Bulantı

8,0/10  (163 Oy) · 
534 okunma  · 
125 beğeni  · 
3.993 gösterim
Jean-Paul Sartre, yirminci yüzyıla damgasını vurmuş bir yazar. "Bulantı", bu büyük yazarın başyapıtı sayılıyor. Bu önemli kitabın başarısını, biçim ve teknikle getirdiği öz arasında ustaca sağlanmış denge ve bireşimde aramak gerekir. Geleneksel roman anlayışından ayrılan bu roman, "Varoluşçu" düşüncenin de temel kitabıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789755102108
 • Orijinal Adı:
  La Nausee
 • Çeviri:
  Selahattin Hilav
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
H. Egemen Akyüz 
 06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Varoluşçuluk üzerine okuduğum gerçekten en ağır romandı. Bu romanı anlayabilmeniz için zihninizin boş olması ve çok iyi odaklanmanız gerekiyor.
Varoluşçuluğa yeni bir bakış açışı kazandıran bir roman.

wybie 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Epey zaman önce aldığım lakin doğru zamanını beklediğim bir kitap idi. Başlangıçta biraz yalpaladım Kitaptan bir saniye dahi kopmanız demek bütün olayları kaçırıp başa sarmanız demek öncelikle bunu belirteyim. Betimlemeleri çok çok fazla idi bu sayede kendimi hep olayların içinde tasavvur edebildim. Yazar resmen kitabın başında bir koza içine girdi ve sonunda kozasından çıkarak Ben'i buldu. Varoluş felsefesine ilgi duyan okurlara tavsiye edebileceğim gerçekten güzel bir kitap lakin hazmı biraz zor. O sebeple çok sakin kafa ile okuyun derim.

Asiye şahin 
 17 Şub 22:16 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Adam yazmamış kusmuş resmen. Okurken bende de surekli bi kusma istegi olustu. Birkac tane guzel cumle vardi baktim herkes ayni cumleleri paylasip durmus. Keske o cumleleri ozdeyis olarak söyleyip gecseydi kitap yazacagina :)

Nur Altunbas 
02 Oca 17:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sartre öncüsü olduğu Egzistansiyalizmi (Varoluşçuluk) ders kitaplarında gördüğümüz klasik anlatımın aksine ana karakter Roquentin'in etrafındaki insanların yaşayış ve var olma çabalarını ortaya koyarak anlatmış. Ayrıca cansız varlıkların da karakter üzerindeki etkisi kitabı okurken azçok bulantıya sebebiyet verebilir. Felsefe seviyorsanız ya da azçok bilginiz varsa sevebileceğiniz bir roman diğer türlü olaylar sizi sıkabilir.

seda bakacak 
 23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu Kitap, uzun zaman bitiremem dediğim, kendimi zorladığım, sonra hoşuma gitmeye başladığı ve en sonunda sevdiğim bir kitap oldu. Varoluş hissiyatı ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Tabi arada kitabı okurken bulantı hissine kapılabiliyorsunuz.

Cok fazla betimlemeden olusuyor olayin akisini bir turlu yakalayamadim umarim diger okuyacak arkadaslar begenmistir...Yani sorun bende de olabilirbi dusunmek lazim...

Şeyma 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

İsmi ve konusuyla farklılık arz eden, bir süredir okumayı düşündüğüm bir eserdi Bulantı. Günlük şeklinde yazılmış olan kitapta, hayatta bir amacı olmayan, kendini insanlardan soyutlamış, bütünüyle yalnız, kalabalıktan nefret eden, hatta çoğu zaman kendine dahi tahammül edemeyen, sürekli var oluşunu sorgulayan, pesimist bir insanın hayatı yer alıyor. Kitabın başından sonuna dek tekdüze bir şekilde bu karakterin hayattaki varlığını sorgulamak adına gittiği her ortamda bulunan insanlar ve nesnelere dair gözlemlerine ayrıntılı olarak verilmiş. Kitabın başında böyle bir karakterle karşılaşınca yaşam hikâyesi farklı bir biçimde son bulacak diye düşünmüştüm fakat sayfalar ilerledikçe hep aynı şeylerin tekrar edilmesinden oldukça sıkıldım. Kimi zaman kitapta anlatılan varoluşçuluk akımının yansımaları konsantre olmamı güçleştirdi. Sanırım Felsefe'ye karşı çok fazla ilgi duymuyor olmam da kitabı sevmemem konusunda bir etken. Felsefe sevenler için belki de zevkle okunabilecek bir eser fakat kesinlikle benim tarzım değil, bunu fark ettim. Okumayı düşünen arkadaşlara keyifli okumalar diliyorum şimdiden.

Sergen Özen 
 01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Sartre'ın daraltıcı, boğucu insan kalabalıklarında gözlemleyici bir ruhla dile getirdiği eseri.

Anlatım dilinin zengin olduğunu söyleyebilirim fakat bir çırpıda okumak mümkün değil bu kitabı. Bazı Felsefe kitaplarını okumak için, daha doğrusu anlayabilmek için alt yapınız olması gerekir. Zannedersem o kitaplardan biri.
Yazım hataları, anlam uyuşmazlığına bağlı olarak çeviri hataları sıkça çıktı karşıma.
Genel olarak beğendiğimi söyleyemem.
Bu nedenle; sentez yayınlarından alınmamalı. Veya daha iyi bir felsefik kitap edinilebilir, en azından böyle düşünüyorum.

elif güner 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Hakkında yorum yapmaya çekiniyorum, ama deneyeceğim en azından. Yazarın kendisinin de kitapta belirttiği gibi söylediklerini direk söylüyor, edebiyat yapma gereği duymuyor. Kitapta varoluşun felsefesinin anlatılmasının yanı sıra ciddi hümanizm eleştirileri yer alıyor Otodidakt karakteri üstünden. Sartre kitaptaki en derin bulantıyı özgürlükle bağdaştırır. Ama bu özgürlük biraz da ölüme benzer ona göre. Ve artık yapılacak şey öldükten sonra yaşamaya devam etmektir. Yani 'varolmak' her şey gibi...

