İkiz Bedenler (Rizzoli & Isles Serisi 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.212
Gösterim
Adı:
İkiz Bedenler
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 4
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482833
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Body Double
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
İkiz Bedenler
İkiz Bedenler
Dr. Maura Isles, deyim yerindeyse hayatının en tehlikeli olayına tanık olmak üzeredir. Yüzleşeceği seri katil beraberinde çok gizli sırları açığa çıkartacak. Cerrah ve Günahkar adlı romanların devamı olan bu muhteşem gerilim romanında Jane Rizzoli serisinin yeni hikayesine tanık olacağız. Dr Maura Isles, geçimini kadavraları incelemekle sağlamaktadır. Metropolitan City’de patoloji uzmanı olarak çalışan Isles, normal bir insanın hayatında göremeyeceğinden çok daha fazla ceset görmüştür-bunların çoğu hunharca katledilmiş insanların cesetleridir. Fakat daha önce hiç kanının çekildiği, dona kaldığı, tansiyonunun düştüğü bir vakayla karşılaşmamış olan Maura’nın karşısındaki cesedin duruşu bile onu korkutmaya yetmiştir. Çünkü daha önce önünde uzanan cesetlerden hiç biri onun cesedi olmamıştır. Her şey ortadadır. Gözleri önünde yatan cesetten daha gerçek bir delil yoktur. Jane Rizzoli’de cesedin Maura’nın evinin önünde ölü bulunduğunu söyler. Cesetteki tüm uzuvlar Maura’nın vucudundakilerle neredeyse örtüşmektedir. Daha da korkunç olanı, Maura’nın ve cesedin doğum tarihi ve kan grubu tıpatıp aynıdır. Şoktaki Maura için son seçenek, DNA testi olacaktır fakat testin sonucu daha da şoke edicidir: Ceset Maura’nın ikiz kardeşidir. Şimdiden karanlık, tehlikeli ve rahatsız edici bir cinayet davasına dönen olay arkasında bir çok karanlık sırrı da barındırmaktadır. Cevapların peşine düşen Maura, bir sahil ilçesi olan Maine’e gider. Burada da onu korkunç süprizler beklemektedir. Herşeyden daha ürkütücü olanı ise, etrafta kol gezinen seri katilin, cinayetlerine de durmak bilmeden devam etmesidir. Katliamı durdumak ve geçmişi hakkındaki bu karanlık sayfaları aydınlatmaya çalışan Maura’nın ilk işi hiç kimsenin bilmediği, bu güne kadar görmediği gizli annesini bulmak olacaktır.

“Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Gerritsen’den muhteşem bir roman”

–The Philadelphia Inquirerrn

“Tess Gerritsen’in ne kadar iyi korkutabileceğini göreceksiniz. Elinizden bırakamayacak, sinirlerinizi kontrol edemeyeceksiniz.”

–HARLAN COBEN

“Hikaye ağlarını örüyor, akıl almaz bir kurgu.”

–Entertainment Weekly
■ Rizzoli&Isles Serisi'nin heyecanı 4. kitap olan İkiz Bedenler'le devam ediyor. Cerrah, Çırak ve Günahkâr'ın ardından İkiz Bedenler beni yine sürükleyen, okurken zevk aldığım bir Tess Gerritsen kitabı oldu. Tıp ve polisiyeyi kitaplarında çarpıcı bir şekilde bir araya getiren, kitaplarındaki gerilim unsurlarıyla okuru heyecanlandırmayı başaran Gerritsen, bunları yapmakla kalmayıp kitaplarında olayları tıbbi(bilimsel) gerçeklerle temellendiriyor. Romanlar kurgu da olsa, içinde yer alan insan anatomisiyle ilgili bilgiler Tess Gerritsen kitaplarında ilgimi oldukça çeken bir nokta.

■ İkiz Bedenler Jane Rizzoli'nin daha arka planda olduğu bir kitap, bu sefer olayların odağında iş alanında "Ölüm Meleği" olarak tanınan Maura Isles var. Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam: İş için yurt dışına çıkan Maura, döndüğünde evinin önünde polis ekiplerini görür. Maura neler olup bittiğine anlam veremez ayrıca olay yerinde yer alan polislerden biri de Rizzoli'dir. Maura'ya yurt dışı seyahati ile ilgili birkaç soru sorulmasının ardından evinin önündeki araçta yer alan kadın cesedi gösterilir. Maktül fiziksel olarak Maura'ya çok benzemektedir. Asıl çarpıcı nokta ise otopsinin ardından ölen kadının DNA ve kan grubu örneklerinin Maura ile eşleşmesi olmuştur. Arabadaki ceset Maura'nın ikiz kardeşidir. Evlatlık olarak büyüyen ve gerçek ailesini hiç göremeyen Maura için olay içinden çıkılamaz bir hal alır.
İkiz Bedenler Rizzoli&Isles Serisi’nin 5. kitabı. Her kitabında farklı olaylar, farklı cinayetler, farklı katillerle karşımıza çıkan Tess Gerritsen, bu kitabında da bizi farklı bir maceraya sürüklüyor. Serinin ilk üç kitabında Rizzoli’nin başından geçen olaylar daha çok öne çıkıyordu. Maura hangi kitapta öne çıkacak diye düşünürken İkiz Bedenler’de daha ön planda. Paris’teki Uluslararası Adli Patoloji Konferansı’dan yeni dönen Maura, evinin önünde biriken polisleri görür. Olay yerindeki polislerden biri de Jane Rizzoli'dir. Maura bu kalabalığa başta anlam veremez. Ama Rizzoli ona konferansla ilgili birkaç soru sorduktan sonra evinin önünde duran arabanın yanına götürür. Arabanın sürücü koltuğunda başından vurulmuş bir kadın cesedi vardır. Maura cesede iyice yaklaştığında her şeyiyle ona benzeyen bir kadın görmüştür. Cesede yapılan otopsinin ardından ölen kadının DNA’sı ve kan grubu Maura’nınkine uymaktadır. Arabadaki ceset Maura'nın ikiz kardeşidir. Evlatlık olarak büyüyen Maura cesedin kardeşine ait olduğunu öğrenince bu işin peşine düşecektir.

Bu tür kitapları heyecan ve merak duyguma kamçı olmaları için okuyorum. Tess Gerritsen bu alanda en çok sevdiğim yazarlardan bir tanesi. Şu ana kadar okuduğum kitaplarının hepsinden zevk aldım. Tıbbi polisiyenin kraliçesi olarak anılan yazar aklına hayran bıraktırıyor. Ele aldığı konuları sadece insanlar okusun diye ele almıyor. Ele aldığı konuların arasına insan ait şeyler yerleştiriyor. Heyecanlanırken ‘evet, ne kadar doğru bir noktaya parmak başmış’ diye düşüneceğiniz konular kimi zaman karakterlerin kendi içi hesaplaşmaları, kimi zaman tüm insanlığı ilgilendiren bir konu, kimi zaman da insana mal edilmiş bir yargı olabiliyor. Yani okumakla da kalmıyor kendinize gereken dersleri de çıkarabiliyorsunuz.

