Halil Cibran

Halil Cibran

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.0
29,8bin Kişi
okuyor-dolu
109bin
Okunma
v3_begen_dolu
6,2bin
Beğeni
goz
175bin
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Tam adı
Kahlil Gibran
Unvan
Lübnan Asıllı ABD'li Ressam, Şair ve Filozof
Doğum
Lübnan, 6 Ocak 1883
Ölüm
New York, ABD, 10 Nisan 1931
Yaşamı
Cibran, 1883 yılında Osmanlı İmparatorluğu kontrolündeki Cebel-i Lübnan Mutasarrıflığı'nda Maruni bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Ailesi ve kardeşleriyle 1895'de ABD'ye göç etti. Annesi terzi olarak çalışırken Boston şehrinde bir okula başladı. Cibran'ın yaratıcılığını fark eden öğretmeni Cibran'ı fotoğrafçı ve yayıncı F. Holland Day'le tanıştırdı. Gibran, Beyrut'taki Collège de la Sagesse'e kaydolmak için on beş yaşında ailesi tarafından memleketine geri gönderildi. 1904'te, Cibran'ın çizimleri ilk kez Boston'daki Day's stüdyosunda sergilendi ve Arapça ilk kitabı 1905'te New York'ta yayımlandı. Cibran, yeni tanıştığı hayırsever Mary Haskell'in mali yardımıyla 1908'den 1910'a kadar Paris'te sanat okudu. Oradayken, Jön Türk Devrimi'nden sonra Osmanlı İmparatorluğu'nda isyanı destekleyen Suriyeli siyasi düşünürlerle tanıştı; Gibran'ın aynı fikirleri ve aynı zamanda antiklerikalizmi dile getiren bazı yazıları, sonunda Osmanlı yetkilileri tarafından yasaklanacaktı. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir. Yaşamının yaklaşık son yirmi yılını ABD'de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini İngilizce yazmıştır. Halil Cibran'ın en ünlü eserlerinden biri olan ve ilk kez 1923 yılında basılan Nebi adlı eseri, toplam 26 adet şiirden oluşan bir karma şiir denemeleri kitabıdır. El Mustafa adındaki bir kahinin 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup halk tarafından durdurulması ve ana kahraman ile halk arasında insanlık ve hayatın genel durumu hakkında geçen konuşmalar kitabın kendisini oluşturmaktadır. Cibran'ın bu kitapta El Mustafa isimli şahsa verdiği bu isimle peygamber Hz. Muhammed'i işaret ettiğini iddia edenler vardır. Fakat kitaptaki metinler çoğunlukla Matta'ya göre İncil'in 5. bölümünde yer alan İsa'nın Dağdaki Vaaz'ıyla içerik ve üslup açısından benzerlik ve paralellik gösterir. Yazarın İnsanoğlu İsa adlı kitabındaki çalışmalar da dikkate alınırsa El Mustafa'nın Meryemoğlu İsa Mesih olabileceği iddiaları daha da güç kazanmaktadır. Ermişin Bahçesi Halil Cibran'ın Ermiş kitabının devamı niteliğindedir. Türkçeye çevirisi R.Tanju Sirmen tarafından yapılmıştır. Yayın yılı 1999.
55 syf.
Kişisel gelişim kitaplarını eleştirdiğimde beni çarmıha gerip domateslemek isteyenlere sesleniyorum, bırakın elinizdekini de Ermişin okyanusundan susuzluğunuzu gidermeye gelin, hem hepimize yetecek kadar var meraklanmayın. Bu kitap hakkında hali hazırda çok güzel incelemeler yazılmış, birçok farklı açıdan yaklaşılmış. Benim vurguladığım nokta ise bir dostunuza veda ederken ayak üstü yapılan sohbetin doyuruculuğu ve verdiği hazzın üstünlüğü olsun. Çünkü Ermiş tam da bu tarzda yazılmış. Tam da ihtiyacımız olan noktaları hep tam onikiden vurmuş. Kitaptaki didaktik aforizmalar mükemmel ama daha da mükemmel olan kitabın üslubu sanırım. Sabahattin Ali okumalarından sonra güzel üslup hastalığı bana da bulaştığından bu konudaki arayışımı şu kısacık kitapla doyurmak şaşırtıcıydı. Bazı cümleleri aynı hazzı alabilmek için tekrar tekrar okudum diyebilirim. Sohbet tarzında ve samimi üslupla yazıldığından kitabın içindeki dünyaya hemencecik adım atmış buldum kendimi. Bu yüzden Ermiş'e ; "Gel boşver gemiyi, bi' çay içelim dertleşelim seninle" diyesim geldi. Acının da hayatın bir parçası olduğunu bir türlü kabullenemiyoruz, Ermiş kabullen diyor, diğer türlü diyalektik anlayış gereği zevki de algılayamazsın diyor. Ama diyorum keşke hayatın kanunları böyle olmasaydı, ne olurdu ki kötülüğün olmadığı, insanların ve bilhassa hayvanların birbirini vahşice yemediği bir dünya olsa ? Diyorum da kalıyorum. İyisi mi bunları pek fazla düşünmemek. Ben sonunda erdim galiba, siz de ermek istiyorsanız, açık adres elinizde. Keyifli okumalar :)
Ermiş
Ermiş
Halil Cibran
Halil Cibran
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.1/10 · 51,8bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
55 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Tavsiye üzerine aldığım ve Halil Cibran’ın okuduğum ilk kitabı... Kitap çok ince olmasına rağmen ansiklopedi niteliğinde dolu dolu bir eser. Orphalese şehrinde 12 yıl kadar yaşayan Ermiş yani El Mustafa isimli bir düşünürün şehirden ayrılmak için gemisinin gelmesini beklemesi ve bu esnada halk ile arasında geçen hayata dair dialogları geçiyor. El Mustafa'nın konuşması, günlük hayatta karşımıza çıkabilecek olgulara karşılık ihtiyacımız olan nasihat niteliğinde özlü sözler gibidir. Aşk, evlilik, özgürlük, arzular, din(tek dinden değil),  çocuk, dostluk, güzellik, çalışma, adalet, ölüm vs. konu başlıkları üzerinedir. Okurken yazarın ironi yaptığı satırlar tüm gerçekçiliği ile yüzümüze çarpmakta. Kısa ama içerik olarak uzun bir kitap. Kitapla kalınız.
Ermiş
Ermiş
Halil Cibran
Halil Cibran
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.1/10 · 51,8bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
fazi
ucnokta_yatay-1
55 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Yazılanı silecek olan sadece alın terinizdir." Ermiş'i okurken herkes kendisinden bir şeyler bulacaktır elbette. Bu cümle de Ermiş'ten bana kalan olsun. Uzun zamandır okumayı planlayıp nihayet sıranın gelmesiyle bir çırpıda bitirdiğim, bir kez daha baştan okuyarak birçok cümlenin altını çizdiğim harika bir eserdi.. Daha erken okumayı isterdim tabi ki. Ancak bu denli ders verici cümlelerin bir zamanı ve yaşının olmadığı da bir gerçek. Aşk, evlilik, özgürlük, suç ve ceza, zaman, arkadaşlık, sevinç ve bunun gibi hayatımız boyunca üstüne düşündüğümüz, sorguladığımız, sorgulandığımız, seçimler yaptığımız, yapmak zorunda olduğumuz her konuda öğütler bulmak mümkündü eserde. Konusu ise şöyle; on iki sene Orphalese şehrinde kalan El Mustafa, evine gidecekken Orphalese halkı tarafından durdurulur ve halk ile arasında yirmi altı başlıkta toplanan konuşmalar geçer. Halil Cibran'ın El Mustafa çizimi de çok dikkatimi çekti. Hatta İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi'nde kapak fotoğrafının yine kendisi tarafından çizdiği annesi Kamile Cibran olduğunu öğrendim.. Kitabı bitirince Ermiş'in kim olduğuna dair bir araştırma yapma gereksinimi duydum. Ancak ulaşabildiğim tek şey yazarın "Göğsümün bir tarafında İsa, diğer tarafında Muhammed oturur." sözü oldu. Bu cümle ile bir nebze de olsa aydınlanmış oldum.. Keşke daha uzun olsaydı, daha çok okusaydık dedim bitirince.. Her cümlenin altını çizerken buldum kendimi. Sanırım daha önce hiç bu kadar cümlenin altını çizmemiş, böyle ders verici cümleler okumamıştım.. Kısa ancak dolu dolu, anlamlı, öğütleri ile ufkunuzu genişletecek cümlelerle dolu bir kitap var elinizde ve her anlamda özenerek, önem vererek okunmayı hak ediyor..
Ermiş
Ermiş
Halil Cibran
Halil Cibran
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.1/10 · 51,8bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
152 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Yazarla tanışmam ermiş kitabıyla oldu ve ilk kitabı olarak cok doğru bir karar vermişim çünkü çok ilgi gören bir kitap olduğunu duydum bende okuduktan sonra sebebini anlamış oldum. --- kitap içerisinde bilge bir kişi olarak anılan El Mustafa Orphales kentinde 12 sene geçirir ve ordan ayrılma kararı alır. Ayrılmadan önce halkın ona yönlendirdiği sorulara karşı El Mustafanin ağzından halkın soru olarak yönlendirdiği belli konular üzerine ( aşk, özgürlük, adalet, evlilik ,suc ve ceza vb.) El Mustafanin cevapları nasihat ve hakikat üzerine özlü sözler gibidir. Ben bir solukta okudum kitabı ama çok ayrıntlı yazılmış bir kitapti bence yazdığı her sözün üzerine durup düşünecek tarzdandı derin derin düşünülmesi gereken bir kitap ve gerçekten de anlaşılarak okunduğu zaman çok daha iyi bir kitap haline geliyor. Ben çok beğendim ve sizin de beğeneceğinizden şüphem İYİ OKUMLAR:))
Ermiş
Ermiş
yildiz
8.1/10 · 51,8bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.