Bir Psikiyatristin Gizli Defteri (En Sıradışı Vakalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
126,5bin
Gösterim
Adı:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Alt başlık:
En Sıradışı Vakalar
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055443801
Orijinal adı:
The Other Side of the Couch
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Baskılar:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
(Tanıtım Bülteninden)
336 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Psikoloji üzerine gerçek hayattaki hastalar ile ilgili yazılmış güzel bir eser. Dr. Small 'ın hastaları ile ilgili diyalogları ve teşhisleri sıkılmadan okuyacakları bir kitap...Tavsiye ederim..
336 syf.
·5 günde·9/10 puan
Kariyeri boyunca aklından hiç çıkmayacak sıradışı vakalarını kitap haline getirmiş bir psikiyatrist. Sıradışı olarak bahsediliyor ama hepimizin hayatımızın bir noktasında mücadele verdiği sıradan sorunları bünyesinde barındırıyor bu kitap.
336 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dr. Gary Small'ın hayatı boyunca tecrübe ettiği en ilginç vakaları anlattığı bir kitap.Hasta doktor güvenirliğini ihlal etmemek için hastaların adlarını,mekanları değiştirmiş.Gray`in mesleğine ilk başladığı yıllardan bizde onunla kitaba başlıyoruz.Kitapta toplanan en ilginç vakalar okurken size pekte ilginç gelmiyor ama olayların yaşandığı yıllar göz ardına alınırsa o zaman için çok ilginç olan vakalar arasına girdiği belli.

Kitap çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde farklı hikayeler anlatılıyor. Yazar 30 yıllık meslek hayatını kitapta anlatıyor.Dikkatimizi çektiyi en uç nokta insanların "kafalarında" sorun varsa bunu kolay kolay kabul etmemeleri, piskologu deli doktoru adlandırmaları. Ne yazıkki...

Oldukça akıcı ve eğlenceli kitap. Hem okuyorsunuz hem de düşünüyorsunuz...

15 hikaye var. Benim beğendiğim hikaye "Bebek aşkı" dı.Hikayede dikkatimi çeken,doktorun da yanılıyor ola bilmesi. Okursanız neyi anlatmak istediğimi anlayacaksınız :)

Bunu da belirtmeden geçemiyceğim. Kitapta böyle bir cümle vardı ve beni çok güldürmüştü. Dr.Gary`ın hastalarından biri başka bir psikiyatristin de yanına gidiyormuş ve Gary bunu öğrendiğinde ilk tepkisi :
"Brenda beni başka bir psikiyatrist ile `aldatıyordu`. Herhangi bir psikiyatristle de değil,yakın dostum Charlie`yle." idi. Böyle okuyunca komik gelmiyor belkide ama okursanız sizinde yüzünüze kocaman gülümseme yayılacaktır. Eminim :))

Okuyun, inanın ki bir şey kaybetmeyeceksiniz :)
336 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Psikiyatrist olan Gary Small'un meslek hayatı boyunca karşılaştığı 15 ilginç vakayı inceleyip doğru teşhislere nasıl ulaştığını, psikolojik rahatsızlıklara nelerin sebep olduğunu nasıl keşfettiğini ve vakaların nasıl iyileşme gösterdiklerini anlattığı bir kitap. Ciddi rahatsızlıklara sebep olabilen şeylerin çok büyük travmalar değil bazen ufak şeylerin sebep olabildiğini, bunları normal gördüğümüzü, bize tuhaf gelmeyen şeylerin zihnimizi nasıl yanılttığını ve hayatımızı etkilediğini anlatıyor yazar. Kitabı okurken asla tıbbi bir kitap okuyor hissine kapılmıyorsunuz evet bazı tıbbi terimler var fakat bu irrite edici düzeyde değil. Vakalardan bahsederken özel hayatını, vakalar karşısındaki hislerini de bizimle paylaşıyor yazar. Samimi yaklaşması kitabı okurken sıkılmanızı önlüyor. Bir psikiyatristten de bu beklenir zaten :)
336 syf.
·7/10 puan
NTV Yayınları en başından beri takip ettiğim bir yayıneviydi. İsminin gerisinde kalmamak için çoğunlukla ilgi çekici, Amerika/Avrupa'da çok satan ve insana vakit geçirten kitaplara odaklanmışlardı. Hedef kitlesi de edebiyat aşıkları değildi zaten, sadece cebinde parası olup güzel görünen ve hoşa gidecek şeyleri almak isteyen insan güruhu yeterdi. Pazarlamayı da iyi yapıyorlardı. Haliyle ben de epey kitaplarını aldım:) (Şu anda bu misyonu Domingo Yayınları üstlenmiş gibi, ben de onları takip ediyorum ) Bir Psikiyatrın Gizli Defteri de NTV Yayınlarının döneminde çok satan kitaplarından biri.İngilizce adı Kanepenin Diğer Tarafı. Dr. Gary Small ve eşinin birlikte yazdıkları kitap, doktorun meslek hayatı boyunca yaşadığı ve ilginç olarak değerlendiği vakaları güzel bir dille, sıkmadan anlatıyor. Akıcı bir kitap ve çabucak bitiyor. Tabi psikiyatri deyince insan haliyle Irvin Yalom ile kıyaslamak zorunda hissediyor kendini. Daha önce Divan'ı, Nietzche Ağladığında'yı ya da en azından Günübirlik Hayatlar'ı okumuşsanız eğer; ne yazık ki bu kitap size "Herhangi bir doktordan aktarılan sıradan hikayeler"in ötesine geçmiyor. Yakın zamanda izlediğiniz "In treatment" dizisinde bile çok daha derin vakalarla karşılaştığınızı hatırlayınca da, güzel deyip geçiyorsunuz sadece. Dediğim gibi kötü ya da sıkıcı bir kitap değil. Okumak hiç bir şey kaybettirmez başka bir arkadaşın dediği gibi. Ama bir şey kazandırmaz da. Konu ilginizi çekiyorsa okuyabilrsiniz.
336 syf.
·4 günde
Günlük yaşamımızda birçok insanla karşılaşırız. Onlarla herhangi bir temasımız olmadığı sürece iç dünyalarında ne yaşadıklarını, kimliklerinin, kişiliklerinin, huy ve mizaçlarının, varsa psikolojik rahatsızlıklarının farkında bile olmayız çoğu zaman.
• • •
Ya kendimizin? Günlük yaşamımızda bizler de birçok çatışma yaşıyoruz. Ailemizle, çocuklarımızla, eşlerimizle, dostlarımızla ve sosyal çevremizdeki insanlarla ve kendimizle… Bunların bir kısmıyla baş edebiliyorken, bir kısmıyla da baş edemiyoruz. Baş edemediğimiz sorunlarımız bizi bir vakum gibi içerisine alıp, psikolojik ve ruhsal dengemizi bozduğunda kaçımızın aklına bir psikiyatrist ya da bir psikologtan yardım almak geliyor?
• • •
Ayrıca, yaşadığımız “dijital çağ”da gittikçe yalnızlaşıyoruz. Yalnızlaştıkça, kendimize, doğaya ve toplumumuza yabancılaşıyoruz. Ama aynı zamanda kendi dünyamızdan çıkıp dünyanın farklı diyarlarına açılabiliyoruz. Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan haksızlık, hukuksuzluk, çatışma, savaş, cinayet ve salgın hastalıklardan doğrudan etkilenebiliyoruz. Bu paradoksta da en çok etkilenen yine psikolojik ve ruhsal sağlığımız oluyor. Yaşama olan inancımız zayıflıyor, “ölümcül hastalık umutsuzluğun” pençesine düşüp farklı psikolojik rahatsızlıklara yakalanabiliyoruz.
• • •
“Bir Psikiyatristin Gizli Defteri”nde yazar, ayağımız kırıldığında nasıl utanmadan yardım için hastaneye koşuyorsak, psikolojik ve ruhsal bir rahatsızlığımız olduğunda da çekinmeden bir psikiyatrist ya da psikologdan yardım alabileceğimizi hatırlatılıyor bizlere, önyargılara ve mahalle baskılarına aldırmadan… Yaşanmış vakalar üzerinden bir yandan psikolojik ve ruhsal rahatsızları anlatırken, bir yandan da onların nasıl tedavi edilebildiğini gösteriyor.
• • •
Doğrusu kitabı okurken büyük bir keyif aldığımı söylemeliyim. Öyle ki yaşanmış vakaları okudukça bir aynada seyrediyor gibi hissetim kendimi. İçinde dünyaya geldiğimiz ailenin, yaşadığımız mahallenin, şehrin, ülkenin nasıl kaderimiz haline dönüşüp, psikolojik ve ruhsal dünyamızı etkisi altına alabildiğini seyrettiğim bir ayna… Teknik terimlere boğmadan, akıcı bir dille ve tüm okurlara hitap edebilecek şekilde kaleme alınan bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.
336 syf.
·2 günde·9/10 puan
Yaşantımızda çok defa anormal insanlarla yada anormal davranışlarla karşı karşıya kaldığımız olmuştur. Aniden delice davranışlarda bulunan, aşırı duygusallık gösteren, aşırı sinirlenen, histeri krizine giren vb. davranışlar karşısında ne tepki vereceğimizi, nasıl başedeceğimizi çoğu zaman bilemeyiz...
Bu kitabı okursanız eğer, bu gibi tuhaf anlarda ne tepki vereceğiniz, ayarı bozulan kişiye nasıl yardımcı olacağınız hakkında biraz fikir edinebilirsiniz...

Kitapta bir psikiyatristin meslek hayatı boyunca karşılaştığı en ilginç 15 vaka anlatılmış. Böyle söylenince okurken sıkılabileceğinizi düşünebilirsiniz ama birazcık psikojiye ilginiz varsa benim gibi bir günde okuyup bitirebilirsiniz. Anlatım sade ve akıcı, sizi sıkmıyor. Psikoloji yada tıp terimleri içinde kaybolmuyorsunuz. Her vaka kendi içinde ayrı bir merak uyandırıyor.
Vakalar kronolojik sırayla aktarılırken, psikiyatrist, dostlarını, aile hayatını , mesleki kariyerinide kısa kısa, vakaların içine serpiştirmiş.
Kesinlikle okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap. Şunu da söyleyim 8+ puan alıpta hiç bir faydasını görmediğim çok kitap okudum, ama böyle bir kitabın 8+ puan alamaması beni üzdü biraz....
336 syf.
·26 günde
Kitabı, Sevgili Ce-mâ/Duvar/'nın Kitap Kardeşliği etkinliğinde Uğur Ukut gönderdi. Bu inceleme vesilesiyle ikisine de teşekkür ediyorum. Kitap hakkında yazacaklarıma geçmeden Uğur abinin kitabın başına yazdığı Ataol Behramoğlu' nun sözünü sizlerle de paylaşmak istedim. "Yaşamak görevdir yangın yerinde, yaşamak insan kalarak."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabında Garg Small, 30 yıllık başarılı meslek hayatında başından geçen ve en sıradışı olarak anlandırdığı 15 vakayı bizimle paylaşmış. Bunu yaparken mesleğine başladığı ilk günden itibaren yaşadıklarına, aşk hayatına, evliliğine ve kariyerinde yaşadığı zorluklara yer vererek vakaları sıkıcı olmaktan kurtarmış. İnceleme türündeki kitap sanki bir romanmış gibi kolayca okunabiliyor. Psikoloji alanında ilgili olanların belki olağan bulabileceği vakaları ben ilgi çekici buldum. Hatta bazı vakalarda kendinize de ufak birkaç soru sorabilirsiniz.

Small, meslek hayatına yazarlığı eklerken eşi Gigi Vorgan' ın desteğini aldığı için bütün kitaplarına yazar olarak onunda ismini ekliyor hatta bazı vakaların çözümlenmesinde de eşinin yardımcı olduğunu görüyoruz.

Kitabın bence olumsuz yönü bazı markalardan bahsedilmesi (bkz:Starbucs). Bu bana Emrah Serbes'in Deli Duman ve Murat Menteş' in Ruhi Mücerret kitabını hatırlattı. Ürün yerleştirme şeklinde markaların kitaplarda sık sık tekrar edilmesini itici buluyorum. Yazarlar bunu marka eleştirisi niteliğinde yapmış olsa bile (bu kitapta öyle bir durum yok.) benim için olumsuz.
Bekir İstanbul
Bekir İstanbul Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
Okumayı düşünmüyorum. Bu defter gizli kalmalıydı. Bu kitabı okumayacaklarım listesine ekledim. Hastaların özelini herkese açmak etik değil. Böyle kitapları okumak da hoş değil bence.
336 syf.
·Puan vermedi
Merhaba Arkadaşlar, size her sayfasını merakla okuduğum bir kitap incelemesini payşarak geceyi kapatmak istiyorum. :)
Benim gibi Psikolojiye yönelik bütün kitaplara sempati duyan okurlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap. :)

Dr.Gary Small, California Üniversitesi'nde psikiyatri profesörüdür.Çalışmaları,WallStreet Journal,New York Times vb.yayınlara haber olmuştur. Yazarlığının yanında birçok ülkede seminerler veren ve TV programı yapan ünlü bir profesör anlayacağınız.Hatta Scientific American dergisi tarafından bilim ve teknolojide dünyanın önde gelen ısimleri arasında gösterilmiş.
Kitaptan biraz bahsetmem gerekirse ; Dr.Gary Small öğrencilik yıllarından itibaren kendisini insan psikolojisini iyileştirme yolunda sürekli geliştiren bu konuda araştırmalar yapan alanında çok iyi bir psikiyatri profesörüdür.Kitapta hastalarıyla ilgili kendisini etkileyen ilginç vakaları hikayeleştirerek anlatmıştır. Kitabın büyüsünü kaçırmamak için spoiler vermek istemiyorum.O yüzden en kısa zamanda edinin derim.
Kitapla kalın ;)
Teşekkürler Gary Small Gigi Vorgan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Alt başlık:
En Sıradışı Vakalar
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055443801
Orijinal adı:
The Other Side of the Couch
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Baskılar:
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 18,5bin okur

  • Buse Ünal
  • Elif
  • Esra Şahin
  • ilkim Bahar SÜMER
  • Aylin Hüseynli
  • neziha tugba sarial
  • CnGzDe
  • prkhachn
  • pelin
  • Burak Becer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%21.4
13-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%21.6
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%18.4
45-54 Yaş
%5.7
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.2
Erkek
%20.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (719)
9
%11.5 (538)
8
%17.7 (826)
7
%13.5 (628)
6
%6.4 (300)
5
%3.8 (179)
4
%1.7 (79)
3
%1.1 (52)
2
%0.5 (24)
1
%0.6 (28)

Kitabın sıralamaları