Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir

7,3/10  (11 Oy) · 
28 okunma  · 
11 beğeni  · 
791 gösterim
Zevkle okunan özgün bir yapıt... Bir eleştiri, bir biyografi, bir edebiyat tarihi çalışması ve Proustun başyapıtı üzerine bir kılavuz kitap olmasının yanı sıra, okuyucular için bir el kitabı, hem de sözcüğün tam anlamıyla. The New York Times. Bir milyon ikiyüz elli bin sözcükten oluşan Kayıp Zamanın İzinde adlı yapıtı kaleme alırken Proustun aklında ne olduğunu merak edenlere, Alain De Botton bu sorunun yanıtını veriyor. Çağdaş bir biçemle kaleme alınmış, bilgilendirici ve okuyucuyu neşelendiren bu kitabıyla Alain De Botton, Proustun yaşamının ve yapıtlarının derinliklerine dalıyor, Proustun kitaplarını, mektuplarını, konuşmalarını damıtarak gerçekten yararlı bir elkitabı çıkarıyor ortaya. Alain De Bottonun bu küçük kitabı o kadar hoş, o kadar keyifli, o kadar kavrayışlı ki, kitabın kendisi bile yaşamınızı değiştirebilir. Allan Massie, Daily Telegraph okumanın ne işe yaradığını öğrenmemize yardımcı olan, zekice yazılmış, mükemmel bir kitap . Doris Lessing. Birçok kurgusal kitaptan daha fazla ilgileniyor insanla, daha çok düş gücü içeriyor... De Botton, Proustun yaşamından bizim için dersler çıkarırken, onun yapıtlarını bizim yerimize bir kere daha okuyor, o kocaman, kutsal gölü, damıttığı tatlı berrak suyla dolduruyor. John Updike, New Yorker.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789755700960
 • Orijinal Adı:
  How Proust Can Change Your Life
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
görkem göktaş 
20 Nis 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

En son okuduğum kitaplardan "mutluluk projesi"nin sonunda gördüm. Ve çok şaşırdım.
Yazarını çok sevmeme rağmen bu kitabını ertelemiştim.Birde tabii Proust hiç okumadığım için anlamayacağımı düşünmüştüm. Şimdi ise elimdeki kitapları bitirir bitirmez okumaya başlayacağım.

Ne yaparsak yapalım bazen ön yargı kurbanı oluyoruz işte.

melih erdoğan 
24 Şub 12:06 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Alain De Botton bu sefer de bir milyon ikiyüz elli bin sözcükten oluşan Proust'un en ünlü kitabı Kayıp Zamanın İzinde ve diğer çalışmalarını özetleyip imbik imbik damıtmış. Hala okumaya üşeniyorsanız ben de size damıtayım; 25-34-36-38-45-47-109-133-137-141. sayfalar güzel..

gökçe türkkan 
30 Mar 23:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazılarında felsefeyi sevdiren kendine has bir dil kullanan başarılı yazar alain de Botton, Marcel Proust'un düşüncelerini hayatımızda kullanarak nasıl elverişli hale getirebileceğimizi anlatıyor. Prost'u sevenler bilhassa okumalı diye düşünüyorum!

Kitaptan 44 Alıntı

Zafer KORKMAZ 
16 Oca 23:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Okurken ,arkadaşlık ilişkisinin o kendine özgü saflığına yeniden kavuşursunuz. Kitaplarla göstermelik bir dostluk kurulmaz. Eğer akşamlarımızı bu dostlarla geçiriyorsak, gerçekten istediğimiz içindir."
M.Proust

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 124 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 124 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
 15 Oca 23:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilgili olmanın önkoşullarından biri,kişinin kendi cehaletinin sınırlarını görmesi ve kabullenmesidir.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 76 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 76 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
16 Oca 22:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçekten nazik olan insanların sayısı ne kadar az!Bunu görünce müthiş bir üzüntüye kapılıyorum. "
M.Proust

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 115 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 115 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
08 Oca 12:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bize duyarlılık kazandırır,kendi incelmiş duyarlılığı sayesinde çoktandır kullanmadığımız antenlerimizi uyarır.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 32 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 32 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
 07 Oca 23:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Okuma süreci içinde her okuyucu aslında kendini okur.Yazarın ürettiği yapıt bir optik araç görevi görür yalnızca.Böylece okuyucu,o kitabı okumadan belki de asla farkına varamayacağı şeyler keşfeder kendi içinde.Okuyucunun,okuduğu kitap sayesinde kendi kendinin bilincine varması,kitabın gerçekliğinnin bir kanıtıdır"
M.Proust

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 28 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 28 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
 08 Oca 03:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurgusal bir kişinin_okudukça mucizevi biçimde kendimiz olduğunu farkettiğimiz kişinin_bu şekerli terkediliş sahnesi yüzünden aynı azapları çekiyor olduğunu ve daha önemlisi hayatta kalmayı başardığını görmek ne kadar rahatlatıcı.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 31 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 31 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
16 Oca 22:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zihin önemli düşünceleri, en haraketsiz olduğu sıradan zaman dilimlerinde üretir.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 110 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 110 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
18 Oca 00:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Belli ölçüde karşı koyan, hemen sahip olmadığımız, hatta birgün sahip olup olamayacağımızdan bile emin olmadığımız kadınlar en ilginç kadınlardır. "
M.Proust

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 163 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 163 - Sel Yayıncılık)
Zafer KORKMAZ 
08 Oca 20:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gereksinim duyduğumuz ve bize acı çektiren kadın,ilgi duyduğumuz bir dahinin yapabileceğinden çok daha derin ve hayati duygularımızı su yüzüne çıkartabilir."
M.Proust

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 70 - Sel Yayıncılık)Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir, Alain De Botton (Sayfa 70 - Sel Yayıncılık)
5 /