Murat Sezgin'in Kapak Resmi
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Ahmet Hamdi Tanpınar
Ne içindeyim zamanın
Ne de büsbütün dışında
Yekpâre geniş bir ânın
Parçalanmaz akışında

Mavi Kuş, Mustafa Kutlu (Sayfa 59 - Dergah Yayınları)Mavi Kuş, Mustafa Kutlu (Sayfa 59 - Dergah Yayınları)
Murat Sezgin tekrar paylaştı. 14 saat önce
Murat Sezgin, Ateşböceği Yolu'yu inceledi.
24 Nis 20:10 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

ERKEKLER OKUMAZ ALGISINI KIRACAK KİTAPLAR SERİSİ 1

Onlara Ateşböceği Yolu kızları derlerdi…

Öncelikle harika bir kitap okuduğumu belirtmek istiyorum. Kitabı okumadan önce karakterlerin kişilik özelliklerinin nasıl aktarıldığını, kitabın söylenildiği gibi güzel olup olmadığını merak ediyordum. Karakterler, olayların anlatılış şekli, seçilen konunun önemi bu merakımı fazlasıyla giderdi. Sade ifadeleri, abartıya kaçmayan üslubu, konunun gerçekçi bir şekilde anlatılması bunda etkili oldu. Peki, kitap ne anlatıyor? Arka kapakta da belirtildiği gibi dostluğun büyüsünü anlatıyor. İnsanın iyi ya da kötü her zamanında sığınabileceği, sağlam taşlarla örülmüş surları olan dostluk kalesinin yüceltildiği, herkesin izleyebileceği 37 bölümlük bir dizi tadında Ateşböceği Yolu.

Otuz yıllık bir dostluk. Gerçek dostluk. TullyileKate. Adları gibi dostlukları da sımsıkı. Tully annesinden yoksun büyümüş, istediğini alabilecek kararlılıkta bir kız. Kate modası geçmiş kemik gözlükleriyle sınıfta inek diye nitelendirilen, ailesinin yanında sevgiyle büyümüş bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Aralarındaki bu zıtlıklar, daha çocukken tanışmaları, hayatlarının her aşamasını beraber geçirmeleri belki de bu bozulmaz dostluğun sebebidir. Muhtaç olduğumuz ama doğrusunu çok zor bulduğumuz bir dostluğa şahit olmak bazen kıskandırdı. Bazen de kitapta olsa bile görebiliyoruz dediğimiz bu dostluğa şahit olmak sevindirdi. Kitap 1970, 1980, 1990 ve 2000’li yılları içine alan 4 kısımdan oluşuyor. Tully ve Kate 1970 yılında daha çocukken tanışıyor. Bu süreden sonra artık TullyileKate’i ayrı düşünmek, çocuklukta başlayan bu dostluğun büyüsüne kapılmamak imkânsız. 30 senelik sürede onlarla beraber büyüyorsunuz. Geçirdikleri değişimler, kişiliklerindeki oturmalar, kurdukları hayaller, yaşadıkları acı tatlı olayların hepsine bu kitapta şahit oluyorsunuz. Değişmeyen tek şey dostlukları. Ben ne kadar anlatırsam anlatayım hep biraz eksik kalacak. Kitabı okuyanlarda hak verecektir, kitabı özetleyen ve dostluğun önemi vurgulayan aşağıdaki şiir tam olarak ne demek istediğimi anlatıyor:

Dostluk dediğin güzel bir kitap
Hava gibi
Su gibi
Ekmek gibi
Vazgeçilmez bir tad
Sonuna kadar dayanmak şart
Dostluk dediğin eşsiz bir kitap
Sevmediğin sayfaları varsa atla
Sayfayı kökünden yırtmak şart mı

Kitabın sonunda, ne kadar konuları farklı olsa da Fareler ve İnsanlar’ın sonunda olduğu gibi duygulandım. Eğer George ve Lennie, Harry-Ron-Hermoine vb. dostluklara şahit olduysanız Tully ile Kate arasındaki dostluğa da şahit olmanızı şiddetle istiyorum.

Kitaptan dostluğun yanında o kadar çok ders çıkarabilirsiniz ki. Benim Tully ile Kate’in dostluğundan sonra en çok hoşuma giden şey Tully’nin kararlılığı ve azmiydi. İnsanın gerçekte ne istediğini bilmesi onun ileriki hayatında ben şunu istemiştim, istediğim şeyi başardım demesi için çok önemli. Tully’ye arada kızsam da herhangi bir sorunla başa çıkma yolları gerçekten takdire şayandı. Eğer ne istediğimizi bilmezsek yazarların “Her tarafta isteyen insanlar..., çapsız ya da esrarengiz hedeflere doğru koşuşturan adımların maskaralığı, çakışan iradeler, herkes bir şey istiyor, kalabalık bir şey istiyor, bilmem neye doğru yönelmiş binlerce insan” gibi sözler söylemesi de hayatın üstümüzden silindir gibi geçmesi de doğal karşılanmalı.

Gel gelelim neden incelemeye böyle bir başlıkla başladığıma. Bazı insanlar bu tür kitapları elinizde gördüğünde ‘-Aaa, sen kadın kitabı mı okuyorsun, hahaha?’ diye dalga geçebiliyorlar. Lafa bakın ‘kadın kitabı’.(Tam tersi de olabilir.) Bu tür bir konuşmaya şahit olan kişide oracıkta erkekler okuyamaz önyargısı oluşur. Sonra ne oluyor, biliyor musunuz? 936 okurun okuduğu bir kitabı yüzde dört oranında, yani 38, erkek okuyor. Ben bu kitapta dostluğun sıcaklığını, hayallerin insanlar için ne kadar önemli olduğunu gördüm ama erkeklerin okumasına mani olacak bir şey göremedim. Gördüğünüz gibi bir önyargıyla dünya yerinden oynar mı bilemiyorum ama küçük bir istatistikle ortaya çıkan tablo gözümüzün önünde. Bir önyargının nelere yol açabileceğini belirttiğimiz örtülü sosyal mesajı verdikten sonra kitabın cinsiyeti olmaz, olmamalı diyorum. İsteyen istediğini okusun ama tabii doğru şekilde ele alarak, soruşturarak.

Maalesef “dostluk” konusunda, gerek kavram açısından gerekse de simgelediği nitelikler bakımından gün geçtikçe giderek eksiliyoruz. Bu eksilişin günümüzün maddeci anlayışları yüzünden mi, teknolojiyle beraber küçük ekranlara sığdırılan duyguların basitliğinden mi ya da insanların birbirine olan güvensizliğinden mi kaynaklandığını bilemiyorum. Bulmakta çok zorlandığımız ama bulduğumuzda da kendimizi bulutların üzerinde uçuyor gibi hissedeceğimiz, çıkar ilişkisi gütmeyeceğimiz nice dostluklara. Firefly Lane Serisi’nin ikinci ve son kitabı Ateşböceğinin Şarkısı ile görüşmek üzere…

Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
24 Nis 00:02 · Kitabı okuyor

Ama insan sadece kaştan, gözden, gövdeden mi ibaret? Ayna dediğin, taşı toprağı, evi sokağı da gösteriyor. Mühim olan bu vücudun içini görebilmek. Kalbin aynasında ne var, ona ulaşabilmek.

Mavi Kuş, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergah Yayınları)Mavi Kuş, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergah Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
22 Nis 00:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen risk almak gerekir. Hiçbir şeyi riske atmazsan, hiçbir şey de kazanamazsın.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 464 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 464 - Pegasus Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
21 Nis 19:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eğer başarı ırmakların derinliklerinde yatan altınsa, sevgi toprağın kilometrelerce altında gömülüydü ve doğal haliyle fark edilemiyordu.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 401 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 401 - Pegasus Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
21 Nis 17:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eğer paylaşabileceğin biri yoksa başarılı olmanın ne anlamı var ki?

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 389 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 389 - Pegasus Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
21 Nis 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiç kimse inançları olan biri kadar kolay yaralanmazdı.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 250 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 250 - Pegasus Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
20 Nis 13:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu hayatta sahip olamayacağın bir şey için can atmak iyi bir şey değildi.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 92 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 92 - Pegasus Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
20 Nis 00:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta sadece yapmadığımız şeyler için pişmanlık duyarız.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 32 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 32 - Pegasus Yayınları)