1000Kitap Logosu
Resim
Tess Gerritsen

Tess Gerritsen

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
21,4bin Kişi
82,4bin
Okunma
4.423
Beğeni
93,2bin
Gösterim
Unvan
Çin Asıllı Doktor, Yazar
Doğum
San Diego, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 12 Haziran 1953
Yaşamı
Cerrah, Günahkar, Diriliş, Siliniş, İkiz Bedenler, Hasat ve daha birçok polisiye-gerilim türündeki kitaplarıyla ülkemizde ve dünya çapında hatrı sayılır bir okuyucu ve hayran kitlesi edinmiş Çin asıllı Amerikalı yazar Tess Gerritsen, 12 Haziran 1953 yılında doğdu. Küçük yaşlarda polisiye türündeki kitaplara ilgi duymaya başladı. Gerritsen’ın bu ilgisi zamanla kendi polisiye öykülerini yazma isteğine dönüştü. Lakin yazarın ailesi Tess’i yazarlıktan uzak tutmaya çalışıyordu, onlara göre yazarlık uzun vadede iyi gelir getirmiyordu ve Tess tıp okumalıydı. Öyle de oldu ve Tess Gerritsen tıp öğrenimi gördü. Stanford Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden mezun oldu ve daha sonra California Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gitti ve ardından Honolulu’da hekim olarak iş hayatına atıldı. Ne var ki Tess Gerritsen, hekim kimliğine rağmen yazmaya olan tutkusunu yitirmedi ve romantik gerilim türünde çeşitli öyküler yazdı. Bu öykülerden biriyle bir ödül bile kazandı. Bunun ardından Tess, ilk romanlarını yazmaya koyuldu. Başlangıçta romantik gerilim türünde eserler veren yazar, yazarlığını mesleğiyle birleştirmeye karar verdi ve tıbbi gerilim türünde kitaplar yazmaya başladı. Yazarın bu türdeki ilk romanı 1995 yılında yayımlanan Hasat adlı romanıydı ve roman kısa zamanda çok satanlar listelerine yerleşerek büyük bir başarı kazandı. İlk Tess Gerritsen eseri Hasat, gerçek bir olaydan esinlenmişti ve romanda Moskova’da gerçekleşen bir kayıp çocuk vakası ele alınıyordu. Roman, New York Times Çok Satanlar Listesi’nin bir parçası olmuştu. Tess Gerritsen Hasat’ın ardından eleştirmenlerce de övgüyle bahsedilen Rizzoli & Isles Serisi’ni yazdı. Tıbbi gerilim türündeki bu serinin ilk romanı ülkemizde de çok sevilen Cerrah’tı. 2001 yılında yayımlanan Cerrah, Jane Rizzoli adında bir cinayet dedektifinin ve ortağı Thomas Moore’un kurbanlarına işkence ettikten sonra onları katleden bir seri katili yakalama uğraşlarını anlatmaktaydı. Kitabın zekice kurgusu, yazarın tıp bilgisinin getirdiği gerçekçi tıbbi tasvirler, insan psikolojisinin başarılı aktarımı, yazarın son derece akıcı ve heyecan uyandırıcı kalemiyle birleşmesiyle kitabı alanında üst seviyeye taşıyordu. Cerrah’ın devamı niteliğindeki Çırak romanında Rizzoli’nin ortağı Thomas Moore’un yerini tıp alanında uzman olan Dr. Maura Isle aldı. Kadın baş karakterler Rizzoli ve Isles, güçlü ve etkileyici kişilikleriyle yazarın çift kariyerini de sembolize etmektedir. Dedektif Rizzoli, yazarın polisiyeye olan tutkusunun bir sembolüyken Dr. Isles ise yazarın tıbbi kimliğinin bir imgesidir. Seri, Tess Gerritsen eserleri arasında televizyon dizisine uyarlanan tek eserdir. Özellikle ülkemizde giderek artan bir hayran kitlesine sahip olan Tess Gerritsen, Stephen King’in memleketi Maine’de yaşamaktadır ve heyecan yaratan eserlerini yazmaya devam etmektedir.
408 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Tess Gerritsen’in adını tüm dünyaya duyuran roman!
Acıkmışım. İnsan Gerilim kitabına acıkır mı? Acıkmışım işte… Ama en azından, her zaman olduğu gibi canım Tess’i okudum da doydum. Ana karakterimiz olan Abby DiMatteo, Boston Bayside Hastanesinin organ nakil ekibine kabul edilir, seçkin cerrahlarla çalışacaktır artık. Fakat bu mutluluğu pek uzun sürmez. On yedi yaşındaki hastası için uygun kalp bulunduğu halde, listede adı alt sıralarda olan varlıklı bir başka hastaya tahsis edilmesiyle bu mutluluğu bozulur. (Kısacık bir soru: Peki ya siz sevdiğiniz insanın ölmemesi için başka birinin ölümüne göz yumar mıydınız?) Ortada ciddi bir adaletsizlik vardır. Ve Abby bunun üzerine gitmeye kararlıdır. Ama olayı eşeledikçe ortaya bambaşka şeyler çıkar. Ve suçlular, bu olayın kapanması için ellerinden geleni yapacaklardır. Çünkü bu buzdağının sadece görünen kısmıdır. Doktorumuz için artık en yakındaki insanlar bile büyük bir tehlike kaynağı haline gelecektir. Kime güvenip kime güvenemeyeceği artık net değildir. Peki ya Abby bu hasatı durdurmayı başarabilecek midir? Kitaba gelince, kurgusu ve anlatım tarzı yine muhteşemdi. Tek solukta, yorulmadan zevkle okuyacağınız bir kitap. Ama bana göre sonunda biraz havada kalan şeyler vardı. (Bu kitabın kötülüğünden değil aslında, yazarın çoğu kitabını okuduğum için bendeki çitayı yükseltti.) Ama ben genel olarak beğendim tavsiye ederim. Yazarımıza gelirsek: Ne kadar övsem az :) Gerilimin kraliçesi diye boşuna demiyorlar…
Tess Gerritsen
ABD’nin San Diego kentinde doğdu. Stanford Üniversitesi’nde antropoloji konusunda lisans yaptı, Kaliforniya Üniversitesi’nden tıp diploması aldı. New York Times’ın çoksatanlar listesine giren
Hasat
ile tüm dünyaya sesini duyurdu ve tıbbi gerilim romanları yazmaya başladı.
Cerrah
romanı ile 2002 de Rita ödülü kazandı. Aldığı eğitim ve muhteşem hayal gücünü harmanlayıp ortaya tek oturuşta bitirebileceğiniz, soluğunuzun kesileceği; korkuyla ve merakla diğer sayfayı çevireceğiniz kitaplar yazmaya başladı. Ve hala daha yazmaya devam etmekte. Ve Tess Gerritsen öyle bir yazar ki elinizdeki tüm işleri bırakıp sadece kitabı okumaya odaklanıyorsunuz. Yani en azından benim için öyle. Benim ilk okuduğum Tess Gerritsen romanı:
Ateşin Şarkısı
idi. Eğer ki ilk defa yazarımızı okuyacaksanız o kitabı da şiddetle tavsiye ederim. Ama bana göre yazarın muhakkak okumanız gereken kitapları, Rizzoli&Isles serisidir. Seri dememe bakmayın her kitap birbirinden bağımsız aslında. Ama sırayla okursanız sadece ana karakterler ve onların hayatlarına dair bilgiler biraz daha netleşir kafanızda. Maalesef ben ilk okuduğumda bir serisi olduğunu bilmiyordum rastgele okudum. Sonra beğendikçe araştırıp sırayla okumaya özen gösterdim. Ama pek de bir şey kaybetmedim yani karışık okusanız dahi sorun olmaz. Ben yine de sizin için Rizzoli&Isles serisinin sıralamasını yazayım. 1)
Cerrah
2)
Çırak
3)
Günahkâr
4)
İkiz Bedenler
5)
Rehine
6)
Mefisto Kulübü
7)
Ruh Koleksiyoncusu
8)
Buz Gibi Soğuk
9)
Sessiz Kız
10)
Sona Kalan
11)
Diriliş
12)
Bir Sırrım Var
Hepinize keyifli okumalar.
Hasat
8.8/10 · 1.801 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
376 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Diziye de çevrilen "Maura Isles / Jane Rizzoli" serisinin ilk kitabı olan "Cerrah" okuduğum en iyi polisiye/gerilim/korku romanlarından biriydi diyebilirim. İşlenen hikaye çok çarpıcı. Bu polisiye hikayeyi okurken, yazarın aynı zamanda bir tıp doktoru olması nedeniyle, acil servis / travma vakalarının çarpıcı tıbbi ve cerrahi müdahalelerini, gözünüzde ve zihninizde canlanan işkence sahnelerini ayrıntıları ile yaşıyorsunuz. Ana ve yan karakterler çok iyi tanımlanmış. Akıcı bir polisiye ve tıbbi dile, mükemmel denebilecek bir kurguya, zekice yazılmış bir konuya sahip olan kitabın sayfaları arasında koştururken kalp atışlarınızın hızlandığına şahit olacaksınız. Olaylar dizisi adeta bir bulmacayı andıran hikayede, bazen katilden kaçan bir kurban bazen de katili kovalayan polis olacaksınız. Katilin konuşmalarını okurken de kendinizi âdeta "Cerrah" gibi göreceksiniz. Şu bir gerçek ki kitabı bitirdiğinizde olaylar örgüsünün hızından yorulduğunuzu, katilin bulunmasıyla da rahatlayıp kaslarınızın gevşediğini hissedeceksiniz . Bana göre kitabın zayıf yönü, katilin bulunuşundaki fazla tesadüfi olaylar dizisi. Ancak yine de kitabı okuduktan sonra bu zayıf yöne takılmadan serinin 2. kitabı olan " Çırak" kitabını okumak için inanılmaz bir heyecan duyuyorum. İyi okumalar.
Cerrah
8.7/10 · 10,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
376 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Tess Gerritsen
ile ilk tanışma kitabım oldu. Polisiye-Gerilim- Psikolojik- Gerilim kitaplarını sevdiğim için bunu da beğeneceğimi düşünerek bir seri olduğunu bilmeden aldım. Okuduğum en başarılı polisiye- gerilim kitabı olduğunu söyleyebilirim. Çok başarılı kaleme alınmış. Detaylar çok net ve dehşet vericiydi. Acil serviste yaşanan travma vakalarının çok detaylı işlenmesi dolayısı ile herkese hitap edeceğini düşünmüyorum. Kesilip, biçilme işlemlerinin detaylarını okumak istemeyen okurlar bu kitaptan uzak durmalı. Arka arkaya bu türü okuyunca, bu kitapta biraz mola vererek okumak durumunda kaldım. Kitap oldukça akıcı (benim 7 günde okuduğuma bakmayın, gayet sürükleyici) , size olayları adeta yaşatıyor. Kitabı okur iken bir çok kez " kapıyı kilitledik mi acaba" sorusunu kafanıza getiriyor. Bir başka etken olaraktan, psikopat seri katillerin sıradan sanki içimizden biri gibi görünebildiklerini kitapta çok net görüyoruz. Şahsi fikrim olaraktan, katilin bulunma şekli ve olayın sonlanış şekli bana biraz basit geldi. Ben daha farklı bir şeyler bekliyordum. Daha bir gizem arayışı içindeydim ya da kitap beni buna sürükledi. Ama genele bakacak olur isek, çok başarılı bir iş çıkmış ortaya. Mutlaka serinin diğer kitaplarını da alıp, okuyacağım. Sevdiğim yazarlar arasında yerini aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Herkese iyi okumalar dilerim. Not: serinin devamını okuyan varsa yorumlarda düşüncelerini okumayı dört gözle bekliyor olacağım.
Cerrah
8.7/10 · 10,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.