De Ki İşte

8,6/10  (66 Oy) · 
223 okunma  · 
68 beğeni  · 
3.061 gösterim
Ölüm yaşamdan daha belirgindir.
Ölüm yaşamdan daha kesindir.

Yaşam belirsizdir; oysa ölüm,
belirgin ve kesindir.

Hep bir süreç olan yaşam, ölüm anında,
sonunu değil, sonucunu bulur: Ölüm
yaşamın sonucudur - kişinin nasıl bir
yaşam yaşadığı, öldüğü ölümden bellidir.

Ölümü bilen, onun bilincinde olan bir yaşam,
yaşam sürecinin her anında ölümü yaşama katarak,
yaşamı bilinçli kılar - ölümü yaşamdan koparmadan,
ama ölümün yaşamı kaplamasına da izin vermeden,
ölümü, her an, yaşam kılar.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9789753421256
 • Yayınevi:
  Metis
 • Kitabın Türü:
Mete Özgür 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Oruç Aruoba'yı "İle" kitabıyla (ilişki defteri) tanıyanlar için -neredeyse- bir hayal kırıklığı.

'De Ki İşte'nin bir felsefe grubu kitabı olarak yayınlanmasını haddinden fazla iddialı buldum. Türü konusunda hala bir sonuca varabilmiş değilim. Nitekim çok arada derede kalmış. Felsefeden edebiyat devşirme çabası, kelimelerle fazlaca oynaması, cümleleri evirip çevirmesi bir noktadan itibaren sıkıcı denebilecek bir hal alıyor.

Kitap 3 görünümlü 4 bölümden oluşuyor. Oruç Aruoba burada da bir felsefe girişimini eksik etmemiş. Peki onun dediği olsun.

Bölüm 0: anlama-rayış
Bölüm 1: De (yaşam)
Bölüm 2: Ki (ölüm)
Bölüm 3: İşte (felsefe)

Oruç Aruoba okuru hafakanlar basacağını tahmin etmiş olacak ki, ayakta tutabilmek için kitap boyunca referanslar vermeye gayret göstermiş. Bu çabayla son bölüme ulaştığınızda dozu artırıyor ve dipnotlarla, açıklamalarla karşılıyor sizi. Herşeye rağmen arada güzel cümlelere de rastlayabilirsiniz. Fakat kitabı kapattığınızda, geriye 2 soru kalıyor aklınızda.
1. Ben bu kitabı niye okudum?
2. Bu kitap bana ne anlattı?

Yine de siz bilirsiniz :)

Halime yalçın 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Oruç aruoba' nin ben de çok ayrı bir yeri vardır. Tüm kitaplarını çok beğenerek okudum bu güzel yazarın, en iyi kitabını şeç deseler kuşkusuz bu kitabını seçerim. Tüm kitaplarından çok fazla çıkarım yapıp çok etkilenmeme rağmen en çok bu kitabından etkilendiğimi gönül rahatlığıyla itiraf edebilirim. 3 bölümden oluşan kitap sizin karşınıza yaşam ölüm ve felsefe konularıyla çıkıyor ve bu 3 muhteşem konuyu ayrı bölümlerde birbirleriyle bir bütün olduğunu kanıtlayarak anlatıyor. Bazı bölümlerde kitabı bırakıp "vaooov" diyip düşünmekten beynimin yandığını söylemesem eksik bir inceleme olur diye düşünüyorum. Yazara olan tutkumun sebeplerinden biri kuşkusuz nietche'ye olan tutkum. Nietche'yı okurken eksik kaldığımı düşündüğüm bir çok bölümü yazar sayesinde anlamlandırdım. Şiirle felsefe nin karşılaştırmasını yaptığı bir bölüm var nasıl olurda hem şiire hem felsefeye bu kadar ilgim varken bunları hiç düşünmemişim diye kendinize kızabilir ve oruç aruobaya büyük bir teşekkur edebilirsiniz. Ben teşekkür etmeyi boynuma borç biliyorum açıkcası. Dünyamı daha yaşanılabilir kıldığın için çok teşekkurler Oruç aruoba.

De Ki İşte benzeri kitaplar

Merve Korkmaz 
23 Oca 22:40 · Kitabı okudu · 24 günde · Puan vermedi

Çok güzel kitap ama yorucu. Okuduğum her cümlede uzun uzadıya düşünmem gerek. Bazı tanımlar muhteşemdi. Bu yazarın başka kitaplarını da merak ediyorum. Bakış açısını sevdim. Hem herşey felsefe hem de hiç...

insan_okur 
 09 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Oruç Aruoba ile tanışma kitabım; sanırım tanışmak için en ağır kitabını seçtim. Ya da bana ağır geldi. Ağır derken anlamamak değil de konular bakımından diyebilirim. De ( ölüm) ki ( yaşam) işte (felsefe) olarak üç bölüme ayrılmış bir eser.

Başlangıçta kitaba nasıl başladığına dair bir giriş kısmı var. Ne yalan söyleyeyim çok karamsar bir eser. Ölümü kabullenerek yaşarsak daha iyi yaşayacağımızı tekrar tekrar belirtmiş. Yaşam bölümünde ise yine bir karamsarlık var ama anlattıklarının hepsi de doğru. Son bölüm ise Felsefe ‘ye ayrılmış. Felsefe nedir? Nasıl olmalı ? Bunun hakkında o kadar çok detaylı anlatım yapmış ki bu konuda beğendim.

Yaşam ve ölüm bölümündeki bir çok aforizma, felsefik alıntılar kesinlikle çok iyi. Bu bölümlerini çok beğendim. Kelimelerle çok iyi oynayan bir yazar. Karamsar cümlelerin içine serpiştirilmiş umut, tecrübe, yaşanmışlık dolu cümlelerde yok değil. Ders alınacak bir sürü cümle bulacaksınız.

Felsefeyi cümlelerle dans ettirmiş. Çizgilerle, tırnak işareti ve noktalar ile aralara kendi sözlerini koymuş. Bol bol alıntılar vermiş. Felsefenin dahilerden bir sürü alıntı var. Devamlı tekrarlayan aynı anlamlar beni çok sıktı. Ama genele bakarsak yazar gayet iyi başarılı.

Kısacası felsefe seviyorsanız bu ismi ve kitabı okumalısınız.

"De Ki İşte" ismiyle bütünleşen bir kitap. Her sesi soluksuzca nefeslendiriyorsunuz. Seslerde yaşam var, anlamına erdiğinizde beliren. Bu sizi sessiz bir yolculuğa çıkarıyor. Her kelime bir yaşama her cümle bir ruha adımlatıyor.

Hasan G. 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşam, Ölüm ve Felsefe üzerine, anlamları sadace bir virgül veya çizgi ile bile değişebilen cümlelerin bulunduğu, ara ara açıp okunması ve hatırlanması gereken güzel bir aforizmalar kitabı.
Yaşam, Ölüm, Felsefe klasik konular gibi gözükse de özellikle Yaşam ve Ölüm üzerine yüklenen doğal anlamlandırmalara tezat görüşler içermektedir, bu hoşuma gitti. Çünkü madalyonun öteki yüzünü çevirmekte.
Yaşam dediğimizde aklımıza pozitif çağırışımlar yaparken Aruoba, yaşam ile kaybedişleri, umutusuzlukları, yalnızlığı, çıkmazları işlemiştir. ‘’Yaşamın, beklediğinin gelmemesi—ki,işte:senin de gelmeyeceğini bildiğini beklemen olacak.’’
Aynı şekilde Ölüm’de bir bitişin adı, korkunun kalesidir. Fakat, Ölüm’ün bile karşısında olumlu bir kararlılıkla durmaya çalışır.’’Ölümü bilmeyen insan, yaşamaz—yaşamıyordur: kişi değildir. Yaşamakta olmanın bilincini sağlayan, ölüm bilincidir.’’
Felsefe’de ise kendi düşüncelerini; düşünür ve felsefecilerin hikayeleri, söylemleri ve görüşleri ile dipnotlar olarak ilişkilendirerek daha güçlü ve ilginç kılmıştır. ‘’Felsefe; çalkantılardan çıkan dinginlik umudu; huzursuzluklardan çıkan huzur umududur.’’
De Ki İşte, Oruç Aruoba’nın başucu eseri olabilecek bir kitabıdır, tavsiyemdir.

Gökhan Taşpınar 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Üniversite yıllarında okuduğum yaşamımda bana birçok şeyi sorgulatan biraz da beni karamsarlaştıran bir kitaptı, uzun yıllar geçmiş...

Merve Damla Sekizkardeş 
10 Şub 00:35 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Evet aynı gün başladım ve bitirdim yorumum ;“Ölüm (de) , Yaşam (ki) , Felsefe (işte) “

De ki işte Oruç Oruoba ile tanışma kitabım oldu. Şiirsel anlatımını beğendim kitabın akıp gidişi kullandığı dilin yalın ve sadeliğini.. Yazar ölümü yaşamı ve sonrasında felsefeyi ayrıntılı bir şekilde ele almış. Altı çizilecek ve dönüp tekrar tekrar okuması gereken birçok cümle var.

Ölüm ve yaşam bir şekilde oluyor da felsefe yapmak ne zor işmiş ama layığıyla yapıldığı zaman hissedilen duygu ise bambaşkaymış. Diye düşündüm kitabın sonuna geldiğimde ️ Bol bol bilgi içeren size güzel şeyler katan bir kitap keyifli okumalar Can’lar

Berke Pağnıklı 
 29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aruoba 'nin anlatımına ve hatta (belki tuhaf olacak ama) noktalama işaretlerini bile en can alıcı noktalarda kullanmasına hayranım zaten. Bu kitap üç bölümden oluşuyor "de" ,"ki" ,"işte". Önce ölümü sonra yaşamı en sonda ise felsefe incelenmiş. Ve oldukça güzel bir o kadar sarsıcı bir kitap.

Döngüsel 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oruç Aruoba kitaplarını her zaman yakınımda tutmuşumdur. Bilirim ki her açışta okuduğum satırlar beni saracak, düşüncelere daldıracak, uykumdan uyandıracak, beni gitmediğim yerlere götürecektir.

2 /

Kitaptan 116 Alıntı

“Yaşamının büyük bir bölümü, yaşamına yön verme çabalarınla geçecek -öyle ki, gün gelecek, bakacaksın, yaşamın, yön bulma çabasıyla döne döne, yola hiç çıkamamış..
Yaşamın yönünü bulmaya çalışırken, yaşamın yolunu bulamayacaksın.
Yaşamın, yön bulmaya çalışırken, yolsuz kalacak
-yaşamın yönünü bulacağım derken, yolunu yitireceksin.
-sonunda yaşamın yönünü bulsan -bulduğunu sansan- bile, bakacaksın ki, yolunu yürüyecek durumda değilsin artık..
Yaşamın, yönsüz-yönü olsa bile, yolsuz- kalacak:
Yönsüz hem de yolsuz yaşayacaksın.
Yaşamın yolu hiç olmayacak;
belki, yönü olsa bile
Yaşamın yolu yok.”

De Ki İşte, Oruç AruobaDe Ki İşte, Oruç Aruoba
Hasan G. 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Nietzsche'nin Zerdüşt'ün başına yazdığı söz, bütün felsefe metinleri için geçerlidir : "herkes ve hiç kimse için"... bu da şu demek : anlayabilecek durumda olan herkes anlayabilir; ama, işte, hiç kimse o durumda değil..."

De Ki İşte, Oruç Aruoba (Sayfa 112)De Ki İşte, Oruç Aruoba (Sayfa 112)
Zülbiye Bayın 
19 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yaşamında, en çok yakınlaşma isteği duyacağın kişiler, senden uzaklaşma gereksinimini en çok duyan kişiler olacaklar."

De Ki İşte, Oruç Aruoba (Sayfa 67)De Ki İşte, Oruç Aruoba (Sayfa 67)
volkan şentürk 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamında, şunları da yaşayabileceksin:-

1) Birisini, ona söyleyecek bir şey bulamadığın için, aramak…
2) Birisini, onu artık görmeyeceğini söylemek için, beklemek…
3) Birisini, onu görmemeye dayanamadığın için, terketmek…

Neler yaşamayacaksın ki!…

De Ki İşte, Oruç AruobaDe Ki İşte, Oruç Aruoba
Ilayda Caner 
03 Nis 2017 · Beğendi · Puan vermedi

O
Yalnızca neyi aradığını bilmeden yaşamakla kalmayacaksın, bulduğunda, aradığının o olup olmadığını da bilmeyeceksin - kurduğunda, kurduğunun "sahici" yaşamın olup olmadığını da...

De Ki İşte, Oruç Aruoba (Metis)De Ki İşte, Oruç Aruoba (Metis)
Yağmur 
13 Ağu 2017 · Kitabı okuyor

Yaşam,kendi kendini,ölüm olarak,isteyendir.
Ölüm de,yaşam olarak yaşanmış ve bitmiş olan-
istenmiş,gerçekleştirilmiş ve tükenmiş olan...

De Ki İşte, Oruç AruobaDe Ki İşte, Oruç Aruoba
. 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu doğru ...
Bazı şeyleri (belki , her bir şeyi )
yaşayıp bitirmek gerekir; yoksa ,
yaşanıp durdukça, bayatlarlar.

De Ki İşte, Oruç Aruoba (Sayfa 27)De Ki İşte, Oruç Aruoba (Sayfa 27)

Felsefe, felsefe yapan kişinin, ne olmadığını kesinlikle bildiği; ama, ne olduğunu yaklaşık olarak bile bilmediği bir iştir.

De Ki İşte, Oruç AruobaDe Ki İşte, Oruç Aruoba