Adı:
Nefes Nefese
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894532
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Nefes Nefese
Nefes Nefese
Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öykü Nefes Nefese. Avrupa'yı kasıp kavuran ve tarihin en acımasız gerçeklerinden biri olan Nazizm'i, dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken, bu tarihi planın ön yüzünde de Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlendiği Yahudi gencin aşkını ve kaçışını da dile getiriyor. Son dönemlerde yazılmış, bireylerin tarihi ile insanlığın tarihi arasındaki o kaçınılmaz kesişime ışık tutan en önemli romanlardan biri olan Nefes Nefese, usta bir yazarın başyapıtları arasında yer almaşım da haklı çıkartıyor böylece.

Her zamanki sürükleyici anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla
Ayşe Kulin bir kez daha, okurlarının gösterdiği ilginin
nedenini açıklamış oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
372 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Ayşe Kulin'in uzuuuun bir süre kitaplığımda bekleyen kitabını nihayet okudum. Yine kendine has üslubuyla, her bir karakterinin düşünce yapısıyla gayet akıcı bir kitap. Konusuna gelince, 2.Dünya Savaşı sırasında yaşanılan insanlık dramını anlatıyor. Selva, yahudi Rafael ile evlenmiş, ailesi tarafından gözden çıkarılmış bir halde Fransa'ya yerleşiyor. Hitler'in Fransa'ya da sızmasıyla birlikte, ailesini onların elinden kurtarmak için verdiği mücadeleye tanık oluyoruz. Oldukça akıcı bir roman. Diyalogların çokça olması kitabın akışını hızlandırıyor. Sadece bazı yerlerde gereksiz detayların olması dışında iyi. Hele o yıllarda Türk hükümetinin iki arada bir derede durumu çok iyi anlatılmış! Almanya'nın baskısı, Rusların baskısı, İngiltere desen zaten her zaman pençeleri hazır! Benim en sevdiğim karakterler Nazım Kender ve Tarık Arıca oldu. Okumayan varsa, özellikle Ayşe Kulin'in tarzından hoşlanıyorsanız, tercih edebilirsiniz...
372 syf.
·2 günde·7/10
Kaliteli tarihi roman. Çok emek verildiği her halinden belli.
Lakin, işin Ankara ayağı beni pek sarmadı. Ne yalan söyleyim 1940 larin" briçci" bürokrat karısı olmaktan baska vasfi olmayan kadinlarin sahnelerinde gercekten çok sıkıldım. Bahsettiğim gruba karşı bir antipatim var. Ondan sanırım. ( söz meclisten dısarı tabiiki) birde. Bir derdi. Kafasında kurup yataklara düsen trenden atlayan veya kocam beni sevmiyor diye kuruntulara düşen marazi kadın tiplemelerini sevmiyorum ben. Okurken beni geriyorlar. Kadın karakterlerden Selva tabiki digerlerinden sivrildi. Ama onda bile beni geren sahneler oldu. Çok zeki, gözü kara ve güclü bir kadın. Bu yönünü sevdim. Beni kitaba o bagladı diyebilirim. Sonlara dogru o Tren Türkiye sınırına girerken duyduğum heyecanı anlatamam. Benim için kitap o noktada başladı ve kısa sürede bitti. Keman sahnesi ve akabindeki gelişmeler gözümden yaş akitmayı başardi. Finali de başarılı buldugumu belirtmek isterim.

Kitabın oluşumunu sağlayan olayların gerçekte yaşanması insanı daha da derinden etkiliyor. Diplomasi tarihi derslerinde ben olsam okuturdum. Okutulmalıdır da. Büyük bir yari legal diplomatik başarı var. Ama insan geride kalanların akibetlerini düşünmeden de edemiyor. Ülkemiz sınırları içinde peyda olan en küçük olayda bile parmagini çekinmeden sallayan Almanların tarihte adlarini yazdirdiklari en önemli olay....
Keşke herkes kendi kapısı önündeki pisliği paspasın altına iteleyip, üstünü örtmeye çalışmaktansa... Süpürse...
 • Sevdalinka
  8.3/10 (633 Oy)575 beğeni2.871 okunma292 alıntı10.474 gösterim
 • Veda
  8.3/10 (792 Oy)728 beğeni3.745 okunma123 alıntı10.902 gösterim
 • Umut
  8.2/10 (447 Oy)442 beğeni2.289 okunma105 alıntı6.623 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.070 Oy)978 beğeni5.170 okunma125 alıntı17.481 gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (986 Oy)971 beğeni3.591 okunma361 alıntı13.553 gösterim
 • Kavim
  8.4/10 (784 Oy)696 beğeni2.850 okunma269 alıntı8.386 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (429 Oy)391 beğeni2.046 okunma235 alıntı7.968 gösterim
 • Siyah Süt
  6.7/10 (550 Oy)403 beğeni2.873 okunma284 alıntı9.578 gösterim
 • Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
  8.0/10 (925 Oy)829 beğeni4.507 okunma604 alıntı16.592 gösterim
 • Kumral Ada Mavi Tuna
  8.4/10 (706 Oy)640 beğeni2.392 okunma887 alıntı9.630 gösterim
372 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı Nefes Nefese. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı ve elime aldığım anda nasıl okudum, ne ara bitti anlayamadım. Konusuyla ilgi çeken, heyecanlı, çokça diyaloglu anlatımıyla akıcı bir kitap.

Dünya ülkeleri arasında yaşanan büyük bir savaş ve bu şavaşta inançları nedeniyle yok edilmeye çalışılan Yahudiler, bu Yahudiler'e canlarını kurtarmak için yardımcı olmaya çalışan Türk diplomatları ve bu yolda yaşananlar... Ayrıca Türkiye'de ülkenin savaşa dahil edilmeye çalışılmasına karşı uğraş veren Türk hükümeti ve yaşadıkları zorluklar, attığı adımlar, verdiği kararlar...

Kitap, bir yandan savaşın iğrençliklerini, zulmünü, korkukarını, endişelerini konu edinirken bir yandan da yaşanan bir aşkı, bu aşkın ortaya çıkardığı baba-kız özlemini de konu ediniyor.

Tarihten esinlenerek kurgulanmış, bir solukta, kitabın ismi gibi nefes nefese okunacak bir kitap.
372 syf.
·Beğendi·10/10
İpucu içerir.

Ne zaman "Nefes Nefese" kalırsınız? Bir yanınızda size muhtaç çocuğunuz, diğer yanınızda ise sırf dini yüzünden karşıdan gelen askerlerin tutsaklığına maruz bırakılacak olan eşiniz varsa "Nefes Nefese" kalır mısınız?

Kitap işte tam da böyle bir zamanı ele alıyor. 2. Dünya Savaşı dönemindeki yaşanmışlıklar, hissedilenler, görüşler, siyasi kararlar, aile işleri, evlilik, aşk, din gibi birçok konuyu 360 sayfaya sığdırabilen Ayşe Kulin'e buradan sevgilerimle...

Ayrıca kitaptaki karakterler de Veda ve Umut kitabındaki karakterlerin tıpatıp aynısı. Sadece isimler farklı. Nefes Nefese, Veda ve Umut kitabından önce yazılsa da ben Nefes Nefeseyi çok daha sonra okudum. Çok sonra okumaktan da oldukça mesudum. Çünkü Veda kitabındaki anlatım ve Karakterler beni benden almıştı. Beni benden alan bir romanı tekrar okumak gibi hissettiğim de oldu, devamını okumak gibi hissettiğim de oldu.

Kitaptaki canım karakter "Selva" Umut kitabında da tamamiyle sevdiğim "Sabahat". Sevdiğim karakterlerle tekrar buluşmak beni benden aldı diyebilirim. Kendime en yakın bulduğum karakteri de bu kitapta bulabildim. Özgürlük anlayışı yönüyle Selva tamamiyle bir ben gibi. Kadın olması beni onun düşüncelerine benzemekten alıkoyamaz. En sevdiğim yazarların birinin kitabında, kendime en yakın karakteri bulmak da daha başka bir mutluluk.

Biraz da kitaba değinecek olursak; Kitap, arka kapağında da belirtildiği gibi 2. Dünya savaşı sırasında tarafsızlığı sayesinde,
Almanlar ve Müttefikler arasında gerili ince ipte, bir cambaz maharetiyle yürüyen Türkleri konu almıştır. Ailesi, Selva'nın sevdiği adamı dininden dolayı kabul etmezler ve Selva ve Rafo da çareyi Fransaya gitmekte bulur. Çok sevdiği kocasının dininden dolayı kabul edilmeyişinin her zaman sitemini taşıyan Selva Fransa'da tüm zorluklara rağmen onu kabul etmeyen ailesinin yanına dönmez. Dönemin zorlukları arttıkça Rafo da tehlikeye bir hayli girmiştir. Bu nedenle de zamanında terk ettiği ama burnunda tüten güzel topraklarına geri döner.

Kitabın en kısa anlatımının bu olduğunu düşünüyorum. Ama yazdıklarım çekici gelmezse diye bir de şu satırları ekleyeceğim; Kitaptaki kalem olağanüstü. Bir sayfada, konular 3 farklı zamanda işleniyor ve bu mükemmellikle hissettiriliyor. Her 3 paragrafta farklı farklı yerlerde farklı farklı zamanlarda da bulunsanız asıl bahsedilen zamanın ne olduğunu unutmuyorsunuz. Bunu aksettirebilmek zorken bir de siyasi olaylara yer verilen sayfalar, emekler var. Ayşe Kulin'in kitabı yazmadan önce ne kadar çok bilgi topladığını okudukça görüyorsunuz. Tüm araştırmaları yaptıktan sonra bir de birinci ağızlardan tüm her şeyi dinleyen Ayşe Kulin bu yaşanmışlıkları romanına çok farklı bir kalemle işlemiş. Daha fazla nasıl övebilirim bilmiyorum. Eğer kitap yokluğundaysanız çıkın dışarıya ve hiç tereddüt etmeden bu kitabı alın. Okunulası bir kitap çünkü.
372 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
İsmi ile bağdaşacağı üzere “nefes nefese” okudum bitirdim kitabı ve okuduğum en iyi Ayşe Kulin romanıydı. Tabi şu ana kadar Ayşe Kulin’in yalnızca 3 eserini okumuş olmam bu çözümlememde sizi yanıltmasın belki daha daha güzelleri de vardır, bilemiyorum.

Özetle 2. Dünya savaşı sıralarında Hitler ve bilindiği üzere Hitlerin yaptığı Yahudi katliamını konu alıyor genel hatlarıyla. Ama içerisinde dik başlı ve kararlı bir aşk, kişisel yargılarının önüne geçemeyen bir baba, Türk diplomatların olağanüstü çabalarla Türk asıllı olan veya olmayan Yahudileri kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaları gibi birbirleriyle harika zincirlenmiş konuları barındırıyor.
---Hatta spoiler vermeyeceksem bir bölümünde çalışma kampı adı verilen Yahudilere eziyet edilen o cehenneme sürüklenen Türk asıllı Yahudilerin de içinde bulunduğu az önce hareket etmiş vagona Marsilya başkonsolosu Nazım Kender’in (internetten araştırdığım kadarıyla bu kişi gerçekte Necdet Kent oluyormuş) tren isteği üzere durdurulmayınca koşup atlaması ve peşinden birkaç istasyon sonra bu insanların tamamını kurtararak trenden en son kendi inmesi gerçekten gözlerimi kocaman açarak okuduğum ve bu gerçek olabilir mi acaba dediğim bir bölümdü. Kendi canını tehlikeye atarak onlarca yahudiyi kurtaran cesur insan.---

