Rizzoli & Isles Serisi 4

İkiz Bedenler

Tess Gerritsen

İkiz Bedenler Konusu

Dr. Maura Isles, deyim yerindeyse hayatının en tehlikeli olayına tanık olmak üzeredir. Yüzleşeceği seri katil beraberinde çok gizli sırları açığa çıkartacak. Cerrah ve Günahkar adlı romanların devamı olan bu muhteşem gerilim romanında Jane Rizzoli serisinin yeni hikayesine tanık olacağız. Dr Maura Isles, geçimini kadavraları incelemekle sağlamaktadır. Metropolitan City’de patoloji uzmanı olarak çalışan Isles, normal bir insanın hayatında göremeyeceğinden çok daha fazla ceset görmüştür-bunların çoğu hunharca katledilmiş insanların cesetleridir. Fakat daha önce hiç kanının çekildiği, dona kaldığı, tansiyonunun düştüğü bir vakayla karşılaşmamış olan Maura’nın karşısındaki cesedin duruşu bile onu korkutmaya yetmiştir. Çünkü daha önce önünde uzanan cesetlerden hiç biri onun cesedi olmamıştır. Her şey ortadadır. Gözleri önünde yatan cesetten daha gerçek bir delil yoktur. Jane Rizzoli’de cesedin Maura’nın evinin önünde ölü bulunduğunu söyler. Cesetteki tüm uzuvlar Maura’nın vucudundakilerle neredeyse örtüşmektedir. Daha da korkunç olanı, Maura’nın ve cesedin doğum tarihi ve kan grubu tıpatıp aynıdır. Şoktaki Maura için son seçenek, DNA testi olacaktır fakat testin sonucu daha da şoke edicidir: Ceset Maura’nın ikiz kardeşidir. Şimdiden karanlık, tehlikeli ve rahatsız edici bir cinayet davasına dönen olay arkasında bir çok karanlık sırrı da barındırmaktadır. Cevapların peşine düşen Maura, bir sahil ilçesi olan Maine’e gider. Burada da onu korkunç süprizler beklemektedir. Herşeyden daha ürkütücü olanı ise, etrafta kol gezinen seri katilin, cinayetlerine de durmak bilmeden devam etmesidir. Katliamı durdumak ve geçmişi hakkındaki bu karanlık sayfaları aydınlatmaya çalışan Maura’nın ilk işi hiç kimsenin bilmediği, bu güne kadar görmediği gizli annesini bulmak olacaktır. “Sizi her zaman soluksuz bırakmayı başaran Gerritsen’den muhteşem bir roman” –The Philadelphia Inquirerrn “Tess Gerritsen’in ne kadar iyi korkutabileceğini göreceksiniz. Elinizden bırakamayacak, sinirlerinizi kontrol edemeyeceksiniz.” –HARLAN COBEN “Hikaye ağlarını örüyor, akıl almaz bir kurgu.” –Entertainment Weekly
Çevirmen:
Bahar Çelik
Bahar Çelik
Tahmini Okuma Süresi: 12 sa. 42 dk.Sayfa Sayısı: 448Yayınlanma Tarihi: 2014İlk Yayınlanma Tarihi: Ağustos 2004Yayınevi: Martı YayınlarıOrijinal Adı: Body Double (Rizzoli & Isles #4)
ISBN: 9786053482833Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.710 üzerinden
1.368 Puan · 170 İnceleme

İkiz Bedenler Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
hosreftaar

hosreftaar

@hosreftaar
·
02 Aralık 2022 11:47
Puan vermedi
Kitabın daha ilk cümlesinden içine giriyorsunuz olayların. Elijah Lank'ın 14 yaşındaki Alice Rose'i diri diri gömmesiyle başlıyor her şey. Elijah ile ilk böyle tanışıyoruz. Ilerleyen zamanlarda Elijah'ın romanın devamıyla olan bağlantısını öğreneceğiz. Paris'ten dönen Dr.
32 etkileşim
Çağla

Çağla

@caglakaragoz
·
20 Aralık 2022 21:05
10/10 puan verdi
Gerritsen’un her kitabını çok sevsemde bunun yeri çok farklı, serisinin son kitabı olduğu içindir belkide. Film izler gibi bir solukta okuyup bitirmek istiyorsunuz. Ben bir süre apartmanda başıma bir şey gelecek korkusuyla merdivenleri koşa koşa çıkmıştım. Etkisinden kurtulmam biraz zaman aldı. Harika bir yazar, çok güçlü bir anlatım…
24 etkileşim
Sema k.

