İnsanın Anlam Arayışı

8,6/10  (106 Oy) · 
233 okunma  · 
110 beğeni  · 
4.009 gösterim
20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı'nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.
Okurlar, Frankl'ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre'dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında "anlam"ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, "İnsanı insan yapan nedir?" sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor.

"Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yaşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786054054206
 • Orijinal Adı:
  Man's Search For Meaning
 • Çeviri:
  Selçuk Budak
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:
Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel fakat
Kitabı okuduktan sonra her şey güllük gülistanlık olmayacak. Sadece bir bakış açısı katıyor. Örnekler vererek insan hayatına anlam katmaya çalışmış. Açıkçası tam istediğimi alamadım. Ya da benim psikolojim gerçekten bozuk :)
Kitap aslında şu temelde yazılmış:
"Bir insanın yaşama amacını elinden alırsanız, hayatın bir anlamı kalmaz."
Yazar kısaca diyor ki kendinize bir hedef bir amaç belirleyin yoksa boşluğa düşersiniz..Günümüzün en büyük sorunlarından biri de bu değil mi zaten?
Can sıkıntısı. Her şey can sıkıntısından..Çünkü çok fazla düşünüyoruz...Cehalet mutlulukmuş gerçekten.

Osman Yüksel 
 13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Victor F. Frankl 2.Dünya savaşı sonrasında Nazilere ait 4 toplama kampından da sağ çıkmayı başarmış fakat karısını, annesıni ve babasını bu kamplarda kaybetmiştir.Frankl'nin kamplarda olduğu süre boyunca bol bol gözlem yapma şansı olmuştur.Insanların gaz odalarına gönderilmelerine, krematoryum denen odalarda insanların canlı canlı yakılmalarına tanıklık etmiştir. -30 derecede çalıştırılan, yüz kişilık trenlere 500 kişi binip bir kamptan digerine yolculuk ettirilen, tipine göre yaşina göre veya kamp komutanının keyfine göre krematoryuma gönderilen bu insanları hayatta tutan şeyin onların duyguları, cesareti ve umutları olduğu gerçeğini gören Frankl Logoterapi tekniğini bulmuştur. Yani insanın kendine bu hayatta bir anlam bulması....bu sayede insanların her türlü olumsuzluklara göğüs gerebileceğini ve en büyük acılardan en büyük mutlulukların çıkarılabileceğini savunmuştur. Kesinlikle ufkunuzu açacak bakış açınızı çeşitlendirecek müthiş bir kitap. Okuyun arkadaşlar...

Kutlu TOKDEMİR 
 06 Eyl 21:18 · Kitabı okudu · 3 günde · 1/10 puan

Kitabı merakla aldım okumaya başladım konusunu anlamaya çalışıyorum önce tam anlamak ile nazilerin bir kimis kamp olaylarını anlatırken sonrasında psikoloji olaylara türlere döndü ben daha çok 2 veya 3 bölümlük bir filmin ilki değil de 2 ve 3 bölümü izler gibi gördüm neden derseniz yahudilere yapılan katliyam soykırım olsun çocuğundan yaşlısına kadar acımasızca yapılan vahşeti okudum veya videolar da anlatımları izledim bu kadar olayı yaşayıp hayat da kalan birinin ömür boyu düzelmeyecek bir psikoloji ye sahip olur insanların gözü onunda yakılması bir annenin bebeğinin içi deşilmesi çocukların sırt derileri canlı canlı yüzülüp birbirine dikilmesi ve bunun gibi bir sürü vahşet verici olaylar için de hangi psikoloji den bahsediyor onu anlamadım normal bir okurdan ziya de psikiyatri ye ihtiyacı biri doktorlar okuyabilir diye düşünüyorum söylendiği kadar etkilenmedim tabi bu benim fikrim etkilenenlere de saygı duyarım yalnız bu kitap dan önce nazilerin yaptığı vahşeti okursa ozaman beni daha iyi anlarlar.

İlayda G. 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten çok etkilendiğim kitaplardan birisi. İnsanın kendini, yaşamını, anlamını sorgulamasını ve bunlardan gerçek bir ders almasını, anlamını bulmasını sağlıyor. Aşırı ilgi çekici bir kitap. Yapılan tespitler, örnekler harika. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

pınar 
02 Eyl 00:28 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk bölümde yazarın hayatini okuyacaginiz bu kitapta , yazarın nazi kamplarında yıllarını geçirmiş bir psikiyatrist olduğunu ogreneceksinz. Türlü işkenceler ve travmalar yaşamış bir psikiyatristin hayat görüşü ve olayları değerlendirisi okumaya değer doğrusu. Logoterapi olarak adlandırdığı bir terapi sekli ortaya koyuyor yazar ve psikanalizden ayrılıyor cesurca. Sıkça nietzsche bin su sözünü hatırlatıyor 'Yaşamak için bir neden'i olan kişi, hemen her nasıl'a dayanabilir '. Evet, fazla haklı.

Şiddetle tavsiye ediyorum, mutlaka kitapliginizda olmalı..

Birbulutolsam 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir akrabamın kitaplığında tesadüf eseri bulup okudum. Sonra okuduğum kitapların bu kitaba hep atıf yaptığını gördüm. Yazar nazi zulmüne uğrarken aklını ve kendini kaybetmemek için zihinsel olarak kendini motive ediyor. Çok mutsuzken okumuştum. Bana çok iyi geldi.

Muhammet Ali Tütüncü 
17 Eyl 04:56 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Psikoloji ye meraklı bir insanın rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. İnsana örnekler vererek ve bir psikoloji uzmanının gözünden inceleyerek bakış açısı kazandırıyor. Örneğin sigara her zaman insan öldürmüyor, bazen insanları yaşayabiliyor dediğinizde size mantıksız gelen bir şeyin iç yüzünü öğrendiğiniz de çok ilginç diyebilirsiniz. Kısacası ben sevdim içinde asıl amacın ın yanında birçok örnekli düşünceler bulunmakta.

Ali Rıza MALKOÇ 
22 Nis 10:03 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hem nöroloji hem de psikiyatri profesörü olan yazar, nazi kamplarında kaldığı dönemdeki gözlemlerini bilimsel gözlükle kaleme almış.kendi terapi yöntemi olan logoterapi hakkında güzel bilgiler var.
Kitabın başlangıç kısmı daha akıcı ve anlaşılır geldi bana.

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Victor Frankl 2. Dünya savaşı esnasında toplama kamplarındaki insanlık ayıbının tüm açıklığıyla ortaya serdiği ve kamplardaki hayat şartlarının bu kadar olumsuz olmasına rağmen ayakta kalabilmeyi öyle güzel dile getirmiş ki ! Bu toplama kampında yazarın gözlemlediği önemli bir olay da, 1944’ ün son haftasıyla 1945 ilk günleri arasındaki ölüm oranının, önceki ölüm oranlarından çok büyük bir artış gösterdiğini şu şekilde yorumlamaktadır: ‘Bunun nedeni tutukluların çoğunun, yılbaşına kadar tekrar evlerinde olacağı yolunda safça bir umutla yaşamış olmalarıydı. Yeni yıl yaklaştıkça gelen haberler cesaret verici olmadığı için, tutuklular cesaretlerini yitirmiş ve hayal kırıklığına yenik düşmüşlerdi. Bu da direnme güçleri üzerinde tehlikeli bir etki yaratmış ve birçoğu ölmüştü.’ Aslında mevcut durumu en güzel Nietzsche’ nin ‘Yaşamak için bir neden’i olan kişi, hemen her nasıl’ a dayanabilir’ sözü bu anlatılanları en güzel ve yalın şekilde özetlemektedir..

emre ceylan 
 14 Şub 06:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın giriş kısmında Frankl'ın hayatta -kuru bir nihilist tavırla- anlam arayışında olan hastalarına neden intihar etmediklerini sorarak başlaması insanı derinden sarsıyor. Psikanaliz eğitimi almış olan Frankl bu tekniği insanının kendi varoluş amacından uzak buluyor ve kendi Logoterapi adını verdiği tekniği geliştiriyor.
Bu kitapta da 2. Dünya Savaşı zamanında Nazi kamplarındaki olanları bir terapistin gözünden okuyacaksınız. Dikkat derin psikolojik gözlem ve analizler içerir. Bu analizleri de gayet açık bir dille çok güzel anlatmıştır.
Bu kamplardaki gözlemleri sonucunda da kendi tekniğini yani Logoterapiyi geliştirmiştir.

3 /

Kitaptan 82 Alıntı

İlayda G. 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama gözyaşlarından utanmamız gerekmiyordu, çünkü gözyaşları, bir insanın cesaretlerinin en büyüğüne, acı çekme cesaretine sahip olduğuna tanıklık ediyordu.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Franklİnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamak acı çekmektir; yaşamı sürdürmek çekilen acıda bir anlam bulmaktır.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 9 - (önsöz))İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 9 - (önsöz))
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan, onurunu bir toplama kampında bile koruyabilir.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 82)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 82)
sezen 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın, yaşamın yaşamaya değer oluşuna ilişkin kaygısı, hatta umutsuzluğu varoluşsal bir bunaltıdır. Ama kesinlikle bir ruh hastalığı değildir.
Logoterapi, hastaya kendi yaşamında anlam bulması için yardım etmeyi görev saymaktadır. Logoterapi, hastanın kendi varoluşunun gizli logos'unun(anlamının) farkına varmasını sağlaması ölçüsünde analitik bir süreçtir.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 117)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 117)
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dayak olaylarının en acı verici kısmı, çağrıştırdıkları onur kırıcı şeylerdi.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 39)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 39)
Ardıç Kuşu 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Aklınızı kaybetmenize neden olacak şeyler vardır ya da kaybedecek aklınız yoktur." Anormal bir duruma gösterilen anormal bir tepki normal bir davranıştır.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 34)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 34)
sezen 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Psikanaliz sırasında, hastanın divana uzanıp, bazen söylenmesi hiç de hoş olmayan şeyleri anlatması gerekir." Bunun üzerine şu açıklamayı yaptım. "Logoterapide ise hasta dik oturabilir, ama bazen duyulması hiç hoş olmayan şeyleri duyması gerekir."

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 112)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 112)
Leva 
 13 Haz 20:28 · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlük, olumlu yanı sorumluluk olan olgunun tamamen negatif yanından başka bir şey değildir. Aslına bakılacak olursa, sorumluluk terimiyle yaşanmadığı sürece özgürlük, salt keyfiyet içinde yozlaşma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 124 - Öteki Yayınevi)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 124 - Öteki Yayınevi)