Bilinmeyen Şiir

Bilinmeyen Şiir
@kitobur
Ψ İletiler bana aittir. Yazıyorum çünkü düşüncelerim derin bir nefes alıyor.
Sabitlenmiş gönderi
«Narsistlerin kimlikleri yoktur. Ele geçirdiklerinin takdirini kazanmak için şekil değiştirirler.»
Sayfa 12
Reklam
«Toplum olarak sürekli şikâyet etmek yerine ilk adımı atmasını öğrenmeliyiz.»
Sayfa 65
«Etki alanını keşfedip orada ufak bir girişimde bulunmak insanı umutsuzluktan kurtarıp umutlu insan olma yolculuğuna çıkartır. Beyin çabayı hisseder ve dopamin salgılar. Umutlu kişi, çevresi ne kadar zorlu ve koşulları ne kadar kötü olursa olsun ayakta kalmayı, umutsuzluğa düşmemeyi başarır.»
Sayfa 65

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
«Ayrıca umutsuzluk hissi sinsidir. Umutsuzluğun yarattığı ruh hâlinden kurtulmak isteyen kişinin, başka meşgaleler yaratmaya çalışırken kendini işkolik, alkolik ya da çarpık ilişkiler yaşar hâlde bulması da olasıdır.»
Sayfa 64
«Şimdi ve burada yoksam, ileriyi de göremem. İşte umutsuzluk içindeki kişi için de gelecek yoktur. O da çoğunlukla geçmişe yönelerek bu duruma tepki verir. Bu da bazen hezeyanlara, bazen de melankoliye yol açar. Kişi sürekli ya uğradığı haksızlıklardan ya da geçmişteki görkemli günlerden söz etmeye başlar.»
Sayfa 64
Reklam
«Umutsuz insan kendini bir çemberin içinde hisseder ve nereye dönerse dönsün bir çıkış bulamaz.»
Sayfa 64
«İsyanın temelinde aldatılmışlık ve haksızlığa uğramışlık duygusu vardır, alttan alta sinsi bir öfke oluşur.»
Sayfa 64
«"Gönül dili" "biz"i gerçekten hissettiğin zaman ortaya çıkan duyguların, ilişkilerin dilidir. Yani biraz Yunus Emre'ye aşinaysan, bu dili bilirsin. Bu evrensel bir dildir, altı aylık bir bebek bile bu dili hisseder.»
Sayfa 62
«Umutsuzlukla mücadelenin özü niyetini keşfetmektir.»
Sayfa 62
«Neyi söylediğim kadar, nasıl söylediğim de önemli… Niyetimi gözlemlemeyi başardığım, keşfettiğim zaman bunu dile getireceksem, zihin dilimle gönül dilimi dengeli bir şekilde kullanmak isterim. Zihin dilimle gönül dilimin ahengini ise en iyi içim bilir.»
Sayfa 62
Reklam
«Eğer "ben" bilinci içinde bir niyetse süreç ister istemez umutsuzluğa yönelecek. Çünkü "ben çıkarı" özgürlüğümü esir almış, ister istemez tıkanacağım. Bunun kaçarı yok.»
Sayfa 60
«"Şükürler olsun, yaşadım!" İşte bu duyguya ulaştığın zaman biyolojin sağlıklı çalışır, aklın kıvraklaşır, kapasiten artar, ilişkilerin yoluna girer.»
Sayfa 60
«Bireysel çıkarlarının sınırları içinde kaldığı sürece insan, hayatında anlam bulamaz. Anlam için "biz"i keşfetmesi lazim. "Biz"i keşfeden ve kendi potansiyelini geliştirmeye niyet eden insan ise çıktığı yolculuktan hiçbir zaman pişmanlık duymaz.»
Sayfa 59
«İnsanı insan yapan aşkınlığıdır.»
Sayfa 59
«Çocuklarda bunu açık seçik görürsün. Açım diyorsa, açtır. Ama biri aç olmadığı hâlde açım diyerek senden para almaya çalışıyorsa orada saflık yoktur.»
Sayfa 58
«Kızılderili bilgenin sözlerini hatırlamanın tam sırası; "Bir savaşçının gücü, niyetinin saflığındadır."»
Sayfa 58
13bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.