5. Kurban (Maeve Kerrigan Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,4bin
Gösterim
Adı:
5. Kurban
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 1
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055433574
Orijinal adı:
The Burning
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Seni Yanarken İzlemek İsteyen Bir Seri Katil Var...

Medya ona Ateşçi diyor. Acımasız katil Londra'nın tenha köşelerinde kurbanlarını öldüresiye dövdükten sonra vücutlarını ateşe veriyor. Dört kadın öldü. Ve şimdi beşinci kurban bulundu... 

Maeve Kerrigan hırslı bir dedektif ve cinayet masasında isim yapmaya kararlı. Çalışma arkadaşları onun duygusal yönünü zayıflık olarak kabul ediyorlar. Maeve'in son kurban Rebecca hakkında onun acı içindeki ailesi ve dostlarından öğrendikleri arttıkça katili bularak adalete teslim etme azmi de o kadar artıyor. 

Ama bütün kanıtların yanarak küllere karıştığı olaylarda kimsenin görmediği bir katil nasıl yakalanır? 

İngiltere'de satışa çıktığı ilk hafta en çok satan kitaplar arasına giren 5. Kurban son sayfaya kadar elinizden bırakamayacağınız bir psikolojik gerilim. 
(Tanıtım Bülteninden)
544 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Jane Casey klasiği
Sanırım çok fazla polisiye tarzı kitap okuduğum için beklentilerim çok yüksek.

Casey kurgulamasını güzel ve akıcı bir şekilde yapmış evet okudukça belli bir noktaya kadar merak ediyorsunuz fakat bu tarz kitaplar okumayı seviyorsanız katilin kim olduğunu çok net görebilirsiniz..

dili her zaman olduğu gibi akıcı kolay ve içine çekici...

Ama keşke sonda ki mektup o kadar uzun olmasaydı boğuluyorum sandım oku oku bitmedi...
Çok başarılı diyemem ama okunacak kitaplar arasında olduğu kesin...
544 syf.
·1 günde·8/10 puan
Çocuk olmak vardı yahuu.. Bugün misafirlikte aşırı sıkılınca bari şu kitabı inceleyeyim dedim.Tabi çocuklarla kaynaşınca bu saatlere kaldı.Neyse hadi bi kaç satır karalayalım..
Dedektif olacak kadınmışım bee diyorum her polisye okuduğumda.:D Öncelikle casey i keşfetmemi sağlayan oda arkadaşım Gonca’ya teşekkür ediyorum..

Polisiye romanlar her zaman ilgi alanım olmuştur.Ahmet Ümit ile başlamıştım bu serüvene.Okudukça kim işledi bu cinayetleri kendime sormadan edemiyordum.Sürekli merak gizem..Merak kitabı bir çırpıda okumanızı sağlıyor zaten.
Kıskançlığın bir arkadaşlığı nasıl bitirdiğini,bir canı nasıl aldığına tanık olacaksınız.Yazar katili ele veriyor. Ben zorlanmadım tahmin etmekte.İp uçlarını gördüğünüzde sizinde tahmin etmeniz zor olmayacaktır. Sondaki mektup olayı biraz beni ikilemde bırakmadı değil ?Gerçek hayatta bir katil böyle bir itirafta bulunabilir mi bilmiyorum.Güzel bir seriye benziyor. İlk kitabı beğendim.Tavsiyemdir. İyi okumalar..
544 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabı set halinde incelemeden almıştım. Arka kapağını okuyunca kafamda oluşturduğum okuma sırasınin en sonlarına ittim. Çünkü oldukça fazla polisiye gerilim okuduğum için seri katil olayları artık kabak tadı vermeye başlamıştı. Bir şekilde kitaba başladım. Beklentim düşüktü, pek beğenmeyeceğim düşüncesiyle okumaya başladığımda ilk 100 sayfayı zorla okudum diyebilirim. Ama bu zorluk benim ön yargımdan kaynaklanıyordu. Derken kitap beni içine çekmeye başladı. Seri katil hikayesi sandığım kitap cok farklı bir yerden girmişti. Kitabin kalan bölümlerini büyük keyif ve merakla okudum. Benim icin yeterli bir sonla da bitirince kitabı iyi ki okumuşum dedim. Sandığım gibi değildi cok beğendim. Bas karakterler Maeve ve Rob'u da sevdim. Sonraki kitapları merak ediyorum açıkçası.
544 syf.
·330 günde·10/10 puan
Sanırım çok fazla polisiye tarzı kitap okuduğum için beklentilerim çok yüksek.

Casey kurgulamasını güzel ve akıcı bir şekilde yapmış evet okudukça belli bir noktaya kadar merak ediyorsunuz fakat bu tarz kitaplar okumayı seviyorsanız katilin kim olduğunu çok net görebilirsiniz..

dili her zaman olduğu gibi akıcı kolay ve içine çekici...

Ama keşke sonda ki mektup o kadar uzun olmasaydı boğuluyorum sandım oku oku bitmedi...
Çok başarılı diyemem ama okunacak kitaplar arasında olduğu kesin...
544 syf.
·3 günde·7/10 puan
Bir süredir kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplardan biriydi. Olumsuz incelemeler dikkatimi çekti ve okumaya karar verdim. Heyecan ve aksiyon dozu biraz düşük olmakla birlikte, kitaba haksızlık edildiğini düşünüyorum. Güzel bir kitap aslında. Konusuna gelince; Londra'da dört genç kadın belli aralıklarla vahşice öldürülüp, cesetleri yakılmış bir halde bulunur. Beşinci bir kurbanın bulunmasıyla olayların seyri bir anda değişir.
544 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Doktor Hanshaw; cebinden ufak bir fener çıkarıp kurbanın ağzına ve burnuna tuttu, çeneyi nazikçe açıp boğazına baktı. "İnhalasyon izi yok. Büyük olasılıkla yaşamıyormuş yanmaya başladığında ama kesin bir şey söylemek için ciğerlere mikroskop altında bakmak gerekiyor dedi... son kurbanın olay yeri incelemesinde...
Medya ona Ateşci diyordu. Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde ki başlık LONDRA KATİLİ YİNE SALDIRDI ve POLİS ŞAŞKIN...
O polislerden biride Maeve idi. Çalşma arkadaşları onunla her ne kadar dalga geçselerde Maeve son kurbanın başında Dr'u dinlerken seri katilin bu son olayda kurbanın öldürüş ritüelinin neden bozulduğunu düşünüyordu tıpkı cesede otopsi yapılırken rapora yazılanları dinlediğinde çözülmesi beklenen bir problemi çözmenin hiçte kolay olmayacağını düşündüğü gibi.... Peki Maeve; otopsi yapılırken tam ortasında pes edip bırakıp gittiği gibi, bu davadan da çekip gidecekmiydi? Yoksa ailelerin ümidini yerinemi getirecekti?
Ve Louıse, Gil, Anton Ventnor'un son kurban Rebecca ile bağlantıları ne idi? Bu türü sevenler için bu ve bunun gibi pekçok sorunun yanıtı kitapta.

Okuduğum ilk #janecasey
Kitabı idi #5kurban
Seriye ikinci kitapla başladım ama bir başa dönüp ilk kitabını da okuyacağım daha doğrusu bütün kitaplarını okumayı düşünüyorum çünkü bu türü çok seviyorum. Kitaptaki kurguyu çok sevdim, betimlemeler harika idi olay yeri inceleme morgdaki ceset otopsisi şüpheliler sorgusu yapılırken film izler gibi hissettim âdeta. Dedektif Maeve nin sevgilisi ile olan ilişkilerinden bahsetmesi de kitaba ayrı bir hoşluk katmış. Maeve karekterini çok sevdiğim gibi Rob karakteride favorim oldu. Okurken hiç sıkılmadığım kitaplar arasında oldu.
544 syf.
·Puan vermedi
En büyük tutkumun polisiye romanlar olması sebebiyle sanırım hep beklentim çok yüksek oluyor.Aslında okuduğum daha doğrusunu söylemek gerekirse özenle seçtiğim tüm polisiye romanlarını okumaya başladığım andan itibaren severim.Bu kaliteli polisiye roman seçiminden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.Yazarın tüm kitaplarını aldım.Aldığım kitaplara başlamadan önce hep ufak çaplı bir araştırma yaparım ama bu araştırmaların asla beni etkisi altına almasına müsaade etmem.Kitaba başladım hep olduğu gibi yine etkisine kapıldım zor olmadı. Hepimizin yaptığı gibi katil tahmin etme fikir yürütme hepsini yaptım.4 kurban ve yakalanması gereken bir seri katil.4 kurbanın katilinin yakalanması olayı bana çok basit geldi.Yakalanan katilin profili, yaşamı, yaşı hepsini bu kadar acımasız cinayet işleyen katil profilinden çok çok uzak buldum.Daha doğrusu bu katilin bu şekilde basit geçiştirilmesi beni şaşırttı belki de bunun sebebi kitaptaki ana olayın o katilin çevresinde şekillenmiyor oluşuydu.ilk 4 cinayetin olduğu bölümde şaşırmayı istedim ama olmadı.Rebecca olayında şaşırdım mı diye sordum kendime onda da beklediğim olmadı.Kitapta hep Tess Gerirritsen korkusu aradım.Yani şunu demek istiyorum o kitaplardaki katil yakalanana kadar hep evde kendimi huzursuz hissederim ne zaman katil yakalanır huzurla uyurum.Tam olarak bu.Ama yine de polisiye işte derin tutku :))
544 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Akıcı esrarengiz ve çok seri okunan bir kitap. Sevdiğim yazarlardan biri olan jane bu kitapta katili başarılı olarak saklayamamış en baştan beri tahmin ettiğim kişi katil çıktı. Biraz da fazla uzatmış lafı bundan dolayı 1 puan kırdım. Genel olarak güzel bir kitap.
544 syf.
·3 günde·8/10 puan
Tempolu ve akıcı bir kitaptı. Böylece yeni bir seriye başlamış oldum. Sonu biraz uzatılmış gibi geldi, özellikle mektup kısmı. Yazar okuyucuya tüm gerçekleri bu yolla açıklamayı seçmiş ama o durumdaki bir kişi bu kadar ayrıntılı mektup yazar mıydı diye düşünmeden edemedim.
Tabi ki seriye devam, tavsiye edilir.
544 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Aslında kitaba başladığımda sıradan bir seri katil romanı olacağını düşünüyordum ancak gitgide farklı bir hikayenin içinde buluyorsunuz kendinizi. Evet bir seri katil var ama sanki hikaye çok daha farklı şeyler anlatıyor. Sürükleyici ve çok olmasa da etkileyici olduğu söylenebilir. Ahmet ÜMİT’in Kırlangıç Çığlığı kitabını okuyanlar benzer bir son bulabilirler. Polisiye severler için okunması gereken güzel ve tavsiye edilir bi eser. Sağlıcakla...:)
544 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Herkese merhaba bu gün size tam da benim tarzım olan harika bir polisiye gerilim romanıyla geldim.

Kim bilebilir kim tarafından ihanete uğrayacağımızı.

Kitabı okumak için neden bu kadar geç kalmışım diyerek okudum resmen çünkü Jane Casey'nin kalemiyle bu kitap sayesinde tanıştım ve bayıldım. Yazım tarzına kitabın akıcılığına.. . Her sayfayı merakla bir heyecanla çevirdim
Kitabın üzerinden minicik bir konusuna değinmek istiyorum çünkü polisiye gerilim romanlarında ufacık bir detay hemen spoi oluyor ve sonunu tahmin edebiliyorsunuz sıkı bir polisiye gerilim hayranıysanız..

Londra'da dört genç kadın belli aralıklarla vahşice öldürülüp, cesetleri yakılmış bir halde bulunuyor. Ve bu dört cinayette birbirinin kopyası cesetler hep aynı şekilde bulunuyor. Ama beşinci bir kurbanın bulunmasıyla olayların seyri bir anda değişiyor...
Ama şunu söylemeliyim ki kitaba başladığımda sıradan bir seri katil romanı olacağını düşünüyordum ama kitabı okudukça olay çok farklı bir hal aldı. Evet bir seri katil var ama sanki hikaye çok daha farklı şeyler anlatıyor.
Bende hepimizin yaptığı gibi katil tahmin etme fikir yürütme hepsini yaptım ve kafamda kesinleşen ama aslında yine de tam olarak emin olamadığım iki kişi arasında kaldım. Kitabın sonunda Rebecca 'nın yani 5.kurbanın katili bulunuyor ama sebeplerini yazarımız bir mektupla açıklamak istemiş mektup biraz uzun geldi ama onun dışında ben beğendim.
Ayrıca söylemeden geçmek istemiyorum polislerimiz Maeve ve Rob'u baya sevdim, aralarındaki o tatlı atışmaları birbirleriyle olan yakınlıklarını da çok sevdim.
Son olarak kitabımız aslında seri bir kitap birbirinin konu olarak devamı değil ama dedektifimiz üzerinden devam niteliğinde olarak "Maeve Kerrigan Serisi" olarak geçiyor.
Polisiye gerilim kitaplarını üst üste de okusam asla ama asla sıkılmam bu kitapta sıkılmayıp hatta ne ara bittiğini anlamadıklarımdan benim gibilere aşırı tavsiye
544 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Yazarla tanışma kitabım oldu. Tek kelime ile bayıldım. Tess Gerritsen den sonra favori yazarım Jane Casey. Kesinlikle anlaşılır ve muhteşem bir anlatım olmuş. Heyecanla çevirdim sayfaları. Mutlaka okuyun
O kadar ilginç ti ki, önümüzde yatan kütlenin bir zamanlar bir insan olduğunu, umutları ve hayalleri olan bir canlı olduğunu neredeyse unutmuştum. O artık çözülmeyi bekleyen bir problem, araştırılacak bir gizemdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
5. Kurban
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 1
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055433574
Orijinal adı:
The Burning
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Seni Yanarken İzlemek İsteyen Bir Seri Katil Var...

Medya ona Ateşçi diyor. Acımasız katil Londra'nın tenha köşelerinde kurbanlarını öldüresiye dövdükten sonra vücutlarını ateşe veriyor. Dört kadın öldü. Ve şimdi beşinci kurban bulundu... 

Maeve Kerrigan hırslı bir dedektif ve cinayet masasında isim yapmaya kararlı. Çalışma arkadaşları onun duygusal yönünü zayıflık olarak kabul ediyorlar. Maeve'in son kurban Rebecca hakkında onun acı içindeki ailesi ve dostlarından öğrendikleri arttıkça katili bularak adalete teslim etme azmi de o kadar artıyor. 

Ama bütün kanıtların yanarak küllere karıştığı olaylarda kimsenin görmediği bir katil nasıl yakalanır? 

İngiltere'de satışa çıktığı ilk hafta en çok satan kitaplar arasına giren 5. Kurban son sayfaya kadar elinizden bırakamayacağınız bir psikolojik gerilim. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.402 okur

  • Büşra Kol
  • İlayda Pişkin
  • Sena nur paçacı
  • Merve Akgün
  • RoadNotTaken
  • Fatmanur Turan
  • Melike çakal
  • lydia
  • Fatma Kaya
  • partenogenezleştiremediklerimizdenmişçesine

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.8
13-17 Yaş
%11.3
18-24 Yaş
%18.9
25-34 Yaş
%20.8
35-44 Yaş
%28.3
45-54 Yaş
%14.2
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78
Erkek
%21.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (95)
9
%16 (71)
8
%28.4 (126)
7
%16.5 (73)
6
%9.5 (42)
5
%5 (22)
4
%0.9 (4)
3
%1.8 (8)
2
%0.5 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları