Günahkar Rizzoli & Isles Serisi 3

8,6/10  (261 Oy) · 
1.031 okunma  · 
220 beğeni  · 
4.088 gösterim
"Son derece heyecan verici. Bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız."
-Mo Hayder-

"Vurucu cümleler eşliğinde yürek hoplatan bir gerilim. Gerritsen her yeni romanında, işinde daha da ustalaştığını kanıtlıyor."
-The Drood Review-

"Gerritsen, insan ruhunun derinliklerinde saklanan gizleri gün ışığına çıkartmayı başaran hayal gücüyle, Edgar Allen Poe ile H. P. Lovecraft arası ilgi çekici tarzıyla ses getiriyor."
-Chicago Tribune-

"Gerritsen'den tuhaf bir şekilde insanı içine çeken, korkutucu ve gerilim yüklü bir roman daha."
-Booklist-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-

Tess Gerritsen, zihninin karanlık kuytularında gezinen tüyler ürpertici ve kafa karıştıran cinayet kurgularını, Günahkar adlı romanında ustaca kaleme almış. Dünya döndükçe son bulmayacak olan iyi ve kötü arasındaki savaşı, ustaca şekillendirdiği karakterleriyle sahneye koyan Gerritsen korkuyu, son derece başarılı bir gerilim romanı olan Günahkar ile okuyucuların kalbine salıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786053480310
 • Orijinal Adı:
  Sinner
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
02 Mar 19:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rizzoli&Isles Serisi’nin üçüncü kitabı olan Günahkâr heyecanlı konusu ve düşmeyen temposuyla bizleri karşılıyor. Hayatta iyi şeylerin kötü olaylardan sonra da gelebileceğini, tıpkı kırılan betonun arasından filizlenen çiçek gibi, vurguluyor. Konu her zaman ki gibi basit duruyor. Cinayet işlenir, Jane Rizzoli cinayeti araştırır ve katili bulur. Evet, buraya kadar basit. Ama kitabı oluşturan ana katmanın güçlenmesini sağlayan yardımcı katmanlar var. Konunun orijinalliği boyunca akıp gitmesi, yaşanan olayları gözünüzde canlandırma kolaylığı, okuma süreci boyunca sizi merakta bırakması gibi şeyler bunlardan bazıları. Ama en önemlisi Tess Gerritsen’in din ve bilim arasındaki ince çizgiyi kendi üslubuyla ele alması. Eskiden beri felsefecilerin sorguladığı ‘dine mi yoksa bilime mi inanabiliriz?’ sorusuna kısa bir cevap arama isteğini bu kitap aracılığıyla yazıya dökmüş. Dinin kanunlarıyla konuşan rahip ve bilimin kesinliğine(!) güvenerek hareket eden bir adli tıp uzmanı sayesinde bu ince çizgiyi irdeliyor. Yine önemli bir konu da insan ilişkileriyle ilgili. Ama bundan bahsedemiyorum çünkü kitabın gidişatını etkileyebilecek şeylere girmiş olacağım.

Daha geçen gün Platon’un ‘görünüşler aldatıcıdır’ görüşünü açıklamışken böyle bir şey yine karşıma çıktı. Görünüşle gerçek arasındaki farkı vurguluyordu Platon. Jane Rizzoli görünüşte katı, işinden taviz vermeyen, duygusuz, gösteriş meraklısı, soğuk vs. birisidir. Çevresindeki insanlar çoğunlukla böyle niteliyorlar onu. Sadece kitaptaki bir karakterden yola çıkarak gerçek hayatta insanların da tanımadığı kişilerin karakterleri hakkında abuk sabuk yorum yaptıklarını anlamak zor bir iş değil. Maalesef insanlar(!) olarak karşımızdakini sadece kendi arzu ettiğimiz şekilde görmeye bayılıyoruz

Günahkâr’da olaylar Graystones Manastırı’nda cinayet işlenmesiyle başlıyor. Olay yerine çağrılan Maura Isles’in gözüne Camille Maginnes’in cesedinin yakınında, başka birine ait olan kan birikintisi takılıyor. Orda bulunan Rizzoli, saldırıya uğrayan iki rahibenin olduğunu, bu saldırıdan yirmi yaşındaki Camille Maginnes’in kurtulamadığını, kan birikintisinin yaşlı rahibe Ursula’ya ait olduğunu ve de hastaneye kaldırıldığını aktarıyor. Camille’nin otopsisinde herkesi şaşırtan bir detay ortaya çıkıyor: Camille öldürülmeden kısa süre önce bir bebek dünyaya getirmiştir. Bu detaydan yola çıkılarak olayların akıbeti nasıl ilerleyecek? Tanrı’nın evine yapılan bu çirkin saldırının sebebi ne?

Tess Gerritsen aldığı tıp eğitimini kitaplarında başarılı şekilde kullanıyor. Gerek yapılan otopsi sırasında gerek de ameliyat sırasında bunu kanıtlıyor. Samimi diliyle okuyucuyu kendine çeken, ele aldığı konularla insanlar ve dünya hakkında tespitlerde bulunan, sadece konu dikkat çekici olsun diye uğraşmayıp kitabın her köşesi için emek harcayan bir yazar Tess Gerritsen. Son zamanlarda derslerimin yoğunluğu yüzünden kitap okuma hızımı azaltsam da yakın zamanda serinin diğer kitaplarını okumayı düşünüyorum. Okuma düşüncesi bile bana keyif vermeye yetiyor. İyi okumalar.

Damla Köseoğlu 
 11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

▪ Günahkâr. Bir diğer Rizzoli&Isles kitabı. Serinin ilk iki kitabına göre gerilim ögelerinin daha az olduğu ancak okuyucuya verdiği haz anlamında Cerrah ve Çırak'tan eksiği olmayan bir kitap Günahkâr.

▪ Jane Rizzoli ve Maura Isles gizemli olayları aydınlatıp suçluları adalete teslim etmeye devam ediyor. Bu seriyi okurken birbirinden tamamen farklı bu iki kadından biriyle kendinizi mutlaka özdeşleştiriyorsunuz. Günahkâr'da Rizzoli Ve Isles'in özel yaşamları yani karşı cinsle ilişkileri daha ön plandaydı bu da kitaptaki tempoyu biraz daha aşağı çekmişti ancak bu durum kitaptan aldığım zevkin derecesini kesinlikle değiştirmedi. Tess Gerritsen yine şahane yazmış.

▪ Kitabın konusundan kısaca bahsedeyim... Kendilerini dünyadan tamamen soyutlayarak bir manastıra kapanan rahibeler ve soğuk bir kış günü iki rahibenin vahşice saldırıya uğramasıyla başlayan olaylar dizisi. Rahibelerden biri ölürken diğeri ölümün pençesindedir ve Isles otopsi sırasında, genç rahibenin ölümünden hemen önce doğum yaptığı gerçeğiyle karşılaşır. Peki bu, günahtan arınmak için yemin etmiş rahibelerin başına gelen olayların nedeni nedir? Karmaşık olaylar merak duygunuzu fazlasıyla körüklüyor. Serinin 3. kitabı Günahkâr vasıtasıyla okumamış olanlara Rizzoli&Isles serisine başlamalarını öneriyorum.

Aysel 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Serinin 3. kitabı Günahkar. Bir ara sırayı bilmediğimden kitapları karıştırmıştım ama şimdi doğru yoldayım. :) Cinayet romanlarını genel olarak farklı tür denemek için okuyorum. Onun için pek bir içeriğine dikkat etmiyorum. Bir tek olayların akışına dikkat ederim.Akış açısından iyi gidiyordu. Bir solukta 100 sayfa okumak oluyor mesala.

