Günahkâr (Rizzoli & Isles Serisi 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9850
Gösterim
Adı:
Günahkâr
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 3
Baskı tarihi:
16 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050952254
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sinner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Günahkâr
Günahkâr
Günahkâr
Graystones Manastırı’nın dış dünyaya kapalı duvarları arasında bir felaket yaşanır. Genç rahibe Camille öldürülmüş, rahibe Ursula ise ağır yaralanmıştır. Manastırda yaşayan iki rahibenin neden öldüresiye dövüldüğü anlaşılamadığı gibi, katilin içeriye nasıl girdiği de bilinmez. Adli tabip Maura Isles’ın yaptığı otopside, genç rahibe hakkında sürpriz bir bilgi ortaya çıkar. Bu arada soruşturmanın gidişatını değiştiren bir gelişme olur ve bir başka kadın cesedi bulunur. Katil, kadının kimliğinin ortaya çıkmaması için uğraşmıştır.Maura Isles ve dedektif Jane Rizzoli birbirine bağlı olduğu anlaşılan bu cinayetleri araştırıp beklenmedik bir katilin peşine düşerken kişisel yaşamlarında da önemli kararlar almak zorunda kalırlar...
416 syf.
·1 günde
Tess geritsen polisiyede ilgi çekmeyi başarmış bir yazar. Cerrah ve Çırak'ı okuduktan sonra eliniz ister istemez serinin üçüncü kitabına da gidiyor. Bu tarz romanlar bir yerden sonra tekrara düşer genelde ancak bu kitap kesinlikle öyle değil. Polisiye - gerilim türüne ilgisi olanlar kaçırmasın.
416 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
▪ Günahkâr. Bir diğer Rizzoli&Isles kitabı. Serinin ilk iki kitabına göre gerilim ögelerinin daha az olduğu ancak okuyucuya verdiği haz anlamında Cerrah ve Çırak'tan eksiği olmayan bir kitap Günahkâr.

▪ Jane Rizzoli ve Maura Isles gizemli olayları aydınlatıp suçluları adalete teslim etmeye devam ediyor. Bu seriyi okurken birbirinden tamamen farklı bu iki kadından biriyle kendinizi mutlaka özdeşleştiriyorsunuz. Günahkâr'da Rizzoli Ve Isles'in özel yaşamları yani karşı cinsle ilişkileri daha ön plandaydı bu da kitaptaki tempoyu biraz daha aşağı çekmişti ancak bu durum kitaptan aldığım zevkin derecesini kesinlikle değiştirmedi. Tess Gerritsen yine şahane yazmış.

▪ Kitabın konusundan kısaca bahsedeyim... Kendilerini dünyadan tamamen soyutlayarak bir manastıra kapanan rahibeler ve soğuk bir kış günü iki rahibenin vahşice saldırıya uğramasıyla başlayan olaylar dizisi. Rahibelerden biri ölürken diğeri ölümün pençesindedir ve Isles otopsi sırasında, genç rahibenin ölümünden hemen önce doğum yaptığı gerçeğiyle karşılaşır. Peki bu, günahtan arınmak için yemin etmiş rahibelerin başına gelen olayların nedeni nedir? Karmaşık olaylar merak duygunuzu fazlasıyla körüklüyor. Serinin 3. kitabı Günahkâr vasıtasıyla okumamış olanlara Rizzoli&Isles serisine başlamalarını öneriyorum.
 • Çırak
  8.7/10 (1.024 Oy)951 beğeni3.746 okunma432 alıntı13.865 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (606 Oy)579 beğeni2.398 okunma214 alıntı8.416 gösterim
 • Siliniş
  8.8/10 (551 Oy)527 beğeni2.000 okunma150 alıntı9.419 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.590 Oy)1.490 beğeni5.043 okunma603 alıntı24.811 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (491 Oy)471 beğeni2.112 okunma96 alıntı6.443 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.4/10 (580 Oy)548 beğeni2.147 okunma122 alıntı10.647 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (426 Oy)413 beğeni1.801 okunma60 alıntı6.928 gösterim
 • Ölü Ruhlar Ormanı
  8.2/10 (709 Oy)619 beğeni2.698 okunma618 alıntı8.830 gösterim
 • Şeytan Yemini
  8.6/10 (709 Oy)670 beğeni2.614 okunma876 alıntı8.613 gösterim
 • Koloni
  8.2/10 (636 Oy)544 beğeni2.529 okunma855 alıntı10.027 gösterim
368 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Yine harika bir Rizzoli&Isles kitabının sonuna geldim.

Ve yine bu kadının kalemine aşık bir kadın olarak oturuyorum şu an bulunduğum yerde. Kurgu, anlatım dili, kullanılan kelimeler, terimler her şey yine ve yeniden harikaydı.

Günahkarda Rizzoli&Isles serimize ismini veren Maura Isles’i daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Kendisinin kişilik özelliklerini, duygusal yönlerini, özel hayatındaki ayrıntıları bize sunmakla, karakterle bizim aramızda bir köprü kurmayı başarmış oldu Sevgili Gerritsen. Diğer iki kitapta Jane Rizzoli üzerinden yürüttüğümüz kurgumuz, bu sefer Maura Isles’in gözünden aktarılmıştı ve ben bu durumdan çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Çırak’da Maura’ya karşı hissettiğim soğukluk, Günahkar’da yerini tatlı bir sevgiye bıraktı ve kitabın sonuna geldiğim şu anlarda Maura’yı da en az Rizzoli kadar çok sevdiğimi belirtmekte fayda görüyorum.

Kitabın kurgusu diğer kitaplarla biraz farklılık gösteriyor, o alıştığımız sıcak ve bunaltıcı Boston’da değiliz artık. O bunaltıcı sıcaklar yerini dizlerimize kadar gelen karlara ve okurken dahi içimize işleyen bir soğuğa bırakıyor. Bu soğukluğun içerisinde cinayetler çok daha soğuk geliyor gözümüze ve kendimizi bir Manastır’da buluyoruz. Genç bir Rahibenin öldürülmüş olduğu, diğer bir Rahibenin ise feci şekilde yaralanmış olduğu haberini alıp düşüyoruz yollara ve nefes kesen maceramız işte burada başlıyor. Kurgu çok başka bir yöndeyken, kitabın sonlarına doğru çok daha farklı bir hal alıyor ve Gerritsen yine okuyucusunu şaşırtmayı başarıyor.
Üçüncü kitabını okuduğum bu muazzam seriden mahrum kalmamanız dileği ile…
416 syf.
·Beğendi·7/10
Serinin 3. kitabı Günahkar. Bir ara sırayı bilmediğimden kitapları karıştırmıştım ama şimdi doğru yoldayım. :) Cinayet romanlarını genel olarak farklı tür denemek için okuyorum. Onun için pek bir içeriğine dikkat etmiyorum. Bir tek olayların akışına dikkat ederim.Akış açısından iyi gidiyordu. Bir solukta 100 sayfa okumak oluyor mesala.

Jane ve Maura bu kez manastırda işlenen cinayetlerin peşinde. Kendini tamamen Tanrı’ya adamış bu kadınlardan kim ne istemiş, üstelik işin içinde bir de bebek varsa bu manastırda neler olmuş olabilir? Okuyun kendiniz görün :)

Cerrah ve Çırak`ı okumuşsanız Günahkar`ı da okumağa başlayabilirsiniz.
Keyifli okumalar :)
416 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İki rahibenin manastırda vahşice öldürülmesi ile başlayan cinayetleri araştırmak için yine Dedektif Rizzoli ve Doktor Isles işbaşına geçer.Doktor Isles’in yaptığı otopsi sonucunda ölen rahibelerden birisinin ölmeden önce doğum yaptığı tespit edilip, başka cinayetlerle bağlantısı olduğu gün yüzüne çıkıyor.Sonrası mı? Sonrası da bu şahane kitapta.Her zaman olduğu gibi yine bir Tess Gerritsen klasiği daha.Harika bir kurgu,akıcı,sürükleyici ve okuru hiç sıkmayan bir dil,hiç düşmeyen gerilim ve karmaşık olaylar silsilesi.Bu tür polisiye-gerilim kitaplarından başka ne isteyebilirsiniz ki…Rizzoli & Isles serisini sevenler için harika bir kitap.
416 syf.
·Beğendi·9/10
Manastırda işlenen cinayetler,Maura ve Rizzoli'yi bir araya getiriyor.Temposu Cerrah ve Çırak'tan düşük olsa da yine de sayfaları hızla çevireceğiniz sürükleyici bir eser...
416 syf.
·7 günde·9/10
Merhabalar 1000Kitap Sakinleri...

Rizzoli İsles serisinin 3. kitabı Günahkar. İlk 2 kitaba ( Cerrah ve Çırak ) nazaran biraz daha az gerilim vardı. Ama kurgunun kalitesi çok iyiydi. Başta bu ne sakinlik demiştim ama sonlara doğru olaylar çok hızlandı ve birbiri ile cinayetlerin bağlantısı çok şaşırtıcı olmakla birlikte aralarındaki kurgu mükemmeldi. 2. kitap Rizzoli üzerineydi 3. kitap yani Günahkar ise Isles üzerine olmuş. Sonu her zamanki gibi ters köşe. Seriye devam etmek için, tıbbi polisiye ve gerilim sevenlere tavsiyemdir. İyi okumalar...
368 syf.
·Beğendi·9/10
Serinin 3 . Kitabı Günahkar .Her ne kadar sıralamayı karıştırsamda sonunda doğru yoldayım:))Cerrah ve çırağa göre daha az gerilim içeriyor olsa da yinede konusu itibariyle ve anlatımı ile verdiği haz aynı...
Tess Gerritsen polisiye ve gerilim sevenler için yazmış..Yani benim için:))O zaman serinin diğer kitaplarına devam ediyorum ..Gerilim-polisiye sevenlere tavsiye ediyorum...
416 syf.
·Puan vermedi
Gayet güzel bir kitaptı. Başlarda okumakta zorlandım belki odaklanamamamdan dolayı olabilir. Ama ilk 150 sayfayı falan geçince tek solukta bitirdim. Çok heyecanlı bir kitaptı. Okurken gerçekten kendimi Jane ve Maura ile birlikteymiş gibi hissettim. Tess Gerritsen yine harika bir iş çıkarmış bu serinin diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Çok sürükleyici ve beklenmeyen bir sonu vardı. Herkesin okumasını tavsiye ederim.
416 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Spoiler İçerebilir..
Doktor Maura Isles, Ölüm Kraliçesi. Onun Samuel Knight diye birisinin cesedini incelemesiyle başlayan bir hikaye. Burada Tess Gerritsen o kadar detaya giriyor ki hani önceden kendi yaptığı şeyi sanki bir başkasının ağzından okuyucu ile paylaşıyor gibi bir his oluşuyor. Otopsi sırasında da gelen bir telefon ve benim hatun (!) Jane Rizzoli, doktoru arıyor.
Isles, gelen telefon üzerine Jameica Plain'e gidiyor. Adresimiz Gray Stones Manastırı. Yanlış anlamadıysam ortada iki ceset vardı. Biri hastaneye kaldırılan Rahibe Ursula , diğeri de henüz yirmi yaşında -yaş önemli çünkü diğer rahibeler oldukça yaşlı ve bu daha yeni rahibe adayı olmuş- Camille Maginnes.
Ardından rahibeler ile ipucu elde etmek için bir görüşme ve Dedektif Frost da yani her ne kadar bizim deli kadınla kimse çalışamasa da Jane Rizzoli'nin ortağı devreye giriyor.
Şu ölen kız, Camille Maginnes'in ölümü ve otopsi sonrası ekip önemli bir durumu fark ediyor. Rahibe yeni doğum yapmış. Manastırda bazı araştırmalar ve Noni denilen küçük kızla bazı konuşmalar sonrası ufak da olsa ipucu elde ediyorlar. ‘Havuz'
Bir ceset daha çıkıyor karşımıza. Elleri ve ayakları fareler tarafından yenmiş ve ölmeden önce oluşmuş kesiklerin düşüldüğü bir ceset. Aynı kurbanın bir de yüzünün kesildiğini eklemek gerek tabi. Kurbana daha sonradan da “Fare Kadın” adı veriliyor.
Rizzoli, rahibe cinayetini araştırmaya devam ederken bebeğin ‘Anansefalik’ doğduğunu öğreniyoruz. Tıpkı kitaptaki gibi benim de okurken biraz midem kaldırmadı desem yeridir. Bu bebek nereden dahil oldu derseniz “Havuz” diye ayrı bir parantez açmıştım önceden.
Fare Kadın dediğimiz Ursula adlı rahibe de araştırılırken Hindistan'da görev yaptığı ve orada Cüzzam hastalığına yakalanmış insanların yanındayken köye saldırı olduğu ve onun kurtulduğu öğreniliyor ve ardından ölümü de şüpheleri üstüne çekiyor.
Cinayetlerin ortak noktası fark ediliyor ve bunun üzerine harekete geçiliyor. Ayrıca havuzda bulunan bebeğin annesi zaten öldürülen kadındı ve babasının da kimliği açığa çıkıyor ve şaşıracaksınız.
Polis sorguları da bir yandan devam ederken öyle ki bizim Ölüm Kraliçesi Maura Isles'in eski kocası bile sanık olarak ifade veriyor. Sonlara doğru oldukça hızlanan bir senaryo. Çünkü şüpheli gözüyle bakılanlardan birisi de Peder ve bu kişi bizzat bizim Rizzoli'yi arayarak öyle bir bilgi veriyor ki, gidişat değişiyor resmen. Akabinde Maura üzerine bir saldırı oluyor ve nihayet sebebi bilinen bu cinayetin sorumlusu da açığa çıkarılıyor. En nihayetinde güzel bir final olduğu düşüncesindeyim.
416 syf.
Günahkar (Rizzoli & Isles 3)

Serinin üçüncü kitabı niyahet bitti. Neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklayayım hemen. Cerrah ve Çırak'tan sonra gerilim seviyesinin düşük olması etkenlerden biri. Ayrıca araya başka kitapların girmesi de bu süreyi uzattı.

Gerilim olayları düşük olduğundan kendimi kitaba biraz daha yoğunlaştırmam gerekir diye düşündüm. İlk üç bölümü en az 3 kere okudum galiba. Verdiği keyif yönünden, serinin diğer kitaplarından aşağı kalır yanı yok.

Günahkar'da Rizzoli ve özellikle Dr. Isles'i daha yakından tanıma fırsatı sunulmuş. Zaten seriye Çırak'ta dahil olan Maura, yüzeysel, soğuk bir karakter olarak yansıtılmıştı. Burada üstünde durulması çok hoşuma gitti.

Kitabın konusuna gelirsek, bir manastırın avlusunda gerçekleşen vahşice bir saldırı sonucunda biri ölü diğeri ise ölümle mücadele eden iki rahibe bulunur.
Saldırının nedenleri araştırılırken Dr. Isles, ölen genç rahibenin otopsisi sırasında dehşet verici bir sonuca ulaşır: Genç rahibe ölmeden önce yeni doğum yapmıştır.

Jane ve Maura hem katilin izini sürmek hemde kendi geçmişleriyle hesaplaşmak durumunda kalırlar.

Kitap boyunca okuma zevkim hat safhadaydı. Yüksek bir tempo olmamasına karşın ilerleme yönünden hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta okurken yaşadığım şaşkınlıklardan sonra final pek etkileyemedi beni. Gerritsen'de bu duruma ilk defa rastlamıyorum. Ha bu kitap için olumsuz bir eleştiri kesinlikle değil. Yazar o kadar akıcı ve sürükleyici yazıyor ki sanki finale geldiğinde gücü tükenmiş, hızlıca bir toparlama çabası görüyorum. Buna rağmen benim için çok değerlidir. Okuduğum her bir kitabının yeri ayrıdır.

Saygılar. Keyifli okumalar.
416 syf.
Tek kelimeyle mükemmel. Bu kitabı okurken tıbba dair çoğu şeyi kusursuz görüyorsunuz. Yazar otopsi işlemlerini sıkmadan net ve akıcı bir şekilde anlatıyor. Bayan Tess antropoloji konusundaki uzmalığını edebiyatçı kimliğine bürünerek aynı uzmanlıkla kullanabiliyor.
Dr. Gerritsen bu kitabı ile takdiri fazlasıyla hak ediyor. Yazarı okumaya devam edeceğim . İyi okumalar
İşin içinde insan denen varlık varsa varsayımlarda bulunmam. Çünkü o kadar çok şaşırtırlar ki sizi.
Ne kadar garip değil mi doktor? Eğer adının önünde doktor unvanı varsa insanlar sana kim olduğuna bakmadan hürmet gösteriyorlar.
Tess Gerritsen
Sayfa 404 - Martı Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günahkâr
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 3
Baskı tarihi:
16 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050952254
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sinner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Günahkâr
Günahkâr
Günahkâr
Graystones Manastırı’nın dış dünyaya kapalı duvarları arasında bir felaket yaşanır. Genç rahibe Camille öldürülmüş, rahibe Ursula ise ağır yaralanmıştır. Manastırda yaşayan iki rahibenin neden öldüresiye dövüldüğü anlaşılamadığı gibi, katilin içeriye nasıl girdiği de bilinmez. Adli tabip Maura Isles’ın yaptığı otopside, genç rahibe hakkında sürpriz bir bilgi ortaya çıkar. Bu arada soruşturmanın gidişatını değiştiren bir gelişme olur ve bir başka kadın cesedi bulunur. Katil, kadının kimliğinin ortaya çıkmaması için uğraşmıştır.Maura Isles ve dedektif Jane Rizzoli birbirine bağlı olduğu anlaşılan bu cinayetleri araştırıp beklenmedik bir katilin peşine düşerken kişisel yaşamlarında da önemli kararlar almak zorunda kalırlar...

Kitabı okuyanlar 2.682 okur

 • Hazal Çelebi
 • İlkay Öztürk
 • Ecehan Uyar
 • Ceyda Soyocak
 • asım us
 • Diloş
 • Erkan GÜL
 • Fahriye Bol
 • Guliz Arasli
 • Tuana YILDIRIM

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (10)
9
%1.4 (9)
8
%2.3 (15)
7
%0.8 (5)
6
%0.3 (2)
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları