Bir Psikiyatristin Gizli Defteri (En Sıradışı Vakalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
104774
Gösterim
Adı:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Alt başlık:
En Sıradışı Vakalar
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055443801
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Other Side of the Couch
Çeviri:
Duygu Akın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Baskılar:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
(Tanıtım Bülteninden)
336 syf.
·Beğendi·9/10
Psikoloji üzerine gerçek hayattaki hastalar ile ilgili yazılmış güzel bir eser. Dr. Small 'ın hastaları ile ilgili diyalogları ve teşhisleri sıkılmadan okuyacakları bir kitap...Tavsiye ederim..
336 syf.
·Beğendi·8/10
Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap.Hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için hastaların adlarını,mekanları değiştirmiş.Gray`in mesleğine ilk başladığı yıllardan bizde onunla kitaba başlıyoruz.Kitapta toplanan en ilginç vakalar okurken size pekte ilginç gelmiyor ama olayların yaşandığı yıllar göz ardına alınırsa o zaman için çok ilginç olan vakalar arasına girdiği belli.

Kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Yazar 30 yıllık meslek hayatını kitapta anlatıyor.Dikkatimizi çektiyi en uç nokta insanların "kafalarında" sorun varsa bunu kolay kolay kabul etmemeleri, piskologu deli doktoru adlandırmaları. Ne yazıkki...

Oldukça akıcı ve eğlenceli kitap. Hem okuyorsunuz hem de düşünüyorsunuz...

15 hikaye var. Benim beğendiğim hikaye "Bebek aşkı" dı.Hikayede dikkatimi çeken,doktorun da yanılıyor ola bilmesi. Okursanız neyi anlatmak istediğimi anlayacaksınız :)

Bunu da belirtmeden geçemiyceğim. Kitapta böyle bir cümle vardı ve beni çok güldürmüştü. Dr.Gary`ın hastalarından biri başka bir psikiyatristin de yanına gidiyormuş ve Gary bunu öğrendiğinde ilk tepkisi :
"Brenda beni başka bir psikiyatrist ile `aldatıyordu`. Herhangi bir psikiyatristle de değil,yakın dostum Charlie`yle." idi. Böyle okuyunca komik gelmiyor belkide ama okursanız sizinde yüzünüze kocaman gülümseme yayılacaktır. Eminim :))

Okuyun, inanın ki bir şey kaybetmeyeceksiniz :)
336 syf.
·2 günde·9/10
Yaşantımızda çok defa anormal insanlarla yada anormal davranışlarla karşı karşıya kaldığımız olmuştur. Aniden delice davranışlarda bulunan, aşırı duygusallık gösteren, aşırı sinirlenen, histeri krizine giren vb. davranışlar karşısında ne tepki vereceğimizi, nasıl başedeceğimizi çoğu zaman bilemeyiz...
Bu kitabı okursanız eğer, bu gibi tuhaf anlarda ne tepki vereceğiniz, ayarı bozulan kişiye nasıl yardımcı olacağınız hakkında biraz fikir edinebilirsiniz...

Kitapta bir psikiyatristin meslek hayatı boyunca karşılaştığı en ilginç 15 vaka anlatılmış. Böyle söylenince okurken sıkılabileceğinizi düşünebilirsiniz ama birazcık psikojiye ilginiz varsa benim gibi bir günde okuyup bitirebilirsiniz. Anlatım sade ve akıcı, sizi sıkmıyor. Psikoloji yada tıp terimleri içinde kaybolmuyorsunuz. Her vaka kendi içinde ayrı bir merak uyandırıyor.
Vakalar kronolojik sırayla aktarılırken, psikiyatrist, dostlarını, aile hayatını , mesleki kariyerinide kısa kısa, vakaların içine serpiştirmiş.
Kesinlikle okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap. Şunu da söyleyim 8+ puan alıpta hiç bir faydasını görmediğim çok kitap okudum, ama böyle bir kitabın 8+ puan alamaması beni üzdü biraz....
336 syf.
·7/10
NTV Yayınları en başından beri takip ettiğim bir yayıneviydi. İsminin gerisinde kalmamak için çoğunlukla ilgi çekici, Amerika/Avrupa'da çok satan ve insana vakit geçirten kitaplara odaklanmışlardı. Hedef kitlesi de edebiyat aşıkları değildi zaten, sadece cebinde parası olup güzel görünen ve hoşa gidecek şeyleri almak isteyen insan güruhu yeterdi. Pazarlamayı da iyi yapıyorlardı. Haliyle ben de epey kitaplarını aldım:) (Şu anda bu misyonu Domingo Yayınları üstlenmiş gibi, ben de onları takip ediyorum ) Bir Psikiyatrın Gizli Defteri de NTV Yayınlarının döneminde çok satan kitaplarından biri.İngilizce adı Kanepenin Diğer Tarafı. Dr. Gary Small ve eşinin birlikte yazdıkları kitap, doktorun meslek hayatı boyunca yaşadığı ve ilginç olarak değerlendiği vakaları güzel bir dille, sıkmadan anlatıyor. Akıcı bir kitap ve çabucak bitiyor. Tabi psikiyatri deyince insan haliyle Irvin Yalom ile kıyaslamak zorunda hissediyor kendini. Daha önce Divan'ı, Nietzche Ağladığında'yı ya da en azından Günübirlik Hayatlar'ı okumuşsanız eğer; ne yazık ki bu kitap size "Herhangi bir doktordan aktarılan sıradan hikayeler"in ötesine geçmiyor. Yakın zamanda izlediğiniz "In treatment" dizisinde bile çok daha derin vakalarla karşılaştığınızı hatırlayınca da, güzel deyip geçiyorsunuz sadece. Dediğim gibi kötü ya da sıkıcı bir kitap değil. Okumak hiç bir şey kaybettirmez başka bir arkadaşın dediği gibi. Ama bir şey kazandırmaz da. Konu ilginizi çekiyorsa okuyabilrsiniz.
337 syf.
·Puan vermedi
Gary Small ve Gigi Vorgan tarafından yazılmış eğlenceli bir kitap. toplam 15 vaka anlatılıyor, bir çoğu oldukça "eğlenceli". yazarın amacı o anlatırken bir yandan sizin de olayı çözmeye çalışmanız. bazen beklemediğiniz sürpriz sonlar çıkabiliyor.
vaka analizlerinde ufuk açıcı bilgileri çok barındırmasa da keyifli bir kitap. Hele ki ilgili bir alandan geliyorsanız; her vakada kendi teorilerinizi geliştirme imkanı buluyorsunuz, her vakanın sonunu daha kolay getiriyorsunuz.

değişik vakaları tanımak ve psikiyatri alanına ilgililer için birebir kesinlikle. 2-3 günde bitiyor zaten.
336 syf.
·3 günde·7/10
Öncelikle kitaba karşı tarafsız olmadığım kesin. psikoanalitik yaklaşım ve benzerleri bende biraz önyargı oluşturuyor. Yine de kitabı pek beğenmememin başka sebepleri de var. Basit yazılmış, tedavi süreçleri de basite indirgenmiş. Psikoloji ve psikiyatri hakkında fazla bilgisi olmayanlar için yazılmış olduğundan olabilir. Üstelik sıradışı vakalar denilse de bana pek de öyle gelmedi. Kitapta sevdiğim şeyler de yok değildi tabi. Yazarın yaptığı işteki hataları sıkça belirtmesini sevdim. Oldukça akıcı yazılmıştı. Konuya ilgisi olan insanlar için ilginç bilgiler sağlayacağı da kesin.
336 syf.
·10/10
On beş hikayeden oluşan bir kitap. Ama hikayeler öyle sıradan değil. Eğlenceli, komik, hüzünlü. Hikayeleri okurken bir psikiyatrist oluyorsunuz bir doktor. Hastalara bazen acıyorsunuz çoğu zamanda eğleniyorsunuz.

Kitabi bitirince de kendinizi bir psikiyatrist zannetmeye başlıyorsunuz çünkü kitaptaki kahramanların hastalıklarının tedavilerini de ilaçların isimlerini de öğreniyorsunuz.
336 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Insanların neler yaşadığını ya da hangi sorunlarla karşı karşıya geldiğini kestiremiyoruz. Küçük bir olay olarak gördüğümüz başı şeylerin aslinda tıpta ve psikolojide cok farkli anlamları ve sonucları olabiliyor.
Psikiyatri doktoru olan Dr. Small, mesleğine başladığı süreçten itibaren ilginç bulduğu vakaları anlatiyor. 15 bölümden oluşur ve her bölümde farkli bir tanı, farkli insanlar ve farkli yöntemler bulunuyor. Psikolojiye ilgi duyanlara ve bu bölümü okuyanlara öneriyorum.
336 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Seksenli, doksanlı yıllar derken günümüzden de örneklerle okuyucusuna büyük katkıları olan ara ara kendini hasta hissettiren bir kitap. Dr. Small'ın büyük ihtimalle hastalarından onay alarak derlediği oldukça enteresan ve sıra dışı sayılabilecek vakalar var. Aklınızda tutabilirseniz çok zengin bir bilgi aktarımı da söz konusu. Okuyun derim.
336 syf.
·8/10
"Herkes arasıra kendini rol yapıyormuş gibi hisseder.İşin anahtarı yoluna devam etmen ve o anda alabileceğin en doğru kararı almandır.Hata yapmaktan korkma.Benim en çok öğrendiğim zamanlar,hata yaptığım ve hatalarımdan döndüğüm zamanlardır."

Hatalarımıza odaklanmak ve bunu yaparken daima bize yaşattığı olumsuzlukları tekrarlayarak hatırlamak bizde bir sıkıntı yaratır elbette bunu kronikleştirirsekte psikolojik bir hastalığa yakalanmamız kaçınılmazdır.Yani herşey normal başlar aslında diğer tarafa geçmek (ruh sağlığımızı kaybetmek)için ince bir çizgi:)

"Acaba şüphecilik ve paranoid düşünce hangi noktada bizi gerçek tehlikelerden korumaktan çıkarak, hayatlarımızı ele geçirmeye,işlevselliğimizi yitirmemize neden oluyordu."

Psikiyatrik hastalıklar delilik olarak tanımlanırsa eğer hepimiz bir miktar deliyiz.Sorun bunlara takılıp kalmak ve bunlarla mücadele yöntemi geliştirememektir.Bu yöntemleri geliştirme çabamız da bana göre hayatın ta kendisidir.
En önemli şeylerden biri de kişinin sorunun farkına varabilmesi..Toplumumuzda çoğunlukla kişi sorununu kendi fark edemediği gibi çevresindekiler de fark edemez ve sonra sosyal suçlar,intihar vs.gibi hiç istemediğimiz olayalar meydana gelir.
Bazen de fark ettiği halde "deli doktoruna gitmem"ya da "deli doktoruna gitmiş derler"kaygısıyla hareket ederler...Ruhun da zaman zaman tedaviye ihtiyacı olduğu gerçeğini görmek ve bu bilinci kazanmak gerekir.Bana göre genellikle ruh sağlıklıysa beden de sağlıklıdır.Onun için psikiyatri doktorlarının vazifeleri diğerlerinden bir tık daha önemli gibi..
Dr.Small'da kitabını tam da bu mevhum üzerine yazmış ya da belli ki yazma ihtiyacı duymuş.
İlginç vakalar isabetli teşhislerle psikiyatri alanının önemini vurgulamış aslında.Oldukça akıcı ve üslubu sade güzel bir kitap.Teknik bazı terimler olsa da okurken zorlanabileceğinizi sanmıyorum.Bir tek itirazım olacak o da çok sıklıkla ve rahatlıkla pek çok psikiyatrik ilacın adlarının kullanılmış olması..Onun dışında severek hatta bazen kıkırdamamın dikkatimi dağıttığı keyifli bir kitap.Bu arada çevirmen Duygu Akın hanımefendiyi de tebrik etmek lâzım..Dr.Small'u daha anlaşılır kılmış..

"Delirmek bazen gerçekliğe verilebilecek en uygun tepkidir."demiş Philip K.Dick

Kitabı okuduğunuz da psikiyatristlere ve hastalarına bakışınızın değişeceğine inanıyorum.Herkese sağlıklı,sıhhatli,huzurlu ve mutlu zamanlar diliyorum. Keyifle okuyunuz..
Psikiyatri dalı gelişmeye devam ediyor. Giderek daha çok sayıda güvenli ve etkili ilacın bulunması ve konuşma terapisinin işe yaradığının daha çok taktir edilmesiyle birlikte psikiyatri geleceğe hem zihne hem de bedene yarar sağlayan, saygın bir tıp uzmanlığı olarak adım atıyor.
Bazen insanlar kaçmaya çalıştıkları duygusal acının yerini alması için fiziksel acı deneyimlemek adına kendilerini incitirler.
"İnsan hafızasına güvenemezse, neyin gerçek olduğunu nasıl bilir? İki gerçeklik de eşit derecede sahici geliyorsa hangisine inanacağını nereden bilebilir?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Alt başlık:
En Sıradışı Vakalar
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055443801
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Other Side of the Couch
Çeviri:
Duygu Akın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Baskılar:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 13.205 okur

  • Vuslat Başka
  • Emine Çelik
  • Derya Yazıcı
  • Kubra
  • Esra Çakır
  • Hikmet Can Aksu
  • Şenay karaarslan Şen
  • Muhammed Resul Küçükbayrak
  • Hakkı Zahid Kocabey
  • Rana

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%21.4
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%21.6
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%18.4
45-54 Yaş
%5.7
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.2
Erkek
%20.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.1 (587)
9
%13.3 (459)
8
%19.3 (665)
7
%14.9 (513)
6
%7.5 (259)
5
%4.4 (150)
4
%2 (70)
3
%1.3 (45)
2
%0.6 (21)
1
%0.7 (25)

Kitabın sıralamaları