Rizzoli & Isles Serisi 2

Çırak (Midi Boy)

Tess Gerritsen

Çırak (Midi Boy) Konusu

Boston dedektifi Jane Rizzoli, Cerrahın elinden yeni kurtulmuş, kâbuslarının sona erdiğini düşünmeye başlamıştır ki, yeni ortaya çıkan bir seri katilin peşine düşmek zorunda kalır. Ancak bu yeni katilin yöntemlerinin Cerrahınkilere olan benzerliği ürkütücüdür. Davayla ilgili herkesten daha çok şey bilen gizemli bir FBI ajanının ortaya çıkışı Rizzoli'nin işini kolaylaştırmaktan çok daha da zorlaştıracaktır. Uzun yıllardır birlikte çalıştığı ortağının yardımı olmadan tek başına savaşmak zorunda olan dedektif, korkularıyla ve kâbuslarıyla yüzleşip Cerraha ve "çırağına" meydan okumaya hazırlanmaktadır. "Bu kitabın kapağını açmadan önce ışıkları yakmayı, dolapların içini kontrol etmeyi ve kapıları kilitlemeyi unutmayın." -People- "Ustaca ve ürkütücü... Gerilimi ensenizde hissedeceksiniz." -The Washington Post Book World- "Tam anlamıyla korkunç... Kitabı okuyacağım diye uykularımdan oldum ve uzun süre kendime gelemedim. Gerilim hiç bitmiyor, Gerritsen'in karakterleri bir neşter gibi derine iniyor." -Beşinci Tüp'ün Yazarı Michael Palmer- "Gerritsen'in romanlarında bağımlılık yaratan bir şeyler var... Gözlerinizi sayfadan ayıramıyorsunuz; akıp gidiyor. Vakit gece yarısını geçip sabaha dönmesine, içinizin ürpermesine, tüylerinizin diken diken olmasına aldırmadan okuyorsunuz..." (Tanıtım Bülteninden)
Tahmini Okuma Süresi: 12 sa. 14 dk.Sayfa Sayısı: 432Yayınlanma Tarihi: Kasım 2012İlk Yayınlanma Tarihi: 2008Yayınevi: Martı YayınlarıOrijinal Adı: The Apprentice
ISBN: 9786053480303Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.610 üzerinden
2.287 Puan · 258 İnceleme

Çırak (Midi Boy) Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
nazli huseynzade

nazli huseynzade

@nazlihuseyzade
·
20 Ocak 14:20
9/10 puan verdi
Cərrah geri döndü.... Həyəcan , qorxu , araşdırma, həkim rəyləri və sürpriz son. Mən Rizzoli üçün ağlamağa başlarkən işlərin belə dəyişməsi çox həyəcanlandırdı məni. Sonluq isə klassik amerikan filmləri kimi bitdi. Hər şey bir şəkildə davam edəcək , heçnə hələ son deyil.... Bu kitabdan sonra uşaqların başını yıxılmadan daha diqqətli qoruyacağam deyesən. Ordaki tibbi məlumatlar doğrudurmu bilmirəm amma həyatda hər şeyin bir izahı olduğu kimi , insanın belə bir canavara çevrilməsinin də bir açıqlaması olması, beyinlə əlaqədar olması, biraz insanda təskinlik yaradır. Amma yazar sonluq ilə bu tezi də puç edir məncə. Fərqli qitələrdəki həyatlara aid əsərləri oxuduqca, insanların yaşadığı həyat şəraiti ilə yaşam dərdlərinin fərqli olduğunu görürəm. Bir ucda aclıqla yaşam mücadiləsi verən insanlar, digər ucda isə artıq hər şeyə sahib və fantaziyalarının əsiri olmuş insanlar... Yazarı çox bəyəndim, adamı darıxmağa qoymur və axıcı yazıb. Həyəcan və qorxu sevənlər, dedektiv həvəskarları məmnuniyyətlə oxuya bilər... Qeyd: yatmadan öncə pəncərənin bağlı olduğundan əmin olun.........
10 etkileşim
genius

genius

@genius1071
·
11 Kasım 2021 22:31
Puan vermedi
Yüksek oktanlı polisiye / gerilim kitabı olan Rizzoli ve Isless Serisi'nin 2. kitabı. İlk kitapta mızmız bir karakter olan dedektif Rizzoli'yi bu kitapta baş rollerde okuyoruz. Yazar bu kitaba, Rizzoli üzerinden biraz da romantizm eklemiş. Yine çok iyi tasvir edilen olaylar dizisi. Dr. Maura Isles otopsileri yaparken ayrıntıları inceleyen bir doktor, detaylı işlenen operasyonlarda Rizzolinin yanında bir dedektif olacaksınız. Gerilim ve aksiyonu hep yüksekte tutmayı başaran, olayları ve olay yerlerini kafanızda resimleyen bir anlatım tarzı. Cerrah"ın yardımcılığını yapan Dominatör hakkında bilgi sahibi olmayı beklerken kitabın bitmesi; son bölümün, bütünün yanında zayıf kalmış olması kitabın eksi yönü. Bu yönüyle kitap, Cerrah'ın tekrarı gibi olmuş. Sıra serinin 3.kitabı olan "Günahkar"da. İyi okumalar.
65 etkileşim
Ragif

Ragif

@dr_neo
·
23 Ekim 2021 15:47
9/10 puan verdi
Çırak serinin ikinci kitabı. Cerrah'taki gerilim aynen burada da devam ediyor. Neredeyse aynı karakterlerle. Sadece Dedektif Rizolli'nin takımına eklenen Dr.Isles, Dedektif Korsak ve FBI ajanı Dean var. Cerrahın takımına da Çırak ekleniyor. Tess Gerritsen'in diğer kitapları gibi Çırak da heyecanla okuduğum, sürükleyici bir roman oldu. Sonunu tahmin etmeme rağmen yine de güzeldi. Keşke sonu oldu bittiye getirilmeseydi, çırağı biraz daha tanıma fırsatımız olsaydı.
81 etkileşim
icequeen

icequeen

@icequeennn
·
10 Eylül 2021 15:10
Puan vermedi
Tess Tess Tess. Tek kelimeyle yine muhteşemsin. Cerrah 'ın ardından gelen bir çırak. Dedektif Jane Rizzoli nin kabusunun devam edeceği bir gerçek. Tabi Jane yle beraber okurken bende gerildim . Bu tarzı sevenler için harika bir yazarsın Tess. Tüm işaretler Cerrah i gösteriyor kitapta ama Cerrah 'ın hapiste olması kafaları karıştırıyor. Serinin üçüncü kitabı için sabırsızlanıyorum.
14 etkileşim
belysmiss

belysmiss

@Cigdemoz
·
29 Aralık 2022 11:08
10/10 puan verdi
Soluk soluğa ilerleyen bir seri. İkinci kitabı da bitirdim. Üçüncüye hemen geçme arzusu içerisindeyim. Neden bunca yıl bu seriyi okumayı ertelemişim dedirtti bana.
5 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 77.8
Erkek% 22.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Tess Gerritsen
Tess GerritsenYazar · 34 kitap
Cerrah, Günahkar, Diriliş, Siliniş, İkiz Bedenler, Hasat ve daha birçok polisiye-gerilim türündeki kitaplarıyla ülkemizde ve dünya çapında hatrı sayılır bir okuyucu ve hayran kitlesi edinmiş Çin asıllı Amerikalı yazar Tess Gerritsen, 12 Haziran 1953 yılında doğdu. Küçük yaşlarda polisiye türündeki kitaplara ilgi duymaya başladı. Gerritsen’ın bu ilgisi zamanla kendi polisiye öykülerini yazma isteğine dönüştü. Lakin yazarın ailesi Tess’i yazarlıktan uzak tutmaya çalışıyordu, onlara göre yazarlık uzun vadede iyi gelir getirmiyordu ve Tess tıp okumalıydı. Öyle de oldu ve Tess Gerritsen tıp öğrenimi gördü. Stanford Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden mezun oldu ve daha sonra California Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gitti ve ardından Honolulu’da hekim olarak iş hayatına atıldı. Ne var ki Tess Gerritsen, hekim kimliğine rağmen yazmaya olan tutkusunu yitirmedi ve romantik gerilim türünde çeşitli öyküler yazdı. Bu öykülerden biriyle bir ödül bile kazandı. Bunun ardından Tess, ilk romanlarını yazmaya koyuldu. Başlangıçta romantik gerilim türünde eserler veren yazar, yazarlığını mesleğiyle birleştirmeye karar verdi ve tıbbi gerilim türünde kitaplar yazmaya başladı. Yazarın bu türdeki ilk romanı 1995 yılında yayımlanan Hasat adlı romanıydı ve roman kısa zamanda çok satanlar listelerine yerleşerek büyük bir başarı kazandı. İlk Tess Gerritsen eseri Hasat, gerçek bir olaydan esinlenmişti ve romanda Moskova’da gerçekleşen bir kayıp çocuk vakası ele alınıyordu. Roman, New York Times Çok Satanlar Listesi’nin bir parçası olmuştu. Tess Gerritsen Hasat’ın ardından eleştirmenlerce de övgüyle bahsedilen Rizzoli & Isles Serisi’ni yazdı. Tıbbi gerilim türündeki bu serinin ilk romanı ülkemizde de çok sevilen Cerrah’tı. 2001 yılında yayımlanan Cerrah, Jane Rizzoli adında bir cinayet dedektifinin ve ortağı Thomas Moore’un kurbanlarına işkence ettikten sonra onları katleden bir seri katili yakalama uğraşlarını anlatmaktaydı. Kitabın zekice kurgusu, yazarın tıp bilgisinin getirdiği gerçekçi tıbbi tasvirler, insan psikolojisinin başarılı aktarımı, yazarın son derece akıcı ve heyecan uyandırıcı kalemiyle birleşmesiyle kitabı alanında üst seviyeye taşıyordu. Cerrah’ın devamı niteliğindeki Çırak romanında Rizzoli’nin ortağı Thomas Moore’un yerini tıp alanında uzman olan Dr. Maura Isle aldı. Kadın baş karakterler Rizzoli ve Isles, güçlü ve etkileyici kişilikleriyle yazarın çift kariyerini de sembolize etmektedir. Dedektif Rizzoli, yazarın polisiyeye olan tutkusunun bir sembolüyken Dr. Isles ise yazarın tıbbi kimliğinin bir imgesidir. Seri, Tess Gerritsen eserleri arasında televizyon dizisine uyarlanan tek eserdir. Özellikle ülkemizde giderek artan bir hayran kitlesine sahip olan Tess Gerritsen, Stephen King’in memleketi Maine’de yaşamaktadır ve heyecan yaratan eserlerini yazmaya devam etmektedir.

Çırak (Midi Boy) Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
safiye

safiye

@sfyee_
·
17 Aralık 2021 02:30
İşe yaramaz çocuklar yetiştirmek istiyorsanız yapacağınız tek şey onlara bir sürü para bırakmak..
32 etkileşim
Tuğçe

Tuğçe

@tugceuysal94
·
05 Ekim 2021 23:02
Beni tamamen anlayan insanlarla kolay kolay karşılaşmıyorum.
59 etkileşim
Tuğçe

Tuğçe

@tugceuysal94
·
04 Ekim 2021 21:57
Bu dünyada bana benzer başkaları olduğundan eminim. Bir yerlerde başka biri daha var. Ve beni bekliyor.
49 etkileşim
safiye

safiye

@sfyee_
·
17 Aralık 2021 02:29
Sadece dinledikleri müzikten bile bir fikir edinebiliyorsun insanlar hakkında...
30 etkileşim
Tuğçe

Tuğçe

@tugceuysal94
·
05 Ekim 2021 15:04
Çok sevilmek nasıl bir histi acaba?
99 etkileşim

Çırak (Midi Boy) İletileri

Tümünü gör
Aleksey biraz daha konuşursan bu yazarın bir karakterine benzeyebilirsin
Çırak (Midi Boy)
Çırak (Midi Boy)
Orada da tam olarak böyle bir karakter vardı annecim.
2024 KİTAP HEDEFLERİ
Herkese Merhaba, 2023 yılı okuma açısından benim için pek de parlak olmadı. Ama 2024 de bu duruma düşmek istemediğim için 2024 yılında okumak istediğim 90 kitabı ekleyeceğim.
Anna Karenina
Anna Karenina
Vadideki Zambak
Vadideki Zambak
Koku
Koku
Oliver Twist
Oliver Twist
Öylesine Bir Hikaye
Öylesine Bir Hikaye