Adı: Aylin

8,2/10  (566 Oy) · 
2.815 okunma  · 
485 beğeni  · 
9.902 gösterim
"Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu. Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu. Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, Salı gecesi ölmüştü."

Türkiye'nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  398
 • ISBN:
  9789752890435
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
 17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

kitabın başlarında, istanbul'un varlıklı ailelerinin yaşantılarının ön plana çıkarılarak bu ailelerden bir kişinin aşklarının anlatıldığı bir eser olduğu hissine kapılmıştım.fakat devam ettikçe olayın o kadar basit olmadığını farkettim. kitap çok farklı bir yaşamın gerçek hikayesini anlatıyor.Aylin Radomisli adlı kişinin sayısını sayamadığım aşklarını,evliliklerini,meslek ve sosyal hayatını,dostluklarını,başarılarını,yanlışlarını ve doğrularını,kısaca ilginç ve dolu dolu yaşanmış müthiş yaşamını anlatan harika bir biyografi eseri.

Kitap ve Kahve Delisi 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Aylin Radomisli Cates 19 ocak 1995 perşembe günü evinin bahçesinde, şüpheli bir şekilde evinin temizlikçisi tarafından bulunur ve ölümündeki sır perdesi aralanamaz ve kayıtlara garip bir kaza olarak geçer. Aylin Devrimel in biyografisi olarak yazılmıştır kitap ailesi çocukluğu,gençliği, okulları, evlilikleri ve meslek hayatı anlatılıyor kitapta. Sıradaşı bir kişilik ve sıradışı bir hayat anlatılıyor... Aslında çok ilgimi çektiğini söyleyemem kitabı okurken zaman zaman sıkıldım... biyografi okumayı severlere tavsiye edebilirim.

Kardelen 
08 Ağu 17:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, insana hayata hiçbir şeyin imkansız olmadığını canlı bir örnekle gösteriyor. Ayrıca hayatta çoğu zaman bittigini tükendiğini zannetiğimiz bir çok şeyin üstesinden kalkılmayacak kadar ağır olmadığını da çok güzel bir şekilde anlatıyor.

ayhan özköroğlu 
03 Nis 10:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Aylin gerçek gerçek bir yaşam öyküsü. Ayşe Kulin yakın dostu Aylin'in okurken sizi bile yoracak hikayesini kendini anlatır rahatlıkta anlatmış. Ne istediğini ve ne istemediğini bilmeyen, ailesini, arkadaşlarını ve sevenlerini arkasından sürükleyen bir kadın Aylin. Karmaşık inanç sistemi, hümanist ve pozitivist kişiliği, 6-7 evliliği, çılgın, aklına eseni yapan ve asla telkin kabul etmeyen yapısıyla ilginç bir karakter. Üstelik el attığı her alanda çok başarılı. Ama evliliklerinde değil. Üstelik uzun süre mutlu olmak ve stabil yaşamak hiç ona göre değil. Dinden dine, renkten renge, kocadan kocaya bir hayat.
Karakterin gerçek olması ve fotoğraflarla da desteklenmesi kitabı ilgi çekici kılıyor. Sadece o kadar...

Gamze Akyüz 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ankara' da başlayıp, İstanbul' a, Paris' e, İsviçre' ye oradan da Amerika' ya uzanan sıradışı bir kadının, sıradışı bir hikayesini anlatıyor kitap. Gerçekten böyle bir kadının yaşadığını bilmek ve onun anılarında bu kitap aracılığıyla yolculuk etmek güzeldi. Yazarın da kuzeni olan Aylin Devrimel Radomisli Cates' in hayatı bir roman tadında sürükleyici işlenmeye çalışılırken, güzel bilgiler de sunuyor okuruna. Ayrıca tarihe tanıklık da ettiriyor istemeden. Kitabı okuyanlar kahramanlarını da araştırmalı derim, ilginç bilgiler edinmeye de yol açıyor böylece.
Keyifli okumalar:-)

Havva VAN ÖZCAN 
22 Mar 00:36 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Uzun bir süreden sonra ilk defa bir kitabı yarım bıraktım. Bir daha Ayşe Kulin okuyup okumamakta kararsızım açıkçası.. O kadar güzel yorumlar vardı ki kitapla ilgili merak edip almıştım fakat kitapta Aylin Devrimel'in eşya değiştirir gibi sürekli eş değiştirmesi, şuan hatırlayamadığım(o kadar çok ki!) bir eşine evli olduklari süre içerisinde biraz da başka bir kadınla birlikte olmasını söylemesi ve en önemlisi yigeniyle yaptığı bir konuşmada namaz kılmanın o kadar da gerekli olmadığını imâ etmesi beni çileden çıkardı ve daha fazla devam edemedim. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zaman kaybı !

Pınar AYDIN 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Herkesin aksine ben bu kitabı hiç beğenmedim. Bir kadının yaptığı saçma sapan şeyler hiç ilgimi çekmedi doğrusu. Füreya kitabını severek okuyup bu kitabını da büyük bir hevesle aldım fakat sonu hayal kırıklığı oldu.

Ankara' da başlayıp, İstanbul' a, Paris' e, İsviçre' ye oradan da Amerika' ya uzanan sıradışı bir kadının, sıradışı bir hikayesini anlatıyor kitap.

Funda Temel 
27 Nis 19:44 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Aylin'i okuduktan sonra seveni olduğu kadar sevmeyeni de bol. Benim de ifrit olduğum yönleri olsa da mesleki başarılarına şapka çıkarmamam elde değil.
Kulin'in biyografilerini okumaktan hoşlanıyorum. Hele ki böyle bir hayat sürmüş, korkularının üzerine gitmiş, çoğu insanın bir kaç ömre bile sığdırmayacağı hayatı yaşamış bir kadını tanımaktan dolayı çok memnunum.

Hilal tosun 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Arkadaşımın önermesiyle okuduğum bir kitaptı. Ayşe Kulin'in beğendiğim kitaplarından birisi oldu. Aylin olağanüstü bir kadın, hayatını dolu dolu yaşamış, herkesin kendini bulduğu bir kişi.Kitabı heyecanla okuyup, bitirdim.Kitabın sonunda ölümüne çok üzüldüm. Belki şimdi yaşamış olsaydı Dünya'ya büyük katkıları olan bir kadın olmuş olacaktı.

Kitaptan 32 Alıntı

...Peşinden koştuğu gerçek zenginliğin, dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanların iç alemlerinde bulunduğunu öğrenecekti.

Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 112)Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 112)
İlayda G. 
20 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Ben boşuna nefes tüketmişim. Sen bari tüketme. Çünkü kimse karşısındakini dinlemiyor, insan doğrularını ve yanlışlarını kendileri bulmak zorundalar."

Adı: Aylin, Ayşe KulinAdı: Aylin, Ayşe Kulin
Nur Seferova 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimseyi kırmamak, üzmemek şartıyla, her şeyi dene. Bir gün çekip giderken, geride ne aklın kalsın, ne de senin yüzünden kırılmış bir yürek.

Adı: Aylin, Ayşe KulinAdı: Aylin, Ayşe Kulin
Crescent 
18 Tem 10:26 · Kitabı okudu

Ben boşuna nefes tüketmişim. Sen bari tüketme. Çünkü kimse karşısındakini dinlemiyor, insanlar doğrularını ve yanlışlarını kendileri bulmak zorundalar.

Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 108)Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 108)
Crescent 
18 Tem 12:01 · Kitabı okudu

Ömrümüz güneşin doğuşunu ve batışını göremeden, upuzun taş yığınlarının içinde geçiyor.

Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 237)Adı: Aylin, Ayşe Kulin (Sayfa 237)
İlayda G. 
20 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aylin'in kitabında kötü, ayıp, günah diye kavramlar yoktu. İnsanlar dünyaya, başlarına gelebilecek şeyleri yaşamak için geliyorlardı. Her şey gelebilirdi başlarına. Bu nedenle hoşgörülü olmak şarttı.

Adı: Aylin, Ayşe KulinAdı: Aylin, Ayşe Kulin
4 /