Adı:
Kan Gölü
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
430
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799758461102
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blood Stream
Çeviri:
İlkin İnanç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı
Baskılar:
Kan Gölü
Kan Gölü
"Anne Rice vampirleri için neyse, Gerritsen de tıbbi gerilim romanları konusunda odur... Palmer'dan iyi, Cook'tan iyi... evet, hatta Crichton'dan bile daha iyi... Stephen King

Dekor olarak Stephen King'in arka bahçesini kullanan Crichton tarzı tıbbi bir gerilim romanı.. Kan Gölü, gerilim ve bilimin mükemmel bir karışımı. People

Michael Palmer ve Robin Cook'un bütün eserlerine meydan okuyan bir başyapıt. Tess Gerritsen'in şimdiye kadar yazmış olduğu en iyi kitap.
Bir Tess Gerritsen kitabı daha bitti. Tam olarak on üçüncü Tess Gerritsen kitabı. Rizzoli&Isles serisinden on kitap ve üç de seri dışı kitap. Bu on üç kitap arasında bir beğeni sıralaması yapsam Kan Gölü en alt sırada yer alır. Tess Gerritsen kitaplarını çok seviyorum, Kan Gölü için de kötü bir kitap diyemem ancak diğer kitapları kadar beğendiğimi de söyleyemem. Kitabın benim için artılarını, eksiklerini sıralamadan önce konusundan kısaca bahsedeyim: Dr. Claire Elliot kocasını kaybetmesinin ardından oğlu Noah ile Tranquility adı verilen bir göl kasabasına taşınır. Kasım ayı geldiğinde kasabanın çocuklarından biri -ki bu çocuk aynı zamanda Claire'in hastasıdır- bir katliam gerçekleştirir. Olanlar bununla da sınırlı kalmaz. Kasabanın çocukları kendilerini içine alan bir saldırganlık durumu ile karşı karşıya kalırlar, cinayetlerin ardı arkası kesilmez. Claire ise yaşananları anlamlandırmaya çalışırken korkunç bir şey öğrenir, kasabanın çocukları bundan elli yıl önce tıpkı bugün olduğu gibi korkunç cinayetler işlemişlerdir.

Kan Gölü başlangıçta oldukça ilgi çekiciydi, aslında kitabı okurken de hiç sıkılmadım, dikkat çekici noktalar vardı, akıcıydı. Ancak tıbbi gerilim kategorisinde yer alan bu kitabı okurken neredeyse hiç gerilmedim. Yazarın diğer kitapları nedeniyle girdiğim beklenti Kan Gölü'nü okurken aldığım keyfin düzeyini düşürmüştür belki de, kim bilir. Kitap bir kasabada geçiyor bu durumu sevdiğimi söyleyebilirim. Kasaba, göl, orman tasvirleri güzeldi. Kan Gölü sonunu merak ettiren bir kitap, kitabın sonuna geldiğimde ise hayal kırıklığına uğradım çünkü sonun bu şekilde bağlanmasını istemezdim. Olayların son beş sayfada aceleye getirilmiş gibi nihayete erdirilmesini de beğenmedim. Bu Gerritsen kitabında da bilimsel gerçekler, tıbbi terimler yine bolca mevcuttu. Kan Gölü'nü okuru sıkmayan ama okura çok fazla şeyler de vadetmeyen ortalama bir polisiye kitabı olarak tanımlamam doğru olacaktır. Ama tabii ki söz konusu Tess Gerritsen ise yazarın bütün kitapları büyük bir keyifle, heyecanla okunmaya devam edilecek demektir.
Sonuna kadar merak uyandıran gerçekten sürükleyici ve elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Tess Gerritsen'in değişmeyen üslubu ile kitap sonuna kadar heyecan uyandırıyor. Polisiye tıbbi gerilim sevenlere tavsiye ederim.
Dr.Clare,oğlu Noah'ı tüm kötülüklerden korumak adına taşındığı Locust gölü etrafında vuku bulan olaylar zincirinde, aslında hiç bir yerin güvenli olmadığını kanıtlıyordu...
Kitap bu kurgu üstüne kurulmuş.Tıp ile gerilimi bir araya getiren usta kalemin elinden son sayfasına kadar merak ile okuyacağınız bir romana dönüşmüş...
Oldu bittiye geldi okumam. Çok hızlı ilerledim ve okurken çok heyecanlandım. Karakterin doktor olması ve hastalarının onu sürekli eski doktorlarıyla kıyaslaması, herkesin problemi olan yeni bir yere taşındığında insanların onu yadırgaması, babasını kaybetmiş ergen oğlu ile başa çıkması ve hepsi yetmezmiş gibi cinayetle suçlanması. Karakter içimizden biri yine. Gayet samimi ayrıca da herkesin anlayacağı şekilde anlatımı var. Okumaya değer okuyun derim.
En çok etkisinde kaldığım, beni yoğun bir ürperti çemberi içine almayı başaran Tess Gerrıtsen kitabı... Yine çok zekice ve oldukça akışkan bir kıvamda... Bu ustalığa, profesyonelliğe, şaşkınlığa alışığım aslında artık. Yazarın kalemindeki etkileyici havaya şaşıramıyorum çünkü, biliyorum, bu yazar başarısız bir kitaba imza atmaz diyebiliyorum nihayetinde, benimsemiş durumdayım iyice... Kendine özgü o hayran olduğum üslubuyla yine başarıyı yakalamış Kan Gölü romanıyla kesinlikle. Bu sıradışı roman, okuyucuyu adeta derin bir heyecanın ve merakın kollarına bırakıveriyor ansızın... Her sayfada yadsınamaz bir ustalık ve büyük bir emek var. Bu romanında da yazar biz sevenlerini ters köşeleriyle yalnız bırakmamış. Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum rahatlıkla. Pişman olmayacağınıza eminim.
Tess Gerritsen ile tanışmamı sağlayan kitap.
Bu kitabıyla birlikte daimi okurları arasına girdim bende Tess'in.
Bana göre tıbbi gerilim yazarlarının başında geliyor Tess Gerritsen.
Dr. Clare oğlu Noah’ı metropolün tehlikelerinden korumak ve babasının ölümünden sonra yaşadığı bunalımlardan kurtarmak için sessiz ve güvenli bir yer olan Locust gölünün kenarındaki Tranquility kasabasına yerleşmeye karar verir.
Kitap bu kararla birlikte başlar okuru olay örgüsünün içine çekmeye.
Bence gerilim sever okurlarının asla es geçmemesi gereken romanlardan biri Kan Gölü.
Her zamanki gibi yine bir Tess sultan eseri.. Hic bir kitabi beni hayal kirikligina uğratmadı bu kitabi da yine nefes kesti.. polisiye gerilim seviyorsaniz ve Tess ile tanismamissaniz mutlaka Tess sultan okumalisiniz. Rizzoli isless serisini bitirmiş biri olarak seriyi mutlaka okumalisiniz.
Tıbbi gerilimin en iyilerindendir Tess Gerritsen benim gözümde. Baştan sonra kadar sürükleyici olmasıyla elinden birakamayacaginiz ve sürekli merak uyandiracak bir kitap. Bence herkes en azından bir kere Tess Gerritsen okumalı :)
Yazarın bana tavsiye edilmesi üzerine okuduğum ilk kitabıydı ve kesinlikle beklentilerimi karşıladı. Hareketli ve yoğun bir tempoyla oldukça akıcı bir şekilde ilerledi kitap. Yalnızca finali bana eksik geldi. Durum daha ayrıntılı açıklanabilir, kafada soru işaretleri bırakmamak adına bir bölüm daha eklenebilirdi diye düşünüyorum. Aksiyonun tam ortasında bitmiş gibi geldi bana kitap. Bir de tıp terimlerinin fazlasıyla kullanıldığı müdahale sahnelerinde fiziki betimlemeye de biraz daha yer verilse iyi olurdu diye düşünüyorum. Kitabı okurken yapılan işlemi göz önünde canlandırmaya yardımcı olurdu bence. Sonuçta yazar bir doktor olabilir ama okuyucu gözünden baktığını pek düşünmüyorum bu kısımlarda. Müdahale esnasında yapılan işlemin tam olarak ne olduğunu anlamakta yer yer zorlandım, tıpla ilgilenmeyen biri olarak. Final ve betimlemede gördüğüm eksikler dışında kitap şahane ve oldukça tatmin ediciydi, kesinlikle başka kitaplarını da okuyacağım yazarın...
Dr. Elliot eşinin ölümünden 2 yıl sonra oğlu Noah'ı da alarak Tranquility kasabasına yerleşir. Taşınmasının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen kasabalılar ona alışamaz. Bunun üstüne bir de kasabadaki çocuklar cinayete varan boyutta saldırganlık göstermeye başlarlar ve bu çocuklar Dr. Elliot'un hastalarıdır. Kasabalılar Dr. Elliot'u suçlamaktadır. Dr. Elliot bundan 50 yıl önce de kasabadaki çocuklarda benzer cinayetlerle sonuçlanan saldırganlık vakaları olduğunu keşfetmiştir.
Dr. Elliot bir yandan kendini korumaya çalışırken bir yandan da cinayetlerle sonuçlanan saldırganlığın sebebini öğrenmeye uğraşır.
Tess Gerritsen'in müthiş bir zeka ve bilgi birikimi ile yarattığı kurgu her saniye gerilimi ve heyecanı ayakta tutuyor.
Elimden bırakmadan heyecanla okuduğum bir kitap daha. Çok sürükleyici, bol bol merak uyandiriyor. Bir sayfa daha, bir sayfa daha derken bi bakmışım kitap bitmis:) yalnız başlarda ordan oraya geçiş çok fazla ve kişiler fazla olduğu için biraz karışık gelebilir ama sonrası mükemmel...
Takip etmekte zorlandığımı itiraf etmeliyim. Ardındaki kişiyi yakalayamadım. Olayları açıklayabiliyorsun ama kişiyi hayır. Tess'in diğer kitaplarıyla kıyaslandığında zayıf geldi
Otorite baskısını arttırmaya başladığında sonuç her zaman isyan olur. Bu hep aynıdır.
Tess Gerritsen
Sayfa 316 - Martı Yayınları
İnsanlar hayatı sürdürmenin çok zor bir şey olduğunu düşünüyorlar. Ama biliyor musun, aslında kolay kısım o. Zor olan ölümdür.
Uzak yerlerden buraya gelenler genelde bir şeylerden kaçıyor olurlar. Nefret edilen bir iş. Eski koca ya da eski bir eş. Hayatlarını etkileyen bir trajedi.
İnsanlar birbirlerini tanıdıklarını düşünüyorlar, ama işin aslı öyle değil. Herkes sırlarını kendine saklıyor. Kendi özel sınırlarımızı çiziyor ve başkalarının içeri girmelerini engelliyoruz.
Acil olarak önlem almalıyız. Etrafımız yangınla sarılmışken küçük alevlerle uğraşamayız..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kan Gölü
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
430
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799758461102
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blood Stream
Çeviri:
İlkin İnanç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı
Baskılar:
Kan Gölü
Kan Gölü
"Anne Rice vampirleri için neyse, Gerritsen de tıbbi gerilim romanları konusunda odur... Palmer'dan iyi, Cook'tan iyi... evet, hatta Crichton'dan bile daha iyi... Stephen King

Dekor olarak Stephen King'in arka bahçesini kullanan Crichton tarzı tıbbi bir gerilim romanı.. Kan Gölü, gerilim ve bilimin mükemmel bir karışımı. People

Michael Palmer ve Robin Cook'un bütün eserlerine meydan okuyan bir başyapıt. Tess Gerritsen'in şimdiye kadar yazmış olduğu en iyi kitap.

Kitabı okuyanlar 1.298 okur

  • Ebru Balcı
  • Drkitapsever
  • Fuat Kaynak
  • Hilal Kadıoğlu
  • Semra baytoz
  • Ceren Ayça Sevil
  • Serpil Özay
  • Esra Caner
  • Merve Sakin
  • elvira

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%3.9
18-24 Yaş
%30.1
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%24.5
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.4
Erkek
%19.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.1 (110)
9
%21.4 (71)
8
%16 (53)
7
%13 (43)
6
%8.4 (28)
5
%3.9 (13)
4
%1.5 (5)
3
%0.6 (2)
2
%0.6 (2)
1
%0.6 (2)

Kitabın sıralamaları