İnsanın Anlam Arayışı

8,9/10  (56 Oy) · 
119 okunma  · 
52 beğeni  · 
3.365 gösterim
20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı'nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.
Okurlar, Frankl'ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre'dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında "anlam"ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, "İnsanı insan yapan nedir?" sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor.

"Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yaşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786054054206
 • Orijinal Adı:
  Man's Search For Meaning
 • Çeviri:
  Selçuk Budak
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:
Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel fakat
Kitabı okuduktan sonra her şey güllük gülistanlık olmayacak. Sadece bir bakış açısı katıyor. Örnekler vererek insan hayatına anlam katmaya çalışmış. Açıkçası tam istediğimi alamadım. Ya da benim psikolojim gerçekten bozuk :)
Kitap aslında şu temelde yazılmış:
"Bir insanın yaşama amacını elinden alırsanız, hayatın bir anlamı kalmaz."
Yazar kısaca diyor ki kendinize bir hedef bir amaç belirleyin yoksa boşluğa düşersiniz..Günümüzün en büyük sorunlarından biri de bu değil mi zaten?
Can sıkıntısı. Her şey can sıkıntısından..Çünkü çok fazla düşünüyoruz...Cehalet mutlulukmuş gerçekten.

Osman Yüksel 
 13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Victor F. Frankl 2.Dünya savaşı sonrasında Nazilere ait 4 toplama kampından da sağ çıkmayı başarmış fakat karısını, annesıni ve babasını bu kamplarda kaybetmiştir.Frankl'nin kamplarda olduğu süre boyunca bol bol gözlem yapma şansı olmuştur.Insanların gaz odalarına gönderilmelerine, krematoryum denen odalarda insanların canlı canlı yakılmalarına tanıklık etmiştir. -30 derecede çalıştırılan, yüz kişilık trenlere 500 kişi binip bir kamptan digerine yolculuk ettirilen, tipine göre yaşina göre veya kamp komutanının keyfine göre krematoryuma gönderilen bu insanları hayatta tutan şeyin onların duyguları, cesareti ve umutları olduğu gerçeğini gören Frankl Logoterapi tekniğini bulmuştur. Yani insanın kendine bu hayatta bir anlam bulması....bu sayede insanların her türlü olumsuzluklara göğüs gerebileceğini ve en büyük acılardan en büyük mutlulukların çıkarılabileceğini savunmuştur. Kesinlikle ufkunuzu açacak bakış açınızı çeşitlendirecek müthiş bir kitap. Okuyun arkadaşlar...

İlayda G. 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten çok etkilendiğim kitaplardan birisi. İnsanın kendini, yaşamını, anlamını sorgulamasını ve bunlardan gerçek bir ders almasını, anlamını bulmasını sağlıyor. Aşırı ilgi çekici bir kitap. Yapılan tespitler, örnekler harika. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Victor Frankl 2. Dünya savaşı esnasında toplama kamplarındaki insanlık ayıbının tüm açıklığıyla ortaya serdiği ve kamplardaki hayat şartlarının bu kadar olumsuz olmasına rağmen ayakta kalabilmeyi öyle güzel dile getirmiş ki ! Bu toplama kampında yazarın gözlemlediği önemli bir olay da, 1944’ ün son haftasıyla 1945 ilk günleri arasındaki ölüm oranının, önceki ölüm oranlarından çok büyük bir artış gösterdiğini şu şekilde yorumlamaktadır: ‘Bunun nedeni tutukluların çoğunun, yılbaşına kadar tekrar evlerinde olacağı yolunda safça bir umutla yaşamış olmalarıydı. Yeni yıl yaklaştıkça gelen haberler cesaret verici olmadığı için, tutuklular cesaretlerini yitirmiş ve hayal kırıklığına yenik düşmüşlerdi. Bu da direnme güçleri üzerinde tehlikeli bir etki yaratmış ve birçoğu ölmüştü.’ Aslında mevcut durumu en güzel Nietzsche’ nin ‘Yaşamak için bir neden’i olan kişi, hemen her nasıl’ a dayanabilir’ sözü bu anlatılanları en güzel ve yalın şekilde özetlemektedir..

Birbulutolsam 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir akrabamın kitaplığında tesadüf eseri bulup okudum. Sonra okuduğum kitapların bu kitaba hep atıf yaptığını gördüm. Yazar nazi zulmüne uğrarken aklını ve kendini kaybetmemek için zihinsel olarak kendini motive ediyor. Çok mutsuzken okumuştum. Bana çok iyi geldi.

gece kuşağı 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın hayata sıkı sıkı tutunmasının, güce sahip olmak istemesinin yahut da hayattan vazgeçmek istemesinin nedeni nedir? Frankl bu sorunun cevabını Lego terapi adını verdiği düşünme sistemiyle yahudi kamplarında yaşanan mücadelelerin tanıklığında veriyor. Zihninizde inşa ettiğiniz bir gelecek senaryosu varsa yaşama tutunma konusunda başarılı olma şansı da artıyor.

emre ceylan 
 14 Şub 06:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın giriş kısmında Frankl'ın hayatta -kuru bir nihilist tavırla- anlam arayışında olan hastalarına neden intihar etmediklerini sorarak başlaması insanı derinden sarsıyor. Psikanaliz eğitimi almış olan Frankl bu tekniği insanının kendi varoluş amacından uzak buluyor ve kendi Logoterapi adını verdiği tekniği geliştiriyor.
Bu kitapta da 2. Dünya Savaşı zamanında Nazi kamplarındaki olanları bir terapistin gözünden okuyacaksınız. Dikkat derin psikolojik gözlem ve analizler içerir. Bu analizleri de gayet açık bir dille çok güzel anlatmıştır.
Bu kamplardaki gözlemleri sonucunda da kendi tekniğini yani Logoterapiyi geliştirmiştir.

Cemre Kara 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harika bir başyapıt. Tüm psikoloji sevenlerin okuması gerek başta biraz sıkıyor bence ama sonra o kadar iyi devam ettirmiş ki bir günde bitirdim ama keşke daha uzun olsaydı dedim.

Ceylan Mumoğlu 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitapla zihnimde dağılmış puzzleler bir az daha bir araya gelmiş oldu.
"Anlam bumak için acı çekmek kesinlikle gerekli değildir. Ben sadece acıya rağmen anlamın olası olduğunu- elbette acının kaçınılmaz olması koşuluyla- vurgulamak istiyorum. Acının kaçınabilir olduğu durumlarda yapılacak en anlamlı şey, ister ruhsal veya fiziksel, ister politik olsun, acıya yol açan nedeni ortadan kaldırmak olacaktır. Gereksiz yerə acı çekmek, kahramanca değil, mazoşistce bir tutumdur"
"Acılar sadece seni geliştirirse bir anlam taşıyor".
Son cümle tüm kitaptan okuduklarımdan aldığım bir ders notu oldu.

Yolcu 
23 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ben beğendim, etkilendim.

"Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir."

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

İlayda G. 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama gözyaşlarından utanmamız gerekmiyordu, çünkü gözyaşları, bir insanın cesaretlerinin en büyüğüne, acı çekme cesaretine sahip olduğuna tanıklık ediyordu.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Franklİnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamak acı çekmektir; yaşamı sürdürmek çekilen acıda bir anlam bulmaktır.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 9 - (önsöz))İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 9 - (önsöz))
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan, onurunu bir toplama kampında bile koruyabilir.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 82)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 82)
sezen 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın, yaşamın yaşamaya değer oluşuna ilişkin kaygısı, hatta umutsuzluğu varoluşsal bir bunaltıdır. Ama kesinlikle bir ruh hastalığı değildir.
Logoterapi, hastaya kendi yaşamında anlam bulması için yardım etmeyi görev saymaktadır. Logoterapi, hastanın kendi varoluşunun gizli logos'unun(anlamının) farkına varmasını sağlaması ölçüsünde analitik bir süreçtir.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 117)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 117)
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dayak olaylarının en acı verici kısmı, çağrıştırdıkları onur kırıcı şeylerdi.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 39)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 39)
Alacalı Karga 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Aklınızı kaybetmenize neden olacak şeyler vardır ya da kaybedecek aklınız yoktur." Anormal bir duruma gösterilen anormal bir tepki normal bir davranıştır.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 34)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 34)
sezen 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Psikanaliz sırasında, hastanın divana uzanıp, bazen söylenmesi hiç de hoş olmayan şeyleri anlatması gerekir." Bunun üzerine şu açıklamayı yaptım. "Logoterapide ise hasta dik oturabilir, ama bazen duyulması hiç hoş olmayan şeyleri duyması gerekir."

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 112)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 112)
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mizah, kendini koruma savaşında, ruhun bir başka silahıydı. Mizahın, insan yapısındaki her şeyden çok, birkaç saniyeliğine de olsa, uzaklaşarak bir durumun aşılmasını sağlayabildiği, çok iyi bilinmektedir.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 58)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 58)

"Bir insanın, yaşamın yaşamaya değer oluşuna ilişkin kaygısı, hatta umutsuzluğu, varoluşsal bir bunaltıdır. Ama kesinlikle ruh hastalığı değildir."

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Franklİnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl
sezen 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mizah duygusu geliştirme ve olayları mizahi bir ışık altında görme çabası, yaşama sanatında ustalaşırken öğrenilen bir hiledir. Ama her an her yerde acı bulunmasına karşın, bir toplama kampında bile yaşama sanatını uygulamak olasıdır.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 59)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 59)