Dost Yaşamasız

8,3/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
608 gösterim
Modern Türk öykücülüğünde "altın kuşak" olarak tanımlanabilecek 1950 kuşağının önde gelen isimlerinden birisidir Vüs'at O. Bener. 1950'de New York Herald Tribune gazetesi ile Yeni İstanbul gazetesinin ortaklaşa düzenledikleri öykü yarışmasında "Dost" adlı öyküsüyle adını duyurdu. Yarım yüzyılda ortaya koyduğu az sayıdaki öykü, roman ve oyunlarla edebiyatımızda etkili ve saygın bir yer edindi. Şimdi bütün yapıtlarıyla YKY'de...

Bener, konuşma dilini tüm doğallığıyla, ona yoğunluk kazandırarak kullanır. Behçet Necatigil, onun için "Gerçekleri aydınlıktan uzaklaştırıp soyutlamalara götürme çabaları ve anlatışındaki yeniliklerle çağdışı hikayecilerden ayrı bir yol tuttu" der.

Elinizdeki toplam, ilk kitapları Dost ve Yaşamasız'la birlikte, yazarın 1986'ya kadar yazdığı öyküleri kapsıyor. Buradaki öykülerden "Dost" Fransızcaya, "Batak" Almancaya, "İlki" İngilizceye çevrilmişti.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  268
 • ISBN:
  9789750805790
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çısuya Tutung 
 26 Mar 13:35 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Yazarın "Dost" ve "Yaşamasız" isimli öykü kitaplarını tevhit edip tek cilt halinde yayımlamışlar... Esasen bu kitabı satın almakla, yazarın iki ayrı öykü kitabını satın almış olacaksınız. Kitabın içinde şahane öyküler var, özellikle başlardaki Havva ve Kömür başlıklı öyküler beni çok etkiledi. Bazı öyküler de aksine inanılmaz yorucuydu. Fakat genel anlamda güzel öykülerin olduğu, keyifle okunası bir kitap.

Büvi Zeynep Kuçar 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

bazı öyküler vardı ki içinde vakitsiz bittiler.. beni öykülere ısındıran kitap oldu kendisi. cümlelerin örülüşü ve yargıların sunuluşu beni çok etkiledi.

Kitaptan 1 Alıntı

Allah belasını versin. Hayat mı be! Şimdi ben zevk mi alıyorum, bu adamla oturup içmekten? Sıkıntı işte. Keşke eve gitseydim. Kitaplar. Yerin dibine batsın kitaplar! Ne öğrettiler bana? Sökebildiler mi içimdeki huzursuzluğu? İçmek gerek. İyi ama, bu sürüp gitmez ki böyle. Ben, şu, hem kasap, hem kasap ruhlu herif, içiyoruz da ne oluyor? Hiç. Öyle. Hiç değilse düşünmediğimiz, beklemediğimiz şeyler olsa...

Dost Yaşamasız, Vüs'at O. BenerDost Yaşamasız, Vüs'at O. Bener