Jane ve Maura bu kez manastırda işlenen cinayetlerin peşinde. Kendini tamamen Tanrı’ya adamış bu kadınlardan kim ne istemiş, üstelik işin içinde bir de bebek varsa bu manastırda neler olmuş olabilir? Okuyun kendiniz görün :)

Cerrah ve Çırak`ı okumuşsanız Günahkar`ı da okumağa başlayabilirsiniz.
Keyifli okumalar :)

Kübra 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Serinin ilk üç kitabını art arda okudum ve burada biraz mola verme kararı aldım. Birbiriyle görünürde hiç alakası olmayan cinayetler bir şekilde birbirine bağlanıyor. Bu kitap o kadar korkutucu değildi. Sadece bir kurbanın hali çok mide bulandırıcıydı. Başka bir kurbanın başına gelenler ise şok ediciydi. İlk iki kitaba göre daha sakin bir kitap olmuş bence. Ama okuduğunuza pişman olmayacağınızı garanti edebilirim. Tess Gerritsen iyidir.

Sadettin TANIK 
19 May 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Sonuna kadar merak uyandıran gerçekten sürükleyici ve elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Tess Gerritsen'in değişmeyen üslubu ile kitap sonuna kadar heyecan uyandırıyor. Tıbbi-polisiye-gerilim sevenlere tavsiye ederim.

insan_okur 
 20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Merhabalar 1000Kitap Sakinleri...

Rizzoli İsles serisinin 3. kitabı Günahkar. İlk 2 kitaba ( Cerrah ve Çırak ) nazaran biraz daha az gerilim vardı. Ama kurgunun kalitesi çok iyiydi. Başta bu ne sakinlik demiştim ama sonlara doğru olaylar çok hızlandı ve birbiri ile cinayetlerin bağlantısı çok şaşırtıcı olmakla birlikte aralarındaki kurgu mükemmeldi. 2. kitap Rizzoli üzerineydi 3. kitap yani Günahkar ise Isles üzerine olmuş. Sonu her zamanki gibi ters köşe. Seriye devam etmek için, tıbbi polisiye ve gerilim sevenlere tavsiyemdir. İyi okumalar...

Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Manastırda işlenen cinayetler,Maura ve Rizzoli'yi bir araya getiriyor.Temposu Cerrah ve Çırak'tan düşük olsa da yine de sayfaları hızla çevireceğiniz sürükleyici bir eser...

İlknur Fırıncıoğulları 
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gayet güzel bir kitaptı. Başlarda okumakta zorlandım belki odaklanamamamdan dolayı olabilir. Ama ilk 150 sayfayı falan geçince tek solukta bitirdim. Çok heyecanlı bir kitaptı. Okurken gerçekten kendimi Jane ve Maura ile birlikteymiş gibi hissettim. Tess Gerritsen yine harika bir iş çıkarmış bu serinin diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Çok sürükleyici ve beklenmeyen bir sonu vardı. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Günahkar (Rizzoli & Isles 3)

Serinin üçüncü kitabı niyahet bitti. Neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklayayım hemen. Cerrah ve Çırak'tan sonra gerilim seviyesinin düşük olması etkenlerden biri. Ayrıca araya başka kitapların girmesi de bu süreyi uzattı.

Gerilim olayları düşük olduğundan kendimi kitaba biraz daha yoğunlaştırmam gerekir diye düşündüm. İlk üç bölümü en az 3 kere okudum galiba. Verdiği keyif yönünden, serinin diğer kitaplarından aşağı kalır yanı yok.

Günahkar'da Rizzoli ve özellikle Dr. Isles'i daha yakından tanıma fırsatı sunulmuş. Zaten seriye Çırak'ta dahil olan Maura, yüzeysel, soğuk bir karakter olarak yansıtılmıştı. Burada üstünde durulması çok hoşuma gitti.

Kitabın konusuna gelirsek, bir manastırın avlusunda gerçekleşen vahşice bir saldırı sonucunda biri ölü diğeri ise ölümle mücadele eden iki rahibe bulunur.
Saldırının nedenleri araştırılırken Dr. Isles, ölen genç rahibenin otopsisi sırasında dehşet verici bir sonuca ulaşır: Genç rahibe ölmeden önce yeni doğum yapmıştır.

Jane ve Maura hem katilin izini sürmek hemde kendi geçmişleriyle hesaplaşmak durumunda kalırlar.

Kitap boyunca okuma zevkim hat safhadaydı. Yüksek bir tempo olmamasına karşın ilerleme yönünden hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta okurken yaşadığım şaşkınlıklardan sonra final pek etkileyemedi beni. Gerritsen'de bu duruma ilk defa rastlamıyorum. Ha bu kitap için olumsuz bir eleştiri kesinlikle değil. Yazar o kadar akıcı ve sürükleyici yazıyor ki sanki finale geldiğinde gücü tükenmiş, hızlıca bir toparlama çabası görüyorum. Buna rağmen benim için çok değerlidir. Okuduğum her bir kitabının yeri ayrıdır.

Saygılar. Keyifli okumalar.

Serdar Poirot 
 04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir

Rizzoli serisinin üçüncü, Maura Isles'in yer aldığı ikinci roman. Diğerlerine göre biraz daha yavan kalsa da kendini okutturan bir roman. Rizzoli hamiledir ve Maura da eski kocası Victor ile karşılaşmıştır. Bu arada bir kilisede iki rahibe öldürülür. Bunlardan Camille hamiledir ve yeni doğum yapmıştır. Ursula ise henüz ölmemiştir ve geçmişte Hindistan'da çalışmış, çalıştığı köyde bir vahşet olmuştur. Maura en son olarak elleri ve ayakları olmayan bir cesede otopsi yapar. Sonradan cesedin cüzzam hastası olduğunu tespit eder. Bu üç ceset Hindistan'la, Victor'la, Octagon şirketi ve One Earth organizasyonuyla ve katille ilişkilidir. Katil hiç beklenmedik bir isimdir. Acaba yakalanacak mıdır? Rizzoli ve Gabriel arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Bu roman Rizzoli ve Isles'in duygusal hallerine çok yer verdiği için biraz daha sönük kalmış bir roman.

4 /

Kitaptan 49 Alıntı

Aysel 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Birbirlerini seven insanlar hiç istemeden de olsa birbirlerinin kalbini kırarlar."

Günahkar, Tess GerritsenGünahkar, Tess Gerritsen
insan_okur 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ne kadar garip değil mi doktor? Eğer adının önünde doktor unvanı varsa insanlar sana kim olduğuna bakmadan hürmet gösteriyorlar.

Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 404 - Martı Yayınevi)Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 404 - Martı Yayınevi)
Reina 
10 Kas 2014 · Puan vermedi

''Maura, eğilip hiç dokunmadan ölüye baktı. Artık seni kimse incitemez, diye düşündü.''

Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 22)Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 22)
Damla Köseoğlu 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İman kadar son derece özel bir şey bir diğer insan için alay konusu olmamalıydı.

Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 162 - Martı Yayınları)Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 162 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne kadar iradeli olursan ol kaçınılmazı önleyemezsin.

Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 49 - Martı Yayınları)Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 49 - Martı Yayınları)
Aysel 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Bugün hepimiz ayakta kalmaya çalışıyoruz, diye düşündü Maura. Baştan çıkarıcı şeylerin cazibesine karşı savaşmak da bir bakıma yerçekimine karşı savaşmak gibiydi herhalde. Ve düştüğümüzde her zaman dumura uğrardık."

Günahkar, Tess GerritsenGünahkar, Tess Gerritsen
Aysel 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Aşkın ilk evreleri hep endişelerle dolu olmaz mıydı zaten? Aynı son evreleri gibi."

Günahkar, Tess GerritsenGünahkar, Tess Gerritsen

Dr. Maura Isles :)
Kendisine korna çalanlarla fazla ilgilenmeden ağır ve temkinli bir şekilde ilerlemeye başladı.
''Haydi, beni geçin geri zekalılar. Morgda sizin gibilere çok rastladım ben.''

Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 15 - Martı Yayınları)Günahkar, Tess Gerritsen (Sayfa 15 - Martı Yayınları)
5 /