Felsefenin Tesellisi

8,5/10  (41 Oy) · 
104 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.866 gösterim
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789755702067
 • Orijinal Adı:
  The Consolations Of Philosophy
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nergiz 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı sürekli gittiğim kütüphaneye , yine bulamayacağım ihtimali ile gitmişken en son baktığım rafta bulunca hiç düşünmeden aldım ve çıktım.

Merak duygum başta olmak üzere kitap için beklentilerim oldukça yüksekti. Nitekim öylede oldu. Bundan sonra yazacağım her kelime ,kitabı anlatmak adına tam anlamıyla yetmeyeceğinden incelemem eksik kalacaktır mutlaka.

Ama önce kitabı anlatmak yerine, kitabın bana anlatmak istediği, "Bu sayfada dur! Bir düşün" dedirttiği, okumadan önceki düşüncelerimle, okuduktan sonraki birikimi ve vermiş olduğu eşsiz tadı anlatmadan geçmek istemiyorum.

Felsefe kimi insanlar için sıkıcı, anlaşılması zor, farklı düşüncelerin harmanı hatta gereksiz bile görülebilir. Bunun felsefe adına okunan kaynaklardan dolayı bir etkisi olabilir diye düşünüyorum. Çünkü bazı kaynaklar gerçekten ağır ve anlaşılması zordur. Bazı kitaplar ise bir filozofun çalışmaları, düşünce şekli , yazarken kullandığı kalem ,dinlediği müzik gibi ayrıntılara girer ve ben bunu kişisel gelişim kitaplarına benzetirim bazen.

Tam tersi felsefe anlaşılması, kavranılması kolay olmalı. Birçok ismi örnek alabilir, etkilenebiliriz. Felsefenin Tesellisi ise tam olarak bu kitap dediğimiz nitelikte.Hatta bunun yanında kitap deneme havasıda içeriyor.

Kitabın dili oldukça keyif verici ve anlaşılır. Yazarın sohbet havasında, kolay anlaşılması ve kendi fikirleriyle aydınlattığı kısımlar ise kitabı sıkılmadan okumanıza katkı sağlıyor.

Felsefeye yeni başlayacak olan okur arkadaşlarıma rahatlıkla tavsiye ederim ama öncesinde içerikte bahsedilen isimler hakkında az çok bilginin bilinmesi okuma tadını dahada artıracaktır.

Kitabın başlarında bana biraz Montaigne'in denemeler tadını veriyor derken ileriki sayfalarda Montaigne ile karşılaşmamla kitabı elimden düşürmedim desem doğrudur.

Üzerinde çokça not aldığım ve notlar üzerine araştırma yapmam ile. Geniş kapsamlı bir etki bıraktı bende.Bu birazda var olan bilginin daha anlaşılır biçimde pekiştirilmesi şeklinde.

Kitap hayatımızda yaşadığımız, yaşıyor olduğumuz sorunlar, sıkıntılar üzerine Teselli şeklinde 6 bölüme ayrılmış. Her bölümde ise konuya dahil filozoflarla örneklendirilmiş. Bunları; Sokrates'ten tutun, Montaigneye, Epikuros'a Nietzsche, Seneca..

Her başlıkta ise konular kendine has anlatımıyla gözümüzü, gönlümüzü dolduruyor.
Yazarın cümle aralarına akışı bozmadan eklediği düşünceleri sizede kendi düşüncenizi sorgulatır nitelikte. Aralara eklenmiş görsellikler ise işin somut yanını sergiliyor.

Biraz daha yazarsam işin spoi kısmına girecek galiba o yüzden kısa kesmek en doğrusu.

Felsefe adına oldukça beğendiğim bir kitap oldu. Kitaplığımda yerini almak üzere harclık birikimi saglamaya başladım. :)

Keyifle okumanız dileğiyle..

Ayşee 
13 May 16:08 · 9/10 puan

Kitap farklı bölümlerde yaşadığımız farklı sorunlara değiniyor. Düşkırıklığının tesellisi, toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi, kendini yetersiz hissetmenin tesellisi gibi. Bu sorunlarla Sokrates, Seneca, Nietzsche, Montaigne gibi filozofların yaşamından örnekler vererek, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatıyor.
Felsefeye ilgisi olanlar için gayet açık, akıcı bir kitap.

Zeynep 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.

Fulya. 
22 May 18:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk sayfaya bakarsınız ve bir içindekiler bölümü ile karşılaşırsınız. 6 teselli alanı sunar size bu kitap. 'Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi', 'Yeterince paraya zahip olmamanın tesellisi', 'Düş kırıklığı yaşamanın tesellisi', 'Kendini yetersiz hissetmenin tesellisi', 'Kırık bir kalbin tesellisi', 'Zorluklar yaşamanın tesellisi'. Eğri oturalım doğru konuşalım sevgili okur arkadaşım. Hangimiz bu tesellilere ihtiyaç duymadık ki? Yine de eninde sonunda herkes kendi yolunu bulacak bu sıkıntıları aşmak için elbet ama bu yollar neden felsefeden geçmesin ki. Mutlaka alın okuyun. Elinizin altında, kitaplığınızda dursun derim.

Fatma Ay 
31 Mar 23:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Felsefenin onemli isimlerinin detayli incelenmesinden oluşan kitap her ne kadar basit diliyle akiciliğini kaybetsede, verilen alintilar ve nukteler çok tatli hava oluşturur okurda. Felsefeye yeni başlayacaklar için sikmadan kolayca bitirilebilecek bir yapit.

Bitter Sweet 
08 Nis 17:57 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlığın tüm duygu ve düşüncelerinin en doğal ve yapıcı hâlde aktarıldığı, okurken "Tam da böyle" deyip kafanızı onaylarcasına sallayacağınız harika bir kitap.

Yasemin cnk 
 29 Mar 13:14 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Gerçekten adına yakışır bir kitap. İçeriğinde olan ve olmayan muzdarip olduğum konulara felsefecilerin yaklaşımı ile bakmak kesinlikle teselli edici ve aslında motive edici.

Felsefe ancak bu kadar tatlı anlatılabilir. Alain de Botton'un önemli filozofların görüşlerini aktardığı kitap, herkesin kütüphanesinde yer bulmayı hak ediyor.

Emin Taşdemir 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başucu kitaplarımdan biri. Okunması gereken şahane bir eser. Hele ki felsefe severlerin muhakkak okuması gereken bir eser. Yaşamın içindeki durumların bilindik Filozoflarla anlatılmış olması eseri çok keyifli bir hale getirmiş. Hem günlük yaşamdaki durumlar hem de Filozoflar hakkındaki bilgilerle insanı doyuruyor.

Menderes Urhan 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine keyifle okuduğum, tekrar okumayı istediğim kitaplar listesinde yerini alan bir kitap daha karşınızda. Değerli eserler ortaya koymuş filozofların iç dünyalarındaki yolculukları muhakeme ederek, kendi iç dünyanızda yeni ufuklar açıyor, yeni rotalar belirliyorsunuz.

2 /

Kitaptan 76 Alıntı

Bir jip satın alıyoruz, ama -Epikuros’a göre- asıl aradığımız şey özgürlük.
Bir aperitif ısmarlıyoruz, ama -Epikuros’a göre asıl gereksinimimiz olan şey dostluk.
Güzel bir banyomuz olabilir, ama -Epikuros’a göre- asıl istediğimiz bu banyoda, bizi sükunete kavuşturacak düşüncelere dalmaktır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
mısra 
13 May 00:41 · Kitabı okudu

Montaigne
Okumak hayatının tesellisiydi:

Okumak beni çekildiğim bu inzivda avutuyor; hem aylaklığın ağırlığından hem de sohbetleriyle canımı sıkan misafirlerden kurtarıyor. Eğer çekilen acı, altından kalkılamayacak kadar ağır değilse okumak acının açtığı yaraları da iyileştiriyor. Tatsız düşüncelerden kurtulmak için tek yapmam gereken kitaplara başvurmak.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 145)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 145)
Onur Akköse 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bana ne kadar ilerleme kaydettiğimi soruyorsun? Kendi kendimle dost olmaya başladım." Bu gerçekten de büyük bir meziyet;...emin ol, böyle bir adam bütün insanlıkla dost olabilir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton

İnsan, günün en az üçte birini tutkulardan, insanlardan ve kitaplardan uzak geçirmezse nasıl düşünür olabilir?

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)
onur karşı 
21 May 09:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dışarıdaki gürültü patırtı hiç bitmeyebilir, yeter ki içimizdeki yükselen sesler bize rahatsızlık vermesin.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 131)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 131)
Ayşee 
 12 May 22:31 · İnceledi · 9/10 puan

"Bütün kaygılarından kurtulmak istiyorsan, korktuğun şeyin başına geldiğini düşün." (Seneca)

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
mısra 
13 May 00:39 · Kitabı okudu

Seneca filozof Hecato’nun yapıtlarından birinde bir cümleye rastlamış:
Bugün (onun yazılarını okurken) şu söz çok hoşuma gitti: “ Bana ne kadar ilerleme kaydettiğimi soruyorsun? Kendi kendimle dost olmaya başladım.” Bu gerçekten de büyük bir meziyet; … emin ol, böyle bir adam bütün insanlıkla dost olabilir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 129)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 129)
Ayşee 
12 May 22:34 · İnceledi · 9/10 puan

Seneca şuna inanıyordu:
Arzularımız gerçekleşmediği takdirde, nelerle karşılaşabileceğimizi şöyle mantıklıca bir düşünürsek, yaşayabileceğimiz sorunların, yol açtıkları huzursuzluğa kıyasla çok daha küçük olduklarını görürüz.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Nergiz 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaratıcılığımızı körükleyen en önemli şey, 'bu böyle olmak zorunda mı? sorusudur. Bu sorudan yola çıkarak siyasi devrimler yapar, bilimde ilerler, daha iyi ilişkiler kurar, daha iyi kitaplar yazarız.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton