Kan Gölü

8,2/10  (159 Oy) · 
628 okunma  · 
127 beğeni  · 
2.281 gösterim
"Anne Rice vampirleri için neyse, Gerritsen de tıbbi gerilim romanları konusunda odur... Palmer'dan iyi, Cook'tan iyi... evet, hatta Crichton'dan bile daha iyi... Stephen King

Dekor olarak Stephen King'in arka bahçesini kullanan Crichton tarzı tıbbi bir gerilim romanı.. Kan Gölü, gerilim ve bilimin mükemmel bir karışımı. People

Michael Palmer ve Robin Cook'un bütün eserlerine meydan okuyan bir başyapıt. Tess Gerritsen'in şimdiye kadar yazmış olduğu en iyi kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  430
 • ISBN:
  9799758461102
 • Orijinal Adı:
  Blood Stream
 • Çeviri:
  İlkin İnanç
 • Yayınevi:
  Martı
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
26 May 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Sonuna kadar merak uyandıran gerçekten sürükleyici ve elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Tess Gerritsen'in değişmeyen üslubu ile kitap sonuna kadar heyecan uyandırıyor. Polisiye tıbbi gerilim sevenlere tavsiye ederim.

Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dr.Clare,oğlu Noah'ı tüm kötülüklerden korumak adına taşındığı Locust gölü etrafında vuku bulan olaylar zincirinde, aslında hiç bir yerin güvenli olmadığını kanıtlıyordu...
Kitap bu kurgu üstüne kurulmuş.Tıp ile gerilimi bir araya getiren usta kalemin elinden son sayfasına kadar merak ile okuyacağınız bir romana dönüşmüş...

Ceren Acer 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En çok etkisinde kaldığım, beni yoğun bir ürperti çemberi içine almayı başaran Tess Gerrıtsen kitabı... Yine çok zekice ve oldukça akışkan bir kıvamda... Bu ustalığa, profesyonelliğe, şaşkınlığa alışığım aslında artık. Yazarın kalemindeki etkileyici havaya şaşıramıyorum çünkü, biliyorum, bu yazar başarısız bir kitaba imza atmaz diyebiliyorum nihayetinde, benimsemiş durumdayım iyice... Kendine özgü o hayran olduğum üslubuyla yine başarıyı yakalamış Kan Gölü romanıyla kesinlikle. Bu sıradışı roman, okuyucuyu adeta derin bir heyecanın ve merakın kollarına bırakıveriyor ansızın... Her sayfada yadsınamaz bir ustalık ve büyük bir emek var. Bu romanında da yazar biz sevenlerini ters köşeleriyle yalnız bırakmamış. Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum rahatlıkla. Pişman olmayacağınıza eminim.

DersaadeT 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tess Gerritsen ile tanışmamı sağlayan kitap.
Bu kitabıyla birlikte daimi okurları arasına girdim bende Tess'in.
Bana göre tıbbi gerilim yazarlarının başında geliyor Tess Gerritsen.
Dr. Clare oğlu Noah’ı metropolün tehlikelerinden korumak ve babasının ölümünden sonra yaşadığı bunalımlardan kurtarmak için sessiz ve güvenli bir yer olan Locust gölünün kenarındaki Tranquility kasabasına yerleşmeye karar verir.
Kitap bu kararla birlikte başlar okuru olay örgüsünün içine çekmeye.
Bence gerilim sever okurlarının asla es geçmemesi gereken romanlardan biri Kan Gölü.

Pınar Kayacı 
03 Nis 20:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tıbbi gerilimin en iyilerindendir Tess Gerritsen benim gözümde. Baştan sonra kadar sürükleyici olmasıyla elinden birakamayacaginiz ve sürekli merak uyandiracak bir kitap. Bence herkes en azından bir kere Tess Gerritsen okumalı :)

Dr. Elmyra 
23 Oca 23:23 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Dr. Elliot eşinin ölümünden 2 yıl sonra oğlu Noah'ı da alarak Tranquility kasabasına yerleşir. Taşınmasının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen kasabalılar ona alışamaz. Bunun üstüne bir de kasabadaki çocuklar cinayete varan boyutta saldırganlık göstermeye başlarlar ve bu çocuklar Dr. Elliot'un hastalarıdır. Kasabalılar Dr. Elliot'u suçlamaktadır. Dr. Elliot bundan 50 yıl önce de kasabadaki çocuklarda benzer cinayetlerle sonuçlanan saldırganlık vakaları olduğunu keşfetmiştir.
Dr. Elliot bir yandan kendini korumaya çalışırken bir yandan da cinayetlerle sonuçlanan saldırganlığın sebebini öğrenmeye uğraşır.
Tess Gerritsen'in müthiş bir zeka ve bilgi birikimi ile yarattığı kurgu her saniye gerilimi ve heyecanı ayakta tutuyor.

Seda Köktürk 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi

Gerritsen kitaplarını okurken kendimi kaptırıyorum ve kahramanlarıyla birlikte olayları adete yaşıyorum. Onun en kötü diyebileceğiniz bir kitabını bile en fazla 2 günde okuyacağınız garantisini verebilirim....R&I serisinden seçim yapamam çünkü hepsinin hastasıyım. Seri dışındaki kitapların da favorim Kemik Bahçesi,Hasat ve Kan Gölü....

Moon light 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu

Kitabı genel olarak beğendim. Fakat bazı imla hataları var. Ayrıca konudan konuya çok atlamış. Başlarda bunlar insanın canını biraz sıksada sonradan olayların akışı ile sonu güzel bağlanmış.

Tess Gerritsen'in bir kitabı daha elimden geldi geçti...Kan Gölü

Seri dışından bir kitap okuyacaksanız, ilk tercihiniz kesinlikle Kan Gölü olmalı. Bunu bir kenara not ettikten sonra konuya geçelim.

Dr. Claire Elliot, oğlu Noah'ı büyük şehrin tehlikelerinden uzaklaştırmak, rahat bir hayat sürdürmek adına küçük bir kasaba olan Tranquility'ye yerleşir. Taşınmasından onca zaman geçmesine rağmen kasaba halkı Claire'ye bir türlü kucak açmamıştır. Bunun nedeni, büyük şehirden gelen hemen hemen her doktorun yazlıkçı olduklarını, kara kış geldiğinde hepsinin geldikleri sıcak bölgelere kaçtıklarını düşünmeleridir.

Kış geldiğinde Dr. Elliot'un hastalarından biri -üstelik bir çocuk- inanılamayacak şekilde bir saldırganlık gösterir ve sonucunda cinayete kadar varan bir olay yaşanır. Bundan daha da korkunç olanı ise bu davranışın kasaba çocukları arasında hızla yayılmasıdır.

Kitaptaki karakterlere fazla girmeme gerek yok. Hem çok hemde kitabı okurken onlarla tanışmanızı uygun gördüm :) Sadece önemli biri olan şerif Lincoln Kelly, bu süreçte Dr. Elliot'la birlikte bu gizemi ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.

Çocukların test sonuçları temiz olmasına rağmen neden bu davranışı sergiliyorlar?
Olayların kış mevsimine denk gelmesi bir tesadüf mü?
Bunlara ek olarak Tranquility boyunca uzanan Locust Gölü'nün tüm bunlarla ne ilgisi var?

Tüm bunların cevabı, mükemmel bir kurgu ile kitapta sizi bekliyor. Yorum kısmına gelecek olursam, ilk sayfadan finale kadar klasik Gerritsen gerilimi hakim. Kalite en üst seviyede, bunu övmeye gerek yok diye düşünüyorum. Kadın zaten bir numara.
Kitabın finali aslında o kadar basit değil gibi ama, o kadar üst seviye bir okuma deneyiminden sonra daha güzelini hak ediyordu bence. Yinede seri dışı en favori kitaplarımdan biri oldu Kan Gölü.

---Benim okuduğum kitap, normalden biraz küçüktü, yayınevi ''Özel Baskı'' adı altında basmış. Yapılan onca imla hatası, yanlış yazılan kelimeler ve yarım kalan birkaç cümle zaman zaman canımı sıkmadı değil.Buradan yayın evine sitemlerimi de bildiriyorum. Bu kısmı neden açıkladım hemen söyleyeyim. Kitapta bir kopukluk oldu sanki, birkaç bölüm önce verdiği tüm karakterleri hikayeye katan yazar, birini unuttu yada benim okuduğum baskıda yoktu. Merakla ne zaman bahsedecek derken baktım kitap bitti. Önerim asıl baskısını alın. Ucuz diye kitap keyfinizi kaçırmayın :) ---

Esma Saatçı 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tess Gerritsen kitaplarından klasik polis doktor işbirliğini anlatan sonuna kadar sürükleyici ama toparlanma kısmının biraz acele ve tatmin etmekten uzak bulduğum bir örneği. Rissoli serisini tercih ederim. Ana karakterler değişince nedense aynı tadı almadım ama ilk 400 sayfası güzeldi Okunabilir bir kitap.

2 /

Kitaptan 25 Alıntı

Dr. Elmyra 
23 Oca 18:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlar hayatı sürdürmenin çok zor bir şey olduğunu düşünüyorlar. Ama biliyor musun, aslında kolay kısım o. Zor olan ölümdür.

Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 339)Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 339)
mehmet akif çelik 
08 Şub 01:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Her vahşi cinayeti tarihin tekerrürü olarak nitelendiremezsin.''

''Ama tarihin kendisi vahşi''

Kan Gölü, Tess GerritsenKan Gölü, Tess Gerritsen
Kemal EFE 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşlandığımızda ne oluyor, diye düşündü. İçimizdeki çocuk nereye gidiyor?

Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 123)Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 123)
Linda 
31 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Beni boşayamazsın Lincoln Kelly. Beni sevmeye ve korumaya yemin etmiştin,'' diye bağırıyordu Doreen.
''O zamanlar daha içki şişelerinle tanışmamıştım,'' diye cevap verdi adam yorgun bir sesle.

Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 23)Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 23)

''Fakat bu gerçekten de şaşırtmalı bir soru.''

''Hey, hayatın kendisi de şaşırtmalı bir sorudur.''

Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 314 - Martı Yayınları, Özel Baskı)Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 314 - Martı Yayınları, Özel Baskı)

Asla iyileştirilemeyecek, asla kurtulamayacağı yara asıl buydu. İnsanların ona karşı hissettikleri ve artık yerleşmiş olan bu korkuya önerebileceği bir tedavi, bir ameliyat yoktu Claire'nin.

Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 353 - Martı Yayınları, Özel Baskı)Kan Gölü, Tess Gerritsen (Sayfa 353 - Martı Yayınları, Özel Baskı)
3 /