Demir Ökçe

8,4/10  (133 Oy) · 
419 okunma  · 
111 beğeni  · 
3.240 gösterim
Jack London'ın 1907'de yayımlanan Demir Ökçe adlı eseri, modern karşı-ütopyacı romanların ilki sayılır. Totaliter ve baskıcı sistemdeki toplumu tanımlamak için kullanılan karşı-ütopya kavramı, bu kitapta, ABD'de oligarşik bir tiranlığın yükselişinde yansıyor. George Orwell'in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanına da esin kaynağı olan Demir Ökçe, toplumda ve siyasette gelecekte yer alacak değişiklikleri irdeler. Jack London'ın ileride ABD'de bir çöküş yaşanacağı yolundaki öngörüsü tam anlamıyla gerçekleşmemişse de, yazarın uluslararası gerginliklerle ilgili görüşleri birkaç yıl farkla da olsa gerçek tarihle örtüşür. Demir Ökçe'de 1913'te başlayan bu çatışma, gerçekte 1914'te patlak vermiştir. Dahası, London sadece 1914'te olanları değil, İkinci Dünya Savaşı'na giden olayları da kehanette bulunurcasına öngörmüş; faşist yapılanmanın dünyayı nasıl dehşete sürükleyeceğini ve bunun karşısındaki devrimci duruşun nasıl olması gerektiğini dile getirmiştir. 

Ne yazık ki geçen zaman London'ın kehanetlerini doğrular niteliktedir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053607946
 • Orijinal Adı:
  The Iron Heel
 • Çeviri:
  Levent Cinemre
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Demir Ökçe, kapitalizmin toplum üzerindeki etkisini ve sosyalizmle olan savaşını Avis Everhard gözünden okuyuculara sunuyor. Yazarın gerçek dünyaya oldukça paralel olarak kurguladığı dünya işçi sınıfını, toplumun alt tabakasını ve alt ve üst tabaka arasındaki büyük uçurumu çok güzel gözler önüne seriyor. Kitaba ilk başladığınızda Ernest Everhard kitabın başkahramanı ve yaşanan olaylarda sarsılmaz yeri olan bir karakter gibi görünse de öyle değil aslında. Avis Everhard (anlatıcımız) toplumun üst tabakalarında yer alan ve Ernest ile tanışana kadar ustaca örtülen perdenin arkasındakileri görmeyen bir kız. Ernest ile tanıştıktan sonra toplumun alt sınıflarında yaşananlara tanık oluyor ve yaşadığı hayatı sorgulamaya başlıyor. Avis'in gerçekleri görmeye başlaması ile biz okurlar da bu gerçeklere tanık oluyor ve üst tabaka ile alt tabakanın sınıf mücadelesine dahil oluyoruz.

Kitap bu toplum yapısı ve gerçekleri açısından oldukça ürpertici bir gerçekliğe sahip, daha önce düşünmemiş bile olsanız kitabı okurken yazanların çoğunun bugünde geçerli olduğunu, kapitalizmin yönettiği toplumda insan ayrımının nasıl yapıldığını, emeğin ne kadar kolay harcanabilir olduğunu ve değerinin asla karşılanmadığını çok iyi anlıyorsunuz. Kitabın bu kısımlarında daha önce bilmediğim şeyler anlatılmıyordu ancak bir kez daha okumak ve London'ın çarpıcı dilinden okumak beni bir kez daha çarptı.

Kitapta Ernest Everhard oldukça abartılan bir karakterdi ve bundan çok hoşlanmadım, bu kitabın gerçekçiliğine gölge düşüren bir durumdu, sanki yazar tüm iyi ve güçlü karakteristik özellikleri Ernest'te toplamaya çalışmıştı ki bu derece mükemmeliyet gerçekçilikten ödün vermeye sebep oluyor. Bu abartı dışında kitaptaki karakterler ayrı ayrı oldukça ilgi çekiciydi, Ernest'in ilk başlar yaptığı uzun konuşmalara karşı inanların verdiği tepkiler zaman zaman gerçek dışı ve yazarın abartısı gibi gelse de bu konuşmaları okumak oldukça bilgilendiriciydi.

Demir Ökçe, kurgusuyla, karakteri ile ve anlatmak istedikleriyle oldukça güzel ve insanı doyuran bir kitaptı. Oku-geç roman olarak okursanız sevme ihtimalinizin oldukça düşük olduğunu düşünüyorum, yazarın anlatmak istediğine kulak vererek ve düşünerek okursanız hem seveceğiniz hem de size bir şeyler katabilecek nitelikte bir roman.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/05/demir-okce.html

Okuyan Kedicik 
01 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İşte gerçek dünya düzeni... Bence bunu da okumadan ölmeyin. Çünkü nerede, hangi düzenin içinde yaşadığınızı bir anlayın... Zor bir kitap ama muhteşem. Şahsen ben okurken Türkiye'nin durumu geldi hep gözlerimin önüne. Zihnimde parça parça olan bilgiler bu kitap sayesinde birbirine bağlandı. Bu kitap müthiş bir sentez, özet ve tablo. Büyük resmi ustalıkla okumasını umut ettiği insanlık için küçültmüş, anlaşılır hale getirmiş, yorumlamış, sentezlemiş... "Yaşanılan düzeni anlarsanız geleceğinizi kurtarırsınız"ın kılavuzluğu da var bu kitap da. Bu bir roman değildi bence. Bu bir hayatı anlama kılavuzu ve rehberi. Şiddetle tavsiye ediyorum

Hüseyin Erol 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sizde de bu durum gerçekleşti mi bilmiyorum ama kitabı okurken zaman zaman kahramanı Ernest sandığım ve Ernest üzerinden olayları kafamda betimlediğim oldu. Kahraman neden Ernest değildi dedirten bir kitaptı; ta ki kitabın son cümlesine kadar daha doğrusu son dipnottaki cümleye kadar...

gzd 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Gerçekten bir distopyaya göre çok gerçekçi bir kitaptı.Uzun süre zaman karmaşası yaşadım fakat bunu çözdüğüm zaman aydınlandım.Kaç zaman öncesinden neleri görmüş Jack London.

Ebru Ince 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ernest Everhard...bu adamın sözlerine kulak verin....
....................................................................................
1907-2016
................................................................................

Cemil Bozkurt 
03 Oca 02:07 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hayatımda bir dönüm noktasıydı fikirlerimi baştan uca güncelledi, jack London'u bir kez daha sevdim ve saygı duydum bir aşkın çevresinde anlatılan doyumsuz bir hikaye

Ensar. 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumadan önce kapitalizm ve sosyalizm benim için pek önem taşımazdi ilgimi çekmezdi. O zamanlar asıl düşüncem: "kapitalizm halkın bi kısmını sömürürken komünizm tümünü sömürür". Yanı kapitalizm olumsuz yönlere sahip olsa da olumlu yonleri de var diye düşünüyordum. Aynı şey komünizm için de geçerli idi olumsuzluklar ve olumlu yönler de var. Bu kitaptan sonra kapitalizmde olumlu duran çoğu şeyin olumsuzlukları gizleyen bir perde görevi gördüğünü farkettim...

Sehir merkezine çıktığımda etrafıma her baktığımda kapitalizmi tüm çıplaklığıyla anlamaya başlıyorum. Arkadaşlarla konuşurken bile istisnasız her seferinde kapitalizmin başka bir dehsetligiyle karşılaşıyorum... Yemek yerken, ders çalışırken vs. Vs. Her seferinde aklıma başka bir haksızlığı geliyor...


Kitaba başladığımda normal bir roman edasıyla başlamıştım ama 2-3 bölüm sonra ağır agir okumaya karar verdim; sindire sindire. Benim acimdan kötü olan kitabı okurken bayram tatiline gitmemiz, misafirlikler, hazırlıklar falan derken kitabı zar zor bitirebildim.

Not: yorumun her paragrafı farklı zamanlarda yazdığım için kopuk bir yorum oldu ama kitabı okumakta kararsız olanlar benim yorumu okumayı bırakıp derhal kitabı okumaya başlamalılar... Bu arada kitabın 1900'lü yıllarda yazıldığını bir yerde okumasam "birkac yil once yazilmis bu kitap son zamanları en iyi tarif eden kitaptır" diye reklamını yapacaktım...

ahmet Karakuzulu 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk distopya örneği sayılan kitap, başarılı bir kurgu ve anlatımla; Avis Everhard'ın günlüklerinden yola çıkarak yazılmış başarılı bir eser. proleteryanın, oligarşi yönetimlerine karşı verdiği güçlü mücadeleyi anlatıyor. Ana karekter, Avis ve eşi Ernst Everhard. Ernst, bir işçi lideri, sendikacı, siyasetçi vb. roller üstlenerek, mücadeleyi sürüklüyor. Karl Marks'ın artı değer teorisini çok basit bir dille anlatma becerisi gösteriyor. Mutlaka okunması gereken bir eser. Kitapla ilgili tek rahatsızlığım dipnotların çok olmasıydı.

Uğur Erdoğan 
08 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra gerçek dünya düzeni hakkında bilgi sahibi olacaksınız. İşçi sınıfının maruz kaldığı olaylar ve acılara tanık olacaksınız.İnsanlar aslında çarkın dönmesini sağlayan dişlilerden biridir. Her bir dişli aslında modern bir köleden başka bir şey değil. Çarkın sahipleri ne olursa olsun hiçbir zarar görmezler her olaydan eninde sonunda kazançlı çıkarlar. Ancak dişliler her zaman ya kaybedip boyun eğerler ya da toplum tarafından dışlanıp ölüme terkedilirler

Aykut Asaf 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sosyalist'im diyenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitaptır!

Günümüzde hala kanlı devrim mi kansız devrim mi diye tartışan "sol" grupların ne kadar salak olduklarını anlamalarına vesile olacak bir kitaptır. Üstelik bu kitap 100 yıl önce yazılmıştır! Bu kitap aynı zamanda en son devrimin "Atatürk" tarafından yapıldığının da kanıtıdır. Çünkü Demir Ökçe o tarihten sonra bir daha hiçbir devrime "ihtiyacı" olmadığı müddetçe izin vermemiştir.

2 /

Kitaptan 62 Alıntı

Ferah 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Uyumam için bana bir şarkı söyle...
Bir hayal gördüm, onu unutayım....''

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London
Hakan TEKİN 
 08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öve öve bitirilemeyen modern toplumunuz kan üzerine kurulu, her tarafından kan fışkırıyor. Bu kıpkırmızı lekeden ne ben kaçabilirim ne de sizler.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 68)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 68)
Ferah 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bütün bu kitaplar bana ne öğretir bilir misiniz? Yasa başka şey, hak, adalet başka şey.''

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London
Hüseyin Erol 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Lanet olsun sana Demir Ökçe! Çiğneyip geçtiğin insanlık çok yakın bir zamanda silkinip seni sırtından atacak. İşaret verildiğinde, tüm dünyadaki emekçiler ayaklanacak. Emekçiler tam bir dayanışma içinde ve tarihte ilk defa tüm ulusları içine alan, tüm dünyaya yayılan bir devrim gerçekleştirilecektir.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 19 - İlya Yayınları)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 19 - İlya Yayınları)
Hakan TEKİN 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İşin en saçma yanı da bizim , kendi çıkarlarımızı böylesine aptal insanların korumasına izin verecek kadar çaresiz olmamız."

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 220)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 220)
Hakan TEKİN 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Zihnim benim krallığımdır"

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 33 - İlya yayınevi)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 33 - İlya yayınevi)
Hakan TEKİN 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bir buçuk milyon işçi, geri Kalan işçilerle bir yumruk olacak ve yönetimi sizden alacak. Bu devrimdir, efendiler. Gücünüz yeterse durdurun da görelim."

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 98)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 98)
Selman Ç. 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yeni şeyler öğrendikçe, okumayı gerekli gördüğüm kitapların listesi kabarıyordu.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 92 - Oda Yayınları)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 92 - Oda Yayınları)
Hüseyin Erol 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Cesur bir adamın ölümünü görmek, bir korkağın yaşamak için yalvarışını görmekten çok daha kolay.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 285 - İlya Yayınları)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 285 - İlya Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri Yaşamı boyunca 200’e yakın hikayeyi kaleme alan Jack London’ın hayatın kavgasına dair öykülerinin yer aldığı Meksikalı, Can Yayınları tarafından yayımlandı.