Aklından Bir Sayı Tut Dave Gurney Serisi 1

8,1/10  (1.734 Oy) · 
6.166 okunma  · 
1.524 beğeni  · 
32.816 gösterim
Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı." Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin... Küçük zarfı aç."

"Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658."

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap "Aklından Bir Sayı Tut" kolay kolay unutmayacağınız bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786054188710
 • Orijinal Adı:
  Think Of A Number
 • Çeviri:
  Cemile Özyakan
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
senanur 
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın, katili büyük bir ustalık ve kurgu ile işlemesi bana katil anlaşılana kadar acaba dedirtti. Okuyucuyu mantık yürütmeye zorlayan bir kitap. Roman böyle bir yapıya sahip olunca da büyük bir merak, istek, şüphe, heyecan, ürperti içinde okudum. Polisiye romanlarindan zekice yazilmis okumanizi tavsiye ederim.

Düzeltme: Kitabı okumayanlar kitapla alakalı bir kaç satır yazmamı istedi bu sebeple yeniden düzenliyorum. Emekli dedektif Gurneye bir arkadaşı ulaşır. Bir mektup aldığını mektupta aklından bir sayı tutmasını istediğini söyler. Arkadaşı 658i tutar ve zarftan çıkan diğer kâğıtta da 658 yazmaktadir. Sonrasında bir kaç sayı daha tutması istenir ve bütün o sayılar doğru çıkar ve bir süre sonrada öldürülür. Gurney bu cinayetin peşine düşer ve aynı katilin farklı cinayetler işlediğini öğrenir. Katilin de gurneyinde zekasına hayran kalacaksınız.

Matematikten nefret ederim üniversite bitirdim hala çarpım tablosunun bazı yerlerini bilmem. Diğer derslerim iyi olduğu için matematikten de geçer not verirlerdi. Sayılar hiç ilgimi çekmez. Üzerinde sayı olan bir kitap mı asla dokunmam. Sayılar rakamlar sadece paranın üzerindeyken değerlidir benim için.

Çok satanlarda kapak resmini görünce kesinlikle benlik değildir deyip eledim bu kitabı üzerinde kocaman rakamlar var ne kadarda ürpertici. Kesin matematikten bahsediyordur diye düşündüm.

Aradan zaman geçti. Bir gün arkadaşım bu kitabı bende unuttu. Kapağında Tess Gerritsen kıskandım diye yazmış. Tess Gerritsen bile kıskanmışsa vardır bir hikmeti deyip açtım. Açtım ve bir daha kapatamadım. Sabahın 4ünde kitap elimde uyuyakalmışım. Arkadaşım kitabım sende mi kalmış diyerek arayıp uyandırdı. Bilmem bakarım dedim. Daha okunacak 200 sayfa var diyemedim. Arkadaşım yine aradı baktın mı buldun mu. Ne var kudurdun diyecektim ayıp olurdu. Gerçekten meraktan kudurtan bir kitaptı.
O soğuk karlı günde hemen kitapçıya koştum. Yoğun merakım yarım kalmamalıydı. Bulmacayı çözemiyordum aklımda bir sürü şüpheli vardı. Dave Gurneyden bile şüphelendiğim oldu. Heyecanla sonunu bekliyordum acaba ne oldu. 3 kitabını birden aldım o gün ve Madeleine bana da kahve yapsa da bende keyifle kitabı okusam diyerek eve koştum.

Ben kitap hakkında inceleme yazacaktım değil mi? Zaten herkesin bildiği, okuduğu, beğendiği bir kitap. Yazılması gerekenler çoktan yazılmıştır. Ben inceleme yazmak için geç kaldım. Evet Dave Gurney harika, çok zeki bir adam. Anlamsız basit olaylardan değişik anlamlar çıkartabilen biri ancak kitabın tek kahramanı Madeleine idi.

Düzeltme: kitabı okumayanlar bir kaç satır yazmamı istedi. Emekli dedektif Gurneye bir arkadaşı bir mektup aldığını aklından bir sayı tutmasını istediğini söyler. Arkadaşı 658 tutar zarftan çıkan diğer kâğıtta da 658 yazmaktadir. Bir süre sonra arkadaşı öldürülür ve Gurney bu cinayetin peşine düşer ve aynı katilin farklı cinayetler işlediğini öğrenir. Katilin de gurneyinde zekasına hayran kalacaksınız.

Sümeyye TETİK 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba Arkadaşlar…

Bir polisiye severi olarak romanı okumam uzun sürdü kabul ediyorum ama bunun sebebi kitabın sıkıcı veya ilerlememesinden değil son zamanlarda çok yoğun olduğumdan. Normal şartlarda 2-3 saatte hiç sıkılmadan rahatlıkla, merakla okuyabileceğiniz sürükleyici bir roman.
Arkadaşlar sakın ama sakın bu kitabı gece vakti okumayın çünkü sabahlamanız muhtemel…
Bazı romanlar baştan olayın nasıl sonuçlandığını belli eder ve okuma isteğiniz gider ancak bu roman onlar gibi değil sonunda bile “katil bu mu?” diyerek şüpheye düşebilirsiniz…

Romanı okuduğum her an nefes nefeseydim… Şaka bir yana okurken nefesini tutacağınız, hadi canım bu kadar da olmaz diyeceğiniz harika, mükemmel, akıcı ve sürükleyici bir roman… John Verdon hakikaten abartmadan söylüyorum; zekasına hayran kaldığım olay anlatım tarzıyla bu romana bambaşka bir esrarengizlik eklemiştir.
John Verdon’un serinin ilk romanı olmasına rağmen tek kelimeyle harikaydı. Kurgusu çok iyi yapılmış, baştan sona sürükleyen ve akıp giden, bir bulmaca çözdürür gibi okuyucuyu içine çeken ve düşündüren, gayet başarılı bir kitap olmuş. Kitabın isminden, kapağına, kurgusundan düzenlemelerine kadar emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum…

“AKLINDAN BİR SAYI TUT “ bu kitaba başka bir isim bulunamazdı herhalde resmen cuk diye oturdu. Başka bir isim olsaydı ”GİZEMLER DENİZİ” olmasını isterdim.(Sanki bende de cevher var gibi gibi ^_^) Kapağı da şahane bu kitap gizemlerle dolu der gibi… Betimlemeleri, anlatım tarzı çok iyi sanki kitap canlanıyor… Romanı okurken sanki film izliyormuşum, bende o kitaptaki kahramanlardan biriymişim gibi geliyordu… Gözümde canlanan hatta hafızamda yer edinen bir kısım var ki beni çok etkilemişti: Madeleine’nin bembeyaz karlar arasında bir kayanın üzerinde oturup güneşin doğuşunu izlemesi… Bu sahne tamamiyle gözümün önünde canlanmıştı. Ve çok güzel hisler uyandırdı…
John Verdon katilimizi çok ustaca saklamış, hatta bir sır gibi… Son ana kadar bulmanızı ve tahmin etmenizi zorlaştırıyor ama kitabın ortaların da bir ipucu veriyor bizlere… Sanki zekamızı test eder gibi… Açıkçası ben bunu kitap bitene ve Gurney açıklayana kadar fark etmemiştim. Kitaptaki neredeyse kadın-erkek tüm karakterlerden şüphelendim biri hariç ve o çıktı hala inanamıyorum… Gizem, gizem, gizem… ardı ardına, üst üste gelen gizemler... Bir gizem çözülmeden bir gizem daha onun üstüne geliyor… Bazen acaba “ben olsaydım ne yapardım” diye düşünüyorum… Sanırım şöminenin karşısında bir fincan kahve eşliğinde roman okurdum.(kahve yerine çayı tercih ederim) (:
Başkahramanımız David çok zeki bir (emekli) dedektif arkadaşına yardım etmek isterken kendini seri katilin peşinde bulur… Her çıkmaza gittiğinde karısı ona bir yol gösterici olmuştur. Karısı sayesinde davada büyük gelişmeler gösterir ve ölüm ile burun burunayken bile onun aydınlatıcı sözleriyle bir çıkış yolu bulur.(Yahu karısından bile şüphe ettim ya)

Evet arkadaşlar, polisiye seven sevmeyen, bir değişiklik isteyen herkese kesinlikle şiddetle tavsiye ederim… Bu kitabı okumamışsanız çok şey kaybetmişsinizdir. Mutlaka okuyun… Okuyun, okuyun okumak iyidir. (; Serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Çünkü cevaplanmamış sorular var. Neyse sanırım birazcık uzattım. Allah’a emanet olun :)
“Her gün tek bir cümle bile olsa birazcık okuyarak ilerleyin, eğer her gün on beş dakikanızı verirseniz, yılın sonunda bunun etkisini hissedersiniz.” Horace Mann

Ceren Acer 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

JOHN VERDON, kusursuz sürükleyici bir üsluba sahip. Aklından Bir Sayı Tut romanında da her zamanki gibi çok profesyonel ve zekiydi. Kitabın son sayfasına kadar soluksuz okudum desem yeridir. Aynı zamanda JOHN VERDON; okuyucuyu şaşırtmayı bilen, gerilim türünün hakkını romanındaki her cümlede iliklerimize kadar fazlasıyla vermeyi başarabilen, Katili son birkaç sayfaya kadar büyük bir titizlikle saklayabilen yazarlar arasında. Ben katil anlaşılana kadar hep yanlış kişi üstünde durduğumu bilirim. Bir de romanın karakteri olan Dave Gurney'in kişiliğini yazar çok başarılı ve gerçekçi bir biçimde kaleme almış. Bu kitabı okuyalı bayağı oldu ama etkisi sanki bugün okumuşum gibi üstümde. Bu da tabi yazarın kaleminin etkileyiciliğinden ileri geliyor. Yazara ve Koridor Yayıncık'a sonsuz teşekkürler.

Yazarın tarzına ve zekasına bayıldım. Nereden ne çıkacağını tahmin bile edemiyorsunuz. Etseniz bile mutlaka yanılıyorsunuz. Yazarın bakış açısı bence süper ve tamamen kişisel.
Her şeyin altından öyle garip şeyler çıkıyor ki bazen yok artık canım bu ne saçmalık falan diyorsunuz ve kitabı elinizden bırakamıyorsunuz

Derya Yalınkılıç 
 25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

David Gurney görev yaptığı zamanlarda adından sıkça söz ettiren başarılı, zeki bir dedektiftir ve 1yıl önce emekli olmuştur. Aldığı esrarengiz mektuplar canını sıkan Mark Mellery kariyerini ve işyerinin adını riske atmamak için polis yerine 25yıldır görüşmediği dedektif arkadaşı David Gurney'den yardım ister. Zaten işkolik bir profile sahip olan dedektif Gurney olayı aydınlatmayı kabul eder ve olaylar zincirinin içinde bulur kendini...


Kitabın tempolu anlatımı hikayeden kopmanızı engelliyor. Okuduğum diğer polisiye romanlara göre edebi yönü de ağır basıyor. Betimlemeleri kitabı daha okunabilir kılmış. Yazarın ilk romanı olmasına rağmen kurgusu da çok iyi ve merak uyandırıcı. Katilin kim olduğunun hiç önemi yoktu benim için daha çok "Neden?" ve "Nasıl?" Öldürdüğü ilgimi çekti. Kitabın sonu aceleye getirilmiş gibi geldi. Aklımda soru işaretleri var hala. :) Bir de David Gurney gibi bir karakterin olayı çözümleme kısmını pek beğenemedim. Daha doğrusu daha zekice bir çözümleme beklerdim Gurney'den.:) Yine de keyif alarak okudum, tavsiye ederim. :)

Keyifle okuyun, mutlu kalın. :)

Muhammet TUNÇ 
 14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

John Verdon harika yazmış. Olayın kahramanlarını çok yönden ele almış. Bir yandan Gurney'e acıyorsunuz, bir yandan seviyorsunuz, bir yandan sinirleniyorsunuz. Ölen çocuğu Danny ile hüzünleniyor, seri katilin o harika şiirleriyle geriliyorsunuz. Gerçekten harika!!

Akın Semih 
18 Oca 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Malesef ben çoğu kişi aksinde bir yorum yazıcam. John Verdon gerçekten iyi bir yazar. Kitabın ilk 420 sayfasını kusursuzkukla yazdığını söyleyebilirim.Fakat son 55 sayfasında nedendir bilinmez ama yazar kitabın içine limon sıkıyor.Dave Gurney iyi bir dedektif ancak suçu o değil katilin kendisi çözüyor.O saçma dolap şeklindeki odada çıkıp 'ben burdayım beni yakalayın diyor' malesef roman polisiyeden çıkmasada bir dedektif romanı olmaktan çıkıyor.Son 55 sayfaya göre diğer safalar gereksiz yazılmış bir sayfa yığını.Suçu Dave Gurney çözmüyor.Tekrar dediğim gibi kitap son 55 sayfasından öncekileri gereksiz kalıyor.Kusura bakmayın ama bu kitabın o kadar beğenilecek bir yanı yok.Yazarın ilk kitabı hayal lırıklığıyla dolu boş bir sayfa yığını.İnşallah ikinci kitabı böyle değildir.

"Yahu arkadaş,bana 1 ile 1000 arasında bir sayı tut diyorsun ve benim 658'i tutacağımı nereden biliyorsun?" diyor insan ilk başlarda.Lakin gerçek o kadar basit ki,resmen karşıdakinin bizi aldatmasına izin vermişiz gibi bir durum ortaya çıkıyor.Zeka yüklü bir kitap,okuyun,tavsiye edin,hediye edin ;)

Deniz Ateştürk 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 46 günde · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye romanlarını seven birisiyim. Ve çok kişi bana bu kitabı tavsiye etti. Tüyapa gittiğimde almıştım. Geri kalan kitaplarınıda kitapyurdu ve okuokudan sipariş vermiştim. Daha ilkini okudum ve çok beğendim. Zekice yazılmış detaylara önem verilmiş bir hikaye. Karakterlerin her noktasına bayıldım. Dedektifin düşünme yeteneğinin bu denli anlatılmasına bayıldım. Katilin bu şekilde ayrıntılı cinayetinin anlatımına kadar herşeye bayıldım. Elimde okumak istediğim öncelikli kitaplar bitince ilk işim serinin devamını okumak olacak! 9/10

Kitaptan 168 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir erkeğin bir kadına yapma çiçek alması, çiçekli bir duvar kağıdı rulosu hediye etmesiyle aynı şey."

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)
Beyzanur Bülbül 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658.

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)
17 /