Beyaz Diş

8,3/10  (681 Oy) · 
3.153 okunma  · 
551 beğeni  · 
21.204 gösterim
Jack London’ın Issız Diyarı, yabanı, buz kalpli Kuzey Toprakları’ndaki hayatı konu edindiği ikinci romanı Beyaz Diş’tir. Vahşetin Çağrısı’na kendini bırakmış bir annenin yavrusu Beyaz Diş’in diyarıdır anlatılan. Onun hayranlık uyandırıcı zekası ve içgüdüleriyle kendini var edişinin ve "insan tanrılar"ın yaşamına geri dönüşünün enfes hikayesi...
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  258
 • ISBN:
  9786053600138
 • Orijinal Adı:
  White Fang
 • Çeviri:
  Levent Cinemre
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Merhaba 1K Ailesi.

Diğer yorumlarıma benzer bir yorum olmayacak sanırım bu sefer. Biraz daha kişiselleştireceğim ama kurallara da sadık kalmaya çalışacağım. Vahşetin Çağrısı ve Martin Eden’i okuduktan sonra benim Jack London hassasiyetim zirvelere çıktığı için o yüzden çok büyük bir beklenti içinde okudum. Beklentim boşa mı çıktı? Elbette ki “ Hayır ! “ Jack London’un diline alıştıktan sonra, o süslü ve sürükleyici, harika betimlemelere hayran kaldığım için diğer kitaplarını da okuma gereği duyup hemen elime aldım.

Gelelim kitapla ilgili bölüme; Son derece sürükleyici ve merak uyandırıcı bir roman. Başlarda ne oluyor falan deyip sıkılıp kitabı bırakmayın sakın. Bir kurt ile köpeğin kanını taşıyan Beyaz Diş’in Vahşi Yaşamdaki hayata gözlerini açışı ve hayat mücadelesi var. Sonradan Kızılderelilerle tanışıp vahşeti tanıması, insanların acımasızlığını görmesiyle devam eden süreç. Dünyayı , yaşamı, insanları ve hayvanları bir kurdun gözünden görmemizi ve onun gibi düşünmemizi sağlıyor bu roman. Onun yaşadığı maceralarda onunla beraber acımasız olabiliyorsunuz, sevgiyi yeterince tatmadığı ve bilmediği için yaptıklarından dolayı yadırgamıyorsunuz. Çünkü kendi yaşam mücadelesi ve geldiği yerin dokusu var onda. Bir kurt köpeği yaşamı değil de içinde insanlık var. Hayatta kalma mücadelesi var. London; boyun eğmez, amansız bir doğal ve sosyal çevrede, insan ve hayvanın yaşama mücadelesini etkileyici bir gerçeklikle sunmuş. Daha sonra yine insanlardan sevgi ve şefkat gördüğünde bu kez buna karşılık olarak sevgi ve saygı vermesi gerektiğini öğretmiş bu romanında. Sonlara doğru o vahşi köpeğin evcilleşmesi öyle duygusal ki. Son bölümlerde sahibine karşı olan ilgisi hele hele son bölümün tamamı artık duygusallık doruktaydı. Gözler dolabilir... Dikkat !!

Ana fikire değinip bitireyim. Her canlı vahşi de olsa sevgiye muhtaçtır. Hayatta kalmak için savaşıp zorluklarla mücadele etmelidir. Sevgiyi ve saygıyı öğrettikten sonra, şefkatle yaklaştıktan sonra hayvanlar vahşi de olsa evcilleştirilebilir.

Elbette ki tavsiye ediyorum. Bir çok yayınevinden çıkmış. Ama siz güzel bir çeviri ile okuyun. Kitap okurken kurtlarla ilgili belgeselin tadına da bakacaksınız. ;-)

İyi okumalar arkadaşlar.

silaes 
 21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabi muhtemelen çoğu okurdan daha farklı bir gözle değerlendiceğim. Hani şu haberlerde gördüğünüz barınak basan, hayvan katillerinin üzerine yumurta fırlatan sizin, kırık oldugunu düşündüğünüz insanlar varya. Hah iste ben bizzat onlardanim. Hayvanlarla aram insanlara nazaran daha iyi. Markete giderken sokak kopeklerine selam veririm. Bu sebepledir ki bu kitap beni zırıl zırıl aglattı. Hayvan emeginin sömürülmesine karsiyim. Aladdinin ciniyle karsilassam köpek dövusturen insanlarin soyunun kurumasi ilk dilegim olur. Hele scoot o guzel smith in suratina yumrugu indirdi ya nasıl hosuma gitti anlatamam.Bu kitapla ilgili tek olumsuzluk ise bu kitabi daha önce neden okumamis oldugum. Beyaz diş benim hayatimda yeni bir sayfa açti. Böyle kitaplar iyki var. Bide konusu gelmisken sokak ortami malum. Onlar icin bi kap mama bi kap su koymayı ihmal etmeyin. Kamu spotumu da verdim bitiriyorum =)

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okumayı bilen insanlardan tavsiye almak ne güzel. Teşekkürler Ülkü Ciner. Ama açık söyleyeyim çok beğenmeme rağmen, çok da etkilenmedim. Belki okuyabildiğimde 30 ları ortalamam, belki de yaklaşık 350. Kitabım oluşundan. Ama ne olursa olsun okunmalı.

Nurhan yıldırım 2 
 18 Şub 21:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok güzel kitapta bir köpeğin maceralarını anlatıyor o dondurucu soğukta dayanması dövülmesi acı çekmesi bulunması mutlu olması ve birçok şey beyaz diş bu köpeğin adıdır bu köpek çok güçlü olduğu için herkes o köpeği istemektedir ayrıca kitabın filminide izledim bide araştırmalarıma göre beyaz diş hikayesi gerçekte yaşanmış bir hikayedir bunu filmin sonundada söylüyorlar kitap harika herkese tavsiyem mutlaka okuyun

AYNUR 
 04 Tem 2016 · Kitabı okudu · 11 günde

Uzun zamandır okumayı düşündüğüm kitaplardan biriydi Beyaz Diş. Ve beni hayal kırıklığına uğratmadı. 10 puanı hakeden bir kitaptı lakin içerisinde bulunan yazım hataları nedeniyle bir puan eksilttim.
Beyaz Diş, bir kurt kırmasıdır. Kitapta Beyaz Diş'in vahşi yaşama ilk adım atışı, ilk kuralları, gözlemleri, doğanın ve tanrıların-onun sahipleri- yasakları ve bunlara karşı mücadelesini anlatıyor.
İlk başlarda sıkıcı gelebilir kimilerine, ama ön yargınızı kırıp okumaya devam ederseniz pişman olmayacaksınız diye düşünüyorum.
Keyifli okumalar... :)

Selman Ç. 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jack London’nun dilinin akıcılığına hayran kalmamak mümkün değil. Okuduğum 4. Kitabı oldu. Jack London’nun dünyasına Vahşetin Çağrısı ile adım atmıştım. Hayvanlar üzerinden insanların dünyasını öyle güzel yansıtıyor ki. Gerçi yazarın kitaplarını (Vahşetin Çağrısı ve Beyaz Diş) okuduktan sonra istemsizce acaba kim hayvan diye düşünmeden edemiyorsunuz.
Çoğunuzun malumu Altar’ın oğlu Tarkan ve Kurt vardı. Bu kitap biraz da bana onu hatırlattı. Hele hele kitabın sonları.
Yazar sevginin gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsak bunun korku ile değil sevgi ile olması gerektiğini çok açık bir şekilde anlatıyor.

Özlem Yılmaz 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir kurdun (kurt kırmasının) gözünden gördükleri, yaşadıkları ve duyguları ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bazen sokak hayvanlarına bakınca ben de acaba ne düşünüyor şimdi diye içimden de geçirdiğim oluyor. Anlatımı çok güzel. İnsanı hiç sıkmıyor. Hayvanseverlerin daha çok seveceğine eminim.

Keyifli okumalar..

Mutlu 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanları anlamanın daha zor olduğunu kanıtlayan bir kitap bence..
Çünkü hangi tür hayvan olursa olsun amaçları belli; hayatta kalmak ve bunun için savaşmak.. Doğası ve yaşam koşulları değiştikçe, başkalaşımı çok iyi anlatıyor bizlere...

muhammet ali zenkin 
14 Şub 17:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ben bu kitabı okudum. Okurkende çok eğlendim hiç sıkılmadım.O kitap elimde olsa yine okurum bu kitabı okumanızı isterim eminim hiç pişman olmayacaksınız.

sümeyra aygün 
11 Şub 21:06 · Kitabı okudu · 16 günde · 7/10 puan

Çok beğendim. Bu kitap sayesinde hayvanları daha iyi anlıyorum .Bazen durup düşünüyorum. Acaba şu hayvan ne düşünüyor. Ona göre davranıyorum.

Kitaptan 147 Alıntı

Sadettin TANIK 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir kimse kişiliğine uymayan bir şeyi yapmaya zorlanamaz.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ödü patlıyordu korkudan. Çünkü bilip tanımadığı şeylerdi bunlar ve bilinmeyen herşey onun düşmanıydı.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
SlmbnKüçükStajer 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat başka bir hayata bağlıydı. Yiyenler ve yenilenler vardı.
Bu kanun:''YE YOKSA YENİRSİN'' kanunu idi.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 31)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 31)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Soyulmama izin vermeyeceğim. Her insanın hakkını koruması doğal bir şeydir.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
Yasin Karabayır 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bundan böyle bilmediği şeylerin dış görünüşü karşısında doğal olarak her an uyanık ve kuşkucu olmaya karar verdi. Bir şeye güvenmeden önce o şeyin her halini öğrenecekti.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 62 - Karanfil yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 62 - Karanfil yayınları)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar sık sık tanrı sandıkları bir şeyin yıkıldığını, tapmaklarının parçalandığını görmek felaketine uğrayabilir fakat kurt ve yabani köpek için bu, ancak bir insanın ayakları dibine çökmesiyle olabiliyordu.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
Yasin Karabayır 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öylesine dalmıştı ki bu işe, mutlu olduğunun bile farkında değildi.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 59 - Karanfil yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 59 - Karanfil yayınları)
Sait çelik 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Onun sevgisi ibadet gibi sessiz ve gösterişsiz bir sevgiydi.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 218)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 218)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Korku hiçbir yaratığın kaçınamayacağı, reddemeyeceği yabani bir mirastı.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
15 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı
Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı Jack London’ın çocuk klasiklerinden sayılan “Beyaz Diş”, yazarın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle Sena Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri Yaşamı boyunca 200’e yakın hikayeyi kaleme alan Jack London’ın hayatın kavgasına dair öykülerinin yer aldığı Meksikalı, Can Yayınları tarafından yayımlandı.