11. Kat (Maeve Kerrigan Serisi 6)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.920
Gösterim
Adı:
11. Kat
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 6
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059609579
Kitabın türü:
Orijinal adı:
After The Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
KUNDAKLAMA MI, KAZA MI, YOKSA CİNAYET Mİ?
Kuzey Londra’daki yüksek katlı bir apartmanı kasıp kavuran yangının ardından, on birinci kattaki bir daireye kilitlenmiş iki ceset bulunur. Ancak dedektif Maeve Kerrigan ve cinayet ekibinin olay mahallinde olmasının sebebi üçüncü kurbandır.
Görünüşe göre muhalif milletvekili Geoff Armstrong,
bir yangında kapana kısılmış, kurtarılmayı beklemek yerine ölüme atlamayı seçmiştir. Ancak böyle sağcı bir milletvekilinin yoksul, farklı kültürlerde insanların yaşadığı
Maudling Sosyal Konutları'nda ne işi vardır?
Meave ve ondan kıdemli meslektaşı Derwent, enkazı incelerken herkesin sakladığı bir şey varmış gibi görünen on birinci kattaki sırları ortaya çıkartır.

Kerrigan, akıllı ve ilginç mizah anlayışıyla okuyucunun güvenini kazanmak için kararlı bir kahramandır. “Tüm çareler tükendiğinde, gerçeği söyleyin.”
Oprah’s Book Club
464 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Maeve Kerrigan dedektifinin izini sürdüğü bir cinayet. Çok katlı bir binada gerçekleşen yangınının sonucu arama yapılır. Ve 11. Katın kapısı kilitli olarak saptanır. Açıldığında içeride ceset bulunur ve sürükleyerek giden bir anlatım söz konusudur. Güzel bir polisiye kitap okumak tercihiniz ise Jane Casey okumanız şiddetli tavsiyemdir :))
464 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Kurguyu yine çok beğendim . 6. Kitap ama hepsinin kurgusu birbirinden güzel.seride sona yaklaşıyorum ama nedense bitecek diye üzülmüyorum. Evet kurgular güzel, kitaplar sürükleyici lakin bir yerden sonra kendini tekrar ediyor. Bu serinin kitapları peş peşe okumamalı bence. Ama her şeye rağmen çok güzeller.
464 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
11. Kat, Jane Casey’in Maeve Kerrigan serisinin 6. kitabı. Serinin okuduğum önceki kitaplarına inceleme yazmamıştım, ama bu kitap için düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Maeve Kerrigan, Londra Polis Teşkilatında çalışan başarılı, hırslı, işini en iyi şekilde yapmaya çalışan (ara sıra hatalar yapsa da) genç bir dedektiftir. Erkek egemen bir çalışma ortamının tüm zorluklarıyla karşılaşması da başka bir sıkıntısı...

Kitabın konusuna gelince; Maudling Sosyal Konutlarında bulunan bir apartmanın 11. Katında meydana gelen yangın sonrasında, dairede kilitli kalarak yanmış iki ceset ve binadan atlayarak feci şekilde hayatını kaybeden bir muhalif milletvekili...
Yazar bu kitabında çok fazla karakter kullanmış, biraz kafa karıştırıcı olmuş ama kurgu çok başarılı bana göre..
Kitabı okurken hiç sıkılmaya vaktim olmadı, bir an önce işlerimi bitirip kitaba devam edeyim modundaydım :))

Serinin önceki kitaplarını okuyanlar için bir küçük spoi vereyim :)))
Bizim güzel dedektife hayatını zindan eden, her an nefesini ensesinde hissettiği bir sapığı var Chris Swain. Kitabın sonunda sizi bir sürpriz bekliyor...

Güzel bir polisiye romandı, ben beğendim. Keyifle okuyun...
464 syf.
·14 günde·9/10 puan
Güzeldi serinin 6. Kitabı da serinin diğer kitapları gibi iyiydi ama şimdi beni merak aldı Sawin yakalandı Mave’nin gerginlik bitti ama serinin bir sonraki kitabında ne olacak. Umarın en kısa sürede başlarım. Rob dan umudu kestik. Derwent ne olacak? Mave bu suçluluk duygusunu yenebilecek mi? Bir sürü soru soru soru bakalım 🤔 ne olacak.
464 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Efsanevi bir kitap değil. Ama kendini merak ettirme unsuru yüksek. Yazarın diğer kitaplarını okuyan kişiler daha çok anlıyordur bence. Her ne kadar diğer kitapları ile bağlantılı olmadığı ifade edilse bile bence yazarın diğer kitaplarını okumak kitabı daha anlaşılır kılacaktır. Ana olaydan farklı olay vardı. Neden ana olaydan farklı bir olay yazılma gereği duyuldu bilmiyorum ama bence çok gereksizdi. Akıcılığı önlediğini düşünüyorum. Polisiye ve gerilim türü sevenlerin zevkle okuyacağı bir yazar ama benim gibi bu kitapla başlamayın .
464 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Jane Casey benim en sevdiğim yazarlardan biri.Çıkar çıkmaz okuduğum bu kitabı da beni hayal kırıklığına uğratmadı.
Yazar bu son kitabında bir yandan cinayet soruşturması yaparken, bir yandan da aile içi şiddete yer vermiş.Bundan da anlaşılacağı gibi sadece ülkemizde değil, dünya genelinde kadın her zaman ikinci sınıf kategoride görülmekte.
11.Kat, dedektif Meave Kerrigan serisinin 6.kitabı.Kitabın ön sayfasında yazarın bir notu var.Seriden bağımsız olarakta okunabileceğini belirtmiş.Yazarın bu kitabını merak ediyorsanız,seri ile bağlantılı görünsede bir sorun teşkil etmiyor, okuyabilirsiniz.
Seri sıralaması şu şekilde
1-5.Kurban
2-Acımasız
3-Sessiz Kurban
4-Parafili
5-Sakın Hata Yapma
6-11.Kat
Yalnız şunu belirtmeden geçemeyeceğim; Jane Casey'e gözlemlediğim kadarıyla bir önyargı oluşmuş.Casey okuyorum dediğimde birkaç kişi (bu yazarı hiç okumadığı halde) burun kıvırıp 'ha o mu 'diye nedense anlam veremediğim bir tavır sergilemekte.Sanırım yayınevi ile alakalı.Eğer Pegasus,Altın,Doğan tarafından basılsaydı satış rakamları çok farklı olurdu diye düşünüyorum.
Bence bu yazara bir şans verin, pişman olmazsınız...
464 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Jane Casey okuyalı neredeyse 3 yıl olmuş, artık zamanı geldi diye düşünerek ilk olarak (tersten başlama huyumla) 4. Maeve Kerrigan serisi okumuştum ve şimdi de 6. Maeve Kerrigan serisini geride bıraktık. En son 1. Maeve Kerrigan kitabını okuyarak da bitiririz.
Maeve Kerrigan aslında çok sık okuduğum Harry Bosch’un Londra şubesi gibi birisi. Başarılı, hırslı ve tam bir işkolik. Desenize şuna ‘Oğlak’ burcu diye.
Konu olarak da Maudling Sosyal Konutlarına ait bir apartmanın 11. Kat’ında meydana gelen yangın, yanmış iki ceset ve binadan atlayıp ölen biri ki o kişi (Geoff Armstrong) bir milletvekili. Bilmemiz gereken ana karakterler olarak bunları söyleyebilirim, okurken karşınıza 350 tane farklı karakter çıkacağı için ne olduğunu biraz bilerek okumak, karışıklığı engelleyecektir.
Parafili romanında oldukça olumsuz düşünmüştüm ve bu olumsuzluk yazara yaklaşık 3 yıl ara vermeme neden oldu. Peki, bu romandan sonra ne düşünüyorum? Kitaba adını veren ve yangının kaynağı olan küçük ateş. Tüm ipuçları aslında ikinci bölümde tek paragrafta veriliyor ve hızlı okur geçerseniz bunu görmez ve kitabın sonuna giderseniz. Görürseniz geçmiş olsun. Salı akşamı saat 17:21’de başlayan küçük bir yangın ve yangının sebebi olarak koltuğunda uyuyakalan Carl Bellew’in dalgınlığını görünce olayı çözüyorsunuz. Bu yüzden geçmiş olsun dedim işte.
Kesinlikle bu sefer daha olumlu düşünüyorum. Bekleyemedim, uykumu böldüm, kitabı tamamladım ve tekrar uyuyorum. Keyifli okumalar, mutlu günler diliyorum..
464 syf.
·5 günde·10/10 puan
Serinin altıncı kitabı artık karakterlerin de yaşadıklarından sonra değişime uğrayan kişilikleriyle beraber yazarın da ustalığını ortaya seriyor.
Jane casey kitaplarında tek bir olay örgüsü yok iç içe geçmiş,sorudan soru çıkaran bir sistem mevcut. Olayları çözerken yeni bir olayla karşılaşıp yeni bir “haydaa”çekiyorsunuz sonu çok entersan değildi ama öyle akıcıydı ki yaşatıyordu kitabı dedektifimiz kerriganı ilk kitaptan hatırlıyorum da sesiz,kendini göstermek için fırsat bekleyen sadece iş düşünen biriyken bu kitapta kendinden emin, net ve cesur bir kadın var kırık ama güçlü bir kadın.. meave’i seviyorum en yakın zamanda sonraki kitapta görüşmek üzere ve jane casey kesinlikle daha bilinmeyi sevinmeyi hak eden bir yazar..kalemine kuvvet diler devamını beklerim
464 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Serinin en iyi kitaplarından biriydi diyebilirim. Diğer kitaplarda katile dair tahminlerim olduysa da bu kitapta pek olmadı. Ah Maeve neler çektin anam ya. Kitabın sonlarına doğru Dewrent ile yaşadıkları kahkaha atmama neden olurken kızın hayatını mahveden o pisliğe olanlar oh dedirtti. Genel anlamda ne desem bilemedim. Kitap güzeldi. İlk başlarda sıkılsam da sonları sürükleriyic geldi bana. Pek çok yazım yanlışları vardı inkar edemem şimdi. Haricinde güzeldi ya sevdim.
464 syf.
·3 günde·7/10 puan
11. KAT / JANE CASEY
Kuzey Londra’daki 11 katlı bir binada çıkan yangın ortalığı kasıp kavurmuştur.Yangının başlangıcı olarak onuncu kat gösterirken bir üst katta kilitli dairede küle dönen iki ceset akılları karıştırır.Öte yandan polis için önemli olan ise milletvekili George Armstrong’ un da o binada olup kurbanlardan biri olmasıdır.Yangından kurtulamayıp atlamayı seçen adamın olmaması gereken bir bölgede ne işi olduğu ise sır konusudur.Kaza, kundaklama, cinayet... Bu binada oturan insanların suça meyili oldukça fazla ve her dairenin ardında kalan kapıda pislikler gizlidir.Meave Kerrigan ve Josh Derwent enkazın ardında bıraktığı sessiz cevapları izleyerek gizemi çözmeye çalışır.Herkesin kendine sakladığı sırlarını ortaya dökmek kolay olmayacaktır.
•••
Serinin 6. kitabında olaylar oldukça gizemliydi.Diğer kitaplara göre kurgu biraz daha çetrefilliydi.Ama karakterler o kadar rayından çıktı ki açıkçası bu seriyi okumak artık içimden gelmiyor.Elimde kalanları okuyup yazarı bırakmayı düşünüyorum.Benim için kurgu kadar karakterlerin tutarlılığı, sağlamlılığı ve devamlılığı da önemli.ilk üç kitaptan sonra resmen çürük tahta gibiler.Nereye dokunsan çöküyorlar.Yazarın cidden amacını anlayamıyorum.O kadar iyi başlayıp karakterleri bu kadar dağıtmasını neye bağlayacak onu merak ederek okumaya devam ediyorum.Bu arada bir önceki kitapta Meave için Derwent ile ol, o senin hakkından gelir demiştim.Çok yanlış düşünüyormuşum yazık benim serseri Josh’ıma o daha iyilerine layık Meave de kimmiş Sen mümkünse yalnız kal Kerrigan Allah aşkına erkek ırkından uzak dur tatlım rica ediyorum
464 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Jane Casey bu kitabında da yine gerilim dozu yüksek fakat fazla kan,maktul ve olay içermeyen konusuyla oldukça keyifli bir iş çıkartmış. Maeve Kerrigan serisinin devamı niteliğinde fakat bu kez sıralamaya çok takılmadan da okuyabilirsiniz.En büyük farklardan birisi Dave Gurney yerine görevi devralan Una Burt'un olması,Derwent ile çalışmaya devam etmesi ve Rob'un bu kez hikayede yer almaması gösterilebilir.Konusuna gelince;Maulding Sosyal Konutlarında çıkan yangın,4 ölümle sonuçlanan fakat olay mahalinde bulunan bir siyasetçinin durumunun cinayet şüphesini de uyandırması ile olay dahil olan Una Burt ve ekibinin her zaman ki titiz çalışması-daha net bir ifade ile Maeve'nin dikkati -katilin bulunmasını sağladı.Olayın bir kaza sonucu meydana geldiği ve şüphelinin tahmin edilmesi zor birisi çıktığını da eklemekte fayda var. Kerrigan'ın azılı belalısı Chris Swain ile de tekrar karşılaşıyoruz.Sonunun böyle biteceğini aklıma getiremediğim doğru.Romanın tek eksiği bence Maeve Kerrigan ve Rob aşkı.Diğer kitaplarda okumaktan hoşlandığım bölümlerdi.Yeni kitapları dahil okumadığım sanırım iki kitabı kaldı.Okumaya başlanacak ise 5.Kurban ile başlanmasını tavsiye ederim.
Kadın onun tanrıçasıydı.
Bunu kadına söylemeyi aklında tutması gerektiğini düşündü.
Tanrıçam. Bundan hoşlanacaktı.
Jane Casey
Sayfa 27 - OLİMPOS YAYINLARI
“Bir çocuğun ölmesinde feci, hiçbirimiz için kesinliği asla azalmayacak acı bir şey vardı. Bu kadar üzüntü verici başka bir şey yoktu. Asla düzeltemeyeceğimiz bir haksızlıktı. Vahşice şartlar altında çocuğu ölmüş biri için adalet diye bir şey yoktu. Hiçbir ceza böyle bir ölümün sorumlusu olan kişi için yeterince ağır değildi.”
John Grey “Zamanı olsaydı neler başarabileceğini asla bilemeyeceğiz.” dedi. “Ah şey. Dedikleri gibi, c’est la vie*.”
İnsanlar başlarına gelen acı olayların üstesinden gelmek zorundaydı. Deneyimlerime göre, hiç kimse hayattan yara almadan kurtulamıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
11. Kat
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 6
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059609579
Kitabın türü:
Orijinal adı:
After The Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
KUNDAKLAMA MI, KAZA MI, YOKSA CİNAYET Mİ?
Kuzey Londra’daki yüksek katlı bir apartmanı kasıp kavuran yangının ardından, on birinci kattaki bir daireye kilitlenmiş iki ceset bulunur. Ancak dedektif Maeve Kerrigan ve cinayet ekibinin olay mahallinde olmasının sebebi üçüncü kurbandır.
Görünüşe göre muhalif milletvekili Geoff Armstrong,
bir yangında kapana kısılmış, kurtarılmayı beklemek yerine ölüme atlamayı seçmiştir. Ancak böyle sağcı bir milletvekilinin yoksul, farklı kültürlerde insanların yaşadığı
Maudling Sosyal Konutları'nda ne işi vardır?
Meave ve ondan kıdemli meslektaşı Derwent, enkazı incelerken herkesin sakladığı bir şey varmış gibi görünen on birinci kattaki sırları ortaya çıkartır.

Kerrigan, akıllı ve ilginç mizah anlayışıyla okuyucunun güvenini kazanmak için kararlı bir kahramandır. “Tüm çareler tükendiğinde, gerçeği söyleyin.”
Oprah’s Book Club

Kitabı okuyanlar 648 okur

  • Bet
  • Gülizar ilgen
  • kahvelikitaplaar
  • çağlar tuanna cesur
  • Fatmanur Turan
  • partenogenezleştiremediklerimizdenmişçesine
  • Mahpeyker
  • İlkay GÜNEL
  • ekiin
  • Rumeysa Nur EŞMELİ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.6
13-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%10.7
25-34 Yaş
%35.7
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%17.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.7
Erkek
%19.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27 (53)
9
%20.4 (40)
8
%27 (53)
7
%15.3 (30)
6
%5.6 (11)
5
%0.5 (1)
4
%2.6 (5)
3
%1.5 (3)
2
%0
1
%0