Cerrah Rizzoli & Isles Serisi 1

8,9/10  (738 Oy) · 
2.185 okunma  · 
674 beğeni  · 
11.677 gösterim
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789759917920
 • Orijinal Adı:
  The Surgeon
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rizzoli&Isles Serisi'nin ilk kitabı Cerrah ile tanışmam yine bir öneri üzerine oldu. Aslında birkaç sene evvel bu seriye dahil olduğunu bilmeden serinin 2 kitabını okumuşum. Okuduğum kitaplar baya merak uyandırıcı, heyecanlı ve bol ayrıntılıydı. O kitaplarda gördüğümü serinin ilk kitabında da gördüm. 11 kitaptan oluşan Rizzoli&Isles serisinin tamamını okumaya kararlıyım. Eğer merak ve heyecan, akıcılık ve sadelik istiyorsanız Tess tam size göre.

Şimdi, geçmişlerinde tecavüze uğramış, yaşadıkları saldırı nedeniyle hayatları alt üst olmuş kadınları ve bu kadınları kendisine kurban olarak seçip aynı zamanda kurbanlarının rahimlerini hatıra olarak alan bir katili düşünün. Katilin peşinde de Boston Polis Teşkilatı'ndan 4'ü erkek 1'i kadın -seriye ismini veren, zeki, cesaretli ve pes etmeyen kadın dedektif Jane Rizzoli- 5 kişilik bir ekip. Boston'da başlayan seri cinayetlerin çok benzerleri Savannah'ta da görülmüştür. Savannah seri cinayetlerinin katili, kendi seçtiği kurbanı Dr. Catherine Cordell tarafından cinayeti işleyeceği anda öldürülür. Bu olaydan sonra Boston'a taşınan Cordell, başlayan seri cinayetlerle kendini yeniden bu kaosun içinde bulur. Rizzoli ve ekibin diğer kalanları bu kaos ortamını nasıl yönetecek? Kötü şeyler olmadan katil yakalanacak mı?

Adından da anlaşılabileceği gibi tıbbi terim ve kelimelerin bolca yer aldığı Cerrah, soluksuz diyalog ve maceralarıyla size mükemmel bir kitap okuduğunuzu hissettirecek. İyi okumalar.

erkan 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

'' Kitaplar harika şeyler; size her şeyi,aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile ben korkusuzum korkmam diyenler için ideal bi kitap "

Cerrah benzeri kitaplar

Damla Köseoğlu 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

● Nihayet Tess Gerritsen'in Cerrah'ıyla tanışabildim. Bitirdiğinizde gözlerinizi kapatıp düşündüğünüz ve sonrasında ' Vay be' dediğiniz bir kitap. Cerrah, yazarı Gerritsen'in tıp eğitimi almış olması, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması yönüyle diğer birçok polisiye romandan ayrılıyor.

● Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak ; Boston'da seri cinayetler işlenmektedir, elde edilen ipuçları dedektifleri iki yıl önce Savannah kentinde işlenen cinayetlere götürmüş ancak o cinayetlerin faili, kurbanı tarafından öldürülmüştür. Peki bu yeni cinayetler bir taklitçi tarafından mı yoksa eski bir suç ortağı tarafından mı işlenmektedir?

● Cerrah, yazarın akıcı anlatımı ve düşmeyen temposuyla bir solukta okunabilecek bir kitap. Rizzoli & Isles serisinin ilk kitabı olan bu roman, Tess Gerritsen'in neden 'Tıbbi polisiyelerin kraliçesi' olarak tanındığını ispatlar nitelikte.

Ismail Salma 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tess Geritsen ile tanıştıģınm kitap diyebilirim cerah serisinin 1. Kitabı Korku ve gerilim bir arada tüyler ürpertici bir eser tıbi gerilim olan bir seri.

Pişkin 
 28 Şub 18:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuyup bitirdikten sonra aklımdan tek şey: "Ben konuşmuyorum, görüyorsunuz.".:D

Sürükleyici, beyin yakan bir kitaptı bence. Ben gayet beğendim. Erkeklerin bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum aslında, çünkü eğer kendi cinslerinden bireylerin kadınlara yaptıkları o hastalıklı şeyleri okurlarsa belki bunlardan iğrenirler ve onların yaptıklarını yapmamaya özen gösterirler. Ama kitabı sadece böyle bir şeye de bağlayamam tabii. Sadece ben böyle bir sonuç çıkardım kendime.

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Tanıdığım birkaç insanın da yazar ve kitapları hakkındaki söylemleri de beni diğer kitaplarını okumaya itti açıkçası. Özetle beğendim, okumak isteyenlere tıpkı bana yapıldığı gibi "Artık şunu okur musun?" diye haykırmak istiyorum :D

ilayda |슈가이다 
03 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cerrah, başlı başına AMAN ALLAHIM'dı. Aman Allahımlarla geçti. Soluksuz okudum. Dehşet, dehşet, dehşet, dehşet bir kitaptı. Dehşet güzel bir kitaptı. Tess'in şimdiye dek okuduğum 4.kitabı ve Cerrah bunların en bambaşkası oldu.

Tess'in özellikle sevdiğim bir huyuysa betimlemelerini çok iyi yapması. Kitapta o an kurban olarak adlandırılan kişinin içinde bulunduğu dış görünüşten söz ediyorum. İnsanın aklında canlanırken bile heyecana kapılmamak elde değil.

Bir de şöyle bir şey oldu ki, baş karakter Cerrah'ımızın Andrew'ya olan bağlılığı son sayfalarda nedendir bilinmez hüzünlendirdi az buçuk. Ona bu denli bağlı olması, saygı duyması şaşırtıcıydı biraz.

Eğer bu tür kitaplara ilginiz varsa Cerrah kesinlikle okuduklarınız arasında olmalı. Benden 10 puanı kaptı. Pişman asla olmayacaksınız. Kitabı az evvel bitirdim ve hala atamadım o içimde meydana gelen betimleyemediğim duygu karmaşasını.

Dehşet güzeldi. Hele ki tıpa ilginiz varsa daha bir başka boyut kazanıyor.

Okuyun.
Okuyun.
Okuyun.

Gaye 
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess'in en sevdiğim kitaplarından biri. Okuduğum bölümden olsa gerek sıkça kullandığı tıbbi terimler bana fazla gelmedi gayet dozundaydı. Bu kitapla ilgili tek eleştirim Rizzoli'nin başrol olması gerekirken Dr. Cordell daha ön planda tutulmuş Rizzoli sanki figüranmış gibi geldi. Onun dışında ameliyatları öyle güzel anlatmış ki sanki ameliyatı ben yapıyormuşum gibi gözümde canlandı ve aynı şekilde cerrahın kurbanlarının boynuna dayadığı neşteri bile hissettim desem abartmış olmam diye düşünüyorum. Ayrıca kitapta hoşuma giden bir diğer nokta da okuyucunun merakını korumayı başarmış. "Cerrah kesin şu" diyorsunuz hoop bir bakmışsınız alakası yok. Okumaktan zevk alacağınız bir kitap.

Burak Erdoğdu 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne yazık ki beni en çok etkileyen gerilim kitabı olduğunu söyleyemeyeceğim. Bir dahiliye doktoru olan yazar ne yazık ki bu kimliğini fazlasıyla kullanmış ve çoğu yerde gereksiz ve abartılı teknik ayrıntılarla akışı bozmuş. Katıl kesinlikle teknik acıdan mükemmel ele alınmış ancak psikolojik detaydan yoksun. Katilin öldürme nedenleri oldukça sığ ve yüzeysel. Olayı çözmeye çalışan polisler tek yönden ele alınmış onları daha detaylı taşıyamıyor özel hayatlarına hakim olamıyoruz. Genel olarak anlatım akici ve dil sade ancak ne yazık ki bende o kadar bir heyecan uyandırmadı. Kısacası daha iyi alternatifleri bulunduğunu düşündüğüm kitaptır.

Tuğba K 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerilim romanının ta kendisi diyebilirim okurken o kadar gerildim ki.Tess Gerritsen’a gerçekten hayran kaldım.Kitabın cümleleri, geçişleri, akıcılığı, olaylar arasındaki bağlantılar o kadar güzeldi ki…
Kitabı okurken kafamda adeta bir film kurgusu vardı;bütün karakterler anlatılan tüm özellikleriyle şeklini almış ve her sayfada film ilerliyor.Ve ben bu filmi çok sevdim :)
Gerçekten okunası bir kitap insana okumayı sevdirtiyor, son sayfalara yaklaştıkça gözlerimin ağrımasına rağmen kitabı elimden bırakamadım.Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.Muhteşem bir kurgu muhteşem bir eser.

Mine Ercan 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Kuzu nasıl kutsanmışsa, aslan da öyle kutsandı.
Avcı da."

Dikkat şiddetli tavsiye içerir. Hatta ısrar. Yok ya yalvarış falan! Ya n'olur okuyun işte çünkü kitap budur!

Kendimden geçerek okudum. Her ihtimali değerlendirdim. Kimlerden kimlerden şüphelendim ama olmadı. Bulamadım Cerrah'ı. Yazar kendisini açıklayana kadar...

Bazı yazarlar var ki okuyunca "evet abi fark budur" dersin. Çok beğendiğin bir yazar bile onun yanında çırak kalır. Bendeki etkisi aynen buydu. O nedenle dün başlamak üzere seçtiğim kitap şimdilik rafına geri dönüyor ve bu kız Tess Gerritsen'le devam ediyor.

Kitaptan 126 Alıntı

Murat Sezgin 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir isme bürünüyor.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nereye gittiğimiz, neler bildiğimize bağlıdır; neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Damla Köseoğlu 
 20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatırlar.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 179 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 179 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir kimliğe bürünüyor. Bize sadece bir kez dokunması, bir daha çarpılmaya karşı bağışık olduğumuz anlamına gelmiyor. Yıldırım da aynı yere 2 kere düşebilir..."

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir tıp laboratuvarının senin hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu hiç düşündün mü? Kolunu açıp da, iğneyi damarına sokmalarına izin verdiğinde, kendinle ilgili ne kadar çok kişisel ayrıntı verdiğini hiç hesaplandın mı? Kanın senin en mahrem sırlarını içerir. Lösemiden mi, yoksa bir kadeh şarap mı? Kendini depresyonda hissettiğin için Prozac mı alıyorsun, yoksa aleti kaldıramadığın için Viagra mı? Bütün bu kadınların özünü elinde tutmuş. Kanlarını inceleyebiliyor, kokluyor, dokunuyordu. Üstelik, kadınların haberi bile olmadan. Vücutlarının bir bölümünün elinde mıncıklandığını ruhları bile duymadı.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Pişkin 
27 Şub 16:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her şey karanlıkla birlikte değişiyor."

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 109)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 109)
Damla Köseoğlu 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31 - Doğan Kitap)
13 /