Kan Gölü

8,4/10  (255 Oy) · 
969 okunma  · 
229 beğeni  · 
3.217 gösterim
"Anne Rice vampirleri için neyse, Gerritsen de tıbbi gerilim romanları konusunda odur... Palmer'dan iyi, Cook'tan iyi... evet, hatta Crichton'dan bile daha iyi... Stephen King

Dekor olarak Stephen King'in arka bahçesini kullanan Crichton tarzı tıbbi bir gerilim romanı.. Kan Gölü, gerilim ve bilimin mükemmel bir karışımı. People

Michael Palmer ve Robin Cook'un bütün eserlerine meydan okuyan bir başyapıt. Tess Gerritsen'in şimdiye kadar yazmış olduğu en iyi kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  430
 • ISBN:
  9799758461102
 • Orijinal Adı:
  Blood Stream
 • Çeviri:
  İlkin İnanç
 • Yayınevi:
  Martı
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir Tess Gerritsen kitabı daha bitti. Tam olarak on üçüncü Tess Gerritsen kitabı. Rizzoli&Isles serisinden on kitap ve üç de seri dışı kitap. Bu on üç kitap arasında bir beğeni sıralaması yapsam Kan Gölü en alt sırada yer alır. Tess Gerritsen kitaplarını çok seviyorum, Kan Gölü için de kötü bir kitap diyemem ancak diğer kitapları kadar beğendiğimi de söyleyemem. Kitabın benim için artılarını, eksiklerini sıralamadan önce konusundan kısaca bahsedeyim: Dr. Claire Elliot kocasını kaybetmesinin ardından oğlu Noah ile Tranquility adı verilen bir göl kasabasına taşınır. Kasım ayı geldiğinde kasabanın çocuklarından biri -ki bu çocuk aynı zamanda Claire'in hastasıdır- bir katliam gerçekleştirir. Olanlar bununla da sınırlı kalmaz. Kasabanın çocukları kendilerini içine alan bir saldırganlık durumu ile karşı karşıya kalırlar, cinayetlerin ardı arkası kesilmez. Claire ise yaşananları anlamlandırmaya çalışırken korkunç bir şey öğrenir, kasabanın çocukları bundan elli yıl önce tıpkı bugün olduğu gibi korkunç cinayetler işlemişlerdir.

Kan Gölü başlangıçta oldukça ilgi çekiciydi, aslında kitabı okurken de hiç sıkılmadım, dikkat çekici noktalar vardı, akıcıydı. Ancak tıbbi gerilim kategorisinde yer alan bu kitabı okurken neredeyse hiç gerilmedim. Yazarın diğer kitapları nedeniyle girdiğim beklenti Kan Gölü'nü okurken aldığım keyfin düzeyini düşürmüştür belki de, kim bilir. Kitap bir kasabada geçiyor bu durumu sevdiğimi söyleyebilirim. Kasaba, göl, orman tasvirleri güzeldi. Kan Gölü sonunu merak ettiren bir kitap, kitabın sonuna geldiğimde ise hayal kırıklığına uğradım çünkü sonun bu şekilde bağlanmasını istemezdim. Olayların son beş sayfada aceleye getirilmiş gibi nihayete erdirilmesini de beğenmedim. Bu Gerritsen kitabında da bilimsel gerçekler, tıbbi terimler yine bolca mevcuttu. Kan Gölü'nü okuru sıkmayan ama okura çok fazla şeyler de vadetmeyen ortalama bir polisiye kitabı olarak tanımlamam doğru olacaktır. Ama tabii ki söz konusu Tess Gerritsen ise yazarın bütün kitapları büyük bir keyifle, heyecanla okunmaya devam edilecek demektir.

Sadettin TANIK 
26 May 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Sonuna kadar merak uyandıran gerçekten sürükleyici ve elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Tess Gerritsen'in değişmeyen üslubu ile kitap sonuna kadar heyecan uyandırıyor. Polisiye tıbbi gerilim sevenlere tavsiye ederim.

Kan Gölü benzeri kitaplar

Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dr.Clare,oğlu Noah'ı tüm kötülüklerden korumak adına taşındığı Locust gölü etrafında vuku bulan olaylar zincirinde, aslında hiç bir yerin güvenli olmadığını kanıtlıyordu...
Kitap bu kurgu üstüne kurulmuş.Tıp ile gerilimi bir araya getiren usta kalemin elinden son sayfasına kadar merak ile okuyacağınız bir romana dönüşmüş...

Sinem Atılgan 
 28 Haz 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Oldu bittiye geldi okumam. Çok hızlı ilerledim ve okurken çok heyecanlandım. Karakterin doktor olması ve hastalarının onu sürekli eski doktorlarıyla kıyaslaması, herkesin problemi olan yeni bir yere taşındığında insanların onu yadırgaması, babasını kaybetmiş ergen oğlu ile başa çıkması ve hepsi yetmezmiş gibi cinayetle suçlanması. Karakter içimizden biri yine. Gayet samimi ayrıca da herkesin anlayacağı şekilde anlatımı var. Okumaya değer okuyun derim.

Ceren Acer 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En çok etkisinde kaldığım, beni yoğun bir ürperti çemberi içine almayı başaran Tess Gerrıtsen kitabı... Yine çok zekice ve oldukça akışkan bir kıvamda... Bu ustalığa, profesyonelliğe, şaşkınlığa alışığım aslında artık. Yazarın kalemindeki etkileyici havaya şaşıramıyorum çünkü, biliyorum, bu yazar başarısız bir kitaba imza atmaz diyebiliyorum nihayetinde, benimsemiş durumdayım iyice... Kendine özgü o hayran olduğum üslubuyla yine başarıyı yakalamış Kan Gölü romanıyla kesinlikle. Bu sıradışı roman, okuyucuyu adeta derin bir heyecanın ve merakın kollarına bırakıveriyor ansızın... Her sayfada yadsınamaz bir ustalık ve büyük bir emek var. Bu romanında da yazar biz sevenlerini ters köşeleriyle yalnız bırakmamış. Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum rahatlıkla. Pişman olmayacağınıza eminim.

Dersaadet 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tess Gerritsen ile tanışmamı sağlayan kitap.
Bu kitabıyla birlikte daimi okurları arasına girdim bende Tess'in.
Bana göre tıbbi gerilim yazarlarının başında geliyor Tess Gerritsen.
Dr. Clare oğlu Noah’ı metropolün tehlikelerinden korumak ve babasının ölümünden sonra yaşadığı bunalımlardan kurtarmak için sessiz ve güvenli bir yer olan Locust gölünün kenarındaki Tranquility kasabasına yerleşmeye karar verir.
Kitap bu kararla birlikte başlar okuru olay örgüsünün içine çekmeye.
Bence gerilim sever okurlarının asla es geçmemesi gereken romanlardan biri Kan Gölü.

Funda Esmek 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her zamanki gibi yine bir Tess sultan eseri.. Hic bir kitabi beni hayal kirikligina uğratmadı bu kitabi da yine nefes kesti.. polisiye gerilim seviyorsaniz ve Tess ile tanismamissaniz mutlaka Tess sultan okumalisiniz. Rizzoli isless serisini bitirmiş biri olarak seriyi mutlaka okumalisiniz.

Pınar Kayacı 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tıbbi gerilimin en iyilerindendir Tess Gerritsen benim gözümde. Baştan sonra kadar sürükleyici olmasıyla elinden birakamayacaginiz ve sürekli merak uyandiracak bir kitap. Bence herkes en azından bir kere Tess Gerritsen okumalı :)

Dr. Elmyra 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Dr. Elliot eşinin ölümünden 2 yıl sonra oğlu Noah'ı da alarak Tranquility kasabasına yerleşir. Taşınmasının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen kasabalılar ona alışamaz. Bunun üstüne bir de kasabadaki çocuklar cinayete varan boyutta saldırganlık göstermeye başlarlar ve bu çocuklar Dr. Elliot'un hastalarıdır. Kasabalılar Dr. Elliot'u suçlamaktadır. Dr. Elliot bundan 50 yıl önce de kasabadaki çocuklarda benzer cinayetlerle sonuçlanan saldırganlık vakaları olduğunu keşfetmiştir.
Dr. Elliot bir yandan kendini korumaya çalışırken bir yandan da cinayetlerle sonuçlanan saldırganlığın sebebini öğrenmeye uğraşır.
Tess Gerritsen'in müthiş bir zeka ve bilgi birikimi ile yarattığı kurgu her saniye gerilimi ve heyecanı ayakta tutuyor.

Didem 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elimden bırakmadan heyecanla okuduğum bir kitap daha. Çok sürükleyici, bol bol merak uyandiriyor. Bir sayfa daha, bir sayfa daha derken bi bakmışım kitap bitmis:) yalnız başlarda ordan oraya geçiş çok fazla ve kişiler fazla olduğu için biraz karışık gelebilir ama sonrası mükemmel...

4 /

Kitaptan 39 Alıntı

Damla Köseoğlu 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Otorite baskısını arttırmaya başladığında sonuç her zaman isyan olur. Bu hep aynıdır.

Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 316 - Martı Yayınları)Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 316 - Martı Yayınları)
Dr. Elmyra 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlar hayatı sürdürmenin çok zor bir şey olduğunu düşünüyorlar. Ama biliyor musun, aslında kolay kısım o. Zor olan ölümdür.

Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 339)Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 339)

Uzak yerlerden buraya gelenler genelde bir şeylerden kaçıyor olurlar. Nefret edilen bir iş. Eski koca ya da eski bir eş. Hayatlarını etkileyen bir trajedi.

Kan Gölü, Tess GerritsenKan Gölü, Tess Gerritsen

İnsanlar birbirlerini tanıdıklarını düşünüyorlar, ama işin aslı öyle değil. Herkes sırlarını kendine saklıyor. Kendi özel sınırlarımızı çiziyor ve başkalarının içeri girmelerini engelliyoruz.

Kan Gölü, Tess GerritsenKan Gölü, Tess Gerritsen

Acil olarak önlem almalıyız. Etrafımız yangınla sarılmışken küçük alevlerle uğraşamayız..

Kan Gölü, Tess GerritsenKan Gölü, Tess Gerritsen
4 /