Gece Nöbeti

8,5/10  (196 Oy) · 
694 okunma  · 
180 beğeni  · 
3.719 gösterim
Bir yanda büyük şehir hastanelerinin baş döndürücü kalabalığında kazanılan deneyim ve başarılar; diğer yanda küçük bir kasabanın acil servisinde, mezarlık vardiyası da denen sakin gece nöbetleri.

Bir yanda gece yarısı anlaşılamayan bir nedenle hastaneye bırakıldıktan sonra kaybolan yaşlı bir adam; diğer yanda her şeyden habersiz, patlamaya hazır birer saatli bomba gibi sokaklarda dolaşan kadınlar.

Bir yanda bakıma muhtaç yaşlı bir anne, mutsuz bir kızkardeş ve parçalanmak üzere olan bir aile;diğer yanda kuşkular üzerine kurulu, kaçamak bir aşk.

Ve hepsinin ortasında tek başına bir kadın doktor: Toby Harper. Başta mesleki itibarını kurtarmak için giriştiği onur mücadelesi, bir süre sonra karanlık güçlerin de dahil olmasıyla, ölümcül bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Kayıp bir hastanın peşinde, kendisini tehlikenin tam ortasında bulan Toby Harper’ın heyecan dolu hikâyesi beklenmedik sonuyla kanınızı donduracak.

“Yılın en heyecan verici romanlarından biri. Son derece inandırıcı ve canlı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap.” Publishers Weekly
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786055420147
 • Orijinal Adı:
  Life Support
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
YNT 
 12 Kas 11:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı insanlar vardır ki hayat en acımasız yüzünü göstermiştir onlara... Çok yıpratmıştır. Yüzündeki çöküş, gözlerindeki durgunluk, saçlarındaki beyazlar anlatır neler çektiğini... Fakat her şeye rağmen ayaktadırlar, yıkılmazlar yıkılsalar da çabuk toparlanırlar...
İşte böyle bir karakter Toby Harper... Babasını henüz çocuk yaşta kaybetmiş, annesinin ise alzheimera yakalanması üzerine hayatın tüm yükünü omuzlarına almış bir kadın...

Günün birinde Toby gece nöbetindeyken yaşlı bir hasta gelir ve birdenbire ortadan kaybolur. Sorumlu doktor odur ve tüm suçlamalar üzerine yüklenir. Zedelenen itibarını kurtarmaya çalışırken aynı şikayetlerle hastaneye giriş yapan bir hastanın ölmesiyle şoka uğrar. Bu olay bir tesadüften çok daha fazlasıdır. Vicdanı rahat etmeyen Toby otopsi yapılmasını ister. Bu hareketi bazılarını kızdırır, susturulmaya, ortadan kaldırılmaya çalışılır. Her şeyden habersiz kendini tehlikenin ortasına atan Toby, hayatta en son ihtiyacı olan şeyle karşılaşır, aşk...

Sevdiğim bir tür ile bayıldığım bir yazar birleşince ortaya muhteşem bir eser çıkıyor. Çok güçlü bir kalemin var Tess, başarın daim olsun. Toby ile bir o yana bir bu yana koşturup durdum. Toby orada ben burda olayı çözdük çözeceğiz. Itiraf etmeliyim kapakta yazan "beklenmedik sonla" yazısı üzerine öyle şeyler bekledim ki kitaptaki beklediğim son gerçekten de beklenmedik oldu... Yine de oldukça etkileyici ve güzel bir kitaptı. Tess, sen böyle kitaplar yazarsın da ben okumaz mıyım...

Ayten Ernaz Tiryaki 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerritsen' la tanışma kitabım, benim için geç kalınmış bir tanışma...Neden geç kalınmış diyorum? Çünkü polisiye gerilim sever biri olarak, benim için daha zevkli ve heyecanlı bir türü yeni keşfettim: Tıbbi gerilim!

Yirmi yıl sağlık camiasında radyoloji teknisyeni olarak çalışmış, hasta, hastahane ve ilişkili bilumum şeylere aşina biri olarak ayrı bir zevkle okudum. Yazarın doktorluk geçmişi, bilir kişi ağzıyla okadar tıbbi terim ve ayrıntıyı büyük bir ustalıkla yazıya dökmesi, okuyucuyu gerçek bir komplo ve maceranın içinde hissettiriyor...

Bazan öyle hatalar yapılıyor ki, insan katıla katıla gülüyor; akciğer kanseri düşünülen bir hastanın omuz Mr kesitlerini inceleyen radyolog görüntüsü kadar samimiyetsiz ve gerçekdışılık var mı? Ama gördüm!

Sözün kısası büyük bir zevkle okuduğum bir kitaptı! :)

Gece Nöbeti benzeri kitaplar

Ceren Acer 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine hiç düşmeyen bir tempo, soluk soluğa okunacak roman desem yeri var. Ama tıbbı terimler oldukça fazla olduğundan dolayı bazı okurlar sıkılmış olabilir. Ben tıbbı terimlere rağmen fazlasıyla akıcı ve etkileyici bulduğumu söyleyebilirim tereddütsüz. Olaylar çoğunlukla hastane ortamında geçtiği için, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması bana göre abes değildi. Tess Gerrıtsen'in bu romanı sanki bildiğimiz, alıştığımız romanlarından farklıydı. Kaleminin zengin oluşunu, akıcılığını, yaratıcılığını ve olağanüstü oluşunu vurgulamadan geçemeyeceğim. Tıbbi terimlere rağmen hiç kaçırılmayacak bir roman. Yazara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Polisiye cinayet türü kitap sevmezken arada okuyup farklı tarzlar görüyorum ve bu konuda Tess Gerritsen gerçekten başarılı, hem bilgi vermede hemde dil olarak okunacak türden kitaplar yazıyor. Bu türü sevmeyenler bile benim gibi sıkılmadan okur. :))

Papatyammm 
16 Ağu 10:43 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Galiba bu zaman kadar soluksuz okuduğum tek kitapti.Anlatimi ,olaylar , kesinlikle çok ilgi çekici ve sürükleyici bir kitap .herkese tavsiye ediyorum .şimdiden iyi okumalar:)

Sadık Kocak 
29 Kas 15:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabımızın oldukça heyecanlı başladığını belirtmem gerek. Başta ölen birisi, ameliyatı cinayete dönen bir doktor ve kaybolan ihtiyar bir adam. Tabi artık yazarımıza alışınca bunların net bir şekilde birleşeceğini anlıyorsunuz artık ama nasıl olacağı konusu hep bir merak içeriyor. Bu yüzden oldukça keyifli ilerlediğini belirtebilirim.
Ana fikrimiz şu; Sağlıklı oldukları bilinen insanlar var ve bunlar bir anda başta aileleri olmak üzere kimseyi hatırlamıyorlar. Kendilerine ne oldukları bilinmiyor. Bunun çoğalmasıyla durum ciddileşiyor ve araştırmalar da bunun üzerinden yürütülüyor diyebiliriz.
Doktor Toby Harper araştırmalara kendisi devam etme kararı alırken bu ölümler dikkat çekiyor ve yine üst kademelerden gelen meslekten atılma riski var. Annesi Ellen’in ölümüyle de bu olaylara daha çok yoğunlaşıyor ve tabii aynı anda sakin geçecek ilk kısımlarda bile heyecan dozu yüksek bu kitabımızda bu sefer de finalde daha çok beklentiye giriliyor. ‘Haklı Olarak’
Aynı anda hamile bir kadın var ve bu kadının doğan bebeği insan değil. Evet insan değil. Mesela bu da ilgimi çeken noktalardan lakin benim tek düşüncem bu ölümlerin kaynağı ve nasıl çözüleceğiydi. Görünen oydu ki burada anahtar Toby olacaktı. Sizce de Toby bu olayları çözebilecek ve diğer yaşanan sıkıntılarla beraber bunun altından kalkabilecek miydi ?
Merakla okuduğum ve merakıma da değdiğini düşündüğüm bir eser. Vakit buldukça okumaya çalıştım ve gene de erken bitirdiğimi düşünüyorum. Tavsiye eder miyim ? Tıbbi Gerilim seviyorsanız atlamayın derim. Eğer bu tarz kitapları merak ediyorsanız da atlamayın, başlayın diye önerir, keyifli okumalar dilerim..

Güler Bilkay Aygün 
13 Haz 19:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerritsen kendi alanındaki en başarılı yazarlardan biri. Kurgu çok güzel, heyecanının dozu hiç bitmiyor, sonunu tahmin etmek neredeyse imkansız gibi. Konusuna gelince; Her şey bakıma muhtaç annesi ile birlikte yaşayan bir bayan doktorun nöbetçi olduğu bir gece hastaneye yaşlı bir erkek hastanın bırakılması ile başlar.... Çok güzel bir kitap.

Cansu Cicek 
08 Tem 09:04 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tes Gerritsen ile tanişmam bu kitap ile başladı.
Polisiye ve gerilim üzerine ilk okudugum kitap gayet başarılı. Farklı zamanlarda yaşanan olayların okuma sırasında merak uyandirmasina , kitabida elinden bırakmamasına neden oluyor. Son sayfalarda yaşanan hikayelerin muntazaam şekilde birleştirilmesine ne demeli
Diger kitaplarınıda elime almam zor olmadı

TSena_gl 
17 Eki 23:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerritsen çok sevdiğim bir yazar ve okuduklarım arasında bir iki kitabı hariç çoğunu aşırı beğenmişimdir ve sevinerek söylüyorum ki, bu kitabı da çok beğendiklerim arasında yerini aldı. Bayağıdır çok fazla kitap okuyamadığım ortada; bu sebeple okuduklarımın da güzel çıkması beni artı olarak mutlu ediyor.

Kitap, gayet akıcı ve sürükleyiciydi. Birkaç olayın birbirinden bağımsız ilerleyip, sonunda öğrenilen bilgilerle aslında bağlantı olduklarının üzerine, ölüm kalım derdi içerisinde gerçekleri ortaya çıkarma savaşını okuyoruz.
Okurken çok çok sinirlendim pislik zihniyetli insanlara ve bazı polislerin işin kolayına kaçma çabasında, iyi insanları kafesleme derdinde olmasına. Bu durum gerçekte de oluyordur belki de: bir şeyleri derinlemesine araştırmadan, sırf çözmüş görünmek için önüne sunulan yalan yanlış şeyleri öylece kabul etme durumları.
Doğruluktan ne olursa olsun ayrılmayan insanlardan biri olan acil servis doktoru Toby'nin gece vardiyasına bir hasta gelir ve hiçbir hasarı yokken; çıplak bir şekilde, tek bir şeyi dile getirip duran, kendinde olmayan bir hastadır ve bu hasta sonradan hastaneden kaybolur.
Toby'nin başı bu sebeple belaya girer. Alzheimer hastası annesiyle, kendine ait doğru düzgün hayatı olmamasıyla uğraş verirken, bu durumu fırsat kollayan insanlar ve sonrasında gelişen olaylar sebebiyle iyice ortalık karışır, kendini yalanların çevresinde sıkışmış olarak bulur. Gerçeklerin peşine düşen Toby, öğrendiklerinle birlikte ölüme doğru sürüklenir.
Sokak kadınları, zengin yaşlıların Brant Hill kliniğindeki anlaşmaları ve tek tek ölen insanlar... Yapılan acımasız planların uygulanmasıyla, kullanılan insanlar ve insanların ölümleriyle sonuçlanan, para uğruna yapılan nakiller... Kitabın sonunda paranın ve zehirli beyinlerin birleşimiyle oluşan şeyleri içten içe özümseyince, gerçek hayatla bağdaştırarak korkmadım değil.
Öldürülen hayatların üzerine, bencilce yaşama hevesini okuyoruz kısaca. Gerçekten güzel ve anlamlı kitaptı bana göre. İnsanın damarına dokunan bir kitaptı resmen. Okuyun, kesinlikle tavsiye ediyorum.

leyla 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tess Gerritsen en sevdiğim yazarlardan biriydi." Cerrah, Çırak, Mefisto Kulübü, Kemik Bahçesi, vb" yazarın tıbbi gerilim türündeki kitaplarıydı ve tek kelimeyle harikaydılar. Bu son kitaplarını tıbbi gerilim olarak adlandırmak yanlış bana göre. Bu kitaplar daha çok hastane fonunda yazılmış aşk romanları.Sanki yazar sadece kahramanların adını değiştirip aynı kitapları tekrar tekrar yazıyor. Ben artık yeni kitaplarını okumak istemiyorum.Yukarıda bahsettiğim kitaplarla bunları yazan kişi aynı kişi mi diye düşünüyorum ister istemez.

4 /

Kitaptan 16 Alıntı

Sadettin TANIK 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm ...
Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz.

Gece Nöbeti, Tess GerritsenGece Nöbeti, Tess Gerritsen
Ayten Ernaz Tiryaki 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm
"...Hepimiz ölüme sandığımızdan daha yakınız. "

Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 172)Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 172)

"Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm işte, diye düşündü Tony. Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz."

Gece Nöbeti, Tess GerritsenGece Nöbeti, Tess Gerritsen
YNT 
11 Kas 21:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendimi düşünmek zorundayım. Çünkü başka kimse düşünmez. Kimse düşünmedi.

Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 146 - Martı Yayınları, Çeviri: Selim Yeniçeri)Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 146 - Martı Yayınları, Çeviri: Selim Yeniçeri)
Evrim Sezer Şirin 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Sürpriz, ölmemiz değildir. Sürpriz, ne zaman ve nasıl öleceğimizdir."

Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 219)Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 219)
Sevilay coşkun 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu belirsizliğe dayanmayı öğrenmesi gerekecekti; insanların hayatın diğer belirsizliklerine dayanmayı öğrendiği gibi.

Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 432)Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 432)
Sedef Karenina 
26 Mar 18:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın ilk cümlesi :
"Neşter güzel bir şeydir . "

Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 1 - martı yayınları)Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 1 - martı yayınları)
kübra aslan 
01 Ağu 22:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben bir kez öldüm bile, diye düşündü. Bu yepyeni bir yolculuk, ikinci bir şanstı.

Gece Nöbeti, Tess GerritsenGece Nöbeti, Tess Gerritsen
Sadık Kocak 
28 Kas 19:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şimdi yaşadığı hayat berbattı ve kimin hastası olduğunu bile bilmiyordu. Hepsinin kendi hatası olmadığı kesindi; o sadece elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordu.

Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 107)Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 107)
neslihan güneş 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Güzelleştirici şeylerin en etkilisi, çekici bir adamın sana gülümsemesidir.

Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 288)Gece Nöbeti, Tess Gerritsen (Sayfa 288)
2 /