Parafili (Maeve Kerrigan Serisi 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5986
Gösterim
Adı:
Parafili
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176149
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Stranger You Know
Çeviri:
Alp Ege
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Doktor, Avukat, Polis Memuru, Seri Katil... Kapıyı açmak için hangisine daha çok güvenirdiniz?

Maeve Kerrigan üç kadını kendi evlerinde boğarak öldüren bir seri katilin izini sürüyor...İçeriye zorla girildiğine dair hiçbir iz yok, bütün işaretler onu kurbanların kendilerinin içeriye aldığını gösteriyor.
Üçüncü cinayette katilin bıraktığı delil, Maeve'in eline onu şaşkına çeviren bir şüpheli verir: Maeve'in ortağı Komiser Josh Derwent. Maeve onun bu işle bir ilgisi olduğuna inanmayı önce reddeder, acaba onu ne kadar iyi tanımaktadır? Çünkü bu Derwent'ın cinayetle suçlandığı ilk olay değildir...

Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz...
(Tanıtım Bülteninden)
448 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Polis memuru Meave Kerrigan'in kendi ağzından aktarılan maceraları ve cinayetler, serinin 4. kitabında da yine ilginç bir şekilde çözüme ulaşıyor.
Yirmi yıl öncesinde işlenen bir cinayetle benzerlik gösteren yenilerinin olması, Londra polisini harekete geçirir. Bu cinayeti araştırmak için kurulan ekibe Kerrigan alınır fakat ortağı ve yol göstericisi Derwent dışarda tutulur. Elbette ki sebebi vardır. Bu arada Meave'in erkek arkadaşı Rob eğitim için Amerika'ya gidince aklını işine veren polisimiz, kendini yine tehlikenin kollarında bulur. Eski yeni düşmanları başının belası olmaya devam eder. Meave'e gelen gülleri gönderen kişi de sanırım eceline susadı, umarım devam kitabında ağzının payını alır.
Bu kitapta bazı eksik kalan kısımlar varmış gibi hissetsemde hatta çözümü biraz zorlama bulsamda yazarın, gelişen olayları  tek bir nedene bağlamaya çalışmaması ve ters köşeleri oldukça hoşuma gitti. Kurgunun öyle gelişmesi için Rob'a az yer verilmiş olsa da kitapta daha sık geçmesi, hatta serinin '5. Kurban' kitabında olduğu gibi hikayenin ikisi arasında değişken anlatılması çok daha güzel olurdu. Yazarın kalemini ve diğer kitaplarını severek okuduğum için bir puan torpil yapıyorum.
Her kitapta ki cinayet ve hikayeler  farklı ve her cinayet çözülmüş olsa bile, yine de kitapları birbirlerine bağlayıcı  detaylar var. Bu kitabı okumak isteyenler seriyi takip ederlerse eminim daha fazla beğeneceklerdir.
448 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Meave Kerrigan üç kadının katilinin peşinde koştururken detaylar onu şaşırtıyordu. Vahşette sınır tanımayan katil kurbanlarının güvenini nasıl kazanıp onların evlerine kadar girebiliyordu?
Delileri derinlemesine inceleyen Godley, Meave'i bu zorlu göreve atamasının kararını verirken hata mı yapmıştı?
Meave' in ortağı Komiser Josh Derwent'in şüpheli olmasına hem şaşırmış hem de inanmamak için araştırmalarında tarafsızlığını korumakta zorluk yaşamaya başlanıştı....
Cinayetler ile Derwent' in nasıl bir bağlantısı vardı? Geçmişi onu tekrar şüpheli konumuna getirmesi tesadüf müydü?

Jane Casey okumaktan keyif aldığım bir yazar fakat bu kitap beni içine alamadı...
Sıkılmadım okurken ama çok fazla tasvir ve tekrar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim...
448 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Seri halâ güzel gidiyor. 4 kitapta da hız kesmedi yazar. Katili bu kez baştan tahmin ettik ama bu kez yanılmadım. Diğerlerinin standardında bir kitaptı. Okumak keyifliydi. Tavsiye ederim.
448 syf.
·Puan vermedi
Çılgın bir katil... Önce kurbanlarının güvenini kazanıyor. Sonra evlerine girip onları öldürüyor. Saçlarını kesiyor, sarı bir peruk takıyor ardından gözlerini oyuyor. Etrafı tertemiz yaptıktan sonra da evden çıkıyor. Maeve, bu sefer ortağı Josh olmadan soruşturmaya dahil edilir. Bu durum canını sıkar. Fakat gerçek daha can sıkıcıdır. Müdürü, Josh’un katil olabileceğinden şüpheleniyordur. Bazı ipuçları yüzünden tüm oklar onu göstermektedir. Kerrigan buna hiç inanmaz ve onu aklamak için daha çok çalışmaya başlar.
448 syf.
Konu itibariyle serinin diğer kitaplarına göre daha etkileyiciydi. 3 ceset var. Öldürülme şekilleri aynı ve tamda geçmişde işlenmiş bir cinayetin devami gibi. En kotusu ise bütün oklar polis memuru darwenti işaret ediyor yada suç onun üzerine atılmaya çalışılıyor. Omu degılmı dıye dıye heycanla okudum. Ters köşeler oldukça güzeldi. Gerilim pek düşmedi yani. Kesınlikle beğendim ..
448 syf.
·6 günde
Yazarı güderek daha da sevmeye başladım.Parafili bir şeyi fazla arzulayarak yapmak anlamında kullanılan bir kelime ve ismini hakkını veren bir kitap.Maeve,hem dayanıklı hemde zeki ve her şeye göğüs gererek başarılı olan bir karakter ve kendine hayran bırakıyor.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.(http://sadeceyagmurr.blogspot.com/...ey-parafili.html?m=1)
448 syf.
·Beğendi·8/10
PARAFİLİ / JANE CASEY
Geçmişle şimdiyi birbirine bağlayan üç cinayet işleniyor.Genç kadınlar evlerinde katilin ilginç ritüeli eşliğinde boğularak öldürülüyorlar.İçeriye zorla girilmeye dair ise hiç bir iz yoktur.Ve tüm işaretler kurbanların katili kendi rızaları ile içeriye aldıklarıdır.Maktullerin hiç bir bağlantısı veya benzerliği yoktur.Peki katil onları neye göre hedef alıyordur? Sorulan tüm sorular ve cinayetlerin işleniş şekilleriyle ilgili bazı benzerlikler nedeniyle eski bir davaya yönelir.Yirmi yıl önce işlenen bir cinayet.Şüpheliler arasında ise Komiser Josh Derwent vardır.Maeve Kerrigan bu davayı ortağı ve şüpheli sayılan Derwent ile mi yoksa tek başına mı idare edecek? Ona inanmak ve sırtını dönüp gitmek arasında bir seçim yapması isteniyor.Olaylar her zamankinden daha da karmaşıklaşıyor.
•••
Serinin devamında cidden olaylar karışıyor.Polisiye anlamında severek okuduğum bir yazar.Ama kesinlikle aşk konusunda anlaşamıyoruz.Kerriganın bağlanma sorunu ve sevgilisi olmasına rağmen ona kur yapan herkese de ılımlı davranmasına sinir oluyorum.Bu kitapta kesinlikle anladım ki Maeve- Rob aşkı diye bir şey yokmuş.Yazarımızın baş karakterleri sanırım hâla belli değil.Kerrigan gibi bir karaktere kesinlikle Rob gibi anlayışlı, sevecen, fedakar bir adam fazla geliyor.Umarım bir sonraki kitapta ayrıldıklarını keyifle okurum Polisiye severler okusun ama güzel bir aşk bekleyenler bir kez daha düşünsün derim.Bu arada iki kişinin sonunu merak ettim ama onlara dair bir açıklama yoktu.Onlar hakkında bilgi isterdim açıkçası.
448 syf.
·4 günde·4/10
Sözlerime polisiye yazarlarına değinerek başlamak istiyorum. Fark ettiniz mi ? Polisiye yazarlarda ‘Tanrı’ olgusuna karşı resmen bir savaş başlatılmış ve kendi aralarında ne olacağını zannediyorlarsa hep Tanrı olgusuna bir atıf var. Herkesin tercihi kendinedir lafımız yok ama Tanrı adına edilen küfürler ve hakaretler hiçbir inançlı ya da inancı olmayan kimseyi bağlamaması gerek diye düşünüyorum. Mesela Tanrıya lanet okumalar, Tanrılarla cinsel ilişkiler hatta ve hatta bu kitaptan örnek verecek olursak tam olarak 46. Sayfada geçen “Tanrım. Bir de beni becer de tam olsun.” İfadesi beni açıklar nitelikte.
Kitap hakkında görüşlerime gelirsek oldukça sıradan ve benim gibi adamın Cuma gününden beri okumaya çalışması da durumu özetler nitelikte. Yavaş ilerliyor, oldukça yavaş. Bu da sizi oldukça sıkıyor. Hani bunu da beğenmek için ‘Polisiye’ türüne yeni girmiş ve bu alanın çeşidini bilmeyen birisi olmak gerektiğini düşünüyorum ki öyle biri bile sıkılır.
Kitapta bir katil ve 20 yıl önceki bir ölüm olayını birleştirme mevzusu var ki burada da diğer polisiye kitaplarından özenti olarak geçmiş bir cinayet ve ardından uzun yıllar boşluk sonrası gelen yeni cinayetler falan derken ölen; Kirsty, Maxine, Anna ve Deena olayları ve sonuca ulaşma yöntemi o kadar zor gösterilip basit işlenen bir olay ki hani katilin kim olduğundan ziyade gerçekten katil var mı diye düşünüyorsun.
Yani demek istediğim kısaca bu kitabı para verip okumayın. Çoğumuz öğrenci insanız ve paramıza yazık. Böyle kitapları nasıl olur da ne yüzle basıp satarlar anlamıyorum. Kapağı güzelse kitap güzeldir mantığıyla hareket etmek ve buna göre satış yapmak moda oldu resmen. Anlayacağınız nefret ettim kitaptan. Bunları almayın, okumayın. Okunacak bir sürü kitap var, onlarla zaman geçirmenizi diliyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum..
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Daha önce de belirtmiştim Jane Caseyi seviyorum özellikle Maeve serisini ..Ama kim kim le konuşuyor kitapta bazen takip edemiyorum 3-4 kişilik konuşmalar da bir de kim kime ne diyor kim konuşuyor ? biraz daha belirtme olsa süper olacak : ))
448 syf.
·Puan vermedi
Parafili kişilerin anormal dürtüleri olarak tanımlanan bir kavrammış.Biraz araştırma yaptım kitapla bağlantı kurabilmek adına.1992 yılına ait bir cinayetle başlamış kitap.Sonra bir cinayet ve ardından bir cinayet daha.Yazar iki cinayet arasında o kadar fazla cinayet dışı olaylardan bahsetmiş ki bir an geri dönüp cinayeti hatırlamaya çalıştım. İlerleyen bölümlerde bir iki olay daha anlatılmış ama o kadar heycanlı ve canlı anlatılmış ki kitabın içinde yabancı kalmamış.Katili bir ara tahmin ediyorsunuz sonra yazar size başka seçenekler sunuyor aklınız karışıyor.Acaba bu mu bu mu diye bir heyecan içinde kayboluyorsunuz.Sevdim bu kitabını.İyi okumalar.
448 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Artık biliniyor ben psikolojik gerilim,cinayet ve korku romanları okumaktan keyif alıyorum.Bu kitap da aynı türde yazılmış bir örnek.
Konusuna geçmeden önce yazım dilini Tess Gerritsen ve John verdon a çok benzettim.Belirttigim yazarlardan etkilenmiş olduğunu tahmin ediyorum.1977 doğumlu olmasına rağmen yazarlık kariyerine dilimize cevrimeyenler dahil 13 tane kitap sığdırmış. Bu bence büyük bir başarı.
kitap 484 sayfa konusu güzel olsa da hikayeyi fazla uzatmış olduğunu düşünüyorum. ana karakter dışında birçok yan karakter olduğu için Onların isimlerini hafızada tutmak da zorlanıyorsunuzilk etapta sürekli bir isim döngüsü var ben yer yer şaşırdım mesela kim kimdi neciydi.Buna yapacak birşey yok ne yazikki :))
Konusuna gelecek olursak isek ,20 yıldır cozulememis bir cinayetle baglantili olarak farklı cinayetler isleniyor..Hepsi kadin ve hepsi katillerini tanıyorlar.Hic bir zorlama yok hepsi evlerinde aynı şekilde törensel hazırlanmış bir biçimde ,boğulmuş gözleri çıkartılmış ve çiçeklerle süslenmiş şekilde bulunuyor..
Beni çok zorlamadı kitap katili daha kitabın yarısında bulduğum ve emin olduğum için sonuna doğru hadi bitsin artık diye gecirdim içimden.Ama bu tamamen benim okuduğum yelpaze ile alakali..hepsi ucundan kıyısından bu şekilde benziyor birbirine..Genel hatları itibari ile ortalamanin bir tık üzerinde buldum..Boş kalan cevaplanmayan bazı kısımlar var beni rahatsız etti ama dediğim gibi genel hatları ile bu tarz okumuyor iseniz sizi heyecanlandırabilir ;)
5/3,5
448 syf.
·9/10
İçeriği kurgusu tamamen basit olsa da akıcı bir yapısı var içerisindeki karakter çeşidi çok fazla değil fakat sonuna kadar hızlı bir şekilde okudum. Bence güzel bir kitap okunması insana keyif verecektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Parafili
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176149
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Stranger You Know
Çeviri:
Alp Ege
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Doktor, Avukat, Polis Memuru, Seri Katil... Kapıyı açmak için hangisine daha çok güvenirdiniz?

Maeve Kerrigan üç kadını kendi evlerinde boğarak öldüren bir seri katilin izini sürüyor...İçeriye zorla girildiğine dair hiçbir iz yok, bütün işaretler onu kurbanların kendilerinin içeriye aldığını gösteriyor.
Üçüncü cinayette katilin bıraktığı delil, Maeve'in eline onu şaşkına çeviren bir şüpheli verir: Maeve'in ortağı Komiser Josh Derwent. Maeve onun bu işle bir ilgisi olduğuna inanmayı önce reddeder, acaba onu ne kadar iyi tanımaktadır? Çünkü bu Derwent'ın cinayetle suçlandığı ilk olay değildir...

Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 504 okur

  • Sude
  • İlayda Yılmaz
  • samet arman
  • Aslı Demiröz
  • Deniz Balcı
  • Ceren
  • Nehir Erdoğan
  • Müjde kali
  • Okumayı Düşünüyorum
  • Özge KAlender

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.2
14-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%17.8
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%28.9
45-54 Yaş
%15.6
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.7
Erkek
%17.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.6 (35)
9
%23.5 (38)
8
%28.4 (46)
7
%11.7 (19)
6
%7.4 (12)
5
%4.3 (7)
4
%1.2 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)