Felsefenin Tesellisi

8,6/10  (53 Oy) · 
141 okunma  · 
42 beğeni  · 
2.266 gösterim
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789755702067
 • Orijinal Adı:
  The Consolations Of Philosophy
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayşee 
13 May 16:08 · 9/10 puan

Kitap farklı bölümlerde yaşadığımız farklı sorunlara değiniyor. Düşkırıklığının tesellisi, toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi, kendini yetersiz hissetmenin tesellisi gibi. Bu sorunlarla Sokrates, Seneca, Nietzsche, Montaigne gibi filozofların yaşamından örnekler vererek, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatıyor.
Felsefeye ilgisi olanlar için gayet açık, akıcı bir kitap.

Zeynep 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.

Fulya. 
22 May 18:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk sayfaya bakarsınız ve bir içindekiler bölümü ile karşılaşırsınız. 6 teselli alanı sunar size bu kitap. 'Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi', 'Yeterince paraya zahip olmamanın tesellisi', 'Düş kırıklığı yaşamanın tesellisi', 'Kendini yetersiz hissetmenin tesellisi', 'Kırık bir kalbin tesellisi', 'Zorluklar yaşamanın tesellisi'. Eğri oturalım doğru konuşalım sevgili okur arkadaşım. Hangimiz bu tesellilere ihtiyaç duymadık ki? Yine de eninde sonunda herkes kendi yolunu bulacak bu sıkıntıları aşmak için elbet ama bu yollar neden felsefeden geçmesin ki. Mutlaka alın okuyun. Elinizin altında, kitaplığınızda dursun derim.

onur karşı 
20 Haz 13:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap felsefenin yapıtaşlarını oluşturan 6 farklı filozofun yaşamından yola çıkıyor. elbette felsefe bu 6 kişiden ibaret değil. alain de botton günlük dile şimdi ve burada ilkesine göre uyarlayarak okuyucuyu sıkmadan esprili zekice kalemini kullanıp bize sunmuş keyif alarak okuduğum kitaplardan öneririm :)

Ayşem 
18 Ağu 00:04 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yüzeysel bir kitap. Felsefeye yeni başlayacaklar için giriş kitabı olabilir. Belli başlı felsefecilerin kısa hayat öykülerini anlatmış. Yazar sıkıcı değil. Aynı zamanda youtube'da şu sayfaya bakabilirsiniz. https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel

Yasemin cnk 
 29 Mar 13:14 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Gerçekten adına yakışır bir kitap. İçeriğinde olan ve olmayan muzdarip olduğum konulara felsefecilerin yaklaşımı ile bakmak kesinlikle teselli edici ve aslında motive edici.

Humay Usubbayli 
08 Eyl 02:15 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Felsefenin tesellisi Alain de Botton”un kaleme aldığı Felsefenin hayata dair örneklerle bize sunduğu çözümleri ortaya koyan önemli bir çalışmadır. Altı bölümden oluşan bu kitapta hayata dair yaşanan insani durumlara filozofların bakış acısı ile bakmakla, onların insanlara verdiği çözümlemleri bariz bir şekilde görmeniz mümkündür. 6 Bölümden oluşan bu kitapta Antik Çağda Sokratesin hayatından başlayarak “İnsanın toplumsal olarak kabul görmemesinden, Maddi fenomenlerin üstün olduğu bir dünyada “Yeterince paraya sahip olmamanın verdiği sıkıntıları Hazcı bir filozof olan Epiküros örneğinde, “Düşkırıklığı Yaşamanın Tesellisini” ise Senecanın hayatında gözler önüne sermiştir. Kişilik olarak her insanın daima kendisini yetersiz bulduğu durumlarda ise Mointaigne hayatından örneklerle ” Kendini yetersiz hiss etmenin tesellesi”, Her ne kadar filozofları akılcı olarak nitelendirsek bile onların da zaman-zaman duygularına yenik düştükleri olmuştur. Kalp kırıklıklarını ise Arthur Schopenhauer örneğinde belirtmiştir. En son Neitche ile de “Zorluklarla yaşamanın tesellesini gözler önüne seriyor. Fazla detaylara inmeden kitabın bazı özel yerlerini bu yazımda sizlerle paylaşmak isterim

Sokratesin hayatından- Toplumun baştan beri korkunç bir hata yapıyor olması, üstelik bu hatayı bir tek bizim fark etmiş olmamız imkansız gibi gelebilir . Şübhelerimizi bastırıp sürüyü takip edebiliriz. Çünki kendimizi o zaman kadar su yüzüne çıkmamış, kabul edilmesi zor hakikatleri bulup çıkaran bir önder olarak göremeyiz.
Cesaret aslında bir işin peşini bırakmamak demektir. Ki cesaret sadece savaş alanı ile de sınırlı kalmayan bir şeydir
Bildiğimiz kadarıyla Antik Çağ filozofu olan Sokratesin kendi düşünceleri o zamanın Atinasında kabul görmemiş, Sokratesin gençlerin dini inançlarını yanlış yönlendirdiklerine dair suçlamalar yapılmış, Onun dine ve Atina hükümetine karşı gelmekte, gelenekleri yıkmakta suçlanmıştır. Bu sebepden dolayı idam edilerek hayatına son verilmiştir. Hayattaki düşüncelerine en çok karşı çıkılarak idam edilen bir filozofun örneğinde Toplum içerisinde kabul görmemenin kötü bir şey olmadığının altını çizer. Diğer filozofların düşüncelerini tanışmak için kitabı okunamızı tavsiye ederim. Hayatın içinden ve fazla zor felsefi teorileri içermeyen bu eser her kesin seveceğini söylemek mümkün.

demet karahan 
 06 Eyl 19:12 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Felsefeye ilgisi olanların kesin okuması gereken bir kitaptır. Eğer felsefeye ilginiz yoksa bile çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Kitabı okurken asla sıkılmadım, dili çok akıcıydı. Yakın bir zamanda yeniden okumayı düşünüyorum. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum..

Serkan 
07 Ağu 10:58 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Aristotales, Sokrates, Epikuros, Seneca, Montaigne, Schopenhauer ve Nietzsche' nin felsefelerini gündelik hayatımızda bize eksikliğini duyduğumuz durumla mücadele etmek için nasıl değerlendirebileceğimizi anlatıyor. Bu filozofların yaşamlarına,eserlerine ve fikirlerine dokunurken bu insanları hayatlarımızla buluşturmak için de kısa yollar sunuyor.

Fatma Ay 
31 Mar 23:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Felsefenin onemli isimlerinin detayli incelenmesinden oluşan kitap her ne kadar basit diliyle akiciliğini kaybetsede, verilen alintilar ve nukteler çok tatli hava oluşturur okurda. Felsefeye yeni başlayacaklar için sikmadan kolayca bitirilebilecek bir yapit.

2 /

Kitaptan 91 Alıntı

onur karşı 
21 May 09:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bazen karşımdaki kadın ve erkeklerle, küçük bir kızın oyuncak bebeğiyle konuştuğu gibi konuşuyorum. Küçük kız oyuncak bebeğin kendisini anlamadığını bilir, yine de bilinçli bir biçimde kendini aldatarak iletişim kurmanın keyfini yaşamaya çalışır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 216)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 216)

Bir jip satın alıyoruz, ama -Epikuros’a göre- asıl aradığımız şey özgürlük.
Bir aperitif ısmarlıyoruz, ama -Epikuros’a göre asıl gereksinimimiz olan şey dostluk.
Güzel bir banyomuz olabilir, ama -Epikuros’a göre- asıl istediğimiz bu banyoda, bizi sükunete kavuşturacak düşüncelere dalmaktır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
mısra 
13 May 00:41 · Kitabı okudu

Montaigne
Okumak hayatının tesellisiydi:

Okumak beni çekildiğim bu inzivda avutuyor; hem aylaklığın ağırlığından hem de sohbetleriyle canımı sıkan misafirlerden kurtarıyor. Eğer çekilen acı, altından kalkılamayacak kadar ağır değilse okumak acının açtığı yaraları da iyileştiriyor. Tatsız düşüncelerden kurtulmak için tek yapmam gereken kitaplara başvurmak.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 145)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 145)
onur karşı 
21 May 08:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanları oldukları gibi kabul etmek, onları olmadıkları bir kişi gibi görmekten yeğdir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 215)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 215)

Düşkırıklığı karşısında ne kadar kötü tepkiler verdiğimiz, normal diye algıladığımız şeyin ne olduğuna bağlıdır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 104)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 104)
Onur Akköse 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bana ne kadar ilerleme kaydettiğimi soruyorsun? Kendi kendimle dost olmaya başladım." Bu gerçekten de büyük bir meziyet;...emin ol, böyle bir adam bütün insanlıkla dost olabilir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Tuğba bıyıklı 
 04 Tem 23:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Seneca
Hayatımı felsefeye borçluyum; üstelik düşkırıklıkları karşısında sağlam durmak felsefeye karşı taşıdığım sorumlulukların en küçüğü.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 100)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 100)

İnsan, günün en az üçte birini tutkulardan, insanlardan ve kitaplardan uzak geçirmezse nasıl düşünür olabilir?

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)
onur karşı 
05 Tem 18:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Anlaşılmaz bir düzyazı çoğunlukla entelektüelliğin değil tembelliğin göstergesidir; kolayca okunan bir yazıysa asla kolayca yazılmamıştır. Ya da böylesine anlaşılmaz bir yazı kaleme alan yazar içerikteki eksikliği gizlemek istiyordur; anlaşılmaz olmak söyleyecek hiçbir şeyi olmayan için benzersiz bir korunaktır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton