Jane Casey

Jane Casey

Yazar
8.0/10
1.560 Kişi
·
4.862
Okunma
·
403
Beğeni
·
30268
Gösterim
Adı:
Jane Casey
Unvan:
İrlandalı yazar
Doğum:
Dublin, İrlanda, 1977
Polisiye roman yazarıdır. 1977 yılında Dublin'de doğup Castleknock'ta büyümüştür. Oxford, JesusCollege'de İngilizce bölümünü okumuştur. İlk romanı The Missing, 2010 yılı şubat ayında yayımlanmıştır. Aynı yıl kasım ayında 5. Kurban (The Burning) okuyucularla buluşmuştur. Ardından 2011'de Acımasız (The Reckoning) ve 2013'te de The Last Girl kitapları yayımlanmıştır. Yazar Londra'da eşi ve oğluyla yaşamaktadır.
"Hep onun mükemmel olduğunu düşündün ama o sadece bir insandı. Bunu kaldırmak ona zor geldi. Bırak gitsin. Zamanı geldiğinde sana geri döner."
Jane Casey
Sayfa 466 - Olimpos Yayınları
Şahsen, bu dünyadan, otopsiye gerek duyulmayan sessiz sedasız bir ölümle göçüp gitmek istiyordum.
Jane Casey
Sayfa 26 - Olimpos Yayınları, Ekim 2018
'Sessizlik, tıpkı deniz seviyesinin altında bir derinlikteymişim gibi kulaklarıma baskı yapardı. Hiçbir şey yüzeye çıkmamı sağlayamazdı.'
544 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Jane Casey klasiği
Sanırım çok fazla polisiye tarzı kitap okuduğum için beklentilerim çok yüksek.

Casey kurgulamasını güzel ve akıcı bir şekilde yapmış evet okudukça belli bir noktaya kadar merak ediyorsunuz fakat bu tarz kitaplar okumayı seviyorsanız katilin kim olduğunu çok net görebilirsiniz..

dili her zaman olduğu gibi akıcı kolay ve içine çekici...

Ama keşke sonda ki mektup o kadar uzun olmasaydı boğuluyorum sandım oku oku bitmedi...
Çok başarılı diyemem ama okunacak kitaplar arasında olduğu kesin...
544 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kitabı set halinde incelemeden almıştım. Arka kapağını okuyunca kafamda oluşturduğum okuma sırasınin en sonlarına ittim. Çünkü oldukça fazla polisiye gerilim okuduğum için seri katil olayları artık kabak tadı vermeye başlamıştı. Bir şekilde kitaba başladım. Beklentim düşüktü, pek beğenmeyeceğim düşüncesiyle okumaya başladığımda ilk 100 sayfayı zorla okudum diyebilirim. Ama bu zorluk benim ön yargımdan kaynaklanıyordu. Derken kitap beni içine çekmeye başladı. Seri katil hikayesi sandığım kitap cok farklı bir yerden girmişti. Kitabin kalan bölümlerini büyük keyif ve merakla okudum. Benim icin yeterli bir sonla da bitirince kitabı iyi ki okumuşum dedim. Sandığım gibi değildi cok beğendim. Bas karakterler Maeve ve Rob'u da sevdim. Sonraki kitapları merak ediyorum açıkçası.
552 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Ikinci kitapla seriye daha çok ısındım. Karakterler daha samimi geldi bu kitapla birlikte bana. Konu itibariyle ilk kitabi geride bırakamadı bence, ilk kitaptaki kurgu daha başarılıydı. Devamındaki 3 kitabı merak ediyorum açıkçası. Okumaya devam edeceğim.
464 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kurguyu yine çok beğendim . 6. Kitap ama hepsinin kurgusu birbirinden güzel.seride sona yaklaşıyorum ama nedense bitecek diye üzülmüyorum. Evet kurgular güzel, kitaplar sürükleyici lakin bir yerden sonra kendini tekrar ediyor. Bu serinin kitapları peş peşe okumamalı bence. Ama her şeye rağmen çok güzeller.
544 syf.
·3 günde·7/10
Bir süredir kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplardan biriydi. Olumsuz incelemeler dikkatimi çekti ve okumaya karar verdim. Heyecan ve aksiyon dozu biraz düşük olmakla birlikte, kitaba haksızlık edildiğini düşünüyorum. Güzel bir kitap aslında. Konusuna gelince; Londra'da dört genç kadın belli aralıklarla vahşice öldürülüp, cesetleri yakılmış bir halde bulunur. Beşinci bir kurbanın bulunmasıyla olayların seyri bir anda değişir.
155 syf.
·Beğendi·4/10
Maeve kerrigan; serisinin 8. Kitabı bir nevi yan ürün gibi çaylaklık döneminden bas ediyor.
Kitabın üslübü her zaman ki gibi aynı ama ciddi bir sorun var ne ara başladım ne ara bitti şaşırdım ve güzelim serinin en sevmediğim kitabı oldu.

Sevgili Jane Casey bu kadar güzel bir seriye hiç yakıştımı sence .

Olayın çözümlenmesini hiç beğenmedim ve ilk defa bir kitaba 4 veriyorum.

Ama yine de es geçemem serinin 1’den 7. Kitabına kadar mutlaka beğeneceksiniz. Benim hala 3 kitabım eksik. Sadece bu kitabı sevmedim.

Alıcaksanız diye diyorum zahmete gerek yok.
480 syf.
·5 günde·7/10
Serinin 5. kitabı. Sanırım bu kitapta biraz sıkıldım. Hep aynı karakter tahlillerini okumak galiba beni biraz yıldırdı. Aynı kişilerin özelliklerini aynı sayılacak cümlelerle sürekli okumaktan sıkıldım. Tabi esas kız ve esas oğlanın beş kitaptır bir türlü oturmayan ilişkileri de artık kabak tadı verdi. Suç yönü çok başarılıydı yine. Soruşturma, sonuca ulaşma derken yine aktı gitti kitap. Seriye devam edeceğim tabiki ama bir kaç kitap sonra.
464 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
11. Kat, Jane Casey’in Maeve Kerrigan serisinin 6. kitabı. Serinin okuduğum önceki kitaplarına inceleme yazmamıştım, ama bu kitap için düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Maeve Kerrigan, Londra Polis Teşkilatında çalışan başarılı, hırslı, işini en iyi şekilde yapmaya çalışan (ara sıra hatalar yapsa da) genç bir dedektiftir. Erkek egemen bir çalışma ortamının tüm zorluklarıyla karşılaşması da başka bir sıkıntısı...

Kitabın konusuna gelince; Maudling Sosyal Konutlarında bulunan bir apartmanın 11. Katında meydana gelen yangın sonrasında, dairede kilitli kalarak yanmış iki ceset ve binadan atlayarak feci şekilde hayatını kaybeden bir muhalif milletvekili...
Yazar bu kitabında çok fazla karakter kullanmış, biraz kafa karıştırıcı olmuş ama kurgu çok başarılı bana göre..
Kitabı okurken hiç sıkılmaya vaktim olmadı, bir an önce işlerimi bitirip kitaba devam edeyim modundaydım :))

Serinin önceki kitaplarını okuyanlar için bir küçük spoi vereyim :)))
Bizim güzel dedektife hayatını zindan eden, her an nefesini ensesinde hissettiği bir sapığı var Chris Swain. Kitabın sonunda sizi bir sürpriz bekliyor...

Güzel bir polisiye romandı, ben beğendim. Keyifle okuyun...
448 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Polis memuru Meave Kerrigan'in kendi ağzından aktarılan maceraları ve cinayetler, serinin 4. kitabında da yine ilginç bir şekilde çözüme ulaşıyor.
Yirmi yıl öncesinde işlenen bir cinayetle benzerlik gösteren yenilerinin olması, Londra polisini harekete geçirir. Bu cinayeti araştırmak için kurulan ekibe Kerrigan alınır fakat ortağı ve yol göstericisi Derwent dışarda tutulur. Elbette ki sebebi vardır. Bu arada Meave'in erkek arkadaşı Rob eğitim için Amerika'ya gidince aklını işine veren polisimiz, kendini yine tehlikenin kollarında bulur. Eski yeni düşmanları başının belası olmaya devam eder. Meave'e gelen gülleri gönderen kişi de sanırım eceline susadı, umarım devam kitabında ağzının payını alır.
Bu kitapta bazı eksik kalan kısımlar varmış gibi hissetsemde hatta çözümü biraz zorlama bulsamda yazarın, gelişen olayları  tek bir nedene bağlamaya çalışmaması ve ters köşeleri oldukça hoşuma gitti. Kurgunun öyle gelişmesi için Rob'a az yer verilmiş olsa da kitapta daha sık geçmesi, hatta serinin '5. Kurban' kitabında olduğu gibi hikayenin ikisi arasında değişken anlatılması çok daha güzel olurdu. Yazarın kalemini ve diğer kitaplarını severek okuduğum için bir puan torpil yapıyorum.
Her kitapta ki cinayet ve hikayeler  farklı ve her cinayet çözülmüş olsa bile, yine de kitapları birbirlerine bağlayıcı  detaylar var. Bu kitabı okumak isteyenler seriyi takip ederlerse eminim daha fazla beğeneceklerdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jane Casey
Unvan:
İrlandalı yazar
Doğum:
Dublin, İrlanda, 1977
Polisiye roman yazarıdır. 1977 yılında Dublin'de doğup Castleknock'ta büyümüştür. Oxford, JesusCollege'de İngilizce bölümünü okumuştur. İlk romanı The Missing, 2010 yılı şubat ayında yayımlanmıştır. Aynı yıl kasım ayında 5. Kurban (The Burning) okuyucularla buluşmuştur. Ardından 2011'de Acımasız (The Reckoning) ve 2013'te de The Last Girl kitapları yayımlanmıştır. Yazar Londra'da eşi ve oğluyla yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 403 okur beğendi.
  • 4.862 okur okudu.
  • 142 okur okuyor.
  • 2.112 okur okuyacak.
  • 54 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları