Cerrah Rizzoli & Isles Serisi 1

8,9/10  (618 Oy) · 
1.856 okunma  · 
553 beğeni  · 
9.463 gösterim
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789759917920
 • Orijinal Adı:
  The Surgeon
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rizzoli&Isles Serisi'nin ilk kitabı Cerrah ile tanışmam yine bir öneri üzerine oldu. Aslında birkaç sene evvel bu seriye dahil olduğunu bilmeden serinin 2 kitabını okumuşum. Okuduğum kitaplar baya merak uyandırıcı, heyecanlı ve bol ayrıntılıydı. O kitaplarda gördüğümü serinin ilk kitabında da gördüm. 11 kitaptan oluşan Rizzoli&Isles serisinin tamamını okumaya kararlıyım. Eğer merak ve heyecan, akıcılık ve sadelik istiyorsanız Tess tam size göre.

Şimdi, geçmişlerinde tecavüze uğramış, yaşadıkları saldırı nedeniyle hayatları alt üst olmuş kadınları ve bu kadınları kendisine kurban olarak seçip aynı zamanda kurbanlarının rahimlerini hatıra olarak alan bir katili düşünün. Katilin peşinde de Boston Polis Teşkilatı'ndan 4'ü erkek 1'i kadın -seriye ismini veren, zeki, cesaretli ve pes etmeyen kadın dedektif Jane Rizzoli- 5 kişilik bir ekip. Boston'da başlayan seri cinayetlerin çok benzerleri Savannah'ta da görülmüştür. Savannah seri cinayetlerinin katili, kendi seçtiği kurbanı Dr. Catherine Cordell tarafından cinayeti işleyeceği anda öldürülür. Bu olaydan sonra Boston'a taşınan Cordell, başlayan seri cinayetlerle kendini yeniden bu kaosun içinde bulur. Rizzoli ve ekibin diğer kalanları bu kaos ortamını nasıl yönetecek? Kötü şeyler olmadan katil yakalanacak mı?

Adından da anlaşılabileceği gibi tıbbi terim ve kelimelerin bolca yer aldığı Cerrah, soluksuz diyalog ve maceralarıyla size mükemmel bir kitap okuduğunuzu hissettirecek. İyi okumalar.

İsmail Altunbüker 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess Gerritsen Cerrah

Öncelikle şunu söylemeliyim, Polisiyenin eşsiz kadın yazarlarından Agatha Christie saygıyla anıyorum ve güzel başarısıyla kadın polisiye yazarlarına örnek olduğu için çok mutluyum. Evet gelelim konumuza ...

Not: Doğan kitap beni mahvetti, burada bunu da söylemek isterim. Cerrah kitabı karınca duası gibi yazılmış. 500 sayfa olsun ama okunaklı olsun neden bunu yaparlar bilmem. Lontana kitabı da öyle, sayfaları da çok ince, bana ulaşana kadar yırtılmış bile, o kadar çok parada alıyorlar halbuki, aslında kitap maliyeti çok ucuz, ama kazancı çok fazla. Hadi biz onuda göz ardı ediyoruz ama madem, sağlam kitap yapın lütfen. Doğan Kitap evini kınıyorum ....

Tess Gerritsen Cerrah kitabı, benim yazarın okuduğum ikici kitabı yalnız şunu söylemem gerekirse, ben Tess Gerritsen'ın kitaplarını okumadan öncede yaptıklarını beğeniyordum. Sezgilerim beni yanıltmadı, Cerrah kitabı da gerçekten başarılı bir psikolojik gerilim olmuş. Katlanarak artan bir heyecanı ve temposu var. Çok iyi ve zekice kurgulanmış, bir çok yazardan daha başarılı bir kalemi var. Yalnız bu kadar az okunması çok şaşırtıcı doğrusu, kitapta bir çok konuya yer vermiş, olayların örgüsü güzel. Cerrah bir erkek olduğunu önceden belli etmiş, tek gizem kim olduğu ama yinede çok merak ederek okuyorsunuz. Buda farklı bir yetenek, oysa ben kendi düşüncem konu şöyle olsa, benim daha hoşuma giderdi. Andrew capra ölen kişi ise Cerrah onun kız kardeşi olsaydı, şimdi okuyacağım 2. kitapta ise devamında, Cerrah'ın sevgilisi de yani çırak Warren Hoyt olsaydı, daha süper olurdu. Ama bu benim hayalim, tabi yinede çok başarılı bir kitap. Zaten Tess Gerritsen gözü kapalı alacağım yazarlardan. Çok özenli işlere imza atıyor. Polisiye içinde küçük aşk kaçamaklarına da yer veriyor ve aşkı da çok yerinde yazan bir yazar. Aşk dilinden de anlıyor. Çok keyif aldım, umarım herkes keyif alarak okur. Okuyan, Okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum. En güzel, en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiyem ...

erkan 
16 Oca 11:41 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

'' Kitaplar harika şeyler; size her şeyi,aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile ben korkusuzum korkmam diyenler için ideal bi kitap "

Damla Köseoğlu 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

● Nihayet Tess Gerritsen'in Cerrah'ıyla tanışabildim. Bitirdiğinizde gözlerinizi kapatıp düşündüğünüz ve sonrasında ' Vay be' dediğiniz bir kitap. Cerrah, yazarı Gerritsen'in tıp eğitimi almış olması, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması yönüyle diğer birçok polisiye romandan ayrılıyor.

● Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak ; Boston'da seri cinayetler işlenmektedir, elde edilen ipuçları dedektifleri iki yıl önce Savannah kentinde işlenen cinayetlere götürmüş ancak o cinayetlerin faili, kurbanı tarafından öldürülmüştür. Peki bu yeni cinayetler bir taklitçi tarafından mı yoksa eski bir suç ortağı tarafından mı işlenmektedir?

● Cerrah, yazarın akıcı anlatımı ve düşmeyen temposuyla bir solukta okunabilecek bir kitap. Rizzoli & Isles serisinin ilk kitabı olan bu roman, Tess Gerritsen'in neden 'Tıbbi polisiyelerin kraliçesi' olarak tanındığını ispatlar nitelikte.

Ismail Salma 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tess Geritsen ile tanıştıģınm kitap diyebilirim cerah serisinin 1. Kitabı Korku ve gerilim bir arada tüyler ürpertici bir eser tıbi gerilim olan bir seri.

슈가이다 
03 May 00:39 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cerrah, başlı başına AMAN ALLAHIM'dı. Aman Allahımlarla geçti. Soluksuz okudum. Dehşet, dehşet, dehşet, dehşet bir kitaptı. Dehşet güzel bir kitaptı. Tess'in şimdiye dek okuduğum 4.kitabı ve Cerrah bunların en bambaşkası oldu.

Tess'in özellikle sevdiğim bir huyuysa betimlemelerini çok iyi yapması. Kitapta o an kurban olarak adlandırılan kişinin içinde bulunduğu dış görünüşten söz ediyorum. İnsanın aklında canlanırken bile heyecana kapılmamak elde değil.

Bir de şöyle bir şey oldu ki, baş karakter Cerrah'ımızın Andrew'ya olan bağlılığı son sayfalarda nedendir bilinmez hüzünlendirdi az buçuk. Ona bu denli bağlı olması, saygı duyması şaşırtıcıydı biraz.

Eğer bu tür kitaplara ilginiz varsa Cerrah kesinlikle okuduklarınız arasında olmalı. Benden 10 puanı kaptı. Pişman asla olmayacaksınız. Kitabı az evvel bitirdim ve hala atamadım o içimde meydana gelen betimleyemediğim duygu karmaşasını.

Dehşet güzeldi. Hele ki tıpa ilginiz varsa daha bir başka boyut kazanıyor.

Okuyun.
Okuyun.
Okuyun.

Burak Erdoğdu 
01 Eki 13:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne yazık ki beni en çok etkileyen gerilim kitabı olduğunu söyleyemeyeceğim. Bir dahiliye doktoru olan yazar ne yazık ki bu kimliğini fazlasıyla kullanmış ve çoğu yerde gereksiz ve abartılı teknik ayrıntılarla akışı bozmuş. Katıl kesinlikle teknik acıdan mükemmel ele alınmış ancak psikolojik detaydan yoksun. Katilin öldürme nedenleri oldukça sığ ve yüzeysel. Olayı çözmeye çalışan polisler tek yönden ele alınmış onları daha detaylı taşıyamıyor özel hayatlarına hakim olamıyoruz. Genel olarak anlatım akici ve dil sade ancak ne yazık ki bende o kadar bir heyecan uyandırmadı. Kısacası daha iyi alternatifleri bulunduğunu düşündüğüm kitaptır.

Tuğba K 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerilim romanının ta kendisi diyebilirim okurken o kadar gerildim ki.Tess Gerritsen’a gerçekten hayran kaldım.Kitabın cümleleri, geçişleri, akıcılığı, olaylar arasındaki bağlantılar o kadar güzeldi ki…
Kitabı okurken kafamda adeta bir film kurgusu vardı;bütün karakterler anlatılan tüm özellikleriyle şeklini almış ve her sayfada film ilerliyor.Ve ben bu filmi çok sevdim :)
Gerçekten okunası bir kitap insana okumayı sevdirtiyor, son sayfalara yaklaştıkça gözlerimin ağrımasına rağmen kitabı elimden bırakamadım.Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.Muhteşem bir kurgu muhteşem bir eser.

Mine Ercan 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Kuzu nasıl kutsanmışsa, aslan da öyle kutsandı.
Avcı da."

Dikkat şiddetli tavsiye içerir. Hatta ısrar. Yok ya yalvarış falan! Ya n'olur okuyun işte çünkü kitap budur!

Kendimden geçerek okudum. Her ihtimali değerlendirdim. Kimlerden kimlerden şüphelendim ama olmadı. Bulamadım Cerrah'ı. Yazar kendisini açıklayana kadar...

Bazı yazarlar var ki okuyunca "evet abi fark budur" dersin. Çok beğendiğin bir yazar bile onun yanında çırak kalır. Bendeki etkisi aynen buydu. O nedenle dün başlamak üzere seçtiğim kitap şimdilik rafına geri dönüyor ve bu kız Tess Gerritsen'le devam ediyor.

Sevgi Sertel 
 12 Şub 21:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cerrah kitabım bitti...
Çok gerileceksin, çok korkutucu dendi ama ben gerilmedim :)
Bu okuduğum ikinci Tess kitabı ve yine sürükleyiciydi.
Kitabın konusu bir seri katilin hikayesi. Katilimiz tecavüze uğramış, mağdur ve korkan kadınları hedef alıyor. Onları öldürmeden önce kurbanlarına yaptığı çeşitli işkencelerden dolayı da adı Cerrah olarak biliniyor.
2 yıl önce Savanah'da Cerrah'ın saldırısına uğramış Dr. Catherine Cordell uzun süre bu olayın etkisinden kurtulamamıştır. Hayata döndüğü ve hastanede görevine başladığı dönemde tekrar cinayetler başlamış ve Cerrahın yıllar önce yaptığı gibi aynı işkenceler ile kadınlar öldürülmüştür. Peki Cerrah öldüğüne göre cinayetlere devam eden kim?

Katilimizin hedefi Dr. Catherine'e! Ölümlere devam ederken, diğer yandan doktorumuza korkunç mesajlar gönderiyor. Yıllar önce elinden kurtulmuş olan Catherine ulaşmak tek hedefidir.
Tabi tüm polis teşkilatı bu yeni katilin peşine düşüyor. Ancak katilimiz çok zeki ve hiç bir ipucu yok... Peki neler oluyor? Katil kim çıkıyor :) Cevapları kitap da.

Genel olarak severek okudum, özellikle katilin iç sesi ve düşüncüleri çok güzel kaleme alınmıştı...
Ve 2. Kitabını da sevdiğime göre Tess okumaya devam edeceğim :)
Ben sevdim, bu tür kitapları sevenlere tavsiye ediyorum.

Kitaptan 103 Alıntı

Murat Sezgin 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir isme bürünüyor.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nereye gittiğimiz, neler bildiğimize bağlıdır; neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Damla Köseoğlu 
 20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatırlar.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 179 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 179 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir kimliğe bürünüyor. Bize sadece bir kez dokunması, bir daha çarpılmaya karşı bağışık olduğumuz anlamına gelmiyor. Yıldırım da aynı yere 2 kere düşebilir..."

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir tıp laboratuvarının senin hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu hiç düşündün mü? Kolunu açıp da, iğneyi damarına sokmalarına izin verdiğinde, kendinle ilgili ne kadar çok kişisel ayrıntı verdiğini hiç hesaplandın mı? Kanın senin en mahrem sırlarını içerir. Lösemiden mi, yoksa bir kadeh şarap mı? Kendini depresyonda hissettiğin için Prozac mı alıyorsun, yoksa aleti kaldıramadığın için Viagra mı? Bütün bu kadınların özünü elinde tutmuş. Kanlarını inceleyebiliyor, kokluyor, dokunuyordu. Üstelik, kadınların haberi bile olmadan. Vücutlarının bir bölümünün elinde mıncıklandığını ruhları bile duymadı.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen

İnsanlar Tanrı'nın var olduğuna inanmakta güçlük çekmiyor" dedi adam. "Bu yüzden buna inanç deniyor. Kanıta ihtiyaç duymuyor, çünkü bir kanıt yok." "Eğer biri ışığa inanıyorsa, karanlığa da inanmalıdır.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
£lif 
23 Nis 06:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tabanca insanın en iyi dostu da olabilir, en kötü düşmanı da. Bazen, her ikisi de.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
11 /