Murat Sezgin'in Kapak Resmi
Murat Sezgin tekrar paylaştı. 3 saat önce
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Konuşurken düşünmüyor muyduk? Düşünüyorduk ama hatalara düşüyor, bir türlü onaramayacağımız haltlar karıştırıyorduk. Sonradan ne kadar pişman oluyor, söylediğimiz, hırsla söylediğimiz bir sözden ne kadar utanıyorduk.

Havuz Başı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Havuz Başı, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 90 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Ancak korkaklar düşüncelerini açıkca söylemekten çekinirler.

Gagalar, Patiler ve Başka Güzel Şeyler, Faruk Duman (Sayfa 31 - Can Çocuk)Gagalar, Patiler ve Başka Güzel Şeyler, Faruk Duman (Sayfa 31 - Can Çocuk)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
24 May 13:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yeryüzü devasa bir tiyatro sahnesidir, herkes rolünü ezberlemeli.

Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 81 - Dergah Yayınları)Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 81 - Dergah Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
24 May 00:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatım her gün kazandığım yeni yalnızlıklarla zenginleşiyor.

Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 55 - Dergah Yayınları)Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 55 - Dergah Yayınları)
Murat Sezgin, İkiz Bedenler'i inceledi.
23 May 23:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İkiz Bedenler Rizzoli&Isles Serisi’nin 5. kitabı. Her kitabında farklı olaylar, farklı cinayetler, farklı katillerle karşımıza çıkan Tess Gerritsen, bu kitabında da bizi farklı bir maceraya sürüklüyor. Serinin ilk üç kitabında Rizzoli’nin başından geçen olaylar daha çok öne çıkıyordu. Maura hangi kitapta öne çıkacak diye düşünürken İkiz Bedenler’de daha ön planda. Paris’teki Uluslararası Adli Patoloji Konferansı’dan yeni dönen Maura, evinin önünde biriken polisleri görür. Olay yerindeki polislerden biri de Jane Rizzoli'dir. Maura bu kalabalığa başta anlam veremez. Ama Rizzoli ona konferansla ilgili birkaç soru sorduktan sonra evinin önünde duran arabanın yanına götürür. Arabanın sürücü koltuğunda başından vurulmuş bir kadın cesedi vardır. Maura cesede iyice yaklaştığında her şeyiyle ona benzeyen bir kadın görmüştür. Cesede yapılan otopsinin ardından ölen kadının DNA’sı ve kan grubu Maura’nınkine uymaktadır. Arabadaki ceset Maura'nın ikiz kardeşidir. Evlatlık olarak büyüyen Maura cesedin kardeşine ait olduğunu öğrenince bu işin peşine düşecektir.

Bu tür kitapları heyecan ve merak duyguma kamçı olmaları için okuyorum. Tess Gerritsen bu alanda en çok sevdiğim yazarlardan bir tanesi. Şu ana kadar okuduğum kitaplarının hepsinden zevk aldım. Tıbbi polisiyenin kraliçesi olarak anılan yazar aklına hayran bıraktırıyor. Ele aldığı konuları sadece insanlar okusun diye ele almıyor. Ele aldığı konuların arasına insan ait şeyler yerleştiriyor. Heyecanlanırken ‘evet, ne kadar doğru bir noktaya parmak başmış’ diye düşüneceğiniz konular kimi zaman karakterlerin kendi içi hesaplaşmaları, kimi zaman tüm insanlığı ilgilendiren bir konu, kimi zaman da insana mal edilmiş bir yargı olabiliyor. Yani okumakla da kalmıyor kendinize gereken dersleri de çıkarabiliyorsunuz.

Kitap aslında iki konunun üzerinde duruyor. İlki, kötülük kalıtsal olabilir mi? Saç rengi, saç tipi, göz rengi, deri, yüz yapısı, hastalıklar vs. çoğu şey kalıtsal olarak ailelerimizden bize geçer. Her şeyiyle benzediğimiz ailemize kötülük bakımından da benzer miyiz sorusuna Maura ile cevap arıyoruz kitabı okurken. Ben kötülüğün kalıtsal olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta insanın oturup kendi başına karar vereceği bir şeydir bu. İkincisi ise kendini tanıdığını iddaa eden bir birey gerçekte kendini ne kadar tanıyabilir? Yine bu soruya Maura ile cevap aranıyor kitapta. İnsan bazen sevdiği şeyler hakkında konuşmak isterken dili tutulur. Tess Gerritsen incelemesi yazarken benim de ellerim tutuluyor, aklımdan geçen şeyleri yazıya dökemiyorum bir türlü. Polisiye kitapseverler için kesinlikle tavsiye ederim. İyi okumalar.

Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
23 May 20:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hikem-i Ataiye'den
Kendine uzaktan bakmayı öğren. Bir dolap beygirine benziyorsun. Öyle ahmak, öyle hüzün verici.

Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
22 May 22:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mukabil: Karşısında olan
Marifetin mukabili inkâr, ilmin mukabili cehalettir.

Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
22 May 21:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hikem-i Ataiye'den
Her meseleye cevap veren, her gördüğünü kucaklayan, her bildiğini anlatan bir kimse mi gördün; derhal ondan uzaklaş.

Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 17 - Dergah Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
22 May 11:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Birini sevdiğiniz zaman ona tutunmanız öyle doğal ki.

İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 383 - Martı Yayınları)İkiz Bedenler, Tess Gerritsen (Sayfa 383 - Martı Yayınları)