Adı:
Füreya
Baskı tarihi:
12 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
394
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892514
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Füreya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Füreya
Füreya
Birden çocuklardan biri bağırdı
“Şuraya bakın, iki kuş öpüşüyorlar!”
Füreya iskelenin üzerindeydi. Güçlükle arkasını dönerek, aşağıda cıvıldayıp duran çocuklara baktı.
“Hanginiz söyledi bunu?” diye seslendi. Sıska bir oğlan öne çıktı.
“Ben!” dedi.
“Kuş mu gördün orada?”
“Evet.”
Füreya üşenmedi, indi iskeleden. Çocuğu yanına çağırdı.
“Kuşu nerede gördüğünü göster bakayım.”Çocuk birkaç adım geriledi. Füreya takip etti çocuğu. Eliyle işaret etti oğlan.“Nah orada. İşte kuşlar gaga gagaya vermiş öpüşüyorlar.”Dondu kaldı Füreya. Hiç tasarlamadığı halde, çocuğun işaret ettiği yerde masalsı iki kuş kafası beliriyordu. Tıpkı öpüşür gibiydiler. Haklıydı çocuk.

Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayat hikâyesi Füreya, aynı zamanda bir dönem romanı.
394 syf.
·33 günde·8/10
"Füreya Cumhuriyetin ilk kadın Seramik Sanatçısı. Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı bir kadının hayatını biyografi olarak yazmış. Kalemine ve o güzel yüreğine sağlık. İlk kitabı olmasına rağmen etkisinde kaldım kitabı okurken çok şey öğrendim. Füreya'nın Atatürk'le olan diyaloğu vardı. Atatürk Füreya'ya daha dokuz yaşındayken hatıra defterine şunları yazmıştı. Füreya hanım, diye başlıyordu. Görüyorum ki siz çok çalışkan bir insansınız. Millet sizden çok şey bekliyor. Siz çalışmalı ve bir şeyler vermelisiniz memlekette. Gölge Oyunu adlı filmin Şener Şenle olan kendi sesinden yani Füreya'nın sesinden rolünü oynadığını kitabı okurken öğrendim. Çok güzel bir hikayeyi biyografi olarak bize sunmuş. Ayşe Kulin.
Eminim ki kitabı okurken birçok şeyi araştırmak isteyeceksiniz. Bende şu an merak ettiklerimi araştırıyorum. Tavsiye ediyorum keyifli okumalar."
394 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Bi dönem romanı,ilk türk kadın seramik sanatcısı Füreyya Koray ın hayatını anlatan biyografik bi kitap.Yeni yeni kitap okuyanlar ya da zaman geçirmek için kitap okuyanların okuya bileceği bi kitap değil,kitabı kitap olduğu için okuyan gerçek kitap aşıkları okumalı...diğer okuyucu türleri sıkıla bilir,ama çok öğretici bi kitap,bi türk kadınının asla pes etmemesini öğreten bi hikaye
 • Sevdalinka
  8.4/10 (1.144 Oy)1.166 beğeni5.735 okunma688 alıntı20.398 gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (1.190 Oy)1.139 beğeni5.494 okunma350 alıntı17.269 gösterim
 • Umut
  8.3/10 (815 Oy)872 beğeni4.518 okunma344 alıntı13.059 gösterim
 • Köprü
  8.3/10 (727 Oy)688 beğeni3.624 okunma343 alıntı10.650 gösterim
 • Kumral Ada Mavi Tuna
  8.4/10 (1.416 Oy)1.314 beğeni5.004 okunma2.197 alıntı18.580 gösterim
 • Bir Dinozorun Anıları
  8.6/10 (1.018 Oy)1.017 beğeni3.829 okunma1.532 alıntı19.686 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.960 Oy)1.886 beğeni9.989 okunma319 alıntı28.836 gösterim
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (932 Oy)751 beğeni4.304 okunma398 alıntı10.489 gösterim
 • Veda
  8.3/10 (1.395 Oy)1.383 beğeni7.224 okunma364 alıntı18.559 gösterim
 • Dönüş
  7.4/10 (671 Oy)606 beğeni3.535 okunma258 alıntı13.027 gösterim
349 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ayşe KULİN'in okuduğum ilk kitabıydı ve tarzı, anlatımı, üslubu hoşuma gitti. Başlarda sıkılacağımdan korkmuştum ama gerçekten içine çekti beni.
Füreya KORAL.İlk  kadın seramik sanatçısı.
Osmanlı'nın son dönemlerini, birinci dünya şavaşını, cumhuriyetin ilanı ve sonrası sağ sol olaylarını görmüş tarih gibi bir kadın. Hem basit, hem karmaşık. Deli dolu ve sakin. Örnek alınacak ve uzak durulacak bazı yönleri olan bir kadın.
Kitapta ise Füreya'nın hayatı kendi ağzıyla anlatılıyor.
Tam olarak cümlelerimi toparlayamasamda genel olarak kitabın konusu buydu :)
Gerçekten merakla okudum. Atatürk'e çok yakın olduğu dönemler dikkatimi çekti baya.
Seramiğe olan tutkusu, bunun için evliliğini bitirmesi, hayatının en zor döneminde verem ile uğraşırken bile sürekli seramiğine ulaşmak için çırpınması, bu azme ne denir ki?
Yalnız yazarın bazı kısımları abarttığını da düşünmüyor değilim. Özellikle de Atatürk ile alakalı bir iki bölüm beni düşündürdü. Onun dışında güzel bir kitap ben keyifle okudum, okumak isteyenlere de keyifli okumalar diliyorum...
394 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Birden çocuklardan biri bağırdı:
'Şuraya bakın, iki kuş öpüşüyorlar!'
Füreya iskelenin üzerindeydi. Güçlükle arkasını dönerek, aşağıda cıvıldayıp duran çocuklara baktı.
'Hanginiz söyledi bunu?' diye seslendi. Sıska bir oğlan öne çıktı. 
'Ben!' dedi.
'Kuş mu gördün orada?'
'Evet.'
Füreya üşenmedi, indi iskeleden. Çocuğu yanına çağırdı. 
'Kuşu nerede gördüğünü göster bakayım.'
Çocuk birkaç adım geriledi. Füreya takip etti çocuğu. Eliyle işaret etti oğlan.
'Nah orada. İşte kuşlar gaga gagaya vermiş öpüşüyorlar.'
Dondu kaldı Füreya. Hiç tasarlamadığı halde, çocuğun işaret ettiği yerde masalsı iki kuş kafası beliriyordu. Tıpkı öpüşür gibiydiler. Haklıydı çocuk." 
~Füreya ~
-ALINTI!
394 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitap okumaya yeni başlayan biri olarak okuduğum ilk yazar Ayşe kulin. Sevdim mi sevdim biyografi olmasına rağmen sıkmadı bir nefeste okudum hatta gerçek bir hikaye olması beni dahada çok cezbetmedi değil.. yeni başladığım bu serüven umarım benim için iyi bir başlangıç da olur. Başka dünyalarda görüşmek üzere..
349 syf.
·4 günde
Füreya... Cumhuriyet devrinin ilk kadın seramikçisi. Ayşe Kulin bu kitabında, Füreya Koral'ın hayatını romanlaştırarak bizlere aktarmış. Çok da başarılı olmuş. Çok çok güzel anılara ve başarılara sahip bir kadın. Atatürk ile babası Emin Paşa aynı okulda okumuşlar ve bazı sebeplerden dolayı da Atatürk'le hep yakın olmuş. Bizim şu an isimlerinden övgüyle bahsettiğimiz bir sürü şair, yazar ve ressam tanıdıkları olmuş, hepsiyle de sık sık görüşmüş. Hayatına ne kadar imrendiysem bir o kadar da üzüldüm. Kitap her yönden çok başarılı fakat biraz sonra yazacağım bölümü hoş bulmadım, Ayşe Kulin'in kullandığı kelimeler daha farklı olabilirdi. Belki de Kılıç Ali'nin hatıratından aynen aktarmıştır bilemiyorum. Ama ben Atatürk'ün bu tarz konuşacağını düşünemiyorum, ilk okuduğumda hayrete düşmüştüm:

Kılıç Ali, hanımları geçirdikten sonra, masasına döndü.
"Şu Emin Paşa'nın kızını görüyor musun Kılıç," dedi Mustafa Kemal, "ben onu şu kadarcık, piç kurusuyken tanıdım. Büyümüş de, adam olmuş, karşımda oturdu, ağızlığı ile püfür püfür sigara içti."(Sayfa 147)

İlber Ortaylı, 'Bir Ömür Nasıl Yaşanır?' kitabında ise Atatürk için: "...küfretmezdi; en fazla 'inatçı katır' dediği anlatılır."(Sayfa 57) diyor. Ayşe Kulin'in bu kitabını her ne kadar sevsem de üslubunu hiç hoş bulmadım.
394 syf.
·11 günde·8/10
Füreya...Cumhuriyetin ilk bayan seramik sanatçısı.Osmanlı ailesinde büyüyüp cumhuriyete ayak uydurmayı çok iyi başarmış eğitimli Füreya.Mustafa Kemal'in sen memleketimize yarayacak insanlardansın dediği onunla zaman geçirdiği Füreya.Azimli hırslı hayatı neşesine göre pişman olmadan yaşayan füreya..
Cumhuriyetin ilk bayan seramik sanatçısının biyografisi.Dili akıcı sürükleyici.Güzel okunası bir kitaptı.
394 syf.
·19 günde·Beğendi·9/10
Bir kitabın yaşanmışlıklarla dolu olması, tarihten, gerçeklikten izler taşıması beni her zaman etkilemiştir.Kitabı sadece okuyup bir kenara bırakamıyorsunuz icerisinde bahsi geçen olayları insanları da arastırmaya başlıyorsunuz. Füreya'nın Şener Şen ile oynamış oldukları Gölge Oyunu filmindeki sahnesini izlemek, kitapta anlatılan ses tonunun etkileyiciliğine sahit olmak ilgi çekici yanları. İçinde Füreya başta olmak üzere Atatürk'e yakından tanıklık etmiş insanların olması, Atatürk'ü birde onların gözünden görmek kitabı daha da sürükleyici hale getiriyor.
394 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı elimden düşüremeyişimin en büyük nedenlerinden biri yazarın Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşı'nı kitabı bir tarih havasına büründürmeden olay örgüsü içinde okuyucuya en etkili ve en duygulu şekilde bir dönem romanı olarak aktarması oldu. Her kadının Füreya Koral'ın hayatından kendine çıkaracağı dersler olaylar barındıran muhteşem bir hayat hikayesi.
394 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Ankara'nın "kocaman bir aile" olduğu, ilkbaharda mis gibi leylak ve yasemin, sonbaharda ise ıhlamur koktuğu yıllar... O yıllarda bir cumhuriyet kadınını yaşamak, anlamak ve hayallerinizde seramikler üretmek ancak böyle anlatılabilirdi.
349 syf.
·12 günde
Kitap ciddi anlamda beni kişisel olarak geliştirdi. İleride atacağım adımlar hakkında beni 1-0 galibiyete götüreceğini umuyorum. Okuduğum en iyi biyografik romanlardan biriydi.
394 syf.
·Beğendi·10/10
Kitapları yorumlarken klasik muhteşemdi harikaydı demeyin demişler ya işte ben onu diyeceğim çok güzel bir kitapti. Biraz tarih biraz aşk fazlasıyla sanatı konu edinen bir kitap. Ama fureyyanin yaşam mücadelesi seramigin onu böyle yaşama baglamasi muhteşem birşey. Kendinin de dediği gibi çok güçlü yada güçlü rolünü iyi oynuyor.
"Çünkü Türk insanı, maddi menfaatlarına dokunulacağını sezdiği anda, her engeli yıkmaya hazır, aç bir kurda dönüşüyordu."
"...düşünü­yorum da, sevmediğim, kırgın olduğum tek bir kişi bile gelmi­yor aklıma. Kırıldığım, gücendiğim birileri olmadı mı hiç? El­bette vardı, ama onların hepsini affettim ben."
"Bir insanın bedeninin yatağa bağlı kalması mı daha korkunç­tur, yoksa ruhunun dört duvar arasına düşmesi mi? Ben her ikisini de yaşadım, biliyorum. İnanın bana, ikincisi daha azap veri­yor, hem insanın kendine hem de etrafındakilere."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Füreya
Baskı tarihi:
12 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
394
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892514
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Füreya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Füreya
Füreya
Birden çocuklardan biri bağırdı
“Şuraya bakın, iki kuş öpüşüyorlar!”
Füreya iskelenin üzerindeydi. Güçlükle arkasını dönerek, aşağıda cıvıldayıp duran çocuklara baktı.
“Hanginiz söyledi bunu?” diye seslendi. Sıska bir oğlan öne çıktı.
“Ben!” dedi.
“Kuş mu gördün orada?”
“Evet.”
Füreya üşenmedi, indi iskeleden. Çocuğu yanına çağırdı.
“Kuşu nerede gördüğünü göster bakayım.”Çocuk birkaç adım geriledi. Füreya takip etti çocuğu. Eliyle işaret etti oğlan.“Nah orada. İşte kuşlar gaga gagaya vermiş öpüşüyorlar.”Dondu kaldı Füreya. Hiç tasarlamadığı halde, çocuğun işaret ettiği yerde masalsı iki kuş kafası beliriyordu. Tıpkı öpüşür gibiydiler. Haklıydı çocuk.

Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayat hikâyesi Füreya, aynı zamanda bir dönem romanı.

Kitabı okuyanlar 3.825 okur

 • Yağmur şeker
 • Özlem Ataünal
 • Merve
 • sahra timurlenk
 • Hilal metin
 • Bilge Orhon
 • M. Nadi Akkuş
 • Özlem Demirel
 • Meltem Öztürk
 • Who

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%9.8
25-34 Yaş
%23
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%20
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.6
Erkek
%10.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (197)
9
%20.7 (152)
8
%20.6 (151)
7
%12.3 (90)
6
%4.5 (33)
5
%1.1 (8)
4
%0.5 (4)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları