Nefes Nefese

8,3/10  (367 Oy) · 
1.685 okunma  · 
307 beğeni  · 
5.847 gösterim
Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öykü Nefes Nefese. Avrupa'yı kasıp kavuran ve tarihin en acımasız gerçeklerinden biri olan Nazizm'i, dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken, bu tarihi planın ön yüzünde de Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlendiği Yahudi gencin aşkını ve kaçışını da dile getiriyor. Son dönemlerde yazılmış, bireylerin tarihi ile insanlığın tarihi arasındaki o kaçınılmaz kesişime ışık tutan en önemli romanlardan biri olan Nefes Nefese, usta bir yazarın başyapıtları arasında yer almaşım da haklı çıkartıyor böylece.

Her zamanki sürükleyici anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla
Ayşe Kulin bir kez daha, okurlarının gösterdiği ilginin
nedenini açıklamış oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  372
 • ISBN:
  9789752894532
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
 01 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ayşe Kulin'in uzuuuun bir süre kitaplığımda bekleyen kitabını nihayet okudum. Yine kendine has üslubuyla, her bir karakterinin düşünce yapısıyla gayet akıcı bir kitap. Konusuna gelince, 2.Dünya Savaşı sırasında yaşanılan insanlık dramını anlatıyor. Selva, yahudi Rafael ile evlenmiş, ailesi tarafından gözden çıkarılmış bir halde Fransa'ya yerleşiyor. Hitler'in Fransa'ya da sızmasıyla birlikte, ailesini onların elinden kurtarmak için verdiği mücadeleye tanık oluyoruz. Oldukça akıcı bir roman. Diyalogların çokça olması kitabın akışını hızlandırıyor. Sadece bazı yerlerde gereksiz detayların olması dışında iyi. Hele o yıllarda Türk hükümetinin iki arada bir derede durumu çok iyi anlatılmış! Almanya'nın baskısı, Rusların baskısı, İngiltere desen zaten her zaman pençeleri hazır! Benim en sevdiğim karakterler Nazım Kender ve Tarık Arıca oldu. Okumayan varsa, özellikle Ayşe Kulin'in tarzından hoşlanıyorsanız, tercih edebilirsiniz...

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nefes Nefese
Ayşe Kulin'in yamış olduğu benim okuduğum ilk eseriydi güzel bir eserdi benim için 2.dünya savaşından olayların ele alındığı sıcak bir aşk hikayesi vardı ve kitapta beni en çok etkileyen olay örgüsüydü olayı ardı ardına düz bir çizgide anlatmak yerine daha karmaşık hale getirmesi bir baştan bir ortadan gitmesi benim çok hoşuma gitti doğrusu okunabilir eserlerden okuyan herkese keyifli okumalar dilerim en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

silaes 
 09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kaliteli tarihi roman. Çok emek verildiği her halinden belli.
Lakin, işin Ankara ayağı beni pek sarmadı. Ne yalan söyleyim 1940 larin" briçci" bürokrat karısı olmaktan baska vasfi olmayan kadinlarin sahnelerinde gercekten çok sıkıldım. Bahsettiğim gruba karşı bir antipatim var. Ondan sanırım. ( söz meclisten dısarı tabiiki) birde. Bir derdi. Kafasında kurup yataklara düsen trenden atlayan veya kocam beni sevmiyor diye kuruntulara düşen marazi kadın tiplemelerini sevmiyorum ben. Okurken beni geriyorlar. Kadın karakterlerden Selva tabiki digerlerinden sivrildi. Ama onda bile beni geren sahneler oldu. Çok zeki, gözü kara ve güclü bir kadın. Bu yönünü sevdim. Beni kitaba o bagladı diyebilirim. Sonlara dogru o Tren Türkiye sınırına girerken duyduğum heyecanı anlatamam. Benim için kitap o noktada başladı ve kısa sürede bitti. Keman sahnesi ve akabindeki gelişmeler gözümden yaş akitmayı başardi. Finali de başarılı buldugumu belirtmek isterim.

Kitabın oluşumunu sağlayan olayların gerçekte yaşanması insanı daha da derinden etkiliyor. Diplomasi tarihi derslerinde ben olsam okuturdum. Okutulmalıdır da. Büyük bir yari legal diplomatik başarı var. Ama insan geride kalanların akibetlerini düşünmeden de edemiyor. Ülkemiz sınırları içinde peyda olan en küçük olayda bile parmagini çekinmeden sallayan Almanların tarihte adlarini yazdirdiklari en önemli olay....
Keşke herkes kendi kapısı önündeki pisliği paspasın altına iteleyip, üstünü örtmeye çalışmaktansa... Süpürse...

Başucumda Kitap 
 24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İpucu içerir.

Ne zaman "Nefes Nefese" kalırsınız? Bir yanınızda size muhtaç çocuğunuz, diğer yanınızda ise sırf dini yüzünden karşıdan gelen askerlerin tutsaklığına maruz bırakılacak olan eşiniz varsa "Nefes Nefese" kalır mısınız?

Kitap işte tam da böyle bir zamanı ele alıyor. 2. Dünya Savaşı dönemindeki yaşanmışlıklar, hissedilenler, görüşler, siyasi kararlar, aile işleri, evlilik, aşk, din gibi birçok konuyu 360 sayfaya sığdırabilen Ayşe Kulin'e buradan sevgilerimle...

Ayrıca kitaptaki karakterler de Veda ve Umut kitabındaki karakterlerin tıpatıp aynısı. Sadece isimler farklı. Nefes Nefese, Veda ve Umut kitabından önce yazılsa da ben Nefes Nefeseyi çok daha sonra okudum. Çok sonra okumaktan da oldukça mesudum. Çünkü Veda kitabındaki anlatım ve Karakterler beni benden almıştı. Beni benden alan bir romanı tekrar okumak gibi hissettiğim de oldu, devamını okumak gibi hissettiğim de oldu.

Kitaptaki canım karakter "Selva" Umut kitabında da tamamiyle sevdiğim "Sabahat". Sevdiğim karakterlerle tekrar buluşmak beni benden aldı diyebilirim. Kendime en yakın bulduğum karakteri de bu kitapta bulabildim. Özgürlük anlayışı yönüyle Selva tamamiyle bir ben gibi. Kadın olması beni onun düşüncelerine benzemekten alıkoyamaz. En sevdiğim yazarların birinin kitabında, kendime en yakın karakteri bulmak da daha başka bir mutluluk.

Biraz da kitaba değinecek olursak; Kitap, arka kapağında da belirtildiği gibi 2. Dünya savaşı sırasında tarafsızlığı sayesinde,
Almanlar ve Müttefikler arasında gerili ince ipte, bir cambaz maharetiyle yürüyen Türkleri konu almıştır. Ailesi, Selva'nın sevdiği adamı dininden dolayı kabul etmezler ve Selva ve Rafo da çareyi Fransaya gitmekte bulur. Çok sevdiği kocasının dininden dolayı kabul edilmeyişinin her zaman sitemini taşıyan Selva Fransa'da tüm zorluklara rağmen onu kabul etmeyen ailesinin yanına dönmez. Dönemin zorlukları arttıkça Rafo da tehlikeye bir hayli girmiştir. Bu nedenle de zamanında terk ettiği ama burnunda tüten güzel topraklarına geri döner.

Kitabın en kısa anlatımının bu olduğunu düşünüyorum. Ama yazdıklarım çekici gelmezse diye bir de şu satırları ekleyeceğim; Kitaptaki kalem olağanüstü. Bir sayfada, konular 3 farklı zamanda işleniyor ve bu mükemmellikle hissettiriliyor. Her 3 paragrafta farklı farklı yerlerde farklı farklı zamanlarda da bulunsanız asıl bahsedilen zamanın ne olduğunu unutmuyorsunuz. Bunu aksettirebilmek zorken bir de siyasi olaylara yer verilen sayfalar, emekler var. Ayşe Kulin'in kitabı yazmadan önce ne kadar çok bilgi topladığını okudukça görüyorsunuz. Tüm araştırmaları yaptıktan sonra bir de birinci ağızlardan tüm her şeyi dinleyen Ayşe Kulin bu yaşanmışlıkları romanına çok farklı bir kalemle işlemiş. Daha fazla nasıl övebilirim bilmiyorum. Eğer kitap yokluğundaysanız çıkın dışarıya ve hiç tereddüt etmeden bu kitabı alın. Okunulası bir kitap çünkü.

Emire Nişli 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ayşe Kulin bu romanında, hem ülkeyi savaşın ortasından başarıyla geçiren kadronun hem de Selva ile Rafael'in zor aşkının peşine düşerek, İstanbul'dan Marsilya'ya, Ankara'dan Kahire'ye kadar uzanırken, kendi canları pahasına yüzlerce Yahudi'yi Nazi kıyımından kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını da anlatıyor.
2.Dünya Savaşı dönemindeki, yaşamın içindeki; aile ilişkileri, aşk, siyasi kararları ele alıp gerçek olaylarla tarihi gerçekleri kaleme döküyor...

Osmanlı Paşalarından Fazıl Reşat Paşa'nın kızı Selva aşık olduğu sevgilisi gayri müslim, yahudi genç Rafael'i dininden dolayı ailesine bir türlü kabul ettiremez ve çok büyük bir üzüntü duyar, ailesine sitem eder. Ailesi tarafından dışlanınca sevgilisi ile birlikte Fransa'ya gider.
"Baba evine dönmeyeceğim abla". Beni sırf müslüman olmayan bir erkeği sevdim diye hayatından çıkaran babamın evine dönmeyeceğim" diyen Selva'nın, gurbette geçen yaşam mücadelesidir bir şekilde.

Nefes Nefese, Ayşe Kulin'in diğer kitapları gibi "nefes nefese" okuyacağınız, gerçek olaylarla işlenmiş, sürükleyici ve okurken merak uyandıran tarih, aşk ve kaçış romanıdır. Yıllarca gurbette yaşayıp, sıla hasreti çekerken, bir yandan da hayatta kalma mücadelesi verirken ben, kendimi çoğu zaman romanın bir parçası olarak hissettiğimi söylemeliyim.

Meral Ceren 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2.Dünya Savaşı sırasında nazilerin yahudilere karşı tavırları , yahudilerin kaçış öykülerini ve İnönü'nün akıllı siyaseti ile ülkemizi büyük savaşa girmeme çabalarını anlatan akıcı bir roman.

Tuncay YILDIRIM 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitabın adı gibi nefes nefese okuyacağınız harika bir tarihi roman.2. Dünya savaşı sırasında yaşanan insanlık dışı olaylardan kısa bir kesit anlatan kitabı beğeneceksiniz.

"Allah'ım" dedi içinden, çocuğuma bunları yaşatmamak için neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunmaz mı acaba?''

Konusu nedeniyle aldığım bir çırpıda okuduğum kitaptı. Akıcı bir üslupla olaydan olaya giden bir roman. Gerçekten nefes nefese bir roman. Özellikle kitabın son sayfalarında babanın kızını her şeye rağmen beklemesi çok duygulu anlatılmış.

Haluk Kabil 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Ne demeliki "Nefes Nefese"... Carpici bir tarih, bugüne kadar hic rastlamadigim bir gercek. Bilgi dolu heyecanli anlatimiyla yine bir Ayse Kulin basarisi! Kesinlikle sürükleyici ve hüzünlendiren bi yandan tabii gururlandiran bir kitap. Bana göre daha dramatik olabilirdi. Okunmasi gereken cok güzel bir tarihi roman.

Su Polat 
 10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · 10/10 puan

Kitabın güzelliğini analatacak kelime bulamıyorum şuan gerçekten...Çok pişmanım keşke Ayşe KULİN' LE daha önce karşılaşsaydım.Tarih ve aşk iç içe. Sırf dinleri farklı diye aileleri tarafından reddedilip Parise giden aşıkların ve onların çevresinde benzer durumlardan muzdarip insanlar.2. Dünya savaşı eşiğinde herkesin kendinden önce en sevdikleri kurtarma mücadelesi...Ve Türkiye'nin din,ırk ayırmadan hatta kendi vatandaşı olmayan insanlara yardım eli ve Tren kalkıyor Marsilya'dan Tehlike'nin göbeği olan Parise oradan İstanbul'a sağ salim gidebilmek için dua eden cesur , küçük yürekler...Okuyun bir an önce....

5 /

Kitaptan 63 Alıntı

Emire Nişli 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Baba evine dönmeyeceğim abla". Beni sırf müslüman olmayan bir erkeği sevdim diye hayatından çıkaran babamın evine dönmeyeceğim diyen Selva'nın, gurbet cehenneminde geçen trajik yaşam mücadelesidir.

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
KüLKeDiSi 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Ancak eceli gelen ölür beyim, " dedi şoför.
Tarık,Türk insanının ruhuna sinmiş bu kaderci görüş karşısında ürperdiğini hissetti.

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
Başucumda Kitap 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gezip tozmak için kendi dininden birini bulamadın mı koca İstanbul'da?" demişti, Doğudan gelmiş bir genç. "bizim oralarda olsa, çoktan vurmuştuk seni."
"İptidailliğinizle bir de iftihar mı ediyorsunuz?" diye sormuştu Selva. "Kolaylıkla adam vurabiliyorsanız, nerede kaldı sizin Müslümanlığınız.?

Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 40)Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 40)

"Allah'ım" dedi içinden, çocuğuma bunları yaşatmamak için neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunmaz mı acaba?

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
gökçe türkkan 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bizim de bazen keşke Avrupalı doğsaydık diye düşündüğümüz olmuyor mu, adamların medeniyet seviyelerine, bilgilerine, sistemlerine özenmiyor muyuz?"

Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 130)Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 130)
ayşe 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hayat dediğiniz nedir ki? Hepimiz eninde sonunda ölecek değil miyiz? Bari yaşam süremizi şerefli emellerle dolduralım da, yaşadığımıza değsin."

Nefes Nefese, Ayşe KulinNefes Nefese, Ayşe Kulin
Rabia Furuğ 
10 Ara 2017 · 8/10 puan

"Bana ilgi duyuyorsunuz çünkü sizi bir kitap gibi sayfa sayfa açmayı ve okumayı başarıyorum."

Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 279)Nefes Nefese, Ayşe Kulin (Sayfa 279)