Söylenildiği gibi dinler arası diyalog mesajı aldığım söylenemez yalnızca Müslümanlarca kabul görmeyen bir olayı konu alıyor. Bu konu da Müslüman bir kadının farklı dine mensup bir insan ile evlenemeyeceği. Kitapta da bunu daha çok dinimizce kabul görmediği için değil de sanki örf ve adete uygun olmadığı için reddetmişler gibi bir hava var. Bir Osmanlı vezirinin kızı (Osmanlı çökmüş dahi olsa) nasıl olur da gidip bir Yahudi gence aşık olur ve onunla evlenmeyi talep edebilir. Evet Fazıl Reşat Paşa bunu kabul etmiyor ancak o kabul etmese bile Yahudi gençle ufak bir nikah ile evlenen kızı yurtdışına kaçıyor ve kendi ülkesinde örf adet gelenek uğruna izin verilmeyen evlilikleri orada da bir gestapo tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Bu romanı kesinlikle okunmaya değer buluyorum, yaşanılan döneme ait ülkemiz gerçeklerini öğretiyor. Yahudilerin çektiğini yüreklerinizde hissedeceksiniz buna eminim.
372 syf.
·2 günde·Beğendi
Kitap çok akıcı bir üslupla yazılmıştır. Kitabı okurken bir insan bir insana bunları nasıl yapar diye düşünmekten kendimi alamadım. Bir insanın sadece dini farklı diye yargılanması insanım diyen birinin bunu yapmaması gerekir. Kitapta 2.Dünya Savaşı döneminde yaşanan olaylar anlatılmaktadır. Nazizm'in zorbalığı, insanlara ettiği muamele, dönemin diplomasisini, Selva'nın aşkı ve ailesiyle olan sorunları üzerinden anlatılmıştır. Kitabı bir solukta okudum Ayşe Kulin her zaman ki gibi kurguyu çok iyi bir şekilde yapmıştır. Kitabı okumanızı tavsiye ederim.
372 syf.
"Allah'ım" dedi içinden, çocuğuma bunları yaşatmamak için neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunmaz mı acaba?''

Konusu nedeniyle aldığım bir çırpıda okuduğum kitaptı. Akıcı bir üslupla olaydan olaya giden bir roman. Gerçekten nefes nefese bir roman. Özellikle kitabın son sayfalarında babanın kızını her şeye rağmen beklemesi çok duygulu anlatılmış.
372 syf.
·Puan vermedi
2.Dünya Savaşı sırasında nazilerin yahudilere karşı tavırları , yahudilerin kaçış öykülerini ve İnönü'nün akıllı siyaseti ile ülkemizi büyük savaşa girmeme çabalarını anlatan akıcı bir roman.
372 syf.
·10/10
Ayşe Kulin bu romanında, hem ülkeyi savaşın ortasından başarıyla geçiren kadronun hem de Selva ile Rafael'in zor aşkının peşine düşerek, İstanbul'dan Marsilya'ya, Ankara'dan Kahire'ye kadar uzanırken, kendi canları pahasına yüzlerce Yahudi'yi Nazi kıyımından kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını da anlatıyor.
2.Dünya Savaşı dönemindeki, yaşamın içindeki; aile ilişkileri, aşk, siyasi kararları ele alıp gerçek olaylarla tarihi gerçekleri kaleme döküyor...

Osmanlı Paşalarından Fazıl Reşat Paşa'nın kızı Selva aşık olduğu sevgilisi gayri müslim, yahudi genç Rafael'i dininden dolayı ailesine bir türlü kabul ettiremez ve çok büyük bir üzüntü duyar, ailesine sitem eder. Ailesi tarafından dışlanınca sevgilisi ile birlikte Fransa'ya gider.
"Baba evine dönmeyeceğim abla". Beni sırf müslüman olmayan bir erkeği sevdim diye hayatından çıkaran babamın evine dönmeyeceğim" diyen Selva'nın, gurbette geçen yaşam mücadelesidir bir şekilde.

Nefes Nefese, Ayşe Kulin'in diğer kitapları gibi "nefes nefese" okuyacağınız, gerçek olaylarla işlenmiş, sürükleyici ve okurken merak uyandıran tarih, aşk ve kaçış romanıdır. Yıllarca gurbette yaşayıp, sıla hasreti çekerken, bir yandan da hayatta kalma mücadelesi verirken ben, kendimi çoğu zaman romanın bir parçası olarak hissettiğimi söylemeliyim.
372 syf.
·3 günde·9/10
Kitabın adı gibi nefes nefese okuyacağınız harika bir tarihi roman.2. Dünya savaşı sırasında yaşanan insanlık dışı olaylardan kısa bir kesit anlatan kitabı beğeneceksiniz.
372 syf.
·9/10
Can sıkıntısından elime alıp şöyle bir bakayım ne varmış dediğim sonra hikayesi ile beni hapseden bir anlatımdı. Kim ne der bilmiyorum lakin konusu ve geçtiği zaman beni hemen kendisine bağladı. Yorumu yazarken romanı anlattığımı fark ettim :) nasıl kaptırmışsam kendimi. Şunu söylemeden geçemeyeceğim ama; tabulara meydan okuyup ölüm gelmişken bile kapıya aşkından ayrılmayan bir kızın güzel hikayesi. Tabular da öyle yenilir yutulur cinsten değil dönemine göre. İyi okumalar..
372 syf.
·7 günde·8/10
Ne demeliki "Nefes Nefese"... Carpici bir tarih, bugüne kadar hic rastlamadigim bir gercek. Bilgi dolu heyecanli anlatimiyla yine bir Ayse Kulin basarisi! Kesinlikle sürükleyici ve hüzünlendiren bi yandan tabii gururlandiran bir kitap. Bana göre daha dramatik olabilirdi. Okunmasi gereken cok güzel bir tarihi roman.
Çiçeklerin arasında en çok papatyayı severdi nedense Selva. Onun gibi, başına buyruk ama mütevazi kır çiçeği, diye düşündü Leman Hanım.
Ölüm uzaktayken korkutmuyordu insanı. Ama tam karşınızda durup gözlerinizin içine baktığında, hemen kurtulmanız gereken amansız bir düşmana dönüşüyordu.
"Hayat dediğin nedir ki?Eninde sonunda hepimiz ölecek değil miyiz?Bari yaşam süremizi şerefli emellerle dolduralım da yaşadığımıza değsin."
Ayşe Kulin
Sayfa 322 - Everest Yayınları
"Allahım" dedi içinden, "Çocuğuma bunları yaşatmamak için, neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunamaz mı acaba?"
"Kaç ormandan geçti
içinde kaybolduğumuz o büyük takip
içimizde bunca gurbet dururken
yol ettik uzaktaki sılayı"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nefes Nefese
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894532
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Nefes Nefese
Nefes Nefese
Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öykü Nefes Nefese. Avrupa'yı kasıp kavuran ve tarihin en acımasız gerçeklerinden biri olan Nazizm'i, dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken, bu tarihi planın ön yüzünde de Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlendiği Yahudi gencin aşkını ve kaçışını da dile getiriyor. Son dönemlerde yazılmış, bireylerin tarihi ile insanlığın tarihi arasındaki o kaçınılmaz kesişime ışık tutan en önemli romanlardan biri olan Nefes Nefese, usta bir yazarın başyapıtları arasında yer almaşım da haklı çıkartıyor böylece.

Her zamanki sürükleyici anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla
Ayşe Kulin bir kez daha, okurlarının gösterdiği ilginin
nedenini açıklamış oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.783 okur

 • BETÜL TOPRAK
 • Demet Çakmak
 • Ayaz ayaz
 • Gül Gündüz
 • Mine Poyraz
 • Asena
 • Bzky
 • Aylin Tuzun
 • Ahmet Aktaş
 • hnacan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%33.2
45-54 Yaş
%17.3
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.4
Erkek
%16.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (165)
9
%22.4 (138)
8
%25.7 (158)
7
%12.8 (79)
6
%4.6 (28)
5
%2.6 (16)
4
%0.8 (5)
3
%0.5 (3)
2
%0.3 (2)
1
%0.5 (3)

Kitabın sıralamaları