Vahşetin Çağrısı Vahşi Doğaya Dönüş

8,3/10  (359 Oy) · 
1.104 okunma  · 
282 beğeni  · 
5.220 gösterim
Ya sahip olacak ya da sahiplenilecekti, affetmek zayıflıktı... Öldür ya da öl, ye ya da yem ol, kanun buydu ve Buck da zamanın derinliklerinden gelen bu emre itaat ediyordu. 
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944887632
 • Orijinal Adı:
  The Call Of The Wild
 • Çeviri:
  Levent Cinemre
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
09 Nis 15:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Henüz 40 yaşında hayata gözlerini yuman ve ardında bıraktığı birçok eserle dünya edebiyatında kendine önemli bir yer edinen Jack London'la nihayet tanışabildim. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın Modern Klasikler Dizisi çalışması ile basılan ve oldukça güzel bir kapak tasarımı ile çevireye sahip olan Vahşetin Çağrısı ilk Jack London kitabım oldu. İnce bir kitap olan Vahşetin Çağrısı çok kısa sürede bitirilebilecek ve bu kısa sürede okuyucusunun beğenisini kazanıp, bir taraftan okuma zevki verirken bir taraftan da kişiyi çeşitli konular üzerinde düşünmeye sevk edebilecek bir kitap.  Aynı zamanda anlaşılır ve akıcı bir dilin kullanıldığı bu kitapta kısa bir sürede olayların içine girebileceksiniz.

Artık bir çoğumuzun bildiği üzere, kitapta yer alan ana karakterimiz bir köpek, yaklaşık yetmiş kilo ağırlığı ile miskin, rahata alışmış, zengin Yargıç Miller'ın evinde gününü gün eden Buck isimli bir köpek. Kitapta çeşitli nedenlerle bu rahat hayatından koparılan Buck'ın vahşi doğada başından geçen maceraları okuyoruz. Kuzey Amerika'nın buz ve karla kaplı coğrafyasında, çıkarılan madenlerin kilometrelerce taşınması için gerekli olan köpeklerden biri olan kahramanımız Buck bir yandan doğanın, bir yandan da insanların vahşiliğiyle uğraşmak zorunda kalıyor.

Vahşetin Çağrısı benim için gayet güzel bir deneyim oldu. Kitabı okuyup bitirdiğinizde aklınıza gelen ilk şey şu oluyor: İnsan ya da hayvan, hangi türe ait olduğu fark etmeksizin uyum sağladığı normal bir ortamdan uzaklaştırılan canlı, daha sonra bırakıldığı, çetin şartların hüküm sürdüğü ortamda derinlerine gizlenmiş ilkel dürtülerini açığa çıkarıyor. Kitapta Buck üzerinden anlatılan bu durum aslında insanlar için de geçerli. Bulunduğu ortamdan uzaklaştırılan insan, ahlak kurallarının olmadığı, çeşitli yasaların olmadığı bir ortamda hayatta kalmak için insani yönlerini terk edip, merhamet gibi vicdani yönlerini  bastıracak ve vahşi hayatın şartlarına ilkel davranışlar ile uyum sağlamaya çalışacaktır. Tıpkı Buck'ın yaptığı gibi.

Altın aramak için Kuzey Amerika'ya giden binlerce kişiden biri olan London, kitabın da bu olay üzerine kurulu olmasıyla bir anlamda hayatından kesitler sunuyor bizlere. Kitapta kurgulanarak anlatılanların yazarın başından geçen yolculuktan esinlenerek yazılmış olması ihtimali, okuru kitaba daha fazla yakınlaştırıyor. Ayrıca bir köpeğin başından geçenleri, köpeğin gözünden dünyayı, köpeğin hissettiklerini aktarırken ortaya koyulan ustalık takdire değer. Acaba bir köpek oturmuş, Jack London'a yaşadıklarını, hissettiklerini anlatmış mıdır diye düşünmeniz olası. :) İnsan dışında bir canlıyı bu şekilde yazıya aktarmak kolay bir şey olmayacağı gibi, bu durum London'ın ustalığının bir başka göstergesi.

Diğer kitaplarını da okumak istediğim Jack London'a Vahşetin Çağrısı ile başlamak doğru bir tercih oldu. Çünkü birçoğumuzun hemfikir olduğu gibi seri olmasalar da, bazı yazarların kitaplarını belli bir sıraya göre okumak daha sağlıklı olacaktır. Bir sonraki Jack London kitabım Beyaz Diş olacak. Ardından Denizin Çağrısı, Deniz Kurdu, Yıldız Gezgini, Katıksız Sevgi gibi eserlerini de okuyup Martin Eden ile final yapmak istiyorum. Jack London ve Buck ile tanıştığım için mutlu hissediyorum. Buck'ın maceraları kısa ancak kesinlikle etkileyiciydi. Keyifli pazarlar...

Jay 
01 Haz 15:28 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Vahşetin Çağrısı, üzerine çok fazla konuşulacak bir kitap değil tâbi ki bana göre. Jack Landon'un köpekleri ruhanileştirmesi ve bu köpeklerin dünyasını mükemmel bir kurgu üzerine oturtması büyük bir ustalık örneği. Büyük yazar, Okurunu kitabın her sayfasında canlı tutmayı başarıyor ve örgü, okuyanın her daim merakını celp ediyor. Oldukça sürükleyici olan bu eserini elbette tavsiye ederim.

Keyifli okumalar herkese.

Aysel 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1 yıldır arkadaşım`ın " Beyaz diş " den daha güzel dayatmalarıyla karşı karşıya kalıp, kitab`ı erteledim nedense. Hep okuyacak daha önemli kitaplarım vardı...

" Beyaz diş "le kıyaslamak istemiyorum çünkü " Beyaz diş "in yeri bende hiç doldurulamaz... Belki bu kıyaslamaları arkadaşım başından beri yaptığı için kitab`ı başdan sona okuyana kadar hep kıyasladım. Büyük kayıp. ( Seni öldüreceğim Elnare :( )

Gelgelelim kitap çok güzel kitap. Buck`ın ( köpek :)) ) şehir yaşamından ayrılıp, vahşi hayata uyuşmasını okuyoruz. Buck`da hep bir liderlik çekişmesinin şahidi olacaksınız. Bence, London Buck`un simasından gönderme yapmış:

" Her insanın içinde bir vahşi yan vardır ve bu vahşi yan hep ortaya çıkacağı anı kollar. Bu değişimi bazen biz, çoğu zamansa etrafımızdaki olaylar ve insanlar şekillendirir. "

Keyifli okumalar.

Muhammet TUNÇ 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir köpeğin yaşadığı olayların onun gözünden anlatıldığı Vahşetin Çağrısı, Jack London'ın en meşhur kitaplarından biri. Roman 1903 yılında yayımlanmış, Londra'da en çok okunan kitap olmuş ve yazarın en iyi yapıtlarından biri sayılmıştır.
Yukon ve Alaska'da altın bulunması, kızak çekecek büyük ve güçlü köpeklere olan ihtiyacı artırmıştır. Yargıç Miller'ın köpeği Buck, bahçıvan yardımcısı tarafından kuzeydeki birine satılıyor. Buck kendini kuzeyde buluyor. Zamanla alışıyor bu yaşama. Lider oluyor.
Jack London sevdiğim bir yazar. Vahşetin Çağrısı da onun güzel bir kitabı. Ben Sis Yayınevi'nden okudum. Çevirisi güzeldi.
Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.
NOT: Az önce yaptığım yorumu yanlışlıkla sildim. Yeniden yazdım bu yorumu. Elim değdi diye silindi. Buradan yetkililere sesleniyorum. Yorumu kaldır butonuna basınca ''Evet'' ve "Hayır" butonu çıksın lütfen. :)

Yeliznd 
17 Eyl 14:36 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jack London'la bu kitapla tanıştım. İnce ve akıcı bir kitap oldu. Kısa sürede okuyucuyu olayların içine çekebilecek. Buck'ın vahşi doğada başından geçenleri okuyoruz. Buck; #20026491 Kitabın harika bir kurgusu var. "Vahşetin Çağrısı" Jack London'un en meşhur denilecek kitaplarından biri. Londra'da en çok okunan kitaplardan olmuş. Bize hayvanları sevdirebilecek kitaplar arasında yer alıyor. Herkese tavsiye ederim.

insan_okur 
 11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Son derece güzel bir kitaptı. İlk Jack London romanım. Beyaz Diş'i henüz okumadım ama bu romanını okuyunca başlara doğru aldım sıralamasını. Gelelim içeriğe... Bir Sen Bernard ile çoban köpeği kırması olan evcil köpeğin gözünden dünya öyküsü. Bir anda satılarak vahşi yaşama alıştırılan akıllı ve devasa köpek. Vahşi yaşama alışırken başından geçen zorluklar süper İşlenmiş. Öncelikle roman hem kısa hemde çok akıcı. Son iki bölümdeki kahramanlıkları tam bir şaheser. Hayvanların nasıl sevgiyle yönetilip; anlaşılabileceğini de anlatmış. tavsiye edilecek roman... Tam film gibi diyecektim ki zaten filmi de mevcutmuş. Hatta birçok kez sinemaya ve diziye uyarlanmış...

"Acımak, merhamet etmek, zayıflıktı. Vahşi hayatta merhamet diye bir şey yoktu. Merhamet, korku sanılırdı ve bu yanlış anlama, ölüm getirirdi. Ya sen öldürürsün ya da seni öldürürler, ya sen yersin ya da seni yerler; yasa buydu ve zamanın derinliklerinden gelen bu buyruğa uydu Buck."

http://www.imdb.com/...270/?ref_=fn_al_tt_7

Sergen Özen 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kurt kırması bir köpeğin vahşi yaşamla mücadelesi; kuzey kutbunu ve alaskayı, hayal gücünü zorlayan bir anlatımla okuyacaksınız kitabı.
London'un kaleminden okuyunca ormandaki vahşiliği ve ıssızlığı hissedebiliyorum veya kurt grubunun kızağı çektiğinde sendelemelerini, çaresizliklerini görebiliyorum ve de insanların acımasızlığını.
Betimlemenin en güzel anlatımlarından biriyle karşılaşacaksınız sayfaları her çevirdiğinizde.
Belki de benden kaynaklı bir şey bu, ama diğer eserlerine baktığımda ( Martin Eden, Beyaz Diş) da görebiliyorum.
- Altın aramak isteyen binlerce kişi gibi London da Kanada'ya gitmiş ve yazarlık serüveninin başlangıcı olan "Vahşetin Çağrısı"nı kaleme almış.
Kitabın 2007 yılında vizyona giren filminin de olduğunu hatırlatalım.- İzleyince incelemeyi mutlaka güncelleyeceğim.-
Bir kitabı 1-2 günde bitiremiyorum bunun nedeni kitabin üzerinde derin düşüncelerim; uzun veya kısa yaptığım araştırmalar geliyor.
Bu kitabı bitirince de kurtlar ve köpekler üzerinde araştırmalar yapmaya başladım. Bir köpeğe sahip olmak düşüncesi uzak bir şey olmasa gerek.
Tabiatına ve içgüdülerine tam hakim olabilmesi için şehir hayatı, istediğim üstün özellikli köpek için uygun değil onu da biliyorum,,
Her şeyden öte bu türden kitapları okuduğunuzda macera hissiyatınız kabarıyor, değişik bir şeyler yapmak istiyorsunuz. - fakat bu macerayı sadece romanda yaşamakla yetinebiliyorsunuz...
12-17 yaş aralığına özellikle tavsiye edilir.
J. London serisine " Demiryolu Serserileri" adlı kitapla, başka bir mevsim, başka bir zamanda devam edeceğim.
Keyifli okumalar, Güzel maceralar...

Bekir İstanbul 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer doğayı, vahşi yaşamı, köpekleri ve kurtları seviyorsanız mutlaka okumalısınız. İnce bir kitap olmasına rağmen epey macera dolu. Ben kitabı İngilizcesinden okumaya çalıştım dili biraz ağır geldi. Zorlandım. Atlayarak yada göz gezdirerek okuduktan sonra yine İngilizce olarak detaylı özetini okudum. Çok iri ve evcil bir köpeğin sürekli dayak yiyerek, ağır doğa ve kış şartlarına ve farklı sahiplere alışmaya çalışmasını ve diğer köpeklerle mücadelesini anlatıyor...

Kağan Özkaya 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Buck... Arkadaşlık,kahramanlık,cesaret,sadakat gibi kavramları üstün bir şekilde taşıyor Buck.Sopanın yasasının hüküm sürdüğü topraklarda Buck aslına bakarsanız kaderiyle karşılaşıyor.Ama Buck kaderini,haklılıkla,sabırla ve kararlılıkla değiştiriyor... Ya da şartlar ve ortam Buck'ı buna sevkediyor... İyi okumalar :)))

DUA 
13 Haz 13:45 · Kitabı okudu

Vahşetin çağrısı kitabını elime aldığımda kapagindaki karlı dağa aldanip insanlarla alakalı bir konu olduğunu zannetmiştim. Ancak romanımızın baş kahramani bir köpek. Bu kahraman köpek Buck, hayranlık beslediğimiz pek çok insana özgü erdemi şahsında toplamıştır. Cesaret, sadakat,
tahammül, azim ve zeka. Herkes Buck gibi bir köpeğe sahip olmak ister.

Kitaptan 84 Alıntı

Kemal 
03 Mar 14:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

O acımasız gösteriyi her seyredişinde aldığı ders hep aklına geliyordu: Sopa kimdeyse, kanun onun elindedir.

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Yeliznd 
29 Haz 16:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..."Görüntüleri ve sesleri okurdu. Tıpkı insanların kitap okuduğu gibi"...

Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 91)Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 91)
Aysel 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Tanıdığı insanlara güvenmeyi ve her şeyi kendisinden daha iyi bildiklerine inanmayı öğrenmişti. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Selman Ç. 
16 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Acımak daha yumuşak iklimlere özgü bir duyguydu."

Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 51 - Bordo Siyah Yayınları)Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 51 - Bordo Siyah Yayınları)
Aysel 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Vahşetin, sonsuz saatler boyunca örümceği ağında, yılanı büklümlerinde, panteri pususunda tutan bir sabrı vardır. Yaşamın kendisi kadar azimli, yorulmak bilmeyen, inatçı olan bu sabır, özellikle canlı yiyeceğini avlarken yaşamda görülür. Ve sürünün peşini bırakmaz, yürüyüşünü geciktirir, genç erkek geyikleri sinirlendirir, daha büyümemiş yavrularının yanındaki dişileri endişelendirir ve yaralı geyiği umutsuz bir öfkeyle deliye döndürürken, Buck'ta da bu sabır vardı. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Aysel 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Ya sahip olacak ya da sahiplenilecekti, affetmek zayıflıktı, ilkel yaşamda affetmeye yer yoktu. Yanlış anlaşılıyor, korku olduğu sanılıyordu ve bu tür yanlış anlamalar ölümle sonuçlanıyordu. Öldür ya da öl, ye ya da yem ol, kanun buydu ve Buck da zamanın derinliklerinden gelen bu emre itaat ediyordu. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Yeliznd 
29 Haz 12:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..."Merhamet yanlış anlaşılır, korku sanılırdı ve böyle bir yanlış anlama ise ölüm demekti. Ya öleceksin, ya öldüreceksin. Ya yiyeceksin, ya yenileceksin"...

Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 75)Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 75)
Aysel 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Hayatın zirvesini imleyen ve ondan sonra yaşamın daha ötesine yükselemeyeceği bir esriklik anı vardır. Yaşamın çelişkisi öyledir ki, birisi en canlı halindeyken bu esriklik gelir ve canlı olduğunu tamamen unutturur ona. Bu esriklik, yaşamın bu unutuluşu, alevlerle kaplanarak dalıp giden, kendinden geçen sanatçılarda, cehenneme dönmüş bir savaş alanında savaş çılgınlığına kapılarak, düşmanına aman vermeyen askerlerde olur. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Korhan Özalpagut 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Buck, ilk hırsızlığını yapar. Medeniyetin tükendiği ve hayatta kalma eyleminin öne çıktığı an, bu meşru bir hal almıştır.

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
9 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı
Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı Jack London’ın çocuk klasiklerinden sayılan “Beyaz Diş”, yazarın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle Sena Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri Yaşamı boyunca 200’e yakın hikayeyi kaleme alan Jack London’ın hayatın kavgasına dair öykülerinin yer aldığı Meksikalı, Can Yayınları tarafından yayımlandı.