Adı:
Gece Nöbeti
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420147
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Life Support
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir yanda büyük şehir hastanelerinin baş döndürücü kalabalığında kazanılan deneyim ve başarılar; diğer yanda küçük bir kasabanın acil servisinde, mezarlık vardiyası da denen sakin gece nöbetleri.

Bir yanda gece yarısı anlaşılamayan bir nedenle hastaneye bırakıldıktan sonra kaybolan yaşlı bir adam; diğer yanda her şeyden habersiz, patlamaya hazır birer saatli bomba gibi sokaklarda dolaşan kadınlar.

Bir yanda bakıma muhtaç yaşlı bir anne, mutsuz bir kızkardeş ve parçalanmak üzere olan bir aile;diğer yanda kuşkular üzerine kurulu, kaçamak bir aşk.

Ve hepsinin ortasında tek başına bir kadın doktor: Toby Harper. Başta mesleki itibarını kurtarmak için giriştiği onur mücadelesi, bir süre sonra karanlık güçlerin de dahil olmasıyla, ölümcül bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Kayıp bir hastanın peşinde, kendisini tehlikenin tam ortasında bulan Toby Harper’ın heyecan dolu hikâyesi beklenmedik sonuyla kanınızı donduracak.

“Yılın en heyecan verici romanlarından biri. Son derece inandırıcı ve canlı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap.” Publishers Weekly
432 syf.
Okuduğumda bu zamana kadar niye okumadım ki pişmanlığını hissettirmişti bana.

Bir sağlık çalışanı olarak Tıbbi kelimelerinde geçmesi beni daha da bir motive etti.

Heyecanı bol,sonunu hiç tahmin edemeyeceğiniz türden sürükleyici bir kitap.
432 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bazı insanlar vardır ki hayat en acımasız yüzünü göstermiştir onlara... Çok yıpratmıştır. Yüzündeki çöküş, gözlerindeki durgunluk, saçlarındaki beyazlar anlatır neler çektiğini... Fakat her şeye rağmen ayaktadırlar, yıkılmazlar yıkılsalar da çabuk toparlanırlar.
İşte böyle bir karakter Toby Harper. Babasını henüz çocuk yaşta kaybetmiş, annesinin ise alzheimera yakalanması üzerine hayatın tüm yükünü omuzlarına almış bir kadın...

Günün birinde Toby gece nöbetindeyken yaşlı bir hasta gelir ve birdenbire ortadan kaybolur. Sorumlu doktor odur ve tüm suçlamalar üzerine yüklenir. Zedelenen itibarını kurtarmaya çalışırken aynı şikayetlerle hastaneye giriş yapan bir hastanın ölmesiyle şoka uğrar. Bu olay bir tesadüften çok daha fazlasıdır. Vicdanı rahat etmeyen Toby otopsi yapılmasını ister. Bu hareketi bazılarını kızdırır, susturulmaya, ortadan kaldırılmaya çalışılır. Her şeyden habersiz kendini tehlikenin ortasına atan Toby, hayatta en son ihtiyacı olan şeyle karşılaşır, aşk...

Sevdiğim bir tür ile bayıldığım bir yazar birleşince ortaya muhteşem bir eser çıkıyor. Çok güçlü bir kalemin var Tess, başarın daim olsun. Toby ile bir o yana bir bu yana koşturup durdum. Toby orada ben burda olayı çözdük çözeceğiz. Itiraf etmeliyim kapakta yazan "beklenmedik sonla" yazısı üzerine öyle şeyler bekledim ki kitaptaki beklediğim son gerçekten de beklenmedik oldu... Yine de oldukça etkileyici ve güzel bir kitaptı. Tess, sen böyle kitaplar yazarsın da ben okumaz mıyım...
 • Siliniş
  8.8/10 (394 Oy)368 beğeni1.349 okunma100 alıntı6.950 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (442 Oy)414 beğeni1.693 okunma120 alıntı6.437 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (365 Oy)342 beğeni1.454 okunma47 alıntı4.749 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (328 Oy)312 beğeni1.303 okunma40 alıntı5.621 gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (486 Oy)455 beğeni1.899 okunma102 alıntı7.131 gösterim
 • Çırak
  8.7/10 (749 Oy)674 beğeni2.605 okunma135 alıntı10.269 gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.8/10 (279 Oy)230 beğeni1.148 okunma63 alıntı6.374 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.118 Oy)1.023 beğeni3.398 okunma310 alıntı17.279 gösterim
 • Kaiken
  7.7/10 (461 Oy)330 beğeni1.463 okunma172 alıntı5.613 gösterim
 • Sisle Gelen Yolcu
  8.7/10 (436 Oy)364 beğeni1.358 okunma130 alıntı5.374 gösterim
432 syf.
Gece Nöbeti... Tess Gerritsen ile tanışma kitabım memnun kaldım, güzel bir maceraydı benim için öbür kitaplarıda okuma listeme eklenmeliyim hemen... Ya bu nasıl bir hastalıktır, sponsor aranmaktadır, gönüllü olanları bekliyorum :D Gömü bulsam yetmez alınacak listeme :))
Bu kitabı okurken izledikten sonra herkesin bir ara doktor gibi dolaştığı 'Doktorlar' dizisindeki sahneleri yaşadım. Acil servisten gelen hastayı ambulanstan çıkarıp hastaneye götürürken sanki serumu tutuyor gibiydim =D

*Burdan sonrası spoilere giriyor canlar haberiniz olsun :)
Toby Harper, hayatın en acımasız tarafını görmüş bir karakterimiz gece nöbet tutan, gündüz alzheimer olan annesine bakan ve neredeyse hiç özel hayatı olmayan bir doktor... Sonra bir gün nöbetinde olan tahlihsizlikler. Üstüne yüklenen dost görünümlü düşmanlar ve deyim yerindeyse ayak altında uzaklaştırmaya çalışanlar... Derken bir tesadüf ama acaba ne kadar büyük bir tesadüf? Harper de tesadüf deyip geçmiyor tabi kurcalıyor, arıyor, buluyor... Tabi o ara en yakınlarının başına gelen olayları kaçırıyor... Bir yanda haksızlığa tahammül edemeyen Toby diğer yanda önüne çıkan engelleri bir bir kaldırmakta hiç sakınca görmeyen insanlar... Sonra mı sonrası ise güzel bir tıbbi gerilim... Son dediğimiz yerde bir ışık ve o ışıltan sonra şaşırtan olaylar...
Tess Gerritsen'e ben gibi geç kaldıysanız seveceksiniz...
Keyifli okumalar...
460 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Tess Gerritsen' la tanışma kitabım, benim için geç kalınmış bir tanışma...Neden geç kalınmış diyorum? Çünkü polisiye gerilim sever biri olarak, benim için daha zevkli ve heyecanlı bir türü yeni keşfettim: Tıbbi gerilim!

Yirmi yıl sağlık camiasında radyoloji teknisyeni olarak çalışmış, hasta, hastahane ve ilişkili bilumum şeylere aşina biri olarak ayrı bir zevkle okudum. Yazarın doktorluk geçmişi, bilir kişi ağzıyla okadar tıbbi terim ve ayrıntıyı büyük bir ustalıkla yazıya dökmesi, okuyucuyu gerçek bir komplo ve maceranın içinde hissettiriyor...

Bazan öyle hatalar yapılıyor ki, insan katıla katıla gülüyor; akciğer kanseri düşünülen bir hastanın omuz Mr kesitlerini inceleyen radyolog görüntüsü kadar samimiyetsiz ve gerçekdışılık var mı? Ama gördüm!

Sözün kısası büyük bir zevkle okuduğum bir kitaptı! :)
432 syf.
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Polisiye cinayet türü kitap sevmezken arada okuyup farklı tarzlar görüyorum ve bu konuda Tess Gerritsen gerçekten başarılı, hem bilgi vermede hemde dil olarak okunacak türden kitaplar yazıyor. Bu türü sevmeyenler bile benim gibi sıkılmadan okur. :))
432 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yine Tess,yine uykusuz geceler.. Bu kadının kafasının içine girmek istiyorum gerçekten.. Tess’in okumadığım birkaç kitabı kaldı.Yeni başlayacaklar için Cerrah serisini öneririm tabi ki. Ama bağımsız kitapları da beni benden almadı değil. Övgü dolu bi yorum yapıyorsam bilin ki Tess okuyorum ..
432 syf.
·Beğendi·10/10
Yine hiç düşmeyen bir tempo, soluk soluğa okunacak roman desem yeri var. Ama tıbbı terimler oldukça fazla olduğundan dolayı bazı okurlar sıkılmış olabilir. Ben tıbbı terimlere rağmen fazlasıyla akıcı ve etkileyici bulduğumu söyleyebilirim tereddütsüz. Olaylar çoğunlukla hastane ortamında geçtiği için, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması bana göre abes değildi. Tess Gerrıtsen'in bu romanı sanki bildiğimiz, alıştığımız romanlarından farklıydı. Kaleminin zengin oluşunu, akıcılığını, yaratıcılığını ve olağanüstü oluşunu vurgulamadan geçemeyeceğim. Tıbbi terimlere rağmen hiç kaçırılmayacak bir roman. Yazara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
432 syf.
Gece Nöbeti Tess Gerritsen'in okuduğum on beşinci kitabı, yine keyifle okudum kurgusu, anlatımı ve aksiyonu düşmeyen bir kitaptı. Tess Gerritsen'in kitaplarını okumak her ne kadar Rizzoli&İsles'i aratsada Gece Nöbeti de bir o kadar güzeldi keyifle okudum. Toby Harper adlı bir doktor var ve gece acile kim olduğu bilinmeyen çıplak bir yaşlı adam getiriliyor. Toby adamı muane eder aynı gece hastaneye acil bir hasta getirilir, Toby Harper onunla ilgilenirken yaşlı adam ortadan kaybolur. Toby Harper'in kayıp bir hastanın peşinde olan hikâyesini okuyoruz olaylar çok gerilim dolu severek okudum. Tıbbi gerilim okumayı sevenlere tavsiye ederim.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Tess Gerritsen kendi alanındaki en başarılı yazarlardan biri. Kurgu çok güzel, heyecanının dozu hiç bitmiyor, sonunu tahmin etmek neredeyse imkansız gibi. Konusuna gelince; Her şey bakıma muhtaç annesi ile birlikte yaşayan bir bayan doktorun nöbetçi olduğu bir gece hastaneye yaşlı bir erkek hastanın bırakılması ile başlar.... Çok güzel bir kitap.
432 syf.
·10/10
Galiba bu zaman kadar soluksuz okuduğum tek kitapti.Anlatimi ,olaylar , kesinlikle çok ilgi çekici ve sürükleyici bir kitap .herkese tavsiye ediyorum .şimdiden iyi okumalar:)
432 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Gece Nöbeti kitabımı bitirdim. Daha önce Tess Gerritsen romanı (tıbbi gerilim olarak) okumamıştım. Sanırım geç kalmışım. Gece Nöbeti ilk okuduğum romanı ve inanılmaz etkilendim. Akıcı olmakla birlikte gerilimi yüksek bir kitap. Kitabı okurken bu kitabı yazan ya doktor olmalı ya da tıp alanında muazzam bir araştırma yapmış olmalı demiştim. Yanılmamışım, Tess Gerritsen doktormuş. Yazarlık yapmak için tıp kariyerine son vermiş. Bu da beni etkileyen başka bir bilgi oldu.
Gelelim kitabın konusuna. Toby alzheimer hastalığı olan annesiyle beraber yaşayan bir doktordur. Genellikle hastanenin acil servisinde gece nöbetinde kalmaktadır. Bir gece nöbet sırasında polisler tarafından yaşlı bir hasta getirilir. Görünüşte hastadır ancak yapılan tahlillerde temiz çıkar. Başka acil bir hasta ile ilgilenirken yaşlı hasta ortadan kaybolur. Bu olay Toby'nin başına işler açacaktır.
Molly hayatını farklı yollardan kazanan bir kızdır. Bir gece ilginç istekleri olan bir müşteriye gider ancak sabah nasıl geri geldiğini hatırlamaz. Kısa süre sonrada hamile olduğu anlaşılır. Molly hatırlamamaktadır. Bebeğini aldırmak istemeyince kaçar. Karnındaki bebekle ilgili gerçekleri öğrenir ancak artık çok geçtir.
Yaşlı bakım evinde bazı hastalar ölmeye başlar. Sebebi örtbas edilmeye çalışılır. Ancak Doktor Toby başındaki işler azmış gibi bu konuyu da kurcalamaya başlar. İnanılmaz gerçekler ortaya çıkar. Kitabı baştan sona merakla ve gerilimle okudum. Özellikle tıbbi bilgilerin bulunduğu bölümler ve olaylar inanılmazdı.
Tess Gerritsen'in okuduğum ilk romanıydı ama son romanı olmayacağı kesin. Diğer kitaplarını da en kısa zamanda alıp okuyacağım ve sizlerle paylaşacağım. İyi okumalar...
432 syf.
·Beğendi·8/10
Gerritsen'in Yörünge kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu 'Gece Nöbet'i '. Kahramanımız doktor Harper nöbeti sırasında bir hasta gelir fakat hastanın belirtileri biraz gariptir. Harper şüphelenmeye başlar ve büyük bir kuruluşun yaşlı hastalara gençlik hormonu verdiğini farkeder. Kitap ortalara doğru hız kazanıyor. Gerilim yüksek fakat çok fazla tıbbi terim var. Kitap bazı yerlerde durgunlaşıyor ama gene de okutuyor kendini.

-

"İnsanlar tuhaf zaten. Dikkat çekmek için akla hayale gelmeyecek şeyler yapıyorlar."
Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm ...
Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz.
Kendimi düşünmek zorundayım. Çünkü başka kimse düşünmez. Kimse düşünmedi.
Tess Gerritsen
Sayfa 146 - Martı Yayınları, Çeviri: Selim Yeniçeri
"Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm işte, diye düşündü Toby. Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz."
Bazı insanlar kendi sağlıklarına dikkat etmiyordu. Bunun yerine enerjilerini hiçbir şey yapamayacakları konularla ilgili endişelenerek geçiriyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Nöbeti
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420147
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Life Support
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir yanda büyük şehir hastanelerinin baş döndürücü kalabalığında kazanılan deneyim ve başarılar; diğer yanda küçük bir kasabanın acil servisinde, mezarlık vardiyası da denen sakin gece nöbetleri.

Bir yanda gece yarısı anlaşılamayan bir nedenle hastaneye bırakıldıktan sonra kaybolan yaşlı bir adam; diğer yanda her şeyden habersiz, patlamaya hazır birer saatli bomba gibi sokaklarda dolaşan kadınlar.

Bir yanda bakıma muhtaç yaşlı bir anne, mutsuz bir kızkardeş ve parçalanmak üzere olan bir aile;diğer yanda kuşkular üzerine kurulu, kaçamak bir aşk.

Ve hepsinin ortasında tek başına bir kadın doktor: Toby Harper. Başta mesleki itibarını kurtarmak için giriştiği onur mücadelesi, bir süre sonra karanlık güçlerin de dahil olmasıyla, ölümcül bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Kayıp bir hastanın peşinde, kendisini tehlikenin tam ortasında bulan Toby Harper’ın heyecan dolu hikâyesi beklenmedik sonuyla kanınızı donduracak.

“Yılın en heyecan verici romanlarından biri. Son derece inandırıcı ve canlı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap.” Publishers Weekly

Kitabı okuyanlar 1.439 okur

 • Firdevs K.
 • R.Sevgi Sızanlı
 • Handan okuyucu
 • Özlem sefertaş
 • Merve konya
 • betül başkan
 • Dilek Erkan Dursun
 • Zehra nur mert
 • Sude Koyun
 • Buse Pınarbaşı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%7
18-24 Yaş
%26.3
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%24.6
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82
Erkek
%18

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.4 (133)
9
%18.9 (80)
8
%24.3 (103)
7
%13.5 (57)
6
%6.9 (29)
5
%2.4 (10)
4
%1.2 (5)
3
%1.2 (5)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları