Siliniş Rizzoli & Isles Serisi 5

8,8/10  (205 Oy) · 
662 okunma  · 
177 beğeni  · 
3.872 gösterim
Kendini bir rehine krizinin yanlış tarafında bulunca, hamile olan cinayet masası detektifi Jane Rizzoli, hayatının en mutlu saatleri olabilecek süreçte kendini tam bir kâbusun ortasında bulur. İsimsiz, güzel bir kadın, morga ceset olarak getirilir. Fakat Boston'lu tıp uzmanı Maura Isles ceset torbasını açıp baktığında, unutamayacağı bir korku yaşar: Ceset gözlerini açar!

Hâlâ hayatta olan kadın hastaneye yetiştirilir, ama tuhaflıklar çok geçmeden ölümcüllüğe dönüşür. Kadın, son derece soğukkanlı bir şekilde güvenlik görevlisini öldürerek hastaları rehin alır… Aralarından biri hamile cinayet detektifi Jane Rizzoli'dir.

Bu şiddet eğilimli, çaresiz ruh kimdir ve istediği nedir? Gergin saatler ilerlerken Maura, Jane'in kocası FBI ajanı Gabriel Dean'le işbirliği yaparak gizemli katilin kimliğini araştırmaya başlar. Federal ajanlar aniden ortaya çıkınca, Maura ve Gabriel sıradan bir rehine krizinden çok daha derinlere uzanan bir olayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu gizemin anahtarını sadece silahlı çılgın kadınla kapana kısılmış olan Rizzoli elinde tutmaktadır… Tabii eğer hayatta kalırsa.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053482826
 • Orijinal Adı:
  Vanish
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

- Sekiz milyara yaklaşan nüfusuyla dünya, içinde binbir çeşit kötülük barındıran milyonlarca insan ve bu kötülüklerden etkilenen sayısız çocuk, kadın, erkek, yaşlı, genç. Tess Gerritsen, Rizzoli&Isles Serisi'nin beşinci kitabı olan Siliniş'te bu kötülüklerden belki de en sarsıcı olanını ele alıyor: Henüz çok küçük yaşta zorla ve para karşılığında erkeklere(!) sunulan kız çocukları başta olmak üzere bu alçaklığa maruz kalan kalan kadınlar, yani kadın ticareti. Çeşitli vaatlerle kandırılarak hayatları iğrenç yaratıklar tarafından ellerinden alınan çocuklar ve onlar üzerinden parasal, bedensel her türlü iğrenç zevklerini tatmin etmeye çalışan canavarlar. Evrensel bir sorun ve hastalıklı beyinlerin en bariz örneklerinden biri olan bu durumu yazarımız Gerritsen kendine has üslubu, polisiye ve tıp öğeleriyle bir araya getirerek mükemmel bir eser meydana getirmiş. Siliniş yüksek tempolu, aksiyon dolu, kaliteli ve sarsıcı bir kitap. Nefreti iliklerinize kadar hissettiren, merak unsurlarıyla sürükleyiciliğin tavan yaptığı bu kitap gerek ele aldığı konu gerekse konuyu ele alan yazarın ustalığıyla kazandığı beğeniyi fazlasıyla hak ediyor.

Siliniş, serinin ilk dört kitabına oranla tıbbi terimlerin daha az olduğu bir kitap. Bu sayede tıp terminolojisine ait kelimelerin çokluğuyla uğraşmak yerine direkt olarak olaylara odaklanabiliyorsunuz. Merak unsurunun kendini fazlasıyla hissettirdiği Siliniş, Gerritsen'in okuyucuyu ne şekilde etkileyebileceğini ve sürükleyiciliğin nasıl sağlanacağını çok iyi bildiğini gözler önüne seriyor. 464 sayfalık kitabın tek bir sayfasında bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Duru-akıcı dil kullanımı, olayların kitabın ilk sayfalarından itibaren başlaması sayesinde kendinizi kısa sürede olayların gidişatına kaptırıyorsunuz ve sayfalar tüm heyecanıyla akıp gidiyor. Şunu da söylemem gerek ki Rizzoli&Isles Serisi'nde Çırak, Günahkâr, İkiz Bedenler ve Siliniş'in yayıncılığını üstlenen Martı Yayınları, kapak-sayfa kalitesi ve beğenimi kazanan ciltli tasarımlarıyla seriyi daha da çekici hale getiriyor.

- Siliniş'te olaylar Adli Tıp Uzmanı Maura Isles'in otopsisini yapacağı bir cesedin morga getirilmesi ve öldüğü sanılan kadının morgda aniden gözlerini açmasıyla başlıyor. Hastaneye yetiştirilen kadın hayatta kalıyor ve kısa süre sonra çevresindekilere karşı saldırgan bir tutum sergilemeye başlıyor. Ölümcüllüğe dönüşen saldırganlık güvenlik görevlisinin bu kadın tarafından öldürülmesi ve yine aynı kadının hastane görevlileri ve hastalardan bazılarını rehin almasıyla sonuçlanıyor. Rehin alınan kişilerden biri de Boston Cinayet Masası dedektiflerinden Jane Rizzoli. Peki parmak izleri de dahil kendisi hakkında hiçbir bilgi edinilemeyen bu kadın kim ve bütün bunları neden yapıyor , Rizzoli kurtulabilecek mi, FBI bu işin neresinde ve tüm bu olayların başlangıç noktası ne? Merak ediyorsanız en kısa zamanda bu seriye başlamanızı öneririm.

Alanının en iyilerinden olan Tess Gerritsen bize suçlarla, kötülüklerle, adalet arayışıyla dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ben de her kitabından ayrı ayrı zevk alan bir okuru olarak sizleri bu kapıdan içeri davet ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...

Kübra 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Serinin 5. kitabı Siliniş, dünyadaki en iğrenç konulardan birini işliyor: Fahişelik. Hayatlar, adi insanların elinde nasıl silinir? Çocuk yaştaki bir kıza; pislik, koca göbekli, hayvan oğlu hayvan, makam mevki sahibi bir var olmayasıca nasıl meyleder? Koca işkembesini sallayarak kızın üstüne gelişi.. Allah'ım düşündükçe def gibi geriliyorum... Adam resmen çocuk kızların gençliğini aldıkça kendisi gençleştiğini falan mı sanıyordu... Şu anda çıldıray, yıldıray ve öfkeliyim. Bunun binlerce örneğini dünyanın bütün ülkelerinde gördük, görüyoruz, Allah kahretsin ki göreceğiz de... Karşısındaki bir can taşımazmış gibi nasıl davranır insan. Okuyun, görün... Ağlayan ağlasın, kusan kussun, kızan kızsın. Hepsini combo yaşayanlara da selam olsun.

Tess Gerritsen yine muhteşem kalemiyle ve kolay okunabilirliği ile takdiri hak ediyor. Bu yazar, bu işi biliyor.

insan_okur 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Siliniş ile birlikte biten seri olarak devam ettiğim ( Rizzoli – Isles ) 5. Kitabı oldu. Her defasında "kanımca" üstüne koyan bir yazar oldu ve gerçekten şaşırttı bu sefer. Yazarın dili gayet okunulabilir ve açık. Diğer romanlarında seri katil olarak giden olayları konu alan yazar bu kitapta dedektifin cinayet araştırması, polisiye olarak macera romanı gibi ilerlemiş. Daha doğrusu adli tıp konularını ele alan değil katilin takibi olarak diyebilirim. Gerilimi gayet yüksek, oldukça sürükleyici, akıcı, aksiyonlarla dolu, başarılı ve güçlü kurguyla yazılmış bir polisiye diyebilirim.
Ana konu olarak ise insan kaçakçılığı ve kaçırılan kızların daha doğrusu çocukların fahişeliğe zorlanmasını konu almış. Roman ABD’de geçmekte. Üst düzey yetkillilerin yaptıkları kötü olayların ve bunun devamı olarak anlatmış yazar. Bu kitapta bir karakter de ekleniyor seriye şaşırtıcı olarak ( Spoiler vermek istemiyorum) Kitabın son cümlesi; romanın ilk cümlesi olacak kadar güzel kurgu var. Olaylar o kadar çok ve konular o kadar derin ve anlamlı. Bununla birlikte olay örgüsü da karışık değil. Klasik olarak okunulabilecek bir eser.
Soluksuz okuyacağınız bir eser olacağına inanıyorum. Tess’i bir kez okuduktan sonra dizi gibi devam etmek istiyorsunuz bu yüzden seriye hızla devam edeceğim. Sizlere öneririm. Sürç-i lisan ettiysek affola, zevkler ve renkler tartışılmaz diyerekten bitiriyorum.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıcı.keyifli okuduğum bir Tess Gerritsen romanı.Bir günde okudum, elimden bırakamadan.

Ceren Acer 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerrıtsen'in romanlarını okudukça gerilim türüne daha çok ilgi duyuyorum. Gerçekten çok akıcı ve güçlü bir kalemi var. Okuduğum romanları sayesinde bu yazarın sıkı bir takipçisi oldum diyebilirim. Kaleme aldığı romanlara en ufacık kusur bile bulamıyorum. Bu kitabı da oldukça etkileyici, başarılı ve okuyanı tam bir gerilim yumağına sarıp sarmalıyor. Etkisi ise çok uzun süre zihninizde kalıyor mutlaka! Kendinizi sinema solonunda gerilim filmi izliyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz daha ilk sayfalardan. Bence okumamış olanlar daha fazla geç kalmayın derim.

K 
17 May 18:00 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi

Serinin son kitabı olduğunu bilmeden okumam ve acaba devamı nasıl diye düşünmem komik olsada kitabın içeriği hiç de o kadar komik değil. Bu kitap sayesinde bir kez daha gördüm ki medya tam bir tuzak. Hiç bi zaman gördüğünüz bir şeye inanmayın, yoksa kendinizi Özel Bir Kadın yerine bir ceset olarak görebilirsiniz.

Emre AYDOĞAN 
29 Nis 10:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bu kitap gerçekten bir inceleme gerektiriyor :) Serinin önceki kitaplarına göre daha duygusal ve aile kavramının ne denli önemli olduğuna vurgu yapan Tess, yine harika bir roman yazmış akıcılık olay örgüsü çok başarılı. Ve her zaman ki gibi bittigine üzüldüğüm bir kitap.

Beyza 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın daha önceden okuduğum kitapları gibiydi. Otopsiler en ince ayrıntısıyla, okuyanların gözünde canlanacak şekilde anlatılmış. Akıcı bir cinayet-dedektif romanı.

Sadık Kocak 
07 Mar 21:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kusursuz, muazzam, mükemmel.
Bir kitabı, yazarı ve yazılanı bu derece anlamlı bulabilmek sadece usta bir kalem işi.
Son olarak okumaya sabah 05.30'da başladığımı eklersem kendimi (ne demek istediğimi) anlatırım.
Kesinlikle okumamız gereken ve okuduktan sonra bize anlam katan kitaplardan ..

4 /

Kitaptan 70 Alıntı

Damla Köseoğlu 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünyada kendi işleriyle ilgilenmeyen çok fazla insan var. Bir sürü işgüzar...

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 66 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 66 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın en iyi parfümü olarak değerlendirdiği koku odayı doldurdu: Annesinin mutfağının kokusu.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 278 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 278 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepimiz beğenilmek isteriz; özellikle de hayranlık duyduğumuz insanlar tarafından.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 372 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 372 - Martı Yayınları)
Derya Yalınkılıç 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Dünya kötü bir yer, Mila, ve onu değiştirmenin hiçbir yolu yok. Yapabileceğin en iyi şey hayatta kalmak."
Ve kötü olmamak.

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
27 Nis 16:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tekerlekli sandalyeye mahkûm olan herkes için durum böyle mi ? Her zaman acıyan bakışlara mı maruz kalıyorlar ?

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
29 Nis 17:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah.. anne, sana hâla ne kadar ihtiyacım olduğunu hiç anlamamışım. Annelerimize ihtiyaç duymadığımız bir zaman geliyor mu ki ?

Siliniş, Tess Gerritsen (Jane Rizzoli)Siliniş, Tess Gerritsen (Jane Rizzoli)
Emre AYDOĞAN 
27 Nis 20:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yani her şey böyle mi sona erecekti ? Yanlış zamanda, yanlış yerde olmak kadar aptalca bir neden yüzünden mi ?

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen
Aysel 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Benim hayallerim yok," diye fısıldadım.
"Böylesi daha iyi." Olena acı bir şekilde güldü." O zaman hayal kırıklığına uğramazsın. "

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)
Aysel 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Annelerimize ihtiyaç duymadığımız bir zaman geliyor mu ki?"

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)
insan_okur 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu güç değil, Mila. Nefret. Seni hayatta tutan şey odur.

Siliniş, Tess Gerritsen (Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Martı Yayınları)