Halil Yavuz KAYA 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabın ilk sayfalarından itibaren parağraflar arasında boğuşuyorum adete savaşım halindeyim.Bazen bazı cümlelere, kelimelere, tanımlamalara takılıyorum;
Diyorum ki: bu cümlenin bu parağrafta, şu kelimenin bu tümcede yeri var mı? ya da olmalı mı? Ne anlam taşıyorlar ?
Siliyorum zihnimden yazıları.
Başla parağrafı yeni baştan oku ve bitir. Sonuç : tekrar başla oluyor çoğu kez. Parağraflar arasında zihni bağlantı yolları, uyum köprüleri arıyorum yok gibiler.
Sisler içinde, direksiyon başında yol bulmaya çalışan acemi şoför gibiyim adeta.
Geçiyorum bir sonraki parağrafa..... nakaratlar peşi sıra hep beni takip ediyor.
Süse bezenmiş okşayıcı ifadeler içimi hoşnut edip tebessüm ettirsede, zihnim yine bulanık..
Yine diyorum ki : Bir hedefi vuracak "anlam" bu kadar bir şekilde ifade edilip labirentli yollara salınır mı?
Ama okumaya devam etmeliyim. Ediyorum,
Umudum arkalarda, arka sayfalarda.
Kitap yarı oldu,
Aradığımı henüz ulaşamadım.
SARTRE, Varlığı, var oluşu, anlatımının her satırında, yaşadığın her anın her bir nefesinde, bir serüven duygusunu, bir Pazar gününü, Deneyimi tasvir ederken kişileri, olayları,nesneleri, şimdiyi, sonrayı, varlığı, hiçliği müthiş bir irdeleme gücü ve yeteneği ile sorgu masasına yatırıyor adeta. işte bu satırlar arasında derin felsefik analizler beni sıkıştırıyor, ters köşeye atıyor sıklıkla adamı.
Kitap bitti ben hala zihinsel abondeneden kurtulamadım.
Galiba aradığım, bir romanın durgun akışkanlığı içinde klasik bir atmosferdi. Bunun bir edebi bir felsefe anlatımı olduğunu bildiğim halde neden bu yargıya vardım ki ?
Bu eseri ile SARTRE, Varoluşcu Marksizmi edebi bir anlatım ifadesi ile şekillendirmiş, ( bu konuda biliyoruz ki 20.y.y imzasını atmıştır. ) Bulantı ile bir filozof, Romancı, Denemeci olan yazar müthiş bir " anlatımcı " olduğunu da kanıtlıyor.
Son söz, benim düşüncem Bulantı Okurken beni BUNALTI....
Güzel ve zevkli okumalar diliyorum.

3 /

Kitaptan 350 Alıntı

Saat üç. Bir şey yapmak isterseniz, bu saat ya çok geç ya çok erkendir. Öğleden sonra acayip bir an.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 32)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 32)
Elif Kimya Salt 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kimi zaman hızlı, kimi zaman yavaş bir şeyler akıyor içimde; dokunmuyorum , bırakıyorum gitsin. Sözcüklere bağlanamadığım için düşüncelerim çoğu zaman karma karışık. Belirsiz ve hoş şekiller halinde ortaya çıkıyor, sonra kayboluyorlar, hemen unutuyorum onları.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 23)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 23)

Issız bir adada olsaydınız yazar mıydınız? İnsan hep başkaları okusun diye yazmaz mı?

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 190)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 190)

Sevmek
Birisini sevmeye kalkışmak, önemli bir işe girişmek gibidir, bilirsin. Enerji, kendini veriş, körlük ister. Hatta başlangıçta bir uçurumun üzerinden sıçramanın gerektiği bir an vardır. Düşünmeye kalkarsa atlayamaz insan. Bundan böyle artık bu gerekli sıçrayışı yapmayacağımı biliyorum.

Bulantı, Jean-Paul SartreBulantı, Jean-Paul Sartre

Anlamıyorum Tanrım, hepsi birden aynı şeyi düşünmeye neden bu kadar önem veriyorlar. Balık gözlü, içedönük görünen, uzlaşamayacakları bir insan geçmeyegörsün aralarından, başları çevriliyor hemen.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 23)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 23)
Ferah 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Anılar şeytanın kesesindeki altın sikkelere benziyor: keseyi açtığında bir de bakıyorsun, altın değil, ölü yapraklar var içinde...''

Bulantı, Jean-Paul SartreBulantı, Jean-Paul Sartre
Elif Kimya Salt 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatımla ilgili olarak bildiğim her şeyi, kitaplardan öğrendim gibime geliyor.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 102)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 102)
Hatice Gümüş 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan olmak çok güç efendim, çok güç.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 180 - Can yayınları)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 180 - Can yayınları)
Hatice Gümüş 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir yığın tedirgin, kendinden sıkılmış, var olandan başka bir şey değildik.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 191 - Can yayınları)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 191 - Can yayınları)
Hatice Gümüş 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yalnızlık denilen meslekte çıraklığa başlıyordu.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 235 - Can yayınları)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 235 - Can yayınları)