Yürüme

8,6/10  (16 Oy) · 
42 okunma  · 
12 beğeni  · 
804 gösterim
Biz / yer, yön, yol / kişi başlıkları üzerine felsefik sorgulamalar, aforizmalar, düşünsel iklimler sunan Oruç Aruoba klasiği. beyin akışı yöntemiyle tüm birikimleri, yaşananları, ilerileri, varsayıları derinlemesine yaşatan enderlerden. söz gelimi: '' kişi kendi yapısının 'mimar'ı - ve ustabaşısı, ve ustasıdır... - taşları taşıyan da, yine, kendisidir. kişi, 'kendi taşı'nı kendisi taşıyandır. kişi, taşını, taşır...''
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789753420099
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Miray Kabataş 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

yön, yol, yürüme kavramlarını kendi tarzıyla çok güzel işlemiş. bundan sonraki yaşamımda üzerimde etkisinin fazlasıyla olacağı ve yaşamıma "yön" vereceği kesin olan bi' kitap.

Bir şiir kitabı değil, felsefi bir inceleme hiç değil. Evet, belki felsefeden beslenmiş tamamıyla ama inceleme değil. Nedense bana bir manifesto okuyormuşum gibi geldi, sanki altına imzamı atacakmışım gibi.

İnsanın "destekçi" arayışını (bu anlamda bir arayışta iseniz eğer) ziyadesiyle karşılayan bir kitap, bundan ötürü, gözümde bir manifesto imiş gibi canlanmış olabilir. Ayrıca herkesi açmayabilir, sıkıcı gelebilir zira dediğim gibi, bir şiir kitabı değil. Adı "Yürüme" ya hani; yürüyorsanız, yoldaysanız ya da belki başlangıç çizgisindeyseniz, adım atmadan dahi bir "yolcu" olduğunuzu biliyorsanız, okumalısınız.

Ali Ünal 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fetiş kitaplarımndan birisidir, bana göre de Oruç Aruoba'nın en iyi kitabıdır. Şiir-düzyazı-aforizma içiçe geçmiş, biri birinden önde olmayan ama bir şekilde hepsinide aynı anda hissettiren, bunu yaparkende anlamlı bir bütünden kopmayan türsüz, cinsiyetsiz ender kitaplardan biridir. Yayınevi de felsefe dizisi altında basımını yapıyor. Azda çoğu anlatabilen mutlaka okunması geren kitaplardan.

Okan Turan 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu bir şiir kitabı değil, şiir okurmuş gibi okursanız kitabın size vermek istediği şeyi almak yerine elinizin tersiyle itmiş olursunuz. Kitabın kapağını açtıktan sonra bırakın kitap sizi okusun size sizi anlatsın

Kitaptan 47 Alıntı

Kendi yönünü bulamayan kişi için,
'yol' yoktur - bu bir sürüklenmedir
bütün 'yürüme'si...

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba

Kişi ‘Zaman dışı’ dır hep - Bu yüzden kendine zaman bulmak, çalmak zorundadır.

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba

"Özgürlük budur belki de, sürekli bir yersizlik; sürüp giden bir yol.".

Oruç Aruoba, Yürüme

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba
Miray Kabataş 
31 Oca 01:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

yer görelidir; mutlak olan yoldur- ya da, yürümek...

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 123)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 123)
Miray Kabataş 
31 Oca 01:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

kendi yolunu bulamayan,
bütün yolları boşuna yürür.

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 105)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 105)

Sanki yolumu kaybetmişim de birisine evimin yolunu soruyorum. Beni oraya götüreceğini söylüyor ve güzel, dümdüz bir yolda yürüyoruz. Yol birden sona eriyor. Şimdi de dostum şöyle diyor: "Artık bütün yapmam gereken, buradan evine giden yolu bulmak."

("Vermischte", 1945 (1977,1989))

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 152)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 152)

...çünkü insan kendi yoluna saptırılamazcasına düşmemiş, kendi dürüst görünüşünü trajik gururla yüklenmemişse, "hakikat" tadını yitirir, yaşam acılaşır.

Nietzsche

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba
5 /