Bir Psikiyatristin Gizli Defteri En Sıradışı Vakalar

7,7/10  (1.439 Oy) · 
4.495 okunma  · 
1.382 beğeni  · 
63.216 gösterim
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055443801
 • Orijinal Adı:
  The Other Side of the Couch
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rojhilat Recep As 
 06 Şub 00:11 · Kitabı okudu · 4 günde

Pisikolojiye dair hazırladığım okuma listemde yer alan kitapları sabırla okumaya devam ediyorum. Okuduğum diğer kitaplara oranla çok akıcı buldum bu kitabı. Belki bunda tıp fakültesinde okumamın etkisi vardır bilemiyorum. Bahsettiği hastalık isimleri, semptomlar, testler, ilaçlar vs tanıdık olduğu için kitabı okurken internete başvurmam gerekmedi hiç. Konu hakkında bilgisi olmayan okurlar için bir miktar okumayı yavaşlatabilir bu durum.

Yazarımız uzmanlığının ilk senesinden kitabı yazdığı tarihe kadar karşısına çıkan on beş farklı olgu üzerinden psikiyatrinin nasıl işlediğini bize aktarmak istemiş. Konuyu olgular üzerinden anlatışı, açık ve sade bir dil kullanışı kitabı sıkıcı olmaktan kurtarıyor. Psikolojiye dair ilk okunacak kitap olursa tatmin edici olabilir. Hatta güzel bir başlangıç da sayılır. Ama daha önceden psikolojiye dair okuma yapmışsanız bir miktar yavan kalabilir.

Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle yazarın vermiş olduğu örnekler o kadar sıradışı değil. Arada bir iki tane sağlam senaryo var kabul ama kitabı yeterince ilgi çekici kılamamış. Bir diğer neden kitap bir psikiyatrist tarafından yazılmış ama tam anlamıyla ne bir şizofreni hastasına, ne bir depresyon hastasına, ne de bir obsesif kompülsif bozukluğu olan bir hastaya rastlayamıyoruz kitapta. Verilen olgular psikolojik bozuklukları barındırıyor ve bazı olgular gerçekten bu bozuklukların fiziksel semptomlarını gösteriyor ama bu nadiren çıkıyor karşımıza. Kitabı psikiyatriden daha çok, bir psikolojik danışmanlık kitabı olarak gördüm bu yüzden. Zaten yazarımız da hastaların çoğunu psikoterapi seansları sonucu tedavi ediyor. Yani olayın çoğul yönünü psikolojik etkenler oluşturuyor, oysaki psikiyatride ortaya çıkan bozuklukların altında fiziksel nedenler de yer alır.

Psikiyatri hakkında temel ve yüzeysel bilgi edinmek için okunabilir bir kitap. Dili akıcı, sıkılmanızı önleyecek türden. Olgular konuyu daha iyi anlamanızı sağlıyor ama ortada işlenen adam akıllı bir konu ve konu bütünlüğü yok. O yüzden psikolojiye dair ilk okuma yapanlara tavsiyemdir. Ama daha önceden psikolojiye dair okuma yapmış olanların ara çerez niyetine okuyabileceği bir kitap.

Son olarak bir tavsiyede bulunmak isterim. Bilinçaltında kalan ve ileride kendini rüyalarda farklı şekilde gösteren, ayrıca fizyolojik semptomlara da yol açan psikolojik sorunlarla ilgili Freud'un öne sürdüğü görüşü anlatan, 1962 yapımı Gizli Hakikatler filmini izlemenizi tavsiye ederim. Eminin bu kitaptan daha fazla ilginizi çekecektir.

Nurhan Işkın 
 31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Psikoloji üzerine gerçek hayattaki hastalar ile ilgili yazılmış güzel bir eser. Dr. Small 'ın hastaları ile ilgili diyalogları ve teşhisleri sıkılmadan okuyacakları bir kitap...Tavsiye ederim..

Aysel 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap.Hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için hastaların adlarını,mekanları değiştirmiş.Gray`in mesleğine ilk başladığı yıllardan bizde onunla kitaba başlıyoruz.Kitapta toplanan en ilginç vakalar okurken size pekte ilginç gelmiyor ama olayların yaşandığı yıllar göz ardına alınırsa o zaman için çok ilginç olan vakalar arasına girdiği belli.

Kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Yazar 30 yıllık meslek hayatını kitapta anlatıyor.Dikkatimizi çektiyi en uç nokta insanların "kafalarında" sorun varsa bunu kolay kolay kabul etmemeleri, piskologu deli doktoru adlandırmaları. Ne yazıkki...

Oldukça akıcı ve eğlenceli kitap. Hem okuyorsunuz hem de düşünüyorsunuz...

15 hikaye var. Benim beğendiğim hikaye "Bebek aşkı" dı.Hikayede dikkatimi çeken,doktorun da yanılıyor ola bilmesi. Okursanız neyi anlatmak istediğimi anlayacaksınız :)

Bunu da belirtmeden geçemiyceğim. Kitapta böyle bir cümle vardı ve beni çok güldürmüştü. Dr.Gary`ın hastalarından biri başka bir psikiyatristin de yanına gidiyormuş ve Gary bunu öğrendiğinde ilk tepkisi :
"Brenda beni başka bir psikiyatrist ile `aldatıyordu`. Herhangi bir psikiyatristle de değil,yakın dostum Charlie`yle." idi. Böyle okuyunca komik gelmiyor belkide ama okursanız sizinde yüzünüze kocaman gülümseme yayılacaktır. Eminim :))

Okuyun, inanın ki bir şey kaybetmeyeceksiniz :)

Sevda 
 05 Oca 19:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Psikiyatr" halk arasında deli doktoru diye anılan meslek.İnsanların aslında bir Psikiyatr ile konuşması kadar normal bir durum yok ama ah bu ağzı çuval olmayanlar yok mu ! Psikiyatr'a gitmek için illa davranışlarımızda gelişen bozuklukların üst düzeyde olması gerekir gibi bir inanca sahip çoğumuz. Okuduğum şu kitapla vakaların ilginçliği ve kitabın da yazarı olan psikiyatrımızın verdiği tepkiler, koyduğu tanılar bir hayli şaşkınlık bıraktı üzerimde. Aslında kulaktan dolma da olsa sonradan yaşadığımız birçok problemin çocukluktan kaynaklandığını bilmeyenimiz yoktur herhalde. Birçok vakada da bunun somut örneğine yer verilmiş ve yalın bir dil ile anlatılmış olması, anlamamız için kolaylık sağlıyor. Okurken bunu bir Psikiyatr'ın yazmış olduğu gerçeğini bildiğim için edebi bir değerlendirmedense, insan ilişkileri ile ilgili aktarımının ne tür etki bıraktığına dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.  Ki ben de çok güzel etkiler bıraktı, ilk olarak kendimle olan ilişkime göz attım davranışlarımın sebebine inmeye başladım bile..

Beyin Sisi diye bir hastalık olduğunu bilmiyordum misal.. Suyu gereğinden fazla tükettiğimizde bu hastalığa yakalanmamız an meselesi imiş. Şu saatten sonra günlük 4-5 litre olan su tüketimimde bir indirim yapma kararı aldım.(:D) Umarım sizler de bu güzel kitabı okursunuz ve işinize yarayacak bilgiler ile karşılaşırsınız. İyi okumalar dilerim :)

Erhan 
 06 Oca 00:17 · Kitabı okudu · 7/10 puan

NTV Yayınları en başından beri takip ettiğim bir yayıneviydi. İsminin gerisinde kalmamak için çoğunlukla ilgi çekici, Amerika/Avrupa'da çok satan ve insana vakit geçirten kitaplara odaklanmışlardı. Hedef kitlesi de edebiyat aşıkları değildi zaten, sadece cebinde parası olup güzel görünen ve hoşa gidecek şeyleri almak isteyen insan güruhu yeterdi. Pazarlamayı da iyi yapıyorlardı. Haliyle ben de epey kitaplarını aldım:) (Şu anda bu misyonu Domingo Yayınları üstlenmiş gibi, ben de onları takip ediyorum ) Bir Psikiyatrın Gizli Defteri de NTV Yayınlarının döneminde çok satan kitaplarından biri.İngilizce adı Kanepenin Diğer Tarafı. Dr. Gary Small ve eşinin birlikte yazdıkları kitap, doktorun meslek hayatı boyunca yaşadığı ve ilginç olarak değerlendiği vakaları güzel bir dille, sıkmadan anlatıyor. Akıcı bir kitap ve çabucak bitiyor. Tabi psikiyatri deyince insan haliyle Irvin Yalom ile kıyaslamak zorunda hissediyor kendini. Daha önce Divan'ı, Nietzche Ağladığında'yı ya da en azından Günübirlik Hayatlar'ı okumuşsanız eğer; ne yazık ki bu kitap size "Herhangi bir doktordan aktarılan sıradan hikayeler"in ötesine geçmiyor. Yakın zamanda izlediğiniz "In treatment" dizisinde bile çok daha derin vakalarla karşılaştığınızı hatırlayınca da, güzel deyip geçiyorsunuz sadece. Dediğim gibi kötü ya da sıkıcı bir kitap değil. Okumak hiç bir şey kaybettirmez başka bir arkadaşın dediği gibi. Ama bir şey kazandırmaz da. Konu ilginizi çekiyorsa okuyabilrsiniz.

Özge Uzun 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Öncelikle kitaba karşı tarafsız olmadığım kesin. psikoanalitik yaklaşım ve benzerleri bende biraz önyargı oluşturuyor. Yine de kitabı pek beğenmememin başka sebepleri de var. Basit yazılmış, tedavi süreçleri de basite indirgenmiş. Psikoloji ve psikiyatri hakkında fazla bilgisi olmayanlar için yazılmış olduğundan olabilir. Üstelik sıradışı vakalar denilse de bana pek de öyle gelmedi. Kitapta sevdiğim şeyler de yok değildi tabi. Yazarın yaptığı işteki hataları sıkça belirtmesini sevdim. Oldukça akıcı yazılmıştı. Konuya ilgisi olan insanlar için ilginç bilgiler sağlayacağı da kesin.

TİRAJE 
07 Oca 15:16 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir arkadaşımın “ sen bunu seversin “ sözü ile okumaya başladığım bir kitap. Gary Small’ ın kendi ağzından anlattığı hastaları ile yaptığı terapilerden kendine ilginç gelenleri derlediği gerçek bir anı defteri gibi düşünebiliriz.

Anlatımı güzel, okurken sıkılmıyorsunuz. Benim en hoşuma giden Dr. Gary’ nin karısı ile diyalogları. Özellikle kayak meselesine gülmüştüm epey. Fakat arkadaşım çok övdüğü için beklentimin altında kalan bir kitap oldu. Yani kitap güzel tabi ama ben daha ilginç vak’alar bekliyordum.

Bir gün psikiyatri doktoruma randevumdan çıkarken bir arkadaşımla karşılaştım kapıda . Birden ne diyeceğimi şaşırıp kitapta Freud’un espri ile ilgili savlarına örnek oluşturacak bir tepki ile “ Aaa Meva kız vallahi deli değilim. Yanlış bir şey anlama... Aklım gayet başımda” deyip gülmüştüm. Kendimi bu tatsız karşılaşmanın verdiği sıkıntıdan kurtarabilmek için. Dr. Gary de en çok buna değiniyor kitapta. Psikiyatriste gitmek korkutucu bir şey, kimsenin bilmemesi lazım... Halbuki o kadar doğal ve bazen gerekli ki. İnsan kendine yeni bir pencere açıyor.

Eklemeden edemeyeceğim doktor önüne gelen herkese teşhis koyma konusunda - mesleğinin verdiği bir özellik- müthiş...

Psikiyatriye ilginiz var ise daha önce azıcık bir incelemişliğiniz, kitap sizi tatmin etmeyebilir. Ama eğer bir psikiyatr gözüyle bakmak isterseniz çok güzel anlatımı var.

Kitabın isminden dolayı merak edip okumuştum ancak kitap sıkıcı geldi bana. Psikolojik vakaların anlatıldığı bu tarz kitapları bundan sonra okumam herhalde.
Irvin Yalom'u daha başarılı bulmuştum. Birkaç tuhaf vaka dışında ilgimi çeken bir şey yoktu.
Bana göre okumaya değer bir kitap değil ama psikologlara veya eğitimini alanlara yol gösterici bir rehber kitabı olabilir.

Uğur Ukut 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Seksenli, doksanlı yıllar derken günümüzden de örneklerle okuyucusuna büyük katkıları olan ara ara kendini hasta hissettiren bir kitap. Dr. Small'ın büyük ihtimalle hastalarından onay alarak derlediği oldukça enteresan ve sıra dışı sayılabilecek vakalar var. Aklınızda tutabilirseniz çok zengin bir bilgi aktarımı da söz konusu. Okuyun derim.

Kitaptan 326 Alıntı

Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Kendimi neden mutlu hissedemediğimi anlamıyorum. Arkadaşlarımın hepsi mutlu görünüyor..."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Görmezden gelinmek, alaya alınmaktan da kötü bir histi."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 131)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 131)
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bazen kaza olduğunu düşündüğümüz şeyler yaparız, oysa onlar bir amaca hizmet eder."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Elif Kimya 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Hayatımız boyunca hemen hepimiz duygusal çatışmalarla karşılaşırız. Bu çatışmalarla mücadelede savunma mekanizması olarak ister mizahı kullanalım ister inkarı, zihnimizin nasıl işlediğini durup düşünmek hiç şüphesiz bize hem içsel bir aydınlanma hem de rahatlama sağlayacaktır.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan hafızasına güvenemezse, neyin gerçek olduğunu nasıl bilir? İki gerçeklik de eşit derecede sahici geliyorsa hangisine inanacağını nereden bilebilir?"

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Herkes ara sıra kendini rol yapıyormuş gibi hisseder. İşin anahtarı yoluna devam etmen ve o anda alabileceğin en doğru kararı almandır."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 210)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 210)
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bipolar bozukluğu olan kişiler hipomanik ve manik episodlar sırasında sık sık sıradışı yaratıcılık patlamaları segilerler. Vincent Van Gogh, Poul Gaugin, Jacson Pollack,Mark Twain, Ernest Hemingway, Willam Faulkner,Ludwig Van Bethoven, Robert Schuman ve Brian Wilson de dahil en ünlü ressam, yazar ve müzisyenlerimizden bazılarının bu hastalığı olması şaşırtıcı değildir."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bir ilişkiyi sürdürebilmek için öfkemizi tutup kendimizi ifade etmekten kaçındığımız zamanlar az mıdır? Peki ya canı istediğinde öfkesini salıveren insanlar? Kimilerinin bu davranışı yanına kâr kalır, bir bedel ödemez, kimileri de öfkesini kontrol altında tutmayı öğrenip acı çeker. Bazıları ise öfkeyi ifade etmenin sağlıklı bir yolunu bulur."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200)
33 /