Sözcükler

8,2/10  (17 Oy) · 
46 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.185 gösterim
... Yazar, "Sözcükler" adını verdiği özyaşamöyküsünü 1953 yılında yazmaya başladı, 1954 yılında büyük bir bölümünü bitirmişti. 1964 yılında "Sözcükler"i yeniden, bu kez daha yumuşatılmış, ayrıntılara daha çok önem veren bir üslupla yeniden kaleme aldı. Yazarın amacı, geçmişi yeniden canlandırmak değil, ona anlam kazandırmaktır. Gereksiz ayrıntılardan kaçınır, Marksçı düşünceden, belirli ölçüde de ruh çözümlemesinden yararlanarak bize, öznelliğin ağır bastığı çocukluk çağında, kendini nasıl edebiyata verdiğini, edebiyatta mutlağı bulduğunu anlatır. Kendi örneğini bize, bir kuşağın ve bir toplumsal sınıfın örneği olarak sunar.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789755103198
 • Orijinal Adı:
  Les Mots
 • Çeviri:
  Selahattin Hilav
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
eso.okur 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok yoruldum okurken, varlık ve hiçlik bile bu kadar yorulmadım ben. Türkçeye çevirisinde mi sıkıntı, yoksa okuyucuyu yormak mı istemiş muamma :) Hemen bitse de kafam, ruhum rahatlasa dediğim bir kitap.

Tüm samimiyetiyle kendi hayatını anlattığı, çirkinliğini bile içtenlikle kabul ettiği kitap. Annesinden, dedesinden bahsettiği çocukluk günleri etkileyici.

Kitaptan 24 Alıntı

"Evrene kitaplarda rastladım ben; özümlenmiş, sınıflandırılmış, etiketlenmiş ve düşünülmüş bir evrendi bu, ama yine de korkunçtu ve ben, kitabi deneyimlerimin karmakarışıklığını, gerçek olayların rastlantısal akışından ayırt edemedim."

Sözcükler, Jean-Paul SartreSözcükler, Jean-Paul Sartre
volkan şentürk 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...sokağa yeniden çıktığımda, gereğinden fazla buluyordum kendimi...

Sözcükler, Jean-Paul SartreSözcükler, Jean-Paul Sartre
eso.okur 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ben hiç toprağı kazmadım. Kuş yuvası aramadım, ot toplamadım, kuşlara taş atmadım. Ama kitaplar benim kuşlarım ve yuvalarım, evcil hayvanlarım, ahırım ve tarlam oldu. Kitaplık, aynada yansıyan bir dünyaydı; dünyanın sonsuz büyüklüğü, değişikliği, önceden bilinmezliği vardı onda.
......

Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 31)Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 31)

“Bir bedene sahip olmaya ve her gün aynı kafayı gezdirip durmaya güçlükle dayanıyordum; kendimi herhangi bir donanımın içine hapsedecek değildim.”

Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 145)Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 145)

''Her zaman, evrenden çok kendimi suçlu bulmayı tercih ediyordum; ama iyi huyluluktan ötürü değil, her zaman kendi kendimin efendisi olmak için. ''

Sözcükler, Jean-Paul SartreSözcükler, Jean-Paul Sartre

“Dinimi bulmuştum artık. Hiçbir şey bir kitaptan daha önemli görünmüyordu bana. Kitaplığı, bir tapınak olarak görüyordum.”

Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 49)Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 49)

“Her şeyden şüphe ediyordum, bir elimle kurduğumu öteki elimle yıkıyordum ve tedirginliğimi güvenliğimin kanıtı olarak görüyordum; mutluydum.”

Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 195)Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 195)
@sevgul 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kime karşı, neye karşı başkaldıracaktım; bir başkasının geçici hevesi hiçbir zaman benim yasam olmak iddiasında bulunmammıştı.

Sözcükler, Jean-Paul SartreSözcükler, Jean-Paul Sartre
3 /