Bir Psikiyatristin Gizli Defteri En Sıradışı Vakalar

7,7/10  (1.210 Oy) · 
3.697 okunma  · 
1.153 beğeni  · 
52.635 gösterim
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055443801
 • Orijinal Adı:
  The Other Side of the Couch
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut ÇAYIR 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşanmış ilginç hikaye meraklıları buraya. Daha önce hiç duymadığım takıntılar, hastalıklarla karşılaştım ve bitirdikten sonra halime bir kez daha şükür ettim. Şikayet edip mızmızlanmayı hayat felsefesi haline getirmiş olanlar içinde, at gözlüklerini çıkarmaya hazır olanlar için okunması gerekli bir kitap.

Nurhan Işkın 
 31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Psikoloji üzerine gerçek hayattaki hastalar ile ilgili yazılmış güzel bir eser. Dr. Small 'ın hastaları ile ilgili diyalogları ve teşhisleri sıkılmadan okuyacakları bir kitap...Tavsiye ederim..

Aysel 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap.Hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için hastaların adlarını,mekanları değiştirmiş.Gray`in mesleğine ilk başladığı yıllardan bizde onunla kitaba başlıyoruz.Kitapta toplanan en ilginç vakalar okurken size pekte ilginç gelmiyor ama olayların yaşandığı yıllar göz ardına alınırsa o zaman için çok ilginç olan vakalar arasına girdiği belli.

Kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Yazar 30 yıllık meslek hayatını kitapta anlatıyor.Dikkatimizi çektiyi en uç nokta insanların "kafalarında" sorun varsa bunu kolay kolay kabul etmemeleri, piskologu deli doktoru adlandırmaları. Ne yazıkki...

Oldukça akıcı ve eğlenceli kitap. Hem okuyorsunuz hem de düşünüyorsunuz...

15 hikaye var. Benim beğendiğim hikaye "Bebek aşkı" dı.Hikayede dikkatimi çeken,doktorun da yanılıyor ola bilmesi. Okursanız neyi anlatmak istediğimi anlayacaksınız :)

Bunu da belirtmeden geçemiyceğim. Kitapta böyle bir cümle vardı ve beni çok güldürmüştü. Dr.Gary`ın hastalarından biri başka bir psikiyatristin de yanına gidiyormuş ve Gary bunu öğrendiğinde ilk tepkisi :
"Brenda beni başka bir psikiyatrist ile `aldatıyordu`. Herhangi bir psikiyatristle de değil,yakın dostum Charlie`yle." idi. Böyle okuyunca komik gelmiyor belkide ama okursanız sizinde yüzünüze kocaman gülümseme yayılacaktır. Eminim :))

Okuyun, inanın ki bir şey kaybetmeyeceksiniz :)

Sevda 
 05 Oca 19:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Psikiyatr" halk arasında deli doktoru diye anılan meslek.İnsanların aslında bir Psikiyatr ile konuşması kadar normal bir durum yok ama ah bu ağzı çuval olmayanlar yok mu ! Psikiyatr'a gitmek için illa davranışlarımızda gelişen bozuklukların üst düzeyde olması gerekir gibi bir inanca sahip çoğumuz. Okuduğum şu kitapla vakaların ilginçliği ve kitabın da yazarı olan psikiyatrımızın verdiği tepkiler, koyduğu tanılar bir hayli şaşkınlık bıraktı üzerimde. Aslında kulaktan dolma da olsa sonradan yaşadığımız birçok problemin çocukluktan kaynaklandığını bilmeyenimiz yoktur herhalde. Birçok vakada da bunun somut örneğine yer verilmiş ve yalın bir dil ile anlatılmış olması, anlamamız için kolaylık sağlıyor. Okurken bunu bir Psikiyatr'ın yazmış olduğu gerçeğini bildiğim için edebi bir değerlendirmedense, insan ilişkileri ile ilgili aktarımının ne tür etki bıraktığına dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.  Ki ben de çok güzel etkiler bıraktı, ilk olarak kendimle olan ilişkime göz attım davranışlarımın sebebine inmeye başladım bile..

Beyin Sisi diye bir hastalık olduğunu bilmiyordum misal.. Suyu gereğinden fazla tükettiğimizde bu hastalığa yakalanmamız an meselesi imiş. Şu saatten sonra günlük 4-5 litre olan su tüketimimde bir indirim yapma kararı aldım.(:D) Umarım sizler de bu güzel kitabı okursunuz ve işinize yarayacak bilgiler ile karşılaşırsınız. İyi okumalar dilerim :)

Erhan 
 06 Oca 00:17 · Kitabı okudu · 7/10 puan

NTV Yayınları en başından beri takip ettiğim bir yayıneviydi. İsminin gerisinde kalmamak için çoğunlukla ilgi çekici, Amerika/Avrupa'da çok satan ve insana vakit geçirten kitaplara odaklanmışlardı. Hedef kitlesi de edebiyat aşıkları değildi zaten, sadece cebinde parası olup güzel görünen ve hoşa gidecek şeyleri almak isteyen insan güruhu yeterdi. Pazarlamayı da iyi yapıyorlardı. Haliyle ben de epey kitaplarını aldım:) (Şu anda bu misyonu Domingo Yayınları üstlenmiş gibi, ben de onları takip ediyorum ) Bir Psikiyatrın Gizli Defteri de NTV Yayınlarının döneminde çok satan kitaplarından biri.İngilizce adı Kanepenin Diğer Tarafı. Dr. Gary Small ve eşinin birlikte yazdıkları kitap, doktorun meslek hayatı boyunca yaşadığı ve ilginç olarak değerlendiği vakaları güzel bir dille, sıkmadan anlatıyor. Akıcı bir kitap ve çabucak bitiyor. Tabi psikiyatri deyince insan haliyle Irvin Yalom ile kıyaslamak zorunda hissediyor kendini. Daha önce Divan'ı, Nietzche Ağladığında'yı ya da en azından Günübirlik Hayatlar'ı okumuşsanız eğer; ne yazık ki bu kitap size "Herhangi bir doktordan aktarılan sıradan hikayeler"in ötesine geçmiyor. Yakın zamanda izlediğiniz "In treatment" dizisinde bile çok daha derin vakalarla karşılaştığınızı hatırlayınca da, güzel deyip geçiyorsunuz sadece. Dediğim gibi kötü ya da sıkıcı bir kitap değil. Okumak hiç bir şey kaybettirmez başka bir arkadaşın dediği gibi. Ama bir şey kazandırmaz da. Konu ilginizi çekiyorsa okuyabilrsiniz.

Özge Uzun 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Öncelikle kitaba karşı tarafsız olmadığım kesin. psikoanalitik yaklaşım ve benzerleri bende biraz önyargı oluşturuyor. Yine de kitabı pek beğenmememin başka sebepleri de var. Basit yazılmış, tedavi süreçleri de basite indirgenmiş. Psikoloji ve psikiyatri hakkında fazla bilgisi olmayanlar için yazılmış olduğundan olabilir. Üstelik sıradışı vakalar denilse de bana pek de öyle gelmedi. Kitapta sevdiğim şeyler de yok değildi tabi. Yazarın yaptığı işteki hataları sıkça belirtmesini sevdim. Oldukça akıcı yazılmıştı. Konuya ilgisi olan insanlar için ilginç bilgiler sağlayacağı da kesin.

On beş hikayeden oluşan bir kitap. Ama hikayeler öyle sıradan değil. Eğlenceli, komik, hüzünlü. Hikayeleri okurken bir psikiyatrist oluyorsunuz bir doktor. Hastalara bazen acıyorsunuz çoğu zamanda egleniyorsunuz.
Kitabi bitirince de kendinizi bir psikiyatrist zannetmeye başlıyorsunuz çünkü kitaptaki kahramanların hastalıklarının tedavilerinide ilaclarin isimlerini de öğreniyorsunuz.

TİRAJE 
07 Oca 15:16 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir arkadaşımın “ sen bunu seversin “ sözü ile okumaya başladığım bir kitap. Gary Small’ ın kendi ağzından anlattığı hastaları ile yaptığı terapilerden kendine ilginç gelenleri derlediği gerçek bir anı defteri gibi düşünebiliriz.

Anlatımı güzel, okurken sıkılmıyorsunuz. Benim en hoşuma giden Dr. Gary’ nin karısı ile diyalogları. Özellikle kayak meselesine gülmüştüm epey. Fakat arkadaşım çok övdüğü için beklentimin altında kalan bir kitap oldu. Yani kitap güzel tabi ama ben daha ilginç vak’alar bekliyordum.

Bir gün psikiyatri doktoruma randevumdan çıkarken bir arkadaşımla karşılaştım kapıda . Birden ne diyeceğimi şaşırıp kitapta Freud’un espri ile ilgili savlarına örnek oluşturacak bir tepki ile “ Aaa Meva kız vallahi deli değilim. Yanlış bir şey anlama... Aklım gayet başımda” deyip gülmüştüm. Kendimi bu tatsız karşılaşmanın verdiği sıkıntıdan kurtarabilmek için. Dr. Gary de en çok buna değiniyor kitapta. Psikiyatriste gitmek korkutucu bir şey, kimsenin bilmemesi lazım... Halbuki o kadar doğal ve bazen gerekli ki. İnsan kendine yeni bir pencere açıyor.

Eklemeden edemeyeceğim doktor önüne gelen herkese teşhis koyma konusunda - mesleğinin verdiği bir özellik- müthiş...

Psikiyatriye ilginiz var ise daha önce azıcık bir incelemişliğiniz, kitap sizi tatmin etmeyebilir. Ama eğer bir psikiyatr gözüyle bakmak isterseniz çok güzel anlatımı var.

Uğur Ukut 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Seksenli, doksanlı yıllar derken günümüzden de örneklerle okuyucusuna büyük katkıları olan ara ara kendini hasta hissettiren bir kitap. Dr. Small'ın büyük ihtimalle hastalarından onay alarak derlediği oldukça enteresan ve sıra dışı sayılabilecek vakalar var. Aklınızda tutabilirseniz çok zengin bir bilgi aktarımı da söz konusu. Okuyun derim.

Kitabı, Sevgili Ce-mâ'nın Kitap Kardeşliği etkinliğinde Uğur Ukut gönderdi. Bu inceleme vesilesiyle ikisine de teşekkür ediyorum. Kitap hakkında yazacaklarıma geçmeden Uğur abinin kitabın başına yazdığı Ataol Behramoğlu' nun sözünü sizlerle de paylaşmak istedim. "Yaşamak görevdir yangın yerinde, yaşamak insan kalarak."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabında Garg Small, 30 yıllık başarılı meslek hayatında başından geçen ve en sıradışı olarak anlandırdığı 15 vakayı bizimle paylaşmış. Bunu yaparken mesleğine başladığı ilk günden itibaren yaşadıklarına, aşk hayatına, evliliğine ve kariyerinde yaşadığı zorluklara yer vererek vakaları sıkıcı olmaktan kurtarmış. İnceleme türündeki kitap sanki bir romanmış gibi kolayca okunabiliyor. Psikoloji alanında ilgili olanların belki olağan bulabileceği vakaları ben ilgi çekici buldum. Hatta bazı vakalarda kendinize de ufak birkaç soru sorabilirsiniz.

Small, meslek hayatına yazarlığı eklerken eşi Gigi Vorgan' ın desteğini aldığı için bütün kitaplarına yazar olarak onunda ismini ekliyor hatta bazı vakaların çözümlenmesinde de eşinin yardımcı olduğunu görüyoruz.

Kitabın bence olumsuz yönü bazı markalardan bahsedilmesi (bkz:Starbucs). Bu bana Emrah Serbes'in Deli Duman ve Murat Menteş' in Ruhi Mücerret kitabını hatırlattı. Ürün yerleştirme şeklinde markaların kitaplarda sık sık tekrar edilmesini itici buluyorum. Yazarlar bunu marka eleştirisi niteliğinde yapmış olsa bile (bu kitapta öyle bir durum yok.) benim için olumsuz.

Kitaptan 267 Alıntı

Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Kendimi neden mutlu hissedemediğimi anlamıyorum. Arkadaşlarımın hepsi mutlu görünüyor..."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Görmezden gelinmek, alaya alınmaktan da kötü bir histi."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 131)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 131)
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bazen kaza olduğunu düşündüğümüz şeyler yaparız, oysa onlar bir amaca hizmet eder."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Elif 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Hayatımız boyunca hemen hepimiz duygusal çatışmalarla karşılaşırız. Bu çatışmalarla mücadelede savunma mekanizması olarak ister mizahı kullanalım ister inkarı, zihnimizin nasıl işlediğini durup düşünmek hiç şüphesiz bize hem içsel bir aydınlanma hem de rahatlama sağlayacaktır.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan hafızasına güvenemezse, neyin gerçek olduğunu nasıl bilir? İki gerçeklik de eşit derecede sahici geliyorsa hangisine inanacağını nereden bilebilir?"

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Herkes ara sıra kendini rol yapıyormuş gibi hisseder. İşin anahtarı yoluna devam etmen ve o anda alabileceğin en doğru kararı almandır."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 210)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 210)
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bipolar bozukluğu olan kişiler hipomanik ve manik episodlar sırasında sık sık sıradışı yaratıcılık patlamaları segilerler. Vincent Van Gogh, Poul Gaugin, Jacson Pollack,Mark Twain, Ernest Hemingway, Willam Faulkner,Ludwig Van Bethoven, Robert Schuman ve Brian Wilson de dahil en ünlü ressam, yazar ve müzisyenlerimizden bazılarının bu hastalığı olması şaşırtıcı değildir."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary SmallBir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small
TİRAJE 
05 Oca 20:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlar kimi zaman depresyona girdiklerinde altta yatan duygudurum bozukluğunun bir göstergesi olan fiziksel rahatsızlıklar yaşar.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 179 - NTV - Delicesine Endişeli)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 179 - NTV - Delicesine Endişeli)
Aysel 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bir ilişkiyi sürdürebilmek için öfkemizi tutup kendimizi ifade etmekten kaçındığımız zamanlar az mıdır? Peki ya canı istediğinde öfkesini salıveren insanlar? Kimilerinin bu davranışı yanına kâr kalır, bir bedel ödemez, kimileri de öfkesini kontrol altında tutmayı öğrenip acı çeker. Bazıları ise öfkeyi ifade etmenin sağlıklı bir yolunu bulur."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200)
Hakan TEKİN 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Anlaşılan şaka yapmayı biliyordu ama kaldırmayı bilmiyordu."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 113)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 113)
27 /