Adı:
Kan Gölü
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050953459
Kitabın türü:
Çeviri:
Senem Karagözoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Kan Gölü
Kan Gölü
Kan Gölü
Dr. Claire Elliot, oğlunun başını derde sokmasını önlemek ve onu kısa zaman önce yitirdiği babasının hatırasından uzaklaştırmak için büyük şehirden göl kıyısındaki taşra kasabası Tranquility’ye taşınır. Burada bir muayenehane açıp işini yapmaktır niyeti. Ancak kasabada ergenlerin arka arkaya şiddet olaylarına karışmaları ve oğlunun okulundaki bir silahlı saldırı her şeyi değiştirir.

Bu şiddet dalgasına tıbbi bir açıklama getirmeye çalışan Claire, korkunç bir sırrı keşfeder: Ergenlerin karıştığı cinayetlere Tranquility’de daha önce de rastlanmıştır. Claire ergenleri saldırganlığa iten kaynağı bulmak zorundadır, kendi oğluna sıra gelmeden önce...
430 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10 puan
Bir Tess Gerritsen kitabı daha bitti. Tam olarak on üçüncü Tess Gerritsen kitabı. Rizzoli&Isles serisinden on kitap ve üç de seri dışı kitap. Bu on üç kitap arasında bir beğeni sıralaması yapsam Kan Gölü en alt sırada yer alır. Tess Gerritsen kitaplarını çok seviyorum, Kan Gölü için de kötü bir kitap diyemem ancak diğer kitapları kadar beğendiğimi de söyleyemem. Kitabın benim için artılarını, eksiklerini sıralamadan önce konusundan kısaca bahsedeyim: Dr. Claire Elliot kocasını kaybetmesinin ardından oğlu Noah ile Tranquility adı verilen bir göl kasabasına taşınır. Kasım ayı geldiğinde kasabanın çocuklarından biri -ki bu çocuk aynı zamanda Claire'in hastasıdır- bir katliam gerçekleştirir. Olanlar bununla da sınırlı kalmaz. Kasabanın çocukları kendilerini içine alan bir saldırganlık durumu ile karşı karşıya kalırlar, cinayetlerin ardı arkası kesilmez. Claire ise yaşananları anlamlandırmaya çalışırken korkunç bir şey öğrenir, kasabanın çocukları bundan elli yıl önce tıpkı bugün olduğu gibi korkunç cinayetler işlemişlerdir.

Kan Gölü başlangıçta oldukça ilgi çekiciydi, aslında kitabı okurken de hiç sıkılmadım, dikkat çekici noktalar vardı, akıcıydı. Ancak tıbbi gerilim kategorisinde yer alan bu kitabı okurken neredeyse hiç gerilmedim. Yazarın diğer kitapları nedeniyle girdiğim beklenti Kan Gölü'nü okurken aldığım keyfin düzeyini düşürmüştür belki de, kim bilir. Kitap bir kasabada geçiyor bu durumu sevdiğimi söyleyebilirim. Kasaba, göl, orman tasvirleri güzeldi. Kan Gölü sonunu merak ettiren bir kitap, kitabın sonuna geldiğimde ise hayal kırıklığına uğradım çünkü sonun bu şekilde bağlanmasını istemezdim. Olayların son beş sayfada aceleye getirilmiş gibi nihayete erdirilmesini de beğenmedim. Bu Gerritsen kitabında da bilimsel gerçekler, tıbbi terimler yine bolca mevcuttu. Kan Gölü'nü okuru sıkmayan ama okura çok fazla şeyler de vadetmeyen ortalama bir polisiye kitabı olarak tanımlamam doğru olacaktır. Ama tabii ki söz konusu Tess Gerritsen ise yazarın bütün kitapları büyük bir keyifle, heyecanla okunmaya devam edilecek demektir.
430 syf.
·2 günde·6/10 puan
Sanki biraz aceleye gelmiş bir kitap olmuş. Tess'in usta kalemini hissedemedim. Sorunun nedeni o mu bu mu derken sonu da aceleye getirilmiş. Yine de hedefim Tess'in tüm kitaplarını okumak.
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (878 Oy)898 beğeni3.670 okunma694 alıntı11,9bin gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (931 Oy)952 beğeni4.041 okunma891 alıntı14,6bin gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.4/10 (864 Oy)844 beğeni3.393 okunma777 alıntı13,9bin gösterim
 • Siliniş
  8.7/10 (878 Oy)875 beğeni3.272 okunma576 alıntı13,7bin gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (636 Oy)591 beğeni2.783 okunma214 alıntı9,2bin gösterim
 • Çırak
  8.6/10 (1.540 Oy)1.484 beğeni5,9bin okunma1.172 alıntı20,5bin gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.8/10 (498 Oy)428 beğeni2.278 okunma215 alıntı9,8bin gösterim
 • Cerrah
  8.8/10 (2.427 Oy)2.285 beğeni8,1bin okunma2.437 alıntı37,4bin gösterim
 • Şeytan Yemini
  8.6/10 (1.112 Oy)1.055 beğeni4.150 okunma2.472 alıntı13,5bin gösterim
 • Ölü Ruhlar Ormanı
  8.2/10 (1.092 Oy)969 beğeni4.234 okunma1.584 alıntı12,2bin gösterim
430 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yıllar önce işyerinin kütüphanesinde gezinirken, kitabın adının ilgimi çekmesi sonucu arka kapağı okuyunca tam benlik bir polisiye olduğunu anladığım, yazarın okuduğum ilk kitabı. Rizzoli & İsles serisinden bağımsız olan kitap en az onlar kadar güzeldi...
430 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Dr.Clare,oğlu Noah'ı tüm kötülüklerden korumak adına taşındığı Locust gölü etrafında vuku bulan olaylar zincirinde, aslında hiç bir yerin güvenli olmadığını kanıtlıyordu...
Kitap bu kurgu üstüne kurulmuş.Tıp ile gerilimi bir araya getiren usta kalemin elinden son sayfasına kadar merak ile okuyacağınız bir romana dönüşmüş...
430 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Sürükleyici bir kitap arayanlar neden Tess Gerritsen gibi bir kadına çok az şans veriyor, anlamış değilim. Geçenlerde çok değerli ve gerçekten de kitap okuyan bir kardeşimle konuşurken fark ettim ki tanımıyordu bile. Bu ayıp değil tabii ki kötülemek için söylemiyorum. Aslında durum şu ki sürükleyici bir kitaba ihtiyacı vardı ve ‘Klasik Eserler’ dışında bir kitap okumak istiyordu. Çok fazla ara vermişti ve yeniden ona bağlayacak bir esere ihtiyacı vardı. Tess Gerritsen dediğimde şaşırdı ve kısaca bu da böyle bir anımdır.

Dr. Clarie Elliot’un eşinin vefatı sonrasında şehirden taşınıp bir kasabaya yerleşmesi, oğluyla yaşadığı sorunların tabiri caizse bir ‘Zirve’ yapmasının ardından yaşananlar ve sonuç oldukça değerliydi.

Diğer yandan kitaba adını veren bir ‘GÖL’ ve bu gölün içindeki tehlikeli solucanlar. Aslında biraz hayal romanına kaçmış ancak sonradan farklı bir mantıkla bağlanmıştı. Solucanların insanlara kısa süreli de olsa agresif durumlar yaşattığını ve bunun teknolojisinin askeri personelde denenerek daha başarılı ve acımasız insanlar oluşturacağına dair düşünceye bağlanması ilginçti.

Tabii bir de bu Solucanları yetiştiren, para kazanmaya çalışan bir şirket var arada. Doktora düzenlenen komplolar, aşk zaten Gerritsen romanlarının olmazsa olmazı. Bir Zombi ile bir İnsanı aynı masada oturtup şarap eşliğinde şarkı bile söyletecek kadındır zaten kendisi.

Kitabın kişiyi sıkmaması, ilgi çekiciliği, akıcılığı ne bileyim hani okuru etkileyecek tüm detaylar yerli yerindeydi ancak... Ancak bu sanki yeterli değil gibiydi. Tıbbı gerilimden daha çok biraz Stephan King kitaplarını andıran ‘Gizem’ konusuna kaçmış ve hastane koridorlarına pek uğramayan satırlar vardı. Finali ise bende biraz hayal kırıklığı yaşattı diyebilirim. Finalin kötü olmasından değil, çok çabuk bitmesinden. En son ‘Daha Var’ diyordum, sonra ‘Ne Ara Bitti’ dedim. Tabii böyle kibar demedim, biraz küfür de vardı.

Ben hepimize keyifli okumalar, mutlu günler dilerim dostlar..
430 syf.
·8 günde·7/10 puan
En sevdiğim polisiye yazar olan Tess Gerritsen'in yazdığı Rizzolli & İsles serisinden olmayan bu kitapta konu Dr. Claire Elliot Tranquility kasabasında yaşanan gizemlerden şüphelenmesiyle başlıyor. Hastalarında olağan dışı bir şekilde saldırganlık göstermesi ve yapılan testlerde hiçbir şey çıkmaması Claire'i delirtse de işin peşini bırakmıyor ve peşine düşüyor.

Abd'nin en çok suç işlenen Baltimore'da kocasının ölümüyle başa çıkamadığı için ergen oğlu Noah ile birlikte geldiği Tranquility'de gençler arasında her 50 yılda bir, doğal ve hatta doğaüstü faktörlerin neden olduğu vahşi şiddet salgınları meydana geliyor. Huzur bulmak için gelen Claire, ne yazık ki umduğu şeyle karşılaşmaz. 50 yılda bir tekrarlanan bir facianın ortasında kalır. İnsanlara bu konunun ciddiliğini anlatmaya çalışır fakat kimse onu dinlemez.

Birçok kitabında aşkı da barından Tess Gerritsen bu kitabında da aşk barındırır ve kitap hiç kimsenin tahmin etmeyeceği şekilde biter.
430 syf.
·9/10 puan
Tess Gerritsen ‘ ın okuduğum ilk kitabıydı . BAYILMIŞTIM!!! Çok güzel ve gizemli gelmişti hala öyle geliyor. Okumalısınız beğeneceğinize eminim Bu arasa yazarın dizisi de var Rizzoli and Isles diye o da kitapları kadar çok güzel tavsiyemdir . Polisiye ve gerilim sevenlere
430 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Tess Gerritsen’den yine muhteşem bir gerilim kitabı daha.Kurgusu,anlatımı,sadeliği, sürükleyiciliği,heyecanı kısaca usta bir kalemden çıktığı her halinden beli olan bir tıbbi gerilim kitabı.Kısaca konusuna değinecek olursam; bir doktorun şehirde yaşanan kötülüklere karşı oğlunu korumak için güvenli bir yer olduğunu düşündüğü içerisinde bir göl de olan bir kasabaya yerleşmesi sonucu gelişen olaylar anlatılıyor.Bakalım Noah bu kasabada yeterince güvende mi? Yoksa hiçbir yer güvenli değil mi? Gerilimin had safhaya ulaştığı, soluksuz okuyacağınız harika bir kitap daha.
430 syf.
·Puan vermedi
"Clarie Elliot".. Kitap hakkında söyleyebileceğim binlerce güzel yorum arasından birini seçiyorum.. Lakin yazmak ne mümkün. Her sabah okula gitmeden önce 20 dk mı arttırmaya çalışırdım seni okumak için. :) Korku- gerilim severlerine şiddetle tavsiye ettiğğim bir yazardır Tess Gerritsen.. Olay örgüsü ve karakterler sanki gerçekten var gibi. Asla, sadece bir kitap olduğunu kabullenemedim okuma sürem boyunca.. Çünkü her ne kadar kurgu olsa da, bence zamanımız (tabir-i caizse) "Z" kuşağı kitaptaki aynı hastalıktan muzdarip .. İyi okumalar .
430 syf.
·8/10 puan
Kitap muhteşem. Okurken epey bir geriliyorsunuz. Kız kardeşime okuması için verdiğimde gece okurken bir yerde çok korktum kapattım gündüze bıraktım okuma işini demişti tavsiye edeceğim gerilim kitaplarından birisi
430 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Oldu bittiye geldi okumam. Çok hızlı ilerledim ve okurken çok heyecanlandım. Karakterin doktor olması ve hastalarının onu sürekli eski doktorlarıyla kıyaslaması, herkesin problemi olan yeni bir yere taşındığında insanların onu yadırgaması, babasını kaybetmiş ergen oğlu ile başa çıkması ve hepsi yetmezmiş gibi cinayetle suçlanması. Karakter içimizden biri yine. Gayet samimi ayrıca da herkesin anlayacağı şekilde anlatımı var. Okumaya değer okuyun derim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kan Gölü
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050953459
Kitabın türü:
Çeviri:
Senem Karagözoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Kan Gölü
Kan Gölü
Kan Gölü
Dr. Claire Elliot, oğlunun başını derde sokmasını önlemek ve onu kısa zaman önce yitirdiği babasının hatırasından uzaklaştırmak için büyük şehirden göl kıyısındaki taşra kasabası Tranquility’ye taşınır. Burada bir muayenehane açıp işini yapmaktır niyeti. Ancak kasabada ergenlerin arka arkaya şiddet olaylarına karışmaları ve oğlunun okulundaki bir silahlı saldırı her şeyi değiştirir.

Bu şiddet dalgasına tıbbi bir açıklama getirmeye çalışan Claire, korkunç bir sırrı keşfeder: Ergenlerin karıştığı cinayetlere Tranquility’de daha önce de rastlanmıştır. Claire ergenleri saldırganlığa iten kaynağı bulmak zorundadır, kendi oğluna sıra gelmeden önce...

Kitabı okuyanlar 3.211 okur

 • Meltem Cgz
 • Betül Sertkaya
 • Sude Zehra Babacan
 • Ela AKDUMAN
 • Onur Koç
 • Sibel Çora
 • homo sapiens
 • Ebrar Taşkıran
 • Pınar
 • Fatma Topuz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.5 (11)
9
%0.7 (5)
8
%1.7 (12)
7
%0.6 (4)
6
%0.3 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları