Felsefenin Tesellisi

8,5/10  (93 Oy) · 
251 okunma  · 
91 beğeni  · 
3.532 gösterim
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789755702067
 • Orijinal Adı:
  The Consolations Of Philosophy
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kıvılcım Y. 
 09 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap fuarından tavsiye üzerine aldığım yaklaşık iki yıldır kitaplığımda bekleyen okumaya yeni fırsat bulabildiğim bu güzel deneme-inceleme kitabı, birey olarak içimizde yaşadığımız sıkıntıların felsefe tarafından açıklanması, genel kabul gören inanç ve davranışların bir nevi antitezi.

Kitap altı bölümden oluşuyor ve altı ayrı yaşamsal sorun Sokrates, Epikuros, Seneca, Montaigne, Schopenhauer ve en son Nietzche’nin düşüncelerinden yola çıkılarak açıklanıyor. Sırasıyla; toplum tarafından kabul görmemek, yeterince paraya sahip olamamak, düş kırıklığı yaşamak, kendini yetersiz hissetmek, kırık bir kalp ve zorluklarla yaşamak şeklinde ele alınan bu sorunlar herkesin bir şekilde kendini içinde bulduğu sorunlardan. Yüzyıllardır süregelen bu problemlerin tesellilerini ünlü düşünürlerden bulmaya çalışmak -ya da bazen bulamayıp sadece sorgulamak- kitabın akıp gitmesini sağlıyor. Konu üzerinde ilerlerken verilen kitap tavsiyeleri, antik dönemle ilgili bilgi aktarımları ve anlatımın içinde bunların görsellerle desteklenmesi de kitabı çok keyifli hale getiren unsurları oluşturuyor.

Yazar, filozofların hayatlarından öğretilerine savunduğu görüşlerden karşısında durduğu görüşlere kadar değinmiş ve dili oldukça başarılı. Doğru ve yanlış bilinen konuların, sorgulanması gereken düşüncelerin, felsefenin, sanat bilgilerinin, biyografinin iç içe olduğu ve içinde bulunduğumuz günlük sorunların tüm bunlarla bir araya getirildiği, kitabı size tavsiye edecek kişiye teşekkürlerinizi rahatlıkla sunabileceğiniz bir eser.

Keyifli okumalar.

Ayşee 
13 May 2017 · 9/10 puan

Kitap farklı bölümlerde yaşadığımız farklı sorunlara değiniyor. Düşkırıklığının tesellisi, toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi, kendini yetersiz hissetmenin tesellisi gibi. Bu sorunlarla Sokrates, Seneca, Nietzsche, Montaigne gibi filozofların yaşamından örnekler vererek, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatıyor.
Felsefeye ilgisi olanlar için gayet açık, akıcı bir kitap.

6 bölüm halinde ver her bir bölümde bir filozofun ortaya koyduğu değerlerden söz eden ve sorunları felsefi açıdan çözmeye yönlendiren bir kitap. Zaman zaman eglence de mevcut. Benim en sevdiğim bölüm Sokrates'in olduğu bölümdü. Belki de onu zaten çok sevmemden kaynaklanıyor. Zaman zaman sıkabiliyor ama hemen ilgi çekecek bir konu ortaya çıkıyor.

onur 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap felsefenin yapıtaşlarını oluşturan 6 farklı filozofun yaşamından yola çıkıyor. elbette felsefe bu 6 kişiden ibaret değil. alain de botton günlük dile şimdi ve burada ilkesine göre uyarlayarak okuyucuyu sıkmadan esprili zekice kalemini kullanıp bize sunmuş keyif alarak okuduğum kitaplardan öneririm :)

Ayşem 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yüzeysel bir kitap. Felsefeye yeni başlayacaklar için giriş kitabı olabilir. Belli başlı felsefecilerin kısa hayat öykülerini anlatmış. Yazar sıkıcı değil. Aynı zamanda youtube'da şu sayfaya bakabilirsiniz. https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel

Zeynep 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.

Yusuf 
27 Şub 16:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı önyargıyla aldım ilk aldığımda ve amacım bu önyargımı kırmaktı. Kırdı diyebilirim. Kitap 6 değişik filozof üzerinden günümüz insanını 6 konuda "teselli" etmek için yazılmış bir kitap: toplumdan kendini soyutlamış insanı, zengin olmayanı, hayalkırıklığı yaşayanı, yetersiz hissedeni,kalbi kırık olanı, zorlukların çemberinde bir hayat geçireni. Felsefe temalı olsa da aslında çıkarılacak derslere bakınca bir kişisel gelişim kitabı olarak sınıflandırabilirim ve benim gibi felsefeye önyargıyla yaklaşan varsa okumasını tavsiye ederim.

Gülşah 
07 Oca 12:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Alain de Botton'un okuduğum ikinci kitabı ve ilk kitabına göre çok daha iyi olduğunu söyleyerek incelememe başlamak istiyorum.
Yazar kitabı 6 bölüme ayırarak saygın filozoflarının hayat hikayeleri ve alıntılarıyla onların dilinden anlatmış.
Günlük hayatta yaşadığımız sıkıntıların sadece bize özgü olmadığını, herkesin yaşadığını hatta yüzyıllar öncesinde ünlü filozoflar tarafından da yaşanıp yazılmış olduğunu hissettiriyor ve bu sıkıntılarla nasıl başa çıkmamız gerektiğini de söylemeden geçmiyor :) Benim en çok beğendiğim bölüm Schopenhauer ve Nietzsche tarafından anlatılan bölümler oldu. Schopenhauer hayatın mutsuzluklarla dolu olduğunu mutlu olmak için çabalayarak hayatı zorlaştırdığımızı söylerken; Nietzsche ise hayatın zorluklarını, acılarını çekmeliyiz bunlardan hoşnutsuzluk duymamalıyız bizi başarıya mutluluğa götürecek olan bunlardır telkinlerinde bulunuyor. Yazarın iki filozofu arka arkaya vermesi ikisini de oku tarafını seç gibi geldi :) Genel olarak kitabı beğendim felsefeye giriş kitabı tarzında akıcı bir üslubu var. Felsefeyi sevenler ve felsefe okumaya başlamak isteyenler okuyabilir :)

Matilde 
22 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk sayfaya bakarsınız ve bir içindekiler bölümü ile karşılaşırsınız. 6 teselli alanı sunar size bu kitap. 'Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisi', 'Yeterince paraya zahip olmamanın tesellisi', 'Düş kırıklığı yaşamanın tesellisi', 'Kendini yetersiz hissetmenin tesellisi', 'Kırık bir kalbin tesellisi', 'Zorluklar yaşamanın tesellisi'. Eğri oturalım doğru konuşalım sevgili okur arkadaşım. Hangimiz bu tesellilere ihtiyaç duymadık ki? Yine de eninde sonunda herkes kendi yolunu bulacak bu sıkıntıları aşmak için elbet ama bu yollar neden felsefeden geçmesin ki. Mutlaka alın okuyun. Elinizin altında, kitaplığınızda dursun derim.

duygu çetin 
29 Nis 15:03 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı inanılmaz şekilde beğendim.Mutlaka okunması gereken,sade dili olan ve felsefeye ilgisi olan ya da başlayan herkesin de kütüphanesinde olması gerek diye düşünüyorum.

-Karısı Ksanthippe'nin huysuzluğu dillere destandı (niçin böyle bir kadınla evlendiği sorulduğunda filozof,at terbiyecilerinin en huysuz atlarla çalışması gerektiğini söyledi) SOKRATES

-Yaşamıyor olmak hiç de korkunç bir şey değil;bunu tam anlamıyla kavramış bir insan için hayatta katlanılamayacak hiçbir şey yoktur.

4 /

Kitaptan 214 Alıntı

onur 
21 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bazen karşımdaki kadın ve erkeklerle, küçük bir kızın oyuncak bebeğiyle konuştuğu gibi konuşuyorum. Küçük kız oyuncak bebeğin kendisini anlamadığını bilir, yine de bilinçli bir biçimde kendini aldatarak iletişim kurmanın keyfini yaşamaya çalışır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 216)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 216)
onur 
21 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanları oldukları gibi kabul etmek, onları olmadıkları bir kişi gibi görmekten yeğdir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 215)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 215)

Bir jip satın alıyoruz, ama -Epikuros’a göre- asıl aradığımız şey özgürlük.
Bir aperitif ısmarlıyoruz, ama -Epikuros’a göre asıl gereksinimimiz olan şey dostluk.
Güzel bir banyomuz olabilir, ama -Epikuros’a göre- asıl istediğimiz bu banyoda, bizi sükunete kavuşturacak düşüncelere dalmaktır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Onur Akköse 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bana ne kadar ilerleme kaydettiğimi soruyorsun? Kendi kendimle dost olmaya başladım." Bu gerçekten de büyük bir meziyet;...emin ol, böyle bir adam bütün insanlıkla dost olabilir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton

Düşkırıklığı karşısında ne kadar kötü tepkiler verdiğimiz, normal diye algıladığımız şeyin ne olduğuna bağlıdır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 104)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 104)
mısra 
13 May 2017 · Kitabı okudu

Montaigne
Okumak hayatının tesellisiydi:

Okumak beni çekildiğim bu inzivda avutuyor; hem aylaklığın ağırlığından hem de sohbetleriyle canımı sıkan misafirlerden kurtarıyor. Eğer çekilen acı, altından kalkılamayacak kadar ağır değilse okumak acının açtığı yaraları da iyileştiriyor. Tatsız düşüncelerden kurtulmak için tek yapmam gereken kitaplara başvurmak.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 145)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 145)
Kitap Kurdu 
15 Mar 00:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Erkeklere özgü kendini hor görme hastalığının tek çaresi zeki bir kadın tarafından sevilmektir."
Friedrich Nietzsche

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 299 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 299 - Sel Yayıncılık)

İnsan, günün en az üçte birini tutkulardan, insanlardan ve kitaplardan uzak geçirmezse nasıl düşünür olabilir?

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)
onur 
21 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dışarıdaki gürültü patırtı hiç bitmeyebilir, yeter ki içimizdeki yükselen sesler bize rahatsızlık vermesin.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 131)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 131)