Günahkâr (Rizzoli & Isles Serisi 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.785
Gösterim
Adı:
Günahkâr
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 3
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480310
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sinner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Günahkâr
Günahkâr
"Son derece heyecan verici. Bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız."
-Mo Hayder-

"Vurucu cümleler eşliğinde yürek hoplatan bir gerilim. Gerritsen her yeni romanında, işinde daha da ustalaştığını kanıtlıyor." 
-The Drood Review-

"Gerritsen, insan ruhunun derinliklerinde saklanan gizleri gün ışığına çıkartmayı başaran hayal gücüyle, Edgar Allen Poe ile H. P. Lovecraft arası ilgi çekici tarzıyla ses getiriyor."
-Chicago Tribune-

"Gerritsen'den tuhaf bir şekilde insanı içine çeken, korkutucu ve gerilim yüklü bir roman daha."
-Booklist-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-

Tess Gerritsen, zihninin karanlık kuytularında gezinen tüyler ürpertici ve kafa karıştıran cinayet kurgularını, Günahkar adlı romanında ustaca kaleme almış. Dünya döndükçe son bulmayacak olan iyi ve kötü arasındaki savaşı, ustaca şekillendirdiği karakterleriyle sahneye koyan Gerritsen korkuyu, son derece başarılı bir gerilim romanı olan Günahkar ile okuyucuların kalbine salıyor. 
(Tanıtım Bülteninden)
Rizzoli&Isles Serisi’nin üçüncü kitabı olan Günahkâr heyecanlı konusu ve düşmeyen temposuyla bizleri karşılıyor. Hayatta iyi şeylerin kötü olaylardan sonra da gelebileceğini, tıpkı kırılan betonun arasından filizlenen çiçek gibi, vurguluyor. Konu her zaman ki gibi basit duruyor. Cinayet işlenir, Jane Rizzoli cinayeti araştırır ve katili bulur. Evet, buraya kadar basit. Ama kitabı oluşturan ana katmanın güçlenmesini sağlayan yardımcı katmanlar var. Konunun orijinalliği boyunca akıp gitmesi, yaşanan olayları gözünüzde canlandırma kolaylığı, okuma süreci boyunca sizi merakta bırakması gibi şeyler bunlardan bazıları. Ama en önemlisi Tess Gerritsen’in din ve bilim arasındaki ince çizgiyi kendi üslubuyla ele alması. Eskiden beri felsefecilerin sorguladığı ‘dine mi yoksa bilime mi inanabiliriz?’ sorusuna kısa bir cevap arama isteğini bu kitap aracılığıyla yazıya dökmüş. Dinin kanunlarıyla konuşan rahip ve bilimin kesinliğine(!) güvenerek hareket eden bir adli tıp uzmanı sayesinde bu ince çizgiyi irdeliyor. Yine önemli bir konu da insan ilişkileriyle ilgili. Ama bundan bahsedemiyorum çünkü kitabın gidişatını etkileyebilecek şeylere girmiş olacağım.

Daha geçen gün Platon’un ‘görünüşler aldatıcıdır’ görüşünü açıklamışken böyle bir şey yine karşıma çıktı. Görünüşle gerçek arasındaki farkı vurguluyordu Platon. Jane Rizzoli görünüşte katı, işinden taviz vermeyen, duygusuz, gösteriş meraklısı, soğuk vs. birisidir. Çevresindeki insanlar çoğunlukla böyle niteliyorlar onu. Sadece kitaptaki bir karakterden yola çıkarak gerçek hayatta insanların da tanımadığı kişilerin karakterleri hakkında abuk sabuk yorum yaptıklarını anlamak zor bir iş değil. Maalesef insanlar(!) olarak karşımızdakini sadece kendi arzu ettiğimiz şekilde görmeye bayılıyoruz

Günahkâr’da olaylar Graystones Manastırı’nda cinayet işlenmesiyle başlıyor. Olay yerine çağrılan Maura Isles’in gözüne Camille Maginnes’in cesedinin yakınında, başka birine ait olan kan birikintisi takılıyor. Orda bulunan Rizzoli, saldırıya uğrayan iki rahibenin olduğunu, bu saldırıdan yirmi yaşındaki Camille Maginnes’in kurtulamadığını, kan birikintisinin yaşlı rahibe Ursula’ya ait olduğunu ve de hastaneye kaldırıldığını aktarıyor. Camille’nin otopsisinde herkesi şaşırtan bir detay ortaya çıkıyor: Camille öldürülmeden kısa süre önce bir bebek dünyaya getirmiştir. Bu detaydan yola çıkılarak olayların akıbeti nasıl ilerleyecek? Tanrı’nın evine yapılan bu çirkin saldırının sebebi ne?

Tess Gerritsen aldığı tıp eğitimini kitaplarında başarılı şekilde kullanıyor. Gerek yapılan otopsi sırasında gerek de ameliyat sırasında bunu kanıtlıyor. Samimi diliyle okuyucuyu kendine çeken, ele aldığı konularla insanlar ve dünya hakkında tespitlerde bulunan, sadece konu dikkat çekici olsun diye uğraşmayıp kitabın her köşesi için emek harcayan bir yazar Tess Gerritsen. Son zamanlarda derslerimin yoğunluğu yüzünden kitap okuma hızımı azaltsam da yakın zamanda serinin diğer kitaplarını okumayı düşünüyorum. Okuma düşüncesi bile bana keyif vermeye yetiyor. İyi okumalar.
Tess geritsen polisiyede ilgi çekmeyi başarmış bir yazar. Cerrah ve Çırak'ı okuduktan sonra eliniz ister istemez serinin üçüncü kitabına da gidiyor. Bu tarz romanlar bir yerden sonra tekrara düşer genelde ancak bu durum Rizzoli serisi için geçerli değil. Polisiye - gerilim türüne ilgisi olanlar kaçırmasın.
▪ Günahkâr. Bir diğer Rizzoli&Isles kitabı. Serinin ilk iki kitabına göre gerilim ögelerinin daha az olduğu ancak okuyucuya verdiği haz anlamında Cerrah ve Çırak'tan eksiği olmayan bir kitap Günahkâr.

▪ Jane Rizzoli ve Maura Isles gizemli olayları aydınlatıp suçluları adalete teslim etmeye devam ediyor. Bu seriyi okurken birbirinden tamamen farklı bu iki kadından biriyle kendinizi mutlaka özdeşleştiriyorsunuz. Günahkâr'da Rizzoli Ve Isles'in özel yaşamları yani karşı cinsle ilişkileri daha ön plandaydı bu da kitaptaki tempoyu biraz daha aşağı çekmişti ancak bu durum kitaptan aldığım zevkin derecesini kesinlikle değiştirmedi. Tess Gerritsen yine şahane yazmış.

▪ Kitabın konusundan kısaca bahsedeyim... Kendilerini dünyadan tamamen soyutlayarak bir manastıra kapanan rahibeler ve soğuk bir kış günü iki rahibenin vahşice saldırıya uğramasıyla başlayan olaylar dizisi. Rahibelerden biri ölürken diğeri ölümün pençesindedir ve Isles otopsi sırasında, genç rahibenin ölümünden hemen önce doğum yaptığı gerçeğiyle karşılaşır. Peki bu, günahtan arınmak için yemin etmiş rahibelerin başına gelen olayların nedeni nedir? Karmaşık olaylar merak duygunuzu fazlasıyla körüklüyor. Serinin 3. kitabı Günahkâr vasıtasıyla okumamış olanlara Rizzoli&Isles serisine başlamalarını öneriyorum.
Serinin 3. kitabı Günahkar. Bir ara sırayı bilmediğimden kitapları karıştırmıştım ama şimdi doğru yoldayım. :) Cinayet romanlarını genel olarak farklı tür denemek için okuyorum. Onun için pek bir içeriğine dikkat etmiyorum. Bir tek olayların akışına dikkat ederim.Akış açısından iyi gidiyordu. Bir solukta 100 sayfa okumak oluyor mesala.

Jane ve Maura bu kez manastırda işlenen cinayetlerin peşinde. Kendini tamamen Tanrı’ya adamış bu kadınlardan kim ne istemiş, üstelik işin içinde bir de bebek varsa bu manastırda neler olmuş olabilir? Okuyun kendiniz görün :)

Cerrah ve Çırak`ı okumuşsanız Günahkar`ı da okumağa başlayabilirsiniz.
Keyifli okumalar :)
Manastırda işlenen cinayetler,Maura ve Rizzoli'yi bir araya getiriyor.Temposu Cerrah ve Çırak'tan düşük olsa da yine de sayfaları hızla çevireceğiniz sürükleyici bir eser...
Merhabalar 1000Kitap Sakinleri...

Rizzoli İsles serisinin 3. kitabı Günahkar. İlk 2 kitaba ( Cerrah ve Çırak ) nazaran biraz daha az gerilim vardı. Ama kurgunun kalitesi çok iyiydi. Başta bu ne sakinlik demiştim ama sonlara doğru olaylar çok hızlandı ve birbiri ile cinayetlerin bağlantısı çok şaşırtıcı olmakla birlikte aralarındaki kurgu mükemmeldi. 2. kitap Rizzoli üzerineydi 3. kitap yani Günahkar ise Isles üzerine olmuş. Sonu her zamanki gibi ters köşe. Seriye devam etmek için, tıbbi polisiye ve gerilim sevenlere tavsiyemdir. İyi okumalar...
Gayet güzel bir kitaptı. Başlarda okumakta zorlandım belki odaklanamamamdan dolayı olabilir. Ama ilk 150 sayfayı falan geçince tek solukta bitirdim. Çok heyecanlı bir kitaptı. Okurken gerçekten kendimi Jane ve Maura ile birlikteymiş gibi hissettim. Tess Gerritsen yine harika bir iş çıkarmış bu serinin diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Çok sürükleyici ve beklenmeyen bir sonu vardı. Herkesin okumasını tavsiye ederim.
Spoiler İçerebilir..
Doktor Maura Isles, Ölüm Kraliçesi. Onun Samuel Knight diye birisinin cesedini incelemesiyle başlayan bir hikaye. Burada Tess Gerritsen o kadar detaya giriyor ki hani önceden kendi yaptığı şeyi sanki bir başkasının ağzından okuyucu ile paylaşıyor gibi bir his oluşuyor. Otopsi sırasında da gelen bir telefon ve benim hatun (!) Jane Rizzoli, doktoru arıyor.
Isles, gelen telefon üzerine Jameica Plain'e gidiyor. Adresimiz Gray Stones Manastırı. Yanlış anlamadıysam ortada iki ceset vardı. Biri hastaneye kaldırılan Rahibe Ursula , diğeri de henüz yirmi yaşında -yaş önemli çünkü diğer rahibeler oldukça yaşlı ve bu daha yeni rahibe adayı olmuş- Camille Maginnes.
Ardından rahibeler ile ipucu elde etmek için bir görüşme ve Dedektif Frost da yani her ne kadar bizim deli kadınla kimse çalışamasa da Jane Rizzoli'nin ortağı devreye giriyor.
Şu ölen kız, Camille Maginnes'in ölümü ve otopsi sonrası ekip önemli bir durumu fark ediyor. Rahibe yeni doğum yapmış. Manastırda bazı araştırmalar ve Noni denilen küçük kızla bazı konuşmalar sonrası ufak da olsa ipucu elde ediyorlar. ‘Havuz'
Bir ceset daha çıkıyor karşımıza. Elleri ve ayakları fareler tarafından yenmiş ve ölmeden önce oluşmuş kesiklerin düşüldüğü bir ceset. Aynı kurbanın bir de yüzünün kesildiğini eklemek gerek tabi. Kurbana daha sonradan da “Fare Kadın” adı veriliyor.
Rizzoli, rahibe cinayetini araştırmaya devam ederken bebeğin ‘Anansefalik’ doğduğunu öğreniyoruz. Tıpkı kitaptaki gibi benim de okurken biraz midem kaldırmadı desem yeridir. Bu bebek nereden dahil oldu derseniz “Havuz” diye ayrı bir parantez açmıştım önceden.
Fare Kadın dediğimiz Ursula adlı rahibe de araştırılırken Hindistan'da görev yaptığı ve orada Cüzzam hastalığına yakalanmış insanların yanındayken köye saldırı olduğu ve onun kurtulduğu öğreniliyor ve ardından ölümü de şüpheleri üstüne çekiyor.
Cinayetlerin ortak noktası fark ediliyor ve bunun üzerine harekete geçiliyor. Ayrıca havuzda bulunan bebeğin annesi zaten öldürülen kadındı ve babasının da kimliği açığa çıkıyor ve şaşıracaksınız.
Polis sorguları da bir yandan devam ederken öyle ki bizim Ölüm Kraliçesi Maura Isles'in eski kocası bile sanık olarak ifade veriyor. Sonlara doğru oldukça hızlanan bir senaryo. Çünkü şüpheli gözüyle bakılanlardan birisi de Peder ve bu kişi bizzat bizim Rizzoli'yi arayarak öyle bir bilgi veriyor ki, gidişat değişiyor resmen. Akabinde Maura üzerine bir saldırı oluyor ve nihayet sebebi bilinen bu cinayetin sorumlusu da açığa çıkarılıyor. En nihayetinde güzel bir final olduğu düşüncesindeyim.
Tek kelimeyle mükemmel. Bu kitabı okurken tıbba dair çoğu şeyi kusursuz görüyorsunuz. Yazar otopsi işlemlerini sıkmadan net ve akıcı bir şekilde anlatıyor. Bayan Tess antropoloji konusundaki uzmalığını edebiyatçı kimliğine bürünerek aynı uzmanlıkla kullanabiliyor.
Dr. Gerritsen bu kitabı ile takdiri fazlasıyla hak ediyor. Yazarı okumaya devam edeceğim . İyi okumalar
Günahkar (Rizzoli & Isles 3)

Serinin üçüncü kitabı niyahet bitti. Neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklayayım hemen. Cerrah ve Çırak'tan sonra gerilim seviyesinin düşük olması etkenlerden biri. Ayrıca araya başka kitapların girmesi de bu süreyi uzattı.

Gerilim olayları düşük olduğundan kendimi kitaba biraz daha yoğunlaştırmam gerekir diye düşündüm. İlk üç bölümü en az 3 kere okudum galiba. Verdiği keyif yönünden, serinin diğer kitaplarından aşağı kalır yanı yok.

Günahkar'da Rizzoli ve özellikle Dr. Isles'i daha yakından tanıma fırsatı sunulmuş. Zaten seriye Çırak'ta dahil olan Maura, yüzeysel, soğuk bir karakter olarak yansıtılmıştı. Burada üstünde durulması çok hoşuma gitti.

Kitabın konusuna gelirsek, bir manastırın avlusunda gerçekleşen vahşice bir saldırı sonucunda biri ölü diğeri ise ölümle mücadele eden iki rahibe bulunur.
Saldırının nedenleri araştırılırken Dr. Isles, ölen genç rahibenin otopsisi sırasında dehşet verici bir sonuca ulaşır: Genç rahibe ölmeden önce yeni doğum yapmıştır.

Jane ve Maura hem katilin izini sürmek hemde kendi geçmişleriyle hesaplaşmak durumunda kalırlar.

Kitap boyunca okuma zevkim hat safhadaydı. Yüksek bir tempo olmamasına karşın ilerleme yönünden hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta okurken yaşadığım şaşkınlıklardan sonra final pek etkileyemedi beni. Gerritsen'de bu duruma ilk defa rastlamıyorum. Ha bu kitap için olumsuz bir eleştiri kesinlikle değil. Yazar o kadar akıcı ve sürükleyici yazıyor ki sanki finale geldiğinde gücü tükenmiş, hızlıca bir toparlama çabası görüyorum. Buna rağmen benim için çok değerlidir. Okuduğum her bir kitabının yeri ayrıdır.

Saygılar. Keyifli okumalar.
Tess Gerritsen'in 3. Okuduğum kitabı Cerah serisi. Okumktan haz aldığım rizzoli&isles serisi gayet akıcı bir dili var. Bem bu yazarı seviyorum. Gayet guzel bir kalemi var.
Tess Gerritsen, zihninin karanlık kuytularında gezinen tüyler ürpertici ve kafa karıştıran cinayet kurgularını, Günahkar adlı romanında ustaca kaleme almış. Dünya döndükçe son bulmayacak olan iyi ve kötü arasındaki savaşı, ustaca şekillendirdiği karakterleriyle sahneye koyan Gerritsen korkuyu, son derece başarılı bir gerilim romanı olan Günahkar ile okuyucuların kalbine salıyor.
Ne kadar garip değil mi doktor? Eğer adının önünde doktor unvanı varsa insanlar sana kim olduğuna bakmadan hürmet gösteriyorlar.
Tess Gerritsen
Sayfa 404 - Martı Yayınevi
- "Sadece cesetlerden korkmazsın sen değil mi?"
- " Cesetlerden çok daha korkutucu şeyler vardır dünyada. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günahkâr
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 3
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480310
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sinner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Günahkâr
Günahkâr
"Son derece heyecan verici. Bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız."
-Mo Hayder-

"Vurucu cümleler eşliğinde yürek hoplatan bir gerilim. Gerritsen her yeni romanında, işinde daha da ustalaştığını kanıtlıyor." 
-The Drood Review-

"Gerritsen, insan ruhunun derinliklerinde saklanan gizleri gün ışığına çıkartmayı başaran hayal gücüyle, Edgar Allen Poe ile H. P. Lovecraft arası ilgi çekici tarzıyla ses getiriyor."
-Chicago Tribune-

"Gerritsen'den tuhaf bir şekilde insanı içine çeken, korkutucu ve gerilim yüklü bir roman daha."
-Booklist-

"Gizemler ardına saklanmış, korkutucu ve çekişmeli bir mücadele."
-Kirkus-

Tess Gerritsen, zihninin karanlık kuytularında gezinen tüyler ürpertici ve kafa karıştıran cinayet kurgularını, Günahkar adlı romanında ustaca kaleme almış. Dünya döndükçe son bulmayacak olan iyi ve kötü arasındaki savaşı, ustaca şekillendirdiği karakterleriyle sahneye koyan Gerritsen korkuyu, son derece başarılı bir gerilim romanı olan Günahkar ile okuyucuların kalbine salıyor. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.767 okur

  • Semih TÜRKAN
  • Sevda Kardeş
  • Kevser Genç
  • Gamze
  • Hande Altun
  • Hatice Trgn
  • Galip Kara
  • Nalliesblog
  • Arzu
  • Gizem ÜSTÜN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%25.8
45-54 Yaş
%9
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.8
Erkek
%20.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.7 (161)
9
%19.6 (91)
8
%25 (116)
7
%12.9 (60)
6
%4.1 (19)
5
%1.1 (5)
4
%1.1 (5)
3
%0.2 (1)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları