Yasin Bektaş'ın Kapak Resmi
Yasin Bektaş tekrar paylaştı. 6 saat önce
Rogojin, Hiç Kimse Sıradan Değildir'i inceledi.
 16 saat önce · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Hayatımda bir kez bir korsan kitap alayım dedim, ona da pişman oldum.

Bu kitabı dün akşam Rahmanlar'da bir sahaftan satın aldım: sitelerdeki fırtına uyarısına rağmen eve hemen dönmemiş, Roka'da saatler süren arkadaş muhabbetinin ardından Çanakkale caddesinden aşağı ağır ağır inmiş ve bir anda karar vermiştim sahafa uğramaya. Bu sahaf en fazla iki yüz belki üç yüz kadar kitabın bulunduğu küçük bir sahaf. Kitabı seçmem zor olmadı. "Kitap Hırsızı"nı okumamıştım ve aslında merak da ediyorum. "Hiç Kimse Sıradan Değildir"i aldıktan sonra, yağmurdan kaçarak hızla eve döndüm, okumaya başladım.

Kitabın okuyabildiğim kadarı, yani 180 sayfadan görebildiğim kadarıyla okuması zahmetsiz, anlatımı hızlı, karakterleri belki ilgi çekici olabilecek -en azından karakterimizin köpeği Kapıcı ilginçti- bir eser bu: Türkçe ismi daha güzel orijinalinden -Elçiye Zeval Olmaz diye çevirebiliriz belki-, sayfalar hızla akıyor ve okudukça kader ve şans üzerine dönen bir öyküyle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Açılış sahnemiz bir banka soygunundan. Devamı ise baş karakterimiz Ed'in soygunu başarıyla durdurması üzerine ona gelen ilginç iskambil kâğıdı ve o kağıda yazılan 3 adet adres. İstemeden de olsa kahraman olmuş Ed bu adresleri bularak kendisinden istenen şeyi yapmaya karar veriyor. Ne istendiği de söylenmiyor ona, sadece adresler veriliyor. Ed adreslere giderek olayları anlamak, sonra da çözümlerine dahil olup olmama konusunda karar vermek zorunda kalıyor.

180. sayfaya geldiğimde korsan kitabın sayfaları değişti. Otuz sayfalık atlamalar var. Diğer sayfaları karıştırdığımda formaların bazı yerlerde karıştığını gördüm. İtinasız hırsızlığın bedellerinden birisi de bu olmalı. Çirkin, uyduruk kapağı; silik yazıların yanında bir de bu sorun çıkınca kitapla kopmam kaçınılmazdı. Kitabı en sevdiğim sınıflardan birinde, 8D'de okuyordum. elbetteki öğrencilerin çoğu karne gününden bir gün önce okula gelmemeyi seçmişti. Gelenler ise diğer sınıflardan getirilen birkaç şanssızla beraber EBA'da geziniyordu. Bazıları ise bana belli etmeden telefonuyla oynuyordu. Her yer kapkara bulutlarla doluydu, en sevdiğim hava. Öğretmen masasında ne güzel okuyordum işte. Herşey güzel gidiyordu. Ta ki 180. sayfayı okumayı bitirip de diğer sayfaya geçinceye dek. Orada kitap 230. sayfaya geçiyor. Şoka uğrayıp telaşla 181. sayfayı aradım, ama boşuna debelendim. Başka yerlerde de sayfa atlamalar vardı. Kitabın bundan sonrası karman çorman olmuştu. Böylece dersin ortasında kalakaldım. Korsan aldığım için cezalandırılmıştım tabi ki. Bir kitap tanrısı var idiyse, kuralları çiğnemenin bedeli gibi yanlış sıralanmış sayfaları suratıma fırlatmıştı; görünen o ki, bu tür şeylerden haz etmiyordu. Kara bulutlar ve 8D herşeyden habersiz rutin akışına devam etti: yağmur yağdı, rüzgâr esti, basket sahasının her yanı su dolmuştu, öğrenciler de hayatlarından memnun tenefüsün gelmesini bekliyorlardı. Ben de suç ve ceza üzerine düşündüm, sonra yaptığımın yanlış olduğuna, bir daha korsan kitap almamaya karar vererek öğretmenler odasına indim. Nescafemi doldururken kitabı çoktan kitaplığa koymuş ve herşeyi unutmuştum bile.

Kitabı okumaya niyeti olanlar için; evet, okuması kolay, hemen okunabilecek ve unutulabilecek bir eser bu. Zaman geçirmek için birebir. Ayrıca Ed de en az Kapıcı kadar sempatik geldi bana. Kitabın devamını bilemiyorum, ama herhalde bu ilk kısımdaki tempo ve üslûbunu yitirmeden nihayete eriyordur.

herkese iyi okumalar.

Yasin Bektaş, Aziz Dede'den Masallar'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

İçinde 4 farklı hikaye bulunan güzel resimlerle zenginleştirilmiş bir çocuk kitabı. Her ne kadar çocuk kitabı olsa da içinde fukaralık, şeyhlerden medet umanlar, çocuklar için kendini feda eden kişileri görmekteyiz. Bugün bitirdiğim 3. çocuk kitabı. Arada ilgi dışı kitaplar da okumak lazım. Herkese iyi okumalar.

Yasin Bektaş, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doğ güneşim, doğ! Doğ da annem bana ekmek versin!

Aziz Dede'den Masallar, Aziz Nesin (Sayfa 40 - Nesin Yayınevi)Aziz Dede'den Masallar, Aziz Nesin (Sayfa 40 - Nesin Yayınevi)
Yasin Bektaş, Arkadaşım Badem Ağacı'ı inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin'in birbirinden güzel çocuk resimleriyle sayfalarını o eşsiz şiirleriyle donattığı güzel bir eser. Kendisini çocuklara feda etmesi üzerine kurulu şiirler mevcut. Kendi annesine yazdığı şiir ise çok etkileyici bence. Allah kimseyi sevdiklerinden erken yaşta ayırmasın. Herkese iyi okumalar

Yasin Bektaş, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Son İstek
Kerpiç yapacaksanız beni
Okullarda kullanın
Cezaevlerinde değil

Arkadaşım Badem Ağacı, Aziz Nesin (Sayfa 6 - Nesin Yayınevi)Arkadaşım Badem Ağacı, Aziz Nesin (Sayfa 6 - Nesin Yayınevi)
Yasin Bektaş, İki İnatçı Keçi'yi inceledi.
 21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

2 yaşındaki minik oğlumla bu masalın çizgi filmini izleye izleye bir hal olmuştu :) Kitabı görünce çabucak okuyup bitirdim. Konu olarak iki keçinin bir nehir üzerinden geçmek üzere yıkılan bir ağacın üzerinden karşıya geçmeküzere inatlaşarak her ikisininde suya düşmesi konu edilmiş. Masal kitaplarını inceleme yapmakya gerek yok ama yine de boş kalması dedim. İyi okumalar

Yasin Bektaş tekrar paylaştı. Dün 08:17
Yasin Bektaş, bir alıntı ekledi.
07 Oca 23:17 · Kitabı okuyor

Derdi olan derdini açar sana, insanlar böyledir. Sen derdini hiçbir zaman açmayacaksın.

İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 122 - YKY)İnce Memed 1, Yaşar Kemal (Sayfa 122 - YKY)