Adı:
Felsefenin Tesellisi
Baskı tarihi:
Ocak 2004
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755702067
Orijinal adı:
The Consolations Of Philosophy
Çeviri:
Banu Tellioğlu Altuğ
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
Kitap fuarından tavsiye üzerine aldığım yaklaşık iki yıldır kitaplığımda bekleyen okumaya yeni fırsat bulabildiğim bu güzel deneme-inceleme kitabı, birey olarak içimizde yaşadığımız sıkıntıların felsefe tarafından açıklanması, genel kabul gören inanç ve davranışların bir nevi antitezi.

Kitap altı bölümden oluşuyor ve altı ayrı yaşamsal sorun Sokrates, Epikuros, Seneca, Montaigne, Schopenhauer ve en son Nietzche’nin düşüncelerinden yola çıkılarak açıklanıyor. Sırasıyla; toplum tarafından kabul görmemek, yeterince paraya sahip olamamak, düş kırıklığı yaşamak, kendini yetersiz hissetmek, kırık bir kalp ve zorluklarla yaşamak şeklinde ele alınan bu sorunlar herkesin bir şekilde kendini içinde bulduğu sorunlardan. Yüzyıllardır süregelen bu problemlerin tesellilerini ünlü düşünürlerden bulmaya çalışmak -ya da bazen bulamayıp sadece sorgulamak- kitabın akıp gitmesini sağlıyor. Konu üzerinde ilerlerken verilen kitap tavsiyeleri, antik dönemle ilgili bilgi aktarımları ve anlatımın içinde bunların görsellerle desteklenmesi de kitabı çok keyifli hale getiren unsurları oluşturuyor.

Yazar, filozofların hayatlarından öğretilerine savunduğu görüşlerden karşısında durduğu görüşlere kadar değinmiş ve dili oldukça başarılı. Doğru ve yanlış bilinen konuların, sorgulanması gereken düşüncelerin, felsefenin, sanat bilgilerinin, biyografinin iç içe olduğu ve içinde bulunduğumuz günlük sorunların tüm bunlarla bir araya getirildiği, kitabı size tavsiye edecek kişiye teşekkürlerinizi rahatlıkla sunabileceğiniz bir eser.

Keyifli okumalar.
Kitap farklı bölümlerde yaşadığımız farklı sorunlara değiniyor. Düşkırıklığının tesellisi, toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi, kendini yetersiz hissetmenin tesellisi gibi. Bu sorunlarla Sokrates, Seneca, Nietzsche, Montaigne gibi filozofların yaşamından örnekler vererek, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatıyor.
Felsefeye ilgisi olanlar için gayet açık, akıcı bir kitap.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.662 Oy)18.228 beğeni41.310 okunma2.696 alıntı173.853 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.863 Oy)8.811 beğeni24.162 okunma1.634 alıntı112.146 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.204 Oy)8.512 beğeni27.315 okunma751 alıntı133.185 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.196 Oy)3.711 beğeni12.293 okunma1.112 alıntı50.427 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.547 Oy)8.494 beğeni25.090 okunma2.292 alıntı108.329 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.764 Oy)6.072 beğeni15.991 okunma2.717 alıntı82.534 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.339 Oy)12.912 beğeni33.044 okunma3.128 alıntı138.917 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.116 Oy)7.685 beğeni21.615 okunma775 alıntı84.467 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.257 Oy)8.697 beğeni24.200 okunma1.280 alıntı119.064 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.446 Oy)5.554 beğeni18.861 okunma774 alıntı96.394 gösterim
6 bölüm halinde ver her bir bölümde bir filozofun ortaya koyduğu değerlerden söz eden ve sorunları felsefi açıdan çözmeye yönlendiren bir kitap. Zaman zaman eglence de mevcut. Benim en sevdiğim bölüm Sokrates'in olduğu bölümdü. Belki de onu zaten çok sevmemden kaynaklanıyor. Zaman zaman sıkabiliyor ama hemen ilgi çekecek bir konu ortaya çıkıyor.
Üniversitede bir hocamızın vizeye dahil etmesiyle elime geçen bir kitap. İlk başta aman aman bir felsefe içeriğinin olduğunu düşünmüş ve yanılmıştım :)
O kadar şahane ve herkesin anlayabileceği günlük bir dil kullanılmış ki şahaneydi.
Her bölümde başka bir felsefik görüşü ele almış yazarımız. Gelgelelim Montaigne ve Schopenhauer bölümleri harikaydı :)
Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.
Kitap felsefenin yapıtaşlarını oluşturan 6 farklı filozofun yaşamından yola çıkıyor. elbette felsefe bu 6 kişiden ibaret değil. alain de botton günlük dile şimdi ve burada ilkesine göre uyarlayarak okuyucuyu sıkmadan esprili zekice kalemini kullanıp bize sunmuş keyif alarak okuduğum kitaplardan öneririm :)
Kitap, belli sorunlar hakkında belli filozoflarin düşüncelerinden yola çıkarak bizlere birer teselli reçeteleri sunuyor. Bu konular ve Filozoflar şu şekilde:
1)Toplum Tarafından
Kabul Görmemenin Tesellisi (Sokrates),
2)Yeterince Paraya
Sahip Olmamamn Tesellisi (Epikuros),
3)Düşkırıklığı Yaşamanın Tesellisi (Seneca),
4)Kendini Yetersiz
Hissetmenin Tesellisi (Montaigne),
5)Kırık Bir Kalbin Tesellisi (Schopenhauer),
6)Zorluklar Yaşamanın Tesellisi (Nietzsche),

Bunlar hakkında birkaç söz edecek olursam;
1) Sokrates, gösterişsiz bir yaşam süren ama gösterişli fikirleri olan bir insandı içinde bulunduğu devirde. Her gün Atina sokaklarinda neredeyse her Atinali tarafindan hiç sorgulanmadan kabul edilmiş konular hakkında insanların sorgylamalarini sağlıyor uzun uzun konuşuyordu. Bir gün bu konuştukları hiç alakası yokken başına dert acıyor ve canından oluyor. Bagnaz her yönetim ve sadece bagnaz değil, otoritesini yitirmesine neden olacak her kivilcimdan rahatsız olan her yönetim Sokrates gibi sorgulayan insanlardan nefret etmemiş midir ve nefret etmekte değil midir zaten ?
Bir diğer değineceğim konu Montaigne. Toplum olarak dünyayı ayip/ ayıp olmayan ya da siyah/ beyaz diye siniflayip kendimize sınırlar çiziyor ve çizmekle kalmayıp bu sınırı aşmaya tenezul edecek herkese etmedigimizi birakmiyoruz. Montaigne'in seslenisi işte bu duruma karşı bir isyan niteliği taşıyor zannimca.
Ve son olarak Nietzsche... Her insan mutlu olmak ister. Ancak kaç insan mutlu olmanın zorluklarla, acılarla dolu bir yol olduğunu kabul eder ve eğer ederse kaç kişi bu yoldan yürür? Nietzsche işte bu yoldan yurunmesini isteyen bir düşünür.

Kitabın basimindan kaynaklı yazım hataları okumami zaman zaman guclestirse de güzel ve eğlenceli bir kitapti. Aynı zamanda felsefeye insanı yaklastiran bir eserdi.
İnsan felsefede teselli bulabilir mi? Öyle ya, felsefe bir "bilgi, düşünme, bilgi ve düşünmeyi sevme" eylemi. Hal böyle olunca, belirli bir konuyu düşündükçe o konunun sebep olduğu acılar azalmak yerine, artabilir. Burada şu soru akla geliyor: "Acı mı düşüncenin sebebidir yoksa düşünce mi acıya sebep olur?" Cevaplardan biri, "düşüncenin sebep olduğu acıları yok etmenin yolu, yine düşünce olabilir ya da acının sebep olduğu düşünceler de düşünerek çözüme kavuşabilir." olabilir. Botton bu kitabında herkesin zaman zaman yaşayabileceği sorunları, altı filozofun hayatı ve fikirlerinden yararlanarak açıklıyor. Bu sorunlar: toplum tarafından kabul görmenin tesellisi (Sokrates), yeterince paraya sahip olmamanın tesellisi (Epikuros), düşkırıklığı yaşamanın tesellisi (Seneca), kendini yetersiz hissetmenin tesellisi (Montaigne), kırık bir kalbin tesellisi (Shopenhauer) ve zorluklar yaşamanın tesellisi (Nietzsche) olarak belirlenmiş.
Botton konuları açıklarken, okurlarının alışık olduğu üzere resimleri kullanmaya devam etmiş, iyi de olmuş. Adı geçen filozofların hayatlarından ilginç ayrıntıların da bulunduğu kitap, "düşünmeden" tavsiye edebileceğim Botton kitapları arasına girdi. İnsan felsefede teselli bulabilir.
Kitabı önyargıyla aldım ilk aldığımda ve amacım bu önyargımı kırmaktı. Kırdı diyebilirim. Kitap 6 değişik filozof üzerinden günümüz insanını 6 konuda "teselli" etmek için yazılmış bir kitap: toplumdan kendini soyutlamış insanı, zengin olmayanı, hayalkırıklığı yaşayanı, yetersiz hissedeni,kalbi kırık olanı, zorlukların çemberinde bir hayat geçireni. Felsefe temalı olsa da aslında çıkarılacak derslere bakınca bir kişisel gelişim kitabı olarak sınıflandırabilirim ve benim gibi felsefeye önyargıyla yaklaşan varsa okumasını tavsiye ederim.
Yüzeysel bir kitap. Felsefeye yeni başlayacaklar için giriş kitabı olabilir. Belli başlı felsefecilerin kısa hayat öykülerini anlatmış. Yazar sıkıcı değil. Aynı zamanda youtube'da şu sayfaya bakabilirsiniz. https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel
Alain de Botton'un okuduğum ikinci kitabı ve ilk kitabına göre çok daha iyi olduğunu söyleyerek incelememe başlamak istiyorum.
Yazar kitabı 6 bölüme ayırarak saygın filozoflarının hayat hikayeleri ve alıntılarıyla onların dilinden anlatmış.
Günlük hayatta yaşadığımız sıkıntıların sadece bize özgü olmadığını, herkesin yaşadığını hatta yüzyıllar öncesinde ünlü filozoflar tarafından da yaşanıp yazılmış olduğunu hissettiriyor ve bu sıkıntılarla nasıl başa çıkmamız gerektiğini de söylemeden geçmiyor :) Benim en çok beğendiğim bölüm Schopenhauer ve Nietzsche tarafından anlatılan bölümler oldu. Schopenhauer hayatın mutsuzluklarla dolu olduğunu mutlu olmak için çabalayarak hayatı zorlaştırdığımızı söylerken; Nietzsche ise hayatın zorluklarını, acılarını çekmeliyiz bunlardan hoşnutsuzluk duymamalıyız bizi başarıya mutluluğa götürecek olan bunlardır telkinlerinde bulunuyor. Yazarın iki filozofu arka arkaya vermesi ikisini de oku tarafını seç gibi geldi :) Genel olarak kitabı beğendim felsefeye giriş kitabı tarzında akıcı bir üslubu var. Felsefeyi sevenler ve felsefe okumaya başlamak isteyenler okuyabilir :)
İlk sayfaya bakarsınız ve bir içindekiler bölümü ile karşılaşırsınız. 6 teselli alanı sunar size bu kitap. 'Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi', 'Yeterince paraya zahip olmamanın tesellisi', 'Düş kırıklığı yaşamanın tesellisi', 'Kendini yetersiz hissetmenin tesellisi', 'Kırık bir kalbin tesellisi', 'Zorluklar yaşamanın tesellisi'. Eğri oturalım doğru konuşalım sevgili okur arkadaşım. Hangimiz bu tesellilere ihtiyaç duymadık ki? Yine de eninde sonunda herkes kendi yolunu bulacak bu sıkıntıları aşmak için elbet ama bu yollar neden felsefeden geçmesin ki. Mutlaka alın okuyun. Elinizin altında, kitaplığınızda dursun derim.
Bazen karşımdaki kadın ve erkeklerle, küçük bir kızın oyuncak bebeğiyle konuştuğu gibi konuşuyorum. Küçük kız oyuncak bebeğin kendisini anlamadığını bilir, yine de bilinçli bir biçimde kendini aldatarak iletişim kurmanın keyfini yaşamaya çalışır.
"Bana ne kadar ilerleme kaydettiğimi soruyorsun? Kendi kendimle dost olmaya başladım." Bu gerçekten de büyük bir meziyet;...emin ol, böyle bir adam bütün insanlıkla dost olabilir.
Bir jip satın alıyoruz, ama -Epikuros’a göre- asıl aradığımız şey özgürlük.
Bir aperitif ısmarlıyoruz, ama -Epikuros’a göre asıl gereksinimimiz olan şey dostluk.
Güzel bir banyomuz olabilir, ama -Epikuros’a göre- asıl istediğimiz bu banyoda, bizi sükunete kavuşturacak düşüncelere dalmaktır.
"Erkeklere özgü kendini hor görme hastalığının tek çaresi zeki bir kadın tarafından sevilmektir."
Friedrich Nietzsche
Alain De Botton
Sayfa 299 - Sel Yayıncılık
Düşkırıklığı karşısında ne kadar kötü tepkiler verdiğimiz, normal diye algıladığımız şeyin ne olduğuna bağlıdır.
Okumak hayatının tesellisiydi:

Okumak beni çekildiğim bu inzivda avutuyor; hem aylaklığın ağırlığından hem de sohbetleriyle canımı sıkan misafirlerden kurtarıyor. Eğer çekilen acı, altından kalkılamayacak kadar ağır değilse okumak acının açtığı yaraları da iyileştiriyor. Tatsız düşüncelerden kurtulmak için tek yapmam gereken kitaplara başvurmak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefenin Tesellisi
Baskı tarihi:
Ocak 2004
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755702067
Orijinal adı:
The Consolations Of Philosophy
Çeviri:
Banu Tellioğlu Altuğ
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.

Kitabı okuyanlar 361 okur

 • Novella Buendia
 • Çiğdem Doğan
 • Tacsiz Kıral
 • Hüseyin Kartal
 • Açelya Can
 • Ozan Akıncılar
 • Engin Boşcu
 • Umay Emine Yıldırım
 • mihrunnisa ersöz
 • Sercan Coban

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%3.6
18-24 Yaş
%16.2
25-34 Yaş
%36
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%10.8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.4
Erkek
%44.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (35)
9
%25.9 (35)
8
%25.9 (35)
7
%14.1 (19)
6
%5.9 (8)
5
%0.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.7 (1)
1
%0.7 (1)

Kitabın sıralamaları