Felsefenin Tesellisi

8,8/10  (29 Oy) · 
79 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.746 gösterim
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789755702067
 • Orijinal Adı:
  The Consolations Of Philosophy
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nergiz 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı sürekli gittiğim kütüphaneye , yine bulamayacağım ihtimali ile gitmişken en son baktığım rafta bulunca hiç düşünmeden aldım ve çıktım.

Merak duygum başta olmak üzere kitap için beklentilerim oldukça yüksekti. Nitekim öylede oldu. Bundan sonra yazacağım her kelime ,kitabı anlatmak adına tam anlamıyla yetmeyeceğinden incelemem eksik kalacaktır mutlaka.

Ama önce kitabı anlatmak yerine, kitabın bana anlatmak istediği, "Bu sayfada dur! Bir düşün" dedirttiği, okumadan önceki düşüncelerimle, okuduktan sonraki birikimi ve vermiş olduğu eşsiz tadı anlatmadan geçmek istemiyorum.

Felsefe kimi insanlar için sıkıcı, anlaşılması zor, farklı düşüncelerin harmanı hatta gereksiz bile görülebilir. Bunun felsefe adına okunan kaynaklardan dolayı bir etkisi olabilir diye düşünüyorum. Çünkü bazı kaynaklar gerçekten ağır ve anlaşılması zordur. Bazı kitaplar ise bir filozofun çalışmaları, düşünce şekli , yazarken kullandığı kalem ,dinlediği müzik gibi ayrıntılara girer ve ben bunu kişisel gelişim kitaplarına benzetirim bazen.

Tam tersi felsefe anlaşılması, kavranılması kolay olmalı. Birçok ismi örnek alabilir, etkilenebiliriz. Felsefenin Tesellisi ise tam olarak bu kitap dediğimiz nitelikte.Hatta bunun yanında kitap deneme havasıda içeriyor.

Kitabın dili oldukça keyif verici ve anlaşılır. Yazarın sohbet havasında, kolay anlaşılması ve kendi fikirleriyle aydınlattığı kısımlar ise kitabı sıkılmadan okumanıza katkı sağlıyor.

Felsefeye yeni başlayacak olan okur arkadaşlarıma rahatlıkla tavsiye ederim ama öncesinde içerikte bahsedilen isimler hakkında az çok bilginin bilinmesi okuma tadını dahada artıracaktır.

Kitabın başlarında bana biraz Montaigne'in denemeler tadını veriyor derken ileriki sayfalarda Montaigne ile karşılaşmamla kitabı elimden düşürmedim desem doğrudur.

Üzerinde çokça not aldığım ve notlar üzerine araştırma yapmam ile. Geniş kapsamlı bir etki bıraktı bende.Bu birazda var olan bilginin daha anlaşılır biçimde pekiştirilmesi şeklinde.

Kitap hayatımızda yaşadığımız, yaşıyor olduğumuz sorunlar, sıkıntılar üzerine Teselli şeklinde 6 bölüme ayrılmış. Her bölümde ise konuya dahil filozoflarla örneklendirilmiş. Bunları; Sokrates'ten tutun, Montaigneye, Epikuros'a Nietzsche, Seneca..

Her başlıkta ise konular kendine has anlatımıyla gözümüzü, gönlümüzü dolduruyor.
Yazarın cümle aralarına akışı bozmadan eklediği düşünceleri sizede kendi düşüncenizi sorgulatır nitelikte. Aralara eklenmiş görsellikler ise işin somut yanını sergiliyor.

Biraz daha yazarsam işin spoi kısmına girecek galiba o yüzden kısa kesmek en doğrusu.

Felsefe adına oldukça beğendiğim bir kitap oldu. Kitaplığımda yerini almak üzere harclık birikimi saglamaya başladım. :)

Keyifle okumanız dileğiyle..

Zeynep 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.

Çağrı 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Felsefe ancak bu kadar tatlı anlatılabilir. Alain de Botton'un önemli filozofların görüşlerini aktardığı kitap, herkesin kütüphanesinde yer bulmayı hak ediyor.

Emin Taşdemir 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başucu kitaplarımdan biri. Okunması gereken şahane bir eser. Hele ki felsefe severlerin muhakkak okuması gereken bir eser. Yaşamın içindeki durumların bilindik Filozoflarla anlatılmış olması eseri çok keyifli bir hale getirmiş. Hem günlük yaşamdaki durumlar hem de Filozoflar hakkındaki bilgilerle insanı doyuruyor.

Menderes Urhan 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine keyifle okuduğum, tekrar okumayı istediğim kitaplar listesinde yerini alan bir kitap daha karşınızda. Değerli eserler ortaya koymuş filozofların iç dünyalarındaki yolculukları muhakeme ederek, kendi iç dünyanızda yeni ufuklar açıyor, yeni rotalar belirliyorsunuz.

Diba 
29 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

tekrar tekrar okunulası..

Kitaptan 26 Alıntı

Bir jip satın alıyoruz, ama -Epikuros’a göre- asıl aradığımız şey özgürlük.
Bir aperitif ısmarlıyoruz, ama -Epikuros’a göre asıl gereksinimimiz olan şey dostluk.
Güzel bir banyomuz olabilir, ama -Epikuros’a göre- asıl istediğimiz bu banyoda, bizi sükunete kavuşturacak düşüncelere dalmaktır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton

İnsan, günün en az üçte birini tutkulardan, insanlardan ve kitaplardan uzak geçirmezse nasıl düşünür olabilir?

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)
Nergiz 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer yaşamak, varolmak çok keyifli olsaydı, herkes uykudaki bilinçsizlik haline geçmek için isteksiz davranır, büyük bir mutlulukla uykudan uyanırdı. Ama durum bunun tam tersi.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Nergiz 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaratıcılığımızı körükleyen en önemli şey, 'bu böyle olmak zorunda mı? sorusudur. Bu sorudan yola çıkarak siyasi devrimler yapar, bilimde ilerler, daha iyi ilişkiler kurar, daha iyi kitaplar yazarız.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Nergiz 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer varolan düzeni sorgulamaktan kaçınıyorsak, bunun nedeni -içinde yaşadığımız kentin iklimi ve büyüklüğü bir yana toplum tarafından kabul gören her şeyin doğru olduğunu düşünmemeizdir aslında. Çıplak ayaklı filozof ise, toplum tarafından benimsenen her şeyin anlamlı olup olmadığına ilişkin bir sürü soru sormuştu.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 23)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 23)
Nergiz 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her zor yapıtta şu ikilemle karşı karşıya kalırız; ya yazar kendini yeterince açık ifade edemeyen yeteneksizin biridir ya da biz söylenenleri kavrayamayacak kadar aptalız. Montaigne suçu yazara atmak konusunda bizi yüreklendiriyor. Anlaşılmaz bir düzyazı çoğunlukla entelektüelliğin değil tembelliğin göstergesidir; kolayca okunan bir yazıysa asla kolayca yazılmamıştır. Ya da böyle anlaşılmaz bir yazıyı kaleme alan yazar içerikteki eksikliği gizlemek istiyordur; anlaşılmaz olmak söylecek hiçbir şeyi olmayan için benzersiz bir korunaktır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Zeynep 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nietzshe
Biliyoruz ki yaşam acılarla dolu; hayatı keyifle yaşamaya calistikca onun kölesi oluyoruz; öyleyse hayatın hoş yanlarını bir kenara bırakıp kendimizi perhize çekmeliyiz.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 256 - sel)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 256 - sel)
Nergiz 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gelmiş geçmiş en bilge adam, kendisine ne bildiği sorulduğunda, tek bildiginin, hiçbir şey bilmediği olduğunu söylemiştir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton

İnsanlar
Gereksinimlerimiz psikolojik olduğu halde maddi şeylere, nesnelere yöneliyoruz... Kafamızı derleyip toplamamız gerekirken evimiz derli toplu görünsün diye raflar satın alıyoruz... Dost sıcaklığının yerini tutsun diye kaşmir hırkalar giyiyoruz...

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Nergiz 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'Olağanüstü bir beyne sahip insanlar, küçük beyinlilerin o her şeyi silip süpüren iradelerine göre hareket etselerdi, amaçlarına ulaşıp, uzun zaman varlığını sürdürecek yapıtlar ortaya koyabilirler miydi? '

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 223)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 223)
3 /