Aşksız İlişkiler

8,0/10  (9 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
671 gösterim
Samuel Beckett'in tüm sanatı, bireyin anlamlandıramadığı, sancılı bir varoluş serüveni içinde acı çekmesi üzerine kuruludur. Beckett, Descartes'ın ünlü söylemini, "Acı çekiyorum, o halde varım" biçiminde yeniden dile getirmiştir adeta. Yarattığı kişilikler dış dünyanın "fiyasko"sundan kaçmaya çalışan, yalnız, yorgun ve tekbenci karşı-kahramanlardır. Bir ilk yapıt olmasına karşın Aşksız İlişkiler Beckett'in yazarlığında ve dünya yazınında küçümsenmeyecek bir yere sahiptir. Öykülerin kahramanı Belacqua Shuah, modern yazında yabancılaşmayı uç noktalara taşıyacak olan Beckett karşı-kahramanlarının öncüsüdür; modern dünyanın anlamsız kaosuna teslim olmak istemeyen, usunun dışında akıp giden günlük yaşam karşısında yalnızca bir izleyici, hatta kimi kez bir isyankârdır.

Öyküler, Belacqua Shuah'ın öğrenciliğinden bir ameliyat sırasında narkoz sonucu ölümüne dek, yaşamındaki kronolojik akışla uyum içindedir; aynı zamanda her biri bağımsız ve kendi içinde bir bütün olarak okunabilir. Dante ve Istakoz adlı çarpıcı açılış öyküsü ise Beckett'in tüm yazınında acı çekmekte olan karşı-kahramanların ilk ve sonsuz çığlığını duyurur adeta; çabuk bir ölüm diler Belacqua canlı canlı kaynatılan ıstakoz için: "Tanrı bizimledir. Değil ama."

Hiçbir ölüm çabuk değildir Beckett'in dünyasında; tüm yaşam bir ölüm sürecidir çünkü.

Beckett'le tanışmış ve tanışmamış olan tüm modern yazın severlere...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755392028
 • Orijinal Adı:
  More Pricks Than Kicks
 • Çeviri:
  Uğur Ün
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özlem Balıkcı 
20 Şub 08:49 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Gayet aşina olduğumuz Beckett'ın karakterlerinden Belacqua. Aşksız ilişkiler ismine takılmamak lazım, ben o aşksızlığı çok göremedim. Bir Beckett hayranı için karakterin kadınlarla bunca iletişimde olması ve sürekli evlenmesi çok şaşırtıcı.

Kitaptan 13 Alıntı

Black 
06 Tem 16:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Dağ havası bana güç ver" diye mırıldandı Belacqua'ya yüreği.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 79 - Ayrıntı yayınları)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 79 - Ayrıntı yayınları)
Black 
05 Tem 11:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten de bir parça kibarlık ve iyi niyet çok şeye yetiyordu dünyamızda.Sıradan bir emekçiden duyduğumuz tatlı bir söz ve gülümseme nasıl da aydınlatıyordu dünyanın çehresini. Öylesine kolaydı ki bu, yalnızca kasların denetimiyle ilgili bir sorundu.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 14 - Ayrıntı yayınları)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 14 - Ayrıntı yayınları)
Black 
05 Tem 19:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Neler vermezdi şimdi, harekete geçmek için! Düşüncelerden kurtulabilmek için!

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 33 - Ayrıntı yayınları)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 33 - Ayrıntı yayınları)
Black 
10 Tem 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

... ve kendi kendine, neysem oyum demişti. Düşüncelerinin ve çabalamalarının sonucuydu bu. Neysem oyum, bu tümceyi bir yerlerde okumuş, hoşlanmış ve benimsemişti.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 134 - Ayrıntı yayınları)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 134 - Ayrıntı yayınları)
Black 
06 Tem 18:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erkeklerin cesareti kadınlara yeteneğin bir göstergesi gibi gelir.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 94 - Ayrıntı yayınları)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 94 - Ayrıntı yayınları)
Maya 
13 Tem 12:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa aradığım şey görebildiğim kadarıyla hiçbir yerde değil.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 113)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 113)
Maya 
 11 Tem 23:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnanç duymanın en büyük nedeni daha eğlendirici olmasıdır. İnançsızlık bir boşluktur. Değişeceğimize inanç duyamayız. İnsan boşlukta kalmaya katlanamaz.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 49)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 49)

''Anestezi yapıldıktan sonra acılarım güzelleşecek diye düşündü, ama onları anımsayamayacağım.''

Aşksız İlişkiler, Samuel BeckettAşksız İlişkiler, Samuel Beckett
Maya 
11 Tem 23:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski günlerimi ilgisizlikle anımsadığımda, usum ilgisiz, belleğim hüzünlü. Us duyduğu ilgisizlik dışında da ilgisiz, oysa bellek, duyduğu hüzün dışında kederli değil.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 68)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 68)
Black 
10 Tem 12:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cilveleşme eylendiricidir ama bundan öteye gitmemelidir insan.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 128 - Ayrıntı yayınları)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 128 - Ayrıntı yayınları)
2 /