Cerrah Rizzoli & Isles Serisi 1

8,9/10  (392 Oy) · 
1.181 okunma  · 
317 beğeni  · 
7.280 gösterim
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789759917920
 • Orijinal Adı:
  The Surgeon
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rizzoli&Isles Serisi'nin ilk kitabı Cerrah ile tanışmam yine bir öneri üzerine oldu. Aslında birkaç sene evvel bu seriye dahil olduğunu bilmeden serinin 2 kitabını okumuşum. Okuduğum kitaplar baya merak uyandırıcı, heyecanlı ve bol ayrıntılıydı. O kitaplarda gördüğümü serinin ilk kitabında da gördüm. 11 kitaptan oluşan Rizzoli&Isles serisinin tamamını okumaya kararlıyım. Eğer merak ve heyecan, akıcılık ve sadelik istiyorsanız Tess tam size göre.

Şimdi, geçmişlerinde tecavüze uğramış, yaşadıkları saldırı nedeniyle hayatları alt üst olmuş kadınları ve bu kadınları kendisine kurban olarak seçip aynı zamanda kurbanlarının rahimlerini hatıra olarak alan bir katili düşünün. Katilin peşinde de Boston Polis Teşkilatı'ndan 4'ü erkek 1'i kadın -seriye ismini veren, zeki, cesaretli ve pes etmeyen kadın dedektif Jane Rizzoli- 5 kişilik bir ekip. Boston'da başlayan seri cinayetlerin çok benzerleri Savannah'ta da görülmüştür. Savannah seri cinayetlerinin katili, kendi seçtiği kurbanı Dr. Catherine Cordell tarafından cinayeti işleyeceği anda öldürülür. Bu olaydan sonra Boston'a taşınan Cordell, başlayan seri cinayetlerle kendini yeniden bu kaosun içinde bulur. Rizzoli ve ekibin diğer kalanları bu kaos ortamını nasıl yönetecek? Kötü şeyler olmadan katil yakalanacak mı?

Adından da anlaşılabileceği gibi tıbbi terim ve kelimelerin bolca yer aldığı Cerrah, soluksuz diyalog ve maceralarıyla size mükemmel bir kitap okuduğunuzu hissettirecek. İyi okumalar.

Suat Özmen 
 13 Oca 11:14 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Aylar önce bilmeyerekte olsa onuncu kitabını (Sona Kalan) okuyarak başlamıştım bu seriye. Artık serinin ilk kitabı Cerrah'ın okuma vakti gelmişti.Önemli noktalardan birisi de Dedektif Rizzoli'nin nasıl bu işe başladığı ve karşılaştığı zorluklar. Cerrah'ta Rizzoli'nin cinayet masasında yaşadığı zorluklar, bir kadın olduğu için kendisine karşı oluşan önyargılar da yer almakta. Kitapta kısmen de olsa erkek egemenliğine bir serzeniş, eleştiri var. Yazar T.Gerritse'nin yazmaya başlamadan önce doktor olduğundan fazla bahsetmeye gerek yok sanırım. Okuyanlar çok iyi bilir. Tıbbi terimerle bire bir oluyor ara sıra da adli tıbbın içinde oluyorsunuz. Patolog Maura'nın kitapta olmaması beni şaşırttı ayrıca. Sonraki kitapta ortaya çıkacak sanırım.

Yazarın şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında kurgusu en sağlam olan kitap oldu. Olayın Boston şehrinde geçmesi ayrı bir güzel oldu. Basketbol oynadığım zaman gecenin bir yarısı kalkar maçlarını izlerdim. Şehrine ve takımına her zaman bir ilgim olmuştur. Okurken kurbanlarını çok acayip bir şekilde öldüren sadist katil Cerrah bulunmakta. Kitabın ismi dedektiflerin katile söyledikleri Cerrah isminden gelmekte. Rizzoli'nin olaylara bakış açısı sayesinde olay sonuçlanıyor. Polisiye kitaplarında spoiler vermeye gerek yok. Sadece şunu demek istiyorum.Seriyi bilmek istemeyenler veya başlamak isteyenler varsa ilk kitap Cerrah'tan başlasın benim gibi son kitaplardan başlamayın. Çok aşırı bir fark olmuyor ama ilk kitaptan başlamak her zaman iyidir. Keyifli okumalar..

fatih erkan 
16 Oca 11:41 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

'' Kitaplar harika şeyler; size her şeyi,aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile ben korkusuzum korkmam diyenler için ideal bi kitap "

Damla Köseoğlu 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

● Nihayet Tess Gerritsen'in Cerrah'ıyla tanışabildim. Bitirdiğinizde gözlerinizi kapatıp düşündüğünüz ve sonrasında ' Vay be' dediğiniz bir kitap. Cerrah, yazarı Gerritsen'in tıp eğitimi almış olması, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması yönüyle diğer birçok polisiye romandan ayrılıyor.

● Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak ; Boston'da seri cinayetler işlenmektedir, elde edilen ipuçları dedektifleri iki yıl önce Savannah kentinde işlenen cinayetlere götürmüş ancak o cinayetlerin faili, kurbanı tarafından öldürülmüştür. Peki bu yeni cinayetler bir taklitçi tarafından mı yoksa eski bir suç ortağı tarafından mı işlenmektedir?

● Cerrah, yazarın akıcı anlatımı ve düşmeyen temposuyla bir solukta okunabilecek bir kitap. Rizzoli & Isles serisinin ilk kitabı olan bu roman, Tess Gerritsen'in neden 'Tıbbi polisiyelerin kraliçesi' olarak tanındığını ispatlar nitelikte.

Kübra 
28 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yıllar önce bilmeden Çırak'ı önce okumuştum. Şimdi seriyi 1. kitaptan başlayıp okuma kararı aldım ve iyi ki almışım dedim. Kendisini tatmin için başkalarını yavaş yavaş öldüren ruh hastasının, tıbbi bilgisini nasıl kullandığını dehşet içinde okuyor insan. ''Kitabı okurken yatağınızın altını, kapınızın arkasını kontrol edin'' gibi yorumlar var. Bu yorumlar öylesine denmemiş. Korkudan biri girdi girecek diye penceremden gözümü zor ayırdım. Gerilim, dehşet, korku, yer yer mide bulantısı... Tess Gerritsen'in okuduğum 6. kitabı ve buradan devam ederim. Bu kitaba ''güzel'' denmez. Güzel, güzel şeyler için söylenir. Bu kitabın yapmak istediği germek. Bunu o kadar başarmış ki 10 puan!

Ismail Salma 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tess Geritsen ile tanıştıģınm kitap diyebilirim cerah serisinin 1. Kitabı Korku ve gerilim bir arada tüyler ürpertici bir eser tıbi gerilim olan bir seri.

Gaye Özcan 
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess'in en sevdiğim kitaplarından biri. Okuduğum bölümden olsa gerek sıkça kullandığı tıbbi terimler bana fazla gelmedi gayet dozundaydı. Bu kitapla ilgili tek eleştirim Rizzoli'nin başrol olması gerekirken Dr. Cordell daha ön planda tutulmuş Rizzoli sanki figüranmış gibi geldi. Onun dışında ameliyatları öyle güzel anlatmış ki sanki ameliyatı ben yapıyormuşum gibi gözümde canlandı ve aynı şekilde cerrahın kurbanlarının boynuna dayadığı neşteri bile hissettim desem abartmış olmam diye düşünüyorum. Ayrıca kitapta hoşuma giden bir diğer nokta da okuyucunun merakını korumayı başarmış. "Cerrah kesin şu" diyorsunuz hoop bir bakmışsınız alakası yok. Okumaktan zevk alacağınız bir kitap.

Tuğba K 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerilim romanının ta kendisi diyebilirim okurken o kadar gerildim ki.Tess Gerritsen’a gerçekten hayran kaldım.Kitabın cümleleri, geçişleri, akıcılığı, olaylar arasındaki bağlantılar o kadar güzeldi ki…
Kitabı okurken kafamda adeta bir film kurgusu vardı;bütün karakterler anlatılan tüm özellikleriyle şeklini almış ve her sayfada film ilerliyor.Ve ben bu filmi çok sevdim :)
Gerçekten okunası bir kitap insana okumayı sevdirtiyor, son sayfalara yaklaştıkça gözlerimin ağrımasına rağmen kitabı elimden bırakamadım.Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.Muhteşem bir kurgu muhteşem bir eser.

Sevgi Sertel 
 12 Şub 21:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cerrah kitabım bitti...
Çok gerileceksin, çok korkutucu dendi ama ben gerilmedim :)
Bu okuduğum ikinci Tess kitabı ve yine sürükleyiciydi.
Kitabın konusu bir seri katilin hikayesi. Katilimiz tecavüze uğramış, mağdur ve korkan kadınları hedef alıyor. Onları öldürmeden önce kurbanlarına yaptığı çeşitli işkencelerden dolayı da adı Cerrah olarak biliniyor.
2 yıl önce Savanah'da Cerrah'ın saldırısına uğramış Dr. Catherine Cordell uzun süre bu olayın etkisinden kurtulamamıştır. Hayata döndüğü ve hastanede görevine başladığı dönemde tekrar cinayetler başlamış ve Cerrahın yıllar önce yaptığı gibi aynı işkenceler ile kadınlar öldürülmüştür. Peki Cerrah öldüğüne göre cinayetlere devam eden kim?

Katilimizin hedefi Dr. Catherine'e! Ölümlere devam ederken, diğer yandan doktorumuza korkunç mesajlar gönderiyor. Yıllar önce elinden kurtulmuş olan Catherine ulaşmak tek hedefidir.
Tabi tüm polis teşkilatı bu yeni katilin peşine düşüyor. Ancak katilimiz çok zeki ve hiç bir ipucu yok... Peki neler oluyor? Katil kim çıkıyor :) Cevapları kitap da.

Genel olarak severek okudum, özellikle katilin iç sesi ve düşüncüleri çok güzel kaleme alınmıştı...
Ve 2. Kitabını da sevdiğime göre Tess okumaya devam edeceğim :)
Ben sevdim, bu tür kitapları sevenlere tavsiye ediyorum.

Mine Ercan 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Kuzu nasıl kutsanmışsa, aslan da öyle kutsandı.
Avcı da."

Dikkat şiddetli tavsiye içerir. Hatta ısrar. Yok ya yalvarış falan! Ya n'olur okuyun işte çünkü kitap budur!

Kendimden geçerek okudum. Her ihtimali değerlendirdim. Kimlerden kimlerden şüphelendim ama olmadı. Bulamadım Cerrah'ı. Yazar kendisini açıklayana kadar...

Bazı yazarlar var ki okuyunca "evet abi fark budur" dersin. Çok beğendiğin bir yazar bile onun yanında çırak kalır. Bendeki etkisi aynen buydu. O nedenle dün başlamak üzere seçtiğim kitap şimdilik rafına geri dönüyor ve bu kız Tess Gerritsen'le devam ediyor.

Kitaptan 72 Alıntı

Murat Sezgin 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir isme bürünüyor.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
Suat Özmen 
07 Oca 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ne kadar dikkatli davranırsak davranalım, kötülük nerede olduğumuzu biliyor. Bizi nasıl bulacağını biliyor."

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 51 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 51 - Doğan Kitap)
Suat Özmen 
10 Oca 09:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanlar aslında kim olduklarını, neden yaşadıklarını yitirmiş. Buna rağmen, içimizde bunu yitirmemiş olanlar da var."

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 196 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 196 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nereye gittiğimiz, neler bildiğimize bağlıdır; neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Suat Özmen 
11 Oca 10:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hayatta geçirdiğim her dakika, kaçışa bir dakika daha yaklaşmak demektir."

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 262 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 262 - Doğan Kitap)
Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bir tecavüzcü hayatınızdan hiç kaybolmaz ki, yaşadığınız sürece onun malısınızdır. Belkide kendine ait olanı almaya gelmişti.

Cerrah, Tess Gerritsen (doğan kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (doğan kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir tıp laboratuvarının senin hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu hiç düşündün mü? Kolunu açıp da, iğneyi damarına sokmalarına izin verdiğinde, kendinle ilgili ne kadar çok kişisel ayrıntı verdiğini hiç hesaplandın mı? Kanın senin en mahrem sırlarını içerir. Lösemiden mi, yoksa bir kadeh şarap mı? Kendini depresyonda hissettiğin için Prozac mı alıyorsun, yoksa aleti kaldıramadığın için Viagra mı? Bütün bu kadınların özünü elinde tutmuş. Kanlarını inceleyebiliyor, kokluyor, dokunuyordu. Üstelik, kadınların haberi bile olmadan. Vücutlarının bir bölümünün elinde mıncıklandığını ruhları bile duymadı.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir kimliğe bürünüyor. Bize sadece bir kez dokunması, bir daha çarpılmaya karşı bağışık olduğumuz anlamına gelmiyor. Yıldırım da aynı yere 2 kere düşebilir..."

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)
8 /