Parafili (Maeve Kerrigan Serisi 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,6bin
Gösterim
Adı:
Parafili
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176149
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Stranger You Know
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Doktor, Avukat, Polis Memuru, Seri Katil... Kapıyı açmak için hangisine daha çok güvenirdiniz?

Maeve Kerrigan üç kadını kendi evlerinde boğarak öldüren bir seri katilin izini sürüyor...İçeriye zorla girildiğine dair hiçbir iz yok, bütün işaretler onu kurbanların kendilerinin içeriye aldığını gösteriyor.
Üçüncü cinayette katilin bıraktığı delil, Maeve'in eline onu şaşkına çeviren bir şüpheli verir: Maeve'in ortağı Komiser Josh Derwent. Maeve onun bu işle bir ilgisi olduğuna inanmayı önce reddeder, acaba onu ne kadar iyi tanımaktadır? Çünkü bu Derwent'ın cinayetle suçlandığı ilk olay değildir...

Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz...
(Tanıtım Bülteninden)
448 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Polis memuru Meave Kerrigan'in kendi ağzından aktarılan maceraları ve cinayetler, serinin 4. kitabında da yine ilginç bir şekilde çözüme ulaşıyor.
Yirmi yıl öncesinde işlenen bir cinayetle benzerlik gösteren yenilerinin olması, Londra polisini harekete geçirir. Bu cinayeti araştırmak için kurulan ekibe Kerrigan alınır fakat ortağı ve yol göstericisi Derwent dışarda tutulur. Elbette ki sebebi vardır. Bu arada Meave'in erkek arkadaşı Rob eğitim için Amerika'ya gidince aklını işine veren polisimiz, kendini yine tehlikenin kollarında bulur. Eski yeni düşmanları başının belası olmaya devam eder. Meave'e gelen gülleri gönderen kişi de sanırım eceline susadı, umarım devam kitabında ağzının payını alır.
Bu kitapta bazı eksik kalan kısımlar varmış gibi hissetsemde hatta çözümü biraz zorlama bulsamda yazarın, gelişen olayları  tek bir nedene bağlamaya çalışmaması ve ters köşeleri oldukça hoşuma gitti. Kurgunun öyle gelişmesi için Rob'a az yer verilmiş olsa da kitapta daha sık geçmesi, hatta serinin '5. Kurban' kitabında olduğu gibi hikayenin ikisi arasında değişken anlatılması çok daha güzel olurdu. Yazarın kalemini ve diğer kitaplarını severek okuduğum için bir puan torpil yapıyorum.
Her kitapta ki cinayet ve hikayeler  farklı ve her cinayet çözülmüş olsa bile, yine de kitapları birbirlerine bağlayıcı  detaylar var. Bu kitabı okumak isteyenler seriyi takip ederlerse eminim daha fazla beğeneceklerdir.
480 syf.
·7 günde·8/10 puan
Öncelikle seri olan bir kitabı okumuşum. Fakat bir önceki kitaplarla anlamayı zorlaştıracak bir bağlantı yoktu.
Yirmi yıl önce yaşanan cinayet bütün rutinleriyle tekrar yaşanıyor ve katil zanlısı polis memuru olarak görülüyor.
Yayın evinin baskı hatalarından bahsetmeden olmaz. Kelimelerdeki hatalar bazen akıcılığı bozuyor ve kalem alıp düzeltmek hobi haline geliyor.
480 syf.
·Puan vermedi
Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz..
Yazar bu iddalı cümle ile başlıyor kitabına, jane casey ile tanıştığım ilk kitabı açıkçası okurken büyük keyif aldım.
Kitabında yer alan karakterler ve soruşturma ekibi arasındaki ilişkilerin çok iyi inşa edildiği, karmaşık kişiliklerin irdelendiği ve birkaç yeni karakterin tanıtıldığı,olgunlaşmış, harika bir eser.
Son derece iyi kurgulanmış bir cinayet soruşturması üzerine insanı okurken derin bir şekilde içine çeken bu eseri hararetle tavsiye ediyorum.
Okurken ahmet ümit tadı aldım,onun kurgusuna benzettim biraz.
Genel olarak polisiye kitaplarında son hep aynıdır ama bu kitapta sona doğru yaklaştıkça içinizi bir ürperti kaplıyor, hem katilin kim olduğunu merak ediyorsunuz hem kitabın geç bitmesi için yavaş okuyorsunuz, bu ikilemde kalan yalnızca ben değilimdir herhalde
Kitabın içeriğine gelecek olursak maeve kerrigan, üç kadını kendi evlerinde boğarak öldüren bir seri katilin izini sürüyor. İçeriye zorla girildiğine dair hiçbir iz yok, bütün işaretler onu kurbanların kendilerinin içeri aldığını gösteriyor.
Üçüncü cinayette katilin bıraktığı delil,maeve'nin eline onu şaşkına çeviren bir şüpheli verir: Maeve'nin ortağı komiser josh Derwent.
Maeve onun bu işle bir ilgisinin olduğuna inanmayı önce reddeder.
Ama acaba onu ne kadar iyi tanımaktadır?
Çünkü bu Derwent'ın cinayetle suçlandığı ilk olay değildir.
Ben maeve'yi çok sevdim ,eminim sizde okuyunca çok seveceksiniz.
448 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Meave Kerrigan üç kadının katilinin peşinde koştururken detaylar onu şaşırtıyordu. Vahşette sınır tanımayan katil kurbanlarının güvenini nasıl kazanıp onların evlerine kadar girebiliyordu?
Delileri derinlemesine inceleyen Godley, Meave'i bu zorlu göreve atamasının kararını verirken hata mı yapmıştı?
Meave' in ortağı Komiser Josh Derwent'in şüpheli olmasına hem şaşırmış hem de inanmamak için araştırmalarında tarafsızlığını korumakta zorluk yaşamaya başlanıştı....
Cinayetler ile Derwent' in nasıl bir bağlantısı vardı? Geçmişi onu tekrar şüpheli konumuna getirmesi tesadüf müydü?

Jane Casey okumaktan keyif aldığım bir yazar fakat bu kitap beni içine alamadı...
Sıkılmadım okurken ama çok fazla tasvir ve tekrar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim...
448 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Seri halâ güzel gidiyor. 4 kitapta da hız kesmedi yazar. Katili bu kez baştan tahmin ettik ama bu kez yanılmadım. Diğerlerinin standardında bir kitaptı. Okumak keyifliydi. Tavsiye ederim.
448 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10 puan
Diğer kitaplarına göre sıkıcı bir kitap olmuş. Olaylar çok uzun ve iyi tarafı karışık olması. Verdiği Mesajlar güzel. Erkeklere bu kadar düşkün bir karakter yapmasa daha iyiydi aslında. Polisiye ve aşk birlikte gitmiyor. Okunabilir bir kitap ama akıcı değil.
448 syf.
·Puan vermedi
Çılgın bir katil... Önce kurbanlarının güvenini kazanıyor. Sonra evlerine girip onları öldürüyor. Saçlarını kesiyor, sarı bir peruk takıyor ardından gözlerini oyuyor. Etrafı tertemiz yaptıktan sonra da evden çıkıyor. Maeve, bu sefer ortağı Josh olmadan soruşturmaya dahil edilir. Bu durum canını sıkar. Fakat gerçek daha can sıkıcıdır. Müdürü, Josh’un katil olabileceğinden şüpheleniyordur. Bazı ipuçları yüzünden tüm oklar onu göstermektedir. Kerrigan buna hiç inanmaz ve onu aklamak için daha çok çalışmaya başlar.
448 syf.
Konu itibariyle serinin diğer kitaplarına göre daha etkileyiciydi. 3 ceset var. Öldürülme şekilleri aynı ve tamda geçmişde işlenmiş bir cinayetin devami gibi. En kotusu ise bütün oklar polis memuru darwenti işaret ediyor yada suç onun üzerine atılmaya çalışılıyor. Omu degılmı dıye dıye heycanla okudum. Ters köşeler oldukça güzeldi. Gerilim pek düşmedi yani. Kesınlikle beğendim ..
480 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba, Maeve Kerrigan serisinin 4.ncü kitabıyla geldim.
Ya size tek diyeceğim okuyun!... Kitabın her sayfasını merakla çeviriyorum. Hatta serinin devam kitabını merakla bekliyorum. Bunun bir diğer sebebi de Kerrigan ve Rob aslında bayılıyorum o ikiliye.. Neyse kitabın konusuna döneyim ben.

" Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz.."

Bir katilimiz var hem de ne katil. Yirmi yıl önce işlenen bir cinayeti kopya ederek aynı benzer şekilde cinayetler işliyor.
Malesef üç kadın öldürüyor ve üçü de aynı şekilde. Önce hepsinin güvenini kazanıyor, hepsiyle güzel bir şekilde ilgileniyor daha sonra da öldürüyor. Ve katilimizin de kendince bir imzası var. Öldürdüğü kadınların saçlarını kesiyor ve gözlerini çıkarıyor yerinden bunları yapmasının sebeplerini düşünmek bile korkutuyor. Onlara ceza niteliğinde mi yoksa saçlarını keserek onları küçük bir çocuk masum birisi gibi görmek istediği için mi yoksa tamamen sadistçe duygularla mı yapıyor kim bilir. Gerçi ben okuduğum için biliyorum.

Ve bu kitapta biraz da olsa Maeve'in ortağı Josh Derwent 'ı da tanıdık. Çünkü ne yazık ki cinayetlerle onun da bağlantısı var. 20 yıl önce öldürülen cinayete kurban giden kişi Derwent' ın o zaman ki sevgilisidir. Ve 20 yıl önce de Derwent suçlanmış ama delil yetersizliğinden tutuklanmamıştır. Bu kitapta Maeve'e çok iş düşüyor.
480 syf.
·1 günde·8/10 puan
Artık aileden sayılan Maeve Kerrigan ile bu kez bir seri katilin peşine düşüyoruz. Sıkı fıkı olmaya başlayınca, Derwent'ı mı daha çok seviyorum Maeve'i mi net bir şey söyleyemiyorum. Her zamanki gibi, akıcı dili ve kurgusunun sağlamlığıyla Jane Casey kendisine hayran bırakıyor. "Tanıdığınız Yabancı" olarak çevrilebilecek olan Parafili'nin orijinal adı ise "The Stranger You Know". Olimpos Yayınevi'nin bu kitapta fazlaca bulunan yazım hatalarına dikkat etmediği de gözümden kaçmadı, bilgilerinize. #heraybirjanecasey okumaya devam, tabii ki tavsiyemdir. =)
448 syf.
·Puan vermedi
Jane Casey... Bulunmaz nimet diye adlandırıyorum ben Jane Casey gibi yazarları. Yazarın başka kitabını da okudum ama bunda daha yetkin, profesyonel olduğunu gördüm.
Bir yazar olarak bana ilham kaynağı olan eserlerden biri oldu. Özellikle Derwent karakterine aşık oldum diyebilirim. Derwent gibi insanlar cezbedici. Yaşadıklarını da göz önünde bulundurursak bunlar çok ağır oldu onlar için.
Kitabın bitmesinin üzerinden haftalar geçse bile şişko çocuğa kadar her şey zihnimin içinde. Hatta bazen, yalnız kaldığımda onları siluet olarak görüyorum ve bundan da anlaşılacağı üzere kitabın süper etkileme düzeyi var.
448 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10 puan
Jane Casey'i ilk defa okudum ama son olmayacak. Çok akıcı bir dil kitap dörtyüz küsur sayfa olmasına rağmen rahatça okunuyor.
Kahramanımız bu sefer genelde olduğu gibi çok ünlü tecrübeli bir başkomiser değil, basit bir memur ve emir altında ama buna rağmen kadınsal sezgileriyle de olayı aydınlatıyor.
Bazıları bir şeyden korkup kaçar
Bazıları onların korkularını arzular
Ve diğerleri kasvet içinde kederle

Yürürler adına ölüm denen, kendi gölgeleriyle...
Belki de büyük resmi adam akıllı görmek yerine,dikkatini sadece önünde duran şeye vermekle aşırı mesgulsun
" Bazıları bir şeyden korkup kaçar
Bazıları onların korktuklarını arzular
Ve diğerleri kasvet içinde kederle
Yürürler adına ölüm denen, kendi gölgeleriyle."
Birilerinin yanlış yaptığını bilip bunu onlara söylediğinde karşılık olarak sadece yanlış yaptıklarını söylemenden ötürü kendi söylediklerine daha sıkı inanmalarına sebep olmanın nasıl bir şey olduğunu bilir misin?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Parafili
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059176149
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Stranger You Know
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
Doktor, Avukat, Polis Memuru, Seri Katil... Kapıyı açmak için hangisine daha çok güvenirdiniz?

Maeve Kerrigan üç kadını kendi evlerinde boğarak öldüren bir seri katilin izini sürüyor...İçeriye zorla girildiğine dair hiçbir iz yok, bütün işaretler onu kurbanların kendilerinin içeriye aldığını gösteriyor.
Üçüncü cinayette katilin bıraktığı delil, Maeve'in eline onu şaşkına çeviren bir şüpheli verir: Maeve'in ortağı Komiser Josh Derwent. Maeve onun bu işle bir ilgisi olduğuna inanmayı önce reddeder, acaba onu ne kadar iyi tanımaktadır? Çünkü bu Derwent'ın cinayetle suçlandığı ilk olay değildir...

Belki de katil çok yakınınızda ve siz onu tanıyorsunuz...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 793 okur

  • RoadNotTaken
  • Fatmanur Turan
  • ceset`hırsızından`hallice
  • Dilara
  • ekiin
  • Rumeysa Nur EŞMELİ
  • Zehra yıldız
  • Berfin Yarış
  • Fatmanur Şüheda
  • dddesddd

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.2
13-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%17.8
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%28.9
45-54 Yaş
%15.6
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.7
Erkek
%17.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (60)
9
%21.2 (54)
8
%31.8 (81)
7
%12.2 (31)
6
%5.9 (15)
5
%3.5 (9)
4
%0.8 (2)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0.4 (1)