Aklından Bir Sayı Tut Dave Gurney Serisi 1

8,1/10  (1.437 Oy) · 
5.150 okunma  · 
1.223 beğeni  · 
27.569 gösterim
Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı." Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin... Küçük zarfı aç."

"Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658."

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap "Aklından Bir Sayı Tut" kolay kolay unutmayacağınız bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786054188710
 • Orijinal Adı:
  Think Of A Number
 • Çeviri:
  Cemile Özyakan
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
senanur 
23 Şub 11:19 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın, katili büyük bir ustalık ve kurgu ile işlemesi bana katil anlaşılana kadar acaba dedirtti. Okuyucuyu mantık yürütmeye zorlayan bir kitap. Roman böyle bir yapıya sahip olunca da büyük bir merak, istek, şüphe, heyecan, ürperti içinde okudum. Polisiye romanlarindan zekice yazilmis okumanizi tavsiye ederim.

DUA 
04 Ağu 20:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Matematikten nefret ederim üniversite bitirdim hala çarpım tablosunun bazı yerlerini bilmem. Diğer derslerim iyi olduğu için matematikten de geçer not verirlerdi. Sayılar hiç ilgimi çekmez. Üzerinde sayı olan bir kitap mı asla dokunmam. Sayılar rakamlar sadece paranın üzerindeyken değerlidir benim için.

Çok satanlarda kapak resmini görünce kesinlikle benlik değildir deyip eledim bu kitabı üzerinde kocaman rakamlar var ne kadarda ürpertici. Kesin matematikten bahsediyordur diye düşündüm.

Aradan zaman geçti. Bir gün arkadaşım bu kitabı bende unuttu. Kapağında Tess Gerritsen kıskandım diye yazmış. Tess Gerritsen bile kıskanmışsa vardır bir hikmeti deyip açtım. Açtım ve bir daha kapatamadım. Sabahın 4ünde kitap elimde uyuyakalmışım. Arkadaşım kitabım sende mi kalmış diyerek arayıp uyandırdı. Bilmem bakarım dedim. Daha okunacak 200 sayfa var diyemedim. Arkadaşım yine aradı baktın mı buldun mu. Ne var kudurdun diyecektim ayıp olurdu. Gerçekten meraktan kudurtan bir kitaptı.
O soğuk karlı günde hemen kitapçıya koştum. Yoğun merakım yarım kalmamalıydı. Bulmacayı çözemiyordum aklımda bir sürü şüpheli vardı. Dave Gurneyden bile şüphelendiğim oldu. Heyecanla sonunu bekliyordum acaba ne oldu. 3 kitabını birden aldım o gün ve Madeleine bana da kahve yapsa da bende keyifle kitabı okusam diyerek eve koştum.

Ben kitap hakkında inceleme yazacaktım değil mi? Zaten herkesin bildiği, okuduğu, beğendiği bir kitap. Yazılması gerekenler çoktan yazılmıştır. Ben inceleme yazmak için geç kaldım. Evet Dave Gurney harika, çok zeki bir adam. Anlamsız basit olaylardan değişik anlamlar çıkartabilen biri ancak kitabın tek kahramanı Madeleine idi.

Ceren Acer 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

JOHN VERDON, kusursuz sürükleyici bir üsluba sahip. Aklından Bir Sayı Tut romanında da her zamanki gibi çok profesyonel ve zekiydi. Kitabın son sayfasına kadar soluksuz okudum desem yeridir. Aynı zamanda JOHN VERDON; okuyucuyu şaşırtmayı bilen, gerilim türünün hakkını romanındaki her cümlede iliklerimize kadar fazlasıyla vermeyi başarabilen, Katili son birkaç sayfaya kadar büyük bir titizlikle saklayabilen yazarlar arasında. Ben katil anlaşılana kadar hep yanlış kişi üstünde durduğumu bilirim. Bir de romanın karakteri olan Dave Gurney'in kişiliğini yazar çok başarılı ve gerçekçi bir biçimde kaleme almış. Bu kitabı okuyalı bayağı oldu ama etkisi sanki bugün okumuşum gibi üstümde. Bu da tabi yazarın kaleminin etkileyiciliğinden ileri geliyor. Yazara ve Koridor Yayıncık'a sonsuz teşekkürler.

Derya Yalınkılıç 
 25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

David Gurney görev yaptığı zamanlarda adından sıkça söz ettiren başarılı, zeki bir dedektiftir ve 1yıl önce emekli olmuştur. Aldığı esrarengiz mektuplar canını sıkan Mark Mellery kariyerini ve işyerinin adını riske atmamak için polis yerine 25yıldır görüşmediği dedektif arkadaşı David Gurney'den yardım ister. Zaten işkolik bir profile sahip olan dedektif Gurney olayı aydınlatmayı kabul eder ve olaylar zincirinin içinde bulur kendini...


Kitabın tempolu anlatımı hikayeden kopmanızı engelliyor. Okuduğum diğer polisiye romanlara göre edebi yönü de ağır basıyor. Betimlemeleri kitabı daha okunabilir kılmış. Yazarın ilk romanı olmasına rağmen kurgusu da çok iyi ve merak uyandırıcı. Katilin kim olduğunun hiç önemi yoktu benim için daha çok "Neden?" ve "Nasıl?" Öldürdüğü ilgimi çekti. Kitabın sonu aceleye getirilmiş gibi geldi. Aklımda soru işaretleri var hala. :) Bir de David Gurney gibi bir karakterin olayı çözümleme kısmını pek beğenemedim. Daha doğrusu daha zekice bir çözümleme beklerdim Gurney'den.:) Yine de keyif alarak okudum, tavsiye ederim. :)

Keyifle okuyun, mutlu kalın. :)

Muhammet TUNÇ 
 14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

John Verdon harika yazmış. Olayın kahramanlarını çok yönden ele almış. Bir yandan Gurney'e acıyorsunuz, bir yandan seviyorsunuz, bir yandan sinirleniyorsunuz. Ölen çocuğu Danny ile hüzünleniyor, seri katilin o harika şiirleriyle geriliyorsunuz. Gerçekten harika!!

Akın Semih 
18 Oca 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Malesef ben çoğu kişi aksinde bir yorum yazıcam. John Verdon gerçekten iyi bir yazar. Kitabın ilk 420 sayfasını kusursuzkukla yazdığını söyleyebilirim.Fakat son 55 sayfasında nedendir bilinmez ama yazar kitabın içine limon sıkıyor.Dave Gurney iyi bir dedektif ancak suçu o değil katilin kendisi çözüyor.O saçma dolap şeklindeki odada çıkıp 'ben burdayım beni yakalayın diyor' malesef roman polisiyeden çıkmasada bir dedektif romanı olmaktan çıkıyor.Son 55 sayfaya göre diğer safalar gereksiz yazılmış bir sayfa yığını.Suçu Dave Gurney çözmüyor.Tekrar dediğim gibi kitap son 55 sayfasından öncekileri gereksiz kalıyor.Kusura bakmayın ama bu kitabın o kadar beğenilecek bir yanı yok.Yazarın ilk kitabı hayal lırıklığıyla dolu boş bir sayfa yığını.İnşallah ikinci kitabı böyle değildir.

Deniz Ateştürk 
15 Nis 18:20 · Kitabı okudu · 46 günde · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye romanlarını seven birisiyim. Ve çok kişi bana bu kitabı tavsiye etti. Tüyapa gittiğimde almıştım. Geri kalan kitaplarınıda kitapyurdu ve okuokudan sipariş vermiştim. Daha ilkini okudum ve çok beğendim. Zekice yazılmış detaylara önem verilmiş bir hikaye. Karakterlerin her noktasına bayıldım. Dedektifin düşünme yeteneğinin bu denli anlatılmasına bayıldım. Katilin bu şekilde ayrıntılı cinayetinin anlatımına kadar herşeye bayıldım. Elimde okumak istediğim öncelikli kitaplar bitince ilk işim serinin devamını okumak olacak! 9/10

Esma Saatçı 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · 9/10 puan

John Verdon'la frekanslarımız tuttu. Devam kitabı olduğunu bilmeden okuduğum Gözleri Sımsıkı Kapalı2dan sonra serinin ilk kitabını alıp okudum. Kendine has bir tarzı olan yazar cinayetleri çözerken kahramanın iç dinamiklerini de oldukça güzel bir şekilde inceliyor. Gerilim kitabı olduğunu söyleyen arkadaşlara katılamayacağım ama bulmaca çözmeyi seven macera düşkünü okurlara tavsiye ederim.

"Yahu arkadaş,bana 1 ile 1000 arasında bir sayı tut diyorsun ve benim 658'i tutacağımı nereden biliyorsun?" diyor insan ilk başlarda.Lakin gerçek o kadar basit ki,resmen karşıdakinin bizi aldatmasına izin vermişiz gibi bir durum ortaya çıkıyor.Zeka yüklü bir kitap,okuyun,tavsiye edin,hediye edin ;)

Meyrem KARADENİZ 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitaba başladığımda yazardan olağanüstü bir son bekledim.Emekli dedektif Dave GURNEY eski bir arkadaşının aldığı ilginç mesajlarla ilgili haber alıyor ve kitabın adı da olan aklından tuttuğu sayıyı bilecek kadar kendisini tanıyan kim olabilir düşüncesi ile başlıyor olaylar.Sadece 1 kişiye dayalı olaylar diye düşünürken ilerleyen sayfalarda durum başka yönlere kayıyor.Polisiye roman sevenler için güzel olabilir ama bulmaca çözecek gibi olayların farklı neticeleneceğini beklemek ve olağanüstü bir son beklemek hayal kırıklığına neden olabilir.Fazla beklentiye girmeden okunabilecek bir kitap.

Kitaptan 123 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir erkeğin bir kadına yapma çiçek alması, çiçekli bir duvar kağıdı rulosu hediye etmesiyle aynı şey."

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)
Beyzanur Bülbül 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658.

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)
13 /