Parafili (Maeve Kerrigan Serisi 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.462
Gösterim
Adı:
Parafili
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176149
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Stranger You Know
Çeviri:
Alp Ege
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Doktor, Avukat, Polis Memuru, Seri Katil... Kapıyı açmak için hangisine daha çok güvenirdiniz?

Maeve Kerrigan üç kadını kendi evlerinde boğarak öldüren bir seri katilin izini sürüyor...İçeriye zorla girildiğine dair hiçbir iz yok, bütün işaretler onu kurbanların kendilerinin içeriye aldığını gösteriyor.
Üçüncü cinayette katilin bıraktığı delil, Maeve'in eline onu şaşkına çeviren bir şüpheli verir: Maeve'in ortağı Komiser Josh Derwent. Maeve onun bu işle bir ilgisi olduğuna inanmayı önce reddeder, acaba onu ne kadar iyi tanımaktadır? Çünkü bu Derwent'ın cinayetle suçlandığı ilk olay değildir...

Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz...
(Tanıtım Bülteninden)
Meave Kerrigan üç kadının katilinin peşinde koştururken detaylar onu şaşırtıyordu. Vahşette sınır tanımayan katil kurbanlarının güvenini nasıl kazanıp onların evlerine kadar girebiliyordu?
Delileri derinlemesine inceleyen Godley, Meave'i bu zorlu göreve atamasının kararını verirken hata mı yapmıştı?
Meave' in ortağı Komiser Josh Derwent'in şüpheli olmasına hem şaşırmış hem de inanmamak için araştırmalarında tarafsızlığını korumakta zorluk yaşamaya başlanıştı....
Cinayetler ile Derwent' in nasıl bir bağlantısı vardı? Geçmişi onu tekrar şüpheli konumuna getirmesi tesadüf müydü?

Jane Casey okumaktan keyif aldığım bir yazar fakat bu kitap beni içine alamadı...
Sıkılmadım okurken ama çok fazla tasvir ve tekrar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim...
Konu itibariyle serinin diğer kitaplarına göre daha etkileyiciydi. 3 ceset var. Öldürülme şekilleri aynı ve tamda geçmişde işlenmiş bir cinayetin devami gibi. En kotusu ise bütün oklar polis memuru darwenti işaret ediyor yada suç onun üzerine atılmaya çalışılıyor. Omu degılmı dıye dıye heycanla okudum. Ters köşeler oldukça güzeldi. Gerilim pek düşmedi yani. Kesınlikle beğendim ..
Sözlerime polisiye yazarlarına değinerek başlamak istiyorum. Fark ettiniz mi ? Polisiye yazarlarda ‘Tanrı’ olgusuna karşı resmen bir savaş başlatılmış ve kendi aralarında ne olacağını zannediyorlarsa hep Tanrı olgusuna bir atıf var. Herkesin tercihi kendinedir lafımız yok ama Tanrı adına edilen küfürler ve hakaretler hiçbir inançlı ya da inancı olmayan kimseyi bağlamaması gerek diye düşünüyorum. Mesela Tanrıya lanet okumalar, Tanrılarla cinsel ilişkiler hatta ve hatta bu kitaptan örnek verecek olursak tam olarak 46. Sayfada geçen “Tanrım. Bir de beni becer de tam olsun.” İfadesi beni açıklar nitelikte.
Kitap hakkında görüşlerime gelirsek oldukça sıradan ve benim gibi adamın Cuma gününden beri okumaya çalışması da durumu özetler nitelikte. Yavaş ilerliyor, oldukça yavaş. Bu da sizi oldukça sıkıyor. Hani bunu da beğenmek için ‘Polisiye’ türüne yeni girmiş ve bu alanın çeşidini bilmeyen birisi olmak gerektiğini düşünüyorum ki öyle biri bile sıkılır.
Kitapta bir katil ve 20 yıl önceki bir ölüm olayını birleştirme mevzusu var ki burada da diğer polisiye kitaplarından özenti olarak geçmiş bir cinayet ve ardından uzun yıllar boşluk sonrası gelen yeni cinayetler falan derken ölen; Kirsty, Maxine, Anna ve Deena olayları ve sonuca ulaşma yöntemi o kadar zor gösterilip basit işlenen bir olay ki hani katilin kim olduğundan ziyade gerçekten katil var mı diye düşünüyorsun.
Yani demek istediğim kısaca bu kitabı para verip okumayın. Çoğumuz öğrenci insanız ve paramıza yazık. Böyle kitapları nasıl olur da ne yüzle basıp satarlar anlamıyorum. Kapağı güzelse kitap güzeldir mantığıyla hareket etmek ve buna göre satış yapmak moda oldu resmen. Anlayacağınız nefret ettim kitaptan. Bunları almayın, okumayın. Okunacak bir sürü kitap var, onlarla zaman geçirmenizi diliyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum..
Daha önce de belirtmiştim Jane Caseyi seviyorum özellikle Maeve serisini ..Ama kim kim le konuşuyor kitapta bazen takip edemiyorum 3-4 kişilik konuşmalar da bir de kim kime ne diyor kim konuşuyor ? biraz daha belirtme olsa süper olacak : ))
Jane Casey kalemiyle tanismayi cok istedigim bir yazardi, nihayet tanisabildim. Ancak seri olmayan kitabi yerine, serinin 4. Kitabi ile başladım. Yine de gecmis kitaplardaki olaylara herhangi bir gonderme olmadığından seri tamamen bağıntısız ve birini okumadan diğerini okusaniz da anlayabilirsiniz. Polisiyeci olmasi hasebiyle 20 sene sonra yeniden öldürmeye başladığını düşündüğümüz bir seri katili kovaladık. O kadar cok yonlendirme ve ipucu vardi ki seri katil kovalamaya pek alisik degilseniz,bulamayacaginiz birinin katil oldugunu öğrendik ama tutuklayamadik.neden mi?ben okudum öğrendim,siz de akip gittigini bile anlamadığıniz sayfalar arasinda gezinip ogrenebilirsiniz.
Aklima takilan bir sey var; komiser debbienin amaci ve o et parcasi neydi?5. kitabi okuyan varsa,cevap orada mi?yoksa asili mi kalmis?yardimci olursaniz 5. kitaba da baslayabilirim kitapla kalin
Bir önceki kitaba nazaran daha iyi bir sonla bitti en azından sorular sorduğum bir karaktere bağlandı olay Una Burt'un haraketleri tamamen gereksizdi. En son açıklamaları Stuarttan dinlemek daha iyi olurdu. Bu kadar olay ve sonucunda meavenin kesinlikle artık rütbe alması lazım tamam Dervent ile bir uyumları var bu su götürmez bir gerçek ama sürekli eziklenen kıdemsiz memur rölünden de çıkartılmalı bence
2018 yılının ilk kitabı ve hediye kitap olması nedeniyle benim için özel yeri olan kitabım.Okurken daha ilk sayfalarda katili bulduğum için kendimle gurur duymak istiyorum ama sadece ben değilimdir katili tahmin eden çünkü şaşırtıcı bir sonuç yapamamış yazarımız bu kitabında.Yazarın yazım tarzını olayları ele alış tarzını seviyorum, bu yüzden tüm kitaplarını çıkar çıkmaz alıyorum ama bu kitabında az da olsa hayal kırıklığı yaşadım katili tahmin ederek. Yazarın tarzını ve olayın sürükleyici tarzda anlatılmasını sevdiğim için 9 puan verdim umarım diğer kitabında beni şaşırtır. Veee inşallah ezik polis memurumuz Kerrigan artık ezik olmaktan çıkar ve hakettiği saygıyı görür diye temenni ediyorum.
Zamanınız varsa kısa sürede okumak isteyeceksiniz. Akıcı, merak uyandırıcı.
Kişiler arasından çok dallanıp budaklanan bağlantıların, kitap sonunda yerli yerine oturması yazarın bende olumlu etki bırakmasında etkili oldu.
Serinin güzel kitaplarından birisi.seri ilerledikçe bağımlılık yapıyor ve bırakamıyorsunuz.Yazar olayları okura yaşatıyor.Bıkmadan kitaplarını ikinci kez okuyabilirsiniz
Jane Casey
Parafili
KİTAP YORUMU :
Veee serinin 4. Kitabı da biter...
Bir önceki kitabın tam tersine Jane Casey bu defa beni benden aldı bu hikayeyle...
Heyecan ve merakın baştan sona hiç bitmedigini söyleyebilirim
Maeve Kerrigan'ın bu kez çözmek zorunda olduğu kadın cinayetleri vardır ve garip bir biçimde ipin ucu sonunda pek de çok anlaşamadığı iş ortağı Josh Derwent'a uzanır...
Ancak O'nu pek sevemese de Maeve, onun bir katil olma ihtimaline şiddetle karşı çıkar ve işini kaybetme pahasına da olsa cinayetlerin ardındaki gerçek suçluyu bulmaya yemin eder.. !!
Bu arada da aslında Derwent'in gizli dünyasında da hiç tahmin etmeyeceği şeylerle karşılaşır Kerrigan
Sonu yine çok çarpıcı biten bu kitaptan sonra 5. Kitabı aynı hevesle okumayı diliyorum
Jane Casey okuyacaksanız kitapların bir sırası var. Maeve Kerrigan serisi için en azından öyle.Ben buna dikkat etmeden aldım Parafili'yi. Fakat bir önceki kitaptan izler taşıyordu.Kaçırdığım yerler olduğunu fark ettiren izler vardı.Kitaba gelince ilk başlarda çok etkileyici değildi.Yer yer sıkıldığım da oldu.Heyecan oranı düşüktü. Parafili kelimesinin anlam kazanması da son sayfalarda daha baskındı.Katil tam yakalandı derken bir başkası çıkıveriyor.Ama ben katil profilini oluştururken yazarın yaklaşımını beğendim.Katili bulduktan sonra ölmesi ve bir şey bulamamaları arasında geçen süreç çok hızlı geçilmiş.Daha çok detay ve bilgi isteği hissettim o anlarda.Bu sayfalardan sonra da nitekim keşke bitmeseydi dedim.(Not:Kitabı okurken elimde bir kurşun kalemle düzeltmeler yapmak zorunda kaldım.Eksik kelime ve harf hatası oldukça göze batıyordu.)
Kerrigan serisinden harika bir kitap daha .Kitapin konusu seri cinayetler işleyen bir katili bulmak ve çoğunlukla Josh Derwnt in geçmişinin nasıl olduğunu ve Josh la ilgili kitabın en sonundaki büyük bir sir. Akici anlatımı ile son 200 sayfa bir solukta bitiyor.Kerrigan kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmaya devam ediyor. Keyifli okumalar dilerim.
“Katil kurbanlarını insan olarak görmüyor. Kurbanların rolü ona kişisel önemi olan bir sahneyi yaratmasında yardımcı olmaktan öte bişey değil. Bu bir hatıra veya gerçekleştirmek istediği bir fantezi olabilir”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Parafili
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176149
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Stranger You Know
Çeviri:
Alp Ege
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Doktor, Avukat, Polis Memuru, Seri Katil... Kapıyı açmak için hangisine daha çok güvenirdiniz?

Maeve Kerrigan üç kadını kendi evlerinde boğarak öldüren bir seri katilin izini sürüyor...İçeriye zorla girildiğine dair hiçbir iz yok, bütün işaretler onu kurbanların kendilerinin içeriye aldığını gösteriyor.
Üçüncü cinayette katilin bıraktığı delil, Maeve'in eline onu şaşkına çeviren bir şüpheli verir: Maeve'in ortağı Komiser Josh Derwent. Maeve onun bu işle bir ilgisi olduğuna inanmayı önce reddeder, acaba onu ne kadar iyi tanımaktadır? Çünkü bu Derwent'ın cinayetle suçlandığı ilk olay değildir...

Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • elif mutlu
  • Burak can salan
  • Fatma Tatar sendol
  • Angela
  • Ayşen Çırakoğlu
  • Tuğçe
  • Rabia Yılmaz
  • Serra
  • Funda Cetin
  • Sümeyye Çelik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.2
14-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%17.8
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%28.9
45-54 Yaş
%15.6
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.7
Erkek
%17.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.4 (10)
9
%23 (14)
8
%32.8 (20)
7
%14.8 (9)
6
%6.6 (4)
5
%3.3 (2)
4
%3.3 (2)
3
%0
2
%0
1
%0