Sema k.

@Sema8281
·
09 Mayıs 00:27
10/10 puan verdi
Bence çok güzeldi. Ve heyecanlı. Daha önce okuduğum diriliş kitabındaki karakterler aynıydı hikaye farklı olsa da.... yalnız önce bu kitap okunmaliymis sıralamada hata yapmışım.
İkiz Bedenler
İkiz Bedenler
Tess Gerritsen
Tess Gerritsen
11 etkileşim
Zeynep Çiçek

Zeynep Çiçek

@zcetveli
·
14 Ağustos 22:34
9/10 puan verdi
Netflix de yayınlanmış olan Üçüzler dizisinin bu kitaptan kurgulanmış olabileceğini düşünüyorum.İnanılmaz güzel aksiyon ve merakta bırakacak bir kitaptı.Kütüphanemde hediye gelmiş uzun zamandır kapağından dolayı onyargili davrandığım kitaptı keske daha önce okusaydım dediğim kitaplarda yerini aldı.
4 etkileşim
Calaraera

Calaraera

@calaraera
·
23 Şubat 20:37
9/10 puan verdi
Şu zamanlarda insana kitap okumak bile bir suçmuş gibi geliyor fakat kitaplar her zaman bir kaçış olmuştur. Gündemimiz, yüreğimiz, zihnimiz böyle acılarla doluyken bambaşka bir dünyaya dalmak yanlış olmamalı. Psikolojimizi ayakta tutmalıyız. İkiz Bedenler, Tess Gerritsen’den okuduğum ilk kitaptı ve diyebilirim ki devamı da gelecek. Gerilim/Polisiye sevenler için müthiş bir eser bence. Su gibi akıp gidiyor, konuyu zorlanmadan anlayabiliyorsunuz ve insana “insanlığını”, insana “insanlığı” sorgulatabiliyor. Sanırım böyle zamanlarda bol bol bunları sorgulamamız gerekiyor.
6 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 78.6
Erkek% 21.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Tess Gerritsen
Tess GerritsenYazar · 34 kitap
Cerrah, Günahkar, Diriliş, Siliniş, İkiz Bedenler, Hasat ve daha birçok polisiye-gerilim türündeki kitaplarıyla ülkemizde ve dünya çapında hatrı sayılır bir okuyucu ve hayran kitlesi edinmiş Çin asıllı Amerikalı yazar Tess Gerritsen, 12 Haziran 1953 yılında doğdu. Küçük yaşlarda polisiye türündeki kitaplara ilgi duymaya başladı. Gerritsen’ın bu ilgisi zamanla kendi polisiye öykülerini yazma isteğine dönüştü. Lakin yazarın ailesi Tess’i yazarlıktan uzak tutmaya çalışıyordu, onlara göre yazarlık uzun vadede iyi gelir getirmiyordu ve Tess tıp okumalıydı. Öyle de oldu ve Tess Gerritsen tıp öğrenimi gördü. Stanford Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden mezun oldu ve daha sonra California Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gitti ve ardından Honolulu’da hekim olarak iş hayatına atıldı. Ne var ki Tess Gerritsen, hekim kimliğine rağmen yazmaya olan tutkusunu yitirmedi ve romantik gerilim türünde çeşitli öyküler yazdı. Bu öykülerden biriyle bir ödül bile kazandı. Bunun ardından Tess, ilk romanlarını yazmaya koyuldu. Başlangıçta romantik gerilim türünde eserler veren yazar, yazarlığını mesleğiyle birleştirmeye karar verdi ve tıbbi gerilim türünde kitaplar yazmaya başladı. Yazarın bu türdeki ilk romanı 1995 yılında yayımlanan Hasat adlı romanıydı ve roman kısa zamanda çok satanlar listelerine yerleşerek büyük bir başarı kazandı. İlk Tess Gerritsen eseri Hasat, gerçek bir olaydan esinlenmişti ve romanda Moskova’da gerçekleşen bir kayıp çocuk vakası ele alınıyordu. Roman, New York Times Çok Satanlar Listesi’nin bir parçası olmuştu. Tess Gerritsen Hasat’ın ardından eleştirmenlerce de övgüyle bahsedilen Rizzoli & Isles Serisi’ni yazdı. Tıbbi gerilim türündeki bu serinin ilk romanı ülkemizde de çok sevilen Cerrah’tı. 2001 yılında yayımlanan Cerrah, Jane Rizzoli adında bir cinayet dedektifinin ve ortağı Thomas Moore’un kurbanlarına işkence ettikten sonra onları katleden bir seri katili yakalama uğraşlarını anlatmaktaydı. Kitabın zekice kurgusu, yazarın tıp bilgisinin getirdiği gerçekçi tıbbi tasvirler, insan psikolojisinin başarılı aktarımı, yazarın son derece akıcı ve heyecan uyandırıcı kalemiyle birleşmesiyle kitabı alanında üst seviyeye taşıyordu. Cerrah’ın devamı niteliğindeki Çırak romanında Rizzoli’nin ortağı Thomas Moore’un yerini tıp alanında uzman olan Dr. Maura Isle aldı. Kadın baş karakterler Rizzoli ve Isles, güçlü ve etkileyici kişilikleriyle yazarın çift kariyerini de sembolize etmektedir. Dedektif Rizzoli, yazarın polisiyeye olan tutkusunun bir sembolüyken Dr. Isles ise yazarın tıbbi kimliğinin bir imgesidir. Seri, Tess Gerritsen eserleri arasında televizyon dizisine uyarlanan tek eserdir. Özellikle ülkemizde giderek artan bir hayran kitlesine sahip olan Tess Gerritsen, Stephen King’in memleketi Maine’de yaşamaktadır ve heyecan yaratan eserlerini yazmaya devam etmektedir.

İkiz Bedenler Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
SİLAS

SİLAS

@Silas0227
·
07 Mart 2022 01:14
“Birini sevdiğiniz zaman ona tutunmanız öyle doğal ki.”
370 etkileşim
Esra G.

Esra G.

@Okurzedeli
·
18 Temmuz 15:18
Her günün sabahında o günü çıkaramayacak olduğunu bilerek yaşa Ve her gece, o gecenin sabahına çıkamayacak olduğunu bil.
4 etkileşim
Esra G.

Esra G.

@Okurzedeli
·
18 Temmuz 19:08
Çocuklukta öğrenilen ilk harfler. Dört kere dört on altı eder. İlk kayıp, ilk aşk, ilk kalp sızısı... Hepsi küçük paketler hâlinde RNA adı verilen kurye tarafından bu karmaşık neonlar ağına taşınıyordu. Hafıza biyokimyadan ibaretti işte ama aynı zamanda her insanı kendine özgü bir birey yapan şey de hafızanın ta kendisiydi.
1 etkileşim
Gayenimsi

Gayenimsi

@gayenimsi
·
18 Şubat 20:41
“Birini sevdiğiniz zaman ona tutunmanız öyle doğal ki.”
41 etkileşim
Krizantem

Krizantem

@1Bookwormm
·
26 Temmuz 23:49
her sabah o günün sonuna kadar yaşayamayabileceğinin ve her akşam, sabaha çıkamayabileceğinin farkında ol.
5 etkileşim

İkiz Bedenler İletileri

Tümünü gör
+ Konuşmayalım o zaman. Yani acıtıyorsa. - Belki konuşmamak acıtıyordur.
İkiz Bedenler
İkiz Bedenler
Rizzoli & Isles (2010 - 2016) - Janet Tamaro
Birbirine zıt kişiliklere sahip iki arkadaş olan Boston cinayet masası dedektifi Jane Rizzoli ve adli tıp uzmanı Dr. Maura Isles'ın karmaşık cinayetleri çözmeye çalışırken yaşadıkları olayların anlatıldığı bir polisiye - gerlim ve komedi dizisi. Her bölümde farklı bir cinayet vakası
İkiz Bedenler
İkiz Bedenler
Öncelikle şunu söylemem gerek, kitap çok akıcı ve temposunu hiç kaybetmiyor. Fakat sonuna kadar mükemmel giden heyecanın sonunu sürprizle bitirmek için enteresan bir katil meydana çıkıyor ve bu bende biraz hayal kırıklığı yarattı. Bu tempoya bu katil galiba basit kaldı. Ama tavsiye ederim kesinlikle cidden çok tempolu bir kitap.