Adı:
Felsefenin Tesellisi
Baskı tarihi:
Ocak 2004
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755702067
Orijinal adı:
The Consolations Of Philosophy
Çeviri:
Banu Tellioğlu Altuğ
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
Kitap fuarından tavsiye üzerine aldığım yaklaşık iki yıldır kitaplığımda bekleyen okumaya yeni fırsat bulabildiğim bu güzel deneme-inceleme kitabı, birey olarak içimizde yaşadığımız sıkıntıların felsefe tarafından açıklanması, genel kabul gören inanç ve davranışların bir nevi antitezi.

Kitap altı bölümden oluşuyor ve altı ayrı yaşamsal sorun Sokrates, Epikuros, Seneca, Montaigne, Schopenhauer ve en son Nietzche’nin düşüncelerinden yola çıkılarak açıklanıyor. Sırasıyla; toplum tarafından kabul görmemek, yeterince paraya sahip olamamak, düş kırıklığı yaşamak, kendini yetersiz hissetmek, kırık bir kalp ve zorluklarla yaşamak şeklinde ele alınan bu sorunlar herkesin bir şekilde kendini içinde bulduğu sorunlardan. Yüzyıllardır süregelen bu problemlerin tesellilerini ünlü düşünürlerden bulmaya çalışmak -ya da bazen bulamayıp sadece sorgulamak- kitabın akıp gitmesini sağlıyor. Konu üzerinde ilerlerken verilen kitap tavsiyeleri, antik dönemle ilgili bilgi aktarımları ve anlatımın içinde bunların görsellerle desteklenmesi de kitabı çok keyifli hale getiren unsurları oluşturuyor.

Yazar, filozofların hayatlarından öğretilerine savunduğu görüşlerden karşısında durduğu görüşlere kadar değinmiş ve dili oldukça başarılı. Doğru ve yanlış bilinen konuların, sorgulanması gereken düşüncelerin, felsefenin, sanat bilgilerinin, biyografinin iç içe olduğu ve içinde bulunduğumuz günlük sorunların tüm bunlarla bir araya getirildiği, kitabı size tavsiye edecek kişiye teşekkürlerinizi rahatlıkla sunabileceğiniz bir eser.

Keyifli okumalar.
Kitap farklı bölümlerde yaşadığımız farklı sorunlara değiniyor. Düşkırıklığının tesellisi, toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi, kendini yetersiz hissetmenin tesellisi gibi. Bu sorunlarla Sokrates, Seneca, Nietzsche, Montaigne gibi filozofların yaşamından örnekler vererek, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatıyor.
Felsefeye ilgisi olanlar için gayet açık, akıcı bir kitap.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.051 Oy)19.982 beğeni45.748 okunma3.628 alıntı193.469 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.778 Oy)9.740 beğeni27.346 okunma2.013 alıntı126.587 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.967 Oy)9.237 beğeni30.325 okunma918 alıntı147.071 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.641 Oy)4.126 beğeni13.732 okunma1.551 alıntı56.669 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.283 Oy)9.275 beğeni27.685 okunma2.949 alıntı122.131 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.815 Oy)8.423 beğeni24.097 okunma964 alıntı96.265 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.178 Oy)14.000 beğeni36.292 okunma3.812 alıntı154.270 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.319 Oy)6.682 beğeni17.781 okunma3.017 alıntı90.682 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.957 Oy)9.490 beğeni26.707 okunma1.832 alıntı136.640 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.766 Oy)8.234 beğeni22.389 okunma4.705 alıntı137.542 gösterim
Kitap felsefenin yapıtaşlarını oluşturan 6 farklı filozofun yaşamından yola çıkıyor. elbette felsefe bu 6 kişiden ibaret değil. alain de botton günlük dile şimdi ve burada ilkesine göre uyarlayarak okuyucuyu sıkmadan esprili zekice kalemini kullanıp bize sunmuş keyif alarak okuduğum kitaplardan öneririm :)
Üniversitede bir hocamızın vizeye dahil etmesiyle elime geçen bir kitap. İlk başta aman aman bir felsefe içeriğinin olduğunu düşünmüş ve yanılmıştım :)
O kadar şahane ve herkesin anlayabileceği günlük bir dil kullanılmış ki şahaneydi.
Her bölümde başka bir felsefik görüşü ele almış yazarımız. Gelgelelim Montaigne ve Schopenhauer bölümleri harikaydı :)
6 bölüm halinde ver her bir bölümde bir filozofun ortaya koyduğu değerlerden söz eden ve sorunları felsefi açıdan çözmeye yönlendiren bir kitap. Zaman zaman eglence de mevcut. Benim en sevdiğim bölüm Sokrates'in olduğu bölümdü. Belki de onu zaten çok sevmemden kaynaklanıyor. Zaman zaman sıkabiliyor ama hemen ilgi çekecek bir konu ortaya çıkıyor.
Kitap, belli sorunlar hakkında belli filozoflarin düşüncelerinden yola çıkarak bizlere birer teselli reçeteleri sunuyor. Bu konular ve Filozoflar şu şekilde:
1)Toplum Tarafından
Kabul Görmemenin Tesellisi (Sokrates),
2)Yeterince Paraya
Sahip Olmamamn Tesellisi (Epikuros),
3)Düşkırıklığı Yaşamanın Tesellisi (Seneca),
4)Kendini Yetersiz
Hissetmenin Tesellisi (Montaigne),
5)Kırık Bir Kalbin Tesellisi (Schopenhauer),
6)Zorluklar Yaşamanın Tesellisi (Nietzsche),

Bunlar hakkında birkaç söz edecek olursam;
1) Sokrates, gösterişsiz bir yaşam süren ama gösterişli fikirleri olan bir insandı içinde bulunduğu devirde. Her gün Atina sokaklarinda neredeyse her Atinali tarafindan hiç sorgulanmadan kabul edilmiş konular hakkında insanların sorgylamalarini sağlıyor uzun uzun konuşuyordu. Bir gün bu konuştukları hiç alakası yokken başına dert acıyor ve canından oluyor. Bagnaz her yönetim ve sadece bagnaz değil, otoritesini yitirmesine neden olacak her kivilcimdan rahatsız olan her yönetim Sokrates gibi sorgulayan insanlardan nefret etmemiş midir ve nefret etmekte değil midir zaten ?
Bir diğer değineceğim konu Montaigne. Toplum olarak dünyayı ayip/ ayıp olmayan ya da siyah/ beyaz diye siniflayip kendimize sınırlar çiziyor ve çizmekle kalmayıp bu sınırı aşmaya tenezul edecek herkese etmedigimizi birakmiyoruz. Montaigne'in seslenisi işte bu duruma karşı bir isyan niteliği taşıyor zannimca.
Ve son olarak Nietzsche... Her insan mutlu olmak ister. Ancak kaç insan mutlu olmanın zorluklarla, acılarla dolu bir yol olduğunu kabul eder ve eğer ederse kaç kişi bu yoldan yürür? Nietzsche işte bu yoldan yurunmesini isteyen bir düşünür.

Kitabın basimindan kaynaklı yazım hataları okumami zaman zaman guclestirse de güzel ve eğlenceli bir kitapti. Aynı zamanda felsefeye insanı yaklastiran bir eserdi.
Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.
Kitabı önyargıyla aldım ilk aldığımda ve amacım bu önyargımı kırmaktı. Kırdı diyebilirim. Kitap 6 değişik filozof üzerinden günümüz insanını 6 konuda "teselli" etmek için yazılmış bir kitap: toplumdan kendini soyutlamış insanı, zengin olmayanı, hayalkırıklığı yaşayanı, yetersiz hissedeni,kalbi kırık olanı, zorlukların çemberinde bir hayat geçireni. Felsefe temalı olsa da aslında çıkarılacak derslere bakınca bir kişisel gelişim kitabı olarak sınıflandırabilirim ve benim gibi felsefeye önyargıyla yaklaşan varsa okumasını tavsiye ederim.
İnsan felsefede teselli bulabilir mi? Öyle ya, felsefe bir "bilgi, düşünme, bilgi ve düşünmeyi sevme" eylemi. Hal böyle olunca, belirli bir konuyu düşündükçe o konunun sebep olduğu acılar azalmak yerine, artabilir. Burada şu soru akla geliyor: "Acı mı düşüncenin sebebidir yoksa düşünce mi acıya sebep olur?" Cevaplardan biri, "düşüncenin sebep olduğu acıları yok etmenin yolu, yine düşünce olabilir ya da acının sebep olduğu düşünceler de düşünerek çözüme kavuşabilir." olabilir. Botton bu kitabında herkesin zaman zaman yaşayabileceği sorunları, altı filozofun hayatı ve fikirlerinden yararlanarak açıklıyor. Bu sorunlar: toplum tarafından kabul görmenin tesellisi (Sokrates), yeterince paraya sahip olmamanın tesellisi (Epikuros), düşkırıklığı yaşamanın tesellisi (Seneca), kendini yetersiz hissetmenin tesellisi (Montaigne), kırık bir kalbin tesellisi (Shopenhauer) ve zorluklar yaşamanın tesellisi (Nietzsche) olarak belirlenmiş.
Botton konuları açıklarken, okurlarının alışık olduğu üzere resimleri kullanmaya devam etmiş, iyi de olmuş. Adı geçen filozofların hayatlarından ilginç ayrıntıların da bulunduğu kitap, "düşünmeden" tavsiye edebileceğim Botton kitapları arasına girdi. İnsan felsefede teselli bulabilir.
Kitabı inanılmaz şekilde beğendim.Mutlaka okunması gereken,sade dili olan ve felsefeye ilgisi olan ya da başlayan herkesin de kütüphanesinde olması gerek diye düşünüyorum.

-Karısı Ksanthippe'nin huysuzluğu dillere destandı (niçin böyle bir kadınla evlendiği sorulduğunda filozof,at terbiyecilerinin en huysuz atlarla çalışması gerektiğini söyledi) SOKRATES

-Yaşamıyor olmak hiç de korkunç bir şey değil;bunu tam anlamıyla kavramış bir insan için hayatta katlanılamayacak hiçbir şey yoktur.
Yüzeysel bir kitap. Felsefeye yeni başlayacaklar için giriş kitabı olabilir. Belli başlı felsefecilerin kısa hayat öykülerini anlatmış. Yazar sıkıcı değil. Aynı zamanda youtube'da şu sayfaya bakabilirsiniz. https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel
İlk sayfaya bakarsınız ve bir içindekiler bölümü ile karşılaşırsınız. 6 teselli alanı sunar size bu kitap. 'Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi', 'Yeterince paraya zahip olmamanın tesellisi', 'Düş kırıklığı yaşamanın tesellisi', 'Kendini yetersiz hissetmenin tesellisi', 'Kırık bir kalbin tesellisi', 'Zorluklar yaşamanın tesellisi'. Eğri oturalım doğru konuşalım sevgili okur arkadaşım. Hangimiz bu tesellilere ihtiyaç duymadık ki? Yine de eninde sonunda herkes kendi yolunu bulacak bu sıkıntıları aşmak için elbet ama bu yollar neden felsefeden geçmesin ki. Mutlaka alın okuyun. Elinizin altında, kitaplığınızda dursun derim.
Bazen karşımdaki kadın ve erkeklerle, küçük bir kızın oyuncak bebeğiyle konuştuğu gibi konuşuyorum. Küçük kız oyuncak bebeğin kendisini anlamadığını bilir, yine de bilinçli bir biçimde kendini aldatarak iletişim kurmanın keyfini yaşamaya çalışır.
"Bana ne kadar ilerleme kaydettiğimi soruyorsun? Kendi kendimle dost olmaya başladım." Bu gerçekten de büyük bir meziyet;...emin ol, böyle bir adam bütün insanlıkla dost olabilir.
Bir jip satın alıyoruz, ama -Epikuros’a göre- asıl aradığımız şey özgürlük.
Bir aperitif ısmarlıyoruz, ama -Epikuros’a göre asıl gereksinimimiz olan şey dostluk.
Güzel bir banyomuz olabilir, ama -Epikuros’a göre- asıl istediğimiz bu banyoda, bizi sükunete kavuşturacak düşüncelere dalmaktır.
"Erkeklere özgü kendini hor görme hastalığının tek çaresi zeki bir kadın tarafından sevilmektir."
Friedrich Nietzsche
Alain De Botton
Sayfa 299 - Sel Yayıncılık
Düşkırıklığı karşısında ne kadar kötü tepkiler verdiğimiz, normal diye algıladığımız şeyin ne olduğuna bağlıdır.
Okumak hayatının tesellisiydi:

Okumak beni çekildiğim bu inzivda avutuyor; hem aylaklığın ağırlığından hem de sohbetleriyle canımı sıkan misafirlerden kurtarıyor. Eğer çekilen acı, altından kalkılamayacak kadar ağır değilse okumak acının açtığı yaraları da iyileştiriyor. Tatsız düşüncelerden kurtulmak için tek yapmam gereken kitaplara başvurmak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefenin Tesellisi
Baskı tarihi:
Ocak 2004
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755702067
Orijinal adı:
The Consolations Of Philosophy
Çeviri:
Banu Tellioğlu Altuğ
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.

Kitabı okuyanlar 401 okur

 • Sensibleman
 • Duygu Demir
 • Titus Pulo
 • Arda Güçtekin
 • Berat serdar
 • Ayşe Narin
 • Dilek Kurt
 • Buket Kaya
 • Mustafa Arkan
 • Elif Kaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%3.6
18-24 Yaş
%16.2
25-34 Yaş
%36
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%10.8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.4
Erkek
%44.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.1 (42)
9
%24.5 (38)
8
%27.1 (42)
7
%13.5 (21)
6
%5.2 (8)
5
%1.3 (2)
4
%0
3
%0
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları