Siliniş Rizzoli & Isles Serisi 5

8,8/10  (157 Oy) · 
505 okunma  · 
128 beğeni  · 
3.504 gösterim
Kendini bir rehine krizinin yanlış tarafında bulunca, hamile olan cinayet masası detektifi Jane Rizzoli, hayatının en mutlu saatleri olabilecek süreçte kendini tam bir kâbusun ortasında bulur. İsimsiz, güzel bir kadın, morga ceset olarak getirilir. Fakat Boston'lu tıp uzmanı Maura Isles ceset torbasını açıp baktığında, unutamayacağı bir korku yaşar: Ceset gözlerini açar!

Hâlâ hayatta olan kadın hastaneye yetiştirilir, ama tuhaflıklar çok geçmeden ölümcüllüğe dönüşür. Kadın, son derece soğukkanlı bir şekilde güvenlik görevlisini öldürerek hastaları rehin alır… Aralarından biri hamile cinayet detektifi Jane Rizzoli'dir.

Bu şiddet eğilimli, çaresiz ruh kimdir ve istediği nedir? Gergin saatler ilerlerken Maura, Jane'in kocası FBI ajanı Gabriel Dean'le işbirliği yaparak gizemli katilin kimliğini araştırmaya başlar. Federal ajanlar aniden ortaya çıkınca, Maura ve Gabriel sıradan bir rehine krizinden çok daha derinlere uzanan bir olayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu gizemin anahtarını sadece silahlı çılgın kadınla kapana kısılmış olan Rizzoli elinde tutmaktadır… Tabii eğer hayatta kalırsa.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053482826
 • Orijinal Adı:
  Vanish
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

- Sekiz milyara yaklaşan nüfusuyla dünya, içinde binbir çeşit kötülük barındıran milyonlarca insan ve bu kötülüklerden etkilenen sayısız çocuk, kadın, erkek, yaşlı, genç. Tess Gerritsen, Rizzoli&Isles Serisi'nin beşinci kitabı olan Siliniş'te bu kötülüklerden belki de en sarsıcı olanını ele alıyor: Henüz çok küçük yaşta zorla ve para karşılığında erkeklere(!) sunulan kız çocukları başta olmak üzere bu alçaklığa maruz kalan kalan kadınlar, yani kadın ticareti. Çeşitli vaatlerle kandırılarak hayatları iğrenç yaratıklar tarafından ellerinden alınan çocuklar ve onlar üzerinden parasal, bedensel her türlü iğrenç zevklerini tatmin etmeye çalışan canavarlar. Evrensel bir sorun ve hastalıklı beyinlerin en bariz örneklerinden biri olan bu durumu yazarımız Gerritsen kendine has üslubu, polisiye ve tıp öğeleriyle bir araya getirerek mükemmel bir eser meydana getirmiş. Siliniş yüksek tempolu, aksiyon dolu, kaliteli ve sarsıcı bir kitap. Nefreti iliklerinize kadar hissettiren, merak unsurlarıyla sürükleyiciliğin tavan yaptığı bu kitap gerek ele aldığı konu gerekse konuyu ele alan yazarın ustalığıyla kazandığı beğeniyi fazlasıyla hak ediyor.

Siliniş, serinin ilk dört kitabına oranla tıbbi terimlerin daha az olduğu bir kitap. Bu sayede tıp terminolojisine ait kelimelerin çokluğuyla uğraşmak yerine direkt olarak olaylara odaklanabiliyorsunuz. Merak unsurunun kendini fazlasıyla hissettirdiği Siliniş, Gerritsen'in okuyucuyu ne şekilde etkileyebileceğini ve sürükleyiciliğin nasıl sağlanacağını çok iyi bildiğini gözler önüne seriyor. 464 sayfalık kitabın tek bir sayfasında bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Duru-akıcı dil kullanımı, olayların kitabın ilk sayfalarından itibaren başlaması sayesinde kendinizi kısa sürede olayların gidişatına kaptırıyorsunuz ve sayfalar tüm heyecanıyla akıp gidiyor. Şunu da söylemem gerek ki Rizzoli&Isles Serisi'nde Çırak, Günahkâr, İkiz Bedenler ve Siliniş'in yayıncılığını üstlenen Martı Yayınları, kapak-sayfa kalitesi ve beğenimi kazanan ciltli tasarımlarıyla seriyi daha da çekici hale getiriyor.

- Siliniş'te olaylar Adli Tıp Uzmanı Maura Isles'in otopsisini yapacağı bir cesedin morga getirilmesi ve öldüğü sanılan kadının morgda aniden gözlerini açmasıyla başlıyor. Hastaneye yetiştirilen kadın hayatta kalıyor ve kısa süre sonra çevresindekilere karşı saldırgan bir tutum sergilemeye başlıyor. Ölümcüllüğe dönüşen saldırganlık güvenlik görevlisinin bu kadın tarafından öldürülmesi ve yine aynı kadının hastane görevlileri ve hastalardan bazılarını rehin almasıyla sonuçlanıyor. Rehin alınan kişilerden biri de Boston Cinayet Masası dedektiflerinden Jane Rizzoli. Peki parmak izleri de dahil kendisi hakkında hiçbir bilgi edinilemeyen bu kadın kim ve bütün bunları neden yapıyor , Rizzoli kurtulabilecek mi, FBI bu işin neresinde ve tüm bu olayların başlangıç noktası ne? Merak ediyorsanız en kısa zamanda bu seriye başlamanızı öneririm.

Alanının en iyilerinden olan Tess Gerritsen bize suçlarla, kötülüklerle, adalet arayışıyla dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ben de her kitabından ayrı ayrı zevk alan bir okuru olarak sizleri bu kapıdan içeri davet ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...

Kübra 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Serinin 5. kitabı Siliniş, dünyadaki en iğrenç konulardan birini işliyor: Fahişelik. Hayatlar, adi insanların elinde nasıl silinir? Çocuk yaştaki bir kıza; pislik, koca göbekli, hayvan oğlu hayvan, makam mevki sahibi bir var olmayasıca nasıl meyleder? Koca işkembesini sallayarak kızın üstüne gelişi.. Allah'ım düşündükçe def gibi geriliyorum... Adam resmen çocuk kızların gençliğini aldıkça kendisi gençleştiğini falan mı sanıyordu... Şu anda çıldıray, yıldıray ve öfkeliyim. Bunun binlerce örneğini dünyanın bütün ülkelerinde gördük, görüyoruz, Allah kahretsin ki göreceğiz de... Karşısındaki bir can taşımazmış gibi nasıl davranır insan. Okuyun, görün... Ağlayan ağlasın, kusan kussun, kızan kızsın. Hepsini combo yaşayanlara da selam olsun.

Tess Gerritsen yine muhteşem kalemiyle ve kolay okunabilirliği ile takdiri hak ediyor. Bu yazar, bu işi biliyor.

Sadettin TANIK 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tess Gerrtsen'in gerilimi yüksek bir polisiye romanı daha. Oldukça sürükleyici; hani "elinizden bırakmayacaksınız" klasik söyleme tam uyan bir kitap. Ayrıca yöneticilerin ve üst düzey bürokratların çirkinliklerini ve bu çirkinlerini örtmek için uyguladıkları yöntem ve vahşeti göstermesi açısından da okunması gereken bir kitap. Kesinlikle polisiye gerilim seven kitapseverlere öneririm.

KeMâL 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Siliniş ile birlikte biten seri olarak devam ettiğim ( Rizzoli – Isles ) 5. Kitabı oldu. Her defasında "kanımca" üstüne koyan bir yazar oldu ve gerçekten şaşırttı bu sefer. Yazarın dili gayet okunulabilir ve açık. Diğer romanlarında seri katil olarak giden olayları konu alan yazar bu kitapta dedektifin cinayet araştırması, polisiye olarak macera romanı gibi ilerlemiş. Daha doğrusu adli tıp konularını ele alan değil katilin takibi olarak diyebilirim. Gerilimi gayet yüksek, oldukça sürükleyici, akıcı, aksiyonlarla dolu, başarılı ve güçlü kurguyla yazılmış bir polisiye diyebilirim.
Ana konu olarak ise insan kaçakçılığı ve kaçırılan kızların daha doğrusu çocukların fahişeliğe zorlanmasını konu almış. Roman ABD’de geçmekte. Üst düzey yetkillilerin yaptıkları kötü olayların ve bunun devamı olarak anlatmış yazar. Bu kitapta bir karakter de ekleniyor seriye şaşırtıcı olarak ( Spoiler vermek istemiyorum) Kitabın son cümlesi; romanın ilk cümlesi olacak kadar güzel kurgu var. Olaylar o kadar çok ve konular o kadar derin ve anlamlı. Bununla birlikte olay örgüsü da karışık değil. Klasik olarak okunulabilecek bir eser.
Soluksuz okuyacağınız bir eser olacağına inanıyorum. Tess’i bir kez okuduktan sonra dizi gibi devam etmek istiyorsunuz bu yüzden seriye hızla devam edeceğim. Sizlere öneririm. Sürç-i lisan ettiysek affola, zevkler ve renkler tartışılmaz diyerekten bitiriyorum.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıcı.keyifli okuduğum bir Tess Gerritsen romanı.Bir günde okudum, elimden bırakamadan.

Ceren Acer 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerrıtsen'in romanlarını okudukça gerilim türüne daha çok ilgi duyuyorum. Gerçekten çok akıcı ve güçlü bir kalemi var. Okuduğum romanları sayesinde bu yazarın sıkı bir takipçisi oldum diyebilirim. Kaleme aldığı romanlara en ufacık kusur bile bulamıyorum. Bu kitabı da oldukça etkileyici, başarılı ve okuyanı tam bir gerilim yumağına sarıp sarmalıyor. Etkisi ise çok uzun süre zihninizde kalıyor mutlaka! Kendinizi sinema solonunda gerilim filmi izliyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz daha ilk sayfalardan. Bence okumamış olanlar daha fazla geç kalmayın derim.

Beyza 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın daha önceden okuduğum kitapları gibiydi. Otopsiler en ince ayrıntısıyla, okuyanların gözünde canlanacak şekilde anlatılmış. Akıcı bir cinayet-dedektif romanı.

EMRE YAMAN 
26 Oca 23:45 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Tess ablamın Rizzoli & Isles serisinde bulduğum aksiyon ve macerayı son kitaplarında bulamadığımı belirterek başlayayım.

Kitabın ana konusu olarak bakarsak;insan kaçakçılığı,cinsel ilişkiye zorlanan kızlar(fuhuş),yüksek rütbedeki insanların yaptığı kötülükleri gizlemek için elinden gelen her şeyi yapma duygusu,yapmaları.

Aksiyon ve merak içinde okunduğunu belirteyim.Kendi tembelliğim olmasa 1 günde bitirilebilecek bir kitap.Zaten Tess ablamın dili o kadar akıcı ve sade ki kitap kendiliğinden akıp gidiyor.

Spoiler olabilir duygusuyla okumayı burada kesebilirsiniz.Kitap başlarken Mila isminde bir kız kendi hayatını anlatmaya başlıyor.Rizzoli ablamız hamile ve bu şekilde kendini bir olay içinde buluyor hemde rehine pozisyonunda.Bu olayların atlatılmasından sonra araştırmaya geçildiğinde Mila ile yolları kesişiyor.

Kitap ve Kahve Gezegeni 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar yine şahaneler yaratmış. Rizzoliandisles serisinin 5.cisi ;
Olay adli tip uzmani Maura nin otopsi yapmak icin getirilen cesedin canlanmasiyla basliyor. Daha sonra canlanan bu kiz tedavi gordugu hastanede dogum yapmak uzere olan dedektif Rizzoli'ninde icinde bulundugu 6 kisiyi rehin aliyor. Olaylar bir anda basit bir rehine krizinden ulke gundemine oturuyor... Jane ve esi Gabriel bu isin pesini birakmazlar ve arastirmaya baslarlar... Anlatima gelince yazar duygulari anlatımda okadar basarili olmuski, okurken bir taraftanda yasiyor insan... Tecavuze ve fuhusa zorlanan kizlarin duygulari, acilari cok gercekciydi... Herkese tavsiye ederim mutlaka okunmali diye dusunuyorum.

ozge 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine sürükleyici,soluk kesen bir Tess kitabı oldu. Hem hiç bitmesin istedim hem de sonu ne olacak diye merak ettim. Kahramanımız Rizzoli yine rahat durmadı doğuma gittiği hastanede rehin alındığı yetmiyormuş gibi lohusa senromunu bile farklı yaşadı. Bu arada kocasının da hakkını yemeyeyim, örnek bir şekilde destek oldu. Tempo biran olsun düşmedi. Kadın ticaretinden üst düzey yöneticilere kadar uzanan bir macera sizi bekliyor. Seviyorum Tess seni. 1 günde ,1 solukta bitecek bir kitap . Soluksuz okuyacaksınız ama bitince de üzüleceksiniz.

3 /

Kitaptan 54 Alıntı

Damla Köseoğlu 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünyada kendi işleriyle ilgilenmeyen çok fazla insan var. Bir sürü işgüzar...

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 66 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 66 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın en iyi parfümü olarak değerlendirdiği koku odayı doldurdu: Annesinin mutfağının kokusu.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 278 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 278 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepimiz beğenilmek isteriz; özellikle de hayranlık duyduğumuz insanlar tarafından.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 372 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 372 - Martı Yayınları)
Derya Yalınkılıç 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Dünya kötü bir yer, Mila, ve onu değiştirmenin hiçbir yolu yok. Yapabileceğin en iyi şey hayatta kalmak."
Ve kötü olmamak.

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen
Aysel 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Benim hayallerim yok," diye fısıldadım.
"Böylesi daha iyi." Olena acı bir şekilde güldü." O zaman hayal kırıklığına uğramazsın. "

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)
Aysel 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Annelerimize ihtiyaç duymadığımız bir zaman geliyor mu ki?"

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)
KeMâL 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu güç değil, Mila. Nefret. Seni hayatta tutan şey odur.

Siliniş, Tess Gerritsen (Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Martı Yayınları)
KeMâL 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir adam her gün kahramanı oynama şansını bulamaz.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 195 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 195 - Martı Yayınları)
KeMâL 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Değişen sadece adamların yüzleriydi; verdikleri acıysa daima aynıydı.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 213 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 213 - Martı Yayınları)