Vahşetin Çağrısı Vahşi Doğaya Dönüş

8,4/10  (219 Oy) · 
708 okunma  · 
159 beğeni  · 
4.041 gösterim
Ya sahip olacak ya da sahiplenilecekti, affetmek zayıflıktı... Öldür ya da öl, ye ya da yem ol, kanun buydu ve Buck da zamanın derinliklerinden gelen bu emre itaat ediyordu. 
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944887632
 • Orijinal Adı:
  The Call Of The Wild
 • Çeviri:
  Levent Cinemre
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1 yıldır arkadaşım`ın " Beyaz diş " den daha güzel dayatmalarıyla karşı karşıya kalıp, kitab`ı erteledim nedense. Hep okuyacak daha önemli kitaplarım vardı...

" Beyaz diş "le kıyaslamak istemiyorum çünkü " Beyaz diş "in yeri bende hiç doldurulamaz... Belki bu kıyaslamaları arkadaşım başından beri yaptığı için kitab`ı başdan sona okuyana kadar hep kıyasladım. Büyük kayıp. ( Seni öldüreceğim Elnare :( )

Gelgelelim kitap çok güzel kitap. Buck`ın ( köpek :)) ) şehir yaşamından ayrılıp, vahşi hayata uyuşmasını okuyoruz. Buck`da hep bir liderlik çekişmesinin şahidi olacaksınız. Bence, London Buck`un simasından gönderme yapmış:

" Her insanın içinde bir vahşi yan vardır ve bu vahşi yan hep ortaya çıkacağı anı kollar. Bu değişimi bazen biz, çoğu zamansa etrafımızdaki olaylar ve insanlar şekillendirir. "

Keyifli okumalar.

Muhammet TUNÇ 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir köpeğin yaşadığı olayların onun gözünden anlatıldığı Vahşetin Çağrısı, Jack London'ın en meşhur kitaplarından biri. Roman 1903 yılında yayımlanmış, Londra'da en çok okunan kitap olmuş ve yazarın en iyi yapıtlarından biri sayılmıştır.
Yukon ve Alaska'da altın bulunması, kızak çekecek büyük ve güçlü köpeklere olan ihtiyacı artırmıştır. Yargıç Miller'ın köpeği Buck, bahçıvan yardımcısı tarafından kuzeydeki birine satılıyor. Buck kendini kuzeyde buluyor. Zamanla alışıyor bu yaşama. Lider oluyor.
Jack London sevdiğim bir yazar. Vahşetin Çağrısı da onun güzel bir kitabı. Ben Sis Yayınevi'nden okudum. Çevirisi güzeldi.
Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.
NOT: Az önce yaptığım yorumu yanlışlıkla sildim. Yeniden yazdım bu yorumu. Elim değdi diye silindi. Buradan yetkililere sesleniyorum. Yorumu kaldır butonuna basınca ''Evet'' ve "Hayır" butonu çıksın lütfen. :)

KeMâL 
 11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Son derece güzel bir kitaptı. İlk Jack London romanım. Beyaz Diş'i henüz okumadım ama bu romanını okuyunca başlara doğru aldım sıralamasını. Gelelim içeriğe... Bir Sen Bernard ile çoban köpeği kırması olan evcil köpeğin gözünden dünya öyküsü. Bir anda satılarak vahşi yaşama alıştırılan akıllı ve devasa köpek. Vahşi yaşama alışırken başından geçen zorluklar süper İşlenmiş. Öncelikle roman hem kısa hemde çok akıcı. Son iki bölümdeki kahramanlıkları tam bir şaheser. Hayvanların nasıl sevgiyle yönetilip; anlaşılabileceğini de anlatmış. tavsiye edilecek roman... Tam film gibi diyecektim ki zaten filmi de mevcutmuş. Hatta birçok kez sinemaya ve diziye uyarlanmış...

"Acımak, merhamet etmek, zayıflıktı. Vahşi hayatta merhamet diye bir şey yoktu. Merhamet, korku sanılırdı ve bu yanlış anlama, ölüm getirirdi. Ya sen öldürürsün ya da seni öldürürler, ya sen yersin ya da seni yerler; yasa buydu ve zamanın derinliklerinden gelen bu buyruğa uydu Buck."

http://www.imdb.com/...270/?ref_=fn_al_tt_7

Bekir İstanbul 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer doğayı, vahşi yaşamı, köpekleri ve kurtları seviyorsanız mutlaka okumalısınız. İnce bir kitap olmasına rağmen epey macera dolu. Ben kitabı İngilizcesinden okumaya çalıştım dili biraz ağır geldi. Zorlandım. Atlayarak yada göz gezdirerek okuduktan sonra yine İngilizce olarak detaylı özetini okudum. Çok iri ve evcil bir köpeğin sürekli dayak yiyerek, ağır doğa ve kış şartlarına ve farklı sahiplere alışmaya çalışmasını ve diğer köpeklerle mücadelesini anlatıyor...

Kağan Özkaya 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Buck... Arkadaşlık,kahramanlık,cesaret,sadakat gibi kavramları üstün bir şekilde taşıyor Buck.Sopanın yasasının hüküm sürdüğü topraklarda Buck aslına bakarsanız kaderiyle karşılaşıyor.Ama Buck kaderini,haklılıkla,sabırla ve kararlılıkla değiştiriyor... Ya da şartlar ve ortam Buck'ı buna sevkediyor... İyi okumalar :)))

Ayşenur Albayrak 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Jack London'un köpekler üzerinden insan doğasını ve insan ilişkilerini anlattığı romanıdır. İnsanın bin türlü koşulda bin türlü haline ayna tutmuştur Buck aracılığı ile. Değişimin nasıl da fark ettirmeden insanı yakaladığı, insanın aslında aklına bile getiremeyeceği ruh hallerine doğuştan varolmuşçasına bürünebileceğine kanıttır esasında bu.
Hayatın belirli dönemlerinde dönüp yeniden okunması gerekenlerden vesselam.

“Göçebe misali gelir eski özlemler,
Aşındırır alışkanlığın zincirini;
Uzun kış uykusundan tekrar
Uyandırır içindeki vahşiyi”

Sergen Özen 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kurt kırması bir köpeğin vahşi yaşamla mücadelesi; kuzey kutbunu ve alaskayı, hayal gücünü zorlayan bir anlatımla okuyacaksınız kitabı.
London'un kaleminden okuyunca ormandaki vahşiliği ve ıssızlığı hissedebiliyorum veya kurt grubunun kızağı çektiğinde sendelemelerini, çaresizliklerini görebiliyorum ve de insanların acımasızlığını.
Betimlemenin en güzel anlatımlarından biriyle karşılaşacaksınız sayfaları her çevirdiğinizde.
Belki de benden kaynaklı bir şey bu, ama diğer eserlerine baktığımda ( Martin Eden, Beyaz Diş) da görebiliyorum.
- Altın aramak isteyen binlerce kişi gibi London da Kanada'ya gitmiş ve yazarlık serüveninin başlangıcı olan "Vahşetin Çağrısı"nı kaleme almış.
Kitabın 2007 yılında vizyona giren filminin de olduğunu hatırlatalım.- İzleyince incelemeyi mutlaka güncelleyeceğim.-
Bir kitabı 1-2 günde bitiremiyorum bunun nedeni kitabin üzerinde derin düşüncelerim; uzun veya kısa yaptığım araştırmalar geliyor.
Bu kitabı bitirince de kurtlar ve köpekler üzerinde araştırmalar yapmaya başladım. Bir köpeğe sahip olmak düşüncesi uzak bir şey olmasa gerek.
Tabiatına ve içgüdülerine tam hakim olabilmesi için şehir hayatı, istediğim üstün özellikli köpek için uygun değil onu da biliyorum,,
Her şeyden öte bu türden kitapları okuduğunuzda macera hissiyatınız kabarıyor, değişik bir şeyler yapmak istiyorsunuz. - fakat bu macerayı sadece romanda yaşamakla yetinebiliyorsunuz...
12-17 yaş aralığına özellikle tavsiye edilir.
J. London serisine " Demiryolu Serserileri" adlı kitapla, başka bir mevsim, başka bir zamanda devam edeceğim.
Keyifli okumalar, Güzel maceralar...

Kitap yalnızca 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın ilk basım yılı 1903, tartışmalı bir kitapmış zamanında, özellikle de diktatörlükle yönetilen Avrupa ülkeleri için çok sivri bulunmuş, karanlık bir kitap olarak görülmüş ve birçok ülkede yasaklanmış. Nazi döneminde kitap toplatılmış ve yakılmış böyle bir tarihsel geçmişi var Vahşetin Çağrısının...

Kitaba gelirsek kitap bir köpek tarafından anlatılmıyor aslında insan tarafından köpeğin gözü ile anlatılıyor. Akıcı bir anlatımı var ancak birçok olayda da görüldüğü gibi burada da büyük balık küçük balığı yiyor ne yazık ki... Zorluğa ne kadar çabuk ayak uydurursan yaşama şansımızın o kadar fazla olduğunu iliklerimize kadar hissettiriyor bize Vahşetin Çağrısı…

Buck adlı köpeğin şehirden zorlu vahşi yaşama doğru uzanan yaşam öyküsünü anlatan kitap, insanlar da dâhil olmak üzere zor duruma düşünce nasıl dört elle hayata sarılıp vahşileşebileceğimizi gözler önüne seriyor. Yaşamsal dürtülerin çok iyi analizi yapılmış bu kitabı muhakkak okumalısınız. İyi okumalar.

Ahmet Yavilioğlu 
 20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Bir köpeğin evcimen bir yaşamdan koparılıp vahşi,ilkel bir yaşama sürüklenişine tanık ediyoruz romanda.Buck adlı köpeğin dondurucu soğuklarla,çekmesi gereken ağır kızaklarla ve savaşması gereken diğer türdeşleriyle,tüyler ürperten macerası.Bir evrimleşmenin hikayesi.Bir köpeğin zeka gelişiminden ince anektotlar.Sopa ve diş yasasını kavrayışı,vahşi hayatı kavramaya başlayıp,güçlü olanın hayatta kalacağını öğrenip türdeşlerine liderlik etmeye kadar geçirdiği öğrenme ve uyum sağlama süreci.Sahibine sadakati..Diğer taraftan kaybetmeye başladığı merhamet duygusu..Faşizme ve makyavelizme,kendi doğasına yönelen,hırslarına kulak veren,vahşetin çağrısına,öldürme dürtüsüne boyun eğen bir köpeğin sıradışı hikayesi..Buck'mayanın pişman olacağı,bıkmadan okuyacağınız,tek oturuşta bitireceğiniz ve ilkelin ideolojisini,psikolojik gelişimini yakından göreceğiniz mükemmel bir eser..Keyifli okumalar...

Mustafa Aydın 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Beyaz diş'deki öykünün bir nevi tersten işlenmiş hali. Yani o kitapda ormandan şehir hayatına geçerken burada şehir hayatından vahşi hayata geçiş konu alınmış. Ağır iğnelemeler barındıran müthiş bir yapıt..

5 /

Kitaptan 53 Alıntı

Aysel 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Tanıdığı insanlara güvenmeyi ve her şeyi kendisinden daha iyi bildiklerine inanmayı öğrenmişti. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Aysel 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Ya sahip olacak ya da sahiplenilecekti, affetmek zayıflıktı, ilkel yaşamda affetmeye yer yoktu. Yanlış anlaşılıyor, korku olduğu sanılıyordu ve bu tür yanlış anlamalar ölümle sonuçlanıyordu. Öldür ya da öl, ye ya da yem ol, kanun buydu ve Buck da zamanın derinliklerinden gelen bu emre itaat ediyordu. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Aysel 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Vahşetin, sonsuz saatler boyunca örümceği ağında, yılanı büklümlerinde, panteri pususunda tutan bir sabrı vardır. Yaşamın kendisi kadar azimli, yorulmak bilmeyen, inatçı olan bu sabır, özellikle canlı yiyeceğini avlarken yaşamda görülür. Ve sürünün peşini bırakmaz, yürüyüşünü geciktirir, genç erkek geyikleri sinirlendirir, daha büyümemiş yavrularının yanındaki dişileri endişelendirir ve yaralı geyiği umutsuz bir öfkeyle deliye döndürürken, Buck'ta da bu sabır vardı. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Selman Ç. 
16 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Acımak daha yumuşak iklimlere özgü bir duyguydu."

Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 51 - Bordo Siyah Yayınları)Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 51 - Bordo Siyah Yayınları)
Aysel 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Hayatın zirvesini imleyen ve ondan sonra yaşamın daha ötesine yükselemeyeceği bir esriklik anı vardır. Yaşamın çelişkisi öyledir ki, birisi en canlı halindeyken bu esriklik gelir ve canlı olduğunu tamamen unutturur ona. Bu esriklik, yaşamın bu unutuluşu, alevlerle kaplanarak dalıp giden, kendinden geçen sanatçılarda, cehenneme dönmüş bir savaş alanında savaş çılgınlığına kapılarak, düşmanına aman vermeyen askerlerde olur. "

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
Korhan Özalpagut 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Buck, ilk hırsızlığını yapar. Medeniyetin tükendiği ve hayatta kalma eyleminin öne çıktığı an, bu meşru bir hal almıştır.

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London
kitapları seven 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Yaşadığı günlerden daha yaşlıydı buck. başında çok olay geçmişti.
geçmişi, yaşadığı güne ekliyor ve sonsuzluk buck'ın yüreğinde çarpıyordu.''

Vahşetin Çağrısı, Jack LondonVahşetin Çağrısı, Jack London

Kitapla ilgili 2 Haber

Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı
Beyaz Diş, Jack London’ın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle yeniden basıldı Jack London’ın çocuk klasiklerinden sayılan “Beyaz Diş”, yazarın ölümünün 100. yıl dönümü münasebetiyle Sena Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri Yaşamı boyunca 200’e yakın hikayeyi kaleme alan Jack London’ın hayatın kavgasına dair öykülerinin yer aldığı Meksikalı, Can Yayınları tarafından yayımlandı.