5. Kurban Maeve Kerrigan Serisi 1

7,5/10  (79 Oy) · 
175 okunma  · 
65 beğeni  · 
2.935 gösterim
Seni Yanarken İzlemek İsteyen Bir Seri Katil Var...

Medya ona Ateşçi diyor. Acımasız katil Londra'nın tenha köşelerinde kurbanlarını öldüresiye dövdükten sonra vücutlarını ateşe veriyor. Dört kadın öldü. Ve şimdi beşinci kurban bulundu...

Maeve Kerrigan hırslı bir dedektif ve cinayet masasında isim yapmaya kararlı. Çalışma arkadaşları onun duygusal yönünü zayıflık olarak kabul ediyorlar. Maeve'in son kurban Rebecca hakkında onun acı içindeki ailesi ve dostlarından öğrendikleri arttıkça katili bularak adalete teslim etme azmi de o kadar artıyor.

Ama bütün kanıtların yanarak küllere karıştığı olaylarda kimsenin görmediği bir katil nasıl yakalanır?

İngiltere'de satışa çıktığı ilk hafta en çok satan kitaplar arasına giren 5. Kurban son sayfaya kadar elinizden bırakamayacağınız bir psikolojik gerilim.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786055433574
 • Orijinal Adı:
  The Burning
 • Çeviri:
  Selin Yurdakul
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
03 Oca 22:21 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir süredir kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplardan biriydi. Olumsuz incelemeler dikkatimi çekti ve okumaya karar verdim. Heyecan ve aksiyon dozu biraz düşük olmakla birlikte, kitaba haksızlık edildiğini düşünüyorum. Güzel bir kitap aslında. Konusuna gelince; Londra'da dört genç kadın belli aralıklarla vahşice öldürülüp, cesetleri yakılmış bir halde bulunur. Beşinci bir kurbanın bulunmasıyla olayların seyri bir anda değişir.

Olumsuz eleştirileri okuyup bir de ben deneyeyim dediğim yazar ve kitap..

Gerilim gerçekten de düşük çıktı. Bunu bilerek okumaya başlamama rağmen yine de zorla bitirdim. Bunun da bir sınırı olmalı bence. Katili çok çok önceden tahmin edebildiğim gibi, anlatım da vasat kalmış.
(Buna bir örnek olarak bazı Agatha Christie kitaplarında sonucu tahmin etmeme rağmen kitap yine de sonuna kadar heyecanla okutuyor kendini. İşte anlatım kalitesinin kendini belli etmesi. Tabi koskoca Christie'yi bu yazarımızla kıyaslayacak değilim.)

Ayrıca, anlatıcı da değişiyor. Bakın bu güzel bir tarz, ama yapabilmekte önemli. Anlatıcıyı değiştiriyorsan okuru tamamen bir önceki moddan çıkarıp yeni anlatıcıya odaklaman gerekir. Bu da olmamış malesef.

Görüşlerin hep mi olumsuz diye soracak olursanız. Beğendiğim tek şey kapak resmi oldu sanırım.
Polisiyede üst sınıf yaşanacak bir kitap değil. Yeni başlayan için de fena bir kitap değil.

Sinem Atılgan 
23 Haz 2017 · 6/10 puan

SPOİ İÇERİR.
Seneryo güzel. Ama baştan kurgulandığını düşünmüyorum. Yani yazar sonuna kadar yazmış yazmış sonra demiş ki 'ee ben katili unuttum'. Ve sonu felaket.
Tamam katil o kişi olabilir ama sen onun kafasının içindekileri de bize yazıyorsun. Onun kafasının içi bile masumken biz onun nasıl katil olduğuna inanılalım?
Cinayet romanlarının temeli katil ve bu kitapta katil çok yanlış tasarlanmış olsa bile 6 yıldız verdim çünkü dedektifimiz 'kusursuz' değil. Bizim gibi düşünen biri.
Seriyi bitirmeyi düşünüyorum ve umarım diğer kitaplarını aldığıma pişman olmam.

müset doğan 
10 Oca 09:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın ilk okuduğum kitabı.Polisiye ve gerilim okuyucusu olarak çok fazla etkilendiğim söylenemez. Fakat okurken de yarım bıraktığımda acaba ne oldu diye ertesi günü merakla beklediğim de doğrudur.Bazı yerler anlamsız şekilde uzatılmış.Yani kimi zaman bunu bu kadar yazmanın ne gereği vardı dediğim noktalar oldu.Kitap hem dedektifin hem de katilin ağzından anlatılmış.Kısmen bazı yerlerde kopukluklar vardı.Dedektif Maeve'li kısmı okurken Louise ne yaptı acaba diye düşündüğüm dakikalar da yaşadım.Okumaya değer olduğu kanaatindeyim.

K.K 
22 May 2017 · Kitabı okudu

İncelemeyi unuttuğum kitap. Allah'tan dostum hatırlattı da şu an inceliyorum.

Hem dedektifin iç dünyasını/hayatını anlatıp hem bi seri katilin anlatıp hem de başka bi cinayeti anlatabildiğim için yazarı ayakta alkışlıyorum. Bu kitabı okurken hem ürperdim hem güldüm hem üzüldüm hem acıdım hem de merak duygusunun doruklarına yaşadım. Gerek Louise gerek dedektif olsun karakterler başarıyla işlenmiş ve iyi saklanmış. Okumanızı öneririm.

Librarian 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Romanda yazı ve olaylar akışını beğendiğim için okumayı bırakmadım. Ama genel olarak baktığınızda oldukça vasat bir polisiye idi. Konu çoook sıradandı. Çok uzun olmayan bir zaman dilimine yayılmış şekilde aynı canilikle 4 kadın öldürülür. Cinayetlerin gerçekleşme şekli o denli izsizdir ki emniyet ekibi çaresiz biçimde olayları çözmekten oldukça uzaktadır. Ekibin üzerindeki gerilim gittikçe artarken 5.kurbanın ihbarı gelir ve böylece olaylar hareketlenir.Emniyetteki erkek hegamonyası içinde tutunmaya ve kendini ispat etmeye çalışan kadın dedektif Maeve'nin aynı zamanda özel yaşamını da gözden geçirmesine neden olan bir tempoyla olayların üzerine gidişi ile gizem perdeleri yavaş yavaş aralanır.
Maeve'nin ağzından anlatılan hikayeye yazarın belki de kasıtlı bir şekilde başka isimlerin de gözünden anlatışlar eklemesi bence anlamsız olmuş. Sırf bu yüzden daha 5.kurbanın bulunmasının ardından benim tarafımdan katil tespit edilmişti ve bir polisiye romanda en haz etmediğim şey de ne yazık ki bu gizemsizliktir. Hele romanın sonu tam bir fiyaskoydu. Yazar biraz özel hayat biraz empati derken romanın sonunu resmen "amannnn bitiversin de yeter" tarzında kapatmıştı. Zaman kaybıydı kısacası.

ozge 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın gerilim düzeyi düşük, katili ilk sayfalardan itibaren tahmin edebiliyorsunuz. Bu da okurken biraz ilginizi ve tempoyu düşürüyor. İlk kez bir cinayet romanında olayları 2 farklı kişinin ağzından anlatan bir kitap okudum. Bu yazım tarzı dikkat dağıtıcı olabiliyor. Hikayenin akışı açısından bu yöntemin çok fazla önemi yoktu bence, ama yazar nedense böyle bir yöntem uygulamak istemiş. Aynı anda 2 katile ait cinayetlerin çözülmeye çalışılması da okumayı zorluyor. Kurbanlarını yakarak ve vahşice öldüren Ateşçi lakaplı bir serikatilin tespit edilen 4 kurbanı vardır. Polis onu yakalamaya çalışırken Ateşçiyi taklit eden bir katil daha ortaya çıkar . Kitap polisin cinayetlerin izini sürmesini anlatıyor.

fazi 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu tür romanları çok okuyan birisi olarak, 5. Kurban bana fazla etkileyici gelmedi. Serinin diğer kitapları için de bu fikrim geçerli. Seriye başlamışken bitirmek istedim tüm kitapları. Ilk kez gerilim romanı okuyacaklar varsa bu roman okunabilir. Ancak çok okumuş ve yeni şeyler bekliyorsanız başka kitap denemelisiniz derim..

Beren Büyükçolak 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın sonuna geldiğimde aklıma kazınan ilk cümle: "Ne olursa olsun, bu size ne kadar cazip gelirse gelsin, asla kimseye yalvarmayın"dı...

ÖNDER SEZGİN 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap genel anlamda ne çok iyi ne de çok kötü.Yeni okuyacaklar için ideal.Kitap,Sizi alıp bir türlü olayların içerisinde sürüklemiyor,tam sürükleyecek bu sefer kesin diyorsunuz derken saçma sapan muhabbetlerle soğutuyor ortamı.İyi bir okuyucuysanız sonradan olanları da pek merak etmiyorsunuz.Dediğim gibi yeni başlayacaklar için ideal.Olaylar yavaş yavaş gelişiyor ve on gün bile okumaya ara verseniz yaşanan olayları kafanızda rahatlıkla tutabiliyorsunuz.

3 /

Kitaptan 18 Alıntı

Güler Bilkay Aygün 
03 Oca 16:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ev içi şiddet kurbanlarının, başlarına gelenleri saklamaya çalışması oldukça yaygın görülen bir durumdur.

5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 329)5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 329)
Güler Bilkay Aygün 
01 Oca 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir cinayet davasında kurbanın özel hayatı diye bir şey yoktur.

5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 96)5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 96)
Güler Bilkay Aygün 
03 Oca 21:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Görüntünü, konuşma şeklini, davranışlarını, her şeyini değiştirebilirsin- ama gerçekte ne olduğundan hiçbir zaman kaçamazsın.

5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 533)5. Kurban, Jane Casey (Sayfa 533)
Hira Çözeli 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanın sadece 'lütfen' ve 'teşekkür ederim' le neler başarabileceğini görmek gerçekten olağanüstüydü.

5. Kurban, Jane Casey5. Kurban, Jane Casey
2 /