Adı: Aylin

·
Okunma
·
Beğeni
·
28932
Gösterim
Adı:
Adı: Aylin
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
398
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890435
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu.

Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu.

Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, Salı gecesi ölmüştü.

Türkiye’nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri "Adı: Aylin", prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı...
398 syf.
Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabıdır.

Bugün okusaydım farklı olabilirdi. Fakat 16-17 yaşlarında okuduğumda etkilenmiştim. Edebi anlatımından ya da söz sanatlarından falan değil, ataerkil bir toplumda büyürken düşüncelerime kodlanmış erkek egemen cinsellik algısı yüzünden bir kadın tarafından erkeklere bakış ve üstü kapalı da olsa cinsellik tanımı hayli garipti benim için. Kadınsı dünyaya bakış, Jüpiter'e ayak basmak gibi olmuştu. İlginç ve bir o kadar ıssız.

Çok uzamasının anlamı olmayacağını düşünerek şöyle bitirebilirim. Kanaatim bu kitabı pek fazla kitap okumamış insanlar okursa biraz daha fazla kazanımda bulunabilirler. Fakat artık kitap kurdu olmuş okuma gönüllülerinin çok da bir kazanç elde edebileceğini sanmıyorum.
398 syf.
·4/10
Aylin çoğumuzdan -neredeyse hepimizden- farklı bir kişilik. Göremediğimiz hatta belki ifade bile edemediğimiz toplumsal iplerimiz yokmuşçasına davranan özgür bir ruh. Kitabın sonuna kadar saymakta zorlandığım kadın erkek ilişkilerinin yürümemesinin sebebi yalnızca onun kendisi. Okurken keyif almaktan çok sinir oldum aslına bakarsanız, hatta ileride çocuklarımın okumasını tercih etmeyeceğim bir kitap olarak kütüphanemde kalacak.

Örnek bir hayat hikayesi olarak gösterilen bu kitap bana kalırsa, hayattaki tek(!) başarısı bilmem kaç yaşında doktor olabilmesi olan ama yürütemediği kadın erkek ilişkileri, mantıksız hareketlerle hayatını mahvetmesi, mişel gibi bir adamı (kocası oluyor bir de) bir hiç uğruna resmen kendinden kovalaması, hiçbir şeyden tatmin olmayıp sürekli sıkılıp küçük şımarık bir kız çocuğu gibi yenilikler peşinde koşması ve bunu yaparken asla arkasında bıraktıklarına bakmaması ve her seferinde daha da mutsuz olması, bir dönem geçirdiği kendinden yaşlı erkeklerden (dedesi yaşında olacak ama) haz alma ve onların ilgisini çekme çabası, aşırı kötü giden bir evliliği sırasında başka bir adamdan bir mağazanın soyunma kabininde hamile kalmayı becerebilmesi, tıp okurken ki öğrencilik hayatında hiç etik olmayan bir şekilde fizik asistanı mıydı neydi bir nevi hoca işte onunla birlikte olması ve evlenmesi ve okul bittikten sonra evlilik sanki çocuk oyuncağı yada çıkar ilişkisiymiş gibi çat diye ayrılmalar, bir kocasından çocuk sahibi olabilmek uğruna din değiştirebilmesi ancak bir çocuğa da sahip olamaması, partide gördüğü bir adama yamanmaya çalışırken o adam evli dediklerinde bana ne modunda olması ve gerçekten o adamla ilişki kurmasından ibarettir. Bunların hangisi örnek teşkil ediyor merak ediyorum doğrusu. Bir de son olarak kitap bitince kendi kendinize “eee?” diyorsunuz çünkü kitap faili meçhul bir cinayetle sonlanıyor arkasında da yazdığı üzere. Tavsiye etmiyorum.
494 syf.
·9 günde·8/10
Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı evet gerçek bir karakter olması daha çok ilgi çekti.
Aylin kişiliğini çözemediğim biri olmakla birlikte. Hem çok başarılı bir psikiyatri hem de çok başarılı bir asker, yarbay. Fakat neyi isteyip neyi istemediğini bilmeyen bir insan.
Yaşamında boyunca yapmak istediği ne varsa onu ne pahasına olursa olsun yapıyor, 26 yaşından sonra tıp okumak gibi.
Hayatı boyunca yaşadığı evlilikler kafamı karıştırsa bile merakla okuduğum bir kitap.
398 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kitabın başlarında, istanbul'un varlıklı ailelerinin yaşantılarının ön plana çıkarılarak bu ailelerden bir kişinin aşklarının anlatıldığı bir eser olduğu hissine kapılmıştım.Fakat devam ettikçe olayın o kadar basit olmadığını farkettim. Kitap çok farklı bir yaşamın gerçek hikayesini anlatıyor.Aylin Radomisli adlı kişinin sayısını sayamadığım aşklarını,evliliklerini,meslek ve sosyal hayatını,dostluklarını,başarılarını,yanlışlarını ve doğrularını,kısaca ilginç ve dolu dolu yaşanmış müthiş yaşamını anlatan harika bir biyografi eseri.
Uzun bir süreden sonra ilk defa bir kitabı yarım bıraktım. Bir daha Ayşe Kulin okuyup okumamakta kararsızım açıkçası.. O kadar güzel yorumlar vardı ki kitapla ilgili merak edip almıştım fakat kitapta Aylin Devrimel'in eşya değiştirir gibi sürekli eş değiştirmesi, şuan hatırlayamadığım(o kadar çok ki!) bir eşine evli olduklari süre içerisinde biraz da başka bir kadınla birlikte olmasını söylemesi ve en önemlisi yigeniyle yaptığı bir konuşmada namaz kılmanın o kadar da gerekli olmadığını imâ etmesi beni çileden çıkardı ve daha fazla devam edemedim. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zaman kaybı !
398 syf.
·16 günde·1/10
O K U M A Y I N !!!!!!!
Sınavlar, yolculuklar derken gereğinden fazla elimde kalan bu kitap için nasıl bir inceleme yapacağımı şaşırmış durumdayım. Ayşe Kulin devri benim için çoktan kapanmıştı zaten ama ne yazık ki elimde son iki kitabı vardı onları da okuyacaktım elbette bu kitaplardan biri Adı Aylin.. Hakkında baya iyi şeyler okuduğum halde Ayşe Kulin olduğu için pek umutlanmamıştım ama bu kadarını da beklemiyordum doğrusu. Asla tutucu, ilişkilerinden veya yaşam tarzlarından, kılığından kıyafetinden ötürü insanları eleştiren biri değilim fakat bu ahlak sınırlarım olmadığı anlamına gelmez ! Ayşe Kulin kadınların kocalarını aldatmasını son derece meşru bulan bir hanım olsa da ben kimsenin kimseyi aldatmasını meşru bulmuyorum. Bu kitapta da Aylin hanım sayısız eş değiştirirken eşlerinden genelde başka ilişkilere başladıktan sonra boşanıyor, zengin be yaşlı adamları seçiyor elbette bu yaşlı adamlar evli de olabiliyor öyle olduğu zaman da hemen bir seyahat ayarlayarak bu beyefendinin parasını kara dönüştürüyor ne bulunmaz mükemmel bir zeka değil mi (!) ? Üzerine mal mülk yaptırıyor kocasını bırakıp orduya gidiyor siyasi bağlantılar kuruyor ama biz kitap boyunca bu hanımın aşklarını düşürdüğü veya aldırdığı çocukları, üzerine yaptırdığı mal mülkleri okuyoruz bize ne siyasetten be !! Herkes kendine yakışan şekilde Yaşar kimin nasıl yaşadığı da umrumda değil aslında asıl zoruma giden büyük insan Can Yücel’in dediği gibi fakir yapsa namussuz zengin yapınca gönlü zengin uçarı bir hanım oluyor ve bir ilahmışçasına kitaplara yazılıyor ya işte kapitalizmin ahlak konusunda bile sıfatları değiştirdiği bu dünya ve Ayşe Kulin gibi dünyadan bir haber yazar bozuntuları çok kanıma dokunuyor !!
398 syf.
·Puan vermedi
Kitap, insana hayata hiçbir şeyin imkansız olmadığını canlı bir örnekle gösteriyor. Ayrıca hayatta çoğu zaman bittigini tükendiğini zannetiğimiz bir çok şeyin üstesinden kalkılmayacak kadar ağır olmadığını da çok güzel bir şekilde anlatıyor.
398 syf.
·5/10
Aylin Radomisli Cates 19 ocak 1995 perşembe günü evinin bahçesinde, şüpheli bir şekilde evinin temizlikçisi tarafından bulunur ve ölümündeki sır perdesi aralanamaz ve kayıtlara garip bir kaza olarak geçer. Aylin Devrimel in biyografisi olarak yazılmıştır kitap ailesi çocukluğu,gençliği, okulları, evlilikleri ve meslek hayatı anlatılıyor kitapta. Sıradaşı bir kişilik ve sıradışı bir hayat anlatılıyor... Aslında çok ilgimi çektiğini söyleyemem kitabı okurken zaman zaman sıkıldım... biyografi okumayı severlere tavsiye edebilirim.
398 syf.
·Puan vermedi
Kitabı buradaki eleştireleri okuyarak başladım. Çoğu eleştirileri belli bir yere kadar haklı buluyorum ancak göz aradı ettiğimiz şeylerde var. Örneğin Aylin’in hayatına bakacak olursak bir kadının mesleki anlamdaki azmini görmek gurur duyucu diye düşünüyorum. Çünkü kadın olarak ordudaki disipline uyması ve burada ödüllendirilmesi benim için kadının gücünü bir kez daha göstermiş oldu yeter ki isteyelim yapamayacağımız bir şey yok gelelim özel hayatına açıkçası özel hayatı da benim tarzım değil çünkü sürekli birisinden ayrılıp başkasıyla evleniyor bu bir tercih olabilir onun için ama sonunda kendisinin üzülmesine anlam veremiyorum soruna inecek olsa aslında kendinin tatminsizliklerinden kaynaklandığını görecek ama kendinde hata aramadığı için bence böyle ilişkilerinde başarısız olabilir biz sadece okuduğumuzla değerlendiriyoruz. Birde burada Ayşe kulin’i, Aylin’in özel hayatı ile eleştirmelerini de anlam veremiyorum yazara ne anlatılıyorsa onu harmanlayıp yazmak zorunda sonuçta bu kitap Aylin’i tanımamız için biyografik bir eser yakın çevresi ondan böyle bahsetmişse bunda Ayşe kulin’in ne suçu var? Edebi değerine gelecek olacaksak düz bir anlatım çok fazla bir şey katacağını sanmıyorum . Son olarakta Aylin’in kimin öldürdüğünün bulunmaması bana çok garip geldi keşke bu sır perdesi aranabilseydi ailesi içinde çok zor bir durum olmuştur...
398 syf.
·Beğendi·9/10
True Story

Gerçek bir yaşamdan alınmış fırtınalı bir hayatın öyküsü.Kitabın manifestosu başlığımda geçtiği gibi olmasa bunun gerçek bir hayatdan alıntılama olabileceğine kimse beni inandıramazdı ama yaşanmış olay dizini ve kitabın sadeliği ile ve finali ile bana şunu söylemek zorunda bıraktırıyor "Ayşe kulin'in en iyi kitabı."
398 syf.
Efendim sonuçta Ayşe Kulin'in kitabını okuyorsunuz. Kendinden mutlaka bir şeyler katan yazarımızın. Döneme mutlaka eğilen gayet devrik cümlelerle hoş bir şekilde eleştiren bir bayan usta yazarımız.
Kitaba gelecek olursak okumadan asla duramadım. Ama şundan eminim ki bu kitap 2 türlü eleştirilecek;
Birincisi; Güçlü kadın Aylin 24ünden sonra tıpı tutturan kendini ezdirmeyen bütün her şeyin üstünden gelen zarif alımlı bakımlı eğitimli kültürlü asla yılmayan vazgeçmeyen direnen güçlü Aylin
İkincisi ise: Kendi hayatı çok çok iyiyken evlilikleriyle bazı hatalar yapan ve bencil davranan Aylin.
Sadece benim düşüncelerim bunlar siz elbette başka türlü de düşünebilirsiniz :)
398 syf.
·10/10
Ayse Kulin en sevdiğim yazardir ve onun kisilerin hayatlari ile ilgili yazdigi romanlar cok hoşuma gidiyor. Gencligimde okumya basladim olgunlastim okumaya devam ediyorum, edecegim. Unutulmayacak bir kitap Adı Aylin, bence bir klasik.
...Peşinden koştuğu gerçek zenginliğin, dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanların iç alemlerinde bulunduğunu öğrenecekti.
Yüreğim zaten ölmüştü, ruhumu da siz öldürdünüz. Size sığınmıştım, size sonsuza kadar hizmet etmeye yeminliyim. Ama işte sizi de terk ediyorum. Bana sığınacak sadece Tanrı kaldı.
...Peşinden koştuğu gerçek zenginliğin, dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanların iç alemlerinde bulunduğunu öğrenecekti.
"Ne düşünüyorsun derin derin?" diye sordu.
-Buradan gitmeyi düşünüyorum..
-"Nereye gideceksin?"
-"Uzağa, çok uzağa."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Adı: Aylin
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
398
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890435
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu.

Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu.

Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, Salı gecesi ölmüştü.

Türkiye’nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri "Adı: Aylin", prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı...

Kitabı okuyanlar 10.027 okur

  • Kubra
  • Hikmet Can Aksu
  • Okan Çelik
  • Şenay karaarslan Şen
  • Sineklerin Tanrısı
  • Nigar zengin
  • marticatherin
  • nagihan öztürk
  • Asuman DEVECİ
  • Elisa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%10.7
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%35.8
45-54 Yaş
%17
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.2
Erkek
%10.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.1 (455)
9
%16.3 (320)
8
%19.6 (386)
7
%12.4 (245)
6
%5.7 (113)
5
%3.1 (62)
4
%1.3 (25)
3
%1 (19)
2
%0.7 (13)
1
%0.8 (15)

Kitabın sıralamaları