Nefes Nefese

8,3/10  (216 Oy) · 
1.114 okunma  · 
179 beğeni  · 
3.754 gösterim
Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öykü Nefes Nefese. Avrupa'yı kasıp kavuran ve tarihin en acımasız gerçeklerinden biri olan Nazizm'i, dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken, bu tarihi planın ön yüzünde de Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlendiği Yahudi gencin aşkını ve kaçışını da dile getiriyor. Son dönemlerde yazılmış, bireylerin tarihi ile insanlığın tarihi arasındaki o kaçınılmaz kesişime ışık tutan en önemli romanlardan biri olan Nefes Nefese, usta bir yazarın başyapıtları arasında yer almaşım da haklı çıkartıyor böylece.

Her zamanki sürükleyici anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla
Ayşe Kulin bir kez daha, okurlarının gösterdiği ilginin
nedenini açıklamış oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  372
 • ISBN:
  9789752894532
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esranur Maral 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap, İkinci Dünya Savaşı döneminde Hariciye Vekaleti elemanı Macit'in toplantılar yüzünden sabahlara kadar evine dönememesi ve bununla birlikte sendeleyen aile ilişkilerinin anlatılışıyla başlıyor. Aynı zamanda yazar "Başka bir dine mensup biriyle evlenilmez." algısını da Macit'e empati yaptırarak ele almış. Bu yüzden yaşadığı mahallede kimliklerini gizleyen, soyutlanmamak için onlar gibi davranan karakterler var. Polislerin bile yolda durdukları erkeklerin pantolonlarını indirtip, sünnetli olup olmadıklarını kontrol ettiklerinin söylendiği ve bu gibi olayların ülkenin karşı karşıya kaldığı savaş tehlikesinin yanında devede kulak olarak nitelendirildiğini anladığınızda bu aşağılayıcı satırlara şaşkın gözlerle bakmaktan başka elden bir şey gelmiyor. Bunun yanı sıra savaş atmosferi içerisinde ilgisiz büyüyen bir çocuğun cümleleri insan psikolojisini de irdeler nitelikte. İnsanların hayvan vagonlarındaki yolculuğu(?). "Ne mutlu ona, Almanların eline geçmeden öldü." Belki bu, dayanamayıp hayatını kaybedenlerin arkasından söylenen bir çift söz sadece ya da bir teselli demeliyim, bilemiyorum. Bu kadar kötü olaya rağmen kendi hayatından ödün vererek fedakarlık yapan bir Türk konsolosu da var ki böyle yürekli insanlar iyi ki varlar. Ve şunu belirtmek istiyorum bu kitap Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı ve anlaşılır üslubundan etkilendiğimi söyliyebilirim. Kitabın her bölümünde telaşı, korkuyu ve korkunun getirdiği o sessizliği, çaresizliği ve kaçışı hissediyorsunuz ki bu kaçış kesinlikle NEFES NEFESE..

Başucumda Kitap 
 24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İpucu içerir.

Ne zaman "Nefes Nefese" kalırsınız? Bir yanınızda size muhtaç çocuğunuz, diğer yanınızda ise sırf dini yüzünden karşıdan gelen askerlerin tutsaklığına maruz bırakılacak olan eşiniz varsa "Nefes Nefese" kalır mısınız?

Kitap işte tam da böyle bir zamanı ele alıyor. 2. Dünya Savaşı dönemindeki yaşanmışlıklar, hissedilenler, görüşler, siyasi kararlar, aile işleri, evlilik, aşk, din gibi birçok konuyu 360 sayfaya sığdırabilen Ayşe Kulin'e buradan sevgilerimle...

Ayrıca kitaptaki karakterler de Veda ve Umut kitabındaki karakterlerin tıpatıp aynısı. Sadece isimler farklı. Nefes Nefese, Veda ve Umut kitabından önce yazılsa da ben Nefes Nefeseyi çok daha sonra okudum. Çok sonra okumaktan da oldukça mesudum. Çünkü Veda kitabındaki anlatım ve Karakterler beni benden almıştı. Beni benden alan bir romanı tekrar okumak gibi hissettiğim de oldu, devamını okumak gibi hissettiğim de oldu.

Kitaptaki canım karakter "Selva" Umut kitabında da tamamiyle sevdiğim "Sabahat". Sevdiğim karakterlerle tekrar buluşmak beni benden aldı diyebilirim. Kendime en yakın bulduğum karakteri de bu kitapta bulabildim. Özgürlük anlayışı yönüyle Selva tamamiyle bir ben gibi. Kadın olması beni onun düşüncelerine benzemekten alıkoyamaz. En sevdiğim yazarların birinin kitabında, kendime en yakın karakteri bulmak da daha başka bir mutluluk.

Biraz da kitaba değinecek olursak; Kitap, arka kapağında da belirtildiği gibi 2. Dünya savaşı sırasında tarafsızlığı sayesinde,
Almanlar ve Müttefikler arasında gerili ince ipte, bir cambaz maharetiyle yürüyen Türkleri konu almıştır. Ailesi, Selva'nın sevdiği adamı dininden dolayı kabul etmezler ve Selva ve Rafo da çareyi Fransaya gitmekte bulur. Çok sevdiği kocasının dininden dolayı kabul edilmeyişinin her zaman sitemini taşıyan Selva Fransa'da tüm zorluklara rağmen onu kabul etmeyen ailesinin yanına dönmez. Dönemin zorlukları arttıkça Rafo da tehlikeye bir hayli girmiştir. Bu nedenle de zamanında terk ettiği ama burnunda tüten güzel topraklarına geri döner.

Kitabın en kısa anlatımının bu olduğunu düşünüyorum. Ama yazdıklarım çekici gelmezse diye bir de şu satırları ekleyeceğim; Kitaptaki kalem olağanüstü. Bir sayfada, konular 3 farklı zamanda işleniyor ve bu mükemmellikle hissettiriliyor. Her 3 paragrafta farklı farklı yerlerde farklı farklı zamanlarda da bulunsanız asıl bahsedilen zamanın ne olduğunu unutmuyorsunuz. Bunu aksettirebilmek zorken bir de siyasi olaylara yer verilen sayfalar, emekler var. Ayşe Kulin'in kitabı yazmadan önce ne kadar çok bilgi topladığını okudukça görüyorsunuz. Tüm araştırmaları yaptıktan sonra bir de birinci ağızlardan tüm her şeyi dinleyen Ayşe Kulin bu yaşanmışlıkları romanına çok farklı bir kalemle işlemiş. Daha fazla nasıl övebilirim bilmiyorum. Eğer kitap yokluğundaysanız çıkın dışarıya ve hiç tereddüt etmeden bu kitabı alın. Okunulası bir kitap çünkü.

Emire Nişli 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ayşe Kulin bu romanında, hem ülkeyi savaşın ortasından başarıyla geçiren kadronun hem de Selva ile Rafael'in zor aşkının peşine düşerek, İstanbul'dan Marsilya'ya, Ankara'dan Kahire'ye kadar uzanırken, kendi canları pahasına yüzlerce Yahudi'yi Nazi kıyımından kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını da anlatıyor.
2.Dünya Savaşı dönemindeki, yaşamın içindeki; aile ilişkileri, aşk, siyasi kararları ele alıp gerçek olaylarla tarihi gerçekleri kaleme döküyor...

Osmanlı Paşalarından Fazıl Reşat Paşa'nın kızı Selva aşık olduğu sevgilisi gayri müslim, yahudi genç Rafael'i dininden dolayı ailesine bir türlü kabul ettiremez ve çok büyük bir üzüntü duyar, ailesine sitem eder. Ailesi tarafından dışlanınca sevgilisi ile birlikte Fransa'ya gider.
"Baba evine dönmeyeceğim abla". Beni sırf müslüman olmayan bir erkeği sevdim diye hayatından çıkaran babamın evine dönmeyeceğim" diyen Selva'nın, gurbette geçen yaşam mücadelesidir bir şekilde.

Nefes Nefese, Ayşe Kulin'in diğer kitapları gibi "nefes nefese" okuyacağınız, gerçek olaylarla işlenmiş, sürükleyici ve okurken merak uyandıran tarih, aşk ve kaçış romanıdır. Yıllarca gurbette yaşayıp, sıla hasreti çekerken, bir yandan da hayatta kalma mücadelesi verirken ben, kendimi çoğu zaman romanın bir parçası olarak hissettiğimi söylemeliyim.

silaes 
 09 Şub 03:48 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kaliteli tarihi roman. Çok emek verildiği her halinden belli.
Lakin, işin Ankara ayağı beni pek sarmadı. Ne yalan söyleyim 1940 larin" briçci" bürokrat karısı olmaktan baska vasfi olmayan kadinlarin sahnelerinde gercekten çok sıkıldım. Bahsettiğim gruba karşı bir antipatim var. Ondan sanırım. ( söz meclisten dısarı tabiiki) birde. Bir derdi. Kafasında kurup yataklara düsen trenden atlayan veya kocam beni sevmiyor diye kuruntulara düşen marazi kadın tiplemelerini sevmiyorum ben. Okurken beni geriyorlar. Kadın karakterlerden Selva tabiki digerlerinden sivrildi. Ama onda bile beni geren sahneler oldu. Çok zeki, gözü kara ve güclü bir kadın. Bu yönünü sevdim. Beni kitaba o bagladı diyebilirim. Sonlara dogru o Tren Türkiye sınırına girerken duyduğum heyecanı anlatamam. Benim için kitap o noktada başladı ve kısa sürede bitti. Keman sahnesi ve akabindeki gelişmeler gözümden yaş akitmayı başardi. Finali de başarılı buldugumu belirtmek isterim.

Kitabın oluşumunu sağlayan olayların gerçekte yaşanması insanı daha da derinden etkiliyor. Diplomasi tarihi derslerinde ben olsam okuturdum. Okutulmalıdır da. Büyük bir yari legal diplomatik başarı var. Ama insan geride kalanların akibetlerini düşünmeden de edemiyor. Ülkemiz sınırları içinde peyda olan en küçük olayda bile parmagini çekinmeden sallayan Almanların tarihte adlarini yazdirdiklari en önemli olay....
Keşke herkes kendi kapısı önündeki pisliği paspasın altına iteleyip, üstünü örtmeye çalışmaktansa... Süpürse...

Meral Ceren 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2.Dünya Savaşı sırasında nazilerin yahudilere karşı tavırları , yahudilerin kaçış öykülerini ve İnönü'nün akıllı siyaseti ile ülkemizi büyük savaşa girmeme çabalarını anlatan akıcı bir roman.

Tuncay YILDIRIM 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitabın adı gibi nefes nefese okuyacağınız harika bir tarihi roman.2. Dünya savaşı sırasında yaşanan insanlık dışı olaylardan kısa bir kesit anlatan kitabı beğeneceksiniz.

Haluk Kabil 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Ne demeliki "Nefes Nefese"... Carpici bir tarih, bugüne kadar hic rastlamadigim bir gercek. Bilgi dolu heyecanli anlatimiyla yine bir Ayse Kulin basarisi! Kesinlikle sürükleyici ve hüzünlendiren bi yandan tabii gururlandiran bir kitap. Bana göre daha dramatik olabilirdi. Okunmasi gereken cok güzel bir tarihi roman.

"Allah'ım" dedi içinden, çocuğuma bunları yaşatmamak için neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunmaz mı acaba?''

Konusu nedeniyle aldığım bir çırpıda okuduğum kitaptı. Akıcı bir üslupla olaydan olaya giden bir roman. Gerçekten nefes nefese bir roman. Özellikle kitabın son sayfalarında babanın kızını her şeye rağmen beklemesi çok duygulu anlatılmış.

melek meriç bayburt 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nefes nefese beğenerek okuduğum bir kitap.2. Dünya Savaşı savaşa girmek istemeyen Türk hükümeti ve bu uğurda harcanan diplomatik çabalar yahudilere yapılan zulümler ve bunlara engel olmaya çalışan diplomatlarımız gibi konuları içeren bir kitap. Aşkı tutkuyu sevgiyi kardeşlik ve fedakarlık duygularını hayatlarından kesitler alınan karakterlerle yaşayabileceğiniz bir kitap.Tüm bunların yanı sıra insanlık dışı olayları zulüm ve şiddeti yahudilerin kamplarda nelere maruz kaldığını anlatan bir kitap.

Elif Şahin 
26 Oca 21:31 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı 2. Okuyuşum. Yine ayni hüzün, yine ayni heyecan. Birde kitapta geçen tanıdık bi isim olması da beni ayrıca bağlı yaptı kitaba. Evet, Numan Menemencioğlu; Dışişleri Bakanı. Yeğeni yakın tanıdığım. Kendisine bu kitaptan bahsettim. Ve tabi ki O zamanları birde kendisinin ağzından dinledim. Çok şanslı mıyım ne?

Kitaba tekrar gelecek olursam; şiddetle tavsiye ederim. Soluksuz okuyacağınız bir kitap. Adı gibi nefes nefese...

4 /

Kitaptan 52 Alıntı

Emire Nişli 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Baba evine dönmeyeceğim abla". Beni sırf müslüman olmayan bir erkeği sevdim diye hayatından çıkaran babamın evine dönmeyeceğim diyen Selva'nın, gurbet cehenneminde geçen trajik yaşam mücadelesidir.

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
KüLKeDiSi 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Ancak eceli gelen ölür beyim, " dedi şoför.
Tarık,Türk insanının ruhuna sinmiş bu kaderci görüş karşısında ürperdiğini hissetti.

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
Başucumda Kitap 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gezip tozmak için kendi dininden birini bulamadın mı koca İstanbul'da?" demişti, Doğudan gelmiş bir genç. "bizim oralarda olsa, çoktan vurmuştuk seni."
"İptidailliğinizle bir de iftihar mı ediyorsunuz?" diye sormuştu Selva. "Kolaylıkla adam vurabiliyorsanız, nerede kaldı sizin Müslümanlığınız.?

Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 40)Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 40)

"Allah'ım" dedi içinden, çocuğuma bunları yaşatmamak için neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunmaz mı acaba?

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
..... 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaş buydu işte ve esas zafer masada kazanılırdı, meydanlarda değil.

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
ayşe 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hayat dediğiniz nedir ki? Hepimiz eninde sonunda ölecek değil miyiz? Bari yaşam süremizi şerefli emellerle dolduralım da, yaşadığımıza değsin."

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
Günay Kut Berber 
 08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat
..'' tek bir hayatımız var ve o hayattan sorumluyuz.''

Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 26 - Everest Yayınları(cep))Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 26 - Everest Yayınları(cep))

Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunamaz mı acaba?

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
..... 
 13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu toz duman içininde, insan olduğumu, insan kaldığımı kendime kanıtlamam lazımdı.

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin