Cerrah Rizzoli & Isles Serisi 1

8,9/10  (477 Oy) · 
1.395 okunma  · 
402 beğeni  · 
7.758 gösterim
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789759917920
 • Orijinal Adı:
  The Surgeon
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rizzoli&Isles Serisi'nin ilk kitabı Cerrah ile tanışmam yine bir öneri üzerine oldu. Aslında birkaç sene evvel bu seriye dahil olduğunu bilmeden serinin 2 kitabını okumuşum. Okuduğum kitaplar baya merak uyandırıcı, heyecanlı ve bol ayrıntılıydı. O kitaplarda gördüğümü serinin ilk kitabında da gördüm. 11 kitaptan oluşan Rizzoli&Isles serisinin tamamını okumaya kararlıyım. Eğer merak ve heyecan, akıcılık ve sadelik istiyorsanız Tess tam size göre.

Şimdi, geçmişlerinde tecavüze uğramış, yaşadıkları saldırı nedeniyle hayatları alt üst olmuş kadınları ve bu kadınları kendisine kurban olarak seçip aynı zamanda kurbanlarının rahimlerini hatıra olarak alan bir katili düşünün. Katilin peşinde de Boston Polis Teşkilatı'ndan 4'ü erkek 1'i kadın -seriye ismini veren, zeki, cesaretli ve pes etmeyen kadın dedektif Jane Rizzoli- 5 kişilik bir ekip. Boston'da başlayan seri cinayetlerin çok benzerleri Savannah'ta da görülmüştür. Savannah seri cinayetlerinin katili, kendi seçtiği kurbanı Dr. Catherine Cordell tarafından cinayeti işleyeceği anda öldürülür. Bu olaydan sonra Boston'a taşınan Cordell, başlayan seri cinayetlerle kendini yeniden bu kaosun içinde bulur. Rizzoli ve ekibin diğer kalanları bu kaos ortamını nasıl yönetecek? Kötü şeyler olmadan katil yakalanacak mı?

Adından da anlaşılabileceği gibi tıbbi terim ve kelimelerin bolca yer aldığı Cerrah, soluksuz diyalog ve maceralarıyla size mükemmel bir kitap okuduğunuzu hissettirecek. İyi okumalar.

erkan 
16 Oca 11:41 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

'' Kitaplar harika şeyler; size her şeyi,aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile ben korkusuzum korkmam diyenler için ideal bi kitap "

Damla Köseoğlu 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

● Nihayet Tess Gerritsen'in Cerrah'ıyla tanışabildim. Bitirdiğinizde gözlerinizi kapatıp düşündüğünüz ve sonrasında ' Vay be' dediğiniz bir kitap. Cerrah, yazarı Gerritsen'in tıp eğitimi almış olması, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması yönüyle diğer birçok polisiye romandan ayrılıyor.

● Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak ; Boston'da seri cinayetler işlenmektedir, elde edilen ipuçları dedektifleri iki yıl önce Savannah kentinde işlenen cinayetlere götürmüş ancak o cinayetlerin faili, kurbanı tarafından öldürülmüştür. Peki bu yeni cinayetler bir taklitçi tarafından mı yoksa eski bir suç ortağı tarafından mı işlenmektedir?

● Cerrah, yazarın akıcı anlatımı ve düşmeyen temposuyla bir solukta okunabilecek bir kitap. Rizzoli & Isles serisinin ilk kitabı olan bu roman, Tess Gerritsen'in neden 'Tıbbi polisiyelerin kraliçesi' olarak tanındığını ispatlar nitelikte.

Kübra 
 28 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yıllar önce bilmeden Çırak'ı önce okumuştum. Şimdi seriyi 1. kitaptan başlayıp okuma kararı aldım ve iyi ki bu kararı almışım dedim. Kendisini tatmin için başkalarını yavaş yavaş öldüren bir ruh hastasının, tıbbi bilgisini nasıl kullandığını dehşet içinde okuyor insan. ''Kitabı okurken yatağınızın altını, kapınızın arkasını kontrol edin'' gibi yorumlar var. Bu yorumlar öylesine denmemiş. Korkudan, biri girdi girecek diye, penceremden gözümü zor ayırdım. Gerilim, dehşet, korku, yer yer mide bulantısı... Tess Gerritsen'in okuduğum 6. kitabı ve buradan devam ederim. Bu kitaba ''güzel'' denmez. Güzel, güzel şeyler için söylenir. Bu kitabın yapmak istediği germek. Bunu o kadar başarmış ki 10 puan!

Ismail Salma 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tess Geritsen ile tanıştıģınm kitap diyebilirim cerah serisinin 1. Kitabı Korku ve gerilim bir arada tüyler ürpertici bir eser tıbi gerilim olan bir seri.

슈가이다 
03 May 00:39 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cerrah, başlı başına AMAN ALLAHIM'dı. Aman Allahımlarla geçti. Soluksuz okudum. Dehşet, dehşet, dehşet, dehşet bir kitaptı. Dehşet güzel bir kitaptı. Tess'in şimdiye dek okuduğum 4.kitabı ve Cerrah bunların en bambaşkası oldu.

Tess'in özellikle sevdiğim bir huyuysa betimlemelerini çok iyi yapması. Kitapta o an kurban olarak adlandırılan kişinin içinde bulunduğu dış görünüşten söz ediyorum. İnsanın aklında canlanırken bile heyecana kapılmamak elde değil.

Bir de şöyle bir şey oldu ki, baş karakter Cerrah'ımızın Andrew'ya olan bağlılığı son sayfalarda nedendir bilinmez hüzünlendirdi az buçuk. Ona bu denli bağlı olması, saygı duyması şaşırtıcıydı biraz.

Eğer bu tür kitaplara ilginiz varsa Cerrah kesinlikle okuduklarınız arasında olmalı. Benden 10 puanı kaptı. Pişman asla olmayacaksınız. Kitabı az evvel bitirdim ve hala atamadım o içimde meydana gelen betimleyemediğim duygu karmaşasını.

Dehşet güzeldi. Hele ki tıpa ilginiz varsa daha bir başka boyut kazanıyor.

Okuyun.
Okuyun.
Okuyun.

Tuğba K 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerilim romanının ta kendisi diyebilirim okurken o kadar gerildim ki.Tess Gerritsen’a gerçekten hayran kaldım.Kitabın cümleleri, geçişleri, akıcılığı, olaylar arasındaki bağlantılar o kadar güzeldi ki…
Kitabı okurken kafamda adeta bir film kurgusu vardı;bütün karakterler anlatılan tüm özellikleriyle şeklini almış ve her sayfada film ilerliyor.Ve ben bu filmi çok sevdim :)
Gerçekten okunası bir kitap insana okumayı sevdirtiyor, son sayfalara yaklaştıkça gözlerimin ağrımasına rağmen kitabı elimden bırakamadım.Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.Muhteşem bir kurgu muhteşem bir eser.

Sevgi Sertel 
 12 Şub 21:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cerrah kitabım bitti...
Çok gerileceksin, çok korkutucu dendi ama ben gerilmedim :)
Bu okuduğum ikinci Tess kitabı ve yine sürükleyiciydi.
Kitabın konusu bir seri katilin hikayesi. Katilimiz tecavüze uğramış, mağdur ve korkan kadınları hedef alıyor. Onları öldürmeden önce kurbanlarına yaptığı çeşitli işkencelerden dolayı da adı Cerrah olarak biliniyor.
2 yıl önce Savanah'da Cerrah'ın saldırısına uğramış Dr. Catherine Cordell uzun süre bu olayın etkisinden kurtulamamıştır. Hayata döndüğü ve hastanede görevine başladığı dönemde tekrar cinayetler başlamış ve Cerrahın yıllar önce yaptığı gibi aynı işkenceler ile kadınlar öldürülmüştür. Peki Cerrah öldüğüne göre cinayetlere devam eden kim?

Katilimizin hedefi Dr. Catherine'e! Ölümlere devam ederken, diğer yandan doktorumuza korkunç mesajlar gönderiyor. Yıllar önce elinden kurtulmuş olan Catherine ulaşmak tek hedefidir.
Tabi tüm polis teşkilatı bu yeni katilin peşine düşüyor. Ancak katilimiz çok zeki ve hiç bir ipucu yok... Peki neler oluyor? Katil kim çıkıyor :) Cevapları kitap da.

Genel olarak severek okudum, özellikle katilin iç sesi ve düşüncüleri çok güzel kaleme alınmıştı...
Ve 2. Kitabını da sevdiğime göre Tess okumaya devam edeceğim :)
Ben sevdim, bu tür kitapları sevenlere tavsiye ediyorum.

£lif 
 08 Nis 15:06 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarı Tess Gerritsen olan bir kitap kesinlikle kötü olamaz. En azından benim için öyle. Bundan dolayı kitaba başlamadan önce mükemmel olduğundan kuşkum yoktu. Sürükleyici anlatımı, muhteşem kurgusu ve hiç düşmeyen gerilimiyle beni çok etkiledi. Hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz, bir an bile elinizden düşürmek istemeyeceğiniz bir kitap. Bu tarz kitapları seven arkadaşlar henüz okumadıysa mutlaka en kısa zamanda okumalılar.

Yazının devamı spoiler içerebilir!

Klasik polisiye romanlarından farklıydı. Genelde polisiye romanlarda başından itibaren katili arıyoruz. Kim olduğunu merak ediyoruz. Ama katilin düşüncelerini bilmiyoruz. Aynı durum bu kitapta da geçerli ama bu sefer katilin ne düşündüğünü, neler hissettiğini katilin kendisinden dinliyoruz. Cinayetleri neden işlendiğini katilden öğreniyoruz.
Ayrıca karakterleri de çok sevdim. Hepsinin iç dünyası çok iyi yansıtılmış. Sanki ben onların dünyasına değil de onlar benim dünyama girmiş gibi hissettim. Onlara kurgu demek gelmiyor içimden :) Ama kitap bitince onlara da veda etmek zorunda kaldım tabi...
Sonuç olarak daha fazla zaman kaybetmeyin. En kısa zamanda okuyun.

Cerrah (Rizzoli & Isles 1)
Bir Tess Gerritsen efsanesi...
Taa 2008'de okumuştum. O aralar lisedeydim, kapağı da farklıydı tabi. Okudum ama şimdiki gibi olay ve karakerleri analizim o kadar da iyi değildi, hem seri kitabı olduğunu bilmiyordum. Vee yıllar sonra seriyi topladığımda tekrar dönüp dolaştığım kitap...
1- Öncelikle her Tess kitabında olduğu gibi konudan hiç uzaklaşmıyorsunuz.
2- Karakterler o kadar gerçekçi ki bir an Rizzoli'yi savunasım geldi ve okurken Thomas Moore'a okkalı bir küfür savurdum :)
3- Gidişata göre iki tahminim vardı ve ne olur onlar olmasın dedim yoksa çok klişe olur diye düşündüm. Mükemmel bir şekilde ve en mantıklı bir sonuca bağlandı olay.
4- Cerrah'ın iç düşünceleri ve bazı korkunç kısa hikayelerin eklenmesi kitabın gerilim seviyesini bir kat daha artırmış. Kesinlikle başka kitaplarda olmayan önemli bir detay.
5- Sonuç olarak, Tess diyorum süpersin diyorum..

Kitaptan 82 Alıntı

Murat Sezgin 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir isme bürünüyor.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nereye gittiğimiz, neler bildiğimize bağlıdır; neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Damla Köseoğlu 
 20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatırlar.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 179 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 179 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir kimliğe bürünüyor. Bize sadece bir kez dokunması, bir daha çarpılmaya karşı bağışık olduğumuz anlamına gelmiyor. Yıldırım da aynı yere 2 kere düşebilir..."

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Aysel 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir tıp laboratuvarının senin hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu hiç düşündün mü? Kolunu açıp da, iğneyi damarına sokmalarına izin verdiğinde, kendinle ilgili ne kadar çok kişisel ayrıntı verdiğini hiç hesaplandın mı? Kanın senin en mahrem sırlarını içerir. Lösemiden mi, yoksa bir kadeh şarap mı? Kendini depresyonda hissettiğin için Prozac mı alıyorsun, yoksa aleti kaldıramadığın için Viagra mı? Bütün bu kadınların özünü elinde tutmuş. Kanlarını inceleyebiliyor, kokluyor, dokunuyordu. Üstelik, kadınların haberi bile olmadan. Vücutlarının bir bölümünün elinde mıncıklandığını ruhları bile duymadı.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)
£lif 
23 Nis 06:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tabanca insanın en iyi dostu da olabilir, en kötü düşmanı da. Bazen, her ikisi de.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
9 /