Beyaz Diş

8,3/10  (965 Oy) · 
4.219 okunma  · 
842 beğeni  · 
23.220 gösterim
Jack London’ın Issız Diyarı, yabanı, buz kalpli Kuzey Toprakları’ndaki hayatı konu edindiği ikinci romanı Beyaz Diş’tir. Vahşetin Çağrısı’na kendini bırakmış bir annenin yavrusu Beyaz Diş’in diyarıdır anlatılan. Onun hayranlık uyandırıcı zekası ve içgüdüleriyle kendini var edişinin ve "insan tanrılar"ın yaşamına geri dönüşünün enfes hikayesi...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  258
 • ISBN:
  9786053600138
 • Orijinal Adı:
  White Fang
 • Çeviri:
  Levent Cinemre
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Merhaba 1K Ailesi.

Diğer yorumlarıma benzer bir yorum olmayacak sanırım bu sefer. Biraz daha kişiselleştireceğim ama kurallara da sadık kalmaya çalışacağım. Vahşetin Çağrısı ve Martin Eden’i okuduktan sonra benim Jack London hassasiyetim zirvelere çıktığı için o yüzden çok büyük bir beklenti içinde okudum. Beklentim boşa mı çıktı? Elbette ki “ Hayır ! “ Jack London’un diline alıştıktan sonra, o süslü ve sürükleyici, harika betimlemelere hayran kaldığım için diğer kitaplarını da okuma gereği duyup hemen elime aldım.

Gelelim kitapla ilgili bölüme; Son derece sürükleyici ve merak uyandırıcı bir roman. Başlarda ne oluyor falan deyip sıkılıp kitabı bırakmayın sakın. Bir kurt ile köpeğin kanını taşıyan Beyaz Diş’in Vahşi Yaşamdaki hayata gözlerini açışı ve hayat mücadelesi var. Sonradan Kızılderelilerle tanışıp vahşeti tanıması, insanların acımasızlığını görmesiyle devam eden süreç. Dünyayı , yaşamı, insanları ve hayvanları bir kurdun gözünden görmemizi ve onun gibi düşünmemizi sağlıyor bu roman. Onun yaşadığı maceralarda onunla beraber acımasız olabiliyorsunuz, sevgiyi yeterince tatmadığı ve bilmediği için yaptıklarından dolayı yadırgamıyorsunuz. Çünkü kendi yaşam mücadelesi ve geldiği yerin dokusu var onda. Bir kurt köpeği yaşamı değil de içinde insanlık var. Hayatta kalma mücadelesi var. London; boyun eğmez, amansız bir doğal ve sosyal çevrede, insan ve hayvanın yaşama mücadelesini etkileyici bir gerçeklikle sunmuş. Daha sonra yine insanlardan sevgi ve şefkat gördüğünde bu kez buna karşılık olarak sevgi ve saygı vermesi gerektiğini öğretmiş bu romanında. Sonlara doğru o vahşi köpeğin evcilleşmesi öyle duygusal ki. Son bölümlerde sahibine karşı olan ilgisi hele hele son bölümün tamamı artık duygusallık doruktaydı. Gözler dolabilir... Dikkat !!

Ana fikire değinip bitireyim. Her canlı vahşi de olsa sevgiye muhtaçtır. Hayatta kalmak için savaşıp zorluklarla mücadele etmelidir. Sevgiyi ve saygıyı öğrettikten sonra, şefkatle yaklaştıktan sonra hayvanlar vahşi de olsa evcilleştirilebilir.

Elbette ki tavsiye ediyorum. Bir çok yayınevinden çıkmış. Ama siz güzel bir çeviri ile okuyun. Kitap okurken kurtlarla ilgili belgeselin tadına da bakacaksınız. ;-)

İyi okumalar arkadaşlar.

Damla Köseoğlu 
18 May 23:03 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine bir Jack London eseri. Yine vahşi doğa, zorluklar, hayatta kalma mücadelesi ve bir hayvan dostumuz... Jack London okumaya Vahşetin Çağrısı ile başlamıştım ve o kitap bende güzel düşünceler bırakmıştı. Bir sonraki London kitabı olarak Beyaz Diş'i okumaya karar verdim. İyi ki böyle bir karar vermişim! İki kitap arasında bir karşılaştırma yapacak olursam Beyaz Diş'i tercih ederim diye düşünüyorum. Bunda Beyaz Diş karakterinin etkisi büyük. Vahşetin Çağrısı'nda Buck'ı sevdiğimden çok daha fazla sevdim Beyaz Diş'i. Henüz London okumadıysanız Beyaz Diş'i Vahşetin Çağrısı'ndan sonra okumanızı öneririm. Bunun nedeni sadece Beyaz Diş'in daha güzel olması değil, Vahşetin Çağrısı 1903, Beyaz Diş ise 1906 yılında çıkmış, dolayısıyla çıkış tarihine göre okuyarak da yazarın benzer bir konuda kendini nasıl geliştirdiğini görebilirsiniz.

Ana karakterimiz kitap ile aynı isimli yarı köpek-yarı kurt olan Beyaz Diş. Ancak kitabın giriş kısmında Beyaz Diş değil annesi çıkıyor karşımıza. Beyaz Diş'in annesi Kiche ile ilgili birkaç bölüm okuduktan sonra Beyaz Diş'in dünyaya geldiği kısımlara geçiyoruz. Bu kısımlarda Beyaz Diş'in kendisini ve çevresini keşfetme, içgüdülerinin farkına varma ve dünyayı anlamlandırma sürecini okuyoruz.

Romanında yer verdiği ortamları kendisi de gidip görmüş olan Jack London bu sayede Kuzey Toprakları'nın vahşiliğini, sert hava şartlarını daha gerçekçi bir şekilde aktarıyor okura. London Beyaz Diş ile belki de hayvanlar aracılığıyla bizlere gönderme yapıyor. Beyaz Diş'in insanları Tanrı olarak görmesinin arka planında insanların çeşitli otoritelere bakış açısı vardır belki de. Beyaz Diş romanında ön plana çıkan noktalardan biri de yaşanan olaylar ve durumlar karşısında Beyaz Diş'in zihninden geçenlerin anlatıldığı bölümlerdi. Bu noktada ortaya konan başlıca düşünce davranışları şekillendiren çevresel unsurlardı. İnsanın doğuştan gelen çeşitli güdüleri olsa da davranışlarının şekillenmesi anlamında çevrenin etkisi kesinlikle yadsınamaz. Romanda bu durum Beyaz Diş'in doğduğu ve ardından zorla içine sokulduğu çevreye uyum sağlama süreci ile anlatılıyor. Aslında biz canlılar ne kadar benzeriz birbirimize. Alıştığımız ortamdan koparıldığımızda, yeni bir düzene ayak uydurma konusunda bir hayli zorlanıyoruz. Yine dikkat çeken bir diğer nokta da şu: Adilbarış adı verilen bir kavram vardır ve bu kavramın mantıksal çerçevesi şu şekilde çizilebilir: "Eğer adalet istiyorsak adil olmalıyız." Kötülük yaptığınız birinden iyilik veya saygı beklemek şekline indirgeyebiliriz bu durumu Beyaz Diş için. Beyaz Diş ve diğer kurt, köpeklere yapılanların yanında onlardan tam bir itaat beklemek oldukça trajikomik.

Jack London'un insan dışında bir canlıyı ele alıp bu denli ustaca anlatışına diyecek söz yok tabii ki. Sanırım genelin aksine ismini söylediğimizde aklımıza insan karakterler yerine kurt, köpek gelecek tek yazar Jack London. Bunu da sonuna kadar hakkını vererek yaptığına şüphe yok. Sanırım yazarın ana karakterlerini hayvanlardan oluşturduğu iki kitabı kaldı: Deniz Kurdu ve Katıksız Sevgi. Beyaz Diş ile yükselen beklentilerim bu kitaplarda da karşılanacak mı diye merak etmiyor değilim. Sonuç olarak Beyaz Diş sevdiğim bir kitap ve karakter oldu. Jack London okumaya başlamamın da oldukça doğru bir karar olduğu aşikar. Okumayanlara, okumayı düşünenlere, okumakta tereddüt edenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.

silaes 
 21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabi muhtemelen çoğu okurdan daha farklı bir gözle değerlendiceğim. Hani şu haberlerde gördüğünüz barınak basan, hayvan katillerinin üzerine yumurta fırlatan sizin, kırık oldugunu düşündüğünüz insanlar varya. Hah iste ben bizzat onlardanim. Hayvanlarla aram insanlara nazaran daha iyi. Markete giderken sokak kopeklerine selam veririm. Bu sebepledir ki bu kitap beni zırıl zırıl aglattı. Hayvan emeginin sömürülmesine karsiyim. Aladdinin ciniyle karsilassam köpek dövusturen insanlarin soyunun kurumasi ilk dilegim olur. Hele scoot o guzel smith in suratina yumrugu indirdi ya nasıl hosuma gitti anlatamam.Bu kitapla ilgili tek olumsuzluk ise bu kitabi daha önce neden okumamis oldugum. Beyaz diş benim hayatimda yeni bir sayfa açti. Böyle kitaplar iyki var. Bide konusu gelmisken sokak ortami malum. Onlar icin bi kap mama bi kap su koymayı ihmal etmeyin. Kamu spotumu da verdim bitiriyorum =)

Nurhan yıldırım 2 
 18 Şub 21:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok güzel kitapta bir köpeğin maceralarını anlatıyor o dondurucu soğukta dayanması dövülmesi acı çekmesi bulunması mutlu olması ve birçok şey beyaz diş bu köpeğin adıdır bu köpek çok güçlü olduğu için herkes o köpeği istemektedir ayrıca kitabın filminide izledim bide araştırmalarıma göre beyaz diş hikayesi gerçekte yaşanmış bir hikayedir bunu filmin sonundada söylüyorlar kitap harika herkese tavsiyem mutlaka okuyun

Onur Erol 
22 Nis 09:40 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

London'ın Vahşetin Çağrısı'ndan sonra okuduğum ikinci kitabıydı. Yazarın yazarlık süreci Kanada'ya gittiği sıralarda başladığı için Kurtların hayatını çok iyi gözlemlediğini düşünüyorum. Jack London okurken gerçek anlamda bir görsel şölene tanık oluyorum. Muhteşem betimlemeler inanılmaz tasvirler birbirini ardına soluksuz bir şekilde sayfaları çevirmenize neden oluyor. Birde yazarın en büyük özelliği inanılmaz kelime haznesi. İsimler dışında aynı kelimeyi belki hiç bir daha okumuyorsunuz hissine kapılıyor insan. Bu da kitaba inanılmaz bir zenginlik katıyor. Bu yüzden London okurken hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum. Kitap elinizden akıp gidiyor.

Hikaye içinde hikaye olan bir kitap bir yerden alıp sizi öyle yerlere sürüklüyor ki, nefes nefese kalıyorsunuz. Hikaye geçişleri öyle güzel kurgulanmış ki, hepsi zincirleme bir halkayla tutuşturulmuş gibi başınızın üstünde dönüyor. Bir kurdun yaşamı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Gerçek olaylara dayanması da kitabı daha ilgi çekici kılıyor diye düşünüyorum. Mutlaka ama mutlaka okuyun derim!

Büyük küçük herkesin okumasını tavsiye ederim. Bu hayata birde bazı insanlardan daha insan olan hayvanların gözünden bakmaya ihtiyacımız var.

serap ozturk {esrarengiz} 
22 Şub 09:15 · Kitabı okudu · 43 günde · Beğendi · 1/10 puan

Kendi cinsinden ve insanlardan nefret gördüğü, hiç durmadan onlarla mücadele ettiği için büyümesi çabuk fakat tek yönlü oluyordu. İçindeki şefkat ve sevginin filizlenmesi olanaksızdı. Böyle şeyler için en küçük bir umudu bile yoktu. Kuvvetliye boyun eğmek, zayıfı ezmek kuralını öğretmişti. Gri kunduz kuvvetli bir tanrıydı. Bu yüzden Beyaz Diş ona boyun eğiyordu. Fakat kendisinden küçük olan köpek, ezilmesi gereken zayıf bir yaratıktı. Onunki kuvvet yönünde bir gelişmeydi. Devamlı acı çekmek, hatta mahvolmak tehlikesine karşı koyabilmek için,m yırtıcı ve savunmacı özellikleri aşırı derecede gelişmişti. Diğer köpeklerden daha çabuk hareket ediyor, daha hızlı koşuyordu. Onlara oranla daha hileci, daha çevikti. Çelik gibi kasları, ipince sinirleri olan, cesur, zalim, yırtıcı ve akıllı bir hayvan olup çıktı. Bütün bu niteliklere sahip olması şarttı, aksi halde ne ayakta durabilecek ne de içinde bulunduğu bu düşman çevrede yaşayabilecekti.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okumayı bilen insanlardan tavsiye almak ne güzel. Teşekkürler Ülkü Ciner. Ama açık söyleyeyim çok beğenmeme rağmen, çok da etkilenmedim. Belki okuyabildiğimde 30 ları ortalamam, belki de yaklaşık 350. Kitabım oluşundan. Ama ne olursa olsun okunmalı.

Asena Turgut 
 11 Ağu 00:09 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Oysa ki Beyaz Diş ormandan gelmişti ve ormanda zayıflar erkenden ölüp giderdi,zayıfları kolay kolay bağrına basmazdı orman.Anası,babası,ataları,zayıflık nedir bilmemişlerdi.O demir gibi dayanıklı sağlığını ve ormanda hayat gücünü ana sütünden emmişti."

Jack London'un ilk kitabıydı bu okuduğum. Kitabın yazarına veya içeriğine hiç değinmeyeceğim . Kötü hayvan yoktur kötü sahip vardır sözünü perçinledi resmen zihnimde. Hem zevk aldım hemde hayvanlara sempatimi arttıran bir eser oldu . Kesinlikle elden ele dolaşması gereken küçükten büyüğe hayvanları seven sevmeyen herkese okutulması gereken sadece bir kitap değil adeta kamu spotu.

Kitaptan 259 Alıntı

Damla Köseoğlu 
14 May 20:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan yenildiğini düşünürse, yarı yarıya öyle sayılır.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu 
16 May 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bütün canlılar gücü sever.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 164 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 164 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu 
17 May 23:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayatın bin yüzü vardı...

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 238 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 238 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir kimse kişiliğine uymayan bir şeyi yapmaya zorlanamaz.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
Damla Köseoğlu 
16 May 12:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Annelik ise ister vahşi hayatta olsun, ister olmasın annelikti, yırtıcı bir korumacılıktı...

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu 
15 May 12:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dolu bir mide, tembel tembel güneşin altında yatmak gibi şeyler çekilen bütün zahmetlerin, verilen bütün emeklerin karşılığıydı.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu 
15 May 10:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünya, şaşırtıcı bir yerdi. İçinde hayatın kıpırdanışını hissetmek, kaslarının hareketini fark etmek, sonsuz bir mutluluk kaynağıydı.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 84 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 84 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sait çelik 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Onun sevgisi ibadet gibi sessiz ve gösterişsiz bir sevgiydi.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 218)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 218)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ödü patlıyordu korkudan. Çünkü bilip tanımadığı şeylerdi bunlar ve bilinmeyen herşey onun düşmanıydı.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
SlmbnKüçükStajer 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat başka bir hayata bağlıydı. Yiyenler ve yenilenler vardı.
Bu kanun:''YE YOKSA YENİRSİN'' kanunu idi.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 31)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 31)
26 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı
Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı Jack London’ın çocuk klasiklerinden sayılan “Beyaz Diş”, yazarın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle Sena Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri Yaşamı boyunca 200’e yakın hikayeyi kaleme alan Jack London’ın hayatın kavgasına dair öykülerinin yer aldığı Meksikalı, Can Yayınları tarafından yayımlandı.