Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir

7,4/10  (9 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
725 gösterim
Zevkle okunan özgün bir yapıt... Bir eleştiri, bir biyografi, bir edebiyat tarihi çalışması ve Proustun başyapıtı üzerine bir kılavuz kitap olmasının yanı sıra, okuyucular için bir el kitabı, hem de sözcüğün tam anlamıyla. The New York Times. Bir milyon ikiyüz elli bin sözcükten oluşan Kayıp Zamanın İzinde adlı yapıtı kaleme alırken Proustun aklında ne olduğunu merak edenlere, Alain De Botton bu sorunun yanıtını veriyor. Çağdaş bir biçemle kaleme alınmış, bilgilendirici ve okuyucuyu neşelendiren bu kitabıyla Alain De Botton, Proustun yaşamının ve yapıtlarının derinliklerine dalıyor, Proustun kitaplarını, mektuplarını, konuşmalarını damıtarak gerçekten yararlı bir elkitabı çıkarıyor ortaya. Alain De Bottonun bu küçük kitabı o kadar hoş, o kadar keyifli, o kadar kavrayışlı ki, kitabın kendisi bile yaşamınızı değiştirebilir. Allan Massie, Daily Telegraph okumanın ne işe yaradığını öğrenmemize yardımcı olan, zekice yazılmış, mükemmel bir kitap . Doris Lessing. Birçok kurgusal kitaptan daha fazla ilgileniyor insanla, daha çok düş gücü içeriyor... De Botton, Proustun yaşamından bizim için dersler çıkarırken, onun yapıtlarını bizim yerimize bir kere daha okuyor, o kocaman, kutsal gölü, damıttığı tatlı berrak suyla dolduruyor. John Updike, New Yorker.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789755700960
 • Orijinal Adı:
  How Proust Can Change Your Life
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
görkem göktaş 
20 Nis 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

En son okuduğum kitaplardan "mutluluk projesi"nin sonunda gördüm. Ve çok şaşırdım.
Yazarını çok sevmeme rağmen bu kitabını ertelemiştim.Birde tabii Proust hiç okumadığım için anlamayacağımı düşünmüştüm. Şimdi ise elimdeki kitapları bitirir bitirmez okumaya başlayacağım.

Ne yaparsak yapalım bazen ön yargı kurbanı oluyoruz işte.

Kitaptan 25 Alıntı

EsengüL 
12 Şub 18:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutluluk beden için iyidir," diyor Proust, "ama zihnin gücünü artıran şey kederdir."

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 69 - Sel Yayınları)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 69 - Sel Yayınları)
EsengüL 
14 Şub 22:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir şeye ikinci kez bakmanın getirdiği mutluluk Proust için iyileşmenin en iyi yoludur. Bu görüşe göre, tatmin olamayışımızın nedeni kendi hayatlarımızın baştan beri kusurlu olmasından değil, kendi hayatlarımıza gerektiği gibi bakmamamızdan kaynaklanır."

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 138 - Sel Yayınları)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 138 - Sel Yayınları)
Nebahat 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Proust' a göre, bütün insanların bir alışkanlığı vardı:
...hissettiğimiz şeyleri gerçekliğin kendisinden çok farklı biçimde ifade etmek ama kısa bir süre sonra ifade ettiğimiz şeyi gerçekliğin kendisi gibi kabul etmek.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De BottonProust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton
Meyrem KARADENİZ 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her yazar kendi dilini yaratmak zorundadır, tıpkı her kemancının kendi tonunu bulmak zorunda olduğu gibi...

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 93 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 93 - Sel)
EsengüL 
11 Şub 14:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kayıp Zamanın İzinde'ye Dair
"Bu uzun kitabın başlığı da bize çok şey söylüyordu. Proust bu başlıktan hiç memnun kalmamış, çeşitli yazılarında onun için 'başarısız' (1914), 'aldatıcı' (1915), 'kötü' (1917) sıfatlarını kullanmıştı. Gene de Kayıp Zamanın İzinde, romanın ana temasını doğrudan vurguluyor: Dağılmaya ve zaman kaybına yol açan nedenleri araştırmak. Bu kitap, daha şiirsel bir dönemin nasıl geçtiğini gözler önüne seren bir anı kitabı değil, zamanı boşa harcamayı bırakmanın, yaşamdan keyif almaya başlamanın yollarını göstermeye çalışan, yararlı, evrensel geçerliliği olan bir öykü."

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 13 - Sel Yayınları)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 13 - Sel Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kendi seçimimizin, kendi zevkimizin, kendi şüphemizin, kendi arzumuzun ve kendi zayıflığımızın izlerini taşıyan şey güzel olabilir ancak.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 95 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 95 - Sel)
Meyrem KARADENİZ 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazen insanların bizden bir şeyler sakladıklarından şüphelensek bile, ancak aşık olduğumuz zaman incelemelerimizi arttırır, sorularımıza yanıt ararken insanların gerçek yaşamlarını ne kadar örtüp gizlediklerini keşfedebiliriz.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 81 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 81 - Sel)
Meyrem KARADENİZ 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Algı
Nasıl konuştuğumuz nasıl hissettiğimizle doğrudan ilintilidir, çünkü dünyayı anlatma biçimimiz onu ilk başta nasıl algıladığımızı bir ölçüde yansıtabilmelidir.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 89 - Sel)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 89 - Sel)
3 /