Giriş Yap
Çumra Kanalı'nın suları Beyşehir Gölü'nden çıkarken su rengindedir, Konya Ovası'nda kan renginde. Siz buna, ovanın kırmızı kırmızı toprağının rengidir diyeceksiniz; ben, Dedem köylü Mehmet'le kardeşinin kanlarının rengidir, diyeceğim. Konya Ovası'nın ufukları mavi değil sarıdır, sapsarıdır. Siz bunun rüzgârın kaldırdığı tozlardan böyle olduğunu söyleyeceksiniz; ben, Konya hapishanesinde yatan Zağar Mehmet'in benzinin sarılığından, diyeceğim.
Reklam
Ölen Baudin, yaralanan Foy, yangın, katliam, kıyım, İngiliz, Alman ve Fransız kanlarının öfkeyle birbirine karıştıkları bir kan gölü, Cesetlerle dolu bir kuyu, imha edilen Nassau ve Brunswick alayları, ölen Duplat, ölen Blackman , ayakları, kolları kopan İngiliz öncü piyadeleri, Reille'in kolordusunun kırk taburundan yirmisinin imha edilmesi, sadece şu Hougomont viranesinde kılıçtan geçirilen, boğazı kesilen, mermilere hedef olan, yanan üç bin insan ve tüm bunlar bir köylünün oradan geçen bir yolcuya, Mösyö, bana üç frank verirseniz, size Waterloo'yu anlatırım, demesi için!
"Ben kendim ve karşımdakiler için bir tehlikeyim."
"Yola devam etmemizi sağlayan hayallerimizdir."
Reklam
“Nasıl ki insan toprak, su, hava ve ateşten yapılmışsa dünya da öyledir; nasıl ki insanın içinde bir kan gölü varsa… dünyanın da benzer şekilde yükselip alçalan okyanusu vardır.” - Leonardo da Vinci
Reklam
2
135
1.344 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48