Bir Psikiyatristin Gizli Defteri En Sıradışı Vakalar

7,7/10  (1.103 Oy) · 
3.321 okunma  · 
1.020 beğeni  · 
46.595 gösterim
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055443801
 • Orijinal Adı:
  The Other Side of the Couch
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Psikoloji üzerine gerçek hayattaki hastalar ile ilgili yazılmış güzel bir eser. Dr. Small 'ın hastaları ile ilgili diyalogları ve teşhisleri sıkılmadan okuyacakları bir kitap...Tavsiye ederim..

Aysel 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap.Hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için hastaların adlarını,mekanları değiştirmiş.Gray`in mesleğine ilk başladığı yıllardan bizde onunla kitaba başlıyoruz.Kitapta toplanan en ilginç vakalar okurken size pekte ilginç gelmiyor ama olayların yaşandığı yıllar göz ardına alınırsa o zaman için çok ilginç olan vakalar arasına girdiği belli.

Kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Yazar 30 yıllık meslek hayatını kitapta anlatıyor.Dikkatimizi çektiyi en uç nokta insanların "kafalarında" sorun varsa bunu kolay kolay kabul etmemeleri, piskologu deli doktoru adlandırmaları. Ne yazıkki...

Oldukça akıcı ve eğlenceli kitap. Hem okuyorsunuz hem de düşünüyorsunuz...

15 hikaye var. Benim beğendiğim hikaye "Bebek aşkı" dı.Hikayede dikkatimi çeken,doktorun da yanılıyor ola bilmesi. Okursanız neyi anlatmak istediğimi anlayacaksınız :)

Bunu da belirtmeden geçemiyceğim. Kitapta böyle bir cümle vardı ve beni çok güldürmüştü. Dr.Gary`ın hastalarından biri başka bir psikiyatristin de yanına gidiyormuş ve Gary bunu öğrendiğinde ilk tepkisi :
"Brenda beni başka bir psikiyatrist ile `aldatıyordu`. Herhangi bir psikiyatristle de değil,yakın dostum Charlie`yle." idi. Böyle okuyunca komik gelmiyor belkide ama okursanız sizinde yüzünüze kocaman gülümseme yayılacaktır. Eminim :))

Okuyun, inanın ki bir şey kaybetmeyeceksiniz :)

Özge Uzun 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Öncelikle kitaba karşı tarafsız olmadığım kesin. psikoanalitik yaklaşım ve benzerleri bende biraz önyargı oluşturuyor. Yine de kitabı pek beğenmememin başka sebepleri de var. Basit yazılmış, tedavi süreçleri de basite indirgenmiş. Psikoloji ve psikiyatri hakkında fazla bilgisi olmayanlar için yazılmış olduğundan olabilir. Üstelik sıradışı vakalar denilse de bana pek de öyle gelmedi. Kitapta sevdiğim şeyler de yok değildi tabi. Yazarın yaptığı işteki hataları sıkça belirtmesini sevdim. Oldukça akıcı yazılmıştı. Konuya ilgisi olan insanlar için ilginç bilgiler sağlayacağı da kesin.

DUA 
11 Tem 19:45 · Kitabı okudu

On beş hikayeden oluşan bir kitap. Ama hikayeler öyle sıradan değil. Eğlenceli, komik, hüzünlü. Hikayeleri okurken bir psikiyatrist oluyorsunuz bir doktor. Hastalara bazen acıyorsunuz çoğu zamanda egleniyorsunuz.
Kitabi bitirince de kendinizi bir psikiyatrist zannetmeye başlıyorsunuz çünkü kitaptaki kahramanların hastalıklarının tedavilerinide ilaclarin isimlerini de öğreniyorsunuz.

Uğur Ukut 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Seksenli, doksanlı yıllar derken günümüzden de örneklerle okuyucusuna büyük katkıları olan ara ara kendini hasta hissettiren bir kitap. Dr. Small'ın büyük ihtimalle hastalarından onay alarak derlediği oldukça enteresan ve sıra dışı sayılabilecek vakalar var. Aklınızda tutabilirseniz çok zengin bir bilgi aktarımı da söz konusu. Okuyun derim.

Kitabı, Sevgili Ce-mâ'nın Kitap Kardeşliği etkinliğinde Uğur Ukut gönderdi. Bu inceleme vesilesiyle ikisine de teşekkür ediyorum. Kitap hakkında yazacaklarıma geçmeden Uğur abinin kitabın başına yazdığı Ataol Behramoğlu' nun sözünü sizlerle de paylaşmak istedim. "Yaşamak görevdir yangın yerinde, yaşamak insan kalarak."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabında Garg Small, 30 yıllık başarılı meslek hayatında başından geçen ve en sıradışı olarak anlandırdığı 15 vakayı bizimle paylaşmış. Bunu yaparken mesleğine başladığı ilk günden itibaren yaşadıklarına, aşk hayatına, evliliğine ve kariyerinde yaşadığı zorluklara yer vererek vakaları sıkıcı olmaktan kurtarmış. İnceleme türündeki kitap sanki bir romanmış gibi kolayca okunabiliyor. Psikoloji alanında ilgili olanların belki olağan bulabileceği vakaları ben ilgi çekici buldum. Hatta bazı vakalarda kendinize de ufak birkaç soru sorabilirsiniz.

Small, meslek hayatına yazarlığı eklerken eşi Gigi Vorgan' ın desteğini aldığı için bütün kitaplarına yazar olarak onunda ismini ekliyor hatta bazı vakaların çözümlenmesinde de eşinin yardımcı olduğunu görüyoruz.

Kitabın bence olumsuz yönü bazı markalardan bahsedilmesi (bkz:Starbucs). Bu bana Emrah Serbes'in Deli Duman ve Murat Menteş' in Ruhi Mücerret kitabını hatırlattı. Ürün yerleştirme şeklinde markaların kitaplarda sık sık tekrar edilmesini itici buluyorum. Yazarlar bunu marka eleştirisi niteliğinde yapmış olsa bile (bu kitapta öyle bir durum yok.) benim için olumsuz.

AyşeNur 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

En zevkli olan ne biliyo musunuz..?
Beğenıyle okuduğun bir kıtabın yazarının hayatta oluşu..
Okunanların yaşananların gerçek oluşu bana ayrı bı heyecan vermekle kalmayıp kıtabı okumaya karşı farklı bi istek uyandırıyor bende. Hayatın toz pembe olmayışını bilmemden mıdır sence bu illa da 'yaşanılabilir bi roman" okuma isteğim?
Psikiyatristlerin mesleki deneyimlerini okumak, adını sanını bılmediğimiz ınsanların sorunlarını bilmek, ınsanlarımızın hangı sorunlar ışığında psiyatrıste başvurduğunu bılmek, bizleri aydınlatıyor diye düşünüyorm..
Doktor Gary sayesinde okuyarak şahit olduğumuz sorunlar, Doktor Gary'nin vazifesi evet ama kitabın kapağında da adı yazan Gary Small'ın eşi olan Gigi Vorgan ıle olan mutlu evliliğinin olması okur da güvenilir hisler uyandırıyor. Bende oyle oldu şahsen.
Bazen gülümseyerek bazen şaşırarak bazen de üzülerek okuduğum toplam 15 hıkaye, 15farklı hayat demek. Her hayattan birer parça alınıp okurların önüne sunulmuş.
En beğendiğim hikaye ise, 'sahtekar psikiyatrist'ti. Sebebini, Doktor Gary Small'ın kendı tabırıyle akıl hocam dediği kişiyi kaybettiği anları anlatan satırlara borçluyum sanırım.
Bir Psiyatristin Gizli Defteri, yazarın da girişte belirttiği gibi "..kendinde yardım alacak gücü bulanlara adanmış" bir kitap.

Hatice Gümüş 
08 Tem 22:56 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap deneyimli bir psikiyatr olan Dr. Gary Small'ın karşılaştığı "ilginç" vakaları anlatmakta ve kariyerinin nereden nereye geldiğini gözler önüne sermektedir. Kitabımız hikayelerden oluşuyor ve tahmin edebileceğiniz gibi her hikaye farklı bir hastanın hikayesini anlatıyor. Kitabın dili genel olarak anlaşılır. Kimi zaman psikiyatriyle alakalı terimler kullanılmış olsa da yazar bu terimleri oldukça anlaşılabilir bir şekilde açıklıyor ve örnekler veriyor. Bu anlamda psikoloji hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için oldukça faydalı bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Eğer psikolojiyle ilgilenmiyor ve sadece hoş vakit geçirmek istiyorsanız bile bu kitap size bunu sağlayacaktır. Kitabın amacı insanın zihninin de rahatsızlanabileceğini, bunun doğal ve çözülebilir bir sorun olduğunu, asla utanılmaması gerektiğini anlatmak. Yani kitap bir farkındalık yaratma, psikiyatri konusunda bir genel kültür yaratma projesi. Okuduğum vakalardan çok şaşırarak okuduğum bölümler oldu. Zihnin bedeni bu kadar yönlendirebileceğini tahmin etmemiştim. Ve sorguladım zihin bedeni bu kadar etkisi altına alabiliyorsa belki de insanın kendi kendini de tedavi altına alıp bedeni zihnin oyunlarından uzaklaştırabilir.

İlgen Aktürk 
27 Haz 17:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Dr. Small'dan asistan doktorluğuna psikiyatri alanına başladığı günden bu yana kadar deneyimlediği hastalıklardan oluşan yaşanmış hikayeler. Kendi adıma konuşacak olursam bir sağlıkçı ve psikoloji/psikiyatri alanına ilgisi olan biri olarak kitabı basit ve yetersiz bulduğumu söylemeliyim. En basit şekliyle anlatmasını geçtim tedavi kısmını da bir o kadar basit ve açıklayıcı olmadan anlatması hoşuma gitmedi. Ayrıca öyle sıradışı hastalıklar da göremediğimi söylemek isterim. Eğer bu konuda herhangi bir bilgi sahibi değilseniz ve bu şekilde yaşanmış hikayeleri seviyorsanız bu kitabı ilginç bulabilir ve sevebilirsiniz. Ancak zaten psikoloji kitapları Freud vs. Okuyor veya siz de bir sağlıkçı iseniz size de basit geleceğini düşünüyorum. Kitabın sevdiğim yanları olarak ise doktorun çok samimi olmasıydı ve kitabın akıcılığını bence bu samimiyeti sağlamıştı. Ayrıca meslek hayatı boyunca yaptığı hatalara değinmesi, kendisiyle yüzleşip hatta bununla dalga geçebilmesi de çok iyi yanlarındandı.

Furkan 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı 1000kitap sayesinde tanıdım ve hakkındaki olumlu yorumları okuyunca okumalıyım dediğim kitapların arasına yerleşti ama bunda birazda psikiyatriye duyduğum ilginin de payı olmuş olabilir :)
Kitap psikanalist Gary Small in meslek hayatı boyunca tedavi ettiği\edemediği hastaların psikolojik sorunlarını ve bu sorunları çözümlemede nasıl yollar izlediğini anlatıyor.
İnsanların psikiyatriden çekindiklerini hatta bir bakıma korktuklarınıda anlatan ve bunu eleştiren Dr. Gary aslında bu sorunun temelinde insanların deli hastası damgası yemek istemedikleri olduğunu söylüyor. Dr. Gary psikiyatriden korkulmaması gerektiğini açıkça belirtiyor..
Biraz psikiyatriye ve insan psikolojisine ilginiz varsa mutlaka okumalısınız..

Kitaptan 234 Alıntı

Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Kendimi neden mutlu hissedemediğimi anlamıyorum. Arkadaşlarımın hepsi mutlu görünüyor..."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Görmezden gelinmek, alaya alınmaktan da kötü bir histi."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 131)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 131)
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bazen kaza olduğunu düşündüğümüz şeyler yaparız, oysa onlar bir amaca hizmet eder."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan hafızasına güvenemezse, neyin gerçek olduğunu nasıl bilir? İki gerçeklik de eşit derecede sahici geliyorsa hangisine inanacağını nereden bilebilir?"

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small

Hayatımız boyunca hemen hepimiz duygusal çatışmalarla karşılaşırız. Bu çatışmalarla mücadelede savunma mekanizması olarak ister mizahı kullanalım ister inkarı, zihnimizin nasıl işlediğini durup düşünmek hiç şüphesiz bize hem içsel bir aydınlanma hem de rahatlama sağlayacaktır.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Herkes ara sıra kendini rol yapıyormuş gibi hisseder. İşin anahtarı yoluna devam etmen ve o anda alabileceğin en doğru kararı almandır."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 210)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 210)
Aysel 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bir ilişkiyi sürdürebilmek için öfkemizi tutup kendimizi ifade etmekten kaçındığımız zamanlar az mıdır? Peki ya canı istediğinde öfkesini salıveren insanlar? Kimilerinin bu davranışı yanına kâr kalır, bir bedel ödemez, kimileri de öfkesini kontrol altında tutmayı öğrenip acı çeker. Bazıları ise öfkeyi ifade etmenin sağlıklı bir yolunu bulur."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200)
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bipolar bozukluğu olan kişiler hipomanik ve manik episodlar sırasında sık sık sıradışı yaratıcılık patlamaları segilerler. Vincent Van Gogh, Poul Gaugin, Jacson Pollack,Mark Twain, Ernest Hemingway, Willam Faulkner,Ludwig Van Bethoven, Robert Schuman ve Brian Wilson de dahil en ünlü ressam, yazar ve müzisyenlerimizden bazılarının bu hastalığı olması şaşırtıcı değildir."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
24 /