Cerrah (Rizzoli & Isles Serisi 1)Tess Gerritsen

·
Okunma
·
Beğeni
·
14.280
Gösterim
Adı:
Cerrah
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Surgeon
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
Sıradaki kitabım bu olacak.

Kan kokusu sevenler bu yaZarı takip etsin derim:)

Sayın Doktor Tess Gerritsen sen bu tarz konulu yazarlar arasında kesinlikle 1 numarasın.
Rizzoli&Isles Serisi'nin ilk kitabı Cerrah ile tanışmam yine bir öneri üzerine oldu. Aslında birkaç sene evvel bu seriye dahil olduğunu bilmeden serinin 2 kitabını okumuşum. Okuduğum kitaplar baya merak uyandırıcı, heyecanlı ve bol ayrıntılıydı. O kitaplarda gördüğümü serinin ilk kitabında da gördüm. 11 kitaptan oluşan Rizzoli&Isles serisinin tamamını okumaya kararlıyım. Eğer merak ve heyecan, akıcılık ve sadelik istiyorsanız Tess tam size göre.

Şimdi, geçmişlerinde tecavüze uğramış, yaşadıkları saldırı nedeniyle hayatları alt üst olmuş kadınları ve bu kadınları kendisine kurban olarak seçip aynı zamanda kurbanlarının rahimlerini hatıra olarak alan bir katili düşünün. Katilin peşinde de Boston Polis Teşkilatı'ndan 4'ü erkek 1'i kadın -seriye ismini veren, zeki, cesaretli ve pes etmeyen kadın dedektif Jane Rizzoli- 5 kişilik bir ekip. Boston'da başlayan seri cinayetlerin çok benzerleri Savannah'ta da görülmüştür. Savannah seri cinayetlerinin katili, kendi seçtiği kurbanı Dr. Catherine Cordell tarafından cinayeti işleyeceği anda öldürülür. Bu olaydan sonra Boston'a taşınan Cordell, başlayan seri cinayetlerle kendini yeniden bu kaosun içinde bulur. Rizzoli ve ekibin diğer kalanları bu kaos ortamını nasıl yönetecek? Kötü şeyler olmadan katil yakalanacak mı?

Adından da anlaşılabileceği gibi tıbbi terim ve kelimelerin bolca yer aldığı Cerrah, soluksuz diyalog ve maceralarıyla size mükemmel bir kitap okuduğunuzu hissettirecek. İyi okumalar.
'' Kitaplar harika şeyler; size her şeyi,aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile ben korkusuzum korkmam diyenler için ideal bi kitap "
● Nihayet Tess Gerritsen'in Cerrah'ıyla tanışabildim. Bitirdiğinizde gözlerinizi kapatıp düşündüğünüz ve sonrasında ' Vay be' dediğiniz bir kitap. Cerrah, yazarı Gerritsen'in tıp eğitimi almış olması, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması yönüyle diğer birçok polisiye romandan ayrılıyor.

● Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak ; Boston'da seri cinayetler işlenmektedir, elde edilen ipuçları dedektifleri iki yıl önce Savannah kentinde işlenen cinayetlere götürmüş ancak o cinayetlerin faili, kurbanı tarafından öldürülmüştür. Peki bu yeni cinayetler bir taklitçi tarafından mı yoksa eski bir suç ortağı tarafından mı işlenmektedir?

● Cerrah, yazarın akıcı anlatımı ve düşmeyen temposuyla bir solukta okunabilecek bir kitap. Rizzoli & Isles serisinin ilk kitabı olan bu roman, Tess Gerritsen'in neden 'Tıbbi polisiyelerin kraliçesi' olarak tanındığını ispatlar nitelikte.
Okuyup bitirdikten sonra aklımdan tek şey: "Ben konuşmuyorum, görüyorsunuz.".:D

Sürükleyici, beyin yakan bir kitaptı bence. Ben gayet beğendim. Erkeklerin bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum aslında, çünkü eğer kendi cinslerinden bireylerin kadınlara yaptıkları o hastalıklı şeyleri okurlarsa belki bunlardan iğrenirler ve onların yaptıklarını yapmamaya özen gösterirler. Ama kitabı sadece böyle bir şeye de bağlayamam tabii. Sadece ben böyle bir sonuç çıkardım kendime.

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Tanıdığım birkaç insanın da yazar ve kitapları hakkındaki söylemleri de beni diğer kitaplarını okumaya itti açıkçası. Özetle beğendim, okumak isteyenlere tıpkı bana yapıldığı gibi "Artık şunu okur musun?" diye haykırmak istiyorum :D
Tess Geritsen ile tanıştıģınm kitap diyebilirim cerah serisinin 1. Kitabı Korku ve gerilim bir arada tüyler ürpertici bir eser tıbi gerilim olan bir seri.
Okuduğum ilk Tess Gerritsen kitabı olur kendileri. Sanırım lise 3. Sınıfta okumuştum bu kitabı. Korku filmi izlemeyi severim ama korku kitabı okuduktan sonra filmlerden o eski hazzımı alamadım. Kitapları her zaman loş ışıkta okumayı severim bu kitabı okurken sürekli etrafıma kapının arkasına falan bakıyordum bir ara. Gece yarısı kalktığımda nefes sesleri duyuyordum beni çok etkilemişti psikolojimi bozmuş da olabilir :) Uzun bir ara vermiştim bu tür kitaplara fakat tekrar okumaya başlayacağım :) Akıcı güzel bir kitap kendinizi direkt olayın içinde buluyorsunuz kalbim gümbür gümbür atıyordu bu kitabı okurken:)
Jane casey'den sonra Tess'in kitaplarında da ezik hor görülmüş ve başarısız olduğunu düşünen bir bayan dedektif bizimle galiba. Serinin ilk kitabı henüz ama seriye ismini veren dedektif bana göre çok arka planda bırakılmış. Diğer kitaplarda nasıl olur bilemiyorum okuyup göreceeez:)) Ben seviyorum bu tarz polisiye kitaplarını. Acaba katil kim diye düşünmek, hiç düşünmediğin birinin çıkması keyifli oluyor arada dinlenmek için birebir ;)
Kitap Tess gerritsen okuduğum ilk kitabıydı yazar gerilim anlamında gerçekten fark yaratan yazarlardan gözümde sıradan gerilimlerden farklı olarak kaldı aklımda kesinlikle ,konu güzeldi giderek açılan ve insanı merak ettiren sağlam bi yapısı vardı bu tarzda en beğendiklerimden diyemem ama bu tarzda kesinlikle beğendiğim tavsiye ettiğim kitaplardan yazarlardan birisi oldu
Cerrah, başlı başına AMAN ALLAHIM'dı. Aman Allahımlarla geçti. Soluksuz okudum. Dehşet, dehşet, dehşet, dehşet bir kitaptı. Dehşet güzel bir kitaptı. Tess'in şimdiye dek okuduğum 4.kitabı ve Cerrah bunların en bambaşkası oldu.

Tess'in özellikle sevdiğim bir huyuysa betimlemelerini çok iyi yapması. Kitapta o an kurban olarak adlandırılan kişinin içinde bulunduğu dış görünüşten söz ediyorum. İnsanın aklında canlanırken bile heyecana kapılmamak elde değil.

Bir de şöyle bir şey oldu ki, baş karakter Cerrah'ımızın Andrew'ya olan bağlılığı son sayfalarda nedendir bilinmez hüzünlendirdi az buçuk. Ona bu denli bağlı olması, saygı duyması şaşırtıcıydı biraz.

Eğer bu tür kitaplara ilginiz varsa Cerrah kesinlikle okuduklarınız arasında olmalı. Benden 10 puanı kaptı. Pişman asla olmayacaksınız. Kitabı az evvel bitirdim ve hala atamadım o içimde meydana gelen betimleyemediğim duygu karmaşasını.

Dehşet güzeldi. Hele ki tıpa ilginiz varsa daha bir başka boyut kazanıyor.

Okuyun.
Okuyun.
Okuyun.
Birisi bana en sevdigin yazar kim diye sorsa tess gerritsen derim. Müthis bir beyin... gerilimi iliklerinize kadar hissettiriyor bu kitabında da. Maura&rizoli serisinin ilk kitabı... ve ben evde tek basıma okuyup gercekten ürpermistim:))) Bu kitabi okurken pencereleri kapatmayı unutmayın;)
"Kuzu nasıl kutsanmışsa, aslan da öyle kutsandı.
Avcı da."

Dikkat şiddetli tavsiye içerir. Hatta ısrar. Yok ya yalvarış falan! Ya n'olur okuyun işte çünkü kitap budur!

Kendimden geçerek okudum. Her ihtimali değerlendirdim. Kimlerden kimlerden şüphelendim ama olmadı. Bulamadım Cerrah'ı. Yazar kendisini açıklayana kadar...

Bazı yazarlar var ki okuyunca "evet abi fark budur" dersin. Çok beğendiğin bir yazar bile onun yanında çırak kalır. Bendeki etkisi aynen buydu. O nedenle dün başlamak üzere seçtiğim kitap şimdilik rafına geri dönüyor ve bu kız Tess Gerritsen'le devam ediyor.
Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir isme bürünüyor.
Tess Gerritsen
Sayfa 48 - Doğan Kitap
Nereye gittiğimiz, neler bildiğimize bağlıdır; neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.
Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatırlar.
Tess Gerritsen
Sayfa 179 - Doğan Kitap
"Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir kimliğe bürünüyor. Bize sadece bir kez dokunması, bir daha çarpılmaya karşı bağışık olduğumuz anlamına gelmiyor. Yıldırım da aynı yere 2 kere düşebilir..."
Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir.
Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cerrah
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759917920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Surgeon
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.689 okur

  • Ayşe Bağcı
  • Gülden Yiğit
  • Funda özkan
  • ecrin şevval
  • İlahə
  • Nehir
  • Merve kulmaç
  • Zehra Aslan
  • mine ceran
  • Ogün Ercan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%5.8
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%27.2
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.1
Erkek
%23.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.8 (397)
9
%25.5 (231)
8
%17.4 (158)
7
%8.9 (81)
6
%2.3 (21)
5
%1 (9)
4
%0.4 (4)
3
%0.3 (3)
2
%0.2 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları