Aşksız İlişkiler

8,2/10  (11 Oy) · 
36 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.010 gösterim
Samuel Beckett'in tüm sanatı, bireyin anlamlandıramadığı, sancılı bir varoluş serüveni içinde acı çekmesi üzerine kuruludur. Beckett, Descartes'ın ünlü söylemini, "Acı çekiyorum, o halde varım" biçiminde yeniden dile getirmiştir adeta. Yarattığı kişilikler dış dünyanın "fiyasko"sundan kaçmaya çalışan, yalnız, yorgun ve tekbenci karşı-kahramanlardır. Bir ilk yapıt olmasına karşın Aşksız İlişkiler Beckett'in yazarlığında ve dünya yazınında küçümsenmeyecek bir yere sahiptir. Öykülerin kahramanı Belacqua Shuah, modern yazında yabancılaşmayı uç noktalara taşıyacak olan Beckett karşı-kahramanlarının öncüsüdür; modern dünyanın anlamsız kaosuna teslim olmak istemeyen, usunun dışında akıp giden günlük yaşam karşısında yalnızca bir izleyici, hatta kimi kez bir isyankârdır.

Öyküler, Belacqua Shuah'ın öğrenciliğinden bir ameliyat sırasında narkoz sonucu ölümüne dek, yaşamındaki kronolojik akışla uyum içindedir; aynı zamanda her biri bağımsız ve kendi içinde bir bütün olarak okunabilir. Dante ve Istakoz adlı çarpıcı açılış öyküsü ise Beckett'in tüm yazınında acı çekmekte olan karşı-kahramanların ilk ve sonsuz çığlığını duyurur adeta; çabuk bir ölüm diler Belacqua canlı canlı kaynatılan ıstakoz için: "Tanrı bizimledir. Değil ama."

Hiçbir ölüm çabuk değildir Beckett'in dünyasında; tüm yaşam bir ölüm sürecidir çünkü.

Beckett'le tanışmış ve tanışmamış olan tüm modern yazın severlere...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755392028
 • Orijinal Adı:
  More Pricks Than Kicks
 • Çeviri:
  Uğur Ün
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melike 
11 Şub 14:18 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Samuel Beckett, alışılagelmiş kalıpların dışında kendine has biçimler üretir. Yazınlarında genel olarak parçalanmış kişiliklere sahip karakterler kurgular. Bu karakterler bozulmuş, anlamlandırlamayan mekan ve zaman içinde okuyucunun karşısına çıkar. Beckett, 19. ve 20. yüzyıl modern romanından farklı bir yol benimsemiş ve bu dönem içinde yazılan romanların aksine belirli bir mekan, zaman ya da karakter kurgulaması yapmaktan kaçınmıştır. Eserlerinde belirli bir olay örgüsü ve derin karakter betimlemelerine yer vermez.

İçine duygu yerine hava basılmış karakter, Belaqua. "Hiçbir ölüm çabuk değildir."

Aşksız ilişkiler, 1934 yılında yayımlanmıştır. Birden fazla öyküden oluşan bu kitap, aslında ana karakter Belaqua'nın  (Dante'nin aynı adlı kahramanından adını alan bu karakter, onunla aynı kişisel özellikleri göstermektedir. ) yaşamını, aşklarını, ölümünü ve cenazesini anlatır. Birbirinden bağımsız görünen bu öyküler, bütüne bakıldığında Belaqua'nın kronolojik bir yaşam öyküsüdür.

Kitap, Dante ve İstakoz adlı çarpıcı bir öykü ile başlar ve okuyucu Belaqua'nın hayatını ıstakozun yaşamı üzerinden sorgular. Istakoz üzerinde derin düşüncelere dalan Belaqua'nın karakter çözümlemesi de okuyucuya bırakılır.

Varoluşçuluk düşüncesinin sorgulandığı bu kitap ne bir ilişkiyi ne de aşkın felsefesini konu edinmiştir. İnsanoğlunu kuşatan evrensel olguların, kişinin zihninde fazlaca büyütüldüğünü, aslında yaşamın, gereksiz ayrıntılarının içinden boğuşmaktan çok daha fazlası olduğunu anlatır. Yazar, anlatıcı olarak yer yer metne müdahalelerde bulunur. Kişiler hakkında bizi yoruma çağırır, bireyi içinde yaşadığı toplum ile ele alarak, bilginin ve doğru bilinenlerin sorgulamasını yaptırır.

Elbette böyle yazınca çok karanlık ve kasvetli görünmüş olabilir. Ancak, Beckett sorgulamayı da, parçalanmış kişilerin ağzından hayatı çok da takmayan bir dille yaptırır. Okurken yüzünüzde tumturaklı bir gülümseme yaratır. Farklı mitos ve felsefi kaynaklardan yararlanılan, çeşitliliği de beslendiği kaynaklarla sağlayan bir kitap olmuştur.

Aşksız ilişkiler, eserlerinde bir bütün yaratmanın aksine onları sıkıştırıp daraltarak hiçliğe ulaşmaya çalışan Beckett'ın yazın dünyasını anlamak ve eserlerinin gittikçe nasıl minimal bir çizgiye ulaştığını görebilmek adına ilk okunacak kitaplardan biridir.

Keyifli okumalar...