Siliniş Rizzoli & Isles Serisi 5

8,8/10  (257 Oy) · 
849 okunma  · 
229 beğeni  · 
5.017 gösterim
Kendini bir rehine krizinin yanlış tarafında bulunca, hamile olan cinayet masası detektifi Jane Rizzoli, hayatının en mutlu saatleri olabilecek süreçte kendini tam bir kâbusun ortasında bulur. İsimsiz, güzel bir kadın, morga ceset olarak getirilir. Fakat Boston'lu tıp uzmanı Maura Isles ceset torbasını açıp baktığında, unutamayacağı bir korku yaşar: Ceset gözlerini açar!

Hâlâ hayatta olan kadın hastaneye yetiştirilir, ama tuhaflıklar çok geçmeden ölümcüllüğe dönüşür. Kadın, son derece soğukkanlı bir şekilde güvenlik görevlisini öldürerek hastaları rehin alır… Aralarından biri hamile cinayet detektifi Jane Rizzoli'dir.

Bu şiddet eğilimli, çaresiz ruh kimdir ve istediği nedir? Gergin saatler ilerlerken Maura, Jane'in kocası FBI ajanı Gabriel Dean'le işbirliği yaparak gizemli katilin kimliğini araştırmaya başlar. Federal ajanlar aniden ortaya çıkınca, Maura ve Gabriel sıradan bir rehine krizinden çok daha derinlere uzanan bir olayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu gizemin anahtarını sadece silahlı çılgın kadınla kapana kısılmış olan Rizzoli elinde tutmaktadır… Tabii eğer hayatta kalırsa.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053482826
 • Orijinal Adı:
  Vanish
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
 24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tadı damağında kalmak normal şartlarda yenilen içilen şeyler için kullanılıyor olsa da sevgili Tess Gerritsen kitapları da damakta kalan cinsten...Doymuyorum...Doyamıyorum...
"Ruh Koleksiyoncusu"kitabından sonra hızımı alamadım"Siliniş"e başladım hemen...O da bitti bir solukta...Hayır utanmasam üçüncüye başlıycam ama Allahtan utanabiliyorum da bunu yapmayacağım...

"Siliniş" yeryüzünde varlıkları yoklukları kadar dikkat çekmeyen,minicik bedenlerin seks kölesi olması ve silinip giderek adeta buharlaşmalarını anlatıyor...Onların sessiz çığlıklarına,varlıklarına,gözyaşlarına,bedensel ve ruhsal acılarına tüm dünya hem kör hem sağır...Peki buna bir dur diyen çıkacak mı...İyi polis çürük elmaları açıklayabilecek mi...Dünya iyilerin hatırına hala döndüğünü gösterecek mi...

Kötülük dünyanın var oluşundan beri hep var ve var olmaya da devam edecek...Ya iyilik...Kötülüğü hep yendi ve yenmeye de devam edecek...İyiler iyilikler hep yolumuzda hep yanımızda olsun...

Damla Köseoğlu 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

- Sekiz milyara yaklaşan nüfusuyla dünya, içinde binbir çeşit kötülük barındıran milyonlarca insan ve bu kötülüklerden etkilenen sayısız çocuk, kadın, erkek, yaşlı, genç. Tess Gerritsen, Rizzoli&Isles Serisi'nin beşinci kitabı olan Siliniş'te bu kötülüklerden belki de en sarsıcı olanını ele alıyor: Henüz çok küçük yaşta zorla ve para karşılığında erkeklere(!) sunulan kız çocukları başta olmak üzere bu alçaklığa maruz kalan kalan kadınlar, yani kadın ticareti. Çeşitli vaatlerle kandırılarak hayatları iğrenç yaratıklar tarafından ellerinden alınan çocuklar ve onlar üzerinden parasal, bedensel her türlü iğrenç zevklerini tatmin etmeye çalışan canavarlar. Evrensel bir sorun ve hastalıklı beyinlerin en bariz örneklerinden biri olan bu durumu yazarımız Gerritsen kendine has üslubu, polisiye ve tıp öğeleriyle bir araya getirerek mükemmel bir eser meydana getirmiş. Siliniş yüksek tempolu, aksiyon dolu, kaliteli ve sarsıcı bir kitap. Nefreti iliklerinize kadar hissettiren, merak unsurlarıyla sürükleyiciliğin tavan yaptığı bu kitap gerek ele aldığı konu gerekse konuyu ele alan yazarın ustalığıyla kazandığı beğeniyi fazlasıyla hak ediyor.

Siliniş, serinin ilk dört kitabına oranla tıbbi terimlerin daha az olduğu bir kitap. Bu sayede tıp terminolojisine ait kelimelerin çokluğuyla uğraşmak yerine direkt olarak olaylara odaklanabiliyorsunuz. Merak unsurunun kendini fazlasıyla hissettirdiği Siliniş, Gerritsen'in okuyucuyu ne şekilde etkileyebileceğini ve sürükleyiciliğin nasıl sağlanacağını çok iyi bildiğini gözler önüne seriyor. 464 sayfalık kitabın tek bir sayfasında bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Duru-akıcı dil kullanımı, olayların kitabın ilk sayfalarından itibaren başlaması sayesinde kendinizi kısa sürede olayların gidişatına kaptırıyorsunuz ve sayfalar tüm heyecanıyla akıp gidiyor. Şunu da söylemem gerek ki Rizzoli&Isles Serisi'nde Çırak, Günahkâr, İkiz Bedenler ve Siliniş'in yayıncılığını üstlenen Martı Yayınları, kapak-sayfa kalitesi ve beğenimi kazanan ciltli tasarımlarıyla seriyi daha da çekici hale getiriyor.

- Siliniş'te olaylar Adli Tıp Uzmanı Maura Isles'in otopsisini yapacağı bir cesedin morga getirilmesi ve öldüğü sanılan kadının morgda aniden gözlerini açmasıyla başlıyor. Hastaneye yetiştirilen kadın hayatta kalıyor ve kısa süre sonra çevresindekilere karşı saldırgan bir tutum sergilemeye başlıyor. Ölümcüllüğe dönüşen saldırganlık güvenlik görevlisinin bu kadın tarafından öldürülmesi ve yine aynı kadının hastane görevlileri ve hastalardan bazılarını rehin almasıyla sonuçlanıyor. Rehin alınan kişilerden biri de Boston Cinayet Masası dedektiflerinden Jane Rizzoli. Peki parmak izleri de dahil kendisi hakkında hiçbir bilgi edinilemeyen bu kadın kim ve bütün bunları neden yapıyor , Rizzoli kurtulabilecek mi, FBI bu işin neresinde ve tüm bu olayların başlangıç noktası ne? Merak ediyorsanız en kısa zamanda bu seriye başlamanızı öneririm.

Alanının en iyilerinden olan Tess Gerritsen bize suçlarla, kötülüklerle, adalet arayışıyla dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ben de her kitabından ayrı ayrı zevk alan bir okuru olarak sizleri bu kapıdan içeri davet ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...

Siliniş benzeri kitaplar

Sadettin TANIK 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tess Gerrtsen'in gerilimi yüksek bir polisiye romanı daha. Oldukça sürükleyici; hani "elinizden bırakmayacaksınız" klasik söyleme tam uyan bir kitap. Ayrıca yöneticilerin ve üst düzey bürokratların çirkinliklerini ve bu çirkinlerini örtmek için uyguladıkları yöntem ve vahşeti göstermesi açısından da okunması gereken bir kitap. Kesinlikle polisiye gerilim seven kitapseverlere öneririm.

insan_okur 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Siliniş ile birlikte biten seri olarak devam ettiğim ( Rizzoli – Isles ) 5. Kitabı oldu. Her defasında "kanımca" üstüne koyan bir yazar oldu ve gerçekten şaşırttı bu sefer. Yazarın dili gayet okunulabilir ve açık. Diğer romanlarında seri katil olarak giden olayları konu alan yazar bu kitapta dedektifin cinayet araştırması, polisiye olarak macera romanı gibi ilerlemiş. Daha doğrusu adli tıp konularını ele alan değil katilin takibi olarak diyebilirim. Gerilimi gayet yüksek, oldukça sürükleyici, akıcı, aksiyonlarla dolu, başarılı ve güçlü kurguyla yazılmış bir polisiye diyebilirim.
Ana konu olarak ise insan kaçakçılığı ve kaçırılan kızların daha doğrusu çocukların fahişeliğe zorlanmasını konu almış. Roman ABD’de geçmekte. Üst düzey yetkillilerin yaptıkları kötü olayların ve bunun devamı olarak anlatmış yazar. Bu kitapta bir karakter de ekleniyor seriye şaşırtıcı olarak ( Spoiler vermek istemiyorum) Kitabın son cümlesi; romanın ilk cümlesi olacak kadar güzel kurgu var. Olaylar o kadar çok ve konular o kadar derin ve anlamlı. Bununla birlikte olay örgüsü da karışık değil. Klasik olarak okunulabilecek bir eser.
Soluksuz okuyacağınız bir eser olacağına inanıyorum. Tess’i bir kez okuduktan sonra dizi gibi devam etmek istiyorsunuz bu yüzden seriye hızla devam edeceğim. Sizlere öneririm. Sürç-i lisan ettiysek affola, zevkler ve renkler tartışılmaz diyerekten bitiriyorum.

Yasin Bektaş 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine güzel bir konuyu ele almış yazarımız. Küçük yaşta genç kızları farklı metodlarla kandırarak seks kölesi haline getirdiklerini iyi işlemişler. Kitap serinin diğer kitaplarında olduğu gibi yine sürükleyici ve akıcı bir dille yazılmış. Kitapta dikkatimi çeken ABD'de 50 bin seks kölesi olduğu, genelev ve fahişlerin bu rakamdan hariç olduğu belirtilmekte. Devletin üst kademelerinde yer alan kişilerin bu küçük yaştaki kızların çeşitli fanteziler uğruna canlarını hiçe saymaları ve yaptıkları seks kölelerinin ipucu bırakmadan ortadan kaldırmalarından bahsediliyor. Son yıllarda ülkemizde artan küçük yaşta çocuklara cinsel sapkınlıkların olmasına benzer bir konu olsa da iğrenç bir şekilde okumak gerekiyor. Kitabı okurken dünya hangi yola sapmış, neler neler yapılıyor diyorsunuz. Serinin tüm kitaplarını sırasıyla okumak gerekir diye düşünmekteyim.

Temenni olarak inşallah ülkemizde buna benzer yapılar bulunmaz umarım. Herkese iyi okumalar.

Moira 
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Aslında polisiye romanları okumayı pek tercih etmiyorum.Tv de seyretmek ayrı bir zevk veriyor.Tess Gerrıtsen’ın Siliniş kitabını ilk elime aldığımda sağ alt köşesinde rizzoli&isles’in fotoğraflarını gördüm hemen kitabın arkasını çevirdim ve dizisini severek izlediğim için merak edip okumaya başladım.Temposu yüksek ve sürükleyici elinizden bırakamayacağınız ve heranı hissederek okuyup etkileneceğiniz bir serüvenin içinde hissediyorsunuz kendinizi...
Küçük yaşta kaçırılan ve daha iyi hayat şartları vaadiyle kandırılıp sex kölesi yapılan gencecik bedenlerin öyküsü.İğrenç isteklerini bu gencecik bedenlerde soğutan ve onlara bir et parçasıymış gibi davranan insanlar.Bu döngü içerisinde işlerini layığıyla yapan ve bu genç kızları kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atan polisler...Her anını heyecanla ve hissederek okudum.İnsanlığın yaşadığı korkunç ve bir o kadar ürkütücü bir gerçek bu kitapta gözler önüne serilmiş.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıcı.keyifli okuduğum bir Tess Gerritsen romanı.Bir günde okudum, elimden bırakamadan.

Ceren Acer 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerrıtsen'in romanlarını okudukça gerilim türüne daha çok ilgi duyuyorum. Gerçekten çok akıcı ve güçlü bir kalemi var. Okuduğum romanları sayesinde bu yazarın sıkı bir takipçisi oldum diyebilirim. Kaleme aldığı romanlara en ufacık kusur bile bulamıyorum. Bu kitabı da oldukça etkileyici, başarılı ve okuyanı tam bir gerilim yumağına sarıp sarmalıyor. Etkisi ise çok uzun süre zihninizde kalıyor mutlaka! Kendinizi sinema solonunda gerilim filmi izliyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz daha ilk sayfalardan. Bence okumamış olanlar daha fazla geç kalmayın derim.

Büşra nur demir 
19 Oca 23:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken gerçekten büyük bir haz almıştım serinin 5. Kitabı olduğunu bilmeden okumuştum. Tekrar okudum ve aynı keyfi yine aldım bu sefer heyecan doruklarda tutmuş gerritsen 3. Ve 4. Kitaba nazaran daha çok sevdim. Kadın ticareti cinsel istismar kendi ülkelerinden kaçırılıp seks kölesi olarak çalıştırılan kız çocukları bu tarz konular benim hep ilgimi çekmiştir. Ve bu konuların kaleme alınması bu yöne dikkat çekilmesi, farkındalık sağlanması beni çok mutlu ediyor. Kitap heyecan ve konu açısından beklentileri karşılıyor gerçekten. Yazarın da böyle bir konu kullanıp farkındalık yaratmaya çalışması ve bunu polisiyeyle güzel bir şekilde alması gerçekten okurları için güzel bir nimet.

K.K 
17 May 2017 · Kitabı okudu · 7 günde

Serinin son kitabı olduğunu bilmeden okumam ve acaba devamı nasıl diye düşünmem komik olsada kitabın içeriği hiç de o kadar komik değil. Bu kitap sayesinde bir kez daha gördüm ki medya tam bir tuzak. Hiç bi zaman gördüğünüz bir şeye inanmayın, yoksa kendinizi Özel Bir Kadın yerine bir ceset olarak görebilirsiniz.

5 /

Kitaptan 81 Alıntı

Damla Köseoğlu 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünyada kendi işleriyle ilgilenmeyen çok fazla insan var. Bir sürü işgüzar...

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 66 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 66 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın en iyi parfümü olarak değerlendirdiği koku odayı doldurdu: Annesinin mutfağının kokusu.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 278 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 278 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepimiz beğenilmek isteriz; özellikle de hayranlık duyduğumuz insanlar tarafından.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 372 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 372 - Martı Yayınları)
Derya Yalınkılıç 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Dünya kötü bir yer, Mila, ve onu değiştirmenin hiçbir yolu yok. Yapabileceğin en iyi şey hayatta kalmak."
Ve kötü olmamak.

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tekerlekli sandalyeye mahkûm olan herkes için durum böyle mi ? Her zaman acıyan bakışlara mı maruz kalıyorlar ?

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah.. anne, sana hâla ne kadar ihtiyacım olduğunu hiç anlamamışım. Annelerimize ihtiyaç duymadığımız bir zaman geliyor mu ki ?

Siliniş, Tess Gerritsen (Jane Rizzoli)Siliniş, Tess Gerritsen (Jane Rizzoli)
Emre AYDOĞAN 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yani her şey böyle mi sona erecekti ? Yanlış zamanda, yanlış yerde olmak kadar aptalca bir neden yüzünden mi ?

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen

''Benim hayallerim yok,'' diye fısıldadım.
''Böylesi daha iyi.'' ... ''O zaman hayal kırıklığına uğramazsın.''

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen
Aysel 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Benim hayallerim yok," diye fısıldadım.
"Böylesi daha iyi." Olena acı bir şekilde güldü." O zaman hayal kırıklığına uğramazsın. "

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)
Aysel 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Annelerimize ihtiyaç duymadığımız bir zaman geliyor mu ki?"

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)