John Verdon

John Verdon

Yazar
8.4/10
13,3bin Kişi
·
54,1bin
Okunma
·
2.241
Beğeni
·
42,7bin
Gösterim
Adı:
John Verdon
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bronx, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1 Ocak 1942
John Verdon 1 Ocak 1942 doğumlu Amerikalı bir yazardır.

Yazar, başlangıç kariyeri olarak Manhattan'daki birçok reklam şirketinde yöneticilik pozisyonunda çalıştı. Emekli olduktan sonra, hikâyesindeki kahraman gibi, eşiyle birlikte New York merkezinden uzak, kırsal bir kesim olan Catskill Dağları'na taşınmaya karar verdiler.

Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli adlı romanlarıyla adından söz ettiren yazar, yazmış olduğu seride kendi iç dünyasında da fırtınalar kopan, işkolik dedektif Gurney'in Amerika'da işlenmiş korkunç, esrarengiz ve büyük ses getiren cinayetleri başarılı ve soğukkanlı bir şekilde çözümünü ele almaktadır.

Eşi Naomi, yazdığı romanlara ilham kaynağı olmuştur. Taşınırken taslak halinde olan Aklından Bir Sayı Tut romanını, taşındıktan iki yıl sonra tamamladı. Birçok eleştirmen olumlu yorum ve teşvikleriyle, ona ikinci romanı olan Gözlerini Sımsıkı Kapat adlı eserini yazmaya ikna etti. Bu başarılı romanları sırayla takip eden Şeytanı Uyandırma Peter Pan Ölmeli ve Kurt Gölü adlı kitaplar, Dave Gurney polisiye/dedektif serisinin oluşmasında önemli roller oynadı.

Dave Gurney polisiye serisi yayınlandığı 25 ülkede ilgi topladı. Serideki kitaplar, iki düzineden fazla dile çevrilmiş ve birçok ülkede çok satanlar listesine girmiştir.
Mutluluğu mantık çerçevesinde kalarak yakalamanın mümkün olmadığını sayısız tecrübeyle öğrenmişti.
480 syf.
·Puan vermedi
Matematikten nefret ederim. Sayılar hiç ilgimi çekmez. Üzerinde sayı olan bir kitap mı asla dokunmam. Sayılar rakamlar sadece paranın üzerindeyken değerlidir benim için.

Çok satanlarda kapak resmini görünce kesinlikle benlik değildir deyip eledim bu kitabı üzerinde kocaman rakamlar var ne kadarda ürpertici. Kesin matematikten bahsediyordur diye düşündüm.

Aradan zaman geçti. Bir gün arkadaşım bu kitabı bende unuttu. Kapağında Tess Gerritsen kıskandım diye yazmış. Tess Gerritsen bile kıskanmışsa vardır bir hikmeti deyip açtım. Açtım ve bir daha kapatamadım. Sabahın 4ünde kitap elimde uyuyakalmışım. Arkadaşım kitabım sende mi kalmış diyerek arayıp uyandırdı. Bilmem bakarım dedim. Daha okunacak 200 sayfa var diyemedim. Arkadaşım yine aradı baktın mı buldun mu. Ne var kudurdun diyecektim ayıp olurdu. Gerçekten meraktan kudurtan bir kitaptı.
O soğuk karlı günde hemen kitapçıya koştum. Yoğun merakım yarım kalmamalıydı. Bulmacayı çözemiyordum aklımda bir sürü şüpheli vardı. Dave Gurneyden bile şüphelendiğim oldu. Heyecanla sonunu bekliyordum acaba ne oldu. 3 kitabını birden aldım o gün ve Madeleine bana kahve yapsa bende keyifle kitabı okusam diyerek eve koştum.

Ben kitap hakkında inceleme yazacaktım değil mi? Zaten herkesin bildiği, okuduğu, beğendiği bir kitap. Yazılması gerekenler çoktan yazılmıştır. Ben inceleme yazmak için geç kaldım. Evet Dave Gurney harika, çok zeki bir adam. Anlamsız basit olaylardan değişik anlamlar çıkartabilen biri ancak kitabın tek kahramanı Madeleine idi.

Emekli dedektif Gurney'e bir arkadaşı bir mektup aldığını aklından bir sayı tutmasını istediğini söyler. Arkadaşı 658 tutar zarftan çıkan diğer kâğıtta da 658 yazmaktadır. Bir süre sonra arkadaşı öldürülür ve Gurney bu cinayetin peşine düşer. Katilinde Gurney'inde zekasına hayran kalacaksınız.
480 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Merhaba değerli okurlarım; Benim sayfamı yakından takip edenler çok iyi bilirler ki burayı kitap incelemelerinden ziyade daha çok alıntı ve ileti şeklinde kullanıyordum.Ama daha sonradan farkettim ki okumuş olduğum veya okuyacağım kitaplar hakkında inceleme yazmak belki de bir kişinin daha o kitabı okumasına vesile olur.Ve bugün karşınıza belki de benim okuma alışkanlığı kazanmama vesile olan bir kitapla karşınızdayım.AKLINDAN BİR SAYI TUT. Evet belki de şu an en azından benim gördüğüm kadarıyla polisiye kitaplar pek yaygın değil.Ama bana göre eğer sürükleyici bir kitap okunmak istenirse kesinlikle tavsiye ederim.Karakterleri zihinde sanki siz olayın içindeymiş gibi bir his bırakıyor.Ve galiba okuyucu da polisiye hikayelerin sevilmesinin en önemli yanı da bu.Bir katilin karda yürüyüp iz bırakmadan işini halletmesini çok çok iyi anlatan bu kitabı hayat merkezime koyup olay hikayelerini sevmeye devam edicem galiba.Roman yazarımızın bu seri de ki diğer kitapları gibi bu ilk kitabının okunmasını şiddetle tavsiye eder siz değerli okurlarımdan nacizane yorumlarınızı beklerim.Bol kitaplı günler :)))
480 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Yazarın, katili büyük bir ustalık ve kurgu ile işlemesi bana katil anlaşılana kadar acaba dedirtti. Okuyucuyu mantık yürütmeye zorlayan bir kitap. Roman böyle bir yapıya sahip olunca da büyük bir merak, istek, şüphe, heyecan, ürperti içinde okudum. Polisiye romanlarindan zekice yazilmis okumanizi tavsiye ederim.
480 syf.
·10/10 puan
Spoiler İçermektedir
Merhabalar en iyi polisiye yazarlardan John Verdon’un okuduğum ilk kitabı olan Aklından Bir Sayı Tut şimdiye kadar okuduğum en iyi polisiye kitaplardan biridir.Yazarın hem dili hemde kurgusu gerçekten muhteşemdi.Kitap çok akıcı ve okurken kendinizi kahramanların yerinde hissediyorsunuz.Gizem,heyecan ve gerilim konuların çok iyi bir şekilde işlendiği bir kitaptır.Konu olarak Mark Mallery posta kutusunda imzasız bir mektup almasıyla her şey başlar.Zarfta aklından bir sayı tutmasını ister.Mark sayısı tutar ve bilir.Zarfı okurken aklından tuttuğu sayısı nasıl bilebilirdi ? Bu imkansız soruları sorarak olayların gizemini çözmeye çalışıyor.Merak,gizemin ve gerilimin had safhada olduğu olaylarda Mark Mallery dedektif arkadaşı Gurney’e yardım ister.Dedektif Gurney olayları çözmeye çalışırken cesetler,gizemler ve sırlarla dolu notlarla karşılaşır.Okurken heyecandan ve akıcılığından dolayı bir an olsun elimden bırakamadım.Psikolojik gerilim yaratan katilin notlarını çözmeye çalışacaksınız.
En beğendiğim alıntı : “İnsan ne kadar görmezden gelirse gelsin ölüm kendini fark ettirmenin bir yolunu buluyor.Hislerinin arkasına bodrum dairesine sızan su gibi sızıyor.”
Keyifli Okumalar Dilerim
480 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Uzun zamandır okuma listemde olan bir kitaptı. Kitaba başladığımda Tess Gerritsen, John Katzenbach, Joseph Finder gibi yazarların görüşlerini okuyunca kitaba olan merakım ve beklentilerim daha çok arttı, kitabı daha bir dikkatli ve ilgiyle okudum.

Kitap elli üç bölümden oluşsa da okurken siz onu iki ana bölüme ayırıyorsunuz. İlk bölüm oldukça sıradan geçerken ikinci bölüm sizi içine çekiyor. Olayları okurken kendinizi kaptırabiliyorsunuz.
Ana karakterimizin -emekli cinayet dedektifi - bulmacaların parçalarını birleştirip olayları çözmeye çalışmasına zihnen yardım ediyorsunuz. (Kahramanımızın olayları çözerken eşinin fikirlerinden çok faydalanması "Her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır" sözünü bir kez daha kanıtlıyor :) )

Bana göre olayların failinin ortaya çıkışı, kitapta anlatılan gizemli cinayetlerin failiyle çok örtüşmedi. Fail ve ortaya çıkış şekli vasat kaldı.

İtiraf etmeliyim ki kitaba başlarken duyduğum heyecanı okurken duyamadım. Bir polisiye romanı olarak başarılı ama daha fazlası yok...

Bir insanın çocukluğunun nasıl geçtiğinin onun hayatını nasıl etkilediğini kitabın ana teması olarak alabiliriz.

İyi okumalar
528 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Aklından Bir Sayı Tut kitabı ile yazarın kalemini çok beğenmiş ve diğer eserlerini de okumuştum en son kitabı olan Fırtınada Yanacaksın kurgusu ve üslubu çok iyi bir şekilde kaleme alınmış.Konu olarak Dave Gurney emekli bir dedektiftir dört yıl geçtikten sonra dedektiften White River’da olaylar çıkaran nişancıyı bulmak,beyaz ve siyahi polislerin birbirini öldürdüğü bir ortamda güvensizliğin dehşetin olduğu bir ortamda Dave Gurney’e başvururlar.Gurbey kanıtların yetersiz ve şüpheli olduğunu düşünerek üzerlerinde düşünmeye karar verir.Araştırmalarının sonucu olarak beyaz bir polisin siyahi bir polisi öldürmesiyle başlayan ırkçılık,kaos,cinayetlere yer verilmiştir.Ahmet Ümit’in Kırlangıç Çığlığı’nda olduğu gibi katil çok akıllı ve Dave Gurney Nevzat Başkomiser gibi tam katili yakaladım derken olaylar tam içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.Kitabı ilk 30 sayfadan sonra elinizden bırakamayacaksınız
Kitapta en beğendiğim alıntı ;
“Saygısızlık öfkenin anasıdır.”
Keyifli Okumalar Dilerim
462 syf.
·3 günde
Dave Gurney, gerçekten özletiyorsun kendini! Kitap John Verdon' un muhteşem dedektif Dave Gurney serisinin 2021 yılı için son kitabı, umarım fazla beklememiz gerekmeden yeni bir maceraya atılırız. Serinin diğer kitapları sırasıyla,

Aklından Bir Sayı Tut
Gözlerini Sımsıkı Kapat
Şeytanı Uyandırma
Peter Pan Ölmeli
Kurt Gölü
Fırtınada Yanacaksın şeklinde.

Eserimize dönecek olursak -spoiler içerir- şehrin dışında, banliyöden bile uzakta, kırsalda eşiyle sakin bir hayat süren Dave Gurney -yazarın yaşantısına ne kadar da benziyor- çok eskilerden, fazla hoşlanmadığı ama bir vefa borcu olduğunu düşündüğü mesai arkadaşı Mike tarafından bu inzivadan uyandırılır.

Gurney bu davaya temkinli yaklaşsa da her zaman olduğu gibi olayın içerisinde bulur kendini. Tam ortasında. Larchfield kasabasının İmparatoru Angus' un cesedi, Harrow Hill' deki malikanesinde eşiyle ayrı olan yatak odasında ilginç biçimde bulunur. Olayın sansasyon etkisi oldukça büyüktür. İlki Larchfield gibi bir yerde cinayet işlenmesi, ikincisi ise maktülün imparator Angus olması.

Cinayet mahallinde yapılan incelemeler, alınan parmak izleri, cinayetten bir gün önce kilisenin çan kulesinden yıldırım düşmesi sonucu düşerek hayatını kaybeden Tate' i hedef göstermektedir. Bu sahne bana 2009, Warner Bros. yapımı Sherlock Holmes filmini aklıma getirdi. Orada da Lord Blackwood ölümünün ardından mezarında bulunamamıştı. Burada da Tate kilitli tabutunda bulunamaz. Olaylar bir anda paranormal bir boyuta dönüşür. En azından medya kendine güzel bir haber, dolayısı ile para kaynağı bulmuştur. Ayrıca kasabada cinayetler seri biçimde devam etmekte ve hepsi Bill Tate' i işaret etmektedir. O kadar yüksekten, yıldırım çarpması sonucu düşen biri ölmez mi? Hem doktor hiç yanlış ölüm raporu verir mi? Her zamanki gibi alkol aldıysa neden olmasın? Belki de Tate' in büyücü kız arkadaşıyla bir planları vardır. Belki kavgalı, eski hasım Belediye başkanı yapmıştır. Kim bilir. İşte insanlar bu senaryoları düşünürken, Gurney olan bitenin aslında göründüğü gibi olmadığını düşünmektedir.

Kitap süresince karakterlerden birçoğunun günahına girmiş bulundum, yazar gerçekten sırrını mükemmel saklamış. İlginç tesadüf ve telkinlerle katili kitabın sonuna kadar saklamayı başarmış. Gerçekten kurgusu mükemmel. Hele Hardwick eser miktar olsa da kitapta göründükçe heyecanım daha da arttı doğrusu. Kısacası yazar sonuç hakkında verip sır vermemiş. Ayrıca kitapta Gurney' in eşi Madeleine bu sefer baya sakin duruyor ama her zamanki gibi ilginç planlar devam ediyor, Lama beslemekte nedir?

Ben John Verdon' un tüm kitaplarını sırasıyla okudum ancak, kitaplardaki bağlantı sadece karakterler ve önceki olaylara minik göndermelerden öteye gitmiyor, o yüzden kitabı anlamak için sırasıyla okumak gerekmiyor. Dili herzamanki gibi sade ve akıcı, insanı sürüklüyor özellikle son 100 sayfa gerçekten heyecanlı. Gerçekten tavsiye ederim, keyifli okumalar.
480 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Polisiye en sevdiğim roman türü. İçerisinde yüksek bir zeka ve yüksek bir merak duygusu oluyor iyi polisiyelerin. Bu kitapta da hem dedektif, hem katil yüksek zekalı insanlar ve bunu kitabın başından sonunda kadar hissediyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim. Son satırına kadar merakla okudum.. :)
566 syf.
·Puan vermedi
Bir kitap size kendini aşık edebilir mi. John Verdon yazmışsa bu mümkün.
Çılgın ve asi dedektifimiz Gurney yine iş başındaydı. Kitabın kapağında Gözlerini Sımsıkı Kapat denilse de siz gözünüzü dört açın. Kaçıracağınız ufak bir ip ucu olaydan kopmanıza neden olur. Olayın işleniş tarzı ilk kitaptaki gibiydi. Kitabın başı bol betimlemelerle dolu serüven yolculuğu, ortalarda yine heyecan doruğa çıkıyordu. Sonlarında ise o kadar merak uyandırıyor ki sokakta bile okumak istiyorsunuz merakınızdan.

Ve yine bu kitapta da asıl düğümü çözen kadınlar oldu. İlk kitapta Madeleine bu kitapta Peggy Meeker. Bende çözdüm tabi ki ilk başta katil budur dedim ve yanılmadım.

Kitabın ilerleyişi çok güzeldi ve o kadar gerçekçi yazılmış ki Gurneyin mutfak masasında Madeleinenin hazırladığı ilginç isimli yemekleri tadıp, mikrodalgada hazırladığı kahveyi içip sonra Gurney önde siz arkada kulübede, ormanda cinayete dair izler arıyorsunuz gibi geliyor insana. Polisiye kitaplar bir zaman sonra insana sıkıcı gelebiliyor. Yani bana öyle geliyor. Her dakika silah katil parmak izi olay yeri ancak bu seride gurneyin özel hayat hayatı da anlatıldığı için o ağır psikolojiden çıkıp biraz ferahlayabiliyorsunuz

Cevapsız sorularımda kaldı. Neden Gurney'i bayıltıp 30 sene önce okuduğu okulun kapısına bıraktılar ve mesajlarda bahsedilen kızlar kimdi. Hiç olaya dahil olmadılar. O kısım 100 150 sayfa sürdü ve bir sonuca bağlanmadı. Kitap 550 sayfaya çıkmış. Tek sıkıntım alakasız karakterler konuya dahil olup kafa karıştırdı. Konu gereksiz yere uzatılmış. Bu gereksiz yere uzatılma durumu çok fazla karakter barındırmış belki de karakter sayısı normaldi ama bazen isimleri bazen soy isimleri kullanılarak bahsedilince karakter sayısı 2 katına çıktı kafa karıştırdı. Yahu bu kimdi bu hangisiydi deyip durdum. Baş kahramanın bile 3 adı var Dave, Davey, David birde Gurney.

En çok güldüğüm kısım Madeleine'nin kedi hikayesi idi. Her ne kadar kitaplar birbirinden bağımsız dense de okumak isteyenler serinin ilk kitabından başlamalı çünkü Gurney'in yaşadığı hayat orada anlatılıyor. Sonradan bu karakter kim burası neresi diyebilirsiniz. Sonuç olarak Güzeldi.
528 syf.
·10/10 puan
Bu serinin ilk kitabında John Verdon ne yazsa okurum diyordum. Artık bu düşüncemi gözden geçirmem lazım.

John'cum benim bildiğim bir yazarın en kötü kitabı ilk kitabı olur zamanla kendini geliştirir. Sen tem tersini yapmışsın. Kitapların baştan iyiyken gitgide kötü katlanılmaz bir hal alıyor. Kendine çeki düzen vermezsen bir daha seni okumam.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Verdon
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bronx, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1 Ocak 1942
John Verdon 1 Ocak 1942 doğumlu Amerikalı bir yazardır.

Yazar, başlangıç kariyeri olarak Manhattan'daki birçok reklam şirketinde yöneticilik pozisyonunda çalıştı. Emekli olduktan sonra, hikâyesindeki kahraman gibi, eşiyle birlikte New York merkezinden uzak, kırsal bir kesim olan Catskill Dağları'na taşınmaya karar verdiler.

Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli adlı romanlarıyla adından söz ettiren yazar, yazmış olduğu seride kendi iç dünyasında da fırtınalar kopan, işkolik dedektif Gurney'in Amerika'da işlenmiş korkunç, esrarengiz ve büyük ses getiren cinayetleri başarılı ve soğukkanlı bir şekilde çözümünü ele almaktadır.

Eşi Naomi, yazdığı romanlara ilham kaynağı olmuştur. Taşınırken taslak halinde olan Aklından Bir Sayı Tut romanını, taşındıktan iki yıl sonra tamamladı. Birçok eleştirmen olumlu yorum ve teşvikleriyle, ona ikinci romanı olan Gözlerini Sımsıkı Kapat adlı eserini yazmaya ikna etti. Bu başarılı romanları sırayla takip eden Şeytanı Uyandırma Peter Pan Ölmeli ve Kurt Gölü adlı kitaplar, Dave Gurney polisiye/dedektif serisinin oluşmasında önemli roller oynadı.

Dave Gurney polisiye serisi yayınlandığı 25 ülkede ilgi topladı. Serideki kitaplar, iki düzineden fazla dile çevrilmiş ve birçok ülkede çok satanlar listesine girmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 2.241 okur beğendi.
  • 54,1bin okur okudu.
  • 943 okur okuyor.
  • 15,8bin okur okuyacak.
  • 1.073 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları