İkiz Bedenler Rizzoli & Isles Serisi 4

8,8/10  (183 Oy) · 
641 okunma  · 
147 beğeni  · 
3.003 gösterim
Dr. Maura Isles, deyim yerindeyse hayatının en tehlikeli olayına tanık olmak üzeredir. Yüzleşeceği seri katil beraberinde çok gizli sırları açığa çıkartacak. Cerrah ve Günahkar adlı romanların devamı olan bu muhteşem gerilim romanında Jane Rizzoli serisinin yeni hikayesine tanık olacağız. Dr Maura Isles, geçimini kadavraları incelemekle sağlamaktadır. Metropolitan City’de patoloji uzmanı olarak çalışan Isles, normal bir insanın hayatında göremeyeceğinden çok daha fazla ceset görmüştür-bunların çoğu hunharca katledilmiş insanların cesetleridir. Fakat daha önce hiç kanının çekildiği, dona kaldığı, tansiyonunun düştüğü bir vakayla karşılaşmamış olan Maura’nın karşısındaki cesedin duruşu bile onu korkutmaya yetmiştir. Çünkü daha önce önünde uzanan cesetlerden hiç biri onun cesedi olmamıştır. Her şey ortadadır. Gözleri önünde yatan cesetten daha gerçek bir delil yoktur. Jane Rizzoli’de cesedin Maura’nın evinin önünde ölü bulunduğunu söyler. Cesetteki tüm uzuvlar Maura’nın vucudundakilerle neredeyse örtüşmektedir. Daha da korkunç olanı, Maura’nın ve cesedin doğum tarihi ve kan grubu tıpatıp aynıdır. Şoktaki Maura için son seçenek, DNA testi olacaktır fakat testin sonucu daha da şoke edicidir: Ceset Maura’nın ikiz kardeşidir. Şimdiden karanlık, tehlikeli ve rahatsız edici bir cinayet davasına dönen olay arkasında bir çok karanlık sırrı da barındırmaktadır. Cevapların peşine düşen Maura, bir sahil ilçesi olan Maine’e gider. Burada da onu korkunç süprizler beklemektedir. Herşeyden daha ürkütücü olanı ise, etrafta kol gezinen seri katilin, cinayetlerine de durmak bilmeden devam etmesidir. Katliamı durdumak ve geçmişi hakkındaki bu karanlık sayfaları aydınlatmaya çalışan Maura’nın ilk işi hiç kimsenin bilmediği, bu güne kadar görmediği gizli annesini bulmak olacaktır.

“Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Gerritsen’den muhteşem bir roman”

–The Philadelphia Inquirerrn

“Tess Gerritsen’in ne kadar iyi korkutabileceğini göreceksiniz. Elinizden bırakamayacak, sinirlerinizi kontrol edemeyeceksiniz.”

–HARLAN COBEN

“Hikaye ağlarını örüyor, akıl almaz bir kurgu.”

–Entertainment Weekly
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053482833
 • Orijinal Adı:
  Body Double
 • Çeviri:
  Bahar Çelik
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

■ Rizzoli&Isles Serisi'nin heyecanı 4. kitap olan İkiz Bedenler'le devam ediyor. Cerrah, Çırak ve Günahkâr'ın ardından İkiz Bedenler beni yine sürükleyen, okurken zevk aldığım bir Tess Gerritsen kitabı oldu. Tıp ve polisiyeyi kitaplarında çarpıcı bir şekilde bir araya getiren, kitaplarındaki gerilim unsurlarıyla okuru heyecanlandırmayı başaran Gerritsen, bunları yapmakla kalmayıp kitaplarında olayları tıbbi(bilimsel) gerçeklerle temellendiriyor. Romanlar kurgu da olsa, içinde yer alan insan anatomisiyle ilgili bilgiler Tess Gerritsen kitaplarında ilgimi oldukça çeken bir nokta.

■ İkiz Bedenler Jane Rizzoli'nin daha arka planda olduğu bir kitap, bu sefer olayların odağında iş alanında "Ölüm Meleği" olarak tanınan Maura Isles var. Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam: İş için yurt dışına çıkan Maura, döndüğünde evinin önünde polis ekiplerini görür. Maura neler olup bittiğine anlam veremez ayrıca olay yerinde yer alan polislerden biri de Rizzoli'dir. Maura'ya yurt dışı seyahati ile ilgili birkaç soru sorulmasının ardından evinin önündeki araçta yer alan kadın cesedi gösterilir. Maktül fiziksel olarak Maura'ya çok benzemektedir. Asıl çarpıcı nokta ise otopsinin ardından ölen kadının DNA ve kan grubu örneklerinin Maura ile eşleşmesi olmuştur. Arabadaki ceset Maura'nın ikiz kardeşidir. Evlatlık olarak büyüyen ve gerçek ailesini hiç göremeyen Maura için olay içinden çıkılamaz bir hal alır.

Suat Özmen 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Gerritsen'i geç keşfetmiş biri olarak bu kitabınıda severek ve büyük bir heyecanla okudum. Mesleği olan doktorluğu bırakıp yazmaya yönelen Gerritseni okurken diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da adli tıp ve patolojinin içinde oluyorsunuz. Okurken bir yandan da adli tıp masasında incelenen birini izliyor hissine kapılarak olayların içinde oluyorsunuz. Okuyucuyu kendine çeken mükemmel bir yanı var Gerritsen'in.

İkiz Bedenlerde de yine karşımıza dedektif Rizzoli ve Patolog Dr. Maura İsles çıkıyor. Olaylar Maura'nın etrafında gelişiyor. Bir konferans için şehir dışında olan Maura dönüşte evinin önünde karşılaştığı ilginç bir olayla karşılaşır. Bu olaydan sonra Maura kendi hayatı adına bilmediği şeyleri öğrenir, beklenmedik olaylarla karşılaşır ve tanımadığı kişilerle tanışır. Dedekif Rizzoli ise Maura'ya yardım etmeye çalışır. Rizzoli'nin zekası ve gözlemleriyle işin içinden çıkılmaz olayları ortaya çıkarması, Maura'nın kendine özgü merakıyla olayları takip etmesiyle siz de o heyecana ortak oluyorsunuz.İyi okumalar...

Nurhan Işkın 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin en iyi kitaplarından bir tanesi. Rizzoli'yi ve Maura'yı şoke eden cesedin arkasında ki gizem sizi öyle saracak ki kitabın son sayfasına bir an önce gelmek isteyeceksiniz...

Kübra 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Cerrah ve Çırak'ı okuyan birçok kişi, Rizzoli & Isles serisini okumaya yöneliyor zaten. Bu da serinin 4 kitabı. Yine kolay okunmasıyla, merakı kırbaçlamasıyla, cinayetlerle, şok eden gerçeklerle, bu da mı aklına geldi Gerritsen sen müthiş bir yazarsınla geçen güzel bir polisiye romandı. Bu tür romanları özellikle kitap okuyamadığım yahut sıkıldığım zamanlarda okuyorum. İlaç gibi geliyor. İnsanın okuma isteğini artırıyor. Yine bir polisiye, yine bir Gerritsen dünyası sizi pişman etmeyecek sayfalara buyur ediyor.

Aysel 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Serinin 4. kitabı...

Tüm yorumları okudum. Genelde en çok kullanılmış cümle;
"Şu ana kadar okuduğum en iyi Tess Gerritsen romanı diyebilirim." olmuş. Benim için öyle mi oldu yoksa olmadı mı? İlk önce kitabın içeriği ile ilgili özet geçeyim.

Maura, bir gün evine dönerken kapısının önünde polisler, kordonlar görür. Doğal olarak şaşırır. Ortada bir ceset vardır. Ceset ise tıpkı Maura`ya benziyor..
Mevzu esas olarak buradan devam ediyor. Bunun ardınca: yakılan kadın cesetleri, 45 yıl önce gömülmüş olan şimdilerde bulunan sklet yığınları, hamile kadınları kaçırıp sonra da bebeklerini satan "canavar" var işin içinde. Ve bu "canavar" kimdir? sorusu tüm kitabın ana konusu desek yanılmayız.

Kitabı beğenip beğenmediğime gelirsek;
yorumlar yüzünden beklentimi azacık (öbür kitaplarına göre) yüksek tuttuğum için daha çok adrenalin, zekice kurgu bekliyordum. Ama zaten Tess kitapları zekiliği değil sadece okunmayı hedeflediğinden bunu es geçe bilirim. Resmen seri yarım kalmasın diye okuyorum. Yazarın hakkını yemek istemem kitap kendini çabuk okutuyor.

Serinin devamını merak edenler için okunası kitap. Tam bir polisiye zeka pırıltıları bekleyenler ise Tess kitaplarından fazla bir şey beklemeyin :)

Keyifli okumalar..

KeMâL 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Seri şeklinde giden Rizzoli İsles'in 4. kitabı. Bende sıralamayı takip ediyorum. Benim seride en beğendiğim kitap oldu. Cerrah'tan bile daha etkileyiciydi. Tess Gerritsen'in dili hakkında yorum yapmama zaten gerek yok çok iyi. Sürükleyiciydi, kurgusu çok güzeldi, şaşırtmacalar yine vardı. İki olayı birbirine bağlaması güzeldi. Bu kitapta da oldukça heyecanlı zamanlar geçirdim. Tess Gerritsen sevenleri yine pişman etmeyecek bir kitap karşınızda.Gerilim ve polisiye severler için gayet güzel bir roman. Tavsiye ediyorum....

Sadettin TANIK 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Sonuna kadar merak uyandıran gerçekten sürükleyici ve elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Tess Gerritsen'in değişmeyen üslubu ile kitap sonuna kadar heyecan uyandırıyor. Tıbbi-polisiye-gerilim sevenlere tavsiye ederim.

Uğur Erdoğan 
18 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dr Isles kendine benzeyen bir ceset görüyor. Daha sonra bu cesetten yola çıkarak başlanan soruşturma gittikçe karmaşıklaşıyor. Olaylar karmaşıklaştıkça da romana kendinizi kaptırıyorsunuz. Şu ana kadar okuduğum en iyi Tess Gerritsen romanı diyebilirim

ayşe altın 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ciraktan sonra ikiz bedenler.. ya ben bu kadını çok sevdiğim için romanları bu kadar güzel geliyor ya da bu kadın gerçekten iyi yazıyor.. 4. Serisi diye yazdığına bakmayın hiç bi şekilde alakaları yok birbirleriyle sadece ana kahramanlar aynı

Kitap ve Kahve Gezegeni 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess in kitaplarından şimdiye kadar okuduğum en heyecanlı en aksiyonlu kitaptı. Dr. Maura birgün evinin önünde varlığından haberdar olmadığı ikiz kız kardeşinin cesediyle karşılaşıyor. Kardeşi Anna nın ölümünü araştırılırken bu konuyla bağlantılı bir seri katille karşı karşıya kalıyor ve işler karışıyor. Hamile olan dedektif Rizzolinin araştırmaları sayesinde olay aydınlanıyor ve sonunda hepsini tahmin etmedikleri bir sonuca daha ulaşıyorlar. Kitap sonuna kadar bol gerilim ve adrenalin içeriyor. Gerilim severlere tavsiye ederim.

3 /

Kitaptan 52 Alıntı

Suat Özmen 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Gerçekler son derece acımasızdır."

İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 209 - Martı Yayınları)İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 209 - Martı Yayınları)
Aysel 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Ne gariptir ki, hayattaki en büyük seçimlerimiz genellikle mantıksız seçimler oluyor."

İkiz Bedenler, Tess Gerritsenİkiz Bedenler, Tess Gerritsen
Damla Köseoğlu 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepimiz öyle kırılganız ki aslında.

İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 56 - Martı Yayınları)İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 56 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hâlâ zamanın varken doyasıya tadını çıkar hayatın.

İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 58 - Martı Yayınları)İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 58 - Martı Yayınları)
Aysel 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Seni korkutan insanları sevmen pek mümkün değildir."

İkiz Bedenler, Tess Gerritsenİkiz Bedenler, Tess Gerritsen
Aysel 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Bazen yardım için uzanan bir ele karşılık vermelisin, diye düşündü. Bazen, her şeyi kendi başına yapamayacağını kabul etmek zorundasın."

İkiz Bedenler, Tess Gerritsenİkiz Bedenler, Tess Gerritsen
Aysel 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Ben oturup başıma bir şeyler gelmesini bekleyen insanlardan değilim, Dedektif. Asla da olmadım. Bu sayede bu eve ve o gördüğünüz manzaraya sahip oldum. Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsam onun için canla başla çalışırım. Sonra da ona sıkı sıkı sarılırım."

İkiz Bedenler, Tess Gerritsenİkiz Bedenler, Tess Gerritsen
Aysel 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Bu adamınki aşk mı yoksa takıntı mı? diye düşündü içten içe.
Bazen bu ikisinin arasındaki farkı göremiyordu insan..."

İkiz Bedenler, Tess Gerritsenİkiz Bedenler, Tess Gerritsen