5. Kurban Maeve Kerrigan Serisi 1

7,6/10  (64 Oy) · 
143 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.316 gösterim
Seni Yanarken İzlemek İsteyen Bir Seri Katil Var...

Medya ona Ateşçi diyor. Acımasız katil Londra'nın tenha köşelerinde kurbanlarını öldüresiye dövdükten sonra vücutlarını ateşe veriyor. Dört kadın öldü. Ve şimdi beşinci kurban bulundu...

Maeve Kerrigan hırslı bir dedektif ve cinayet masasında isim yapmaya kararlı. Çalışma arkadaşları onun duygusal yönünü zayıflık olarak kabul ediyorlar. Maeve'in son kurban Rebecca hakkında onun acı içindeki ailesi ve dostlarından öğrendikleri arttıkça katili bularak adalete teslim etme azmi de o kadar artıyor.

Ama bütün kanıtların yanarak küllere karıştığı olaylarda kimsenin görmediği bir katil nasıl yakalanır?

İngiltere'de satışa çıktığı ilk hafta en çok satan kitaplar arasına giren 5. Kurban son sayfaya kadar elinizden bırakamayacağınız bir psikolojik gerilim.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786055433574
 • Orijinal Adı:
  The Burning
 • Çeviri:
  Selin Yurdakul
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:

Olumsuz eleştirileri okuyup bir de ben deneyeyim dediğim yazar ve kitap..

Gerilim gerçekten de düşük çıktı. Bunu bilerek okumaya başlamama rağmen yine de zorla bitirdim. Bunun da bir sınırı olmalı bence. Katili çok çok önceden tahmin edebildiğim gibi, anlatım da vasat kalmış.
(Buna bir örnek olarak bazı Agatha Christie kitaplarında sonucu tahmin etmeme rağmen kitap yine de sonuna kadar heyecanla okutuyor kendini. İşte anlatım kalitesinin kendini belli etmesi. Tabi koskoca Christie'yi bu yazarımızla kıyaslayacak değilim.)

Ayrıca, anlatıcı da değişiyor. Bakın bu güzel bir tarz, ama yapabilmekte önemli. Anlatıcıyı değiştiriyorsan okuru tamamen bir önceki moddan çıkarıp yeni anlatıcıya odaklaman gerekir. Bu da olmamış malesef.

Görüşlerin hep mi olumsuz diye soracak olursanız. Beğendiğim tek şey kapak resmi oldu sanırım.
Polisiyede üst sınıf yaşanacak bir kitap değil. Yeni başlayan için de fena bir kitap değil.

K. K 
22 May 18:31 · Kitabı okudu

İncelemeyi unuttuğum kitap. Allah'tan dostum hatırlattı da şu an inceliyorum.

Hem dedektifin iç dünyasını/hayatını anlatıp hem bi seri katilin anlatıp hem de başka bi cinayeti anlatabildiğim için yazarı ayakta alkışlıyorum. Bu kitabı okurken hem ürperdim hem güldüm hem üzüldüm hem acıdım hem de merak duygusunun doruklarına yaşadım. Gerek Louise gerek dedektif olsun karakterler başarıyla işlenmiş ve iyi saklanmış. Okumanızı öneririm.

Sinem Atılgan 
23 Haz 22:47 · 6/10 puan

SPOİ İÇERİR.
Seneryo güzel. Ama baştan kurgulandığını düşünmüyorum. Yani yazar sonuna kadar yazmış yazmış sonra demiş ki 'ee ben katili unuttum'. Ve sonu felaket.
Tamam katil o kişi olabilir ama sen onun kafasının içindekileri de bize yazıyorsun. Onun kafasının içi bile masumken biz onun nasıl katil olduğuna inanılalım?
Cinayet romanlarının temeli katil ve bu kitapta katil çok yanlış tasarlanmış olsa bile 6 yıldız verdim çünkü dedektifimiz 'kusursuz' değil. Bizim gibi düşünen biri.
Seriyi bitirmeyi düşünüyorum ve umarım diğer kitaplarını aldığıma pişman olmam.

Librarian 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Romanda yazı ve olaylar akışını beğendiğim için okumayı bırakmadım. Ama genel olarak baktığınızda oldukça vasat bir polisiye idi. Konu çoook sıradandı. Çok uzun olmayan bir zaman dilimine yayılmış şekilde aynı canilikle 4 kadın öldürülür. Cinayetlerin gerçekleşme şekli o denli izsizdir ki emniyet ekibi çaresiz biçimde olayları çözmekten oldukça uzaktadır. Ekibin üzerindeki gerilim gittikçe artarken 5.kurbanın ihbarı gelir ve böylece olaylar hareketlenir.Emniyetteki erkek hegamonyası içinde tutunmaya ve kendini ispat etmeye çalışan kadın dedektif Maeve'nin aynı zamanda özel yaşamını da gözden geçirmesine neden olan bir tempoyla olayların üzerine gidişi ile gizem perdeleri yavaş yavaş aralanır.
Maeve'nin ağzından anlatılan hikayeye yazarın belki de kasıtlı bir şekilde başka isimlerin de gözünden anlatışlar eklemesi bence anlamsız olmuş. Sırf bu yüzden daha 5.kurbanın bulunmasının ardından benim tarafımdan katil tespit edilmişti ve bir polisiye romanda en haz etmediğim şey de ne yazık ki bu gizemsizliktir. Hele romanın sonu tam bir fiyaskoydu. Yazar biraz özel hayat biraz empati derken romanın sonunu resmen "amannnn bitiversin de yeter" tarzında kapatmıştı. Zaman kaybıydı kısacası.

ozge 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın gerilim düzeyi düşük, katili ilk sayfalardan itibaren tahmin edebiliyorsunuz. Bu da okurken biraz ilginizi ve tempoyu düşürüyor. İlk kez bir cinayet romanında olayları 2 farklı kişinin ağzından anlatan bir kitap okudum. Bu yazım tarzı dikkat dağıtıcı olabiliyor. Hikayenin akışı açısından bu yöntemin çok fazla önemi yoktu bence, ama yazar nedense böyle bir yöntem uygulamak istemiş. Aynı anda 2 katile ait cinayetlerin çözülmeye çalışılması da okumayı zorluyor. Kurbanlarını yakarak ve vahşice öldüren Ateşçi lakaplı bir serikatilin tespit edilen 4 kurbanı vardır. Polis onu yakalamaya çalışırken Ateşçiyi taklit eden bir katil daha ortaya çıkar . Kitap polisin cinayetlerin izini sürmesini anlatıyor.

fazi 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu tür romanları çok okuyan birisi olarak, 5. Kurban bana fazla etkileyici gelmedi. Serinin diğer kitapları için de bu fikrim geçerli. Seriye başlamışken bitirmek istedim tüm kitapları. Ilk kez gerilim romanı okuyacaklar varsa bu roman okunabilir. Ancak çok okumuş ve yeni şeyler bekliyorsanız başka kitap denemelisiniz derim..

Beren Büyükçolak 
Dün 16:29 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın sonuna geldiğimde aklıma kazınan ilk cümle: "Ne olursa olsun, bu size ne kadar cazip gelirse gelsin, asla kimseye yalvarmayın"dı...

ÖNDER SEZGİN 
17 Eyl 04:35 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap genel anlamda ne çok iyi ne de çok kötü.Yeni okuyacaklar için ideal.Kitap,Sizi alıp bir türlü olayların içerisinde sürüklemiyor,tam sürükleyecek bu sefer kesin diyorsunuz derken saçma sapan muhabbetlerle soğutuyor ortamı.İyi bir okuyucuysanız sonradan olanları da pek merak etmiyorsunuz.Dediğim gibi yeni başlayacaklar için ideal.Olaylar yavaş yavaş gelişiyor ve on gün bile okumaya ara verseniz yaşanan olayları kafanızda rahatlıkla tutabiliyorsunuz.

Su Polat 
06 Haz 20:43 · Kitabı okudu · 29 günde · 3/10 puan

Cinayet fanatiği olarak kitabı hiç sevmedim. Sırf kitapları yarım bırakamadığım için okudum fakat okuduğuma değmedi.Kitabın serisi varmış onları okumadım ama pek bir şey kaybedeceğimi zannetmem.

UĞUR KYDG 
12 Tem 03:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cok elestiri aldi ama bu kitabin seri oldugunu ve 4 kitaptan olustugunu hesaba katmak gerek yinede polisiye kitaplarina yeni baslayacaksaniz uygun bir kitap tavsiye ederim

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

Hira Çözeli 
21 Ağu 01:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanın sadece 'lütfen' ve 'teşekkür ederim' le neler başarabileceğini görmek gerçekten olağanüstüydü.

5. Kurban, Jane Casey5. Kurban, Jane Casey
ozge 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae '' Godley, arkamdaki duvarda asılı duran çerçeve içindeki posterde yazan cümleyi okudu. ''burası ölümün ,yaşayanlara yardım etmekten zevk aldığı yerdir. '' Buyazı , gittiğim her morgda,mutlaka bir yerlerde yazılı durur. Fena bir bakış açısı değil, öyle değil mi?

5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 115)5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 115)
Tuncay YILDIRIM 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir dedektif için en iyi soru, cevabını zaten bildiğin sorudur çünkü bazen yalanlar, gerçeklerden daha aydınlatıcı olabilir.

5. Kurban, Jane Casey5. Kurban, Jane Casey
H. Deniz Çelik 
14 Şub 17:12 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Hiç locus est ubi mors gaudet succurrere vitae "
Godley, arkamdaki duvarda asılı duran çerçeve içindeki posterde yazan cümleyi okudu. "Burası ölümün, yaşayanlara yardım etmekten zevk aldığı yerdir. Bu yazı, gittiğim her morgda, mutlaka bir yerlerde yazılı durur. Fena bir bakış açısı değil, öyle değil mi? "

5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 115 - Olimpos yayıncılık)5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 115 - Olimpos yayıncılık)

"Evine git" dedi hemen. "Kapısını çal. Nerede oturduğunu biliyorsun öyle değil mi? Bugünlerde insanlar bütün zamanlarını e-postalarla, telefonlarla, mesajlarla geçiriyorlar, kimse yeteri kadar yüzuüze zaman geçirmiyor."

5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 49)5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 49)