Kitap aslında iki konunun üzerinde duruyor. İlki, kötülük kalıtsal olabilir mi? Saç rengi, saç tipi, göz rengi, deri, yüz yapısı, hastalıklar vs. çoğu şey kalıtsal olarak ailelerimizden bize geçer. Her şeyiyle benzediğimiz ailemize kötülük bakımından da benzer miyiz sorusuna Maura ile cevap arıyoruz kitabı okurken. Ben kötülüğün kalıtsal olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta insanın oturup kendi başına karar vereceği bir şeydir bu. İkincisi ise kendini tanıdığını iddaa eden bir birey gerçekte kendini ne kadar tanıyabilir? Yine bu soruya Maura ile cevap aranıyor kitapta. İnsan bazen sevdiği şeyler hakkında konuşmak isterken dili tutulur. Tess Gerritsen incelemesi yazarken benim de ellerim tutuluyor, aklımdan geçen şeyleri yazıya dökemiyorum bir türlü. Polisiye kitapseverler için kesinlikle tavsiye ederim. İyi okumalar.
 • Günahkâr
  8.6/10 (465 Oy)431 beğeni1.773 okunma86 alıntı6.797 gösterim
 • Siliniş
  8.7/10 (379 Oy)351 beğeni1.247 okunma97 alıntı6.727 gösterim
 • Çırak
  8.7/10 (707 Oy)636 beğeni2.415 okunma130 alıntı9.840 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (340 Oy)314 beğeni1.344 okunma46 alıntı4.515 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.3/10 (392 Oy)356 beğeni1.323 okunma70 alıntı7.869 gösterim
 • Ölü Ruhlar Ormanı
  8.1/10 (466 Oy)380 beğeni1.702 okunma120 alıntı6.068 gösterim
 • Koloni
  8.2/10 (439 Oy)345 beğeni1.591 okunma752 alıntı6.868 gösterim
 • Şeytan Yemini
  8.6/10 (466 Oy)419 beğeni1.611 okunma118 alıntı5.750 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (307 Oy)293 beğeni1.216 okunma36 alıntı5.453 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.043 Oy)949 beğeni3.116 okunma291 alıntı16.397 gösterim
Rizzoli&Isles Serisinden soluk kesici, bir çırpıda okunan çok sürükleyici bir roman. Konusuna gelince; Her şey Maura'nın bir yurt dışı gezisinden döndüğünde evinin önünde polis araçlarını görmesi ile başlar. Polislerin orada olma sebebi araç içinde bulunan bir kadın cesedidir. Ceset Maura'nın fiziki olarak aynısıdır. DNA testleri sonucu bu kadının Maura'nın varlığından haberdar olmadığı ikiz kardeşi olduğu anlaşılır. Çok güzel bir kitap.
Çok farklı bir şey beklerken yine ters köşe olduğum bir kitaptır. Polisiye, adrenalin sevenlerin kesinlikle okuması gereken kitaplar arasında. Yazarı ilk bu kitabıyla tanıyıp hayalgücüne hayran kalmıştım. Sonra eski mesleğiyle de bağlantılı olduğunu öğrenip daha da hayran olmuştum. Bir çırpıda biten kitaplardan. Keyifli okumalar.
Serinin en iyi kitaplarından bir tanesi. Rizzoli'yi ve Maura'yı şoke eden cesedin arkasında ki gizem sizi öyle saracak ki kitabın son sayfasına bir an önce gelmek isteyeceksiniz...
Seri şeklinde giden Rizzoli İsles'in 4. kitabı. Bende sıralamayı takip ediyorum. Benim seride en beğendiğim kitap oldu. Cerrah'tan bile daha etkileyiciydi. Tess Gerritsen'in dili hakkında yorum yapmama zaten gerek yok çok iyi. Sürükleyiciydi, kurgusu çok güzeldi, şaşırtmacalar yine vardı. İki olayı birbirine bağlaması güzeldi. Bu kitapta da oldukça heyecanlı zamanlar geçirdim. Tess Gerritsen sevenleri yine pişman etmeyecek bir kitap karşınızda.Gerilim ve polisiye severler için gayet güzel bir roman. Tavsiye ediyorum....
Öncelikle yazarın okuduğum ilk romanı ve malesef ki serinin ortasından başlamışım, neyse elimizde vardı okuduk. Serinin ilk kitabını okumamış olsamda çok da bağlantılı değil . Aslında bu türden sıkılmış bir insanım ama başta klişe gelsede çok hoşuma giden bir kitap oldu.
Hoşuma giden diğer bir husussa Gerritsen'ın kitabında ortaya koymuş olduğu soğuk kanlı ve mücadeleci kadınlardı.

Tavsiye ederim.
Serinin 4. kitabı...

Tüm yorumları okudum. Genelde en çok kullanılmış cümle;
"Şu ana kadar okuduğum en iyi Tess Gerritsen romanı diyebilirim." olmuş. Benim için öyle mi oldu yoksa olmadı mı? İlk önce kitabın içeriği ile ilgili özet geçeyim.

Maura, bir gün evine dönerken kapısının önünde polisler, kordonlar görür. Doğal olarak şaşırır. Ortada bir ceset vardır. Ceset ise tıpkı Maura`ya benziyor..
Mevzu esas olarak buradan devam ediyor. Bunun ardınca: yakılan kadın cesetleri, 45 yıl önce gömülmüş olan şimdilerde bulunan sklet yığınları, hamile kadınları kaçırıp sonra da bebeklerini satan "canavar" var işin içinde. Ve bu "canavar" kimdir? sorusu tüm kitabın ana konusu desek yanılmayız.

Kitabı beğenip beğenmediğime gelirsek;
yorumlar yüzünden beklentimi azacık (öbür kitaplarına göre) yüksek tuttuğum için daha çok adrenalin, zekice kurgu bekliyordum. Ama zaten Tess kitapları zekiliği değil sadece okunmayı hedeflediğinden bunu es geçe bilirim. Resmen seri yarım kalmasın diye okuyorum. Yazarın hakkını yemek istemem kitap kendini çabuk okutuyor.

Serinin devamını merak edenler için okunası kitap. Tam bir polisiye zeka pırıltıları bekleyenler ise Tess kitaplarından fazla bir şey beklemeyin :)

Keyifli okumalar..
Ben yoğun bir Gerritsen hayranıyımdır. Tüm kitaplarını toplamak gibi bir hayalim var hatta. Yazar efsane. Böyle olunca mükemmel bir kitap kaçınılmaz oluyor tabiki. Polisiye bir kitap. Hemen hemen tüm kitaplarında Dr.Maura Isles ve Jane Rizzoli yle karşılaşır ve muhtemelen ne oldugunu anlamadan sıkı bir takipçileri oluverirsiniz. Film izliyormuş gibi kitaptan başınızı kaldıramaz ve sonunu asla tahmin edemezsiniz. Tess Gerritsen ile daha önce tanışmadıysanız çok şey kaçırdığınızı bilin isterim
İkiz Bedenler (Rizzoli & Isles 4)

Serinin dördüncü kitabı olan İkiz Bedenler'in ilgi çekici bir konusunun olmasından ziyade karakterleri artık hayatımızın içine yerleştiren Gerritsen yine harika bir devam kitabı ile karşımızda..
Aslında çokta devam kitabı sayılmaz, arada bir eski karakterlere atıfta bulunulmasının dışında her kitap kendi içinde bağımsız olarak düşünülebilir. Tabi Cerrah - Çırak kitaplarını bunun dışında bırakıyorum..

Dr. Isles, yurt dışında katıldığı bir konferanstan dönüşünde evine vardığında kapısının önünde kalabalığı görünce şaşırır. Aslında bu tür olaylara alışkın olması gereken doktorun şaşırma derecesini arttıran şey ise herkesin dik dik ona bakıyor olmasıdır. Nihayet Rizzoli'yi bulur, fakat karşısındaki kadının da tepkisi aynı olunca Isles çileden çıkmaya hazırdır.

Kurbanı gördüğünde neden ona bu şekilde baktıkları anlam kazanacaktır. Kurban tıpatıp Maura'ya benzemektedir. Bir an için aynaya baktığından şüphesi olmayan Maura'ya hayatında hiç görmediği ve tanışamadığı ikiz kız kardeşinin hikayesini araştırmak kalacaktır. Kesin DNA testi sonuçları pozitif çıkınca ölen kadının Maura'nın ikizi olduğu kesinleşir.

Evlatlık olarak büyüyen Dr. Isles, hayatında ilk defa bir cesetten ürkecektir. Kardeşi Anna'yı araştırdıkça şimdiye kadar hakkında hiçbir şey bilmediği annesini de bulmaya çalışacaktır.

Yazara ve kitaba yapılan övgü kısımını geçebilirim sanırım. Reklama ihtiyacı yok kesinlikle. Bu seri kaçmaz..

Keyifli okumalar..
Seriye farkında olmadan dördüncü kitabından dalmış olsamda anlamakta güçlük çekmeden herhangi bir kopukluk olmadan okudum .
Her şey Maura'nın evinin önünde tıpkı ona benzeyen bir kadının cesetinin bulunmasıyla başlıyor .
Başlangıcta sadece bu cinayet üzerine yoğunlaşan arastırma ekibi bu olay sayesinde başka bir seri cinayetler vakasına dahil oluyor .
İç içe akıl almaz cinayetlerin olduğu ve gittikçe karmaşıklaşan bu kitap bir çırpıda okunacak türden .
Üzerinizde yarattığı merak ve bir an evvel kitabı bitirme isteğiniz hiç yitmeyecek .
Begenerek hizla okudugum bir polisiye kitapti.konular bir biriyle baglantiliydi ordan oraya atlamamisti buda dikkatini vererek okumana yardim ediyor polisiye sevenlere tavsiye ederim
Şimdi,dur bir dakika.Kalp acısı geçicidir.Acılar geçer gider ve sonunda,günün birinde kalbini verebileceğin başka bir biriyle
tanışırsın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkiz Bedenler
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 4
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482833
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Body Double
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
İkiz Bedenler
İkiz Bedenler
Dr. Maura Isles, deyim yerindeyse hayatının en tehlikeli olayına tanık olmak üzeredir. Yüzleşeceği seri katil beraberinde çok gizli sırları açığa çıkartacak. Cerrah ve Günahkar adlı romanların devamı olan bu muhteşem gerilim romanında Jane Rizzoli serisinin yeni hikayesine tanık olacağız. Dr Maura Isles, geçimini kadavraları incelemekle sağlamaktadır. Metropolitan City’de patoloji uzmanı olarak çalışan Isles, normal bir insanın hayatında göremeyeceğinden çok daha fazla ceset görmüştür-bunların çoğu hunharca katledilmiş insanların cesetleridir. Fakat daha önce hiç kanının çekildiği, dona kaldığı, tansiyonunun düştüğü bir vakayla karşılaşmamış olan Maura’nın karşısındaki cesedin duruşu bile onu korkutmaya yetmiştir. Çünkü daha önce önünde uzanan cesetlerden hiç biri onun cesedi olmamıştır. Her şey ortadadır. Gözleri önünde yatan cesetten daha gerçek bir delil yoktur. Jane Rizzoli’de cesedin Maura’nın evinin önünde ölü bulunduğunu söyler. Cesetteki tüm uzuvlar Maura’nın vucudundakilerle neredeyse örtüşmektedir. Daha da korkunç olanı, Maura’nın ve cesedin doğum tarihi ve kan grubu tıpatıp aynıdır. Şoktaki Maura için son seçenek, DNA testi olacaktır fakat testin sonucu daha da şoke edicidir: Ceset Maura’nın ikiz kardeşidir. Şimdiden karanlık, tehlikeli ve rahatsız edici bir cinayet davasına dönen olay arkasında bir çok karanlık sırrı da barındırmaktadır. Cevapların peşine düşen Maura, bir sahil ilçesi olan Maine’e gider. Burada da onu korkunç süprizler beklemektedir. Herşeyden daha ürkütücü olanı ise, etrafta kol gezinen seri katilin, cinayetlerine de durmak bilmeden devam etmesidir. Katliamı durdumak ve geçmişi hakkındaki bu karanlık sayfaları aydınlatmaya çalışan Maura’nın ilk işi hiç kimsenin bilmediği, bu güne kadar görmediği gizli annesini bulmak olacaktır.

“Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Gerritsen’den muhteşem bir roman”

–The Philadelphia Inquirerrn

“Tess Gerritsen’in ne kadar iyi korkutabileceğini göreceksiniz. Elinizden bırakamayacak, sinirlerinizi kontrol edemeyeceksiniz.”

–HARLAN COBEN

“Hikaye ağlarını örüyor, akıl almaz bir kurgu.”

–Entertainment Weekly

Kitabı okuyanlar 1.561 okur

 • Merve KALKAN
 • Haydar Gültekin
 • Gökçe Köseoğlu
 • Mürşide Yeliz Özbek
 • F Ceren İ
 • Semih TÜRKAN
 • Gamze
 • Hande Altun
 • Hatice Trgn
 • Arzu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%6.2
18-24 Yaş
%29.8
25-34 Yaş
%26.1
35-44 Yaş
%23.5
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.3
Erkek
%16.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.3 (172)
9
%20.7 (86)
8
%20 (83)
7
%9.1 (38)
6
%3.6 (15)
5
%1 (4)
4
%0.2 (1)
3
%0.5 (2)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları