Füreya

8,2/10  (175 Oy) · 
969 okunma  · 
146 beğeni  · 
4.186 gösterim
"Birden çocuklardan biri bağırdı:
'Şuraya bakın, iki kuş öpüşüyorlar!'
Füreya iskelenin üzerindeydi. Güçlükle arkasını dönerek, aşağıda cıvıldayıp duran çocuklara baktı.
'Hanginiz söyledi bunu?' diye seslendi. Sıska bir oğlan öne çıktı.
'Ben!' dedi.
'Kuş mu gördün orada?'
'Evet.'
Füreya üşenmedi, indi iskeleden. Çocuğu yanına çağırdı.
'Kuşu nerede gördüğünü göster bakayım.'
Çocuk birkaç adım geriledi. Füreya takip etti çocuğu. Eliyle işaret etti oğlan.
'Nah orada. İşte kuşlar gaga gagaya vermiş öpüşüyorlar.'
Dondu kaldı Füreya. Hiç tasarlamadığı halde, çocuğun işaret ettiği yerde masalsı iki kuş kafası beliriyordu. Tıpkı öpüşür gibiydiler. Haklıydı çocuk."

Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayat hikâyesi Füreya, aynı zamanda bir dönem romanı.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  394
 • ISBN:
  9789752892514
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Handan sarıcaoğlu 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap okumaya yeni başlayan biri olarak okuduğum ilk yazar Ayşe kulin. Sevdim mi sevdim biyografi olmasına rağmen sıkmadı bir nefeste okudum hatta gerçek bir hikaye olması beni dahada çok cezbetmedi değil.. yeni başladığım bu serüven umarım benim için iyi bir başlangıç da olur. Başka dünyalarda görüşmek üzere..

Pandomimin sesi 
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Füreya...Cumhuriyetin ilk bayan seramik sanatçısı.Osmanlı ailesinde büyüyüp cumhuriyete ayak uydurmayı çok iyi başarmış eğitimli Füreya.Mustafa Kemal'in sen memleketimize yarayacak insanlardansın dediği onunla zaman geçirdiği Füreya.Azimli hırslı hayatı neşesine göre pişman olmadan yaşayan füreya..
Cumhuriyetin ilk bayan seramik sanatçısının biyografisi.Dili akıcı sürükleyici.Güzel okunası bir kitaptı.

... 
26 May 21:34 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bi dönem romanı,ilk türk kadın seramik sanatcısı Füreyya Koray ın hayatını anlatan biyografik bi kitap.Yeni yeni kitap okuyanlar ya da zaman geçirmek için kitap okuyanların okuya bileceği bi kitap değil,kitabı kitap olsuğu için okuyan gerçek kitap aşıkları okumalı...diğer okuyucu türleri sıkıla bilir,ama çok öğretici bi kitap,bi türk kadınının asla pes etmemesini öğreten bi hikaye

Fadime YeŞİl 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapları yorumlarken klasik muhteşemdi harikaydı demeyin demişler ya işte ben onu diyeceğim çok güzel bir kitapti. Biraz tarih biraz aşk fazlasıyla sanatı konu edinen bir kitap. Ama fureyyanin yaşam mücadelesi seramigin onu böyle yaşama baglamasi muhteşem birşey. Kendinin de dediği gibi çok güçlü yada güçlü rolünü iyi oynuyor.

Melis Esim 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ankara'nın "kocaman bir aile" olduğu, ilkbaharda mis gibi leylak ve yasemin, sonbaharda ise ıhlamur koktuğu yıllar... O yıllarda bir cumhuriyet kadınını yaşamak, anlamak ve hayallerinizde seramikler üretmek ancak böyle anlatılabilirdi.

Melike Durum 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Romanı bir cümle ile anlatacak olsam, sayfalarda aldığım tarih ve sanat kokusundan bahsederim. Bu romanın tarih kokma nedeni Ayşe Kulin, sanat kokma nedeniyse Füreya Koral’dır şüphesiz.
Romandan bahsedecek olur isem eğer, romanımız biyografik bir roman. Yani Türkiye’nin gelişimine oldukça fazla katkısı olan Füreya Koral’ın yaşamını anlatmakta. Peki, kim bu Füreya Koral?
Füreya Koral, Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk kadın seramik sanatçısı. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda emeği geçen Emin Paşa’nın kızı, Osmanlı dönemini kaleme alan Şakir Paşa’nın torunu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hem dostu hem de silah arkadaşı olan Kılıç Ali’nin eşi…
Yani öylesine önemli bir kadının hayatı anlatıyor bu sayfalarda.
Füreya romanı aynı zamanda bir dönem romanıdır, Osmanlı döneminin sonlarında doğan Füreya Koral’ın doğumundan, 1997 yılındaki ölümüne dek olan dönemi kendi penceresinden aydınlatıyor yazarımız. Füreya Koral Mustafa Kemal Atatürk’le de zaman geçirdiği için romanda Mustafa Kemal’den anılar da var ve ben bu anıları okudukça hem bilgi aldım hem de keyif. Kesinlikle bu romanı okumanızı öneririm…
Özellikle tarihe az da olsa merakınız varsa elinizden düşüremezsiniz, eminim.
Yazara ise inanın yapacak yorumum yok. Kendisi çağdaş Türk Edebiyatının mükemmel bir yazarı olmakla beraber, en sevdiğim yazar ve idol olarak gördüğüm kadındır.
Bence bu yazarı ve eserlerini okumalısınız…

Sevilay coşkun 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir kitabın yaşanmışlıklarla dolu olması, tarihten, gerçeklikten izler taşıması beni her zaman etkilemiştir.Kitabı sadece okuyup bir kenara bırakamıyorsunuz icerisinde bahsi geçen olayları insanları da arastırmaya başlıyorsunuz. Füreya'nın Şener Şen ile oynamış oldukları Gölge Oyunu filmindeki sahnesini izlemek, kitapta anlatılan ses tonunun etkileyiciliğine sahit olmak ilgi çekici yanları. İçinde Füreya başta olmak üzere Atatürk'e yakından tanıklık etmiş insanların olması, Atatürk'ü birde onların gözünden görmek kitabı daha da sürükleyici hale getiriyor.

birsel özbellek 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çokça sanat , tarih , aşk . İlk seramik sanatçısı Füreya Koral' ın biyografisi . Ayşe Kulin kitaplarını hep severek okumuşumdur. Bu kitabı da severek okudum.

Zeynep 
 28 Mar 13:54 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cumhurriyet devrinin ilk kadın seramikçisi olan Füreya'nın biyografisi Ayşe Kulin tarafından günümüzde can bulmuş durumda. Sindire sindire okudum tüm satırları. Bu kitap yaşamımda bundan sonra bana güç verecek inanıyorum. Hayatın en kötü anlarından sıyrılıp, yolunu çizebilen Füreya, güçlü kadın, zor anlarımda yaşadıkların benim yoluma da ışık olacak.

Ukte Yüksel 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Avrupa ve Osmanlı kültürünün mükemmel bir araya gelişi Füreya. Her türlü duruma ayak uydurabilen güçlü bir kadın o. Gerektiğinde ölüme bile meydan okumuş, kadının sesi olmuş Füreya. Cumhuriyeti içerisinde hisseden Füreya ile beraber Atatürk'ün de ne kadar mükemmel bir karakter olduğunu gözler önüne seren bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

4 /

Kitaptan 45 Alıntı

Aysel 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Mantık ne zaman sevginin esiri olmamış ki?"

Füreya, Ayşe Kulin (Sayfa 65)Füreya, Ayşe Kulin (Sayfa 65)
... 
 20 May 21:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hayat buydu demek.Öğrenmeye,içine girip doyasıya yaşamaya can attığı o hoşluklarla süprizlerle dolu hayat buydu!

Füreya, Ayşe Kulin (Sayfa 113)Füreya, Ayşe Kulin (Sayfa 113)
Aysel 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Tarih, belki de hiç kimsenin eseri değildir. O, kendi örgüsünü kendi tezgâhında kendisi dokur."

Füreya, Ayşe Kulin (Ş.S.Aydemir)Füreya, Ayşe Kulin (Ş.S.Aydemir)
Aysel 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Canım acıyordu. O kadar çok acıyordu ki, acımı tek başıma taşıyamıyordum...

Füreya, Ayşe KulinFüreya, Ayşe Kulin
Aysel 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanlar mutlu değillerse, iyileşmeleri de mümkün olamıyor..."

Füreya, Ayşe KulinFüreya, Ayşe Kulin
... 
22 May 21:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Şu dönemde tek ihtiyacım olan şey huzur

Füreya, Ayşe Kulin (Sayfa 243)Füreya, Ayşe Kulin (Sayfa 243)
Aysel 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan derin bir yalnızlığa düşünce, tek tesellisi etrafındaki görüntü oluyor..."

Füreya, Ayşe KulinFüreya, Ayşe Kulin
Aysel 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yaşam, insanlara affetmeyi de öğretiyor, ölümü kanıksamayı da. Ölüm! Soğuk, antipatik, siyah renkli sözcük. Ne çok ölüm yaşıyor insan hayatı boyunca. Benim yaşlarıma gelindiğinde, ölüm de artık, kişiyi adım adım takip eden sadık bir köpek gibi, yakına geliyor. Gölge gibi, hemen oracıkta, yanı başımda... Gençliğimde beni ürperten, korkutan ölüme şimdi, sevecenlikle bakıyorum, hani nerdeyse elimi uzatıp okşayacağım onu..."

Füreya, Ayşe KulinFüreya, Ayşe Kulin
5 /