8,2/10  (74 Oy) · 
272 okunma  · 
75 beğeni  · 
2.295 gösterim
Varoluşçuluk 'un babası sayılan Jena-Paul Sartre (1905-1980) Aydınlanma Çağı'nda bu yana çağının tanığı ve bilinci (vicdanı) olabilmiş, edebiyata, felsefeye ve politikaya ilişkin görüşleriyle çağını etkilemiş, tartışmalara yol açmış ender bir yazar. 'Duvar'da yazarın beş öyküsü de yer alıyor. Kitaba adını veren 'Duvar' adlı öyküde, Frankocular tarafından ölüme mahkum edilen bir cumhuriyetçinin direncinin yitirip bir arkadaşını ele verişi; 'Oda' da kocasının deliliğini paylaşmaya çalışan Eve'nin çabaları; çağçıl 'Erostrates'te kalabalığın üzerine ateş ettikten sonra teslim olan Paul Hilbert'in gerçeküstücü eylemi; 'gizlilik'te iktidarsız kocasını daha erkeksi biri için terkeden 'soğuk' bir kadının öyküsü ele alınıyor. Son öykü 'Bir Yöneticinin Çocukluğu'nda ise bir sanayi yöneticisi olmaya hazırlanan Lucien'in cinsel gelişimine koşut olarak düşünsel bunalımları işleniyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1994
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789755103822
 • Orijinal Adı:
  Le Mur
 • Çeviri:
  Eray Canberk
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
İpek güven 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Kitabın Duvar ve Herostratus hikayelerini çok beğendim. Gerçi tüm hikayeler çarpıcı bir şekilde yansıtılmış. Ama özellikle Bir Yöneticinin Çocukluğu öyküsü Jean Paul Sartre denince ilk akla gelen varoluşçuluk felsefesini çok fazla yansıttığını düşünüyorum. Bir çocuğun sil baştan kendini önce yok sayarak başlaması ve var olmaya evrilmesi çok güzel işlenmiş. Ayrıca bu öykü de fark ettirmeden ince ince eleştirilerini yapmış. Okuyanlar dikkatli okursa eleştiri yaparken eleştiriyi kimlere ve neye yaptığını anlayacağını düşünüyorum.

Dila. 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Sanırım Sartre isminden korktuğumdan; bir çekinceyle, anlamaz mıyım düşüncesi /önyargısıyla okudum kitabı. Böyle hissedince aldığım tat da azaldı haliyle.

Duvar ve Herostratus öyküleri en beğendiklerimdi; duvar bir tık önde hatta. Karakterlerin psikolojik tahlilleri, gidiş gelişlerini çok beğendim.

Ancak asıl anlatılmak istenenlerin de bir kısmını kaçırdığımı düşünüyorum. hala emin olamadım.

Sartre bana düşündüğüm kadar ağır değilmiş ama yine de Sartre'ye kadar okuyacak daha çok kitabım varmış.

Duvar benzeri kitaplar

Roquentin 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ahlaki üstünlükleri maddi simgelerle pekiştirmeli, yoksa yıkılıp giderler. "
Herostratus
Bu kadar sayfa ve hikayeden sonra en çok Herostratus ile bağdastirdim kendimi.
Biz Sartre ile genel olarak insan sevmiyoruz galiba.
Giriş cümlesi bile Roquentin'e has:
"İnsanlara yukarıdan bakmak gerek."

Togepi 
 30 Ağu 2017 · Kitabı okudu

Bulantı kitabında hafif bir bulanıklık yaşadıktan sonra kendi kendime bu kadar kolay pes etme ,sartre ı okumak için birikime sahip olmak gerekir diyenlere kulak asma -tabi kulak asa asa okuduğumdan da olabilir-diyerek duvar kitabına da hızla girdim ve çarpmanın etkisiyle oluşan bilinç kaybı ve hissedilen duvar soğukluğu bir kez daha burnumun dikine gitmemin bedeli oldu. Neyse..

İçinde kısa kısa hikayeler var ve her biri farklı hayatların karakterlerine sahip. Genelde enleri olan biri olarak ilk hikaye kitaba da ismini veren -duvar- hem konusu hem de konunun anlatış biçimiyle en iyisiydi. Ölüm soğukluğu birkaç sayfada en etkili nasıl anlatılır. Hiç bilmem!

Hani biri hikaye anlatır. Herkesin ondan alacağı ana fikir kendi hayatında yaşadığı eksikliğe tuz biber olur ya. Hah ışte! Duvar'da bu var. Kitabı tamamıyla kavradım diyecek kadar peşin hükümlü olamam ama en azından kattı mı kattı.

Füsun Gürler 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Biraz sıkıcı olsa da okunabilecek bir kitap. Ama bir çırpıda okuyamadım. Sayfalar bitmek bilmedi gibi bir şey oldu. Okuyarak pek bir şey kazandım diyemem. Okumuş olmak için okuduğum kitaplardan biri diyebilirim.

Semih DİLBER 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bu tuhaf var olmama izlenimi, bilincinde uzun süre kalan bu boşluk, dalgınlıkları, sıkıntıları, kendini tanımak için boşa harcanan çabalar, ki bütün bunlar ancak bir sis perdesiyle karşılaşıyordu.

İnsan yirmi yaşında kendini öldürmeli

Her şeyi ciddiye alıyordum, sanki ölümsüzmüşüm gibi.

Halil Yavuz KAYA 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

5 ayrı hikaye içerisinde; Varoluşçu felsefenin fenomen ismi Satre'nin usta kalemi ile nefis anlatımıyla, insanı düşünceye sevk ederken düşünsel yorgunluklara da iten güzel bir kitap.
Hikayelerde felsefi görüşler ustaca ortaya konulmuş. Birbirinden bağımsız hikayelerden "Bir Yöneticinin Çocukluğu" nu okurken "ya bu bir sapıkca düşüncemi ?" diye yorum getirebiliyor insan. Oysa felsefenin özünde kelimelerin, sözcüklerin için de değil; mananın. özün, fikrin menşeiinin içinde boğulmalıyız gerçeğini akılda tutmak gerekliliği de var.
tavsiye ederim tabi ki bu tarzda hoşnut olanlara...

AYCAN 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 8/10 puan

sartre ile tanışmamı sağlayan ilk kitap..gerçekten çok çarpıcı hikayeleri vardı..bulantı yerine ilk bu kitapla başlanabilir..özellikle 3.hikayeyi çok sevmiştim..

Çağatay Göktuğ Polat 
18 Oca 21:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sartre'nin varoluşçuluk felsefesiyle alakalı beş adet hikayeden oluşan bir yapıt. Yazar bizlere edebi yönünü çok kuvvetli bir esneklikle hissettirmesiyle birlikte, hikayelerin içerisine farklı perspektifleri önümüze getiren derince aforizmalarını eksik etmemiş. Hikayelerin kurgularına bir usta elinin değdiği açık seçik ortada.Ktabın felsefi bir dokusu olmasına karşın,okurun yaklaşık olarak 210 sayfayı hiç sıkılmadan okuyabilmesi gerçekten de büyük bir başarı.

Kitaptan 87 Alıntı

"Sırtım olmasın isterdim; ben onları görmediğim zaman insanların bana bir şeyler yapmalarından hoşlanmıyorum."

Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 102)Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 102)

"İnan bana, her şeye kendini kandırmaya çalışmadan bakmak en iyisidir.
Yüzer gibi gözüküyorsun, ama ayağını dipten çekmekten ödün patlıyor."

Duvar, Jean-Paul SartreDuvar, Jean-Paul Sartre
Peyroux 
 20 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Diktatör Franco
Bilmiyorum, dedi. Kendileri gibi düşünmeyen herkesi tutukladılar.

Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 29 - Can Yayınları)Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 29 - Can Yayınları)
Kajin 
15 Oca 00:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendi kendine söylendi: "Çok tuhaf,artık ben ben değilim,kendimi tanımıyorum!"

Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 216)Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 216)
Ömer Eşref 
06 Eki 2017 · Puan vermedi

Saragossa’da ne yapmışlar, biliyor musun? Adamları yerlere yatırmışlar, sonra üzerlerinden kamyonlarla geçmişler. Bunu bize asker kaçağı bir Faslı söyledi. Mermi harcamamak için böyle yaptıklarını söylüyorlarmış.

Duvar, Jean-Paul SartreDuvar, Jean-Paul Sartre

Öyle bir gerilimle zorluyordu ki kendini, günün birinde camdan yapılma bir şey gibi kırılacağından korkuyordu.

Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 159 - Can Yayınları - 15. Basım: Eylül 2017)Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 159 - Can Yayınları - 15. Basım: Eylül 2017)
Rümeysa 
30 Eki 2017 · Kitabı okuyor

Bilinçaltında derin bir yere kaçıp gizlenmişti;onu görmeden düşlemek gerekiyordu,tıpkı var olmayan bir beden gibi.

Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 163)Duvar, Jean-Paul Sartre (Sayfa 163)