Siliniş (Rizzoli & Isles Serisi 5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.950
Gösterim
Adı:
Siliniş
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 5
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482826
Orijinal adı:
Vanish
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Kendini bir rehine krizinin yanlış tarafında bulunca, hamile olan cinayet masası detektifi Jane Rizzoli, hayatının en mutlu saatleri olabilecek süreçte kendini tam bir kâbusun ortasında bulur. İsimsiz, güzel bir kadın, morga ceset olarak getirilir. Fakat Boston'lu tıp uzmanı Maura Isles ceset torbasını açıp baktığında, unutamayacağı bir korku yaşar: Ceset gözlerini açar!

Hâlâ hayatta olan kadın hastaneye yetiştirilir, ama tuhaflıklar çok geçmeden ölümcüllüğe dönüşür. Kadın, son derece soğukkanlı bir şekilde güvenlik görevlisini öldürerek hastaları rehin alır… Aralarından biri hamile cinayet detektifi Jane Rizzoli'dir.

Bu şiddet eğilimli, çaresiz ruh kimdir ve istediği nedir? Gergin saatler ilerlerken Maura, Jane'in kocası FBI ajanı Gabriel Dean'le işbirliği yaparak gizemli katilin kimliğini araştırmaya başlar. Federal ajanlar aniden ortaya çıkınca, Maura ve Gabriel sıradan bir rehine krizinden çok daha derinlere uzanan bir olayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu gizemin anahtarını sadece silahlı çılgın kadınla kapana kısılmış olan Rizzoli elinde tutmaktadır… Tabii eğer hayatta kalırsa.
(Tanıtım Bülteninden)
464 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
- Sekiz milyara yaklaşan nüfusuyla dünya, içinde binbir çeşit kötülük barındıran milyonlarca insan ve bu kötülüklerden etkilenen sayısız çocuk, kadın, erkek, yaşlı, genç. Tess Gerritsen, Rizzoli&Isles Serisi'nin beşinci kitabı olan Siliniş'te bu kötülüklerden belki de en sarsıcı olanını ele alıyor: Henüz çok küçük yaşta zorla ve para karşılığında erkeklere(!) sunulan kız çocukları başta olmak üzere bu alçaklığa maruz kalan kalan kadınlar, yani kadın ticareti. Çeşitli vaatlerle kandırılarak hayatları iğrenç yaratıklar tarafından ellerinden alınan çocuklar ve onlar üzerinden parasal, bedensel her türlü iğrenç zevklerini tatmin etmeye çalışan canavarlar. Evrensel bir sorun ve hastalıklı beyinlerin en bariz örneklerinden biri olan bu durumu yazarımız Gerritsen kendine has üslubu, polisiye ve tıp öğeleriyle bir araya getirerek mükemmel bir eser meydana getirmiş. Siliniş yüksek tempolu, aksiyon dolu, kaliteli ve sarsıcı bir kitap. Nefreti iliklerinize kadar hissettiren, merak unsurlarıyla sürükleyiciliğin tavan yaptığı bu kitap gerek ele aldığı konu gerekse konuyu ele alan yazarın ustalığıyla kazandığı beğeniyi fazlasıyla hak ediyor.

Siliniş, serinin ilk dört kitabına oranla tıbbi terimlerin daha az olduğu bir kitap. Bu sayede tıp terminolojisine ait kelimelerin çokluğuyla uğraşmak yerine direkt olarak olaylara odaklanabiliyorsunuz. Merak unsurunun kendini fazlasıyla hissettirdiği Siliniş, Gerritsen'in okuyucuyu ne şekilde etkileyebileceğini ve sürükleyiciliğin nasıl sağlanacağını çok iyi bildiğini gözler önüne seriyor. 464 sayfalık kitabın tek bir sayfasında bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Duru-akıcı dil kullanımı, olayların kitabın ilk sayfalarından itibaren başlaması sayesinde kendinizi kısa sürede olayların gidişatına kaptırıyorsunuz ve sayfalar tüm heyecanıyla akıp gidiyor. Şunu da söylemem gerek ki Rizzoli&Isles Serisi'nde Çırak, Günahkâr, İkiz Bedenler ve Siliniş'in yayıncılığını üstlenen Martı Yayınları, kapak-sayfa kalitesi ve beğenimi kazanan ciltli tasarımlarıyla seriyi daha da çekici hale getiriyor.

- Siliniş'te olaylar Adli Tıp Uzmanı Maura Isles'in otopsisini yapacağı bir cesedin morga getirilmesi ve öldüğü sanılan kadının morgda aniden gözlerini açmasıyla başlıyor. Hastaneye yetiştirilen kadın hayatta kalıyor ve kısa süre sonra çevresindekilere karşı saldırgan bir tutum sergilemeye başlıyor. Ölümcüllüğe dönüşen saldırganlık güvenlik görevlisinin bu kadın tarafından öldürülmesi ve yine aynı kadının hastane görevlileri ve hastalardan bazılarını rehin almasıyla sonuçlanıyor. Rehin alınan kişilerden biri de Boston Cinayet Masası dedektiflerinden Jane Rizzoli. Peki parmak izleri de dahil kendisi hakkında hiçbir bilgi edinilemeyen bu kadın kim ve bütün bunları neden yapıyor , Rizzoli kurtulabilecek mi, FBI bu işin neresinde ve tüm bu olayların başlangıç noktası ne? Merak ediyorsanız en kısa zamanda bu seriye başlamanızı öneririm.

Alanının en iyilerinden olan Tess Gerritsen bize suçlarla, kötülüklerle, adalet arayışıyla dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ben de her kitabından ayrı ayrı zevk alan bir okuru olarak sizleri bu kapıdan içeri davet ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...
464 syf.
·2 günde·8/10
Tess Gerrtsen'in gerilimi yüksek bir polisiye romanı daha. Oldukça sürükleyici; hani "elinizden bırakmayacaksınız" klasik söyleme tam uyan bir kitap. Ayrıca yöneticilerin ve üst düzey bürokratların çirkinliklerini ve bu çirkinlerini örtmek için uyguladıkları yöntem ve vahşeti göstermesi açısından da okunması gereken bir kitap. Kesinlikle polisiye gerilim seven kitapseverlere öneririm.
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (442 Oy)414 beğeni1.693 okunma120 alıntı6.437 gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (486 Oy)455 beğeni1.899 okunma102 alıntı7.131 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.4/10 (423 Oy)386 beğeni1.439 okunma74 alıntı8.217 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (365 Oy)342 beğeni1.454 okunma47 alıntı4.749 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (328 Oy)312 beğeni1.303 okunma40 alıntı5.621 gösterim
 • Çırak
  8.7/10 (749 Oy)674 beğeni2.608 okunma135 alıntı10.269 gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.8/10 (279 Oy)230 beğeni1.148 okunma63 alıntı6.374 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.118 Oy)1.023 beğeni3.398 okunma310 alıntı17.279 gösterim
 • Ruh Koleksiyoncusu
  8.7/10 (230 Oy)237 beğeni832 okunma75 alıntı4.858 gösterim
 • Buz Gibi Soğuk
  8.9/10 (236 Oy)232 beğeni749 okunma34 alıntı4.450 gösterim
464 syf.
·7 günde·8/10
Siliniş ile birlikte biten seri olarak devam ettiğim ( Rizzoli – Isles ) 5. Kitabı oldu. Her defasında "kanımca" üstüne koyan bir yazar oldu ve gerçekten şaşırttı bu sefer. Yazarın dili gayet okunulabilir ve açık. Diğer romanlarında seri katil olarak giden olayları konu alan yazar bu kitapta dedektifin cinayet araştırması, polisiye olarak macera romanı gibi ilerlemiş. Daha doğrusu adli tıp konularını ele alan değil katilin takibi olarak diyebilirim. Gerilimi gayet yüksek, oldukça sürükleyici, akıcı, aksiyonlarla dolu, başarılı ve güçlü kurguyla yazılmış bir polisiye diyebilirim.
Ana konu olarak ise insan kaçakçılığı ve kaçırılan kızların daha doğrusu çocukların fahişeliğe zorlanmasını konu almış. Roman ABD’de geçmekte. Üst düzey yetkillilerin yaptıkları kötü olayların ve bunun devamı olarak anlatmış yazar. Bu kitapta bir karakter de ekleniyor seriye şaşırtıcı olarak ( Spoiler vermek istemiyorum) Kitabın son cümlesi; romanın ilk cümlesi olacak kadar güzel kurgu var. Olaylar o kadar çok ve konular o kadar derin ve anlamlı. Bununla birlikte olay örgüsü da karışık değil. Klasik olarak okunulabilecek bir eser.
Soluksuz okuyacağınız bir eser olacağına inanıyorum. Tess’i bir kez okuduktan sonra dizi gibi devam etmek istiyorsunuz bu yüzden seriye hızla devam edeceğim. Sizlere öneririm. Sürç-i lisan ettiysek affola, zevkler ve renkler tartışılmaz diyerekten bitiriyorum.
464 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Aslında polisiye romanları okumayı pek tercih etmiyorum.Tv de seyretmek ayrı bir zevk veriyor.Tess Gerrıtsen’ın Siliniş kitabını ilk elime aldığımda sağ alt köşesinde rizzoli&isles’in fotoğraflarını gördüm hemen kitabın arkasını çevirdim ve dizisini severek izlediğim için merak edip okumaya başladım.Temposu yüksek ve sürükleyici elinizden bırakamayacağınız ve heranı hissederek okuyup etkileneceğiniz bir serüvenin içinde hissediyorsunuz kendinizi...
Küçük yaşta kaçırılan ve daha iyi hayat şartları vaadiyle kandırılıp sex kölesi yapılan gencecik bedenlerin öyküsü.İğrenç isteklerini bu gencecik bedenlerde soğutan ve onlara bir et parçasıymış gibi davranan insanlar.Bu döngü içerisinde işlerini layığıyla yapan ve bu genç kızları kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atan polisler...Her anını heyecanla ve hissederek okudum.İnsanlığın yaşadığı korkunç ve bir o kadar ürkütücü bir gerçek bu kitapta gözler önüne serilmiş.
464 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Yine güzel bir konuyu ele almış yazarımız. Küçük yaşta genç kızları farklı metodlarla kandırarak seks kölesi haline getirdiklerini iyi işlemişler. Kitap serinin diğer kitaplarında olduğu gibi yine sürükleyici ve akıcı bir dille yazılmış. Kitapta dikkatimi çeken ABD'de 50 bin seks kölesi olduğu, genelev ve fahişlerin bu rakamdan hariç olduğu belirtilmekte. Devletin üst kademelerinde yer alan kişilerin bu küçük yaştaki kızların çeşitli fanteziler uğruna canlarını hiçe saymaları ve yaptıkları seks kölelerinin ipucu bırakmadan ortadan kaldırmalarından bahsediliyor. Son yıllarda ülkemizde artan küçük yaşta çocuklara cinsel sapkınlıkların olmasına benzer bir konu olsa da iğrenç bir şekilde okumak gerekiyor. Kitabı okurken dünya hangi yola sapmış, neler neler yapılıyor diyorsunuz. Serinin tüm kitaplarını sırasıyla okumak gerekir diye düşünmekteyim.

Temenni olarak inşallah ülkemizde buna benzer yapılar bulunmaz umarım. Herkese iyi okumalar.
464 syf.
·Beğendi·8/10
Akıcı.keyifli okuduğum bir Tess Gerritsen romanı.Bir günde okudum, elimden bırakamadan.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Tess Gerrıtsen'in romanlarını okudukça gerilim türüne daha çok ilgi duyuyorum. Gerçekten çok akıcı ve güçlü bir kalemi var. Okuduğum romanları sayesinde bu yazarın sıkı bir takipçisi oldum diyebilirim. Kaleme aldığı romanlara en ufacık kusur bile bulamıyorum. Bu kitabı da oldukça etkileyici, başarılı ve okuyanı tam bir gerilim yumağına sarıp sarmalıyor. Etkisi ise çok uzun süre zihninizde kalıyor mutlaka! Kendinizi sinema solonunda gerilim filmi izliyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz daha ilk sayfalardan. Bence okumamış olanlar daha fazla geç kalmayın derim.
464 syf.
Hayalleri olan yedi kız çocuğu evet daha on sekiz yaşını doldurmamış bu gencecik kızlar gelecek güzel günlere kendilerini götürecek bir yola çıkarlar. Yolda hiçte hesapta olmayan şeyler başlarına gelir.
Genç bir bayan denizde boğulmuştur ve otopsi yapılması için adli tıp kurumuna sevk edilir...
Dr. Maura Isles adli tıp doktorumuz o gün yoğun bir tempo yaşamakta ve bir çok otopsi yapmalıydı. Fakat belirli bir süreden sonra yorgunluğu ağır basacak ve bir sonraki gün devam etmek için çıkacaktır. Unuttuğu birşeylerin olmasından dolayı morga tekrar gelir ve bazı sesler işitir.
Ceset torbalarını tek tek kontrol ettiğinde yaşam belirtisi olan birini görür hemen acil servise kaldırılır. Gizemli bu kişi pekte uysal biri değildir ve hastaneyi birbirine katar. Dedektif Jane Rizolli dokuz aylık hamiledir ve bebeği bulunduğu yerden çıkmaya hiçte niyetli değildir. Doktorunun artık zamanı geldiğini ve bebeği oradan çıkarılması gerektiğini söyleyerek hastaneye yatışı yapılacaktır. Bu gizemli hastanın olduğu hastanesi burası. Ve içinde Rizollininde içinde bulunduğu altı kişiyi rehin alır. İstediği bir takım şeyler vardır. Gabriel'a Jane'in kocası - bir FBI ajanı- karısını kurtarmak için çaba sarfetmektedir. İşler bu noktadan sonra oldukça karmaşık bit hal almaya başlar. Bu kişi aslında ölüm teşhisiyle morga getirilmiş fakat yaşadığı anlaşılmasından sonra ülke çapında sansasyona yol açar. Basın mensuplarının da olaya dahil olmasıyla arap saçına dönen olayı bakalım çözebilecekler mi. Gabriel, dedektifi ve daha anne karnında olan bebeğini sağ salim kırtarabilecek midir?
Oldukça sürükleyici olan bu romanı elinizden hiç bırakmak istemeyeceksiniz. Göz ardı edilen bir çok konuya şahit olacaksiniz.
464 syf.
·Beğendi·6/10
Tess in kitaplari arasinda su ana kadar en zayif buldugum kitabidir.ama bu yargim tess in kendi kitaplarina gore olan degerlendirmedir.
Yine de daha guzel kitaplar var.tess in farkli bir kitabini daha cok begenebilirsiniz.
464 syf.
·Beğendi·9/10
Rizzoli & İsles serisinin beşinci kitabı olan Siliniş, isminin aksine hafızalardan silinmeyecek bir konuyu ele alıyor. Kandırılarak kaçırılan genç kızlar hiç hayal bile edemedikleri bir hayatın içine sürükleniyor. Hayatının baharı denilen dönem bir anda, hayatının zindanı olarak değişiveriyor. Ve işin içinde öyle pislikler dönüyor ki, hayretler içinde okuyorsunuz. Peki etrafta dönen dolaplara kim el atıyor dersiniz ?

Jane Rizzoli elbette, ne yazık ki karnı burnunda olan Jane'nin başı bu sefer büyük belada. Gabriel karısının artık evinde oturmasını istiyor haklı olarak. Ama Jane durur mu, durmak istese dahi başına bir bela geliyor mutlaka.
Maura İsles de bir şekilde kendini bu işin içinde buluyor. Ve onun da başı belada. Siyah saçlı kimliği belirsiz genç kadının morkta canlanması basına yansıyor. Peki bu ihmali kim yaptı? Genç kadın neden ölü sanıldı veya neden öldürülmeye çalışıldı?
Rizzoli bütün bu olanlardan habersizken, doğum yapacağı hastanede bu gizemli kadın tarafından rehine alınıyor. İşte şimdi romanımızın heyecan dolu anlarına giriş yapıyoruz. Acaba Jane kurtulabilecek mi? Neden rehin alındılar? Joe ve gizemli kadının amacı ne?
Gizemli kadın (Olena)'nın anlatacağı bir şeyler var ve bunu yalnızca güveneceği birilerine söylemek istiyor. Bütün dünyanın bilmesini istiyor. Kurtulmak istiyor. Yaşamak istiyor. Bunun yalnızca bir yolu var ama bazen o yollar da kapanıyor. Jane bir ses duyuyor 'Mila biliyor.' Mila biliyor Jane, Mila'yı bul Jane.

Gabriel'i ise bu kitapta başka sevdim. İlk başta nefret ediyordum adamdan ama Jane'yle evlendikten sonra aşık oldum

Jane'yi çok seviyor, hatta Jane bile ben bu adamı hakedecek ne yaptım diye söylenip duruyor.
Jane'ye söylediği şu güzel cümlelere bakın. "Sen ve Regina her şeyimsiniz. Daha önce başka biri için endişelenmem gerekmemişti. Kaybedeceğim biri yoktu. Beni bu kadar korkutacağı aklıma gelmemişti. Şimdi zayıf noktamı gördüm ve onu nasıl koruyabileceğimi düşünmekten kendimi alamıyorum." '
Bir kitabın daha sonuna geldik. Serinin her kitabı beni fazlasıyla meraklandırıyor. Ve her kitabı bir öncekine göre daha fazla seviyorum. Serinin devamını da seveceğime eminim.
464 syf.
·7 günde
Serinin son kitabı olduğunu bilmeden okumam ve acaba devamı nasıl diye düşünmem komik olsada kitabın içeriği hiç de o kadar komik değil. Bu kitap sayesinde bir kez daha gördüm ki medya tam bir tuzak. Hiç bi zaman gördüğünüz bir şeye inanmayın, yoksa kendinizi Özel Bir Kadın yerine bir ceset olarak görebilirsiniz.
464 syf.
·8/10
Yazarın daha önceden okuduğum kitapları gibiydi. Otopsiler en ince ayrıntısıyla, okuyanların gözünde canlanacak şekilde anlatılmış. Akıcı bir cinayet-dedektif romanı.
Bu dünyada kendi işleriyle ilgilenmeyen çok fazla insan var. Bir sürü işgüzar...
Tess Gerritsen
Sayfa 66 - Martı Yayınları
Dünyanın en iyi parfümü olarak değerlendirdiği koku odayı doldurdu: Annesinin mutfağının kokusu.
Tess Gerritsen
Sayfa 278 - Martı Yayınları
Hepimiz beğenilmek isteriz; özellikle de hayranlık duyduğumuz insanlar tarafından.
Tess Gerritsen
Sayfa 372 - Martı Yayınları
"Dünya kötü bir yer, Mila, ve onu değiştirmenin hiçbir yolu yok. Yapabileceğin en iyi şey hayatta kalmak."
Ve kötü olmamak.
''Benim hayallerim yok,'' diye fısıldadım.
''Böylesi daha iyi.'' ... ''O zaman hayal kırıklığına uğramazsın.''
Tekerlekli sandalyeye mahkûm olan herkes için durum böyle mi?.. Her zaman acıyan bakışlara mı maruz kalıyorlar?
Ameliyathane kıyafetini üzerinden çıkarmıştı ama morgun o ağır kokusu zaten üzerine değil,zihnine sinmişti adeta...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siliniş
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 5
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482826
Orijinal adı:
Vanish
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Kendini bir rehine krizinin yanlış tarafında bulunca, hamile olan cinayet masası detektifi Jane Rizzoli, hayatının en mutlu saatleri olabilecek süreçte kendini tam bir kâbusun ortasında bulur. İsimsiz, güzel bir kadın, morga ceset olarak getirilir. Fakat Boston'lu tıp uzmanı Maura Isles ceset torbasını açıp baktığında, unutamayacağı bir korku yaşar: Ceset gözlerini açar!

Hâlâ hayatta olan kadın hastaneye yetiştirilir, ama tuhaflıklar çok geçmeden ölümcüllüğe dönüşür. Kadın, son derece soğukkanlı bir şekilde güvenlik görevlisini öldürerek hastaları rehin alır… Aralarından biri hamile cinayet detektifi Jane Rizzoli'dir.

Bu şiddet eğilimli, çaresiz ruh kimdir ve istediği nedir? Gergin saatler ilerlerken Maura, Jane'in kocası FBI ajanı Gabriel Dean'le işbirliği yaparak gizemli katilin kimliğini araştırmaya başlar. Federal ajanlar aniden ortaya çıkınca, Maura ve Gabriel sıradan bir rehine krizinden çok daha derinlere uzanan bir olayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu gizemin anahtarını sadece silahlı çılgın kadınla kapana kısılmış olan Rizzoli elinde tutmaktadır… Tabii eğer hayatta kalırsa.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.349 okur

 • Firdevs K.
 • Handan okuyucu
 • Özlem sefertaş
 • betül başkan
 • Büşra
 • Asel
 • Emine Tümtürk
 • Gülşah krbn
 • Rojbin BAYKAL
 • Ayşe Çeker

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%28.2
25-34 Yaş
%26.2
35-44 Yaş
%27.2
45-54 Yaş
%10.1
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.9
Erkek
%18

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.1 (158)
9
%23.6 (93)
8
%20.3 (80)
7
%9.6 (38)
6
%3.6 (14)
5
%1.3 (5)
4
%0.5 (2)
3
%0.5 (2)
2
%0
1
%0.5 (2)

Kitabın sıralamaları