna çıkıyor.