Aklından Bir Sayı Tut Dave Gurney Serisi 1

8,0/10  (984 Oy) · 
3.643 okunma  · 
775 beğeni  · 
24.023 gösterim
Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı." Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin... Küçük zarfı aç."

"Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658."

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap "Aklından Bir Sayı Tut" kolay kolay unutmayacağınız bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786054188710
 • Orijinal Adı:
  Think Of A Number
 • Çeviri:
  Cemile Özyakan
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

JOHN VERDON, kusursuz sürükleyici bir üsluba sahip. Aklından Bir Sayı Tut romanında da her zamanki gibi çok profesyonel ve zekiydi. Kitabın son sayfasına kadar soluksuz okudum desem yeridir. Aynı zamanda JOHN VERDON; okuyucuyu şaşırtmayı bilen, gerilim türünün hakkını romanındaki her cümlede iliklerimize kadar fazlasıyla vermeyi başarabilen, Katili son birkaç sayfaya kadar büyük bir titizlikle saklayabilen yazarlar arasında. Ben katil anlaşılana kadar hep yanlış kişi üstünde durduğumu bilirim. Bir de romanın karakteri olan Dave Gurney'in kişiliğini yazar çok başarılı ve gerçekçi bir biçimde kaleme almış. Bu kitabı okuyalı bayağı oldu ama etkisi sanki bugün okumuşum gibi üstümde. Bu da tabi yazarın kaleminin etkileyiciliğinden ileri geliyor. Yazara ve Koridor Yayıncık'a sonsuz teşekkürler.

nurse'na 
23 Şub 11:19 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın, katili büyük bir ustalık ve kurgu ile işlemesi bana katil anlaşılana kadar acaba dedirtti. Okuyucuyu mantık yürütmeye zorlayan bir kitap. Roman böyle bir yapıya sahip olunca da büyük bir merak, istek, şüphe, heyecan, ürperti içinde okudum. Polisiye romanlarindan zekice yazilmis okumanizi tavsiye ederim.

Derya Yalınkılıç 
 25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

David Gurney görev yaptığı zamanlarda adından sıkça söz ettiren başarılı, zeki bir dedektiftir ve 1yıl önce emekli olmuştur. Aldığı esrarengiz mektuplar canını sıkan Mark Mellery kariyerini ve işyerinin adını riske atmamak için polis yerine 25yıldır görüşmediği dedektif arkadaşı David Gurney'den yardım ister. Zaten işkolik bir profile sahip olan dedektif Gurney olayı aydınlatmayı kabul eder ve olaylar zincirinin içinde bulur kendini...


Kitabın tempolu anlatımı hikayeden kopmanızı engelliyor. Okuduğum diğer polisiye romanlara göre edebi yönü de ağır basıyor. Betimlemeleri kitabı daha okunabilir kılmış. Yazarın ilk romanı olmasına rağmen kurgusu da çok iyi ve merak uyandırıcı. Katilin kim olduğunun hiç önemi yoktu benim için daha çok "Neden?" ve "Nasıl?" Öldürdüğü ilgimi çekti. Kitabın sonu aceleye getirilmiş gibi geldi. Aklımda soru işaretleri var hala. :) Bir de David Gurney gibi bir karakterin olayı çözümleme kısmını pek beğenemedim. Daha doğrusu daha zekice bir çözümleme beklerdim Gurney'den.:) Yine de keyif alarak okudum, tavsiye ederim. :)

Keyifle okuyun, mutlu kalın. :)

Muhammet TUNÇ 
 14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

John Verdon harika yazmış. Olayın kahramanlarını çok yönden ele almış. Bir yandan Gurney'e acıyorsunuz, bir yandan seviyorsunuz, bir yandan sinirleniyorsunuz. Ölen çocuğu Danny ile hüzünleniyor, seri katilin o harika şiirleriyle geriliyorsunuz. Gerçekten harika!!

Esma Saatçı 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · 9/10 puan

John Verdon'la frekanslarımız tuttu. Devam kitabı olduğunu bilmeden okuduğum Gözleri Sımsıkı Kapalı2dan sonra serinin ilk kitabını alıp okudum. Kendine has bir tarzı olan yazar cinayetleri çözerken kahramanın iç dinamiklerini de oldukça güzel bir şekilde inceliyor. Gerilim kitabı olduğunu söyleyen arkadaşlara katılamayacağım ama bulmaca çözmeyi seven macera düşkünü okurlara tavsiye ederim.

Akın Semih 
18 Oca 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Malesef ben çoğu kişi aksinde bir yorum yazıcam. John Verdon gerçekten iyi bir yazar. Kitabın ilk 420 sayfasını kusursuzkukla yazdığını söyleyebilirim.Fakat son 55 sayfasında nedendir bilinmez ama yazar kitabın içine limon sıkıyor.Dave Gurney iyi bir dedektif ancak suçu o değil katilin kendisi çözüyor.O saçma dolap şeklindeki odada çıkıp 'ben burdayım beni yakalayın diyor' malesef roman polisiyeden çıkmasada bir dedektif romanı olmaktan çıkıyor.Son 55 sayfaya göre diğer safalar gereksiz yazılmış bir sayfa yığını.Suçu Dave Gurney çözmüyor.Tekrar dediğim gibi kitap son 55 sayfasından öncekileri gereksiz kalıyor.Kusura bakmayın ama bu kitabın o kadar beğenilecek bir yanı yok.Yazarın ilk kitabı hayal lırıklığıyla dolu boş bir sayfa yığını.İnşallah ikinci kitabı böyle değildir.

Yarım bıraktığım kitaplardan biri.
Bu kitabı aldığımda hakkında çok fazla olumlu şey yazılıyordu ve iyi bir kurgu okuyacağım umuduyla almış ve okumaya başlamıştım.
Açıkçası ilerledikçe kurgusunu beğenmedim ve kitap hakkında yapılan yorumların çok abartıldığına kanaat getirerek okumaktan vazgeçtim.
Belki sonuna kadar ilerleseydim fikrim değişirdi, bilmiyorum.
Burada aslında önemli olan ve benim vurgulamak istediğim, medya gücünün nasıl da bazı kitapları belki de hiç hak etmedikleri halde en ön plana çıkarabildiği ve satış rekorları kırmalarını sağlayabildikleridir.

Meyrem KARADENİZ 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitaba başladığımda yazardan olağanüstü bir son bekledim.Emekli dedektif Dave GURNEY eski bir arkadaşının aldığı ilginç mesajlarla ilgili haber alıyor ve kitabın adı da olan aklından tuttuğu sayıyı bilecek kadar kendisini tanıyan kim olabilir düşüncesi ile başlıyor olaylar.Sadece 1 kişiye dayalı olaylar diye düşünürken ilerleyen sayfalarda durum başka yönlere kayıyor.Polisiye roman sevenler için güzel olabilir ama bulmaca çözecek gibi olayların farklı neticeleneceğini beklemek ve olağanüstü bir son beklemek hayal kırıklığına neden olabilir.Fazla beklentiye girmeden okunabilecek bir kitap.

Mizgin 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok,çok uzun zamandır okudugum en iyi romanlarindan biri.Aklinizi basinizdan alacak ..Jon Verdon öyle ışıl ışıl ve incelikli yaziyor ki kiskanmadan edemedim.
Tess Gerritsen
Gercekten nefesimi tutarak okudum.İnce ince yazilmis ayrintilar muazzam..

kbr 
28 Ara 2016 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Baş karakter D. Gurney işinde çok iyi bir emekli dedektiftir. Madeleine adında bir eşi vardır ve Gurney'in işine olan aşkından dolayı onu çok ihmal ettiğini düşünür ve gerçekten de öyledir. Eşinin rahatsızlığının farkında olan Gurney herşeyden uzaklaşmaya çalışır taki eski bir arkadaşı ondan yardım isteyene kadar. Ve kendini tekrar bi cinayeti çözümlerken bulur.
...
Kitap başlarda biraz yavaş gitti benim için ama bir sure sonra kendimi son sayfayı çevirirken buldum. Bahçede görülen ters ayak izleri sigara izmaritleri ve ayak izinin kar bozulmadan yok olması işleri bi hayli zora soksa da emekli dedektifimiz her taşı yerine oturtur. Dedektifin zekasına diyecek yok ama ben daha çok Madeleine hayranı oldum. :) Kurgusu gerçekten güzel polisiye severlerin kesinlikle okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan 84 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir erkeğin bir kadına yapma çiçek alması, çiçekli bir duvar kağıdı rulosu hediye etmesiyle aynı şey."

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)
Beyzanur Bülbül 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658.

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)
ela demir 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Akıl ikilemler ve çelişkiler yığınıdır. Başkalarının güvenini kazanmak için yalan söyleriz. Gerçek kişiliğimizi birileriyle yakınlaşmak için gizleriz. Mutluluğu yakalamak için, mutluluğu kaçıran tercihler yaparız. Haksız olduğumuz zamanlarda haklı olduğumuzu göstermek için olağanüstü çaba gösteririz.

Aklından Bir Sayı Tut, John VerdonAklından Bir Sayı Tut, John Verdon
9 /