Mathmazel'in Kapak Resmi
Mathmazel tekrar paylaştı. 8 saat önce
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
Dün 08:15 · Kitabı okuyor · Beğendi

Gülünç olmak bencil olmaktan iyidir.

OT Dergi Sayı: 61, Kolektif (Sayfa 24 - İsmail Güzelsoy)OT Dergi Sayı: 61, Kolektif (Sayfa 24 - İsmail Güzelsoy)
Mathmazel, bir alıntı ekledi.
Dün 00:20 · Kitabı okuyor

"İnce Memed öldürülecek onun yerine Ali Memed gelecek, o da öldürülecek onun yerine Hasan Memed gelecek... O da öldürülünce Veli Memed gelecek... O da, o da, o da... Sen ne sanıyorsun oğlum Memed, İnce Memedler bitecek mi sanıyorsun? Her insanın içinde bir mecbur kurdu, bir İnce Memedlik, bir Köroğluluk kurdu var. Köroğlu gitti İnce Memed geldi. İnsanoğlunun içinde bu kurt oldukça insanoğlu ne olursa olsun yenilmeyecek. Sen insanoğlunun içindeki kurtsun, ne olursan ol, nereye gidersen git. İşte insanoğlunun içindeki bu kurt yiterse, insanlık da işte o zaman insanlıktan çıkar. İnsanoğlu içindeki bu kurdunu yitirmeyecek, ona kıyamete kadar gözü gibi, yüreği gibi bakacak. O kurt insanoğlunun şahdamarı, atan yüreğidir. Senin içindeki kurt da, işte insanlığın bu kurdudur."

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Mathmazel tekrar paylaştı. 18 Mar 01:33

Tübitak ve Başarısı( alıntı)
İki öğrencim atık maddeden çimento üretti ve projelerini TÜBİTAK’a sunup bir güzel ret yediler. Yılmadık, projeyi İngilizceye çevirdim ve yurt dışındaki üniversitelere başvurduk. Biri Harvard olmak üzere dört üniversiteden davet aldı çocuklar. Emir ve Ege’yi yürekten kutlarken bu ülkeden neden bir halt olmayacağını da bir kez daha anladığımı belirtmek istiyorum.

Mathmazel tekrar paylaştı. 17 Mar 20:40

Sevgili Dostlar;
Salih Turhal Bey yoğunluğu nedeni ile ara vermek durumunda kalmıştır. Kuran Meali okuma etkinliğine inşallah kaldığımız yerden devam edelim. Arzu ederseniz kendisi dönene kadar ayet paylaşımlarını bu ileti altında toplayabiliriz. Ya da başka önerisi ya da fikri olan okur arkadaşlar varsa sevinirim..
Hayırlı, bereketli, nurlu, feyizli okumalar hepimize:)

Mathmazel, bir alıntı ekledi.
17 Mar 07:57 · Kitabı okuyor

dünya zulüm dünyası oldukça, böylece de kaldıkça milletin gözü eşkıyalığa bulaşmış, haksızlıklara, zulme dayanamadıklarına inandıkları kişilerin üstünde olur her zaman.

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Mathmazel, bir alıntı ekledi.
17 Mar 07:45 · Kitabı okuyor

Bak, bak Kürt Rüstem, iyi bak, bunlar hiçbir işe yaramadı, halbuysamki kurşun sesini duyunca kaçacak delik arayanlar kahraman, zengin olup, çiftliklere kondular, bak bak, iyi bak Rüstem, sen bir bok olamadın

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Mathmazel, bir alıntı ekledi.
17 Mar 00:45 · Kitabı okuyor

Şu tarihler, şu eski toprak, şu koca Osmanlı ülkesi şimdiye kadar bir Mustafa Kemal Paşa daha yetiştirebildi mi?

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Mathmazel, bir alıntı ekledi.
16 Mar 08:49 · Kitabı okuyor

Ne yapalım, işte bu günlere de kaldık. Devir döndü Battal Ağam, insan azgmlaştı. İnsan insanlıktan çıkıştı. Bundan sonra biz iflah olur muyuz ola? Bundan sonra herkes kendini düşünüyor. Eskiden bir tek insanın tırnağına taş değse, bir oymağın, bir aşiretin, bütün şu dünyadaki insanların yüreğine değmiş gibi olur, herkesin yüreği sızlardı. Şimdi ya, şimdi herkes biribirisinin ölüsüne basıp geçiyor, basıp geçiyor, basıp geçiyor.

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal
Mathmazel tekrar paylaştı. 14 Mar 20:03

Bilinmeyen Kelimeler
Kitap okurken bilmediğimiz kelimelere rastlarız ve bu kelimelerin tanımları ile kelime dağarcığımıza yeni bir kelime eklemiş oluruz. Kendi adıma bir kelime kütüphanem olsun istedim. İsteyen herkes yorum olarak buraya kelime ve anlamının yanında cümle içerisinde kullanımını da ekleyebilir.

Yorum olarak eklenen her yeni kelime, 1K sayesinde ek bir zahmete gerek kalmadan bildirim olarak, yorumda bulunan herkese düşecek ve herkes yeni bir kelime öğrenmiş olacak.

Ve Taslak olarak da bu şekilde yoruma eklersek çok daha faydalı olacağını düşünüyorum teşekkürler.

TASLAK

"Gıyaben : Kendi yokken, ortada olmaksızın. Adını, sözünü başkalarından duyarak, görmeden.

Kullanımı : Bugün sana gıyaben tanıdığım birinden söz edeceğim.

Posta Kutusundaki Mızıka - Sayfa 94"

Mathmazel, bir alıntı ekledi.
14 Mar 11:44 · Kitabı okuyor

yaşamamız, ölmekten bu kadar korktuğumuz, yaşamak ne işe yarıyor? Uğruna bu kadar alçaldığımız, zulmettiğimiz, haram yediğimiz, insan öldürdüğümüz yaşamak ne işe yarıyor? Sonunda işte böyle ya bir kasabayı, ya da küçücük bir mezarlığı kokuyla dolduruyoruz. Vay babam, insan ölüsü de ne kadar kokarmış böyle, it leşinden de beter.

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal