Adı:
Cerrah
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Surgeon
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Cerrah
Cerrah
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
Yazar hakkında

Tess Gerritsen Çin asıllı, doktor, yazar. 12 Haziran 1953 yılında ABD'nin San Diego kentinde doğdu. Stanford Üniversitesi'nde antropoloji konusunda lisans yaptı, California Ünüversitesi'nde tıp diplomasını aldı. Film yapımcısı olan Jacob Gerritsen ile evlendi. İlk kitabı olan 'Cerrah'ı 2001 yılında yayımladı.

Kitaba nereden başlayacağımı düşünüyorum, nasıl bir başlangıç yapacağımı, ne tür bir giriş yapacağımı...

Öncelikle kitap kapağından ve isminden başlayayım. Kitap kapağı polisiye kitaplarında olduğu gibi dikkat çekici, gözler sargı bezi ile kapanmış, acı bir şekilde çığlık atan bir kuru kafanın resmi. Kitap ismine gelirsek ki bu daha da ilginç gelecek. ''Cerrah'' kitap hakkında hiç araştırma, öneri ve bilgisi olmayan herhangi biri kitap isminden nasıl bir içeriğinin hatta yazarın mesleğini tahmin edebilir. Açıkçası araştırmadan önce tahmin etmiştim. Araştırmama gelince, Tess Gerrıtsen'i baya araştırdım, birçok siteden kitapları hakkında yorumları okudum. Dikkat çektiğim birkaç şeyi paylaşmak gerekirse, birçok kişi kitabın 'tıbbi' terimlerinden dolayı sıkıcı ve karmaşık olduğunu yazmıştı. Aslında onları yadırgamıyorum, insanı daha önce duymadığı hatta bazen terimleri bile söyleyemediği bir takım terimler sıkıcı gelebilir. Ancak önemli olan bu terimleri öğrenmektir, bağdaştırmaktır, birleştirmektir.


Kitapta, geçmişte tecavüze uğramış kadınları hedef alan seri katilin geçmişini ve neden bu cinayetleri işlediğini anlatmaktadır. Seri katilin peşinde düşen Boston polis teşkilatından dedektifler işin peşine düşmektedir. Polisiye kitaplarının hemen hemen hepsinde olduğu gibi bir karakter ön plana çıkar, 'kararlı, kurnaz ve vazgeçmeyen' biri olan Jane Rizzoli dişiliğinin verdiği hırs ile bu işin üstesine diğerlerinden çok daha kararlı adımlarla gitmeye çalışır. Seri katilimiz olan Warren Hoyt, Tıp fakültesi 1. sınıftayken okuldan kovulmuştur. Gecenin bir vakti kadavranın rahmini çıplak ellerle çıkardığını gören Prof. onunla bir anlaşma yaparak bu işin duyulmasını engeller ve okuldan kovar. Aynı sınıfta olan Catherine Cordell'i hedef alan seri katil rahmini çıkaracağı an, Cordell'in pratikliği ile öldürülür. Her şeyin bittiğini düşünen Cordell, Boston'a taşınır ama kendini yeni bir çıkmazın içinde bulur. Çünkü onun öldürdüğü seri kati değil, sadece bir kopyasıdır. 'İkili kombinasyon'

Kitapta yukarıda da belirttiğim gibi çok fazla tıbbi terim vardı. Yani bilinmedik ve karmaşık olarak görünen birçok terim. Kitabın karakterlerini beğenmedim, çünkü akılda kalıcı değillerdi. Kitabın yayınevinden mi kaynaklı emin değilim ama yer yer kopuklar oluştu. Cerrah'ın ismini de beğenmedim, erkek olup olmadığına dair git geller yaşadım. Sadece kadın dedektif 'Rizzoli' ve 'Moore'in ismini beğendim.

Rizzoli'nin özelliklerini de sevdim, kararlı, kendine pek bakmayan, hırslı, dirençli, güçlü, sert bir kişiliği olmasını sevdim. Bir kadın da olması gerekenler diyebilirim.

Tess Gerrıtsen'in diğer kitaplarnı tıbbi terimler ve kendini geliştirmiş mi diye okuyacağım. Öncelikle iki kitap sipariş ettim, ama bu kitaptan sonra diğerlerini de okuyacağım. Evet, belki ilk kitabı diye bazı aksaklıklar ve hatalar gözardı edilebilir, önemli olan sonrasıdır. Tıpkı Aleın Kentigerna gibi, ilk kitabı her ne kadar iyi olsa da, son kitabına kadar çıtayı baya yükseltmiş ve kendine 'hayran' bırakmıştır. Bu yüzden tıbbi terimler bakımından güzel bir polisiye kitap. Aslında çok basit yazılmış, zevkle okuyabilirsiniz.

Daha önce duymadığım, okumadığım birkaç tıbbi terimi kitaptan yazmak istiyorum.

Disseminated intravascular coagulation: Yaygın damar içi pıhtılaşması.

Cardiopulmonary resuscitation: Kalbi ve solunum durmuş bir kişide suni solunum ve kalp masajının bir arada uygulandığı bir ilk yardım yöntemi.

Central venous pressure: Sentral venöz basınç.

Torakotomi: Göğüs kafesinin cerrahi girişimle açılması. Çoğunlukla kalp-damar cerrahisi ve göğüs cerrahisinde kullanılır.

Kitaptan beğendiğim birkaç yer paylaşmak istiyorum.

''Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir. '' (40)

Tek bir cümle ile açıklamam gerekirse: Umudun tükendiği an, umudun yeşermiştir. Elman çürüdükten sonra, sağlam bir portakal alacaksın.

2- ''Çoğu katil adayı, toplumun güçsüz üyelerine saldırır. Fahişeler ya da otostopçulara. Avlanan bütün yırtıcılar gibi, sürünün dışına çıkanlara yaklaşırlar.'' (73)

Burada bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Burada bahsedilen sıradan, zevk uğruna cinayet işleyen sıradan katiller. Çünkü bu kesim ne polis teşkilatının ne de başka birilerinin üstüne gitmeyeceği kişiler. Çünkü onlar dışlanmış olarak lanse edilen insanlar. Hayır, seri katillerin amacı farklı, psikolojik yapısı farklıdır. Öldürdüğü her insanın neden öldürdüğüne dair bir açıklaması vardır. Karıştırmayın.

3- ''Mantıklılık, ne zamandan beri duygusuzluk anlamına geliyordu?'' (147)

İşte bu tespite şapka çıkardım. Çevrenize bir göz atın, mantıklı olduğunu düşündüğü birkaç adım, mantıklı olarak düşündüğünü birkaç söylemden kaçınma gibi bir durumda kişinin duygusuz olduğunu söyleyebilir misiniz? Evet mi? Yani sırf size göre mantıklı olmadığı için mantıklı mı değil? İyi de siz, sen kimsin? Umurumda mısın? Değilsin! Başkalarının sırlarına dokunmaktan vazgeç! Elleme bile, okşama, hissetme bile. Seni ucube!

4-'' Kanın sadece görüntüsü bile bazı erkeklerin bayılmasına neden olabiliyor; insanlar kanın döküldüğü kaldırımlara basınçlı su tutarak ya da televizyonda şiddet sahneleri gösterildiğinde elleriyle çocukların gözlerini kapatarak böylesi korkunçlukları halkın gözünden saklamaya çalışıyor. İnsanlar aslında kim olduklarını, neden yaşadıklarını yitirmiş.''

Şapkayı takmayın, elinizde dursun.

Tarihi önemli bir bilgi ile sonlandırayım.

Aztekler insanın kalbini çıkarmak için çapraz torakotomi denen bir yöntem kullanıyor. Kesik, sternumun bir tarafında, ikinci ve üçüncü kaburgaların arasından başlayıp, göğüs kemiğinin öbür yanına yarıyor. Kemik çaprazlamasına, muhtemelen sert bir kesik darbesiyle kırılıyor. Bunun sonunda, ortaya kocaman bir delik çıkıyor. Dış havayla temasa geçen ciğerler o anda sönüyor ve kurban bilincini yitiriyor. Yürek çarpmaya devam ederken, rahip elini göğüs boşluğuna sokup, atardamaları ve toplardamarları kesiyor. Hâlâ titreşen yüreği kavrayıp, kanlı beşiğinden çıkarıyor ve havaya kaldırıyor.

Keyifli okumalar.
Rizzoli&Isles Serisi'nin ilk kitabı Cerrah ile tanışmam yine bir öneri üzerine oldu. Aslında birkaç sene evvel bu seriye dahil olduğunu bilmeden serinin 2 kitabını okumuşum. Okuduğum kitaplar baya merak uyandırıcı, heyecanlı ve bol ayrıntılıydı. O kitaplarda gördüğümü serinin ilk kitabında da gördüm. 11 kitaptan oluşan Rizzoli&Isles serisinin tamamını okumaya kararlıyım. Eğer merak ve heyecan, akıcılık ve sadelik istiyorsanız Tess tam size göre.

Şimdi, geçmişlerinde tecavüze uğramış, yaşadıkları saldırı nedeniyle hayatları alt üst olmuş kadınları ve bu kadınları kendisine kurban olarak seçip aynı zamanda kurbanlarının rahimlerini hatıra olarak alan bir katili düşünün. Katilin peşinde de Boston Polis Teşkilatı'ndan 4'ü erkek 1'i kadın -seriye ismini veren, zeki, cesaretli ve pes etmeyen kadın dedektif Jane Rizzoli- 5 kişilik bir ekip. Boston'da başlayan seri cinayetlerin çok benzerleri Savannah'ta da görülmüştür. Savannah seri cinayetlerinin katili, kendi seçtiği kurbanı Dr. Catherine Cordell tarafından cinayeti işleyeceği anda öldürülür. Bu olaydan sonra Boston'a taşınan Cordell, başlayan seri cinayetlerle kendini yeniden bu kaosun içinde bulur. Rizzoli ve ekibin diğer kalanları bu kaos ortamını nasıl yönetecek? Kötü şeyler olmadan katil yakalanacak mı?

Adından da anlaşılabileceği gibi tıbbi terim ve kelimelerin bolca yer aldığı Cerrah, soluksuz diyalog ve maceralarıyla size mükemmel bir kitap okuduğunuzu hissettirecek. İyi okumalar.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.636 Oy)18.186 beğeni41.223 okunma2.657 alıntı173.465 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.024 Oy)6.719 beğeni19.476 okunma622 alıntı109.984 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.411 Oy)11.083 beğeni27.424 okunma1.486 alıntı144.287 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.325 Oy)12.890 beğeni32.980 okunma3.096 alıntı138.616 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.531 Oy)8.480 beğeni25.036 okunma2.280 alıntı108.061 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.240 Oy)8.674 beğeni24.141 okunma1.277 alıntı118.728 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.192 Oy)8.499 beğeni27.249 okunma766 alıntı132.891 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.847 Oy)8.790 beğeni24.092 okunma1.621 alıntı111.847 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (2.854 Oy)2.948 beğeni10.740 okunma205 alıntı39.576 gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.1/10 (2.473 Oy)2.208 beğeni8.803 okunma302 alıntı45.204 gösterim
Sıradaki kitabım bu olacak.

Kan kokusu sevenler bu yaZarı takip etsin derim:)

Sayın Doktor Tess Gerritsen sen bu tarz konulu yazarlar arasında kesinlikle 1 numarasın.
'' Kitaplar harika şeyler; size her şeyi,aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile ben korkusuzum korkmam diyenler için ideal bi kitap "
"Çoğumuz aslen deli, ve dünya deliler hastanesi. Hastaların doktorları, hastaların kendisi..." diyerek başlamak istiyorum sözlerime.
Yoldan geçen bir adamın, ya da iş yerinizde her gün gördüğünüz birisinin, sizin üzerinizde sadistçe planlar yaptığını düşünün. Kendinize paronayaklık tanısı mı koyardınız? Delilik mi derdiniz, yoksa obsesif mi olduğunuzu düşünürdünüz?
Gayet normal gördüğümüz birtakım insanların, aslında ciğerimizi sökmek isteyen psikopatlar olduğu gerçeğiyle yaşama gibi bir zorunluluk, bunun verdiği öfke, korku ve köşeye sıkışmışlık hissi...
Zaten her gün ölüm ile yaşam arasındaki çizgiden insanları çekip almak ile-alamamak arasında bocalamak gibi zor bir işi olan Dr. Catherine Cordell'ın, yaşamını daha da zorlaştıran olaylar dizisi...
Eşini kaybettikten sonra inzivaya çekilmiş, işini hayatın merkezine koymuş ve Catherine Cordell ile tanışmasıyla hayatı değişen bir polis, Thomas Moore...
Erkek egemen bir evde büyümüş, karşı cins tarafından hiçbir ilgi görmeyen ve sürekli kadın olduğu için aşağılanan, (babası ve erkek kardeşleri de dahil) hırslı, savaşçı, yılmaz bir polis, Jane Rizzoli...

Okuduğum ilk Tess Gerritsen kitabı olan Cerrah, Rizzoli&Isles serisinin ilk kitabı. Temponun hiç düşmediği, son derece sürükleyici bir kitap.
Yazarımızın doktor olmasından ötürü içerisinde çok fazla tıbbi terim mevcut. Ve elbette kitabımızın kilit noktasını bir dizi ameliyat oluşturduğu için, bir sürü kan, neşter, gazlı bez, kitabımızın kilometre taşlarını oluşturuyor. Kan tutan arkadaşlarımızın kitabı çok fazla zihninde canlandırarak okumamasını tavsiye ediyorum. :)

Bu kitaptan sonra, bir süreliğine insanlara bakış açınız değişecek, herkese "potansiyel psikopat olabilir" gözü ile bakacaksınız. Yatarken kapılarınızı iki kere kontrol edip, korku ile yatağınıza yatacaksınız.
Dünya çok kötü. İnsanlar, insandan başka her şeye benziyor artık. Kitap o kadar gerçekçi ki, bir süreliğine Catherine ile beraber o korkuyu iliklerinizde hissedeceksiniz, Moore'un çaresizliği yüreğinizin odacıklarına dolacak, Rizzoli ile hırs kapılarını bir bir kıracak, sabır taşınızı çatlatacaksınız.

Çok başarılı bir sonla biten kitabımız, okuduğum ilk Gerritsen kitabıydı, ama asla sonuncusu değil. Şiddetle tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim...
● Nihayet Tess Gerritsen'in Cerrah'ıyla tanışabildim. Bitirdiğinizde gözlerinizi kapatıp düşündüğünüz ve sonrasında ' Vay be' dediğiniz bir kitap. Cerrah, yazarı Gerritsen'in tıp eğitimi almış olması, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması yönüyle diğer birçok polisiye romandan ayrılıyor.

● Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak ; Boston'da seri cinayetler işlenmektedir, elde edilen ipuçları dedektifleri iki yıl önce Savannah kentinde işlenen cinayetlere götürmüş ancak o cinayetlerin faili, kurbanı tarafından öldürülmüştür. Peki bu yeni cinayetler bir taklitçi tarafından mı yoksa eski bir suç ortağı tarafından mı işlenmektedir?

● Cerrah, yazarın akıcı anlatımı ve düşmeyen temposuyla bir solukta okunabilecek bir kitap. Rizzoli & Isles serisinin ilk kitabı olan bu roman, Tess Gerritsen'in neden 'Tıbbi polisiyelerin kraliçesi' olarak tanındığını ispatlar nitelikte.
Okuyup bitirdikten sonra aklımdan tek şey: "Ben konuşmuyorum, görüyorsunuz.".:D

Sürükleyici, beyin yakan bir kitaptı bence. Ben gayet beğendim. Erkeklerin bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum aslında, çünkü eğer kendi cinslerinden bireylerin kadınlara yaptıkları o hastalıklı şeyleri okurlarsa belki bunlardan iğrenirler ve onların yaptıklarını yapmamaya özen gösterirler. Ama kitabı sadece böyle bir şeye de bağlayamam tabii. Sadece ben böyle bir sonuç çıkardım kendime.

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Tanıdığım birkaç insanın da yazar ve kitapları hakkındaki söylemleri de beni diğer kitaplarını okumaya itti açıkçası. Özetle beğendim, okumak isteyenlere tıpkı bana yapıldığı gibi "Artık şunu okur musun?" diye haykırmak istiyorum :D
Okuduğum ilk Tess Gerritsen kitabı olur kendileri. Sanırım lise 3. Sınıfta okumuştum bu kitabı. Korku filmi izlemeyi severim ama korku kitabı okuduktan sonra filmlerden o eski hazzımı alamadım. Kitapları her zaman loş ışıkta okumayı severim bu kitabı okurken sürekli etrafıma kapının arkasına falan bakıyordum bir ara. Gece yarısı kalktığımda nefes sesleri duyuyordum beni çok etkilemişti psikolojimi bozmuş da olabilir :) Uzun bir ara vermiştim bu tür kitaplara fakat tekrar okumaya başlayacağım :) Akıcı güzel bir kitap kendinizi direkt olayın içinde buluyorsunuz kalbim gümbür gümbür atıyordu bu kitabı okurken:)
Tess Geritsen ile tanıştıģınm kitap diyebilirim cerah serisinin 1. Kitabı Korku ve gerilim bir arada tüyler ürpertici bir eser tıbi gerilim olan bir seri.
Jane casey'den sonra Tess'in kitaplarında da ezik hor görülmüş ve başarısız olduğunu düşünen bir bayan dedektif bizimle galiba. Serinin ilk kitabı henüz ama seriye ismini veren dedektif bana göre çok arka planda bırakılmış. Diğer kitaplarda nasıl olur bilemiyorum okuyup göreceeez:)) Ben seviyorum bu tarz polisiye kitaplarını. Acaba katil kim diye düşünmek, hiç düşünmediğin birinin çıkması keyifli oluyor arada dinlenmek için birebir ;)
Kitap Tess gerritsen okuduğum ilk kitabıydı yazar gerilim anlamında gerçekten fark yaratan yazarlardan gözümde sıradan gerilimlerden farklı olarak kaldı aklımda kesinlikle ,konu güzeldi giderek açılan ve insanı merak ettiren sağlam bi yapısı vardı bu tarzda en beğendiklerimden diyemem ama bu tarzda kesinlikle beğendiğim tavsiye ettiğim kitaplardan yazarlardan birisi oldu
Cerrah, başlı başına AMAN ALLAHIM'dı. Aman Allahımlarla geçti. Soluksuz okudum. Dehşet, dehşet, dehşet, dehşet bir kitaptı. Dehşet güzel bir kitaptı. Tess'in şimdiye dek okuduğum 4.kitabı ve Cerrah bunların en bambaşkası oldu.

Tess'in özellikle sevdiğim bir huyuysa betimlemelerini çok iyi yapması. Kitapta o an kurban olarak adlandırılan kişinin içinde bulunduğu dış görünüşten söz ediyorum. İnsanın aklında canlanırken bile heyecana kapılmamak elde değil.

Bir de şöyle bir şey oldu ki, baş karakter Cerrah'ımızın Andrew'ya olan bağlılığı son sayfalarda nedendir bilinmez hüzünlendirdi az buçuk. Ona bu denli bağlı olması, saygı duyması şaşırtıcıydı biraz.

Eğer bu tür kitaplara ilginiz varsa Cerrah kesinlikle okuduklarınız arasında olmalı. Benden 10 puanı kaptı. Pişman asla olmayacaksınız. Kitabı az evvel bitirdim ve hala atamadım o içimde meydana gelen betimleyemediğim duygu karmaşasını.

Dehşet güzeldi. Hele ki tıpa ilginiz varsa daha bir başka boyut kazanıyor.

Okuyun.
Okuyun.
Okuyun.
Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir isme bürünüyor.
Tess Gerritsen
Sayfa 48 - Doğan Kitap
Nereye gittiğimiz, neler bildiğimize bağlıdır; neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.
Seni etkileyebilecek herhangi bir cümle var mı?
Tess Gerritsen
Sayfa 55 - Doğan Yayınları
Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatırlar.
Tess Gerritsen
Sayfa 179 - Doğan Kitap
Dönüp sana bakıyorum.
Gözlerin açık, sırt üstü yatmış bana bakıyorsun. Çevrende bir kan gölcüğü . Dudakların kıpırdıyor, ama hiçbir kurşunun belkemiğine saplandığını anlıyorum. Yine konuşmaya çalışıyorsun; bu kez bana ne dediğini anlıyorum:
Haydi. Bitir bu işi.
Ondan değil, kendinden söz ediyorsun.

TESS GERRİTSEN

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cerrah
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Surgeon
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Cerrah
Cerrah
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.899 okur

 • AYŞEGÜL ARSLAN
 • Feride Güney
 • Sedef Gül
 • TUĞBA KENDİR
 • İjdibil Olmaz
 • dilruba genc
 • Sude Kaçan
 • Özkan Mart
 • AGK
 • Oğuz Ay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%5.8
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%27.2
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.1
Erkek
%23.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.1 (418)
9
%25.4 (246)
8
%17 (165)
7
%9 (87)
6
%2.8 (27)
5
%1 (10)
4
%0.4 (4)
3
%0.3 (3)
2
%0.2 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları