Adı:
Gece Nöbeti
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420147
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Life Support
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir yanda büyük şehir hastanelerinin baş döndürücü kalabalığında kazanılan deneyim ve başarılar; diğer yanda küçük bir kasabanın acil servisinde, mezarlık vardiyası da denen sakin gece nöbetleri.

Bir yanda gece yarısı anlaşılamayan bir nedenle hastaneye bırakıldıktan sonra kaybolan yaşlı bir adam; diğer yanda her şeyden habersiz, patlamaya hazır birer saatli bomba gibi sokaklarda dolaşan kadınlar.

Bir yanda bakıma muhtaç yaşlı bir anne, mutsuz bir kızkardeş ve parçalanmak üzere olan bir aile;diğer yanda kuşkular üzerine kurulu, kaçamak bir aşk.

Ve hepsinin ortasında tek başına bir kadın doktor: Toby Harper. Başta mesleki itibarını kurtarmak için giriştiği onur mücadelesi, bir süre sonra karanlık güçlerin de dahil olmasıyla, ölümcül bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Kayıp bir hastanın peşinde, kendisini tehlikenin tam ortasında bulan Toby Harper’ın heyecan dolu hikâyesi beklenmedik sonuyla kanınızı donduracak.

“Yılın en heyecan verici romanlarından biri. Son derece inandırıcı ve canlı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap.” Publishers Weekly
Okuduğumda bu zamana kadar niye okumadım ki pişmanlığını hissettirmişti bana.

Bir sağlık çalışanı olarak Tıbbi kelimelerinde geçmesi beni daha da bir motive etti.

Heyecanı bol,sonunu hiç tahmin edemeyeceğiniz türden sürükleyici bir kitap.
Bazı insanlar vardır ki hayat en acımasız yüzünü göstermiştir onlara... Çok yıpratmıştır. Yüzündeki çöküş, gözlerindeki durgunluk, saçlarındaki beyazlar anlatır neler çektiğini... Fakat her şeye rağmen ayaktadırlar, yıkılmazlar yıkılsalar da çabuk toparlanırlar.
İşte böyle bir karakter Toby Harper. Babasını henüz çocuk yaşta kaybetmiş, annesinin ise alzheimera yakalanması üzerine hayatın tüm yükünü omuzlarına almış bir kadın...

Günün birinde Toby gece nöbetindeyken yaşlı bir hasta gelir ve birdenbire ortadan kaybolur. Sorumlu doktor odur ve tüm suçlamalar üzerine yüklenir. Zedelenen itibarını kurtarmaya çalışırken aynı şikayetlerle hastaneye giriş yapan bir hastanın ölmesiyle şoka uğrar. Bu olay bir tesadüften çok daha fazlasıdır. Vicdanı rahat etmeyen Toby otopsi yapılmasını ister. Bu hareketi bazılarını kızdırır, susturulmaya, ortadan kaldırılmaya çalışılır. Her şeyden habersiz kendini tehlikenin ortasına atan Toby, hayatta en son ihtiyacı olan şeyle karşılaşır, aşk...

Sevdiğim bir tür ile bayıldığım bir yazar birleşince ortaya muhteşem bir eser çıkıyor. Çok güçlü bir kalemin var Tess, başarın daim olsun. Toby ile bir o yana bir bu yana koşturup durdum. Toby orada ben burda olayı çözdük çözeceğiz. Itiraf etmeliyim kapakta yazan "beklenmedik sonla" yazısı üzerine öyle şeyler bekledim ki kitaptaki beklediğim son gerçekten de beklenmedik oldu... Yine de oldukça etkileyici ve güzel bir kitaptı. Tess, sen böyle kitaplar yazarsın da ben okumaz mıyım...
 • Bıçak Sırtı
  8.4/10 (279 Oy)262 beğeni1.073 okunma34 alıntı5.037 gösterim
 • Siliniş
  8.8/10 (331 Oy)304 beğeni1.081 okunma87 alıntı6.024 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (375 Oy)343 beğeni1.376 okunma91 alıntı5.608 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (307 Oy)272 beğeni1.188 okunma38 alıntı3.960 gösterim
 • Günahkar
  8.6/10 (410 Oy)374 beğeni1.570 okunma70 alıntı6.090 gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.8/10 (241 Oy)189 beğeni930 okunma54 alıntı5.609 gösterim
 • Çırak
  8.7/10 (624 Oy)550 beğeni2.115 okunma105 alıntı8.948 gösterim
 • Kaiken
  7.7/10 (381 Oy)267 beğeni1.185 okunma72 alıntı4.961 gösterim
 • Şah Mat
  8.2/10 (470 Oy)363 beğeni1.391 okunma59 alıntı8.410 gösterim
 • Sisle Gelen Yolcu
  8.7/10 (355 Oy)292 beğeni1.089 okunma59 alıntı4.486 gösterim
Gece Nöbeti... Tess Gerritsen ile tanışma kitabım memnun kaldım, güzel bir maceraydı benim için öbür kitaplarıda okuma listeme eklenmeliyim hemen... Ya bu nasıl bir hastalıktır, sponsor aranmaktadır, gönüllü olanları bekliyorum :D Gömü bulsam yetmez alınacak listeme :))
Bu kitabı okurken izledikten sonra herkesin bir ara doktor gibi dolaştığı 'Doktorlar' dizisindeki sahneleri yaşadım. Acil servisten gelen hastayı ambulanstan çıkarıp hastaneye götürürken sanki serumu tutuyor gibiydim =D

*Burdan sonrası spoilere giriyor canlar haberiniz olsun :)
Toby Harper, hayatın en acımasız tarafını görmüş bir karakterimiz gece nöbet tutan, gündüz alzheimer olan annesine bakan ve neredeyse hiç özel hayatı olmayan bir doktor... Sonra bir gün nöbetinde olan tahlihsizlikler. Üstüne yüklenen dost görünümlü düşmanlar ve deyim yerindeyse ayak altında uzaklaştırmaya çalışanlar... Derken bir tesadüf ama acaba ne kadar büyük bir tesadüf? Harper de tesadüf deyip geçmiyor tabi kurcalıyor, arıyor, buluyor... Tabi o ara en yakınlarının başına gelen olayları kaçırıyor... Bir yanda haksızlığa tahammül edemeyen Toby diğer yanda önüne çıkan engelleri bir bir kaldırmakta hiç sakınca görmeyen insanlar... Sonra mı sonrası ise güzel bir tıbbi gerilim... Son dediğimiz yerde bir ışık ve o ışıltan sonra şaşırtan olaylar...
Tess Gerritsen'e ben gibi geç kaldıysanız seveceksiniz...
Keyifli okumalar...
Tess Gerritsen' la tanışma kitabım, benim için geç kalınmış bir tanışma...Neden geç kalınmış diyorum? Çünkü polisiye gerilim sever biri olarak, benim için daha zevkli ve heyecanlı bir türü yeni keşfettim: Tıbbi gerilim!

Yirmi yıl sağlık camiasında radyoloji teknisyeni olarak çalışmış, hasta, hastahane ve ilişkili bilumum şeylere aşina biri olarak ayrı bir zevkle okudum. Yazarın doktorluk geçmişi, bilir kişi ağzıyla okadar tıbbi terim ve ayrıntıyı büyük bir ustalıkla yazıya dökmesi, okuyucuyu gerçek bir komplo ve maceranın içinde hissettiriyor...

Bazan öyle hatalar yapılıyor ki, insan katıla katıla gülüyor; akciğer kanseri düşünülen bir hastanın omuz Mr kesitlerini inceleyen radyolog görüntüsü kadar samimiyetsiz ve gerçekdışılık var mı? Ama gördüm!

Sözün kısası büyük bir zevkle okuduğum bir kitaptı! :)
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Polisiye cinayet türü kitap sevmezken arada okuyup farklı tarzlar görüyorum ve bu konuda Tess Gerritsen gerçekten başarılı, hem bilgi vermede hemde dil olarak okunacak türden kitaplar yazıyor. Bu türü sevmeyenler bile benim gibi sıkılmadan okur. :))
Yine hiç düşmeyen bir tempo, soluk soluğa okunacak roman desem yeri var. Ama tıbbı terimler oldukça fazla olduğundan dolayı bazı okurlar sıkılmış olabilir. Ben tıbbı terimlere rağmen fazlasıyla akıcı ve etkileyici bulduğumu söyleyebilirim tereddütsüz. Olaylar çoğunlukla hastane ortamında geçtiği için, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması bana göre abes değildi. Tess Gerrıtsen'in bu romanı sanki bildiğimiz, alıştığımız romanlarından farklıydı. Kaleminin zengin oluşunu, akıcılığını, yaratıcılığını ve olağanüstü oluşunu vurgulamadan geçemeyeceğim. Tıbbi terimlere rağmen hiç kaçırılmayacak bir roman. Yazara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Tess Gerritsen kendi alanındaki en başarılı yazarlardan biri. Kurgu çok güzel, heyecanının dozu hiç bitmiyor, sonunu tahmin etmek neredeyse imkansız gibi. Konusuna gelince; Her şey bakıma muhtaç annesi ile birlikte yaşayan bir bayan doktorun nöbetçi olduğu bir gece hastaneye yaşlı bir erkek hastanın bırakılması ile başlar.... Çok güzel bir kitap.
Galiba bu zaman kadar soluksuz okuduğum tek kitapti.Anlatimi ,olaylar , kesinlikle çok ilgi çekici ve sürükleyici bir kitap .herkese tavsiye ediyorum .şimdiden iyi okumalar:)
Gece Nöbeti kitabımı bitirdim. Daha önce Tess Gerritsen romanı (tıbbi gerilim olarak) okumamıştım. Sanırım geç kalmışım. Gece Nöbeti ilk okuduğum romanı ve inanılmaz etkilendim. Akıcı olmakla birlikte gerilimi yüksek bir kitap. Kitabı okurken bu kitabı yazan ya doktor olmalı ya da tıp alanında muazzam bir araştırma yapmış olmalı demiştim. Yanılmamışım, Tess Gerritsen doktormuş. Yazarlık yapmak için tıp kariyerine son vermiş. Bu da beni etkileyen başka bir bilgi oldu.
Gelelim kitabın konusuna. Toby alzheimer hastalığı olan annesiyle beraber yaşayan bir doktordur. Genellikle hastanenin acil servisinde gece nöbetinde kalmaktadır. Bir gece nöbet sırasında polisler tarafından yaşlı bir hasta getirilir. Görünüşte hastadır ancak yapılan tahlillerde temiz çıkar. Başka acil bir hasta ile ilgilenirken yaşlı hasta ortadan kaybolur. Bu olay Toby'nin başına işler açacaktır.
Molly hayatını farklı yollardan kazanan bir kızdır. Bir gece ilginç istekleri olan bir müşteriye gider ancak sabah nasıl geri geldiğini hatırlamaz. Kısa süre sonrada hamile olduğu anlaşılır. Molly hatırlamamaktadır. Bebeğini aldırmak istemeyince kaçar. Karnındaki bebekle ilgili gerçekleri öğrenir ancak artık çok geçtir.
Yaşlı bakım evinde bazı hastalar ölmeye başlar. Sebebi örtbas edilmeye çalışılır. Ancak Doktor Toby başındaki işler azmış gibi bu konuyu da kurcalamaya başlar. İnanılmaz gerçekler ortaya çıkar. Kitabı baştan sona merakla ve gerilimle okudum. Özellikle tıbbi bilgilerin bulunduğu bölümler ve olaylar inanılmazdı.
Tess Gerritsen'in okuduğum ilk romanıydı ama son romanı olmayacağı kesin. Diğer kitaplarını da en kısa zamanda alıp okuyacağım ve sizlerle paylaşacağım. İyi okumalar...
Gerritsen'in Yörünge kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu 'Gece Nöbet'i '. Kahramanımız doktor Harper nöbeti sırasında bir hasta gelir fakat hastanın belirtileri biraz gariptir. Harper şüphelenmeye başlar ve büyük bir kuruluşun yaşlı hastalara gençlik hormonu verdiğini farkeder. Kitap ortalara doğru hız kazanıyor. Gerilim yüksek fakat çok fazla tıbbi terim var. Kitap bazı yerlerde durgunlaşıyor ama gene de okutuyor kendini.

-

"İnsanlar tuhaf zaten. Dikkat çekmek için akla hayale gelmeyecek şeyler yapıyorlar."
Çok fazla tıbbi terimler olsa da güzeldi. Seri dışı okuduğum en güzel kitaplardan biriydi diyebilirim.. ortadan kaybolan yaşlı bir hasta, fahişelerin hamile kalıp yaratık doğurması ve bunları çözmeye çalışan bir doktor.Bu tarz sevenlere tavsiyemdir..
Kitabımızın oldukça heyecanlı başladığını belirtmem gerek. Başta ölen birisi, ameliyatı cinayete dönen bir doktor ve kaybolan ihtiyar bir adam. Tabi artık yazarımıza alışınca bunların net bir şekilde birleşeceğini anlıyorsunuz artık ama nasıl olacağı konusu hep bir merak içeriyor. Bu yüzden oldukça keyifli ilerlediğini belirtebilirim.
Ana fikrimiz şu; Sağlıklı oldukları bilinen insanlar var ve bunlar bir anda başta aileleri olmak üzere kimseyi hatırlamıyorlar. Kendilerine ne oldukları bilinmiyor. Bunun çoğalmasıyla durum ciddileşiyor ve araştırmalar da bunun üzerinden yürütülüyor diyebiliriz.
Doktor Toby Harper araştırmalara kendisi devam etme kararı alırken bu ölümler dikkat çekiyor ve yine üst kademelerden gelen meslekten atılma riski var. Annesi Ellen’in ölümüyle de bu olaylara daha çok yoğunlaşıyor ve tabii aynı anda sakin geçecek ilk kısımlarda bile heyecan dozu yüksek bu kitabımızda bu sefer de finalde daha çok beklentiye giriliyor. ‘Haklı Olarak’
Aynı anda hamile bir kadın var ve bu kadının doğan bebeği insan değil. Evet insan değil. Mesela bu da ilgimi çeken noktalardan lakin benim tek düşüncem bu ölümlerin kaynağı ve nasıl çözüleceğiydi. Görünen oydu ki burada anahtar Toby olacaktı. Sizce de Toby bu olayları çözebilecek ve diğer yaşanan sıkıntılarla beraber bunun altından kalkabilecek miydi ?
Merakla okuduğum ve merakıma da değdiğini düşündüğüm bir eser. Vakit buldukça okumaya çalıştım ve gene de erken bitirdiğimi düşünüyorum. Tavsiye eder miyim ? Tıbbi Gerilim seviyorsanız atlamayın derim. Eğer bu tarz kitapları merak ediyorsanız da atlamayın, başlayın diye önerir, keyifli okumalar dilerim..
Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm ...
Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz.
"Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm işte, diye düşündü Toby. Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz."
Kendimi düşünmek zorundayım. Çünkü başka kimse düşünmez. Kimse düşünmedi.
Tess Gerritsen
Sayfa 146 - Martı Yayınları, Çeviri: Selim Yeniçeri
Bununla uğraşmak istemiyorum.Ben bir pataloğum.Canlı egolar yerine ölü bedenlerle uğraşmayı tercih ederim.
Tess Gerritsen
Sayfa 179 - marti
Pediatriyi secmeliydim ,diye düşündü. Bebekler. Başlangıçlar. Çürüyen degil, büyüyen vücutlar.
Tess Gerritsen
Sayfa 253 - marti

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Nöbeti
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420147
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Life Support
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir yanda büyük şehir hastanelerinin baş döndürücü kalabalığında kazanılan deneyim ve başarılar; diğer yanda küçük bir kasabanın acil servisinde, mezarlık vardiyası da denen sakin gece nöbetleri.

Bir yanda gece yarısı anlaşılamayan bir nedenle hastaneye bırakıldıktan sonra kaybolan yaşlı bir adam; diğer yanda her şeyden habersiz, patlamaya hazır birer saatli bomba gibi sokaklarda dolaşan kadınlar.

Bir yanda bakıma muhtaç yaşlı bir anne, mutsuz bir kızkardeş ve parçalanmak üzere olan bir aile;diğer yanda kuşkular üzerine kurulu, kaçamak bir aşk.

Ve hepsinin ortasında tek başına bir kadın doktor: Toby Harper. Başta mesleki itibarını kurtarmak için giriştiği onur mücadelesi, bir süre sonra karanlık güçlerin de dahil olmasıyla, ölümcül bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Kayıp bir hastanın peşinde, kendisini tehlikenin tam ortasında bulan Toby Harper’ın heyecan dolu hikâyesi beklenmedik sonuyla kanınızı donduracak.

“Yılın en heyecan verici romanlarından biri. Son derece inandırıcı ve canlı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap.” Publishers Weekly

Kitabı okuyanlar 1.113 okur

 • Gamze Özben
 • Dr. Sem
 • Ayşe Bağcı
 • Gülden Yiğit
 • Nehir
 • Güle meftun Bülbül
 • Smr Y.
 • Nilüfer Bal
 • Mary
 • Gülçin Aşkın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%7
18-24 Yaş
%26.3
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%24.6
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82
Erkek
%18

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.6 (103)
9
%19.3 (65)
8
%25.8 (87)
7
%12.5 (42)
6
%7.1 (24)
5
%2.4 (8)
4
%1.2 (4)
3
%0.9 (3)
2
%0.3 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları